2x!;! C 0,,gel"kki8°oïerieed BINNENLAND. In het verslag der Tweede Kamer over de Kieswet komt de bewering voor, dat het ge tal kiezers, volgens het voorstel der Regee ring, in de eerste jaren niet boven de 500 000 zal stijgen, dus 300OCR) minder dan de Mi nister Tak onderstelt. Men kwam diiartoe door de volgende becijfering. De Minister stelt het aantal dergenen, die niet kunnen lezen en schrijven of bedeeld zijn, op 200 000. Daarbij komen dan nog 22 000 wegens andere redenen van uitsluiting (wan betaling bij belastingen verlies van beschik king over het vermogen, krankzinnigheid enz.). Van de 1083528 mannelijke meerderjarige ingezetenen (tevens Nederlanders) blijven dus 810 000 over, of ruim 70%. Daarvan gaat echter, meenden vele leden, nog een groot, aanlal af. Eerst de gevangenen, die de Minister niet in rekening heelt gebrachtvoorts zal bet aantal »analphabeten" (zij die niet kunnen lezen en schrijven) veel grooter zijn. De Minister rekent op slechts 5,4% der lotelin- gen (het cijfer van 1802) maar de oudere personen vallen onder «le percentages van 23, 19, 12, en 10%, die 40, 30, 15 en 10 ja ren geleden niet konden lezen en schrijven. De statistiek dor miliciens, die tot de korps- scholen werden toe gelaten, leert dat er in 1875 nog 32%, in 1890 nog 24%waren, die niet of gebrekkig kouden lezen en schrijven. Daarbij komen dan degenen, die het lezen en schrijven hebben verleerd na het verlaten der school. (In België is daarvan een stati stiek gemaakt, die leert dat het getal »onge- letterden" onder de 70-jarigen 49% bedr.iagd, en voor de -4549-iarigen wel daalt tot 34%, maar voor de 3539-jarigen nog 27 en voor de 25—29 jarige" nog 20% is). Dan betwijfelde men, of de thans verstrekte opgaven, vooral wat de tijdelijke bedeelden betreft, wel volledig zijn. Onder de str gere strafbedreiging van het Ontwerp zouden de staten der armbesturen een veel grooter aantal bedeelden omvatten dan de Minister voorziet. Zoo kwam men tot een aantal van 400000 die de kenteekenen van «geschiktheid en welstand" van het ontwerp zouden missen. Voegt men daarbij degenen, die uit gebrek aan belangstelling geen aanvraag zouden inleveren zooals bij de lodgere is gebleken en het verschil tusschen bevolkingsregis ters en verblij (registers, dan komt men, vol gens het verslag tot de slotsom, dat hot getal kiezers in de eerste jaren niet boven 500000 zal zijn (thans 300000), wellicht nog minder. De Haagsche correspondent van De Amster dammer schrijft De tweede editie der Bedrijfs- en beroeps- belasting, met geheel nieuwe Memorie van Toelichting, is gereed. Donderdag wordt zij den leden der Tweede Kamer aangeboden. Het plan bestaat, de invoering er van op 1 Augustus 1893 vast te stellen. Ik zal mij vooralsnog van veel commen taar onthouden, maar spreek reeds nu de hoop uit, dat de Tweede Kamer zich niet op (leze wijze aan den lij mstok zal laten vangen. De bedoeling is te doorzichtig De minister wil blijkbaar de invoering dei- Ver mogensbelasting op 1 Mei a. s. doordrij ven en de leden van de Kamer er mede paaien, dat de aanvullende Bedrijfs- en be roepsbelasting 1 Augustus in werking zal treden. Ging de Tweede Kamer hierop in, dan was ;:ij gehouden de Bedrijfs- en beroeps belasting aan te nemen, al bleek ook, even als den eersten keer bij het sectie-onderzoek, dat die onaanneembaar is. 01'zal men weder doen als bij de behandeling der Vermogens belasting en ondanks de geheel, omwerking, over liet nieuwe ontwerp direct in openbare zitting gaan beraadslagen Het zou al te fraai zijnEn toch, wij beleven met de belastinghervorming dingen, die ons op alle verrassingen doen voorbereid zijn. Dit staat vast, wordt de invoering der Vermogensbelasting niet uitgesteld tot ook de Bedrijfs- en beroepsbelastingaangenom;en is, dan zal men en een onbillijke belast ng tijdelijk naast het patent heffen èn genood zaakt zijn het wetsontwerp van den Minister van financiën aan te nemen hoe het ook moge uitvullen. Zijn collega voor de Zulphensche Courant schrijft: Ook de Bedrijfsbelasting zal nog wel niet schielijk in staat van wijzen komen. De mi nister van Financiën is nog steeds bezig met de beantwoording van het Kamer-verslag, en uit goede bron verneem ik, dat er in het oorspronkelijk ontwerp zóó veel en zóó be langrijke wijzigingen