BLONDE ELS I Amicitia te Amersfoort. AMSTERDAM. AMERSFOORT. SCHOUWBURG Eén enkele buitengewone Voorstelling Hollandseh Tooneelgezelschap MIASM# 21' 110IMBII. STADSNIEUWS. A LA VILLE DE LION IN door het van het GRAND-THEATER van Amsterdam. Directie: A. YAN LIER. Oorspronkelijk Tooneelspel uit het Zuid-Hollandsche visschersleven in 6 tal'ereelen, door W. N. PEUPERS. Muziek van W. WIJSMAN. Prijzen der plaatsen: Ie rang 0.99, 2e rang ƒ0.75, Ce rang ƒ0.60. Entiéekaarten zijn te bekomen en plaatsen te bespreken aan den Schouwburg Amicitia op Maandag 20 December van ai' das morgens tien uur op welk uur de loting voor de volgorde van het plaatsbespreken zal geschieden. Aanvang halfacht. Ter bevordering eener geregelde bestelling wordt de gelegenheid opengesteld, om brie ven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswensehen, welke men op 1 Januari a. s. besteld wenseht te zien, reeds den 23 December ter post te te bezorgen, met uitnoodiging aan het pu bliek om van die gelegenheid, zooveel moge lijk, gebruik te maken. De bedoelde stukken moeten ter onder scheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben, voor zien zijn van een over cle geheele lengte van het adres getrokken kruis. Ds. J. Hooykaas. Remonstrantsch predikant te Zaandam, hoopt eersten Kerstdag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk alhier. Stemgerechtigden mannelijke en vrouwe lijke leden eer Remonstrantsche gemeente alhier worden opgeroepen tot het kiezen van j een tweetal ter voorziening in de sedert het vertrek van ds. M. W. Kalll" vacceerende leeraai-splaats. De verkiezing heelt plaats aanstaande Dins- j dag den 27en, in de Consistorie-kamer der Remonstrantsche Kerk. Aanstaanden Woensdag te middernacht vertrekt van het Centraal-station te Amstei'- dam een evtra-nachttrein dei- H. IJ. S. M. i naar Amersfoort. De tot Kolonel-commandant van het 3e I Regiment Infanterie benoemde, vroeger Com- I mandant van het 4e Bataljon 5e Regiment I Infanterie vertrok gisteren van hier naar Bergen-op-Zoom. Z. H. EdG. werd aan het station alhier uitgeleide gedaan door de officieren der in- j lanterie en deputation van de offiecierskorp- sen van andere wapens hier in garnizoen. J Ook minderen van zijn vroeger Korps I waren bij het afscheid aanwezig, terwijl de stafmuziek van het 5e, op het perron opge- steld, den vertrekkende mede hulde bracht. Bij de gisteravond alhier gehouden 27e ledenvergadering van de afdeeling Amers- foort der Maatschappij tot bevordering dei- Toonkunst, werd uit het door het Uooidbe- stuur aanbevolen tweetal door die Afdeeling gekozen als Algemeen Penningmeester der Maatschappij de heer J. C. Loman. Tot Bestuurslid voor de Afdeeling werden gekozen de lieeren J. de Waal en A.J. Jan- het Amsterd. looneelgezelschap der Heeren van Lier te geven voorstelling, te zeggen, e:u gesprek, dat we een paar dagen geleden met een vriend hielden. Wij hadden het er over, dat heel eel menschen, dikwijls in de, door andoren of door hun plicht voorgeschreven gewoonten blijven volharden, zelfe dan, wanneer zij eens anders kunnen. Als bewijs daarvoor beriep hij zich op het feit. dat hij eens, bij wijze van proef, zijn vijftal schoolgaande kinderen op zekeren dag zeidendat zij op den volgenden een SCHOOLDAG doen mochten, wat zij wilden; „thuisblijven, naar school gaan, werken niet werken,' juist zooals zij verkozen, 't Gevolg daarvan was, dat twee der snuiters op het gewone uur naar school