algemeen erkend, staat of valt de opera, het Th&itre Royal francais de laHaye ermede. 'I)e Tweede kamer is nog niet door de Indische begrooting en aanhoorigheden heen; alleen «le 137 mfllioen uitgaven zijn afge daan; het daarover gevoerde debat was in vale opzichten belangwekkend, al zwegen twee van de meest gezaghebbende autori teiten de heer Keuchenius wegens een keel aandoening, die hem 't spreken nog meer dan gewoonlijk bemoeilijkt; de heer Cremer, omdat hij, hoe frisch en krachtig er ook I, uitziende, nog niet geheel genezen is van zjin langdurige ongesteldheid. De linkerzijde hield intusscnen nog specialiteiten genoeg w? over; de rechterzijde liet het woord aan de 'heeren Van de Velde, Van Löben Seis c.s., want «le heer Mackay kwam slecht een oogenblik in 't Atjeh-debat. De voornaamste beslissingen, door de Kamer ten opzichte van de koffiecultuur genomen, vielen in een L vergadering, door 64 van de 400, dat is nog 't' geen van de leden, bijgewoond. En daar toe moest de motie-Van Houten sedert 2 Dec. 4880, dat is drie jaren lang, aanhangig .blijven! Afgescheiden van de vraag, welk praetisch belang de aanneming dezer op l «geleidelijke" opheffing van 't koffie-staats- monopolie in Indië aandringende motie in de naaste toekomst hebben zal, waar men, ten bewijze van zijn gering vertrouwen in de naleving er van, ook na de stemming het nog geraden vond de motie-Geertsema, die speciaal voor de Minahassa die opheffing van oat monopolie vroeg, aan te nemenen waar men onmiddellijk op deze principiëele .resoluties een votum iiet volgen om het (zij het dan, naar den wensch der Commissie van rapporteurs, op wat bescheidener schaal dan de Minister 't zich voorstelde) voorloopig eens met de koffiecultuur te probeeren langs den weg van verhoogde betaling (in den vorm van bijslag voor eersten aanleg en onderhoud of voorschot bij den pluk, maar in elk geval met verplichte levering aan het gouvernement) afgescheiden van de prac- tische gevolgen, zeg ik, komt het mij voor, in hooge mate al Keuring te verdienen en door niets te verdedigen te zijn, dat zulk een principieel hoogstgewichtige beslissing, die dan toch theoretisch aan het gouverne- .ment-s-cuit uurstelsel op Java een einde maakt en waarop in 't vervolg menigeen, ook aan de groene tafel en in Indië, zich zal beroe pen, door een zóó onvoltallige Kamer wordt genomen 36 leden afwezig van de 400 J Zóó gaat men mét de belangen van Indië te werk hoor ik al uitroepen. Toch is het dat niet. Het zijn de avondvergaderingen op ,jnchzelve, die bij de leden weerzin wekken. Als men van 's ochtends 44 tot 's middags 4 uur bijeen is geweest, beeft men er ge noeg van en verlangt men na 't diner niet weer dadelijk aan den slag te gaan. En als er nu nog in het laatst van December, als de tijd dringt en er geen doorkomen aan •is zonder zittingen in de avonduren, toe be sloten wordt, dan is het verklaarbaar. Er als het ware bij de Indische- en de Staats begroting regel van te maken is in mijn oog een lout, die zichzelf straft door bena deel Lng van 't prestige der Karner, wanneer zij door V» harer leden de allergewichtigste besluiten voor Moederland en Koloniën neemt. De Karner is op den dam in 't westgat van Soerabaia blijven steken, na een zeer mooie Verhandeling" van den heer Conrad, met kaarten toegelicht. Vermoedelijk zal men nog niet zoo spoedig door de Indische begrooting heenkomen, omdat ons nog een spoorweg- en een Billiton-discussie, misschien zelfs een tweede editie van de Belastingde batten wacht. Daarna komen tal van kleine zaken en de peraequatie aan de orde. Ik vrees, dat. bet dus 6 December zal worden, eer de Staatsbegroting aan de orde komt: en dan moet 't