Donderdag 16 Maart 1893. No. 42^2. 37e Jaargang. GRATIS. Bedrijfsbelasting. Feuilleton. BINNENLAND. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f 4. Franco per post ƒ4.45. Advert en tiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 40 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 45 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 00 Zij die zich met 1 April op dit blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datnni verschijnende nummers Het antwoord van den Minister van Finan ciën metgewijzigd Wetsontwerp is verschenen. De naam van het ontwerp is thans veranderd in: «Belasting op bedrijfs- en andere inkom sten." In art. 1 lett. b worden de Nederlandsche belastingplichtigen vermeld, die worden aan geslagen naar uitdeelingen of uitkeeringen, zonder aftrek van rente, van naamlooze ven nootschappen, commanditaire vennootschap pen, op aandeelen, coöp of andere vereeni- gingen en onderlinge verzekeringmaatschap- pijen. Voor de sociëteiten is een bijzondere bepaling gemaakt bij art. 5 3. Voor gewone commanditaire winsten is dus de aftrek van 4 pCt. toegelaten. Van het denkbeeld om de gewone commanditairen bij éen bron te treilen, is afgezien. Het vervoeren van personen en goederen tusschen buitenlandsche- en Nederlandsche havens door-of voorrekening van buitenslands gevestigdenis niet belastingplichtig; evenmin de werkzaamheid van in het buitenland ge vestigd ondergeschikt personeel op vervoer middelen, die het verkeer met het buitenland onderhouden. De belastingplichtigheid van tijdelijk hier aanwezige buitenlanders is beperkt tot de zulken van wie is aan te nemen, dat zij min stens drie maanden achtereen hier te lande een bedrijf zullen uitoefenen of dit reeds hebben gedaan. De belasting van liet debiet door buiten landsche maatschappijen aan particulieren hier te lande is gehandhaafd, doch het ontwerp is nu zóo gewijzigd, dat het criterium van belastbaarheid wordt gezocht in het gebruik maken van de diensten der tusschenpersonen. Afzonderlijk zijn nog belastingplichtig ver klaard de buitenlandsche handelsreizigers. De inrichting van het ontwerp is nu zoo gewijzigd dat art. 4 zegt wie belastingplich tigzijn, art. 2 waarvoor belasting moet betaald worden met onderscheiding tusschen hen, die al of niet in de Vermogensbelasting zijn aangeslagen. Art. 3 bepaalt wat als winst of belooning geldt. Art. 4 wijst aan over welke tijdperken voor die zelfde personen het inkomen wordt berekend. Artt. 5 en 6 rege- Naar het Duitsch door S 70 „Neem het mij niet kwalijk, mevrouw, dat ik het waag om u een oogeublik te storen, doch het geschiedt in het belang eener gewichtige zaak. De smarten onzer zusteren te verlichten is immers de eerste plicht van alle edele, welden kende vrouwen en ik geloof niet, dat ik mij vergis, wanneer ik het waag te veronderstellen, dut u daartoe ook gaarne bereid zult zijn. Mevrouw Von Lindenau knikte toestemmend en nog voordat zij iets antwoorden kon, ver volgde de gravin „Ik heb verscheidene jaren in Engeland door gebracht en daar de moeilijkheden, ja zelfs de ellende ieeren kennen, wuarin jonge, Duitsche meisjes geraken kunnen, dio op goed geluk haar vaderland verlaten en daar een positie als gou vernante of bonne hopen te vinden en het gc- beurt niet zelden, dat zij tengevolge var. den honger of de verleiding te gronde gaan. Deze ongelukkigcn te helpen dit is mijn streven, dilt is het waarover ik nacht en dag peins. Ik be- Bprak deze aangelegenheid met prinses Marga- rotha, mijne vriendin en wij kwamen tenslotte j overeen in Londen een asyl voor Duitsche ineis- I jes, waartoe ook een informatiebureau behoorde, op te richten. Kent u prinses Margaretha?" len de belastingplichtigheid van anderen. Art. 7 zegt. voor zoover dit twijfelachtig kan zijn, wie de belasting verschuldigd is. Art. 8 be helst de vrijstellingen. In art. 2 wordt nu duidelijk uitgesproken de leidende gedachte van het ontwerpalleen de zuivere winst van bedrijven is namelijk belastbaar en als zuivere winst wordt aan gemerkt wat verdiend is boven de rente. Bepaald is nu, dat uitgaven niet uitsluitend ter verwerving van het inkomen of ter uit oefening van het bedrijf of beroep noodza kelijk, maar ook ten deele voor persoonlijk genot of andere oogmerken gedaan, voor de hellt als onkosten zullen gelden. De vrijstelling der landbouwwinsten is be houden, maar ze is nu zoodanig geredigeerd, dat niet worden vrijgesteld coöperatieve boter en andere fabrieken; voorts is bepaald, dat de vrijstelling niet van toepassing is wanneer het in landbouwbedrijven