gingen, na eenige deliberatie, den thuis na een uurtje spelens aan het werk ging, een's middags naar school stapte en de vijfde, die den geheelon dag, dan lïier dan daar gezworven had verklaarde, „dat hij nooit meer zoo iets zou doen." Zoo gaat het meerderen. Met hoeveel verlangen staren we allen niet, te midden onzer drukke bezig heden, naar die paar rustdagen en ALS ze eenmaal düar zijn, och, dan gebeurt het vaak, dat we na een halve, of geheeleu dag zeggeu„wij zullen blij zijn, als we weer in ons gewonen doen zijn." Hij die gewoon is, voortdurend te arbeiden kan zich niet met een langen achtereenvolgende rust vereenigen en elke afleiding, welke hem bezig houdt, is hem aaugenaam. Zoo zal het velen hoogstwaarschijnlijk welkom zijn, dat hun daartoe aaust. Maandagavond door de opvoering in „Amicitia" bij te wonen van „Blonde Els" bij te wonen, de gelegenheid geboden wordt. „Blonde Els" de titel zegt het reeds is een volksstuk, dat een ieder boeit, deze, omdat hij er veel in terug vindt, waardoor hij zich dagelijks om geven ziet, gene, wil hij een kijkje neemt in toe standen, die hem, als daarbuiten staande, vreemd zijn. Overal in den lande genoot' dit tooneelspel, zoowel wegcus inhoud als door wijze van opvoering, zeer veel bijval en we twijfelen niet of velen zullen Maandagavond in Amicitia's groote zaal, door dnar- Gisteravond gaf de R. K. Militaircu-vereeniging een uitvoering in het Militairen Tehuis aau het zand. De kleine kapel van Vau Aken's Corps vroo- lijkte -Ie bijeenkomst op, waarvan muziek, zang, voordrachten en twee blijspelen het programma vormden. Moge de feestavond aanleiding geveu om het bezoek aan hot Militair Tehuis nog te doen toenemen. Mevrouw de barones K. Osten Sack en zal aan staanden Dinsdag te half acht in Jen Foyer van Amicitia gedichten voordragen van Duitsche zangers van de llie eeuw tot dezen lijd. Het minst bekende van die gedichten is wel Ibsen's Terje Wigcn, dat de levensgeschiedenis ver haalt van een Noorschen zeeman, die door een Engelschen kaper gevungeu wordt genomen terwijl hij, om voor vrouw en kind brooil te verdienen, verre van zijn geboorteland zwerft en later als loods weer bij den kaperkapitein aan boord komt. Terje herkent hem en besluit den dood der zijnen, die van gebrek omkwamen op den gewaande» Lord te wreken. Dc aanblik van het zoontje van den Kapi tein doet Terje echter van zijn knaapje denken en tot inkeer gekomen, redt hij den Engelschman uit. een vliegenden storm, om daarna naar zijn rotsen- eiland terug te koeren. Velen hebben reeds kaarten genomen voor deze voordrachten, Onder verwijzing naar de in dit num mer voorkomende advertentie hcrinn< ren we nog maals hoeveel bijval Mevrouw Osten Sackou oogstte overal waar zij optrad en hoe zeldzaam dc gelegen heid hier ter steue voorkomt om iets van zoó hoog kunstgenot te kunnen smaken. Ook een detachement sterk 4 officieren en 115 onderofficieren en minderen van het 1 e regiment huzaren is van hier naar Gronin gen vertrokken. Tot chef aan het station der lijn Amersfoort Kesteren alhier is beuoemd de heer Von Seiler, te 'Groesbeek. De heer Beijers is overgeplaatst naar IteneD. De eerstvolgende uitvoering van de Zang- vereen iging van Toonkunst zal plaats heb ben op Dinsdag 17 Januari. Het uit te voe ren koorwerk is Die Zerstürung Jeru, salems, van Hiller. Voor de eerste maal hier ter stede zal de zang begeleid worden door oen vol orkest. Er is voorlezing van een antwoordt