Bij Kon. besluit zijn benoemd tot luit.- generaalbij de cav., de gen.-maioor., adj. »n buiteng. dienst van H. M. de Koningin, W. K. L. van Helden, insp. van het wapen; bij de genie, de gen.-maj. J. II. Kromhout, insp. van het wapen. Bij Kon. Besl. in aan den luitenant-gene- raal commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch- Indië Th. J. A. van Zijll de Jong op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met behoud van aanspraak op pen sioen, onder dankbetuiging voor de lang- durige diensten door hem aan den lande bewezenen is de adjudant der Koningin in buitengewonen dienst A. R. W. Gey van Pittius, generaal-majoor bij het leger in Ned.-Indië, benoemd tot luit.-generaal en tot commandant van het leger én chef van het departement van oorlog "aldaar. Bij koninklijk besluit is, met ingang van •15 Maart, benoemd tot officier van justitie bij de arrondissemcnts-rechtbank te Amster dam de heer mr. B. Ort, thans officier van justitie hij de arrondissements-reehtbank te Winschoten. De heer Van Kerkwijk, die welhaast dertig jaar onafgebroken lid der Tweede Kamer is, biedt den 7den Maart den leden der Tweede Kamer in het Hotel den Ouden Doelen een gastmaal aan. In een vergadering van tegenstandei-s van het algemeen kiesrecht is besloten, het be kende adres der Haagsche heeren tegen het kiesrecht-ontwerp van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, ook te Delft ter teeke- ning te doen circuleeren. Te Hyères is Woensdag in bijna 80 jari gen ouderdom overleden J. B. graaf van Limburg Stirum, sedert 1847 kamerheer in buitengewonen dienst des Konings. Zijn stollelijk overschot zal in het familiegraf te Vorden worden bijgezet. Kolonel Hofstede Crul, commandant van het Koloniaal werfdepot te Harderwijk, heeft tegen 1 Mei pensioen aangevraagd. Tegen 4 April kunnen een twintigtal zonen van militairen op de Pupillenschool te Nieu- wersluis worden geplaatst. Verzoeken na 510 Maart bij het Departement van Oorlog ontvangen, komen niet in aanmer king. Zie voorts de St.-Ct. no. 49. Alle in het Groninger Oldambt gedeta cheerde infanteristen zijn naar hun garni zoensplaatsen teruggekeerd en vervangen door marréchaussée. In bijna alle gemeen ten blijft de halve staat van beleg nog ge handhaafd. De Java-Bode verneemt, dat de plannen om de 9e afdeeling van het departement van marine te Batavia, het bureau hydro- gaphie, op te heffen, een meer bepaalden vorm aannemen en dat deze wenseh van den Minister hoogst vermoedelijk geen krach- tigen tegenstand van de autoriteiten te Batavia zal ondervinden. Vele deskundigen zijn het er dan ook over eens, dat aan de overbrenging naar Den 11a >g geen groote bezwaren zouden zijn verbonden. De Directeur-uitgever van het Rotterd. Nieuwsblad heeft, met het oog op liet slechte drinkwater te Rotterdam en de vrees dat de cholera ook in dit jaar zal terugkomen, zich gewend tot het Gemeentebestuur van die stad, met. het voorstel op zijn kosten proeven te nemen om aan zijn stadgenooten zuiver drinkwater te bezorgen en verzocht »hem in staat te stellen zijn woorden met. daden te bevestigen, door in of nabij de gemeente een ruimte van dertig vierkante met.era ge durende vier weken te zijner beschikking te geven en hem toe te staan daar geheel op zijn kosten een proefboring te doen geschie den. om het bewijs te leveren, dat zuiver water zich bevindt in onze bodem, waar ook een deskundige dit mocht willen putten." Voorwaar een kranig aanbod. Te Gouda heeft zich een geval van cholera voorgedaan bij een 14-jarigen jongen, werk zaam op de Goudsche machinale garenspin nerij. De rechtbank te Leeuwarden heeft H. Poutsma, oud 27 jaar, laatst uitgever te Sneek, wegens het opruien lot strafbare handelingen, veroordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De eisch was twee jaren. Naar het Handelsblad verneemt is de heer Brondgeest, echtgenoot van mevr.. Theo Frenkel-Bouwmeestcr, en sedert eenigen tijd onder den naam Van Amstel deel uitmakende van het Rotterdarnsch tooneelgezelschap van De Vos en Van Korlaar, tegen 1 October a.s. by het »Ned. Tooneel" geëngageerd. De heer C. V. Gerritsen legde hedenmid dag om 5 uur in handen van H. M. de Koningin-Regentes dón eed af als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. STADSNIEUWS. De 1e luit. der infanterie O. I. L. H. 