BINNENLAND. Door ,1e Tweede Kamer der Staten beneraal werd, bij het voortgezet de- bat over hoofdstuk Justitie, het amendement om de aanstelling van inspecteurs <ler rijks veldwacht te doen vervallen, sterk bestreden door den Minister van Justitie, die de voor gestelde reorganisatie der rijksveldwacht be paald noodig achtte in het belang van het gezag en de veiligheid. Vele leden hielden vol, dat tracteraentsverbetering wel, maar reorganisatie niet noodig was. De amende ment werd verworpen met 38 tegen 31 stem men, zoodat tot tractementsverbetering en reorganisatie der rijksveldwacht is besloten. 1J j Reeling gevangenissen werd ge klaagd over de acoustiek in de strafgevan genis te Nieuwer-Amstel, die de communi catie tusschen de gevangenen mogelijk maakt. De Minister zeide, dat alle pogingen om dat euvel te voerkomen tot dusver mislukt zijn, maar dat het overal bestaat. Het hoofdstuk Justitie werd aangenomen. Het algemeen debat over hoofdstuk V is afgoloopen. De minister Tak zou overwegen het denkbeeld tot partieele wijziging der Kies wet, ter verzekering van de geheimhouding der lijsten van de hoogstaangeslagenen, in verband met de Vermogensbelasting. Z. E. verklaarde, dat tegemoetkoming aan de gemeenten in de kosten ten behoeve van het rijk gedaan, moet wachten tot de her ziening der Gemeentewet, die eerst na-de Kieswet, kan komen. De regeling van de verhouding tusschen Nieuwer-Arastel en Am sterdam is nog niet beslist. De minister be loofde te onderzoeken of de verordening van Tietjerksteradeel, vergunning eischende voor vergaderingen, strijdig is met de wet, en hield vol, dat er geen reden voor de regee ring kan bestaan om de houding van den burgemeester van Den Haag, ter gelegenheid van de meeting, te beoordeelen of tusschen- beide te komen. Aan den Minister van Marine met 46 werd tegen 44 stemmen het crediet voor zijn nieuwe schepen toegestaan. De Marine-begrooting is aangenomen met 56 tegen 36 stemmen. De Minister van Waterstaat heeft aan het Dagclijksch Bestuur van Baarn doen weten, dat het Rijk genoegen neemc met het aan geboden huurcontract in zake het Postkan toor. Voor den tijd van 40 jaren zal nu het Rijk het postkantoor a f900 'sjaars in huur nemen, terwijl de gemeente zich verbindt, het kantoor belangrijk te vergrooten. Bij Koninklijk besluit van 44 December is aan mr. C. Cardinaal, ingevolge zijn verzoek, met ingang van 4 Januari a, s. eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie te Rotterdam onder dankbetuiging voor de lang durige en goede diensten in verschillende be trekkingen aan de politie bewezen. Van het seinwachtershuisje aan het einde van het perron van het Centraal-station te Amsterdam, wapperde Donderdag de vlag, ter wijl het van binnen met groen en bloemen, eenvoudig doch smaakvol was versierd. De seinwachter Van Wijngaarden, vervul de dien dag juist 50 jaar zijn betrekking bij de H. IJ. S. M. Dat het den grijsaard, zoowel van de zij de zijner superieuren als van die zijner cole- ga's en de stationsbeamten niet aan blijken van belangstelling ontbrak, spreekt wel vanzelf. Een dergelijk jubilé is te zeldzaam, dat het onopgemerkt sou kunnen voorbijgaan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der rechtbank bevestigd waarbij mr W. F. Schimmel werd vrijgesproken. De commissie tot samenstelling van het Volksliederboek der Maatschappij tot nut van 't algemeen wenscht een onderzoek in te stellen naar die oude liederen, welke thans nog in <len mond des volks leven en niet tot de algemeen bekende behooren. Zij meent, dat in menige streek van ons land nog wel dergelijke liederen of fragmen ten van liederen te ontdekken zijn, en richt zich daarom tot