Bij Kon. besluit zijn de kolonels J. H. Bolken en A. J. Voorduin, van de Genie, commandanten respectievelijk in het 1ste en in het 2de geniu-commandement, op pensioen gesteld. Be onverwachte pensionneering van deze hoogst bekwame hoofd-officieren, die daartoe nauwelijks in de termen vallen, wekt in de militaire kringen nog al opzien. Nog is de luit.-kolonel li. II. Uil vers, van het 7de reg. inf., op pensioen gesteld en is de luit.-kolonel A. J. Prins, van dengeneralen staf, in zijn rang overgeplaats bij het 7e reg. infanterie. Men bericht, dat de memorie van ant woord van den Min. van financiën betreffende de Red rij fs- en beroepsbelasting, benevens het gewijzigd ontwerp bij de Kamer is inge komen. Indertijd heeft de Tweede Kamer de be langen bepleit van den gewezen O.-l. militair Bossart, aan wien, ten gevolge eener admi nistratieve vergissing, pensioen werd ont houden. Hij was echter juist overleden toen zijn recht werd erkend en het onrecht her steld zou worden. Naar de Haagsche Ct. nu meedeelt, heeft het Departement van koloniën het gebeurde schitterend goedgemaakt. Aan de weduwe B, is nl., op haar verzoek om een gratificatie, toegekend de som van4025, d. i het volle bedrag van het pensioen, dat haar man had moeten missen. Te 's-Gr.ivenhage is bericht ontvangen, dat de heer W. M. Oppedijk, lid van de Tweede Kamer voor Harlingen, in zijn woonplaats is overleden. In een vereenigde vergadering der Comi- té's ter bevordering van de invoering hier te lande van den Middel-europeeschen tijd is besloten den Minister van Waterstaat te wijzen op het feit, dat vier der grootste en vele andere 'gemeenten geenszins dezelfde bezwaren tegen den Middel-europeeschen tijd aanvoeren als zij vroeger tegen den Green- wichtijd hadden. In het Nieuws wordt herinnerd, dat de heer D. B. v. H., ambtenaar bij de gevangenissen te 's-Hertogenbosch, verleden jaar aan den Minister van Waterstaat schreef, dat het zeer gemakkelijk was gebruikte postzegels van den stempelinkt te ontdoen weder te gebruiken. Hij gaf het middel op en staafde •door bewijzen zijn bewering. Hij correspon deerde met het hoofdbestuur der posterijen en het gevolg zijner bemoeiing was, dat andere postzegels in omloop werden gebracht. Hoe groot het voordeel is, dat hierbij de Staat geniet, is niet te zeggen, maar zeker is het niet gering te schatten. Toch erkende de Regeering tot dusver door woord noch daad den ambtenaar, die haar den wenk gaf. De kruitfabriek bij Ouderkerk, die sedert vele jaren buiten dienst was gesteld, zal bin nenkort door liet Rijk in gebruik worden genomen tot het vervaardigen vanrookzwak kruit. Ook de gen.-majoor C. L. Doorman, com mandant van de stelling han het Holl. Diep en het Volkenrak, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Te Bergen op Zoom is op 53-jarigen ouder dom overleden de gepens. luit.-kolonel van het Oost-Indisch leger S. J. E. J. V. Bar- thelémy. Met 1 April a. s. zal het eerste" bataljon van het regiment grenadiers en jagers tij delijk te Amsterdam gedetacheerd worden. Een ander deel van dit regiment zal van garnizoen Verwisselen met een gedeelte van het 2e regiment te Venloo. Het begin der zomerdienstregeling op de Spoorwegen is voor dit jaar niet zooals ge woonlijk, op 1 Juni maar op 1 Mei bepaald. Als uvictime du devoir" overleed Don derdag te Rotterdam op nauw 30 jarigen leeftijd de onderinspecteur