Maandag 23 Jan. 1893. No. 4216. 37e Jaargang. Feuilleton. OFFICIERSEER. BUITENLAND AMEHSFOOHTCCHE COURANT. Uitgave .F IJl MA A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post f 1.15. Advertentiën1--6 regels 60 Cents., elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officiecle- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cenls. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortograoht, Wijk B. 60. K E N NJ[ S G E V I N G. Do VOORZITTER van don gemeenteraad van Amersfoort Gelet op art. 7 der wet, regelende het kiesrecht, ge- wyzigd 1>ij de additioncele artikolon der grondwot: Noodigt uit: I. de mannelijke rs der gemeente, om, zoo i eene andere gemeente over het lnatst- verloopcn dienstjaar in de personeele belasting, naar eene hoogere huurwaarde, dan die .welke volgens art. 1, lïtt. a en b, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. IS) aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, in eene andere gemceute of in meer ge- meeuten^ te zaïnen tot een bedrag van ten minste TIEN GULDEN zijn aangeslagen, daar van door overlegging der voor voldaan ge- teekende aanslagbiljetten vbor den 15 Februari e. k. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na do vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. De man wordt in de grondbolasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner mindeijarige kinderen, wegens de goederen, waarvan bij bet vruchtgebruik heeft. Aanslagen in de grondbelasting wegens on verdeelde onroerende goederen gelden ^;>ok voor den mede-eigenaar, wiens naain niet bij den aanslag in luit kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt. II. de mannelijke inwoners der gemeente, die op grond van het bepaalde bij art. 1. sub c, luidende„betzij hoofden van gezinnen of „alleen wonende personen zijnde, van den in- „wonenden eigenaar of eersten huurder van „een woonhuis of afgezonderd gedeelte van „een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor „de. personoele belasting ten minste op liet „dubbele gesteld is van het laagste iu de gc- „meentc voor den vollen aanslag vereischte „bedrag, gedurende negen maanden vooraf gaande aan den 15 Februari dezes jaars, een „gedeelte in huur hebben geluid en bewoond, „waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de per soneele belasting geschiedt, maar waarvan de „jnarlijkschc huurwaarde, ongestoffeerd, in „verhouding tot de belustDore huurwaarde van „het woonhuis of afgezonderd gedeelte van „het woonhuis geschat, het sub a bedoelde „bedrag van den vollen aanslag bereikt"; of: „krachtens aanslagen in de grondbelasting „wegens onverdeelde onroerende goederen", aanspraak mcenen te kunnen maken om ge- plaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan vöor 15 Februari e. k. aangifte te doen. De modellen dezer aangiften A en Ti zijn kosteloos h-. Secretarie der gemeente verkrijgbaar. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte overgelegd, waartoe, ingeval van aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, moclcu belmoren net aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van bot aandeel in don aanslag en do bescheiden betrekkelijk bet gemeenschappelijk bezit, worden na do vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Amersfoort, den 12 Januari 1893. De voorzitter van den gemeenteraad voornoemd, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. Vrij naar 't Duitsch door S 10). Deze ontving de hoeren zeer beleerd, doch koel en uit de hoogte. Hij toonde zich buitengewoon verwonderd over het bezoek, daar hij uit de houding der burgerij tegen het korps opgemaakt had, dat men het eerder vijandig dan welwillend gezind was. Hij kon daarom niet dadelijk ver zekeren, dat hij volgens het algemeen verlangen handelen zou, te meer, wijl hij vreesde, dat een herhaling der plaats gehad hebbende tooncelen de discipline en den goeden geest van zijn korps verzwakken zou. Het antwoord van den overste bracht alge- meene verslagenheid in de stad to weeg, welke weldra