Vrijdag 6 Jan. 1893. No. 4211. EXTRA NUMMER. 37e Jaargang. Uitgave firma a. h. van cleepf te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donder dagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. Franco per post ƒ1.45. Advcrtentiën16 regels 00 Cents.; elke regel meer 40 Cents. Gr°ote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadv. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60. BINNENLAND. Door <len Minister van Binnenlandsche Saken is in overweging genomen de tijdelijke flteluiting der veemarkten, met het oog op liet (heerschen van het mond- en klauwzeer. Alvorens echter een besluit te nemen, Mwenscht de Minister het gevoelens van de ^^Gedeputeerde Staten der onderscheidene [provinciën te vernemen. De Commissie van rapporteurs uit de ITweede Kamer voor het Kiesrecht-ontwerp j zal den 10 en 47 dezer bijeenkomen. De Commissie van rapporteurs voor de I Bedrijfs- en lieroepsbelasting kwam heden I bijeen, tot vaststelling van het \erslag. De uilslag der verkiezing te.'Rotterdam voor een lid der Tweede Kamer (vacature Levys- sohn Norman) is, dat gekozen werd de heer A. Platve (lil».) met 1400 stemmen. Van de 8346 kiezers waren er 2277 opge- Komen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Polytechnische School te Dell't, welk feit y Dinsdag herdacht werd, zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen [Leeuw, prol'. J. M. Telders, tot ollicierinde rde van Oranje-Nassau dr. A.C. Oudemans Jr., tot ridder in die orde P. Tetar van Elven II. L. Verschoor, allen leeraren, en is Itoegekend de medaille in goud van die orde -'aan P. G. Gosselaer, amanuensis bij die in- richting. Mr. C. Cardinaal, de met I Januari op ■verzoek eervol ontslagen Hoofdcommissaris Evan politie te Rotterdam, is benoemd tot I ridder in de orde van den Nederlandschen 1 Leeuw. De afgetreden Commissaris der Koningin in Overijsel, de heer Geertsema, verliet Za terdag j.l met zijn familie de hoofdplaats Ivan «lat gewest om zich te 's-Gravenhage metterwoon te vestigen. Gedeputeerde Sta- Hen en vele ingezeten deden de familie aan ^5 den trein uitgeleide. fi Maandagochtend werd. in een der zalen Ivan het Rijksmuseum te Amsterdam door het Mbestuur der Commissie tot het brengen van |een hulde aan den heer L. J. Veltman, diens, jidoer Joseph Israels geschilderd portret out- huid. De plechtigheid had plaats, in tegen- woordigheid van een groot aantal genoodigden. Te 's-Gravenhage is Maandagavond, in den Imogen leeftijd van bijna 85 jaren, ontslapen Ijhr. vnr. N. de Gijselaar, oud-griffier van fden Hoogen Raad der Nederlanden. Te Amsterdam is, in den ouderdom van j52 jaren, overleden de kapitein C. C. Krieger, van liet. 7de regiment infanterie. De overle dene was ridder in de orde van de Eikekroon. Rij de cavalerie kan, volgens de N. Rolt. Cl., binnenkort een goede promotie worden verwacht. Gedurende het jaar 1803 zullen on de vol gende datums oproepingen plaats hebben voor volontairs bij het 1 nstuctie-bataljon te Kam pen 10 Januari, 21 Februari, 11 April, 23 Mei, 4 Juli, 20 September en 7 November. Onze vroegere, landgenoot dr. J. G. Metz- ger te Wiesbaden, beeft thans besloten zich met 1 Februari a.s. te Parijs te vestigen. Volgend geneesmiddel tegen mond en klauwzeer onder het vee wordt aanbevolen door een Italiaan en werd reeds net goed gevolg beproefd op 400 boerenplaatsen in Italië. Zet thijm 48 uren in een vat koud water: wasch eerst den mond en de klauwen van het dier met koud water en geef daarna hel aftreksel in. STADSNIEUWS. Heden