Tweede Blad Moderne Huwelijken. De telefoon-quaestie. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant van MAANT»AG 26 DECEMBER 1892. L. S. Het blijkt ons telkenmale duidelijker, dat het onmogelijk is zelfs met ver- grootiug van personeel om de courant evenals voorheen omstreeks vijf uren te doen verschijnen. Wij hopen en vertrouwen, dat onze ge achte abouué's het zullen billijken, dat ons blad, waarvan het formaat en de inhond zooveel vergroot zijn, in het vervolg te HALF ZEYEN bezorgd wordt. K E N N IS G E VI X G. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, ,h.G°.Z1m >'n. w™en van dcn 19' Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) van den 1. Mei 1863 (Staatsblad No. 44), en van den 4. April 1892 (Staatsblad No. ob), betrekkelijk de nationale militie, benevens het Koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staatsblad No. 127); DONDERDAG, den 5den en ZATERDAG, den 7dun JANUARI 1893, telkens van s voormiddag» 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuixu der gemeente de inschrijving voor ae na tionale militie zal plaats hebben van jongelingen, '°,op van lietiMr 1874 geboren en alzoo in 1893 aan de loting onderworpen zijn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen In herinnering Art. 15. „Jaarlijks worden voor de militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den „1 Januari van het jaar hun negentiende jaar waren „ingetreden. „Voor ingezeten wordt gehouden: 1. hjjwieng „vader, of, i» deze overleden, wiens moeder, of zijn „beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens „de wet van den 28. Juli 1850 (Staatsblad No. 44) „2. hij, die goon ouders of voogd hebbende, gedu rende do laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermeld tijdstip voorafgaande, achttien „maanden in Nederland verblijf hield3. hij, van „wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is „zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het „Kijk verblijf boude." „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem- „deling, behoorende tot oenen Staat, waar de Neder lander niet aan den verplichten krijgsdienst is „onderworpen, of waar ten aanzien van de dienst-,- „plichtigheid het beginsel van wederkoerighcid is „aangenomen." Art. 16» „De inschrijving geschiedt: 1. van een „ongehuwde in de gemeente waar de vader, of, is „deze overleden de moeder, of, zijn beiden over deden de voogd woont: 2. van een gehuwde en „van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; „3. van hem die pen vader, moeder of voogd heeft „of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd „huiten 's lands gevestigd is, in do gemeente waar „hij woont: 4. van |eon bulten 'slands wonentien „zoon van een Nederlander, die ter zake van's lands „dienst in een vreemd land woont, in de gemeente „waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland „gewoond heeft." Art. 17. „Voor de militie wordt niet ingeschreven „1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van „een ingezeten, die geen Nederlander is: 2. tie in „een vreemd Rijk verblijf houdende zoon van een „vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3. de zoon „van een Nederlander, «lie ter zake van 'slands „dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën Feuilleton. door S Wnt zich in onzen tegenwoordigen tydineon eigenaardig licht vertoon', ia zeker wel de hemel, waarin <!c huwelijken gesloten word"n. Als men de aan dien horizon waar te nemen verschijn selen scherper gadeslaat en geen visschennatuur bezit, dun gevoelt men den lust b'j zich opkomen om de vuist te ballen en uit te roepen: „Maar, mijn hemel, dat is toch om wanhopig"... Stil, heethoofd, laten we de bewuste zaak eens wat nader giuin beschouwen.... Vroeger gebeurde het dikwijls, ja, van de 100 malen zeker 85, dat een man een meisje om „haar zelve" liefhad. Dat bekoorlijke, onschul dige wezen geleek hem een prinsesuit het sprookje. Ze opende den mond... haar woorden klonken hem als muziek in de oorcn;zij blikte hem aan, haar oogen schenen hem de schoonste toe, die hij ooit gezien had; haar hand gleed toevallig even slechts over de zijne 't was hem, ulsof eene fee hem aangeraakt had. Vervolgens ontmoette hij haar op een bal.... de opwinding van den dans ontboeide de tong.... in een door planten verbor gen hoekje, waar een canapé geplaatst was, volgde do bekentenis der wederzijdsche liefde... een eerste, lange kus en dan..» na een heerliiken verlo vingstijd.... eindelijk vereenigd, eindelijk één Dut alles geraakt thans meer en meer uit de mode... 