van een advies ontrent .de wijze van open baarmaking van de uitkomsten derberoeps- i De uitgave der bekende «jaarcijfers," die XT0^01' v;tnwege de vereeniging voor de artistiek bewerkt werden, zal voortaan door aé centrale commissie geschieden. Ook zal zij een onderzoek instellen naar het school verzuim daartoe is reeds een commissie uit haar midden benoemd. De commissie wenscht evenzeer gegevens té erlangen over de sterfte in verband met de bedrijven. Om daartoe te gerakenzal voortaan in de akten van overlijden steeds zooveel mogelijk moeten worden melding gemaakt van het bedrijf dat de overledene Heeft uitgeoefend. Rij het onderzoek der Oorlogsbegrooting voor 1893 in de al'deelingen der Tweede Ka mer werden stellige verklaringen van den Minister verzocht omtrent het tijdstip van indiening van het Wetsontwerp op denver plichten krijgsdienst. Yele leden drongen op den méést mogelijken spoed aan. Bén lid wilde het leger énkel uit vrijwilligere doen bestaan. V" 'Volgens het voorloopig verslag van het in de Tweede Kamer behandelde hoofdstuk Justitie der Statsbegrooting werd door som mige leden de wenschelijkheid betoogd om aan de deurwaarders, die enkele strafzittingen ttioeten bijwonen, eenige bezoldiging toe te kennen. De levenswijze in de Werkinrichtingen werd te weelderig geacht. He: beste vee. Fïet fijnste brood wordt aangekocht, zoodat het verblijf inderdaad aanlokkend wordt ge maakt.. Zou liet zoo vroeg men —niet de voorkeur verdienen te doen inschrijven niet naar-, doch onder aanbod van monster "Th TSöglflêol werd aangenomen, de bezol diging der Rijksveldwachters te verhoogen. In de Tweede Kamer is het algemeen debat oyer de Indische begrooting gesloten. Met de bespreking der onderdeelen is men rèèds gevorderd tot artikel 47, koffie. Hierbij werd behandeld de motie-Van Houten, om aan te dringen op geleidelijke opheffing van lïet kofiie-monopolie welke werd aangenomen. Nog word aangenomen liet amendement van de Commissie van rapporteure, tot aan stelling van een wetenschappelijken adviseur voor de koffiecultuur, niet noodzakelijk uit het boschwezen te trekken, en om aan de bevolking niet Ij millioen. maar vijf ton als bijslag toe té staan. Bij de Algemeene Rekenkamer koestert - sjpen het 'voornemen eerlang de nieuwe spel ling in te voeren. Te vlug is dat stellig niet. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 7 December. II.H. M.M. de Koninginnen keerden heden middag van Het Loo te 's-Gravenhage terug. Met te meer ingenomenheid werd die terug komst iu de Residentie oegroet nu het rucht baar geworden is, dat, evenals ten vorigen jare. aan het Hóf groote i feesten worden georganiseerd, ,in verband waarmede reeds belangrijke bestellingen zijn gedaan, ook aan piet- Hofleveranciers. In verband met de voorgenomen opening der Cadettenschool op 16 September van het volgend jaar te Alkmaar, zullen de cadetten tjer Kon. .Milit. Academie te Breda met den aanvang ^van het leerjaar 18931894 in twee compagnieën' wördèn ihgedeeld. -De luit.