Advertentiën Aangeboden TWEE KAMERS Oude- en Nieuwjaar. VlaardiDgsche Vjschhandel J. VAN POELGEEST, bleek, dat het toezicht zeer gebrekkig was geweest De eisch van het 0. M. was veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf met het oog op den beogen leeftijd van bekl. De verdediger, mr. Goseling vroeg een lichter straf. Uitspraak op 4 Januari. De thans in omloop zijnde vrachtbrieven zullen na 1 Januari e. k. niet meer op de Duitsche spoorwegen worden toegelaten. De stalmeester Perzini wien, in den circus Carré, in den avond van 29 November door een student een bierglas naar het hoofd is geworpen, en die vrij ernstig verwond werd en sinds dien tijd steeds bedlegerig was, is Vrijdagavond, vermoedelijk aan de gevolgen van die wonde overleden. Omtrent de zaak van den overleden pikeur Perzini in den Circus Carré, wordt nog me degedeeld, dat zijne echtgenoote, die bij het bekende spoorwegongeluk in Hannover vree- selijk werd gewond, juist eenige weken ge leden, na een behandeling van anderhalfjaar in Duitschland, bij haar echtgenoot was teruggekeerd. Zij moest nog geheel worden verzorgd en is thans volkomen hulpeloos. Aangaande de lijkschouwing zijn natuur lijk nog geen berichten; het moet echter bewezen zijn, dat de makkere van den onge lukkige kwikzalf op de wonde hebben ge legd, waardoor aanbloedvergiftiging gedacht wordt. STADSNIEUWS. Zondagsrust voor postbeambten! Nu Nieuw jaar op Zondag valt, is er een dubbele reden voor deze waarschuwing. Men weet het bij ervaring hoe de post dien dag overladen wordt met brieven, briefkaarten, kaartjes n circulaires. Nu kan men den arbeid op het postkantoor zeer verlichten en tevens een tijdige bezorging vergemakkelijken, wan neer men aan het dringend verzoek van den directeur der posterijen gevolg geeft en brie ven, kaartjes en gedrukte Nieuwjaarwenschen reeds dadelijk in de bus werpt. Om te voorkomen, dat ze dan dadelijk worden uitgedeeld, behoeft men niet andere te doen dan over de geheele oppervlakte van het adres een kruis te trekken. De groote toevloed van brieven zal dan voor het pereooneel wel een kruis blijven, maar 't zal ten minste een kruis met rozen zijn, want men zal den tijd hebben om de brieven, kaartjes, gedrukte wenschen, en wat er al meer verzonden wordt, behoorlijk uit te zoeken en op 1 Jan. 4893 te bezorgen. Mep denke er dus aan: »de brieven ge kruist, en spoedig ter busse Het telegraafkantoor zal op Nieuwjaare dag behalve op de gewone Zondagsuren ook geopend zijn van 11 tot 2i uur (Spoortijd.) Op Oudejaarsavond hoopt dr. M. W. Schel- tema, Ez., emeritus-predikant, voor te gaan bij de godsdienstoefening m de Reinon- strantsche kerk alhier. Door de stemgerechtigde mannelijke en vrouwelijke leden der Remonstrantsche Ge meente alhier is, in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. H. W. Kalfi', jl. Dinsdag gekozen het volgende tweetal: A. K. E. Horst Rem. nred. te Loche n en A. A. Humme Rem. praf. te Oude Wetering. Vrijdag 7 Januari 's middags van 1 tot 3 zal, in de consistorie-kamer der Remonstrantsche kerk, door stemgerechtigde leden, uit dit tweetal een predikant gekozen worden. Op tweeden Keretdag werd in Volksheil het Kerstfeest gevierd door de Chr. Jonge- lingsvereeniging Ps. 1199. Door milde bijdragen van stadgenooten konden aan circa 400 kinderen der Zondag school versnaperingen en kleedingstukken worden uitgereikt. Den Jongelingen, die hun tijd aan de zaak der liefde offerden en geen weder ontzagen om giften in te zamelen, en ook aan aen I President, onder wiens leiding dit feest zoo I uitnemend slaagde, mag een woord van lof niet onthouden worden. Zum Künstler wird man nur geboren, zeide Mevrouw Osten-Sacken Dinsdagavond toen ze voor een klein, maar uitgelezen publiek, ia den vriendelijken Foyer van Amicitia, haar vertaling van KrilofFs quartet voor- droeg. En ze gaf daar zelf het bewijs van, want toen het auditorium een weinig aan haar Zuidduitsch dialect gewend was, werd het eén en al oor en gaf het