't is heden ten dage schier een uitzonde ring. war «eer onder deze omstandigheden een huwelijk gesloten wordt. Onze moderne tijd heeft een echtvereeniging tot een weelde-artikel ge stempeld, dat tamelijk kostbaar is. Daarom gaat men thans volgens een bepaalde methode te werk een methode, waarbij zooveel mogelijk het gezond verstand, ja, do koele omzichtigheid van «■en ham teloperatie wordt toegepast. En daaruit valt het feit te verklrren dat, men in onze dagen over het algemeen Af te vroeg, öf te laat trouwt. Ach ja, te vroeg, veel, veelte vroeg Men heeft veel over een zeker meisje hooren sprekenmen kan haar hij gelegenheid wel eens met wat opmerkzaamheid aankuken. Werkelijk, ze is allerliefst: tzou toch wel aardig zijn om dat bevallige schepseltje in een kleine huisvrouw te inetamorphoseeren. Nu zou b.et zeer aan te Art. 18. „Elk die volgens art. 16 behoort te „worden ingeschrevenis verplicht zich daartoe by „Burgemeester en Wethouders aantegevon tusseheu „den lsten en den Sisten Januari." „Bjj ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is „zjjn vader, of. is «leze overleden, zijne moeder, of, „zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van „die aangifte verplicht." Art. 20. „Hij, die eerst na hot intreden van zijn „18de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, „ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit, plaats „heeft, ter inschrijving aantegeven bij Burgemeester „en Wethouders der gemeente waar de inschrijving „volgeus art. 16 moet geseliieden." Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt ge straft met eene boete van 25 tot 100 of subsi diaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij aaugifte van hen, die elders geboren zijn, wordt de overlegging van eene geboorte-acte ge vorderd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Secretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen vóór de aaugifte. Amersfoort, den 5. December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De jongste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier was gewijd aan het bespreken der wensche- lijkheid eener aansluiting aan het inter- communaal-Telefoonverkeer. Indertijd werd door de Gemeente Amers foort een overeenkomst gesloten met de Nederlandsche Bell Telefoonmaatschappij, waarin o. a. de bepaling werd opgeno men, dat door de Gemeente te allen tijde de vestiging hier ter stede van een in- tercommunaal-spreekstation zou kunnen worden geëischt, tegen garantie, gedu rende vijf jaren, 7au een netto opbrengst voor de Maatschappij van 800 per jaar, waartoe een bruto ontvangst noodig is van f 1200, daar de Maatschappij 75% moet afstaan aan het Rijk. Door B en W. zijn tot heden daartoe nog geen verdere stappen gedaan, aan gezien zij in principe van he»- standpunt uitgaan, dat de vestiging van zulk een Telefoon-station naar hun uieeuing niet gea« t kan worden van algen een belang te zijn voor deze Gemeente en de bedoelde garantie behoort te worden opgebracht door de direct belanghebbenden die „van hun belangstelling kunnen doen blijken door eenige geldelijke opoffering." Het Dagelij ksch Bestuur is tot die meening gekomeu na de vergadering in Maart '91 ten Raadhuize alkier-gehouden, ter bijwoning waarvan alle belangheb benden en belangstellenden werden opge roepen. Het bleek toen, dat in de gansche Gemeente slechts 16 personen genoeg be langstelling betoonden om althans die vergadering bij te wonen. Niet meer dan 7 verklaarden toen, dat zij zich een tele foon-toestel wilden aanschaffen. Inmiddels