in een hevige verbittering tegen de fa milie Fahland, de oorzaak Van alles, overging. Weldra wist een ieder, waarop de overste gezin speeld had, ja, men was er zeker van, dat men niets van dien officier gedaan kon krijgen, zoo lang de heer Fahland nog lid van den gemeen teraad was. En thans richtte zich de algemeene veront waardiging en verbittering tegen den heer Fah land. In een oogwenk was hij meest inpopulnire man van do wereld geworden. In de sociëteit, in de bladen, ja zelfs in de raadsvergaderingen begon men meer of meer bedekte toespelingen Dagelijks worden in de Fransche pers de aanvallen tegen den President der Republiek heftigerde Lanterne staat bovenaan in het vinden van allerlei aantijgingen en hoewel reeds verschillendj republikeinscbe afgevaar digden stappen gedaan hebben om de aan vallen te doen ophouden, duren de aanvallen voort, misschien wel omdat Carnot geen eigen partij achter zich heelt en de aanhan gers der in het Panama-kanaal verongelukte mannen, uit wrevel, wraakgierigheid of om andere redenen, beginnen deel te nemen aan den veldtocht, die een speculatie is op de naar verandering hakende Frartschen, de wispelturigheid der natie en de ontevreden heid van liet volk. Men weet, dat het de anti-republikeinsche Figaro is, die het vuurtje tegen den President heelt aangestookt, de zelfde Figaro, die als inleiding eenige arti kels aan de pretendenten naar den Fransche n troon wijdde. En op welke gronden Enkel en alleen op het feit, dat Carnot's naam heeft gestaan naast dien "an den oud-Mi nister Baïhaut onder het voorstel'betreffende de Panama-premie-leening, betgeen inlus- schen slechts een formaliteit was, en alleen moest strekken om te verklaren dat hij uit een financieel oogpunt geen bezwaar tegen het voorstel had. Men werpt den president nu voor de voeten, dat hij sinds lang van het Panama-schandaal geweten, de namen van de omgekochten gekend en toch ge zwegen heeft. Hij zou ook bekend zijn ge weest met de handelingen van de Ministère die hun geheime fondsen uit de kas dor Panama-maatschappij aanvulden. Thans noodigt de Figaro Carnot zelfs uit, af te treden en zijn plaats te ruimen voor eengeneraal Wat er dan zou volgen, valt licht te raden. Aan de Figaro is thans echter door een Parlementslid jpzonden het nummer van 25 Januari 1888 van het blad Suez et Panama waarin medegedeeld wordt, dat de lieer Carnot officieel iu de commissie verklaard heeft te eenen male tegen de leening te zijn en haar in jle Kamer ook niet heeft willen verdedigen, omdat daardoor aan de onder neming een waarborg zou gegeven worden, dien hij haar niet mocht of kon verleenen. De graaf van Parijs heelt, door tusschen- komst van zijn vertrouwden aanhanger d'Haussonville, in de Soleil zijn indruk van den tegenwoordigen toestand van Frankrijk medegedeeld. tegen den heer op het voorgevallene te maken. Hoe had men zoo dwaas kunnen zijn om de kastanjes voor hem uit het vuur te halen, voor een man wiens verleden niet vlekkeloos was, want thans geloofde men niet langer, dat alles zich in vroeger dagen had toegedragen, zooals de heer Fahland het voorstelde. Onder deze omstandigheden bleef dengekwel- den bankier niets anders over dan zijn ambt neer te leggen een besluit, waartegen niemand in den raad zich verzette. Ook in al de vereeni- gingen, waarin dc heer Fahland zitting had. begon men het dezen zoo moeilijk temaken, dat hij ook daaruit als bestuurslid of gewoon lid zijn ontslag nam. Overal bejegende men hemop koele, ja soms onbeleefde, vijandige wijze. Ook zijn vrouw en zijn dochter hadden vtui te lijden onder den algemcenen onwil, welke zwaar op het hoofd van het huisgezin rustte. Langzamerhand vermeed de familie Fahland hot angstvallig om zich in 't publiek te vertoonen, zoodat zy zich weldra geheel uit het gezellig verkeer terugtrok. Doch dat was nog niet genoeg. Ook op de zaken van den bankier oefende de haat zijner medeburgers allengs een gevoeligen invloed uit. Een diepe moedeloosheid greep den nog kortelings zoo