telkenmale luider blijk hoezeer de keurige voordracht apakte." Hans Sach's Sanct Peter mil deiGeiss was wel wat moeilijk te volgenmiddeleeuwsch duhsch wordt te weinig beoefend dan dat men het gehoorde maar zoo aanstonds volgen en naar waarde schatten kan. Intusscnen miste de langzaam gesproken moraal haar Uitwerking niet en spande de aandacht voor Lessing'? Rangstreil der Thiere, waai'van de ▼oordracht warm werd toegejuicht. Schiller's Theiluitg der Er de werd aangenaam gezegd en Göthe's An den mond met veel gevoel voorgedragen. Ibsen's lang epos Terje Wigen werd in al zijn realiteit genoten en daverend geap plaudisseerd en Ertl's grösste Leid vermocht aller lachspieren in beweging te brengen en te houden. Een ieder had te doen met de naieveteit der eenvoudige menschen, die uit den grond huns harten smeekten ver schoond te blijven van de liefde de groot ste kwelling en elkaar onbewust toch zón innig lief hadden. Na de korte pauze volgden vertalingen uil het Zweedsch, Hongaarecn en Russisch, met name Runeberg's Hauslermadchen, das ver- liebte Meer van Petöfy en KrilolT's Quartet, het laatste door Mevrouw Osten Sacken zelve zeer schoon vertaald. Het Raihsel van Körner (antwoord nichts) en Baumbach's tempora mutantur en diens Wittwer und der Tatzeltourm waren ju weeltjes van declamatie. Het antwoord van den vink, die, toen het roosje in al zijn tooi prijkte was afgewezen als hij verzocht een liedje te mogen zingen en tot bescheid gekregen had, dat het jonge, mooie ding slechts hulde kon ontvangen van een rijker schepsel, een goudhaan liefst, en die, toen de roos verwelkt was en den vink verzocht toch even te komen koketteeren, was verdiend en het »nein mein Friiulein, ich danke" heeft zeker bij velen tot nadenken genoopt. Allerprettigst werd het lijden verhaald van een weduwnaar, die, van een Xantippe ont slagen, van huis verdreven werd door een gansche schaar van trouwlustige meisjes en haar trouwplannen koesterende moeders, die geen rust vindt in den vreemde, die op bals en soirees en badplaatsen immer en eeuwig wordt achtervolgd door zijn cauchemar en, ten einde raad, in een dicht bosch vlucht, waar hij op een draak stuit, dien hij doodt en daardoor een jonkvrouw ziet, die hem als «redder haare levens" hand en hart schenkt en die hij trouwt, omdat hij nu heuseh geen kans meer ziet om zich te onttrekken aan het lot. Mevrouw Osten Saeksen hoopt hier aan staanden Woensdag nogmaals een voordracht te houden en>. wil dan Tegnèr's Frithjofs- Sage zeggen. In ons volgend nummer hopen we iets mede te deelen omtrent dit wonder- schoone gedicht. Een aanbeveling om de voordracht er van door een zóo begaafde dame als de barones te gaan genieten, is haast overbodig. De voorstelling. Maandagavond in Amicitia alhier gegeven door het Hollandsch Tooneel- gezelschap van Van Lier's Grand Theater te Amsterdam, werd slechts zeer matig bezocht, hetgeen te meer verwonderlijk is, daar de avond van den tweeden feestdag overal elders voor schouwburgbezoek als uitgekipt is en omdat Blonde Els, het echt-nationale tooneel- spel van Peypers, immer zulk een groot succes heeft, sedert zijn verschijnen, in 1875, steeds volle zalen trok en langen tijd een repertoirestuk was van bet Nederlandsch Tooneel. Dat Mevrouw André een prachtig figuur zou maken als »Blond« Els" waste verwach ten, even als dat de heer I. van Lier een typische smokkelaar geven zou. Men dient hun moed om voor een schier leege zaal met zóo veel entrain te spelen, te bewonderen. Hoelang zal 't nog duren, dat we te Amers foort, bij de zeldzame gelegenheden, dat hier een tooneelstuk wordt opgevoerd, telkens moeten opmerken, dat er gemis aan belang stelling blijft! De eerstvolgende uitvoering van de Zang vereniging van Toonkunst zal plaats heb ben op Dinsdag 17 Januari. Het uit te voe ren koorwerk is Die Zerstörung Jerusalems, van Hiller. Voor de eerste maal hier ter stede zal de zang begeleid worden door een vol orkest. Daniel de Lange schreef, dat vóór Maart geen optreden van het a capella-koor hier te verwachten is. Of dit geschieden zal, hangt af van een voldoend lokaal »om de onkosien, die zeer hoog zijn, te kunnen dekken." (Herplaatsing wegens misstelling). Gemengd Nieuws. Een vrouw in de Vinkenstraat te Amster dam, die dagelijks uit werken moet gaan, heeft het geluk gehad op haar twintigje in de Staatsloterij de f25000 te trekken. Op een der reusachtige zolders van het Centraalstation te Amsterdam bevindt zich de bergplaats van goederen, die de passagiers 'n !