van Daniel de Lange, dat vóór de maand Maart geen optreden van 2 a capella-koor hier te verwachten is. Of dit geschieden, hangt af van de aanwijzing voldoend lokaal »om de onkosten, die zeer hoog zijn, te knnnen dek ken." De kleinen van de Anna Paulowna-be- waarschool vierden gisteren feest. Nadat Dinsdag aan een goede 250 Kinde ren, uitmuntten door goed gedrag en ijve rig schoolbezoek warme kleedingstukken waren uitgereikt, vonden zij gisteren een fraaien Kertboom vol geschenken: poppen, doozen met speelgoed, trompetten, van alles wat en voor eiken kleine een voorwerp, naar keuze nog wel. Bovendien werden ze onthaald op melk en bij het naar huis gaan werd hun nog een k"entenbrood meegegeven. Om 3 uur ving het feest aan met het zin gen van toepasselijke liedjes, welke de hoofd onderwijzeres, mej. H. M. Schermer gedicht en in een fraai bundeltje vereenjgd, aanbood aan de Beschermvrouw der School, der leden van den Dames-Krans tot kleeding van be hoeftige leerlingen en belooning voor getrouw schoolbeehoeftige leerlingen en belooning voor getrouw schoolbezoek en den leden van bet Bestuur der school. Een woord van lof aan de Directrice maar vooral aan de dames die haar in staat stelden dit feestje te organiseeren en haar met lief tallige zoi-gzaamheid hielpen in het voorzor gen der kleinen. Woensdagavond de Soiree der onderofficie ren van het 5e ten behoeve van de vóór 1877 gepensionneerdenDonderdag, prof. Ten Brink in het NutVrijdag, het le sym- phonie-concert onder leiding van den heer Van Aken en Zaterdag de uitvoering van Lgcurgus, ziedaar een quartet vol afwisse ling dat vier achtereenvolgende avonden onze aandacht verlangde en waarvan we een enkel woord ter herinnering willen schrijven. Van de Soiree dei' onderofficieren gaven we reeds in ons vorig nummer een" kort verslag. We kunnen er thans nog van mel den, dat weldra een bedrag van ruim ƒ220 naar het Hoofdbestuur der «Vereeni- ging voor gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nedeilandsche leger" zal gezonden worden, als batig saldo van die uitvoering. De lezing van prof Ten Brink, over «natuur en litteratuur" was, als gewoonlijk rijk aan af wisseling en vol wetenswaardig heden, welke niet zoo aan iedereen bekend zijn. Zeker onder den invloed van het ruwe weder werd deze leerrijke voordracht niet zoo druk be zocht als andere bij den zoo geliefden causeur het geval placht te wezen. Aanzienlijker was het aantal dergenen, die opgekomen waren om Van Aken's eerste concert in dit seizoen te genieten. En ge noten werd er. De vriendelijke zaal, voor het eerst in al haar grootheid het podium was geheel ontruimd, en daardoor bleek te meer hoe gelukkig de bouw is, ten opzichte der acustiek was bijna geheel gevuld met een aan dachtig luisterend publiek, dat na ieder num mer luide bijvalsbetuigingen gaf. Onder de bezielende leiding van den fijn gevoelenden musicus, die zoowel in de keuze der nummers als in zijn dirigeeren van zijn goede school doet blijken, werden de ensem ble-nummers keurig uitgevoerd. Flink werd Mendelssohn's Comelius-marsch ingezet, in een aangenaam tempo volgehou den en kranig geacheveerd. In het Andante van Schubert's unuollendete haperden de hoorns een oogenblik, doch Van Aken wist ze handig te vangen en weer in het behoor lijke tempo terug te brengen. Voor beide nummers werd flink geapplau- diseerd, maar een daverend handgeklap ging op toen de heer J. Mossel op de hem eigen hoogst