Liberale Unie met haar praeadvies wat te i Wieg; al had ook ik eewenscht, dat men éérst het voorloopig verslag van het sectie- onder/oek der Tweede kamer had afgewacht, nu het reeds gebleken is, of dra blijken zal, dat de Kamer door het aldeelingsdebat niet Terder is gekomen en iedereen nog naar een oplossing van de bezwaren zoekt, kan het ontsteken van meer licht geen kwaad. Dat is zóó juist, dat zelfs enkelen van de hoe ren die Woensdag in De Grondwet oor stil zwijgend aiwachten van de Kamerbeslissing pleitten. Donderdagavond inde kiesvereeniging Grave.nhagc meedebatteerden om zekere franken te geven tot verbetering en aanvulling van het regeeringsvoorstelI Onder de uitne mende leiding van dr. Zaaijer heeft men in laatstgenoemde vereeniging, in een door naar mijn schatting een paar honderd leden bij gewoonde vergadering, de hoofdpunten van het regeeringsvoorstelbesprokende kenmer ken van geschiktheid en maatschappelijkon welstand, liet couloirstelsel, de candidaat- stulling en verkiezing zonder stemming, de quaes)ie der enkelvoudige districten en de uitsluitingen van het kiesrecht. Op al deze pun ten werd liij stemming uitgemaakt hoe de ver eeniging er over dacht. Het kemnerk van geschiktheid (lezen en schrijven) werd vol doende geacht; dat van maatschappelijkon welstand, gelegen in niet-bedeeling, niet; uien wenscht dat daarnaast ook zou blijken van het voorzien in eigen onderhoud en dat van het gezinde 23jange leeftijd werd goed gekeurd; tegen de geheime stemming, de verkozenverklaring van candidaten bij gemis van oppositie, en de splitsing der meervou dige districten bestond geen bedenking; maar men verlangde de uitsluiting van militairen beneden den rang van officier opgeheven te zien en eischte een overgangsbepaling om de tegenwoordige kiezers in bun «verkregen recht" te handhaven. Mij dunkt, dat een debat, op deze wijze gevoerd, toch niet zonder nut zal blijken te zijn. lu een volksbelang als dit, spreke zich de publieke opinie vryelyk uit. Daarmee is niet gezegd, dat ik mij onvoor waardelijk vereenig "met de publieke opinie. Want we hebben, uy de behandeling der drie processen tegen gewezen hoofd- en andere opzichters van het Haagsche krankzinnigen gesticht, voor de rechtbank alhier, gezien, lat de publieke opinie zich gemakkelijk op een dwaalspoor laat leiden. Welk een arm zalig muisje heeft de reusachtige berg ge baard Ja. 'tis nu ook voor den rechter ge bleken, dat er in ons krankzinnigen-gesticht gebrek aan toezicht, en dat het lage personeel er van een zeer mui gehalte was (de enkele ffoedeu niet te na gesproken) doch van de ièmeltergende mishandelingen is niet voel overgebleven. I)e ooggetuigen, die de gruwelen over de heiningen hebben begluurd, erkenden schromelijk overdreven, in onderling overleg een verhaal uit hun vage herinneringen op gemaakt te hebben en nat hare waarnemin gen steeds begonnen, als 't niet meer mogelijk was te onderscheiden of de oppassers tot zelfverdediging of uit wreedheid.een patiënt hard aangrepen. En nu is 't waar, dat in éen geval werd bewezen, dat men de ongelukkige patiënten onder zekere omstandigheden naakt op de plaats zette en met water overgoot, in stede van ze behoorlijk te baden, doch hoe af keurenswaardig dat ook zij, ik betwijfel of dit een strafbaar feit kan worden geacht, terwijl van de beide andere gevallen het be wijs van mishandeling zóo zwak was, dat vrijspraak volgde. In 'teene geval vroeg liet O. Min. zelf vrijspraak, en in't andere moest de schuld, tegenover de getuigen a décharge worden aangenomen op grond van de verkla ringen derzelfde getuigen, die in 't eerstbe doelde bakzeil