budget er in drie weken door. Heerlijk vooruitzichtMaandag- en Zaterdag-, avond-zittingen en dan nog zal er over de laatste hoofdstukken moeten worden heen- gesprongen met den parlementairen polstok. BUITENLAND. - In den aanvallige» leeftijd van negen maan den is Dinsdag van het wereldtooneel ver dwenen een compleet stel ministers. Diep -treurend staren de nagelaten betrekkingen de overledenen na, denkende dat men weet wat men verliest, doch niet weet wat men terugkrijgt. I. P. "Lang hebben ze gemarteld met hun tienen vrooiijk en opgeruimd hebben zij het leven genoten, waar het te genieten viel, tot ze eensklaps werden afgemaakt. Toen niemand het verwachtte riep Dela- haye, van de tribune der Kamer dat er in de Panama-maatschappij was geknoeid, gestolen; dat er parlementsleden waren, die geld van de maatschappij hadden aangenomen. «Namen heelt men hem toegeschreeuwd. «Voor een o- commissie van onderzoek," luidde telkens het i 'hnalen zJJn geëindigd. De bisschop van Bres- antwoord. De commissie kwam en het Mi- I ,au e" ,"e aartbisschop van Keulen zullen nistei'ie kreeg een gevoeligen knak. j benoemd worden. Oostenrijk zal slechts éen De markies De la I'erronays zette dien naa' krijgen, den primaat van Hongarije, arbeid voort. 1 De Londensche anarchisten zullen Zondag Reinuch heeft, zeide hy, de parlementaire, j a. s. een groote bijeenkomst houden op Tra- Onderhandelingen geleid over de Panama- zaak. 1 falgarsqmre, om te protesteeren tegen het Bij die onderhandelingen is ergens vijf millioen francs zoek geraakt. Waar? Men weet het niet. Reinacn zou voor den rechter worden gedaagd. Terwijl men aan het opstellen van de dagvaarding bezig is, gaat Reinach dood, zonder dat iemand wist of hij wel ooit ziek was geweest; hij wordt begraven en men vergeet zijn papieren te verzegelen wat zeer vergeetachtig geweest is van minister Richard, hetgeen deze zelf erkende. Men vroeg machtiging om het lijk te laten onder zoeken minister Richard voegde bij zijn vergeetachtigheid een weigering. Het publiek werd'wantrouwend; men mom pelde van zelfmoord, moord, verduistering. De markies kwam nu rnet de nuchtere vraag, waarom de minister een onderzoek had ge weigerd. De Franschen zijn onrustig geworden door deze geheimzinnigheid en een onrustig Franschman is een gevaarlijk Franschraan. Men weet niets met zekerheid omtrent den dood van Reinach te vertellen. Is hij wel begraven vraagt men zich af. Is hij zelfs wel dood Dat was een tweede ribbenstoot. Richard weigerde een onderzoek, omdat van gewelddadigen dood geen sprake was. Toen droeg ae markies zijn taak om het Ministerie te doen vallen over aan Brisson den voorzitter der commissie van onderzoek die een geduchten uitval mee waagde tegen Richard en Loubet. Dat was de genadeslag! Brisson vergezelde zijn uitval met de motie: «De Kamer, zich vereenigende met het ver langen der commissie van enquête, om licht te verspreiden in de Panama-zaak, gaat over tot de oi de van den dag." Er ontstond rumoer in de Kamer: men schreeuwde door elkaar, tot eindelijk Loubet de opgewondenheid een weinig tot bedaren wist te brengen, entoen de volgende groote woorden uitsprak«Onder zulke omstandigheden is regeeren onmogelijk, althans voor mij. Ik ben er niet langer van gediend, omdat de bedoelingen der regeering verdacht worden gemaakt, heb ik er niets meer bij te voegen." Men zag elkaar verbaasd aan. en de ver bazing werd grooter, toen Loubet verklaarde dat de regeering de motie-Brisson niet kon aannemen. Met 393 tegen 3 stemmen keurde men de motie echter goed. Met een gelaat, waarop zelfvoldoening stond te lezen, zooals de geschiedenis meldt, ging Loubet heen, gevolgd door de andere minis ters. Hij