artistieke wijze Goltorman's Cantilena, Saint Saëns Cygne en Popper's Gavotte ten geboore gebracht had. Aan zijn heerlijk instrument weet deze kunstenaar van Gods genade de zoetste tonen te ontlokken, die een ieder, den leek zoowel als den kenner, in verrukking brengen. Een woord van lof komt ook den pianist toe, die den cellist op zulk een uitnemende wijze begeleidde. Na de pauze velgde de Ouverture Frie- densfeier, wier klankrijke eu gedachtenvolle zetting op uitnemende wijze eertolkt werd, evenals het plechtige Largo van Handel waarin de viool-solo door den heer M. See- mer werd gestreken, die voor zijn kunst rijk en gevoelvol spel ruimen dank oogstte van het opgetogen auditorium. Daarna weder Mossel, met Popper's Ro mance en Tarantella, heerlijk van zetting en onbeschrijflijk schoon uitgevoerd. Tot slot de schier overbrekende Ungai tsche Tame van Bramks. Een wuord van hulde aan den heer Van Aken, die, trots het luttele bedrag, dat ge vraagd wordt om deze concerten te kunnen bijwonen, zóo veel schoons weet aan te bieden. Lest heugt best. En toch is dit de reden niet waarom we aan de uitvoering van Lgcurgus een weinig meer ruimte wijden dan aan de vorige soirees. Veelmeer is net, om te herhalen wat de voorzitter dezer Vei'eeniging in zijn Welkomst groet mededeelde. De Onderofficiers Gymnastiek en Scherm- vereenging Lgcurgus werd 12 October 1884 te 's-Hertogenbosoh opgericht, verheugde zich daar en later te Nijmegen in de gunst der burgerij van die garnizoensplaatsen gaf Za terdag haar eerste voorstelling hier ter stede, niet het minst met het doel om propaganda te maken voor de beoefening van de gym nastiek. Hij noemde het een heuglijk feit, dat de Wet het gymnastiek-onderwijs ver plichtend gesteld had en zeide, dat Lycurcjus een blijk zou geven, wat men door oefening onder goede leiding vermag. De verwachting van hetgeen men te zien zou krijgen was in den aanvang niet bijzonder groot onbekend maakt onbemind doch bij elk nummer steeg de aandacht en nu ieder nummer daverden de toejuichingen door de haast overvolle zaal. Houding en gang bij het opkomen zoowel als in de vrije oefeningen in no. 7, en de orde- oeleningen in ïio. 4 van liet aan afwisseling rijke programma, pakten bijzonder door hun bevalligheid, regelmaat en bijna volkomen eenparigheid. Vol verbazing over betoonde kracht, zekerheid van beweging en kalmte in de zwaarste toeren, volgde mende onder scheiden schooloefeningen aan rek, ringen en barrèn en de keuroefeningen aan die toe stellen. Ook de schermnummers oogstten veel bijval. De Directeur der Vei'eeniging, de heer F. Rauli, leidde de oefeningen zonder daarbij op den voorgrond te treilen; nu en dan klonk een korte stoot op een fluitje en de 40 execu tanten volgden dit signaal, op de maat van Van Aken's Kapel, uie bij de bewegingen volkomen passende muziek uitvoerde. Onder de aanwezigen merkten wij den Kolonel-Commandant van het 5e Regiment op, die herhaaldelijk zijn tevredenheid be tuigde eu de jongelui door gebaar en woord aanmoedigde. Eerst kuit word het slotnummer een alleraardigste surprise afgespeeld entoen kwam de beurt van de vele jonge dames, wien het programma wellicht reeds wat lang was voorgekomen. Dat de kranige turners thans uitrustten, namen, durven wij niet beweren. Velen hunner althans deden menig dansje mede op het bal dat nu volgde en... tot bij zessen in den volgenden ochtend duurde.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 9