haalden, toen het er op aan kwam onder eede met hun praatjes voorden dag te komen. Het geheele krankzinnigen- huisschandaul liep dus met een sisser af. Toch zal ik de laatste zijn om te beweren, dat liet zijn nut niet heeft gehad. Er is in ieder geval mee bewerkt, dat het toezicht ■verscherpt, de verpleging verbeterd, het per soneel gezuiverd is. S BUITENLAND. K" De ontroering, welke in Frankrijk heerscht sedert het nieuws werd verspreid, dat de heeren De Lesseps en eenige leden der oude kÉft&jhama-maatschappjj vervolgd zullen wor den, is buitengewoon groot. De radicale bladen juichen en prijzen de regeering voor dit blijk van doortastendheid; <ie conserva- L tfeve laken daarentegen deze handelwijze van minister Ricard. I De meerderheid der gematigde bladen zwijgt, of merkt op, dat het zeer twijfelach tig is, of deze vervolging eenig nut zal op- leveren. Eenige, FranceMatin en Figaro) zonden vertegenwoordigers naar de beschul digden, ten einde dezen te interviewen. De redacteur van de France had een on derhoud met de heeren De Lesseps. Ferdi nand de Lesseps heeft zich in zyn appar- lepienteii opgeslotenen wenscht niemand te ringen. Hij is door deze treurige zaak aangegrepen, dat hij reeds sedert drie ii zijn kamer niet verlaten kan. Zyn Charles de Lesseps ontving den ver tegenwoordiger van de France, hij zeide volkomen vertrouwen te stellen in do recht vaardigheid van zijn vaderland. Wel verre van een vervolging te vreezen, wenscht hij die, omdat door deze vervoiging zaken aan het licht zullen komen, welke het publiek thans zelfs niet vermoedt. Welke die duis tere zaken zijn, mocht hy niet zeggen. „Mijn vader en ik", zeide hij «hebben niets te vreezen van een onpartijdig onderzoek. Zij die ons beschuldigen millioenen van de spaar penningen des volks verspild te hebben, zullen verbaasd opzien, zoodra zy vernemen, dat wij zeiven slachtoffers zyn geweest. On a pratiqué vis-a-vis de nous tous les modes de Hier hield hij plotseling op, doch vervolg de later: »lk had besloten niets te zeggen en nu zou ik te veel willen vertellen. Ik wacht met een gerust geweten den uitslag van dit geding af. Het. is de plicht der over heid de waarheid aan het licht te brengen." De vertegenwoordiger van de Matin sprak met den heer Monchicourt, den rechtsge leerden liquidateur der Panama-kanaalmaat schappij. Deze keurde de vervolging ten sterkste af. «Het publiek zal door deze ver volging alleen oog krijgen voor de fouten, die begaan zijn, en vergeten welke grootsche pogingen aangewend werden om het werk, ae doorgraving van de landengte, te doen slagen. Het zal afgeschrikt worden zich met een nieuwe Panama-onderneming in te la ten", meende hij. Volgens een der jonge ingenieurs, die on der Eiffel werken, is deze in staat de zware beschuldigingen, die in het publiek tegen hem worden geuit, geheel te weerleggen. De Figaro is van oordeel, dat de vervol ging niets zal baten. De fouten, die, naar men beweert, werden begaan, zijn voor het grootste gedeelte reeds verjaard. Dinsdagmiddag om 12 uur werd de zit ting van den Duitschen Rijksdag door den keizer in persoon geopend; de plechtigheid werd voorafgegaan door een godsdienstoefe ning. Zooals men weet is de Legerwet het eerst aan de onle. Zaterdagavond om half zeven vertrok de keizer van Göhrde naar Potsdam. Bij zijn aankomst te Wittenberg nam grootvorst Wla- dimir van Rusland alscheid van Wilhelm II, om daarna naar Parijs terug te keeren. waar zijn gemalin ongesteld is geworden! Van een bezoek aan net Nieuwe paleis te Potsdam kon daardoor niets komen. De senaat van Hamburg heeft gelast, dat op 25 November in alle "kerken