baandag 28 Nov. 1892. No. 4199. 37e Jaargang. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. Franco per post ƒ1,45. Advertentijj»'16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN lfcok Kortogracht, Wijk B. 60. BUITENLAND. De Duitsehe Rijksdag is door Keizer Wil helm geopend met een troonrede, waarin melding wordt gemaakt van den ongunsti- gen maatschappeïijken toestand, doch tevens wordt aangedrongen op de ontwikkeling der verdedigingsmiddelen. Daartoe is een verdere uitvoering van het beproefde beginsel van den algemeenen weerplicht noodzakelijk. Vervolgens werd een ontwerp voorgelegd betredende een gewijzigde regeling van het effectief in vredestijd. De Regeering ontveinst zich niet, dat zware offers gebracht moeten worden. De Bondsstaten zullen in de hun toegewezen sommen meer dan voldoende dekking ontvangen voor hun bijdrage tot instandhouding des Rijks. De troonrede is zeldzaam koel door de bladen van alle partijen ontvangen. De Rijkskanselier diende Donderdag met een uitvoerige redevoering de legerontwer- pen.in, waarvan in de troonrede sprake was. Von Caprivi zeide o. a. dat hierbij quaestiën betreffende Duitschlands toekomst gemoeid waren. Een oorlog tot aanval, of ter voor koming van een aanval, zou door Üuitsch- land nimmer gevoerd worden. Voorts toonde hij aan, dat Duitschland in 1870 Frankrijk niet heeft uitgetart, en dat Bismarck het Emser telegram niet vervalscht heeft. De pereoon van den Czaar, ging hij voort, is de waarborg voor het behoud van den vrede. Ruslands militaire ontwikkeling is niet zorgwekkend, maar zou gevaarlijk kunnen worden. Duitschland moet den zwaarsten krijgslast op zich nemen, daar het naar twee kanten front moet maken. Verder sprak de Rijkskanselier over het hervormingsplan en de middelen tot bestrij ding van de kosten, en eindigde met een beroep op vaderlandsliefde en piëteit jegens degenen, die het nieuwe Rijk gesticht en daarvoor het leven gelaten hebben. Volgens het regeermgsblad bestaat het effec tief in vredestijd, totaal 492 068 man van 1 Oct. 1893 af uit 711 bataljons infanterie, 477 esea- drons ruiterij, 494 veldbatterijen, 37 batal jons artillerie te voet, 7 spoorweg-bataljons en 21 trein-bataljons. Ook in Italië is het Parlement met een troonrede geopend. De Koning herinnerde aan den goeden afloop der feesten te Genua en aan de eer hem daarbij door de groote Feuilleton. STEVEN VAN DER HAGEN. III. Later heeft men de jongens aan 't schrijven gezet, met griffel en pen, om er velen te gelijk bezig te houdendan zijn ze zoetevenwel moet erkend worden, dat het occupatie-stelsel van de heeren en 't naschrijven thans weer achteruit gaat. Stoven moest koopman worden, zoodat hij naar den „schrijf- en rekenmeester'' terugging. Als dan werd hij in zekere mate een schoonschrijver, geschikt voor de boekhouding, die toen reeds ongemeen net werd gedreven, en tot op de noodige hoogte afgericht in het koopmansrekenen. Ook deze geleerdheid moest hij zich eigen maken „in weinich tijts". Vader nam hem mede op reis, niet zonder het oogmerk om hem in de practische school des levens een verdere vorming tc doen erlangen en hem voor een toekomstig levensbestaan te bekwamen. Eerst bezochten zij de beide ooms te Iperen, en trokken toen naar Kortrijk. Daar zou Steven zijn koopmansloop baan beginnen in een zijdewinkelhij werd daar voor den tijd van éen jaar „besteld" en hield het inderdaad ook zoolang uit Nu begeerde Gom Willem hem bij zich tc hebben; de man had een levendigen commissiehandel voor kooplieden te Antwerpen en, het voor korte jaren op Enge land veroverde en aldus Frunsch geworden, Calais. De handelsweg liep door Vlaanderen en over Iperen. De onzekere tijden vorderden, dat de kooplieden der Scheldestad hun goederen niet uit het oog verloren, en dus onophoudelijk heen en weer reisden. Er was toen veel bedrijvigheid in het vakdeze wijze van doen breidde do