beraadslaagde en kwam tot de slot som dat men afgemaakt was! Aldus werd gemeld aan Carnot, die, de waarheid van het feit in twijfel trok enden heeren de verzekering gaf, dat zij goed dood waren ook. Zoo eindigde het ministerie-Loubet, dat 28 Februari het levenslicht zag. De Fransche Minister van Oorlog heeft een ontwerp ingediend tot uitbreiding van het kader van het leger. De Minister stelt voor, tien officieren te bevorderen tot den nieuwen rang van général d'année, twin tig nieuwe brigade-generaals te benoemen en verder twee bataljons vesting-artillerie en twee regimenten berg-artillerie tc vormen. Zoo ziet men, dat ook in Frankrijk aan de legeruitbreidingen, zij het dan ook op kleine schaal voorloopig geen einde komt. De Fransche pers beschouwt die echter als een noodzakelijk kwaad, waarover zoo weinig mogelijk moet worden gesproken. De primaat van Afrika, kardinaal Lavige- rje, is zooals we reeds in ons vorig nummer meldden, il. Vrijdag op 6/jarigen leeftijd na een langdurige slepende ziekte te Algiers overleden. In 1825 te Bavonne geboren, wijdde hij zich al spoedig aan het onderwijs in letter kunde en godsdienst. Eenigen tijd bracht hij te Rome door, in verschillende betrek kingen aan het Pauselijk hof, waarna hij in 4863 tot bisschop van Nancy werd benoemd en vervolgens, bij de verheffing van het bisdom Algiers tot aartsbisdom, aartsbisschop van Algiers werd. Op dezen post spreidde hij veel geestkracht en ijver ten toon, zoowel in godsdienstzaken als in staatkundige kwestiën. Ieder weet, hoe in de laatste jaren de kruistocht tegen de slavernij in Afrika door den kardinaal is gepredikt, en men weet eveneens, dat de wending in de politiek van het Vaticaan ten gunste eener erkenning van de Fransche republiek, voor een groot deel zijn werk was. De aartsbisschop van Algiers en Carthago was reeds benoemd tot primaat van Afrika, toen hij in 4882 werd verheven tot kardinaal. De gouverneur-generaal van Algiers heeft tot den Minister van Marine het verzoek gericht, de begrafenis van den kardinaal met buitengewoon eerbetoon te mogen doen plaats hebben. De onderhandelingen tusschen Duitschland en het Vaticaan over de benoeming van kar- uitleveren van Francois, den Franschen anar chist, die verdacht wordt van medeplichtig heid aan de dynamiet-ontploffingin het restau rant Véry te Parijs. De weduwe Parneli, eertijds echtgenoot® van kapitein O'Shea, is op eigen verzoek insolvent verklaard. Het Turksche ministerie heeft eene beslis sing genomen in de quaestie van het huwe lijk der officieren. De luitenants mogen slechts éen vrouw hebben; aan de kapiteins worden er twee toegestaan, aan de majoors drie, aan de kolonels'en de hoogere officieren vier, bet wettelijk maximum. Voor alle rangen is echter het aantal der «odalisken" alleen beperkt door den fmanueelen toestand der officieren. De wonderdokter Goolam Kader, de zooge naamde Indische oogarts, die ook te Amster dam zooveel van zich spreken liet, is uit Pruisen verbannen: hij kreeg Zaterdag bevel om binnen 24 uur Berlijn te verlaten. BINNENLAND. De heeren Scliimmelpenninck vanderOye en Pijttersen zijn rnet elkander in overleg getreden; als vrucht van dat overleg is eerlang een gemeenschappelijk ontwerp op de Ka- mei-s van Arbeid te verwachten, De Nederlandsche Bod ter bestrijding van overdreven Zondagsrustgevestigd te Leeu warden, zal, op grond van de ontvangen blijken van instemming met zijn streven, op 45 Januari 1893 aan den Minister van Water staat een adres indienen, waarbij de Bond nogmaals zal verzoeken liet daarheen te willen leiden, dat op Christelijke feestdagen de diensturen der post- en telegraafkantoren belangrijk worden uitgebreid. De Minister van Financiën heeft, met het oog op de eerlang in te voeren Vermogens belasting, het aantal inspecteurs der registra tie en domeinen vermeerderd met 44, en een successiekantoor opgericht te Amsterdam, te 's-Gravenhage en te Rotterdam, alsmede een nieuw kantoor der gerechtelijke akten te Arnhem en te 's-Hertogehbosch. 