-kol. C. P. van Pommeren, van den generalen staf wordt bevonlei-d tot kolonel 9ii weder geplaats hij het wapen der infanterie. De kapt. J. H. Engelbrecht is besterad om als majoor te worden toegevoegd aan den ■genéraal-majoor II. F. Alings, inspecteur van het Militair onderwijs. j, Hét gemeentebestuur van Rotterdam heeft •vjtcli bereid verklaard den middel-Euro- peësclieu tijd in te voeren, indien deze ook. zal worden toegepast op de spoorwegen, de posterijen en de telegrafie. wc-De gemeenteraad van Zutphen heeft be- slóten aan ambtenaren der gemeente, na 40-jarigen dienst of op 65-jarigen ouderdom Ua een diensttijd van minstens 15 jaren, 'Iu ileel hunner wedde van elk dienstjaar als pensioen toe te kennen. Dij aanhoudende on gesteldheid krijgen zij slechts de helft en Wanneer hun een ongeluk treft wanneer zij in functie zijn, van bet volle pensioen. "t« De telephonische verbindingtusschen Laren én het postkantoor te Hilversum zal op 1 Dec. voor het publiek geopend worden. Donderdag 1 Dec. zal de heer A. H. van Tlii.-l, Hoofdinspecteur van de telegrafie, 40 jaar d. i. sedert de oprichting bij dien be langrijken tak van dienst, werkzaam zijn. Vrijdag herdacht onder groote belangstel ling een welbekend Beursbezoeker, de heer Sam. Aletrino, den «lag waarop hij 50 jaren geleden voor het eerst de Amstei\laroeche Beurs bezocht. Te Leeuwarden is Donderdag, na een lang durige ongesteldheid, in den ouderdom van 66 jaren overleden dr. S. Sr. Coronel, die sedert tal van jaren rusteloos werkzaam was, vooral op het gebied van hygiëne en daar over artikelen in tal van couranten schreef. Vele jaren was hij secretaris en lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Gro ningen. Na een ziekte van slechts 2 dagen, is Vrij dag te Leeuwarden overleden, op 81-jarigen ouderdom, rnr. Jacob Dirks, vroeger gerui- men tijd lid van de Tweede Kamer voor Leeuwarden, sedert 8 Juli 1842 Voorzitter van het Friesch Genootschap en als oud heidkundige, vooral als numismaticus, ook in het buitenland met eere bekend. Het is de gewoonte van den sluiswachter aan de buitensluis te Schiedam, dat hij 's avonds aan het politie-bureau opgeeft, hoe laat hij dien nacht gewekt moet worden. Dit nu moet oudergewoonte ook Donderdag nacht zijn geschied, doch de man schijnt het niet gehoon! te hebben, en «fe sluisdeuren bleven met den vloed open. Het gevolg daarvan was, dai de binnen stad te veel water inkreeg en de laagliggende panden onder water gezet zijn. Sommige mouterijen en branderijen leden belangrijke schade, 'terwijl de sousterreins van vele hui zen blank stonden. Wij ontvingen de Deeember-uitgave van den Oflicieelen Reisgids der Staatsspoorwegen, welke noodig geworden is door de veran derde dienstregeling op een gedeelte van het Zuidernet. Nog merken wij op, dat op 1 December nieuwe tarieven in werking zullen treden voor het vervoer van reizigers, bagage en honden, in onderling rechtstreeksch verkeer tusschen stations aer Staats-, Centraal-, Hollandsche en Noordbrabantsch-Duitsche spoorwegen, en iu verkeer tusschen de Bel gische stations van den Luiksch-Limburgsche spoorweg en die der Staats- en Centraal- spoorwegen. Hierdoor vervalt de geldigheid der plaatskaar- ten tusschen Amsterdam, Utrecht (MB.), Utrecht (S.S.), Utrecht (N.C.S.) en Rotterdam (Maas) eenerzijds en «Ie stations Alraeloo, Hengeloo, Oldenzaal, Bentheim, Schüttorf, Salzbergen en Deventer anderzijds, ook over de route ApeldoornDeventer (H. S. M.) j Die geldigheid treedt met 1 December A. s. buiten werking, zoodat hieruit volgt dat, indien dus na 30 November e. k. reizigers voor de hierbedoelde relatiën, met kaartjes H. S. M. (via Arnhem, resp. Zwolle) worden aangetroffen, of omgekeerd, deze als van niet geldige plaatskaarten voorzien, worden~aan- gemerkt. De facultieve geldigheid via Almeloo DeventerApeldoorn (H. S. M.) der billetten van reiziger komende uit Duitschland (tran siet Salzbergen) blijlt echter voorloopig ge handhaafd. STADSNIEUWS. De heer B. J. Wintsant, klerk bij de Telegrafie alhier, is na afgelegd examen be vorderd tot commies. Ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- feest zullen, evenals in vorige jaren, veer tien militairen dienst doen bij de verzending der postpakketten. De heer B. E. Mater is benoemd ïot alge meen vice-president van Bijbel-commissa rissen van ae afdeeling Amersfoort van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Door den architect Herm. Kroes alhier is j.I. Woensdag, namens het !i. K. Kerkbe stuur der parochie van O. L. V. Hemelvaart, ondershands aanbesteedannet maken van eikenhouten kerkbanken mot nieuwen vloer. Inschrijvers waren de hoeren: H. J. Fijnen- berg voor eiken wagenschot /T750, kloshoüt lo05 de vloer 175; J. G. v. d. Geest voor eiken wagenschot ƒ1619, kloshout 1450, de vloer 151.50 en W. v. d. Kooij, voor eiken wagenschot 1575, kloshout ƒ1370 en de vloer f 150. liet werk is aan laatsgenoem- den als laagste inschrijver gegund en zal in eiken wagenschot worden uitgevoerd. Door de enquête-commissie van de af deeling Amersfoort van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium werden dezer dagen aan de leden vragenlijsten uit gereikt, met verzoek, deze zoo volledig moge lijk in te vullen. Bedoelde lijsten, die vragen bevatten ?.Is: Hoeveel werkuren hebt ge daags'? Geniet ge Zondagsrust? Behoudt ge uw werkloon bij ziekte? Hoe zijt ge gehuis vest Is uw woning goed voorzien van licht en lucbi? enz. enz. nebben niet alleen ten doel, den maatschappelijken toestand der arbeiders te leeren kennen, maar tevens om, mot die kennis gewapend, pogingen in 't werk te stellen, waar het nuttig en noodig is, het lot van «len arbeider te verbeteren. De onderofficieren van de. hier in garnizoen liggende Bataljons infanterie zijn voornemens, om Woensdag 21 December, in Amicitia alhier, een soiree te geven ten bate van de vóór 1877 gepensionncorde ondoroflicieren en minderen van het Nederlandscbe leger. In een volgend nummer zullen wij meer bijzonderheden over deze uitvoering kunnen meedeelen: thans kunnen we reeds zeggen «lat de stafinuziek, onder leiding van den lieer Van Aken, welwillend haare medewerking toezegde en dat geen moeite ontzien wordt om een uitstekend geheel te erlangen. Mocht het der Amersfoortsche footballclub in den voorlaatsten wedstrijd gelukken de overwinning te behalen op de Utreehtsche club «Heremes", gisteren echter moest zij voor Go ahead, uit Wageningen, het onderspit delven. Dit was trouwens te voorzien, vooral wan neer men bedenkt hoe de Amersfoortsche club te Wageningen gespeeld heeft. Waar een keuze gedaan kan wórden uit meer dan 80 leden moet zeker een beter elftal uitkomendan waar het ledental nog geen 30 bedraagt. Te éen uur nam de wedstrijd, welke door vele toeschouwers werd bijgewoond, een aan vang. Aan beide zijden werden hevige en snelle uitvallen gedaan. Dank zij 't goede spel der Amersf. hacks gelukte het aan Go ahead slechts 3 goals te maken, tegen Amersfoort 3, zoodat laatstgenoemde met 2 goals heeft verloren. Ook naar het oordeel der tegenpartij heeft Amersfoort prachtig gespeeld. Moge dit der Amersfoortsche footballclub een prikkel tot verdere oefening zijr.. Vrijdagnacht werd een landbouwer aan den IJeiligenbergerweg gewekt door een ver vaarlijk geklop op cleur en ramen. Een landlooper wenschte, niettegenstaande het late uur, binnengelaten te worden en dreigde, ingeval men weigerde, »den