's Graeuwen, gedetacheerd bij bet 5e reg. inf. te Nijmegen, is overgeplaatst naar Amersfoort. Do officier van gezondheid 2e klasse J. J. F. M. Nooren van het 1e Bat. 5e Reg. Inf. is overgeplaatst by de 2e afdoeling le Reg. Veld-artilIerie, ter vervanging van den officier van gezondheid 2e klasse, P. P. Visser, die overgeplaatst is bij het 1c Bat. 5e Reg. Inf. doch gedetacheerd blijft bij liet Militair hos pitaal te Utrecht De officier van gezondheid 2e klasse G. L. Coenen wordt gedetacheerd hij het Mili tair hospitaal te Naarden. Tot agent van politie le klasse-titulair is bevorderd de agent van politie der 2e klasse E. Leydekker; tot agent van politie der 2e klasse is benoemd A. Lenstra te Steenwijk en tot agent van politie der 4e klasse C. Scheerder alhier. Mevrouw A. E. F. Graswinckcl geb. List heeft outslag gevraagd als regentes van het burger weeshuis alhier. Morgenavond omstreeks 8 uur zal de Muziekvereeniging Caecilia met toestemming van R. en W. een wandeling door de stad houden. De afdeeling «Amersfoort", der Maatschap pij van Weldadigheid telde op 1 Januari /4 leden, die te zamen ƒ201,20 aan contributie betaalden. De commissie van enquête uit de Afdeeling Amersfoort van hot Nederl. Werkliedenver bond Patrimonium welke in November 1.1., vragenlijsten aan de leden heeft uitgereikt, met, verzoek deze zoo volledig mogelijk in te vullen, ten einde alzoo den maatschappe- lijken toestand der arbeiders te leeren ken nen, 's in zooverre mot die werkzaamheden gereed, dat, zij hedenavond in een ledenver gadering rapport over de ingekomen ant woorden zal uitbrengen. De return-match tusscben de Ameralbort- sche Football-club en «Quick" uil Amsterdam, werd gisteren onder een hevige windvlaag, vergezeld van regen gespeeld en had ten uitslag dat beide vereenigingen ieder twee goals scoordeneen drawn-match dus en wel de eerste in de tweede klasse competitie. Het terrein was door de aanhoudende zware regens, zóo modderig, dat men tot aan de enkels er in weg zakte, hetgeen allesbehalve aangenaam was voor de spelers. Amersfoort., dat verreweg het sterkst was, vooral na half-time, was weder ongelukkig, doch zou met een weinigje hulp van vrouw Fortuna toch nog do overwinning op haar zusterelub behaald hebben. In de vorige match met «Quick" had «Amersfoort" eveneens tegenwind en regen. In het R. K. St.-Elisabeths-gastlmis wer den gedurende 1892 opgenomen 16 mannen en 24 vrouwen en gedurende 878 dagen ver pleegd. Daarvan overleden 3 mannen, en 2 vrouwen; 12 mannen en 23 vrouwen hebben het gesticht verlaten, zoodat op 31 Decem ber een man in behandeling bleef. In liet St. Pietera- en Bloklandsgasthuis zijn in het afgeloopen jaar 9 verpleegden overleden, wier plaatsen weder door anderen werden ingenomen. Het aantal weezen in het Burger-weeshuis beliep op 1 Januari 1892, 7 jongens en 13 meisjes, terwyl een wees buiten liet gesticht werd verpleegd. In den loop van het jaar verlieten 3 weezen het gesticht,, 1 wees overleed, terwijl daarentegen 5 kinderen wer den opgenomen, zoodat op 1 Januari 1893 in dat gesticht 19 jongens en 11 meisjes wer den verpleegd, terwijl twee jongens daarbui ten waren besteed. Onze stadgenoot de civiel-ingenieur A. J. Krieger heelt thans een concept-acte opge maakt voor de overdracht van de concessie van den locaal-spoorweg