energieken, krnchtigen man aan. Hij dacht er niet aan om zich tegen het noodlot, nat zich I op hem en de zijnen richtte, te verzetten. Te midden dezer bittere ervaringen loerde de I familie de trouwe, onbaatzuchtige vriendschap I van dokter Mobius kennen. Do jonge geneesheer was de eenige in de stad die onbevreesd zijn sympathie voor de familie Fahland uitsprak en I toonde, ja, in dien treurigen tijd wellicht met Het (loet den pretendent leed, te zien, dat het eerlijke Frankrijk in zün goeden naam is aangetast. De Panama-onthullingen toonen aan, dat het tegenwoordige stelsel verspillend is. Het land zal nieuwe mannen eischen, en zal niet aarzelen zijn vroegere gunstelin gen los te laten. De belangen van het land zijn benadeeld. Verder wordt herinnerd aan de werksta king te Carmeaux, waar het gezag van den irelect plaats moest maken voor dat van len burgemeester. De tegenwoordige poli tieke en financieele zeden verschaffen wape nen aan de radicalen en de socialisten. De Regeeving slaat den strijd tegen het kapitaal lijdelijk gade. D'Haussonville verklaart, dat zijn vrienden zich aan het hoofd der beweging moeten stellen, en een bond vormen van openbare eerlijkheid en maatschappelijke verdediging. Een monarchale organisatie zal nood ig zijn en deze is gereed. Men zal haar alleen tnoeten uitbreiden en in haar opnemen alle conservatief-liberalc groepen Het zou ondertusschen voorbarig zijn, reeds nu een verkiezings programma op tè maken. Als de tijd daarvoor gekomen is, zal d'Haus sonville nauwkeurige instructies geven over de houding der monarchalen, die steun van zekere zijde zullen moeten afwijzen. De schrijver eindigt met zijn vrienden te zeggen, dat zij zonder ophef de organisatie voor den komenden slag moeten gereedma ken. Op den dag Ier crisis moet de monar chale partij gewapend verschijnen, om zoo de zaak der orde in handen te nemen en den graaf van Parijs bij te staan in het ver wezenlijken zijner woorden. Op het beslis sende oogenblik zal hij gereed staan. Het blijkt thans, dat het ook met de Ro- meinsche Rank niet pluis was. De Popoio Romano erkent zelf, dat er onregelmatig heden bij deze Bank hebben plaats gehad, maar acht het bericht onwaar, dat zij dub bele reeksen biljetten heelt uitgegeven. Haar voorraad edel metaal en haar deposito's zijn in goede orde. De liquidatie der Bank zal regelmatig plaats hebben. Bij de aanstaande huwelijksfeesten aan het Pruisische Hof wordt de Koning van Denemarken verwacht, die beloofd heeft, eenige dagen aan het Keizerlijke Hof te zullen vertoeven. De Fransehon zullen hierin aanleiding mogen vinden, om aan de woorden, door Caprivi omtrent Denemarken gebezigd, bij de beraadslagingen over het Leger-ont- nog meer klem dan vroeger. Hij was niet alleen een bijna dagelijksch bezoeker in de woningdes bankiers, maar, waar het ook te pas kwam, ver dedigde hij zijn vrienden tegen elke aanklacht, hoewel zonder ecnig gunstig resultaat. Omstreeks dien tijd, keerde Wedig von der Lüho, geheel hersteld van do bij het duel ontvangen kwetsuur hij had verlof gekregen om in het huis zijnor ouders opgepast te wor den naar zijn regiment, terug. Reeds dadelijk ondervond de jonge man welke om mekeer er inmiddels in de Btad had plaats ge grepen. Men bejegende hem van allo zijden mot in hot. oog vullende beleefdheid. ITij was daar over in den beginne zeer verbaasd, maar toen hij de ware reden van dat alles wist, maakte een gevoel van beschaming en berouw zich van hem meester en hij vermeed het zooveel mogelijk om met de burgerij in aanraking te komen. Op zekeren middag ontmoette hy in een stille straat Loontje Fahland. Toen de kleine den officier in het gezicht kreeg, werd zij zeer verlegen. Zy bloosde diep en wist met, wat zy werp, niet te veel waarde- te hechten. Bij de behandeling der brandewnnbelas- ting in den Rijksdag jotoogde de Staatsse cretaris Von Maltzahn, dat (Fe belastingvoor- stel'en niet de inleiding vormen tot oen hervorming der rijksbelastingen. Het plan voor zulk een belastinghervorming bestaat