van Politie N. van Ophemert, belast met. het toezicht op de uitvoering .der ontsmettingen tijdens het epidemisch hooi-sell en van ziekten. Hij werd Maandag door het roodvonk aangetast, waaraan bij bezweek. Te Amsterdam is Vrijdagnacht in den jeug digen leeftyd van slechts 42 jaren overleden mi'. Nicolaas de Roever, archivaris der Ge meente, oprichter en redacteur van Oud- Holland, een man van zeldzame werkkracht wiens welversneden pen onze kunstgeschie denis en de historie der Hoofdstad met menig juweeltje verrijkte. Eene eigenaardige ééndaagsche tentoon stelling zal Zondag 19 dezer in de bestuurs- zaal van het Koninkl. Zoölog. Botun. Genoot schap te 's-Gruvenhage gehouden worden. De voornaamste conliseurs der residentie zijn uitgenoodigd op dien dag van 10 uur voorm. tot 4 uur nam. bloemen en vruchten uit ijs tentoontestellen. Verscheidene prijzen, in evenredigheid tot het aantal inzendingen, zijn uitgeloofd. De aiTondissements-rechtbank, te Amster dam veroordeelde den student, die in den avond van 30 Nov. 4892 in den circus Carré een stalmeester met een bierglas aan het hoofd verwondde, tot gevangenisstraf voor den tijd van acht dagen, met de kosten van het geding. De eisen was een maand gevangenisstraf en de kosten. De iV. Apeld Cl. vermeldt het volgende. De Wed. Bulkley, welke eerst iri hooger be roep gekomen is van het vonnis der recht bank te Zutphen maar later dit appél terug getrokken heeft, trachtte dezer dagen langs anderen weg in het bezit van het kinder-zie- kenhuis te geraken. Zij had 4 nieuwe regenten benoemd en dezen zouden Zaterdag in »Marv" vergaderen Zij konden echter onverrichter zake heengaan, daar zij niet in het gebouw werden toegelaten. Morgen wordt het nieuw gebouwde ge meentehuis te Soest feestelijk in gebruik genomen, terwijl dan tevens de opnieuw be noemde burgemeester dier gemeente zal geïnstalleerd worden. Bij de bewoners van de Prins-Hendrikkade, tusschen Maarteluarsgracht en Nieuwendijk, te Amsterdam, circuleert een adres aan den Raad tot afbraak van de Haringpakkerij en bet bouwen daar van een nieuwe Reui's, vlak tegenover het Centraal-Station. Daarbij wordt gepoogd van bewoners en eigenaren een som van 40 000 bijeen te krijgen om de gemeente in de kosten tege moet te komen. Bij de Stoomvaartmaatschappij Zeeland bestaat het plan, in den loop van dezen zomer met een barer stoomschepen eenige tochten te organiseeren naar het Engelsche Kanaal. Ook zullen op enkele dagen, goedkoope biljetten beschikbaar gesteld worden om per dagboot naar Engeland te reizen, waardoor men in de gelegenheid gesteld wordt voor zeer weinig geld Londen te bezoeken. Een bezoek aan Noorwegen en Zweden staat ook op het programma. In de Sumarangsche Locomotief kornt een ingezonden stuk voor, geteekend door de beeren Ore'.io, Pauwels en Van der Linden van de Nederl. Opera, waarin zij bet. voor nemen te kennen geven, in den a. s. zomer, ter gelegenheid van de Tentoonstelling te Batavia, aldaar en ook op andere plaatsen in Indië, opera-voorstellingen te komen geven, mits zij de verzekering erlangen van voldoen de geldelijke garantie. De heer D. R. Manscholt heeft het te kwaad gekregen met de N. Or. Cl. De ruzie zelf riten we ter zijde, we wijzen er slechts op, om een uitdrukking aan de vergetelheid te ontrukken, die de heer Manschoft in een in gezonden stuk bezigt. Hij zegt nl.: «Toch ben ik u dankbaar