werd een drukke correspon dentie gevoerd tusschen B. en W. en de Directie der Nederlandsche Bell Telefoon maatschappij en als gevolg hiervan, deed raden zijn om dat lieftallige wezentje eens 'n weinig het hof te maken, ae moeite te nemen om haar karakter, haar eigenschappen telecren kennen, opdat zich aan de bewondering van haar schoonheid ook een reiner, dieper, duur zamer gevoel knoope...Maar, mijn hemel een en ander vordert zooveel tijd endien heeft men nietDat koortsachtig jagen in zaken, dat eeu wige „op je hoede zijn voor concurrenten", het fluitje der locometieven cn stoombooten, hetwelk aanhoudend als een waarschuwend „pas op ie tellen" in de ooren klinkt, dat alles brengt zulk een neiging tot „haasten" in iemands karakter dat men alles, wat op kalmte en overleg gelijkt gaat verafschuwen. En waarom ook onnoodig tijd verloren te laten gaan? De bruidschat der kleine beantwoordt aan de gestelde eisehen 't voornaamste punt is dus in orde. Weder- zijdsche familiën zijn met de aanstaande echt vereeniging ingenomen cn 't meisje zelve is te welopgevoed dan dat zij tegenwerpingen zou maken tegen de spoedige voltrekking van het huwelijk. Hun karakter, hun aard, hun eigen schappen wel, als zij eenmaal getrouwil zijn hebben beiden tijd genoeg om dat alles te gaan bestudeeren. Thans is het slechts do «maestie om zoo spoedig mogelijk op het Stadhuis te komen. Eindelijk is het zoover. Snol wordt daar alles afgedaan maak wat spoed met uw trouw- rede, heer dominé, ge moet haar maar wat bekortende jongelui moeten over een paar uur reeds in den trein zitten, doch voordat zij dan elkander een teeder „eindelijk alleen" kun nen toefluisteren, moeten zij nog heelwat afhan delen gelukwenschen van familieleden aanhooren, receptie houden voor de intieme kennissen, den inwendigen mensch versterken, of liever cr bij tegenwoordig zijn, dat anderen zich met die ge wichtige bezigheid onledig houden, toasten aan hooren, zich verklccden, afscheid nemen, en dat alles in een paar uren tijde; wie durft nog be weren, dat wc niet in 'een eeuw van stoom even? En met al ilicn spoed om het geluk bij zijn vleugels te pakken, rent men het in zijn vaart dikwijls voorbij en terugkeereu is onmogelijk. Anderen trouwen te Laat! „Waarom zal ik me haasten?" redeneert er zoo een. ,,'n Huishouden vordert een groot be- drijfkapitaal en eerst als men dat bespeurd heeft doet men wijs om eigen haard te grondvesten." Hij wordt gewoonlijk eerder een vyftiger dan het Dagelij ksch Bestuur de vraag aan de Kamer van Koophandel om van lit lichaam te inogen vernemen of de zaak levensvatbaarheid bezat en in een wer kelijke behoefte voorzien zou. Rëeds vóór deze vraag gedaan werd, had de Kamer van Koophandel aan B. en W. verklaard, dat het bestaan van een telefoonnet zoo voor gesprekken in de stad, als naar omliggende of ver wijderde plaatsen zeer nuttig zou wezen. Of er echter voldoende belang stelling zou zijn, werd betwijfeld en ten einde omtrent dit laatste punt tot zeker heid te geraken, zond de Kamer een rondschrijven aan eenige personen, die zij als het meest bij de zaak geïnteres seerd achtte. In dat rondschrijven wordt o.a. gezegd: De Kamer meent, dat het vestigen in deze Gemeente van een spreekstation, waar men heen moet gaan om met an dere plaatsen een gesprek te voeren, weinig voldoen, en alleen dan wensehelyk zijn zou, wanneer in de Gemeente zelve een telefoonnet bestond en de daarbij aangeslotenen in de gelegenheid werden gesteld, direct van hun kantoor uit met hun vrienden op andere plaatsen in ge sprek te treden. Zij heeft daarom eenige inlichtingen ingewonnen bij verschillende Telefoon maatschappijen en het is haar gebleken, dat de abonnementsprijs, voor onderling Telefoonverkeer in deze Gemeente bij minstens 50 abonnés zou bedragen f35 per jaar. Zulk een telefoonnet (alleen voor het spreken in de stad) is echter geheel afgescheiden van het intercom munaal verkeer en de daarvoor garantie van f 300 per jaar. Voor aansluiting van de stads-telefoon aan liet intercommunaal verkeer zou (al