kennis mogendheden bewezen. Z.M. kondigde ver volgens verecheidene wetsontwerpen aan, hoofdzakelijk betrekking hebbende op de financiën, op hervorming van het krijgswezen, strekkende om de uitgaven voor het leger te verminderen, zonder schade voor de weer baarheid des lands. Verder wordt gewag gemaakt van hervor mingen in het Hooger onderwijs en de rech terlijke macht; er zullen wetten afgekondigd worden tot voltooiing van openbare werken een ontwerp zal bij de Kam ere inkomen betreffende de postdiensten. De troonrede spreekt verder van sociale hervormingen. De Koning eindigde aldus: »Aan mij is de eer te beuri gevallen, mijn naam te ver binden aan de oeconomische en intellectu- eele wedergeboorte van Italië en het land sterk, welvarend en groot te zien, zooals zij het zich dachten, die geleden en gestor ven zijn voor Italië. Bewaren wij altijd een levendig geloof in ons zelf, dan hebben wij een gemeenschappelijken ijver, een gelijke begeerte tot het goede." De rede werd zeer toegojuicht.j De Zweedsche Eerete Kamer heeft het voorstel der regeering tot organisatie der infanterie zonder hoofdelijke stemming aan genomen, de Tweede Kamer met 142 tegen 82 stemmen. De Eerste Kamer keurde ook reeds de wet op den weerplicht goed. De Fransche Kamer heeft de zestien ont brekende leden van de commwsifrVaB enquête in zake de Panarna-quaestie gekozen. Het zijn de afgevaardigden, die een dag te voren op de candidatenfijst gebracht waren. Bij den Senaat werd het door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot wijziging der drukperswet ingediend. In den Senaat is aan het Crédit foncier ten kiste gelegd, dat- het sedert 12 jaren 28 p.Ct. aan de aandeelhouders heeft uitgekeerd. Verecheidene leeningen zijn gesloten op voor waarden in strijd mot de statuten, zoodat er een tekort is van 300 millioenMen verweet voorts aan het Crédit foncierdat het maatschappijen in het leven heeft geroe pen, die mislukken en dat het den toestand aan de aandeelhouders geheel onjuist voor stelt. De Minister van Financiën zeide, dat als men de aangegeven cijfers wilde controleeren, men minstens twee maanden daarvoor noo- dig had. De regeering heeft haar taak bij van menschen. zaken, landen en plautsen uit en ontwikkelde den zin voor reizen en avonturen. Niet ongelijk aan den koopman der Oudheid, hield men stil op de stations waar de goederen en menschen korter of langer verbleven, waar oude vriendschap werd gaandegehouden, of nieuwe betrekkingen aangeknoopt werden. Zoo werd ook te Iperen veel gesproken over het machtige gebied waar de Koninklijke landsheer woonde en Cadiz met Sevilië lag, benevens Palos met Sint-Lucas, waar sedert veel jaren scheepsgeineen- schap bestond met het geheimzinnige land, van waar de specerijen kwamen, het wondergebied met zijn allerkostbaarste koopwaren. Niemand luisterde gretiger naar hetgeen de ervarenen in die zaken daarvan wisten te verhalen dan de Amersfoortsche knaap. Om ooit Indië van aanschouwing te leeren kennen, moest eerst Spanie bezocht worden, en om te Cadiz te komen, behoorde men zich vooraf naar de haven van Calais te begeven. Negen maanden lang had Steven dat alles aangehoord en gedurende dien tijd ervaren, dat Oom Willem een streng man was. De menschen meenden het inderdaad goed met den jongen, doch deden hun belangstelling soms op wel wat hardhandige wijze gevoelendat maakte het jonge geslacht opmerkzaam en gaf veerkracht, heette het. Dat ook de bezoekers van Oom met Steven ingeno men waren, bleek dezen op een aannemelijker manier, daar hij reeds spoedig een aardig duitje „aan drinckgelt" bijeen had. Omdat Oom zoo hard was en diens huis niets licis of aangenaams voor Steven bezat, „so ginck hij duer, sonder yraant van den huise yt te seggen." Hij wilde aanvankelijk naar zijn vader terugkeeren, doch was met reden bang daar een pak slagen op te loopen. Meermalen zegt hij in zijn autobiogra- phie