een dank zegging zal plaats hebben, in verband met het feit dat tlians de cholera verdwenen is. Aan allen, die zich verdienstelijk hebben ge maakt, tijdens het heerschen der gevreesde epidemie en hun krachten hebben beschik baar gesteld voor 't heil der lijdende mensch- heid, vaak met geringschatting van eigen leven, is door den senaat een dankbetuiging gericht. De keizerin van Oostenrijk heeft groote reisplannen. Zij stelt zich voor binnenkort een reisje te maken door Indië, en alle eilan den in den Indisch en archipel aan te doen. Zy zal niet voor Mei terug zijn. De koning en de koningin van Italië zijn Zaterdagnacht in de hoofdstad aangekomen. Ter gelegenheid van den 41 en verjaardag der koningin, wapperden dien dag van enkele gebouwen de nationale kleuren en werden eenige saluutschoten gehoord. Op het. Quirinaal vereenigde zich om 11 uur de ministerraad, onder voorzitterschap van den koning, om te beraadslagen over de troonrede. Markies San Juliano, wien door Giolitti was opgedragen Zanardelli het voor zitterschap der Kamer aan te bieden, heeft bij dezen niet te vergeefs aangeklopt, met welk succes de ministers zeer zijn ingenomen. In de benoeming van Zanardelli ziet men een bewys voor het feit, dat Giolitti zich aan de linkerzijde heeft geschaard. In de troonrede zal te verstaan gegeven worden, dat het ministerie de liberale beginselen is gegeven, hebben goedgekeurd. DeTurksche regeering antwoordde toen, dat voor den doortocht van een Russisch schip een firman noodig was. en de toestemming alleen zou worden gegeven, als het schip met vrede lievend doel was uitgezonden. Te Lissabon heeft een dynamiet-ontploffing plaats gehad voor de woning van den presi dent der commissie, belast met de voorbe reidende maatregelen tot ontvangst van den koning en de koningin. Verschillende ruiten werden verbrijzeld. De politie heeft een nauw keurig onderzoek ingesteld. Tegen verscheidene bladen, die^ zich tot heden toe ingenomen betoonden met't kabinet en thans een vijandige houding aannemen, is een vervolging ingesteld. BINNENLAND. In Henegouwen heeft een groote socia listische betooging plaats gehad ten gunste van algemeen stemrecht. Niet minder dan 15000 manifestanten namen aan de betooging deeleen groote politiemacht was tegen woordig. Te Manage had een monstermee- ting plaats, waar vele sprekers het woord voerden en propaganda maakten voor alge meen stemrecht. Er werd betoogd dat mani festaties een krachtig middel zijn, om tot de overwinning te geraken, terwijl de mede- deeling werd gedaan, dat de progessisten hebben gezworen zich aan te sluiten bij de volksbeweging; een algemeene werkstaking werd aanbevolen als een afdoend middel om algemeen stemrecht te verkrijgen. Onder het zingen der «Marseillaise" ging de menigte uiteen. De Daily News deelt, naar aanleiding van de eischen der Russische regeering betref fende den vrijen doortocht door de Darda- nellen mede, dat de meeste mogendheden het antwoord door de Porte, het vorige jaar i Blijkens het verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Waterataat werd de benoe ming eener Staatscommissie voor de droog making der Zuiderzee door enkelen afgekeurd, omdat men betwijfelde of daardoor wel re sultaten van groote waarde zullen worden verkregenvele anderen hadden bezwaar tegen ae samenstelling der commissie en de haar verstrekte opdracht, daar onder deleden velen waren, die zich reeds ten gunste van het plan der Zuiderzee-vereeniging hadden uitgelaten, en dat de Minister metnetvoor- zitterschap was belast, scheen verder te eer bedenkelijk, nu de opdracht beperkt was tot beoordeeling van een plan, aan de samen stelling waarvan hij een groot aandeel had gehadhad de commissie echter ook het recht te overwegen de uitvoering van een ander plan, gelijk uit de installatie-rede was op te maken, dan had deze uitbreiding van den werkkring der commissie groot bezwaar wegens de verwarring on het meeningsver- schil waartoe zij aanleiding kon geven en de vertraging, die er bij het uitbrengen van advies het gevolg van zou kunnen zijn. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is een wetsontwerp aangeboden, ten doel hebbende den termijn te verlengen waarop de scholen, welke aanspraak maken op eene rijkssubsidie, in het bezit moeten zyn van geschikte lokaliteit voor het geven van onderlicht in de vrije- en orde-oelenin- gen der gymnastiek. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat akten van polderbesturen, waarbij overeen komsten met derden worden aangegaan, op zegel van minstens ƒ0,50 in hoofdsom moeten fjesteld worden, omdat art. 13 der zegelwet iet gebruik van kleiner zegel slechts toelaat, wanneer de akten zonder tusschenkomst van een openbaar ambtenaar worden opgemaakt hetgeen van de hierbedoelden akten niet ge zegd kan worden. Een uitzondering op het bovenstaande vormen de akten, houdende huurovereenkomst van onroerend goed, waar van liet te bezigen zegel afhangt van den huurprijs en den huurtijd. Aan de postboden, in wier standplaats geen post-inrichting is gevestigd, is de ver plichting opgelegd om de postpakketten, welke te hunnen huize ter verzending worden aan geboden, aan te nemen en met de eerstvol gende gelegenheid kosteloos naar de in de eerste plaats door hen bezocht wordende postinrichtingover tp brengen. Ter vervanging van de zwartwollen hand schoenen welke bij de infanterie in gebruik zijn, zullen bij dat wapen in beproeving worden genomen handschoenen van grijze wol vervaardigd en zoodanig ingericht, dat ze bij de behandeling van liet geweer niet hinderlijk zijn. Te Maastricht doet zich het geval voor dat voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (vacature dr. Schreinemacher), welke op Dinsdag a. s. zal plaats hebben, zich tot heden geen enkel candidaat heeft opgedaan. Ook door de beide daarbestaande kiesvereenigingeu wordt geen candidaat ge steld. Zaterdag zijn twaalf der door een dollen hond gebeten Gravenaars op rijkskosten, onder geleide van den gemeente-secretaris, naar Parijs vertrokken om zich onder be handeling van Pasteur te stellen. Te Arnhem is in den ouderdom van 88 jaren overleden de heer G. Schuurman, ge- pensionneerd kolonel van den generalen staf. De overledene was versierd met de Militaire Willemsorde, den Nederlandsehen Leeuw en het Metalen Kruis. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, mr. C. Cardinaal, heeft ontslag uit zijn betrekking gevraagd tegen 1 Januari a.s. Hij kenmerkte zich gedurende zijn loop baan van bijna een halve eeuw bij de politie door een groote mate van wilskraent en werkzaamheid. Met. verscheidene ridderorden werd hij begiftigd. Wij ontvingen van het Leger des Hoils te Amsterdam het «Antwoord op een pro test van Tom Le Clercq," benevens een exemplaar van het Jaarverslag «Feiten en Cijfers", waarnaar in dit Antwoord gedurig verwezen wordt. In deze brochure worden de insinuatien van den heer Le Clercq, dieU jaar te Parijs bij het Hoofdkwartier van het Leger werk zaam was, wedergelegd. Daar het boekje niet in den handel is, kan iedereen er een exemplaar van ontvangen, wanneer hij naam en adres opgeeft aan kolo nel Oliphant, Prins Hendrikkade 131 te Am sterdam, met bijvoeging van een vijf cents postzegel voor frankeerkosten, indien de aanvrage schriftelijk geschiedt. Onze plaatsruimte gedoogt niet er over uit te wijden. Belangstellenden doen daarom wel, deze brochure, te ontbieden. Door zeven voormalige officieren van het Leger des Heils, is het plan ontworpen om in denzelfden geest een Kerkleger op te richten, ondergeschikt aan en onder contröle van de kerk. In een open brief wenden zij zich tot de predikanten en leden der Neder- landsche Hervormde kerk, zetten zij hun denkbeelden uiteen en vragen zij medewer king. Zaterdag vertrok van Harderwijk een de tachement troepen naar O.