voor uw afkeu rend oordeel, wat betreft mijne brochure. Werkelijk M. d. R., het zou mij spijten in dien gij in uwe qualiteit als inkt-koelie van liet stervende liberalismeeriets goeds in gevonden liadt." STADSNIEUWS. Bij Kon. besluit zijn o. a. benoemd tot le luitenant bij het 5e reg. infanterie de 2e luitenant W. van Bakel, hier in garnizoen, en L. Rcintjes van Weeren, van het korps, gedetacheerd bij net Koloniaal werfdepot. Naar de N. R. Cl. meldt, zal kapitein W. M. H. Anten, van het 5de reg. inf. al hier binnenkort wegens lichaamsgebreken den dienst met pensioen verlaten. De le luit. A. F. Singels, van liet 2e reg. veld-artillerie, thans gedetacheerd bij de Rij school alhier wordt 1 October gedetacheerd bij het 3e reg. veld-artillerie te Breda. Zooals we in ons vorig nummer meldden, zullen van 31 Augustus tot en met 11 Sep tember in de nabijheid dezer gemeente groote najaarsoefeningen gehouden worden. *t "Wil ons dunken, dat in de data wel eenige verandering komen zal; 31 Augustus toch is de verjaardag van H.M. onze ge ëerbiedigde Koningin, terwijl 11 September op een Maandag valt. De lijsten, aanwijzende de personen, in deze Gemeente bevoogd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten- generaal, de Provinciale Staten en den Ge- meenterauid, liggen thans, met de bijbehoo- rende bescheiden gedurende, veertien dagen voor een ieder ter Gemeente-secretarie ter J lezing. Het aantal kiesrechtigden voor de Tweede Kamer bedraagt 845, dat voor de Provinciale Staten 844 en dat voor den Gemeenteraad 841. Aan het jl. Zaterdag gehouden toelatings examen voor de Rijks-normaallessen alhiei werd deelgenomen door 4 meisjes en l kna pen. Eén knaap werd afgelezen. Toegelaten werden; H. C. Kerkhoff, van Amersfoort; N. Boonstra, van BarneveldM. A. A. C. Hendriks en D. v. Vlaanderen, bei den van Amersfoort, benevens Gerard Prins van Soest. Naar wij vernemen heeft dr. H. Gorter, ontslag gevraagd uit zijn betrekkin" van 1 eeraar in de Latijnsche taal en letterkunde aan het gymnasium alhier. Met deftigen eenvoud werd Donderdag het stoffelijk hulsel van den hoogst bekwamen en algemeenen geacliten onderwijzer J. M. Boode, plaatsvervangend hoofd der School 3e soort aan de Koestraat, on dealgemeene begraafplaats ter aarde besteld. Onder de zeer velen die den gelielden man naar de laatste rustplaats geleidden, waren behalve de hoofden der openbare scholen, de heer arrondissements-scnoolopziener dr. W. K. van Gorcom, en deputation van den onderwijzersbond en van de herhalingsschool, waar de te vroeg ontslapene onderwijs gaf. Ds. Graswinckel schetste aan de geopende groeve liet verlies door stad en leerlingen en het diepbedroefde gezin geleden. Het gymnasium alhier werd op 1 Januari bezocht door 60 leerlingen en 2 toehoorders. Op 1 Januari waren in deze gemeente 1136 jongens en 1119 meisjes, boven 6 en beneden 12 jaren; van deze 2255 kinderen bezoch ten er 2040 de lagere school en wel 1030 jongens en 1010 meisjes; 215 kinderen, 106 jongens en -'09 meisjes, ontvangen dus geen lager ondei «vijs. Op de openbare scholen ontvingen 995-, op de bijzondere 1093 kinderen onderwijs, te zamen 2088, waarvan 48 uit andere ge meenten. In het diaconie-oude mannen- en vrouwen huis der Ned. Herv. Gemeente zijn in 1892 overleden 1 man en 4 vrouwen; 1 vrouw verliet liet. gesticht vrijwillig, terwijl '1 man werd opgenomen. Aan het