allen, die, haar willen helpen, met het vriendelijk verzoek, haar oude tek sten en, zoo mogelijk, ook oude melodieën te willen meededeelen, of wel haar den weg te wijzen, om er mede bekend te worden. De namen der helpers zal zij later gaarne in dank vermelden. Dp commissie verzoekt beleefdelijk, dat bovenbedoelde mededeelingen gezonden wor den aan Dr. G. KalfT, Lid en secretaris, We teringplantsoen No. 8, Amsterdam. Ten einde den Nederlandschen Schaatsen rijders-Bond zooveel mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden, acht het Bestuur het wenschelijk dat alle mogelijke bestaande IJs clubs in Nederland bekend worden. De Be sturen der IJsclubs worden dan ook verzocht, den naam der Club met opgave van naam en woonplaats van óón der Bestuursleden, op te geven aan den Heer mr. B. van Eeten, Aert van Nestraat 443, te Rotterdam, 2de Secretaris van den Nederlandschen Schaat senrijders-Bond. Het Bestuur der Kiesvereeniging Burger plicht, te Helder wendde zich tot andere Kiesvereenigingen hier te lande, met het verzoek, om, in den geest van de navolgende Motie, mede als haar gevoelen uit te spre ken, dal art. 7 van het door de Regeering bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend Wetsontwerp tot regeling der Kiesbevoegdheid behoort te vervallen. Dat artikel strekt, om voor millitairen be neden den officiersrang het Kiesrecht te schorsen, gedurende den tijd, dat zij zich in actieven dienst bevinden. De Regeering geeft in haar Memorie van Toelichting een weinig afdoende reden voor het nemen van dezen maatregel. Zij zegt, dat door inspectiën van verlofgangers, enz. deze militairen vaak ver hinderd zouden zijn, hun kiesrecht uit te oefenen. Het bestuur vleit zich dat de inhoud der Motie weerklank zal vinden bij andere Kies vereenigingen, inzonderheid in garnizoens plaatsen, en hoopt dat veler eendrachtige pogingen mogen leiden trt wegneming van net bezwaar. De Motie zelf luidt: »De openbare vergadering, door de Kies vereeniging «Burgerplicht" te Helder byeen- feroepen, en gehouden den 9 November 892, spreekt als haar gevoelen uit, dat in tegenstelling met den inhoud van art. 7 van het Ontwerp van wet tot regeling der uitoe fening van het Kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinci ale Staten, aan alle meerderjarige militaire van Land- en Zeemacht het kiesrecht behoort te worden toegekend, behoudens de gevallen, dat de millitairen in tijden van Oorlog, van oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden woreen opgeroepen." In een prettig geschreven brochure, heeft dr. C. E. Daniels de geschiedenis gegeven der «Wilhelminabrón", de keukenzout hou dende staaibron, die in de Haarlemmermeer is ontdekt en waarvan het water door de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwater- bronnen te Haarlem naar de onmiddellijke nabijheid van die stad wordt geleid. De directie van deze maatschappij heeft die brochure, waarin ook de therapeutische waar de van het staal water behandeld en verklaard wordt, aan alle geneeskundigen in Neder land gezonden, om hun aandacht te vestigen op dit water, dat in Haarlem en andere plaatsen reeds met uitstekend gevolg is toe gepast, vooral bij min of meer ernstige lijders aan bloedarmoede. Een analyse van het staalwater, verricht onder toezicht van prof. dr. J. W. Gunning te Amsterdam, benevens een vergelijkende staat van de wateren uit andere staalbronnen, naar offieiëele gegevens opgemaakt, zijn aan de brochure toegevoegd. Het post- en telegraafkantoor en de ma gazijnen van SinkeT te Amsterdam zullen eerlang electrisch verlicht, worden. Dat be- tcckent voor de gemeentekas een verlies van 8000 gulden per jaar. Naar men aan de