EdeBarneveld Nijkerk aan de heirokken gemeentebesturen. Deze zal binnenkort voor de raadsleden te Nijkerk ter inzage worden gelegd. Het raadslid Schiissler (tevens lid van de Prov. Staten) beeft zijn mederaadsleden in overweging gegeven, vooral na te gaan of de aanleg van bedoelden locaal-spoorweg een gemeentelijk belang is, hetgeen zijns inziens wel degelijk het geval is. By het afbreken van een oude boerenwoning aan de dorpsstraat te Bunschoten, is onder een vloer gevonden een keulsche pot met oude munten, 14 gouden en 40 zilveren. Morgenavond vertrekt te 11.55 spoovtiid weder een extra nachttrein van de li. ij. S. M. van Amsterdam naar hier, een prach tige gelegenheid om een bezoek te brengen gen lijd verzekerd van do medewerking van een gezelschap uitnemende rekturnus. De gebroeders Hegelmann, zooals deze »mau- dora der luchtgymnustiek" zich noemen, lok ken met hun buitengewone toeren aavia boven in den circus aangebrachte rekstokken niet alleen de bewondering van bet publiek uit, maar verwekken ook, vooral ondei de dames-toeschouwers, een gevoel van vrees, dat het sterkst wordt als eindelijk de vier gymnasten zich naar beneden in net net laten vallen. Een dergelijke afwisseling onder de wei k- zaamheden der oude beproefde krachten kan niet andera dan tot een bezoek aansporen. Men heeft dan bovendien nog het genoe gen de barones De Bellefoi te zien schoolryden of springen, met een gratie en een gemak, (lie onverbeterlijk schijnen; tot slot het aan trekkelijke ballet Athea. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende advertentie. De soiree Donderdagavond door de Wiener Saniierinnen in «Ainieita" alhier gegeven, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond. 't Was een prettig geheel en de verschil lende nummers werden met de eigenaardige opgewektheid ten gelioore gebracht. Dat men geen liooge kunst verwachten kon, wist ieder, die dergelijke kappellen, in den laat- sten tijd ook hier te lande niet meer vreemd, meermalen hoorde. Hetspelvandecello-vir- tuose Friiulein Dutti was beter dan men ge woonlijk hoort en haar instrument bijzonder schoon. Een raadsel was 'tallen, hoe men er toe gekomen is liet anti-divuliaansche tooneelspel «Het portretje" op te voeren. Zóo iets is hier in langen tijd niet vertoond en zeker is de wenseh, dat we voor altoos van een reprise verschoond mogen blij ven. niet die van enkelen. Gelukkig brachten de Weenerinnen spoedig verademing door een vroolijke, eehtWeener potpourri en de prettig gezongen en goed ge danste quadrille van Eaiirbach. Gemengd Nieuws. Du Amsumlamscho brandweer werd in do afgcloo- peii week tot viermalen too gcallnnneurd voor groote brandenDinsdag do ontzettende brand op de Gel- dorse lie Kade, die vier niensclienlevenskostte; Vrij dagochtend voor een brand die bet bekende maga zijn der meubelfabrikanten Van Houtum in dc nseli legde; Vrijdagmiddag een ernstige binnenbrand in den kapperswinkel des heorcnCoini en Vrijdagavond voor den brand in de grootste broodfabriek daar ter stede. Voor de derde maal sedert 18SS brak omstreeks 11 uur een hevige brand uit in de broodfabriek „De Haan" aan de Valkcnb11rgeralraat, oen reusachtig gebouw in een der dichtstbewooudc buurten der stad. Door de geheule stad is de vuurgloed zichtbaar; overal klinkt de kreet „brand"; overal ratelen de stoomspuiten, wier schellen ver door de verlaten straten der stad klinken en spoedig overal leven brengen, ook op het terrein van den brand. Snel maar kalm worden de slangen ontrold; daar beginnen de stoommachines al harder en vlugger een dof steunend geluid te doen hooientelkens klink (le stoomfluit en eindelijk begint de slang te zwellen. Een dikke straal scluot uit dc op liet vuur gerichte pijp, maar slechts een wit wolkje stoom geeft de plaats aan waar het vuur het water