einde des jaars werden 9 mannon en 11 vrouwen, te zamen 20 personen, verpleegd. Heden werd voor de laatste maal in dit seizoen kosteloos spijs verstrekt door de Ver- eeniging tot uitdeeling van spijs aan behoef- tigen. Van 16 Dec. 1892 tot lieden werden uit gereikt 19187 portion spijs. De vereeniging Kindervoeding verstrekte gedurende 72 dagen een warm middagmaal aau 11556 leerlingen der openbare scholen. De afdeeling «Amersfoort" van het Utrechtseh genootschap voor landbouw en kruidkunde telde aan liet einde des vorigen jaars 263 leden. De kiesvereeniging De Grondwet alhier zal aanstaanden Donderdag te 8 uren in Ami- citia vergaderen, tot het kiezen van een bestuur. In de jongste Vergadering der Afdeeling «Amersfoort" van de Vereeniging Volkson derwijs, zijn tot. Bestuurslid gekozen de Heeren H. W. van Esveld en N. van Veen. De Rekening van den Penningmeester gaf aan als ontvangst ƒ590,50 en als uitgaaf f479,01zoodat er voordeelig saldo is van ƒ111,49. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat aan het einde des jaars 92 het ledental bedroeg 93. De werkzaamheden der afdeeling in het afgeloopen jaar bestonden in het steunen der Huisvlijtschool met de gewone bijdrage waardoor 24 leerlingen der scholen 3e soort, die trouw ter school komen van deze nuttige inrichting gebruik mogen maken tot oefening van oog en hand. Verder werd op St. Nicolaas een kinderfeest gegeven aan de kinderen der scholen 3e soort en, door een ruime gift daartoe in staat ge steld, werden 52 jongensbroeken, 34 jongens- kielen, 31 meisjes borstrokken en 19 rokken, (te zamen 118 kleedingstukken) uitgereikt aan de meest behoeftige leerlingen, die zich niet schuldig maakten aan schoolverzuim. Van harte hopen wij, dat liet der Veree niging gegeven zij nog dikwerf deze laatste zoo hoogst nuttige werkzaamheid te verrichten. Zaterdagochtend is door den keurmeester van vioch aan de visclimarkt een kruiwagen vracht, schol afgekeurd en door de politie onschadelijk gemaakt. Den 51 jarigen arbeider Jan van den Brink alhier overkwam het ongeluk, dat, terwijl hij bezig was hoornen op een zoogonaamden mallejan te laden, het touw, bevestigd aan den opstuunden staart van den mallejan en aan de op te laden boomon. brak, met het gevolg, dat de staart terugsloeg, juist op het I oogenblik, dat Van den Brink dien staart had gegrepen om aan de boomen vast te binden. Daardoor werd hij in de hoogte en over den mallejan geslingerd en kwam hij met zijn boi-st op de hoornen terecht, waardoor hij zóo ernstig gekneusd werd, dat hij zich ter stond onder heelkundige behandeling moest stellen. Door liet Provinciaal-Bestuur van Zeeland is aanbesteed het lichten en opbergen van de dubbele draaivoetbrug en het maken en stel len van een ijzeren rolbrug over het binnen- hoofd der westsluiste Ter Neuzen, met het maken van toetreden tot de tolbrug (raraine ƒ47000). Laagste inschrijvers waren de heeren Wol- hem en Kanis alhier voor ƒ13 742. Gemengd Nieuws. De lieer W. Smalt, de samensteller van het satriek weekblad Abraham Prikkie zal niet meer als zoodanig werkzaam zijn. In het no. van 28 Februari van De Breda- naar, uitgever de heer H. Engelbregt, is op genomen een circulaire, door de Nieuwe Bredasche Courant, uitgegeven door de firma Gobr. Oukoop (P. W. v. d. Weijer), verzonden aan de lezers van de Bredanaar buiten de stad. Deze circulaire vangt aan met de