Arnh. Cl. meldt, is de Directeur-generaal der Staatsspoorwegen er bij de directie der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij in geslaagd ook nog na 1 Janu ari 4893 de abonnementskaarten op de Staats spoorwegen geldig te doen blijven op de lijnen AmelooSalzbergen, ArnhemNijme gen en RotterdamEsse hen. Zoowel door de Twentsche handelsreizigers als door de reizigers uit ons «eheele land zal dit besluit met vreugde woraen ontvangen, wijl dit an dere voor de abonné's zeer lastig ware geweest, indien men steeds zich van kaartjes moest voorzien, wanneer men meergenoemde lijnen wilde bereizen en dan meestal de treinen der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te llengeloo voorzeker steeds weg zouden zijn, vóór de reizigers zich nog van andere kaar ten voorzien en voor hun bagage gezorgd hadden. Gemengd Nieuws. Een werkman van de ateliers der Staats spoorwegen te Tilburg heeft een vernuftig toestel uitgedacht om het gevaar op te heffen, verbonden aan het tusschen de waggons krui pen bij het aan- en afkoppelen. Deskundi gen verklaarden het toestel, dat «Automati sche Draadkoppeling" heet, als zeer doelmatig. Door de toepassing van dat toestel geschiedt de samen- en afkoppeling en het af- en aanhaken aan de buitenzijde van den waggon, zoodat de persoon zich niet tusschen de wa gens behoelt te begeven, wat bij het rangee ren goederentreinen en ook bij personen treinen van veel gemak en minder gevaarlijk De Burgemeester van Maastricht verklaar de, dat zoo het vergunningsrecht te dier plaatse 4000 opbracht, tegen f 0000 te s-Hertogenbosch, dit een gevolg was van ontduiking der Drankwet.«doch dat. hij het beter achtte de overtreders niet te ver volgen, omdat «het publiek" dat liever niet ziet." Inderdaad lanosvaderlijk. Volksvriend De burgemeester van Heithuijzen (bij I Roermond) heeft bericht ontvangen uit. een Pruisische grensgemeente, dat een zyner dorpsgenooten gearresteerd was wegens ma jesteitsschennis. Deze had n.l. nadat zich iemand aan een boom had opgehangen, ge zegd: «Die kerel hangt daar krek als de keizer van Duitschland. In de Anjelierstraat heeft weer eens een echt Amsterdamsch standje plaats gehad. Een particulier nachtwaker kreeg het met een buurman te kwaad, op zulk een wijze, dat hij spoedig inzag, dat een verre buur nog beter dan een verre vriend zou geweest zijn. Want «buur" is timmerman en had spoedig vijf kameraden bijeen en gezamelijk ging net zestal de trap op. De waker had intusschen zijn deur gesloten en wat nog probater was, het traptouw doorgesneden; hij wist wel, de slimmerik, dat men zonder touw geen Jordaansche trap kan opklimmen. Een vrouw, die boven woonde, kon echter zonder touw haar kamer wel vinden, maar viel, haast boven gekomen, van de trapzij kneusde zich niet en vooral haar tong oleek ongekwetst te zijn gebleven, want zij las on middellijk al de pagina's van haar scheid- woordenboek achter elkaar af. Toen nu twee van de benedenpartij nog maals trachtten naar boven te klauteren, kreeg de nachtwaker het in zijn verschansing te benauwd, schoof een raam op en begon op een fluitje te blazen, gelijk aan de sig naalhoorns, die de Amsterdamsche politie agenten gebruiken om dieven te waarschu wen dat ze in aantocht zijn. Weldra kwamen er niet minder dan der tien agenten aan, onder aanvoering van een inspecteureen paar ervan gingen naar boven, doch onder het geroep«de helmen er af," werden ze door de twee mannen, die zich naar boven hadden gewerkt,, van de trap gegooid; alsnu begon (Te hoogste ver dieping zich met het geval te bemoeien en een van de twee indringers kwam in een ommezientje met de deur uit huis vallen. Hij ontving van het zeer