boel in brand te steken." Toen de bewoner echter, met een blaaspijp gewapend, naai' buiten kwam om den laten bezoeker even te beduiden, dat hij minder welkom was, zette deze het, onder een stortvloed van verwensehingen, op een loopen. Gemengd Nieuws. Volgens de Reuter-telegram uit Algiers is kardinaalLavigerieDonderdagnachtoverleden. Wij lezen, dat het Leger des Heils in de naderende koude maanden voedingsdepots zal openen, te Amsterdam en te Rotterdam, waar kinderen van mingegoeden voor één cent een ontbijt zullen kunnen krijgen, be staande uit een kop warme koffie en een snede brood met boter of stroop. Aan volwassenen zullen stuiverekaartjes wor den uitgegeven, waarvoor zij koffie en een boterham of wel een bord soep, havermeel, gort of warme melk zullen kunnen bekomen. Verder zal het Leger des Heils in dezen winter nog stuivers-shelters stichten, die 's avonds om vijf uur geopend zullen en waar ieder die een stuiver betaalt, een nacht onder dak kan komen, voor een tweeden stuiver avondeten en voor een derden stuiver een ontbijt zal kunnen koopenaan hem, die ook niet één stuiver meer bezit, zal de gelegenheid worden gegeven door eenig werk nachtverblijf en zoo hij dat wil, avondeten en ontbijt te verdienen. In een lijsten- en kastenmakerij aan de Lijn- baausgraclit te Amsterdam, viel Donderdag avond een brandende petroleumlamp af. In een oogwenk stond de lichtontvlambare inboedel in vuur en toen de brandweer, na korten tijd, toe snelde, had de brand reeds zulk een uit breiding gekregen dat de vlammen uit de ramen vantwee verdiepingen sloegen. Er bestond groot gevaar, daar net onderhuis als magazijn van brandstoffen diende. Dank zij de krachtdadige pogingen tot blussching, bleef het vuur echter tot twee venliepingen be perkt en bekwam het onderstuk slechts wa terschade. On de Heerengracht bij de Heisteeg wer den Woensdagochtend eenige revolverschoten gelost op een dienstmeisje, dat bezig was voor het huis van haar meesteres eenig werk te verrichten. Het meisje werd in het been gewond. De dader sprong daarna in de Heerengracht doch werd, na eenige oogen- blikken, door de politie weder op den vasten wal gebracht, en in hechtenis genomen. De gewonde dienstbode is per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Ilaar wonden zijni niet erg gevaarlijk. Teleurgestelde liefde moet de aanleiding tot deze wanhopige daad zijn geweest. fcö In een «Ier jongste socialistenvergaderingen te Amsterdam viel het volgende voor Domela Nieuwenhuis had beweerd, dat men de gezanten, die veel geld kosten, maar moest afschaffen, te meer omdat zij in dentegen- woordigen tijd van spoorwegen en telegraaf best kunnen worden gemist. Een der aan wezigen, een suikerbakker, vroeg waar die gezanten dan moesten blijven. D. N. ant woordde, dat hem dit weinig interesseerde inen bekommert zich ook niet over ontslagen arbeiders. Maar de suikerbakker persisteer de bij zijn vraag en zeide eindelijk, dat hij zelf meermalen gezant was geweest en het niet prettig zou gevonden hebben als men hem maar zoo aan den dijk had gezet. Groote verbazing der vergadering, welke overging in algemeene en groote hilariteit, toen het bleek, dat de spreker eigenlijk ser geant geweest was. Aan een huis in de Sarphatistraat te Am sterdam vervoegde zich in de vorige week een persoon, die de demi-saison van aen heer «les huizes, netjes opgevouwen en in een doek geknoopt, bij zich had en beweerde, dat hij, daar het meneer wat luchtig