tot damp maakte. Tegen zulk een vuurmassa is niet te strijden. De drijvendestoombrandspuit „Jan van derHo.vden"komt in de Valkenburgergracht, zes landstoomspuiten staan op dc brug tusschen de Valkonburgorstraat en do Jodenbrecstraat, maar men kan niet meer doen dan den brand beperken. Vlak voor het brandend gebouw, welks muren reeds la-ommen, staan eenigc pijpvoerders. Op het dak van een aangrenzend gebouw staat een audere, allen kalm hun stroalnijp richtend op de door de fheieren aan gewezen plaats. Juist te middemacht valt een groot deel van den gevel. De groep mannen is verdwenen. Een dnm- Kende, rookende, gedeeltelijk nog vlammende puin- oop ligt op de plaats waar de mannen stonden. Eenigo brandwaehts naderen onder den puinhoop beweegt zich iets; snel springen de brandwaehts toe, en halen onder het piiir. hun kameraad Fritz te voorschijn, door het vallende puin van een vrij hoog dak geworpen. Even daarna viel een zwaar blok zandsteen naar beueden. Dc portier van de fabriek, Wiering, die trachtte te helpen zooveel hij kon, stond op dat oogenblik tegen een deur geleund. Het blok zand steen viel tegen die deur, die daardoor midden door brak, de stylen werden uit den muur gerukt en de man, hoe het mogelijk was begrijpt niemand, werd slechts aan de voeten gewond, betrekkelijk niet ern stig. Belde gewonden werden per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Het vuur breidt zich intusschen voortdurend uit van alle kanton rukken atoomspuiten aan. 1-Iet brandende gebouw is mot een houten brug verbon den met een veel grootor gebouw, waarin zich ook de molen bevindt. Langs deze brug kruipen de vlammen naar het nog onaangetaste gebouw, tien ramen en een groote poort breed en vier ver diepingen hoog dat ook spoedig één vlammenzee is. Dit huis staat met den achtergevel in het water van de Valkenburgesgraclit. Door do Jan run der Hmjden wordt het met vier stralen bespolen, maar van verminderen van het vuur was geen sprake. Om half écn stort, met een hovigen slag en oen aanhoudend gésis de grooto graanzuiger, die rich lichter aan het gebouw bevond, in het water en dudelyk daarop stort ook het bovengedeelte van den molen, waarin zeer kostbare machinerieën waren op gesteld, met donderend geweld naar benedenoen gedeelte er vim valt togclyk met hot bovenstuk van don achtergevel m hot water, plassende en sissende een groote wolk van stoom opwerpende. Tot zelfs onder water gloeit de brandende massa door. De J«n run der Heijden is inmiddels recht tegen over het gebouw gaan liggen en geeft nu water niet nicoi met de vier kleine stralen, maar metéén groote van 35 m.M. Prachtig, indrukwekkend, grootsch was de aanblik op dien twintig en misschien nog moer meter lan gen vuurpoel. Rissend en knetterend, flikkerend en - ronkend brullend en donderend vertoonde zich het prachtige schouws,-, aan onze ongon. Vroeselijk was de vonkon-regen. Nu en dan wel met oorver dovend geweld een stuk muur of een zoldering naar 'beneden waarop dan telkens do vlam een oogenblik oenige meters honger opschoot om kort daarna weer, evenals vóór don val, to blijven door- de'krachtige straal der Jan van der Heijden word gericht op den linkervleugel, waar dc muur nogin riin geheel stond; van tijd tot tijd trachyte men liet bovenstuk van den gevel „om te spuiten", maar dit gelukte niet. Togen half twee was men hot vuur in zooverre meester, dat men voor uitbreiding niet ^Behalve10 d^ Jan' van der Heijden, werkten zes stoomspuiten, elk met twee stralen. Vllc brandweerposten op drie nu waren op hot terrein van den brand aanwezig. Als een bewijs hoe groot hot aantal gebruikte slangen die door de groote afstanden aan elkaar gekoppeld moesten worden is geweest, kan dienen, dat alleen aan de kazerne op de Prinsengracht Zaterdagochtend vier entachtig slangen moesten