niet. liet Légerontwerp zal waarschijnlijk ook voor later geen nieuwe belastingen of belastingverhoogingen noodig maken. In staatkundige kringen wordt groote be- teekenis gehecht aan den loop, dien de beraadslagingen over do lcgorwet in de cora- doen moest. Zij keek strak naar don grond. Het werd Wedig plotseling zonderling moede bij het herkennen van net kind. Weken missie van (len Rijksdag genomen hebben. w aagt 60 000 jaar meer dan ru Nu Richter verklaard heeft~22000 man te De regeering vraagt (KJ000 recruten per iaar meer dan nu in dienst gesteld worden. lang had hij niets van Klara vernomen en thans wilde hij de gelegenheid niet ongebruikt laten voorbijgaandaarom versperde hy het kleine meisje zonder aarzelen den weg. Verschrikt bleef beentje staan en staarde den officier half vragend, half verlegen aan. ;,Kent gy mij niet meer, liefkind?", zoo begon hy het gesprok. De aangesprokene zweeg en willon toestaan, plus 22 000 man der aan vullingsreserve, en daarop door Von Benning- sen verklaard is, dat hy het onvermydclyk achtte 40000 man toe te staan (nadat de woordvoerder der Centrum-partij, zoowel als die de*. Polen, zich evenzeer geneigd toonde aan de wenschen der regeering in het be lang van 's Rijks weerbaarheid tegemoet te komen) nu wordt het meer en meer waar schijnlijk geacht, dat een compromis ten op zichte van de Legorwet zal totstandkomen. Het geschil tusschen Engeland en den on derkoning van Egypte is by gelegd Lord Cromer antwoordde, dat Engeland er verre van was, den onderkoning in vernederende positie te willen brengen, erkende het ver zoeningsgezinde van het gedane voorstel en nam op zich het definitief goed te keuren, zonder instuctiën te vragen aan de Engelsche Regeering. De geldelijke schadeloosstelling, door den Sultan van Marokko voor den moord op een Engelsch onderdaan toegestaan, heeft aan de zaak geen einde gemaakt. De heer Eliot heeft, in een depêche naar Fez, op vollediger genoegdoening aangedrongen. Het gerucht, dat de hoer Ridgeway voor goed in Marokko zal blijven, is ongegrond. Zijn zending is slechts tijdelijk en zoodra er bevredigende betrekkingen tusschen de beide landen verkregen zijn, zal hij naar Engeland terugkeeren. Uit het buitenland komen berichten om trent de groo.te koude, die overal heerscht. In Zweden en Noorwegen is het in geen jaren zoo koud geweest; de kwikthermome ter kan op vele plaatsen niet gebruikt wor den, daar het kwik bemest. Men bedient zich van een wijngeestthermometer. In het liet het blonde kopje hangen; alsof zijniet wist of zij antwoorden moeat of niet. iy ook?" •ken, werd, „Ben jij ook boos op me, Lecntie, jij ook De toon, waarop die vraag uitgesproken, werd, noopte de kloine om den jongen officier aan to zien. Hetgeen zij op het gelaat van den luite nant ontwaarde, liet haar hour terughoudendheid varen en op tlinkcn, vrijmoedigen toon, antwoordde zy snel; „Zeker bon ik dat, natuurlijk. Alles was zoo prettig. Ik was al zoo trotsch, dat ik een zwager kreeg en dan nog wel een officier en met nujn nieuwe jurk voor de partijen, want als Klara's eenige zuster had ik toch overal by mogen zyn en nu, nu is er van al dat heerlijks niets ge komen. U bent in het geheel niet aardig voor Klura geweest't is uw schuld, dat wij allen zoo treurig tegenwoordig zijn. Ja, uw schuld," her haalde zy met nog meer klem. „Mijn schuld?" riep hij smartelijk uit. „Neen, Leontjo, ik heb het heusch niet zoo gewild. Het lot heeft ons leelyke parten gespeeld... maar daar begrijp jÜ) kind, goddank nog niets van daar ben je veel te iong voor." Leontjo was blijkbaar door die woorden be- lccdigd. „Ik bedoely' vcrvolgdo Wedig, ziende, dat het lieve gezichtje een ontevreden uitdrukking aan nam, „ik bedoel, dat ik je daarmee niet lastig vallen wil, lief kind. Geloof mij echter, dat het gebeurde mij veel meer spijt dan een van u allen, jsv, dan jc zuster zelve. Muur vertol me eens. hoo het mot haar gaat," eindigde hij op vriendclykon toon. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1