was, meneers winterjas moest hebben, die hein dan ook, met het oog on zijn ongedwongen houding en de aanwezigheid van de demi, afgegeven werd. Toen men de jas evenwel uit ging pakken, zag men een oude smerige jas en was de man met de nogal kostbare winterjas verdwenen. De rechtbank te Arnhem heeft W. V., arbeider te Dieren, aangehouden als ver dacht de dader te zijn der noodlottige ver wonding te Dieren van den Zutphënschen socialist J. H. van Veen, die tengevolge van die verwonding is overleden, weder op vrije voeten gesteld. Te Moerkapelle is de 21-jarige J. v. d. W. die aan toevallen leed, te water geraakt en, bij gebrek aan tijdige hulp, verdronken. De personen nl., die liet lichaam uit liet water trokken, waren nog steeds van meening, dat zij dat met de voeten daarin moesten laten liggen tot de politie er bij was. Tengevolge daarvan zijn er geen pogingen in het werk gesteld oin de levensgeesten weer op te wekken. Tegen die personen is natuurlijk proces verbaal opgemaakt. Te Gorredijk waren Vrijdag vier zustere bij eene vijfde aan tal'cl vereenigd. Deze vijf oudjes, tellen 407 jaren en zijn allen nog e'-en kras. In een tuin te Loosdreeht staat een bed aardbeien nog in vollen bloei, terwijl zich aan de struiken nog rijpe vruchten bevin den. Iemand in de gemeente Jaareveld zal bin nenkort eene verloting houden vandrie hectoliter aardappelen, een kistje sigaren, twee halve kilos speculaas eneen mestvaalt. De loten moeten reeds alle geplaats zijn. Op het kerkhof te Crooswijk, onder Rot terdam, werd Donderdag eenserenade gebracht. Het was een hulde bij gelegen heid van het vijftigjarig huwelijk van den knecht, die den voor een doodgraver karak teristieken naam draagt van Amen. Een ekster die in Augustus, van het vorige jaar het gastvrij dak van zijn meester, den lieer D. te Breda, ontvluchtte, heeft zich thans na ruim 14 maanden, daar weer op de vensterbank aangemeld. Het trouwe dier wordt thans weer als vroeger goed verzorgd. Te Rede is oen driejarig knaapje al spe- leude gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat de griffel die de kleine in den hand had, door het nog in de hereenen drong. De dood volgde onmiddellijk. Uit Utrecht meldt men nadere bijzonder heden omtrent liet ongeval, «lat Zondagavond plaats had, aan de Liesbosch nabij J utphaas. Niet vier, maar vijf heeren keerden, zegt «le correspondent der Arnh. Cl., in het rij tuig van Utrecht naar Vreeswijk terug. Als oorzaak van het ongeval wordt alleen de dikke mist genoera«i De heer Pauw die naast den koetsier op den bok zat, is intijds daar afgesprongen. In het rijtuig zaten de heeren Koppen, Spijker, Krijger en Ultee. De twee eerstvermelden wisten door het stukgemaakte naar buiten te komen en zijn gered; de heeren Krijger, Ultee en koetsier Batenburg kwamen om hef leven. Verder is gebleken, dat niet de train van Vreeswijk in aantocht was. De arts die aan de gered den het eerst hulp verleende, bevond zich in den van Utrecht komenden tram. Het hekende klooster te Rimpelvel»! (Lim burg), waarin circa 500 zustere verblijl hou den, en dat bekend staat om «le kunstwerken, «lie daar gemaakt worden, heeft thans eene bestelling uit Frankrijk gekregen ten bedrage van 40 000, voor het maken van misgewa den voor een pontiticalen dienst. Voor eenigen tijd werden door ditzelfde klooster misgewaden gezonden naar Gouda, ter waarde van ƒ40000. De schrijver van een ingezonden stuk in

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2