hiervan afkeer te hebben, zoodat hij het Crédit foncier steeds vervuld gelijk het behoort; de uitgegeven obligatiën zijn vol doende gedekt. Het door den Inspecteur van financiën in 1890 ingediende rapport levert er fiet bewijs van. Behalve de Panama-quaestie heeft ook deze zaak de gemoederen in beweging ge bracht, zoodat de val van het koninkrijk Dahomey in Frankrijk niet den indruk maakte, dien men in kalmer tijden had kunnen ver wachten. Toch heeft de Kamer nog tijd ge vonden om aan generaal Dodds en zijn dapperen een geluk wensch te zenden. De Figaro brengt, naar aanleiding der vervolging van den heer De Lesseps, de woorden in herrinnering, waarmede de maire van Rouaan, zeven jaren geleden den beroem den grijsaard aldaar ontving, ter gelegenheid def Inwijding van den nieuwen Quai de Lesseps, aan den Seine-oever. Niet slechts dat hij een toast uitbracht op den beroemden waterbouwkundige, den uit stekenden vaderlander, den «grand Francais, maar tevens bood hij hem het oflicieele stuk zijner benoeming aan tot eereburger van Rouaan. Die maire was de heer Ricard, thans Minis ter van Justitie, op wiens last de vorvolging nu wordt ingesteld. Dén 20n November las men op een ge schiedkundige Fransche scheurkalender de volgende herrinnering: 20 Nov.I860. Plech tige opening^ door den Onderkoning van Egypte, in t/igenwoordigheid der Keizerin van Frankrijk en van talrijke Europeesche Vorsten, van het Suez-kanaal gegraven door Ferdinand de Lesseps ter verbinding van Middellandsche en RoodeZee." Op 20 Nov. 1892 werd aan Do Lesseps de dagvaarding beteekend, die hem voor den rechter roept. Vrijdag is de Panama-zaak voor geweest geen der beklaagden was tegenwoordig. De ad vocaat van den heer F. de Lesseps verzocht, mede namens de andere verdedigers, verdaging tot '13 Januari. Dit verzoek werd ingewilllgiL In de Belgische Kamer is een nieuwe iiarlementaire groep van leden der gematigde linkerzijde gevormu, die zich noemt «gauche libéraleBara is voorzitter, Neujoan onder voorzitter. Te oordeelen naar hetgeen wordt open baar gemaakt omtrent het rapport der com missie voor de in de Belgische hoofdstad in 1894 te houden internationale tentoonstelling, blijkbaar dienaangaande experimenteole kennis had, hetzij door de slagvaardigheid zijner meer deren, hetzij wegens zijn eigene ongepastheden. Om dus het drieledige plan zich van zijn Oom los te maken, de vaderlijke dracht slagen te ontwijken en Spanje te zien tot een goed einde te brengen, besloot de snaak, die zoowat in zijn twaalfde jaar was, via Duinkerken naar Calais te stappen, dewijl hy zoo ter loops had hooren zeggen, dat in laatstgenoemde haven schepen klaar lagen om naar Spanje te zeilen. Werkelijk vond hij daar een paar vaartuigen, die op goeden wind wachtten, en klopte dadelijk bij een der schippers aan met het dringend ver- zook om hem mee te nemen. De Kapitein hud ervaring genoeg om te begrijpen; dat een alleen- loopende knaap met zeer fatsoenlijke kleeding, in dezen toestand een weggeloopen deugniet was; hij begreep, dat hij niet veel aan zulk een passagier kon verdienen, en gaf een weigerend antwoord. Gelijk alle menschen die gaarne iemand wel daden willen bewijzen of genoegen doen, zonder daarvan de kosten te hebben, vcrweos de schip per onzen zwerver naar eenige kooplieden uit Antwerpen, die in Spanje gevestigd waren en daarheen terugkeerden met dezelfde scheepsge legenheid. Hij vernam, dat deze heoren logeerden in de herberg „Den Naem Iesu" en op don goeden klank van dit uithangbord afgaande, stapte hij daarheen. Men zag dadelijk aan den kleinen avonturier, dat hij „oen goed mans-kint" was en hot was aan zijn spreken te hooren, dat hij evenmin uit Vlaandcrenland als uit Brabant kwam. Een vrü scherpe ondervraging begon, maar Steven had al verscheidene proeven moeten geven van hetgeen moralisten als hij een nood- lougen noemen. Harde behandeling had