zullen worden gebracht, dat een nieuw afdeelingsonderzoek onvermij delijk zal zijn. Aan invoering met 1 Mei kan in elk geval geen sprake meer wezen. Men zegt maar ik deel dit onder reserve mode dat de 28 opcenten reeds uit het ontwerp zijn verdwenen, en dat de minister ook be reid is mee te gaan met het in het verslag aangeprezen denkbeeld oin de groote maat schappijen meer en de kleine ambtenaren en kleine neringdoenden minder te laten betalen. Een wetsontwerp tot wijziging der pensi oenwetten van 9 Mei 1890, is bij den Raad van State ingekomen en wordt eeretdaags in de Kamer verwacht. De Commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, kennis genomen hebbende van de nadere voorstellen van de heeren Pyttersen en Schimmelpenninck van der Oye nopens de Kamers van Arbeid meent te moeten opmerken, dat bet thans gecom bineerde vooretel betreffende bovengenoemd onderwerp in menig opzicht afwijkt van betgeen aanvankelijk door een der heeren voorstellers werd voorgedragen en bepalin gen bevat, die bezwaarlijk zonder schrifte lijke voorbereiding in het debat gebracht kunnen worden, te meer daar tusschen de heeren voorstellers in werkelijkheid verschil is blijven bestaan omtrent onderscheiden hoofdpunten Op deze gronden acht de commissie het wenschelijk, dat een nieuw onderzoek over de nieuwe punten in de Afdeelingen zal plaats hebben. De tweede Kamer heeft Dinsdag haar zittingen heropend. Alle ingekomen ontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De nieuw benoemde leden de heeren Plate en Gerritsen zijn toegelaten en hebben zitting genomen. Besloten is tot een tweede sectie-onderzoek van het voorstel tot instelling van Kamera van arbeid, dat Woensdag begon. Daarna zijn «le sectiën getrokken. Woensdag en volgende dagen sectie-on derzoek van het handelsvei drag met Spanje en andere overeenkomsten, wijziging der Indische comptabiliteitswet en bet nieuw Militair straf wetboek. Mr. G. H. Betz, griflier der Tweede Kamer, heeft ontslag gevraagd tegen 15 Maart. Een geval, dat niet bij de regeling het kiesrecht is voorzien, doet zich voor in eene plattelands-gemeente. De broeder van een predikant woonde bij dezen in en be huilde een som, voldoende om hem als «lod ger" te doen beschouwen en als zoodanig Kiesrecht toe te kennen. Maar de predikant had vrije woning in de pastorie en nu is, volgens de Gemeentestem, de inwonende broeder geen kiezer. Arnh. Ct. Naar men verneemt, zal in de plaats van mr. B. Ort, benoemd tot officier van justitie te Amsterdam, als zoodanig te Winschoten worden benoemd mr. E. A. Sinidt, subst.- officier aldaar, zoon van den Minister van justitie. Onze Marine zal Nederland vertegenwoor digen op de wereldtentoonstelling te Chicago. Hr. Ms. ».Tolian Willem Friso" is daartoe aangewezen. Deze zal op nader te bepalen datum de reis naar New-York aanvaarden. Enkele hoofdofficieren zullen zich alsdan per spoor naar Chicago begeven. Kolonel A. Greve, commandant van het 4e regiment veld-artillerie, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Te Maastricht is Zondag overleden Mgr. F.' X. Rntten, pastoor-deken der St. Serva- tius-kerk te Maastricht, kanunnik van de kathedraal te Roermond, eere-kanunnik van het kapittel te Luik, eere-karaerheer en huis prelaat van Z. H. den Paus en Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In 1822 te Sittard geboren, werd hij in het jaar 1848 gewijd en achtereenvolgens met het onderwijs in de letteren, de wijsbegeerte en de godgeleerdheid belast aan het klein en liet groot-seminarie te Rolduc en te Roermond. Naar wij met zekerheid vernemen zal de dienst der Posterijen te Amsterdam op Zon dag 5 Maart des middags na 2 uren, van het kantoor aan den Voorburgwal naar de loods op het Damrak worden overgebracht. De 3e Kamer der arrondissements-recht- bank te Amsterdam geen opruienden zin kunnende vinden in de door Hendrik Visser op 49 Jan. jl. op den N. Z. Voorburgwal tot de menigte gesproken woorden: «geelt men ons geen brood, dan nemen wij de Beurs," heeft Dinsdag den bekl. van alle rechtsver volging ontslagen. Met den nieuwen zomerdienst blijft op de Staatsspoorwegen de Greenwichtijd gehand haafd, terwijl op de Nederlandsch-Duitsche baanvakken <le Middel-Europeesche tijd wordt ingevoerd. Indien de versnelde vaart tusschen Harwich en den Hoek van Holland tot stand komt, rekent men den overtocht van de Britsche kust naar onze de in 6 uren te kunnen doen. Dit zou alzoo de kortste verbinding zijn tusschen Engeland en het vasteland. De lieer M. A. Reiss, de bekende directeur van de Maatschappij Zeebad Scheveningen is Dinsdag overleden. STADSNIEUWS. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat de Postboden te Hoogland (oostelijk en ivestelijk gedeelte) belast zijn mot het in ontvangst nemen van te verzenden postpakketten. Amersfoort, De Directeur 1 Maart 1893. -■ SMITT. Aanstaanden Zondag hoopt de lieer J. Ilooij- kaas Jr. proponent bij de Remonstrantsche Broederacbap te Rottedam. voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Rem. kerk alhier. B. en W. herinneren belanghebbenden, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk over 1892 voor I Juli e. k. moeten worden ingediendzoo zij hiertoe gebruik willen maken van de tussehenkoiust des Gemeente- bestuura, behooren zij hun declaration voor 30 Juli a.s. in te leveren Voorst wordt in herinnering gebracht, dat de vorderingen over 1892 ten laste der Ge meente Amersfoort eveneens vóór 30 Juni ter Secetarie moeten zijn ingediend- Wij vernemen, dat de Ned. Bell-Teletoon Maatschappij genoegen genomen heeft niet de voorwaarden, haar gesteld tengevolge der besprekingen in de jongste Raadsvergaderin gen en geneigd is om ook in de Gemeente telefoon-aansluitingen te maken. De zaak zal, na door partijen nader be sproken te zijn, welhaast haar beslag krijgen. De laatste detachementen van het 5e regi ment Infanterie zijn gisteravond uit het 01- dambt hier aangekomen. Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht mgr. G. Gul, zal Zondag 12 Maart, in de kapel van het Seminarie der oud-bisschoppelijkc klerezie. als diaken wijden den heer J. H. Berends en de kleine wijdingen toedienen aan de heeren H. T. J. van Vlijmen en J. Bruggeman. Door de «Katholieke kring" is een bedrag van f145 ter hand gesteld aan de St-Yin- centius-vereeniging, als bate van de door haar gegeven opvoering van Merodates. De afdeeling «Amersfoort" van de vereeni- ging Volksonderwijs zal Woensdag 8 Maart, aes avonds te 8 uur, een vergadering houden in de Vergulde Zwaan. Behalve Rekening en Verslag over 1892 is aan de orde het kiezen van twee bestuurs leden. Maandagavond voorde in Amicitia de jeugd den hoogen toon, bijna vier uren achtereen de kleinsten begonnen, grooteren volgden en de oudste leerlingen der muziekschool van «Toonkunst" legden, vooral na de pauze, proeven af van hun bedrevenheid en be wezen, dat zij het uitnemende onderwijs aan die inrichting gegeven, met vrucht genoten hadden. Een woord van lof aan hen, die het ini tiatief namen tot. liet stichten der Muziek school hier ter stede mag wel vereenigd worden met den wensch, dat de school nog in lengte van jaren strekke tot nut van jong-Amersfoort. Een 14-jarig leerling der Hoogere Bur- gerachool alhier had zooveel van Aimard ge lezen, dat gij besloot op de Veluwe ook een avontuurlijk leven te gaan leiden. In alle stelte verliet hij zijn ouderlijk huis te II. en kwam onder Barneveld aan, waar hij zich op een afgelegen hoeve aanbood om, tegen genot van kost. en inwoning, handarbeid te verrichten. Dit werd afgeslagen en nu zocht onze avonturier eén naburig bosch oo waar in hij zich een hut bouwde. Intusschen hadden de doodelijk ongeruste onders een en ander over zijn reisplannen van zijn mededeelingen vernomen,waardoor bet hunmogelijk werd, den modernen Robin son op te sporen. Maandag den 13en zal Willem van Zuylen hier in Amicitia voordrachten komen houden, voorzeker een bericht, dat velen niet genoegen zullen vernemen. In een volgend nummer hopen wij eenige bijzonderheden over deze voordrachten en te gelijk het programma mee te kunnen deelen. Gemengd Nieuws. Heden, den 83en jaardag van den Paus Leo XIII is een kort overzicht voor den leeftijd der pausen niet geheel te onpas. Sedert 1378 zijn niet minder dan 16 pausen ouder dan 80 jaar geworden; 4 werden 83: Gregorius XIII, Innocentius X, Benedict.!is IV en PiusVJII; Paul III werd 84; Clemens X Clemens XIII en Pius IX stierven op ruim 85 jarigen ouderdom. I De oudste der pausen is Patilus IV, die J op zijn 89e jaar paus werd en in 4559 als 93-jarige