worden te drogen ge- h"HetUzal nog wol oenige dagen duren eer het yunr geheel gedoofd zul zijn; verschillende muren Staan w-er gevaarlijk; men vreest voor instorten. Alles was op Beurspolis verzekerd. Naar de Berlijnsche correspondent van de Nieuwe Rotterdammer seint, werd in een officieuss medodeeling in He bladen Vrijdag avond bericht, dat de nieuwe verbinding tusscben Berlijn en Londen over den Hoek van Holland en Harwich den lsten Juni in exploitatie gebracht wordt. Hieruit kan worden afgeleid, dat liet Duitsche spoorwegbestuur besloten heeft zich met de inrichting der treinen voor dezen dienst te belasten, wat tot dusver nog niet vaststond. De bekende concertzangeres Wia Dikema is Zaterdag te Hamburg in den echt getreden met dr. G. Müring. Fransche bladen bevatten het volgende verhaal Een protestansch Hollander, die enkele bedevaarten naar Lourdes inedemaakte, heeft den bisschop van Tarbes 14 millioen gulden ter hand gesteld voor de voltooiing eener parochiale kerk te Lourdes, en bovendien zich verbonden niet alleen de werken van Lasserre te zullen laten vertalen in alle be kende talon, doch ook zal hij op zijn kosten laten overzetten de Triomphe, de Lourdes en het werk dat Zola zal schrijven over Lourdes, als dit laatste ten minste gewijd is aan de verheerlijking van de bedevaarten daarheen. In Nederland zal wel niemand dien «rijken Hollander" kennen. Een knaap geboren 30 Maart 1880 dus 12 jaar ouuheeft sedert 14 Februari de ouderlijke woning te Roermond verlaten. Hij heeft waarschijnlijk een grijs koffertje bij zich, waarin behalve eenige kleedingstukken een leesboek, getiteldFelix, de twaalfjarige Robison Crusoe. Namens de oudera verzoekt de commissaris van politie te Roermond op zending, de kosten worden vergoed. De voortvluchtige Arton die naar nu weer vermoed wordt, zich te Rotterdam schuil houdt. wordt beschreven als iemand van 45 jaar oud, tamelijk zwaarlijvig, kastanje bruin haar, dikken knevel, vrij grooten neus, breed in dc schouders, loopt waggelend en met een buik vooruit, draagt een lorgnet en heeft de gewoonte daaronder te zien, wan neer by met iemand spreekt Men meent met zekerheid te weten, dat hij uit Rotterdam met een der stoomschepen, langs welken weg ook, zal trachten te ont komen. Een chef van het Haagsche depar tement van Justitie begaf zich tot liet geven van nadere inlichtingen, naar Rotterdam. Twee politiebeambten uit Parijs zijn naar Rotterdam gekomen, om met den inspecteur van de recherche aldaar een onderzoek naar Arton in te stellen. Dc bruidskrans wordt in Duitschland over 't algemeen van mirtentwijgen gemaakt; in het Schwarzwald ook uit bloesems van den witten meidoornin Frankrijk, Engeland en Nederland van oranjebloesems; in Italië en Franseh-Zwitserland van witte rozenin Spanje van roode rozen en anjelierenop de Grieksche eilanden van wijnloof; in Bohernen van rosemarijn, in Hessen van kunstbloemen of kransen met veel linten. Bruidskronen zijn gebruikelijk in Noorwegen, Zweden en by de Rerven van zilver, in Beieren en Silezie van gouddraad en glassteenen, bij de Finnen, de Wenden, in de Lausitz en de Altunburg- Bohe boeren van papier, by de Grieken in Athene van kostbaar filigram werk, Ook de brumskrans is van heidenschen oorsprong; in de vierde eeuw verkreeg ze bet burger recht bij de huwelijken van Christenen. Vrijdag werd te San Francisco door een 73-jang man, Ratcliflc. genaamd, een schot gelost op John Mackay, den bekenden milli- £n"a"; n,1' kok'el trol' dezen in den rug. Kateliue schoot zich daarna een kogel in de horst. Zijn toestand is gevaarlijk, maar de wond van Mackay is niet doodo'lijk. De aan leiding tot de daad is onbekend. Mascagni's Cavaleria RusHcana is te Berlijn in tegenwoordigheid van den keizer on de

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2