avond te 8 uur wordt, in het Café »De Valk", een buitengewone Algemeene Vergadering gehouden van de Amersfoortsche IJsclub Voorwaarts." Wie belang stolt, in het blijven voortbe staan dier Vereeniging, verzuime vooral niet deze vergadering hij te wonen, want in be handeling zal worden genomen een voorstel van liet bestuur tot ontbinding der Ver eeniging. De IJsclub werd opgericht den 1Ren De cember 1800 en mocht zich steeds in een vrij aanzienlijk ledental verheugen. Het Pestuur deed wat het vermocht om den leden in ieder opzicht te gemoet te komen. Toen er beweerd werd, dat liet. eerst ge kozen terrein te ver van dé stad verwijderd lag, werd er gezorgd voor een ander terrein, dichter bij de stad gelegen. Ken algemeene vergadering werd uitge schreven tegen 18 October 1801 en hoewel op de convocatie-biljetten stond aangegeven, dat men zou spreken over het kiezen van het nieuwe terrein, kwamen van de ruim 350 leden slechts even 60 ter vergadering. De keuze werd toen gevestigd op hét tegenwoordige terrein, dat van 'lieer Ver boren gehuurd werd. Tot dekking der on vermijdelijke groeier kosten, werd voorgesteld ile contributie te verhoogen en tevens werd bepaald, dat. slerlils leden der Vereeniging toegang zouden hebben tot de banen. Dat de leden, die niet ter vergadering opgekomen waren, met deze voorstellen in stemden bleek daaruit, dat geen enkele voor het lidmaatschap bedankte. Dat liet Bestuur liet volle vertrouwen bezit, mag afgeleid worden uit de herkiezing er van in de Algemene Vergadering op 25 October gehouden. Thans echter maken slechts zeer weinigen gebruik van de banen der Vereeniging; het bezwaar van den te grooten afstand van het terrein schijnt eensklaps opgeheven te zijn, evenals de onaangenaamheid om »zoo maar met iedereen" langs de ijsvlakte te zwieren. Het Bestuurstaal, nu voor de noodzakelijkheid om den leden te vragen wat te doen: de baan in orde houden óok als de afwisselende weergesteldheid groot,e onkosten vergt, dan wel ile Vereeniging ontbinden. Leden van «Voorwaarts" verzuimt niet heden avond even naar »de Valk" te gaan. De N. Ruil. Cl. weet van hieruit te mel den. dat Kolonel Ypey hij een rijles in de manége alhier door zijn paard werd afge worpen en met het hoofd op den grond viel, tengevolge waarvan hersenschudding ontstaan zou wezen. Naar wij van zeer bevoegde zijde verne men is dat. bericht schromelijk overdreven. l)e Kolonel werd door een duizeling bevan gen en heeft zicli, bij bet van zijn paard glijden, geenszins zoo ernstig bezeerd als wel voorgesteld werd. Iemand, die goed leest, in de meest ge wone beteekenis van het woord, is een wei- ontwikkeld mensi h. Wie in staat is, datgene te doen, wat in den eênvoudigsten zin reei- teeren heet, moet daarenboven over eenig geheugen kunnen beschikken. De declamatie eischt. letterkundige vorming, aesthetische ontwikkeling, muzikale gave en de zelt'be- heerseliing om niet te vervallen in de over drevenheid der hartstochtelijke uiting van het tooneelspol. Zij sluit, al de moeilijkheden van het lezen en reciteeren in zich, en kan de natuurgave der acte niet ontberen. Waar Cicero de laatste als het eenige vereischte van den redenaar noemt, en de groot,e Dichter van Faust de bekende, en niet zelden verkeerd gebezigde woorden in den mond legt «Allein der Yortrag macht desRedners Gllick," beeft men getuigenis genoeg aan gaande de waarde dor declamatie van een der groote dichtwerken van de Letterkunde der Negentiende eeuw. Mevrouw Katharina barones Yon der östen- Sacken, schonk