den Bchcrpzinnigen jongen leeren liegen, on de daarin verworven vaardigheid kwam hem thans te pas. hoeft mon hier te doen met een poging om te Brussel wat leven in de brouwerij te brengen. Of men in het belang van kunsten on wetenschappen en nijverheid de eisohen wel heel hoog zal stellen, valt tc betwyfeleu. Van het plan tot het aanloggen van een electrischen spoorweg tusschen Brussel en Antworpen is afgezien. De tentoonstelling ■zal worden verdeeld over een aantal afzon derlijke lokalen. Er zullen tijdens den duur der tentoonstelling geschiedkundige optoch ten plaats hebben, waarbij alle Europeesche legers zijn vertegenwoordigd. BINNENLAND. In hot Verslag der Tweede Kamer over da Begrooting werd herinnerd, dat de door da- Regeering aan de gemeentebesturen gerichte aanschrijving ten gunste van eenheid van tijd slechts door een betrekkelijk klein aantal word opgevolgd en deze, zooals by niet alge- mecne opvolging te wachten was, daarop over bet algemeen weder zyn teruggekomen. In haar antwoord op het verslag, zegt de Rogeoring, dat zij nog steeds eenheid van tijd weiischehjk acht, doch geenszins overtuigd is, dat deze bij invoering van den Middelcuro- peeschen tyd voor de spoorwegen eerder verkregen zou worden uan bij den thans aangenomen Westeuropeeschen tijd, terwijl-- bij wederinvoering van den Amsterdamschen tijd, bet aan onze spoorwogbesturen onmo gelijk zou worden gemaakt, lid te blijven van den Verein der Duitsehe spoorwegbesturen. Overigens geeft de uitgesproken wenseb, om tot de spoorwegbesturen een uitnoodiging te richten tot invoering van een andere tijd rekening, aanleiding tot de opmerking, dat niet door deze besturen, maar by Koninklük besluit wordt bepaald, naar welken tijd de stationsklokken worden geregeld. Eene wettelyke regeling van den tyd acht de Regeering vooralsnog gevaarlyk. Tot de eerete werkzaamheden der centrale commissie voor de Statistiek die in de vorige week door den Minister van Binnenin ndscne zaken in de Trëveskamer wen! geïnstalleerd, zal, naar wij vernemen, behooren hot opma ken, in opdracht van do Regeering, van een beredeneerd overzicht van de uitkomsten der volkstelling van 1889voorts het uitbrengen Dat hij van Amersfoort in het Sticht van Utroch- kwam, stak hij onder geen stoelen of banken zyn verschyning in de stadzoo jong en moot dorziel alleen, verklaarde hij uit do verdichte omstandigheden, dat zijn ouders ,,duer den criich bcdurvon" en met de neele familie op den sukkel geraakt waren. Met een benauwd gezicht smeekte nij. dat de reizigers hem zouden meenemen onaer aanbod om hen naar krachten en vermogens van dienst te zyn. Nadat het besluit genomen was, dat zy hem op gemeenschappelijke kosten zouden laten meereizen, terwijl hy alvast werd onder dak gebracht en verzorgd in hun tijdelijk verblyf, onder toezegging van hem in Spanie onder dak te helpen, werd de heel natuurlijke vraag gedaan, hoe hij heett». Ditmaal behoefde hy niet te liegen, maar, wat orgor was en voor zijn geslepenheid pleitte, hjj toonde oen antwoord te kunnen geven, dat geoa casuist vermocht te verbeteren. Hij antwoordde: Steven Andriessen; dat was volkomen waar, zooals ons gebleken is, muur hy liet den toenaam Van der Hagen weg, omdat hij to recht onder stelde, dat dan zijn Oom Willem in 't spel kwam on hij aan de kooplui den druad zyner bedenke lijke Historic in handen gaf. Terwijl de schipper op gunstigen wind lag té wachten, werd onze jeugdige passagier meer en meer ongeduldig. I lij was nu een groote week van huis; men mocht hem uit Iperen eens na zitten en weder opvangen! Bovendien was zijn oog niet te verzadigen aan het gezicht van zoo- veel dingen die zyn klein zcemunshart goed deden en die hy op de kade in overvloed aantrof. Van daar, dat hij weinig in 't logement bloof zitten cn zijn tyd zoek' bracht met de toonoelen aan de haven. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1