°°P van het jaar achtergelaten hebben, hetzij in de stations, hetzij in den trein. Hoewel het meerendeel der goederen ons onmiddellijk herinnert aan den haastigen, ver- geetachtigen spoorwegreiziger, die, het rijtuig uitstappend, wandelstok, parapluie of valies in het net laat liggen, treft men hier een ver zameling aan van de meest uiteenloopende hoeken en canapékussens, kistjes sigaren en Edammer kaasjes, stoelen en aardewerk, van alles wat. Stokken, reisdekens, hand koffers in allerlei vormen, kleuren en afme- 1 tingen, brengen éen stomme aanklacht m te gen den gejaagilen, zenuwachtigen IJden eeuwschen reiziger. Eens in het jaar houdt de maatschappij groote opruiming en worden niot-opgeëischte goederen publiek geveild. Naar de Midd. Ct. meldt, heeft een stier, Zaterdag aan twee boerenknechts uit Poort vliet ontsnapt, heel wat angst onder de be woners van St. Annaland teweeg gebracht. Het dier was niet te grijpen, zelfs niet te naderen. Daarom werd besloten het af te maken, wat eerst gelukte nadat eenige ge oefende schuttere, waaronder drie heeren van een jachtgezelschap, jacht op den woe denden stier hadden gemaakt. De invallende duisternis maakte dit nogal bezwaarlijk. Een jachtopziener werd gewond. Donderdag j.l. werd den postbeambten te 's Hertogenbosch eene eigenaardige taak op gelegd. Er kwam aan het postkantoor aldaar namelijk eene postquitantie die in plaats van een naam een portret tot adres had. De afzender, een photograaf, had blijkbaar den naam verloren en beschikte nu op deze zeker niet alledaagsche manier. De man kan tevreden zijn; de quitantie werd ter plaatse waar zij behoorde aange boden. In de militaire bakkerij te Breda werd gisteren publiek hij opbod verkocht500 kilo frint, 200 kilo zemelen en 40 kilobrood- ruimels In een voorvertrek in het keizerlijk paleis te St. Petersburg stonden onlangs de lakeien, met mantels en pelsjassen over den arm, op hun meestere te wachten. Toen de audiëntie bij den czaar was afgeloopen, ontdekte vorst G., bij 't aantrekken van zijn pels, dat de opslag van den rechterarm was weggesneden. Dit moest een dief gedaan hebben en hoe weinig hij ook gestolen had want hij had onmogelijk met de geheele jas kunnen weg- loopen, zonder dat men hem in de gaten kreeg had hij toch een heel aardig voor deeltje, want de pels was van zwart sabel bont, net kostbaarste bont dat bestaat, en 't gestolen stuk had een waarde van vijf-en- twintig honderd gulden. Om de schade te repareeren werd de pels den volgenden morgen dadelijk naar den kleedermaker van den voret gezonden: deze had het ontbrekende stuk bont in de geheele stad nog niet kunnen vinden, toen een lakei in de livrei van voret G. bij hem kwam, het gestolen stuk bracht en zegevierend vertelde aat de politie den dief h d gevonden. De man zou wel even op het aannaaien van het stuk wachten, want zijn meester wilde de jas van daag nog aantrekken. De kleer maker ging aan 't werk en gaf den lakei het kleeaingsiuk mede. Ten zeerste verbaasde de snijder zich toen 's middags de kamerdienaar van vorst G. kwam om de jas te halen en thans bleek, dat de dief het gestolen brokstuk handig gebruikt had, om in het bezit van 't geheele kostbare klee- dingstuk te komen. Van den simmen oplich ter is geen spoor ontdekt. Handig gewerkt heeft hij zeker. 