mede- deeling: «Wij weten, dat u dit blad geregeld ontvangt", kondigt hen aan, dat zij gedurende eenige weken het Zaterdagsche nummer van de N. Br. Ct. tot kennismaking zullen ont vangen, en huil daarop volgen: «Wanneer u dit blad dan. bevalt, kunt u andere cou ranten afschrijven en u op de N. Br. Ct. tegen April e. k. abonneeren." Hoe de uitgever van de N. Br. Ct. is te weten gekomen wie geabbcnneerd zijn op de Bredanaar, blijkt uit de volgende mededeeJing van den uitgever van laatsgenoemd blad «Vooraf zij echter gezegd, dat de strooken waarop de adressen gedrukt staan onzer abonncs buiten Breda, een vijftal weken ge leden van het postkantoor verdwenen en aangeland waren ten kantore van de Nieuwe Bredasche Courant. I-Ioe'? met opzet mede genomen of per abuis, dat is voor ons alsnog een raadselgenoeg zij het, dat die adressen, na eenigen tijd in bezit geweest, te zijn van hen, die daarop geen recht hadden, eindelijk weer aan liet postkantoor zijn terugbezorgd, doch lang genoeg waren uitgebleven om ze te kunnen overschrijven." De uitgever van de Bredanaar stelt de vraag of (lit. een geoorloofde, eerlijke concur rentie is. Hij antwoordt daarop: «Wij ver klaren het tegendeel en vinden dit feit een onderkruiping van de laagste soort. Waar toch zou het heen moeten, als bij de haudel- drijvenden dergelijke kwade en onedele prak tijken in gebruik kwamen Hij eindigt met de incdedeeling, dat hij aan den oflicier van justitie mededeeling gedaan heeft van de gewraakte handelingen der N. Br. Ct. Om overzoute spijzen weder bruikbaar te maken, neme men een stukje spons, dat men eerst in warm water heeft uitgewasschen en uitgewrongen, en houdt dit een poos aan een vork in de nog kokende spijs; despons zal het overtollige zout spoedig lot zich trekken. Een boerin uit een Noordhollandsch dorpje reisde dezer dagen per spoor naar Amsterdam. In den trein bad zij tot medereiziger een net heer, <liu al heel spoedig vertrouwelijk met haar in gesprek was. Het boerinnetje ver telde onder meer, dat zij maar één jongetje had en nog zeer gaarne een meisje er bij wilde hebben. Een week later werd haar wensch verhoord en haar onverwacht een mandje thuis gezonden met een lief meisje, waarbij een kolfertje met kleertjes. Zij vermoedt, dat dit zonderling geschenk haar ten deel viel door tusschenkomst van den wel willenden medereiziger. Een 20-jarig jongeling in de Friesche ge meente Kollummerland, trad met een weduwe in het huwelijk.om werk te krijgen bij de commissie van werkverschaffing, waar al leen gehuwden werk konden krijgen. Een landbouwer in den Prins Alcxander- poldor heeft wegens de groote hoeveelheid gras en het gunstige weer, zijn koeien reeds in de wei gedaan, zoodat hij Vrijdag reeds grasboter kon afleveren. De bekende roeier Ooms, die hij de Hen- ley-regatta de overwinning behaalde, is voor nemens aan de scullingmatches te Chicago deel te nemen. De uitgeloofde premiën zijn zeer hoog; er is een prijs bij van ƒ50000, Een wel wat kras, maar erg lachverwek kend guitenstukje van een Amsterdamschen kwajongen, kon men Zaterdagochtend zien in de Groote Bickerstraat. Aan een pakhuis aldaar was men aan 't «tabak prikkelen", dat wil zeggen 8 man aan drie stokken, haalden telkens oen pak tabak opnaai; den derden zolder van een perceel. Beneden woont een gezin en nu kwam een

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2