ons Woensdagavond de lit téraire genieting dei' heidensage van Frithiof. De oudste der, in geen klein getal belang stellende aanwezigen, was jonger dan het oorspronkelijke werk van den dichterlijken Zweedschen Bisschop Ksaias Tegnèr. Voor wie zijn, eeret in later tijd bij ons iets meer dan vroeger beoefende taal, niet machtig zijn, bestaat een betrekkelijke vergoeding in wer kelijk uitmuntende vertalingen in daartoe geschikte talen. Wij bezitten die van Fritli- jioll en van de aandoenlijke «Legende uit het Noorden," iu De Gc< r's Axel. liet eerste, dat bij het aanhooren der voor dracht dezer vertolking in het Hoogduilsch in aanmerking kwam, was de gedurige af wisseling der dichtmaat. Zi j is de rhytmisrhe uitdrukking der gemoedsaandoeningen, die de wijihiiteenloopende toestanden der per sonen beiieerschen. Wat een onoverkomelijk moeielijkheid is voor den reeds eenigszins geoefenden lezer, blijkt voor Mevr. Osten- Sacken iets te zijn, dat als vanzelve doet meegaan op de beweging der rhytmische golven. En te gelijk is die wisseling van den maatslag onafscheidelijk van de zachtheid en het forsche der uitdrukking. Wederom toonde de voordracht hoezeer talent en ge oefendheid het meesterschap weten te ver werven op een natuurlijk fraai stemgeluid, dat niet ontaardt in geschreeuw en niet af daalt tot liet onhoorbare. Waar kracht der taal gevorderd wordt, hoorde men niets meer dan liet heldere, doordringende spraakgeluid der menschelijke stem, tot aan de grens van haar geheel uitzettingsvermogen. Waar de teederste aandoeningen, de uitingen van het diepgetroffen gemoed de stem deed dalen tot liet gelluister van den zefir, behoefde niets voor liet gehoor verloren te gaan. Mevrouw bezit zoozeer het geheim eener volkomen juiste accentuatie, dat zelfs de toonlooze woorddeelen vernomen werden. Wie hierin een onvoldoende ervaring bezit, kan bezwaar lijk begrijpen, hoeveel verschil er bestaat tusschen de sterke stemuitzetting van den ruwen hartstocht der mythische Noordsehe helden en het schreeuwen van den kunst- inatigeu waanzin. De heerschappij, die iemand over zijn stem bezit, wordt aan den dag gelegd door liet doen dalen daarvan tot aan de grenzen van liet onhoorbare, meest op den oogenblik, dat er geen sprake kan zijn van afmatting en veelal waar de aandoening zóo lievig is, dat zij noode een uitweg vindt. Het pianissimo der stem is een moeilijk te volbrengen taak. En waar de stem zooveel moet doen, om aan zulke uitersten der menschelijke gevoe lens lucht te geven, is het geen geringe zaak, ook de mimiek in zijn macht te nebben Deze is de openbaring van het innerlijk ge voel, geleerd door de voorschriften der kunst, en in haar hoogste ontwikkeling gebracht door een langdurig en gemeenzaam verkeer in de verhevener graden der samenleving. Voor de aanwezigen, als toeschouwers ge nomen bij een voordracht die schijnbaar voor liet oor bestemd is, was liet een raads- sel om te verklaren, Ime iemand op zulk een kleine ruinte kon blijven staan, en overigens die zeer uiteenloopende gemoedsbewegingen kenbaar en zichtbaar vermocht voor te stellen, zonder zich te laten verleiden tot zelfs de grringste plaatsverandering, die de kunst van bet tooneelspel zoo zeer te stade komt. De letterkundige loopbaan van Mevrouw Osten-Sacken kan moeilijk overschat worden. Haar arbeiden is geen dillettantisme, maar een voltooide studiehaar persoonlijkheid is niet enkel een aangenamer verschijning, maar een indrukwekkend optreden; haar voor drachten hebben niet slechts