-I. Onder hen bevond zich ook de soldaat J. van Boekho ven, die zich voon Indië liet aanwerven met het doel om als koloniaal onder de koloni alen in het evangelie werkzaam te zijn. Hij gaat met een opdracht van de «Wyeeniging tot evangelisatie onder de Militairen in Indië", welke ook de heeren Heller en Loth era uit zond, en in de stukken van den heer v. B. stuit uitdrukkelijk het doel vermeld, waar mede hij gaat, waarom hij ook reeds hier onder de kolonialen bekend was als «de zendeling". Te Smilde hebben de onderwijzers het werk gestaakt. Zij willen met het onderwijs wederom aanvangen, indien zij daarvoor be zoldigd worden, wat tot heden niet het geval was. Het schooltoezicht is met deze werk staking in kennis gesteld. Met veel belang stelling wordt de afloop tegemoet gezien. De sociëteit «De Unie" te Hilversum heeft aan Cornelis van Rheenen, den moedigen redder van A. Tilburgs, als bewijs van haar ingenomenheid met zijn zelfopofferende daad, een zilveren draagmedaille geschonken, ge lijk aan die, welke hem door de Koningin is verleend. STADSNIEUWS. De godsdienstoefening in de Remonstrant- sche kerk alhier zal aanstaanden Zondag ge leid worden door ds. J. J. van Hille, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Zaan dam. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn voornemens, aanstaanden Maandag den 28en een openbare collecte, te houden. Volgaarne bevelen wij deze inzameling aan bij de rneerbedeeldener zijn zóo veel nood- druftigen en veel wordt er van diakenen ge vraagd om den nood te lenigen. De heer mr. J. van der Leeuw neeft ontslag gevraagd als plaatsvervangend Auditeur bij den schuttersraad der dienstdoende schutterij alhier, welk ambt hem in October 1870 werd opgedragen. De heer C. T. van Beek heeft bedankt voor de benoeming als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Het 23e jaarfeest van de Christelijke jongelingsvereeniging, dat Dinsdagavond ge vierd werd door een openbare samenkomst in de Lutliereche kerk alhier en gisteravond in enger kring werd voortgezet, werd door zeer velen bijgewoond. In de openbare samenkomst traden als sprekers up de eere-voorzitter prof. dr. J. J. P. Valeton, de heer Th. W. Bolderdijk, die den welkomstgroet uitsprak en wien het leeu wendeel der organisatie van het feest toekomt, ds. Rasch, ds. Ter Haar Romenij en ds. Van der Giezen. Onze beperkte ruimte laat niet toe in den breede over deze samenkomst uit te weiden. Wij kunnen echter niet nalaten een woord van lof te brengen aan het fraaie orgelspel van den heer H. W. van Esveld,'t welk er niet weinig toe bijdroeg om het fraaie gezang der Zangver- eenigmg «Looft den Heerwelke de plechtig heid opluisterde, nog beter te doen uitkomen. Der hoogst nuttig werken de Vereeniging onze beste heil wenschen. Moge haar Zilveren feest met de zelfde belangstelling gevierd worden. De vooratelling Dinsdagavond in Amicitia alhier gegeven door de artisten van den Salon des Variétés, van Amsterdam, voldeed ruim schoots aan de daarvan gekoesterde ver wachtingen.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2