tijd wanneer de Ned. Bell Telefoon Mij. dit toestaat en de betrokken Minister het goedkeurt) door ieder aangeslotene waarschijnlijk nog f35 per jaar betaald moeten worden, behalve de f0.50 voor ieder gesprek van 3 minuten, waarover de bovenbedoelde garantie loopt. Dat die aansluiting door de Ned. Bell. Telefoon Mij, zou worden toegestaan, is echter zeer onzeker. Bij exploitatie van de Telefoon in deze Gemeente door de Ned. Bell Telephoon Mij. zou het abonnement waarschijnlijk f 60 bedragen mét f 10 voor de aansluiting Directe aansluiting aan haar spreek station zou dan echter meer kans van slagen hebben. De abonnementsprijs van f 60 f 10 is die welke door de Ned. Bell Telefoon Mij. in andere plaatsen wordt geheven. Positieve gegevens heeft de Kamer daar omtrent echter niet, daar zij van deze Maatschappij op haar aanvrage niet dan een vrij onbepaald antwoord ontving. Teneinde nu een voldoend advies te een kapitalist en menigmaal als hij, op dien leeftyd gekomen, een bevallig meisje of een knappe vrouw ontmoet, voelt hij een sterk verlangen in zich opkomen naar een gezellig tehuis. Een trouwe vriend maakt hij deelgenoot van zijn gewaarwordingen; deze beschouwt het dade lijk als een plicht om den twijfelaar te redden. Mensch, ben je gek roept die brave ziel uit. „Ben je je wel bewust wat je ondernemen wilt. Trouwen betcokent. altijd volgens Scho penhauer zijn verplichtingen verdubbelen, doch zijn vrijheid en zijn rechten voor 't grootste gedeelte prijsgeven; versta jewel? 'n Vrouw.... nu dat zou nog half gaan; maar zoo'n kamer vol kinderen dank je. Je bent dan niet eens baas meer over je eigen persoonop je kleine liefhebberijen wordt niet de minste acht meer geslagen en daardoor wordt je zóó, dat de wereld van je zegt.„Nu, die is me ook veranderd in z'n huwelijk" Je verklaart, me vol opgetogen heid dat je uitverkorene een engel, een fee is; dat wil ik gelooven als die engel eenige tien duizenden guldens tot bruidschat medebrengt en wannee- lie fee mot je hare tenten kan op slaan in et' landgoed, vrij van alle schuldenlast. Zie je, dan 3 het nog wel der moeite waard oui de zaak eens nader te overleggen." En als onze trouwlustige oude vrijer te elfder ure alle huwelijksplannen laat varen, dan is zulks niet te verwonderen bij dergelijke voor spiegelen. Wellicht heeft hij nog een anderen vriend, die hem een on ander niet met zulke donkere kleu ren schildertdoch diens aanmoediging «lurft de besluiteiooze niet geheel en al vertrouwen. Op zijn eenzame kamer gekomen, hult hij zich in (lichte rookwolken en prevel: „Zou ia het wagen of niet? Zou ik?" En hij aarzelt zoolang totdat „zijn tijd" geheel voorbij is Zoe gaat het, wanneer, bij het sluiten van een huwelijk, het verstand den boventoon voert, do bruidschat het hart vertegenwoordigt, en niet de macht der liefde, maar berekening twee mensehen tot elkttur brengt. Vroeger trouwden zij om haar „eigen haard" te bezitten, en om dat kleine koninkrijk te be sturen, hetwelk den zoo schoonen, doch heden ten dage schier belachclijken naam draagt van „huisgezin." Tegenwoordig besehouwen vele meisjes het huwelijk niet anders dan als een rangverhooging, een promotichet woordje „mevrouw" klinkt haar als muziek in do ooren. kunnen uitbrengen aan Burgemeester en Wethouders, behoorde de Kamer te weten Of men hier ter stede genegen is ge durende vijf jaren mede te garandeerén voor de fèOO noodig voor de oprichting vaneen Telefonisch spreekstation alhier, en zoo ja, tot welk bedrag; en ook of men genegeu is zich te abonneeren bij een hier opterichten Telefoon-maatschappij, tot een jaarlijkschen prijs van f35 of hoogstens f60. Van de 156 personen wien een circu laire gezonden werd, antwoordden slechte 5. Eéu verklaarde zich te abonneeren en tevens voor f 100 deel te nemen aan de garantietwee wenschten abonnement doch uitsluitend hij de Ned. Bell Tele foon éen wenschte abonnement doch tegen hoogstens f 35.per jaarde vjjfde eindelijk wenschte alleen] zijn kantoor aan te sluiten, voor niet langer dan éen jaar eu onder beding, dat de