belangstellende straatpubliek een flinke rammeling en werd daarna door een agent geboeid. De tweede man volgde weldra; deze gooide, onmiddel lijk nadat hij met de straatsteenen en de buitenlucht in aanraking was gekomen, zijn jasje uit en deed hierop de aanwezigen op beleefden doch dringenden toon de vraag: «Wie rriot wat van mèn hebbe Men moest niets van hem hebben, doch nam hem liefst heelemaal en bracht hom met zijn vechtgenoot naar 't «bero." De andere vechtlustigen hadden onderwijl berekend hoever zij zich binnen vijf mi nuten van de plaats des rumoers konden verwijderen en waren in een oogenblik uit 't gezicht. De ruzie hadden zij medegenomen en het was dus voorloopig weder stil. Een treurig ongeval heeft Zaterdagavond plaats gehad op de bekende korsettenfabriek van de firma ae Waal en Co., te Amsterda Op een der werkzolders, bij een stikma chine, bevond zich sedert eenigen tijd, en juist dien dag voor het laatst, een jong meisje, Sara van Ommen, oud 14 jaar. Dit meisje, wier vader op zee is en wier moeder ziek te bed lag, begaf zich, in gesprek met een ander meisje, te dicht met nare loshangende haren bij een werkas. Zij werd bij de haren gegrepen en in minder dan geen tijd was haar het haar met de schedel- huid en al van het hoofd gerukt.. De ongelukkige die de vreeselijke pijnen van het scalpeeren doorstaan moest, behield hare tegenwoordigheid van geest. Ze liep naar eene duinwaterkraan en bevochtigde het verwonde lichaamsdeel, daalde een trap af, maar kon het niet verder brengen en viel in zwijm. Inmiddels was door de opzichteres van de zaal de directrice gewaarschuwd en werd het ongelukkige meisje door de politie naar het gasthuis gebracht. Dezer dagen kwam een troep arbeiders bij den burgemeester eener plattelandsgemeente in Friesland om werk vragen. Daar dit er niet was, verwees de Burgemeester hen naar het Armbestuur, indien zij inderdaad hulp noodig hadden. Daarvoor echter bedankten zij, want dan zouden zij het volgend jaar, als de nieuwe Kieswet er zou zijn, van het kiesrecht zijn uitgesloten. De verwijzing naar het Armbestuur was, volgens hen, geheel een toeleg, om hen tot deze uitsluiting te leiden Ter verklaring van den toestand die in 't Oldambt heersent, en de allengs ontstane ontevredenheid, schrijft men aan de N. Gro ninger Ct. het volgende: De fout schuilt in 't verleden. Kent uden Oldambster boerenknecht of kent u hem niet? Het is een stoere kerel, die werken kan en wer ken wil, goed gevoed en kind van goed ge voede oudershij draagt een blauwen kiel met roode biesjes niet onaardig een ruime pilow broek en stevige laarzen. De kerel is niet kwaad, maar ruw; hij is niet slecht, maar ongemanierd en slecht op gevoed. Wat maalt hij om het socialisme én theorieën, die hij niet begrijpt! Alleen zijn vingers jeuken hem in de lange winter avonden, als hij verlegen is met ziin robus- te lichaaraschkracht, die uiting zoekt. Wat. zal hij doen in ziin avonduren? De boer, bij wien hij dient, heeft hem geleerd dien tijd op straat en in herbergen door te brengen. Ik zal de goeden niet te na spre ken, maar had men 's avonds na 7 uur voor het dienstpersoneel een behoorlijk verlicht en verwarmd vertrek beschikbaar gesteld, met. een kopje koffie en af en toe cenige Jg lectuur dan waren de toestanden nimmer zoo ernstig geworden als zij nu zijn. Ik voor my meen, dat de landbouwer, toen het hem in de laatste 20 of 25 iaren naar den vleeze ging, zich te hoog boven zijn knechten en meiden heeft verheven en dat hij den band, die meester en knecht moet verbinden, heeft losgelaten. Heer en knecht zijn van elkander vervreemd en de laatsten tengevolge van een misplaatste zuinigheid op straat gedreven en