4 December 1852 werden tien heeren aan gesteld tot ambtenaar bij de teleprapbie. Van dit tiental zijn nog slechts bij dien belang rijken tak van dienst verbonden de heeren A. II. van Thiel, hoofdinspecteur, W. Brinck, directeur te Hoorn en T. ae Jager, inspecteur voor de Noordelijke provinciën. Aan hun ambts-juoilé en het veertigjarig bestaan dor telegraph ie in ons land wijden de bladen heden een herinnering welke alge meen getuigt van de instemming die het telegraafwezen hier te lande mocht verweren. Het nieuwe reizigers-tarief langs den Staatspoorweg trad heden in werking. Alle retourbiljetten in het binnenlandsch verkeer zullen voortaan 4 dagen geldig zijn. Voor kinderen is de halve vrachtprijs ver schuldigd zonder dat retourkarrten voor hen verkrijgbaar zijn, zoodat het nieuwe tariel' voor kinderen onvoordeeliger is dan het tot nog toe bestaande. De* rekening der weduwen- en weezenkas van de officiëren der landmacht sluit op 1 Jan. 1892 met een voordeelig saldo van 9 054,444, terwijl bovendien fo 585 ais aan deel op liet Grootboek der Nationale Wer kelijke Schuld is ingeschreven. De officieren der dienstdoende schutterijen voorzien van een revolver waarmede met de ryksmunitie geschoten kan worden, kun nen door tusschenkomst hunner chefs koste loos revolverpatronen beko men. De Minister van Oorlog hoeft bepaald, dat de militaire autoriteiten, die belast zijn met de verstrekking van de munitiën aan schut terijen, aan die aanvragen gevolg moeten geven. De heer Henry Tindal heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, om liaar aan te sporen, dat zij zoo spoedig mogelijk beraad- slage over wat gedaan kan worden ter be strijding van de werkloosheid, die hand over hand toeneemt. «Toevallige omstandigheden, zegt adressant, zijn oorzaak, dat ik wellicht boter omtrent deze toestanden ingelicht ben dan de mees ten uwer. Ziende, dat het bepaald onmo gelijk is, alleen, of met behulp van mijne bekenden, ook maar gedeeltelijk in den nood te voorzien, gevoel ik mij verplicht, de zaak geheel in uwe handen te stellen, met het eerbiedig verzoek ze spoedig te behandelen en tot een oplossing te brengen". De R. K, Volksbond zal het 50-jarig bis- schopsjubilce van paus Leo XIII in de maand Februari feestelijk herdonken in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. iSl.CLiJi I.. Die een wnnrlgk goud St. MOOI.AAS-CADEAU wil knopen, verzuil,ie niet cell kijkje te nemen liii G. VA A DORSEN, Lunyntrwt nlhirr, on vrage diuir de beroemde merken MERCANTIL A 2''. cent en EL PATIN 2 cent per stuk. Beide soorten zijn verpakt in kistjes van 100, 50 ;n 25 stuks;l Contant met 10% korting. STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouders hebben het verrichten van den doodschouw van Gemeen tewege gedurende 1893 opgedragen aan dr. A. H. C. van Dricl. De heeren CL Van der Zoo de Jong, J. Van Rottenburg. J. Fortuin en J. A. Hoksbergen hebben, in handen van den Burgemeester, den gevorderden eed afgelegd als schatters der huurwaarde van pereeelen voor den Hoofdelijken omslag. Aanstaanden Zondag geen dienst in de Remonstrantsche kerk. De collecte jl. Maandag door diakenen der Ned. Herv. Gemeente gehouden, heeft opge bracht de som van ƒ808.25. Daar in den loop der week gemeenlijk nog giften inkomen, kart eerst ineen volgend num mer het totaal bedrag dezer inzameling ver meld worden. Die nog iets missen wil voor den minder bedeelde, offere zijn penningske. De Diakonie heeft zeer veel armen te verzorgen. Op Vrijdag 40 December zal, in Amicitiu alhier, liét eerste dor voor dit seizoen aan gekondigde vier Symphonie-concerten gege ven worden door leden van de stafmuztek van het. 5e Regement Infanterie, onder lei ding van den heer kapelmeester G. K. G. van Aken. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal de heer Jacob Mossel, de zoo gunstig be kende solo-violoncellist van liet Concertge bouw te Amsterdam, zich op dit eerste concert doen hooren. Met mejuffrouw Amanda Eberlé, concert-zangeres te Rotterdam, en andere sommiteiten op vocaal- en instru mentaal gebied werden mede onderhande lingen aangeknoopt oin tot een keurig ge heel te geraken. De symphonie-concerten zijn bier te zeer geliefd* en te gunstig bekend, dan dat een woord van aanbeveling om ze ook dit jaar te gaan genieten noodig is. Toch mogen we niet nalaten er aan te herinneren, (lat alle pogingen van den concertgever en de exe cutanten, om een waar kunstgenot te ver schaffen, zullen falen indien de deelneming niet zeer groot is. Met voorkennis van het E. A. bestuur dezer Gemeente en toestemming van den heer Kolonel-Commandant van het 5e Regi ment Infanterie zullen eenige onderofficieren van dat korps, met welwillende medewerking van de stal muziek des regiments, op Woens dag 14 December in Amicitia alhier, een Soiree mucicale et amusante geven, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de «Vereeniging totonderateuning van onder officieren en minderen van hef. Nederlandsche leger, die vóór de Wet van 1877 gepension- neerd zijn." Rond duizend van die gepensionneerden, waaronder vele verminkten en behoel'tigen, die slechts met een pensioentje van 100 per jaar zijn toebedeeld, worden uit de op brengst van deze soirees, welke in ,1e meeste garnizoensplaatsen in den lande worden ge organiseerd, althans gedeeltelijk gevrijwaard tegen gebrek. Maar niet alleen wordt, door liet deelnemen aan dezen kunstavond een werk der liefdadig heid verricht, ook belooft 't programma veei'. Behalve muziek nummers, zoowel ensemble als soli, voordrachten van den lieer Hedcl, zoo gunstig bekenden amateur-komiek, en keuroefeningen aan rek en brug, wachten den deelnemers nog allerlei verrassingen. Tot slot een kluchtspel, dat de lachspieren niet alleen in beweging brengen, doch ze onafgebroken uit hun rustige rust houden zal. Moge een flinke opkomst de belooning zijn van de groote moeite welke aan de soiree besteed wordt en zij het den onder officieren van het 5e daardoor gegeven een flink bedrag te storten in de kas der Ver eeniging voor gepensionneerden. Onder verwijzing naar de aan het hoofd van dit blad voorkomende publicatie van den heer Directeur van het Postkantoor en in verband met de te verwachten groote drukte bij het verzenden van St. Nicölaasgeschenken per nakketpost, herinneren we aan de wen- schelijkheia om de te verzenden voorwerpen stevig in te pakken en op zoodanige wijze van een adres te voorzien, dat het niet gemakkelijk kan losraken en verloren gaan. 't Verdient aanbeveling om de adressen over de gchecle oppervlakte op de pakketten te plakken en ze niet slechts, zooals nog her haaldelijk geschiedt, aan de punten meteen of andere kleefstof daarop vast te hechten. Waar opplak king onmogelijk is, worden voor de aan te hechten adressen linnen of perka menten stronken gebezigd. Het gebruik van lak tot aanhechting der adressen is verboden. De vergunning om meerdere pakket'ten niet slechts één adreskaart te verzenden is gedu rende het tijdvak 2December ingetrokken.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2