Telefoon hier in 1893 zon gereed zijn. De weinige abonué's staan echter het aanleggen van een telefoonnet hier ter stede met eveutueele aansluiting naar buiten niet in den wegte Baarn zjjn slechts 9, te Zaandam 6, te Bussum 4 en te Hilversum slechts 3 abonné's. Het Reglement voor de Kamers van Koophandel laat toe, dat ook ongevraagd advies gegeven worde, doch men meende, dat voor 'toogenblik geen advies diende uitgebracht te worden, èn omdat de in gekomen antwoorden geenszins recht gaven op een gunstig advizeeren, èn om dat door B. en W. slechts gevraagd was of de telefoon hier ter stede reden van bestaan zou hebben, in welk geval de Gemeente in het algemeen belang de ge vorderde cautie van f 300 gedurende vijf jaren zou stellen, voor eigen rekening of met behulp der belanghebbenden. De Kamer wees op haar brief van 28 Februari 1891, in antwoord op de mis sive van het Dagelij k9ch Bestuur van den 21 en dier maand, waarin, met ver wijzing naar het toenemend telegraaf- verkter en de pogingen van particulieren om telefonische aansluiting te verkrijgen, gezegd wordtDe Kamer acht de aan sluiting aan het intercommunaal tele foon-verkeer ten zeerste gewenscht, ook met het oog op de toekomst" en besloot thans aau B. en W. de ingekomen ant woorden te zenden, met de bijvoeging „De Kamer, blijft bij haar gevoelen dat een publiek telefoon-station te Amers foort, in verband met den telefoon-aanleg in de stad, vooral voor den handel een nog steeds zeer gewenschte zaak is.*' Eindelijk werd het besluit genomen om aan de inzenders der antwoorden te doen schrijven, dat de Kamer evenwel geenszins het lichaam is, dat hier ter stede een telefoon tot stand kan brengen. En als zij dat doel eenmaal bereikt hebben, is het gewoonlijk de bezigheid van de meesten harer om te zorgen „niet te hois te zijn," zooals een Fransch satiricus beweert. „Mevrouw is uit, zoo heet het" schrijft hij. „Daar zij natuurlijk niet altijd in hetzelfde toilet verschijnen kan, zoo gelijkt haar kleedkamer op het atelier eener modemaakster. Nu, laat de heer echtgenoot maa': e« ns aan 't einde der maand zijn rekeningen optellen, dan zal hij ontdekken, dat zijn vrouw een kostbaar weelde-artikel is. Doch daarvoor houdt zij er ook bal-toiletten, bad-toiletten, rij- toiletten, regen-toiletten, nevel-toiletten, kortom zoovele soorten „toiletten" opna, dat al die kleederen aan elkander genaaid, nog niet den grond bedekken kunnen, welken de heer gemaal verplicht is te verkoopen, om al de uitgaven zijner wederhelft te bestrijden." Het huwelijk laat zich voortdurend minder aanlokkelijk aanzien, want weinigen vinden er in, wat zij zoeken. Dat wekt langzamerhand tot ontevredenheid en onverschilligheid op. De jonge vrouw, die een voor indrukken zeer vatbaar gemoed en een levendige verbeeldings kracht heeft beschouwt dat, waarin zij eens haar geluk meende te zien, thans als haar gevangenis. Zij gevoelt zich eenzaam en toont niet den min sten lust om te trachten in een kalm, huiselijk levtn ten minste eenige vergoeding voor haar bedrogen verwachtingen te vinden. Ondanks dat alles komt het zelden of nooit tot een breuk tusschen het echtpaar. Ter wille van den vrede, duldt men elkander, hetgeen echter meer en meer doet vervreemden en voortdurend een grooter verwijdering tusschen man en vrouw te weeg brengt. Zelden, maar toch komt het wel eens voor, dat die verhouding verandert bij de geboorte van een kind. Dat kleine wezentje met zijn zoet lachen, zijn gekraai en gejubel en zijn mollige armpjes bewerkt soms, dat de twee geschcidenen Int, elkander wederkeeren, saaingebracht door In t/elfde gevoel, dat alle zachte gewaardingen in hun zielen wakker roept... Eerst dan wordt de jonge vrouw zich van die zaligheid bewust, welke zij «Is jong meisje bij het schoppen van haar illusion ondervondeerst dan gevoelt zij iets van den bctoovcrenik-n. wei deenden invloed der liefde. Wat haar echtge noot niet vermocht te schenken ontvangt zij van en door haar kind... een levensdoelI

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5