aan zichzelven over gelaten, is ruwer en losbandiger geworden. Luiaardij is de oorzaak aller ondeugden. Even zoo waar als deze spreuk is het dat eene luie lever de ooi-zaak van eene menigte ziekten en kwalen is zooals geelzucht, be smette tong, slechte spijsvertering, maagbit terheid, zure en vettachtige smaak, vetachtig gevoel aan de oogen, herhaalde hoofdpijnen boven de oogen, pijnen in de rechter zyde en onder de schouderplaten, verstoptheid- hardheid van den buik, groote verelagenheid en vermoeidheid, geele kleur met bruine vlekken, brandende warmte aan voeten en handen, hartkloppingen, slaaplust, meest na het eten, brandende ooren, groote prikkel baarheid van het vel met kleine puisten en andere uitbarstingen, slapeloosheid met nacht- merrien, eetlust verlies, kitteling in de keel, ontvlammende hoest en slijmen uitwerping, enz. Nu is het overal bekent dat «Warner's Safe Gure" een bijzonder geneesmiddel tegen al de leverziekten is en dat men ze door al de personen die aan zulke ziekten of kwalen lijden moet doen gebruiken. Eene korte verpleging met dit geneesmid del zal voldoende zijn om de zieken"van hare uitmuntendheid te verzekeren, zooals dit het geval met Mv. K West, te Fritzlar, arr. Kassei. Duitschland, was, volgens zij het aldus na ondervinding schrijft: «Warner's Safe Cure" heeft mij van eene leverziekte die mij vier maanden lang te bed hield, en die geen mijner doctoren helpen kon, volkomen genezen. Mijnen toestand was heel erg en ik had alle hoop op genezing opgegeven; maar na gebruik eener flescb, bevond ik mij reeds veel beter en na drie flesschen was ik gansch hersteld. Verkrijgbaar a 2,25 bij de generaal-egen- ten A. L. SANT Co, 's Gravenhage. Een man te Bladel, die gewoon was zij! vrouw te mishandelen, had haar des avot 1 buiten (1e woning gesloten. Toen hij th' kwam, miste hij zijn sleutel en daar de vrc bij een der buren was opgenomen, kon niet in zijn huis komen. Hij klom toen op zijn dak, nam pannen uit en liet zich met de beenen voor-j uit naar beneden zakken. Den volgenden morgen bleef de deur gesloten. De vrouw,, moede van 't wachten, ging de grenzen over,; nnar Turnhout, waar familie van haar woont. Intusschen zag men den man niet rneer. 1 Eindelijk werd zijn lijk gevonden, j hangend met de kir. op een panlat. Bij 't naar beneden glijden schijnt, ue overjas hem over het hoorn geschoten te zijn en het slachtoffer, zonder in staat te zijn zich te helpen, was in dien benarden toestand blijven hangen en heeft op deze wyze den dood gevonden. Wanneer in den laatsten tijd te Berlijn een diefstal was gepleegd, kwam een tuinman bjj een groot blad, om tegen betaling te vertellen hoe de zaak zich tot in de kleinste bijzonder heden had toegedragen. Telkens bleken de berichten volkomen waar te zijn, hetgeen de achterdocht der politie wekte. Toen nu onlang» weer was ingebroken in een huis in een der hoofdstraten en het blad weder allerlei mede deelingen deed, eischte de politie dat de redactie den naam van den berichtgever ïou bekend maken. Uit het onderzoek bleek, dat de bericht gever en de diet een en dezelfde persoon was. Om blond haar te kleuren geeft het Maand* blad tegen de Kwakzalverijhet volgende onschadelijke middel Pyrogalluszuur 4.5 gram. Mangaansulfaat 4 gram. Ged. Water 400 gram. De Staatscourant van 20 dezer bevat de statuten der vereeniging «Amsterdamachèi gemeente-stratenmakersbond," onder de zinspreuk«Door eendracht vereenigd.*' d Verkeerde reclame. Voor zekeren win kel stond onlangs met groote lettere te lezen: «Onverslijtbare parapluies, zes gulden per stuk. Dezelve met twee jaren garantie, acht gulden.»

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 3