341e Staatsloterij VIERDE KLASSE. Trekking van 2729 Dec. (1600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van i'400 op No. 19939. Prijzen van f65 1008 1429 1453 1457 1470 1474 1477 4655 7377 7390 7407 14303 14308 14373 14397 15834 15836 15841 19921 1092419927 20790 20811 20822 20828 en 20835. Te zamen 27 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 912, 17—20, 24—27, 31 Jan. en 1—4 Febr. De vijfde klasse bevat nevens de premie van f30,000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot de navolgende prijzen: f 100,000, f50,000, f25,000 f15,000, f10,000, f5,000, f2,000, 3 van f1500. 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200< 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn nog verkrijgbaar a f3,50 per Vi„- Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN: 22 Dec. Willem, z. van Ja cobus Joannes Steenhouwer en Johanna Ge- ziena Roering. Pieternella, d. van Abraham Verhoeff en Cecilia Ilartogsveld. 23 Dec. Jannetje, d. van Jacobus van Doresen en Susanna Maria Groenink. Barend Willem en Anna Christina Maria, z. en d. van Her- manus Lammere en Jannetje Hendriksen. 25 Dec. Adriana, d. van Nicolaas Heilijgere en Elisabeth Scheepmaker. 26 Dec. Elisa beth Rosina, d. van Hendrika Alfrink. Christianus Wilhelmus Joseph, z. van Albar- tus Smink en Heintje van Wikselaar. 27 Dec. Wilhelmina, d. van C'ornelis Couzijnse en Hendrica Schill. Corneiis, z. van Hen drik de Graaf en Wijmpje Bouw. Mar- garetha Alberta d. van Willem Otto en Mag- I tilda Maria Josephina Joosten. 29 Dec. Hendrika Maria, d. van Petrus Tulen en Ca- tv'na van Kal veen. ONDERTROUWD:. 23 Dec. Martinus van Ramselaar en Hendrika Catrina van Velzen. (jeurt van Leyenhoret en Catharina Ha- Z(qiUl,._ 29 Dec. Tornas Tomasse en Maria Kleinhoven. OVERLEDEN21 Dec. Een lev. aang. kd. m. g. van Jordanus Wallet en Frederika Hermina Lier. 23 Dec. Dirk Jan Langen- bacli, 3 j. 24 Dec. Catharina Adriana van Bommel, 62 j. ongoh. 26 Dec. Christina Antonetta Mulder, 3 i. Hendrik Bilder- beek, 3 j. 27 Dec. Johanna Sophia Maria Zeiss', 3 j. Hendrikus Corneiis Wilhelmus Broekhuisen, 12 m. Heden nacht overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm onze hartelijk geliefde moeder en behuwd- moeder ALIDA BAUDINA KOOPMANS, Weil. G. T. N. SUR1NGAR. in den ouderdom van 82 jaren. Leeuwarden, 26 December 1892. Prof. W. F. R. SIJRINGAH, Leiden. S. SUR1NGAR—Vai.ckenieu. HUGO SUR1NGAR, Leeuwarden. Wed. J. B. A. van MANSVELT— Suringar, Amersfoort. M. L. BURGER—Suringar, Leeuwarden. Dr. C. P. BURGER. W. W. C. SURINGAR, Gep. Kol. Art. 0.1. Leidon. H. SURINGAR—van Mkkveriusn. D. II. van MANSVELDSuringar, 's Gravenhage. C. G. van MANSVELT. Dames Directrices der PROTESTANTSCUE ARMEN- LOTERIJ, maken met vriende- Iijken dank voor de ondervondene hulp, be kend, dat de loterij heeft opgebracht desem van f 923.37. Ook dit jaar heeft het aan hulp buiten de stad, meest van vroegere stadge nooten niet ontbroken. Mej. DE LOUTER. Mej. FOCKENS. Mej. VEDER. Mej. FRUITIER DE TALMA. Mej. COCHIUS. Mej. v. LANSCHOT HUBRECHT. Amersfoort, 27 Dec. 1892. Allen die iets te vorderen hebben van of stukken, gelden, of papieren onder zich hebben, behoorende tot ue nalatenschap van JOHANNES CASPER POM LM AN, gewoond hebbende te Soest en aldaar 2 November 1892 overleden, worden verzocht daarvan ten spoedigste opgave te doen ten kantore van Notaris A. N. .1. VOS te Amersfoort. op vroolijken en netten stand te Amersfoort bij deftige lieden met geheeleverzorging voor twee scholieren of éen dame, met huiselijk verkeer. Franco brieven onder letter W. aan liet bureau der Amerskoortsche Courant, Muur huizen, 60. I. II JMli, Banketbakker, bij de Kvonnnestraat, Langestraat F SU Saucijse-Broodjes, Appel-Bollen, Appel-Beignets, Sneeuw-Bollen. 303 hoek Hof en Zevenhuizen 304. ONTVANGEN: Versche gerookte ZALM en PALING, Sprot en Bokking, nieuwe Sardines a l'Huile, Rolrnops, Paling in gelei, beste Kastanjes, Mandarijnen Sinaas-AppelenCitroenen groote Kngelsyhe Cocosnoten. OESTERS, en MOSSELEN. En wordt door uqj geleverd M*' Zalm, Kreeften, Ansjovis, Haring en Huzaren-Salades.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2