stierf. Volgons de Secoio heeft de Paus ter ge legenheid van zijn feest 6 mihoen lire aan baar geld ontvangen van de geloovigen in heel de wereld. Den 20en December werd door een agent van politie te 's-Gravenhage de hulp van een milicien-plaatsvervanger ingeroepen,. tot bet vervoer van een beschonken man. De plaats vervanger weigerde en zoowel de krijgsraad als het Hoog Millitair Gerechtshof verklaarden hemniet strafschuldig. Het Milit. Weekblad deelt de gronden dezer beslissing mede, herinnerend aan de artikelen der Straf wet, omtrent het weigeren van hulpbetoon aan de openbare macht bij het bestaan van gevaar voor de algemeene veiligheid van personen of goederen of bij ontdekking van een misdrijf op heeterdaad. Door de krijgs raden werd overwogen dat het in kennelijken staat van dronkenschap verkeeren van een persoon, zonder meer, de algemeene veiligheid nog geenszins wordt bedreigd, veelmin door het opbrengen van zoodanige persoon, zoodat waar van geen nader misdrijf gebleken is- geen reden aanwezig is om, ter zake van de bewezen hulpweigering, aan bekl. straf op te leggen. Overwogen werd ook, dat het niet tot de bijzondere ambtsplichten van een militair geacht kan worden te behooren, aan de po litiemacht als zoodanig hulp te verleenen bij het vervoer van beschonken personen, zoo dat ten deze evenmin van een overtreding der krijgstucht gebleken is, waarvoor dis ciplinaire correctie zou moeten worden op gelegd. Zeer zeker is dit vonnis hoogst bevreem dend wanneer de politie, die in den regel toch al genoeg tegenwerking ondervindt, thans niet meer onmiddellijke bijstand van een militair eischen kan en eerst met dezen moet gaan disputeeren of de overtreding «gevaar oplevert voor de algemeene veilig heid", zal menige arrestant weten te ont komen en menig militair, die meent, dat hij assistentie weigeren kan, ter dege gestraft worden. 'tWil ons dan ook dunken, dat welhaast een herhaling van de bekende dagorder van 34 Oct. 4892 volgen zal. Op de Zuiderzee was Vrijdag nog zoo veel zwaar drijfijs, dat een stoomboot nahij Har- lingen een uur lang door het ijs was inge sloten en vooruit noch achteruit kon komen. Van de Reesltiis tot aan de Brouwersgracht te Amsterdam ligt het vol met kagen, bela den met aardappelen. De schippers, die hier reeds weken liggen, kunnen niet van hun waar afkomen, want ook de pakhuizen der opkoopera zijn vol. De bladen zijn vol lof over het ontreden van de sectie-brandmeester IL v. d. Bruggen bij den geweldigen brand in de broodfabriek »l)e Haan" te Amsterdam en roemen zijn kordaatheid, waardoor bij die gelegenheid o. a. de stoomketels behouden zijn. Op een vraag van den kloeken brandmee ster die, hoe langer zoo kalmer wordt, naarmate het gevaar toeneemt—Vrijdaga vond bij zijn aankomst op liet terrein ge richt tot den machinist der fabriek, ant woordde deze, dat zijn vuren uit waren. Heb je de ketels opengezet, zoodat de stoom kan ontsnappen? Neen. Doe dat dan even, andere krijgen we de hevigste ontploffingen. Ik zou je lekker danken, antwoordde hierop de dappere man, ik verdien voel te veel om dood te vallen. Kort besloten ging nu de heer Van der Bruggen zelf naar binnen en wierp de kloppen open. Een ingezetene van Breda, die met Carnaval gasten had, schonk aan een dezer zijn hond, die j.l. Maandagmorgen werd medegenomen naar Dieren (Gelderland). Vrijdagavond echter stond de hond weder bij den vroegeren eige- f!Ü!u.\ ™or (le (leur' 'V?01' vroolyk blaffen "övende van zijn terugkomst. De kennis eigenaar zal er nu niet'licht "meer"'afstand van doen. In het Huis van bewaring te 's-Gravenhage Zaterdag overleden de persoon, die onlangs veroordeeld is wegens vei-valsehing van post wissels (voorgevende onder den invloed van morphine gesuggereerd te zijn). Terwijl de militairen te Maastricht Maan dag bezig waren met het schijfschieten, kwam eensklaps een vrouw op de baan, juist toen een sol-kuit zijn geweer bad aangelegd Een officier had de tegenwoordigheid van geest fn (lp '"I1 «eweer dit een wending te geven, waardoor het in geheel andere rich ting afging; de vrouw zou andera zeker ge- tiolTen zijn geworden. J i.'1" werten ™n llen Maasmond te Waul- t ""R ""filialen oen zware,i vè -i,,-; I 1 ii "aardnor zijn schedel

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2