een kenmerk van talent, maar drogen een stempel van genialiteit. Niemand zal aan deze Hoogbe gaafde zijn •lank onthouden voor dezen merk waard igen avond. Mocht ons «Vaarwel" beantwoord worden met een welwillend «Tot wederzien Ingezonden. I Kenigen tijd geleden werd ik door de po litie aangezocht om mij te ontfermen over een arm, verwaarloosd, mishandeld kind, een meisje van 8 jaar, dat in een omgeving leefde waar zij naar lichaam en ziel reddeloos ver loren inoest gaan. Ik beloofde mijn hulp en slaagde er in, het kind te zien opnemen op TalUku-Kumidoch hoe welwillend men mij ook te gemoet kwam, er was één be zwaar, namelijk de verpleeggelden. Ik be loofde moeite te doen om ook daarin te voorzien en nu sta ik voor de vraag, hoe zulks aan te leggen. Keu loterij is er pas geweest; een andere is in werking. Con tributies vragen Aan wie Zoovelen zijn met contributies bezwaard. Na rijp overleg meende ik, dat liet 't best ware een bazar te houden, een bazar op eenvoudigen, be scheiden voet en hieraan hoop ik na gevolg te geven. Het jaar is pas aangevangen en ik begin het rnet aller vriendelijke medewerking te vragen voor deze zaak. Allereerst ik twijfel er niet aan zullen heeren Win keliers mij willen verblijden door mij eenige nette voorwerpen toe te zenden, welke ik ten verkoop kan aanbieden. Zoodra er dan genoeg voorwerpen zijn, zal ik bekend ma ken. waar en wanneer de Bazar zal gehou den worden. De Heeren Redacteurs onzer bladen, zegden mij hun hulp toe en zoo zal, ieder zijn hand kunnen leenen tot redding van een verloren kind. Onder vriendelijke aanbeveling wacht ik de toezendingen in te mijnen huize. Weversiimel 1) 74. Mejuffrouw J. Fruitier de Tai.ma (Correspondente van Talitha Kumi.) Een woord van aanbeveling is wel niet noodig. Waar een kind behouden kan worden als zeer velen een kleinigheid afstaan, twijfelen we geens zins aan het volkomen slagen van het plan door de geachte inzendster gevormd. Red. Gemengd Nieuws. Volgens de Huarl. Ct. zou Solzer, de bekende Amsterdamsche coupletzanger, een honora rium genieten van 14000 'smaands. In den trein, die op Oudejaarsdag teBei- len gedeeltelijk ontspoorde, was een der rei zigers mr. Oosting, die bij bet spoorwegon geluk te Ruiuerwold inuertijd beide beenen brak. Hij zat in den achtereten wagen, terwijl de voorlaatste onlspoorde en omviel. Als een teek en des tijds deelt men ons mede, dat een grondeigenaar te Nijehaske die tegen een loon van 1'3.20 en vrije woning een zetbaas vroeg, volledig met het landbouw bedrijf bekend, niet minder dan 240 aanzoe ken tot plaatsing ontving. Dit jaar zijn in de rijf Toevluchten van het Leger des Heils te AmsterdamRotterdam, Dordrecht. Den Haag en Utrr ht bijna 35 000 nachtverblijven verstrekt aan arme zwervers, waaronder vrouwen en kleine kinderen, die andere den nacht op straat of in de politie- bureaux hadden moeten doorbrengen. Aan deze menschen werden ruim 124000 warme, voedzame maaltijden gegeven, of ze werden in staat gesteld deze te verdienen. Dertig gevallen of daklooze /rouwen wer den aan betrekkingen geholpen en hulp van allerlei aard werd verstrekt. Alles te zamen genomen is het dus een liefdadigheidswerk van niet geringe betee kenis. Het Vliegend Blad zegt dau ookAl kon liet Leger des Heils hier te lande enkel op dezen staat van dienst wijzen, dan zou men het reeds dankbaar moeten zijn. En erkend moet worden, dat de Heilslieden met betrek kelijk geringe middelen veel tot stand brengen.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1