aangewend kapitaal, tengevolge van de vereeuiging dier bedrijven met andere, niet afzonderlijk te begrooten is. Daarentegen is de vrijstelling uitgebreid tot boom- of bloembollenkweekerijen, onverschil lig of daarbij eenige bloemisterij op kleine schaal gedreven wordt. De vrijstelling van winsten uit steengroeven is nu in deuzelfden vorm gegoten als die der landbouwwinsten, maai- niet uitgebreid. In art. 5 is nu bepaald, dat onder «uit deelingen" niet zullen zijn begrepen uitdee- lingenof uitkeeringen aan verzekerden en onderstand genieten den in dezen hun eigen schap. in art. 6 is de gelijkstelling van stoomtram- en locaalspoorwegen opgeheven en voor eerst genoemde een cijfer van 1'800 per kilometer aangenomen als aftrek van rente. De buitenlandsche ondernemingen die hier te lande aan particulieren verkoopen, zullen nu belastingplichtig zijn voor tien percent van de verkoopswaurde der goederen in plaats van 20, zooals eerst was voorgesteld. Door aanneming tot maatstaf voor de be lastingplichtigheid van vercenigingen, van de uitdeelingen en niet van de winsten staat het vast dut werkliedenvereenigingen, doof- stommeninrichtingen, spaarbanken, enz., enkel worden getrolïen als zij uitdeelen. Inrichtingen tot het geven van onderwijs, tot het voor komen of leningen van armoede, tot ver pleging, verzorging of zedelijke verbetering en tót het verstrekken van kost, geneeskun dige hulp, geneesmiddelen en begrafenis of begrafenisgeldep aau minvermogenden, zijn uitdrukkelijk vrijgesteld. De aftrek voor hen die niet in de Vermo- Mevrouw Von Lindenau moest erkennen, dat zulks niet het geval was. „Als u besluiten kunt om u bij ons te voegen, dan zult u natuurlijk met haar kennis-maken," vervolgde de gravin. „Zij behoort tot die edele wezens welke haar hooge geboorte als een ver plichting opvatten om wel te doen. Ik heb reeds de voornaamste kringen voor mijn plan gewonnen; zelfs de prinses van Wales, aan wie ik ten huize mijner vriendin, Lady Harrington, werd voorgesteld, heeft mij haar steun toege zegd. Wij zijn voornemens, wanneer ons plan in Engeland gelukt, ook in Ttalië, Fiankrijk en Amerika, dezelfde inrichtingen te stichten. Ze werken heilzaam en veredelend. Dc gravin zag met schitterende oogeu de haar omringende dames aan en in de hoop steun voor haar onderneming gevonden te hebben, nam zij eenige papieren uit een sierlijk taschje welke zij mevrouw Von Lindenau overhandigde. „Dat zijn do statuten onzer vereeuiging, ge nadige vrouw en gij zult er ook de handteeke- ningen bij vinden van de personen, die reeds lid geworden zijn. Terwijl mevrouw Von Lindenau dc bladen inkeek, wendde de gravin zich tot Alice en Elly met wie ze op onbevangen, aangename wijze over allerlei onderwerpen praatte. Do handteekening doorloopend, zag Mevrouw Von Lindenau die van den Minister Von Straus*. „Dat treft toevallig," riep zij uit. „Is u be kend met de familie van den minister „Ongelukkig niet. Ik heb de handteekening van den minister te danken aan de warme voor spraak van prinses Margaretha." „De zoon van den minister, Walther von Strausz gensbelasting zijn aangeslagen, is verhoogd van f'400 tot f600. Dientengevolge is een aftrek van f200 toegelaten voor hen die wel in deze belasting zijn aangeslagen. Voor eerstgenoernden begint de progressie nu ook eerst boven f8200. Er worden nu 4 taneven voorgesteld tarief A voor binnen het Rijk wonenden die niet in de Vermogensbelasting zijn aangeslagen, hen die buiten het Rijk een Nederl. Staats ambt uitoefenen en de in het buitenland ge- vestigden die hier te lande persoonlijk of door gemachtigden een bedrijf geregeld uitoefenen. Dit tarief is bij een inkomen van f650 f4, van f 1000 f8, f2000 f28, f4000 f65, f6000 1108, f8000 1148, f40000 f209.60, f 12000 f273.1 Hl en f15000 f309.00. Tarief B geldt voor hen die in de Ver mogensbelasting zijn aangeslagen, waarbij de oorspronkelijke verhouding tot tarief A is behouden. Tarief C geldt voor buitenlandsche han delsreizigers 7 12 per belastingjaar). Tarief D geldt voor alle overige belasting plichtigen. Voorgesteld wordt nu de belas ting te bepalen op ƒ2 van elke geheele som van ƒ400, met dien verstande dat voor de tijdelijk hier te lande verblijfhoudende vreem delingen de belasting op ƒ1 van elke geheele som van ƒ50 wordt berekend. Het stelsel van eigen aangifte is behou den. Bij overlijden van een belastingplichtige, in Nederland wonende of wel in den vreemde een Ned. staatsambt bekleedende, zal ont- heffing van bekisting worden verleend. Voorts kan de Prov. Inspecteur der dir. belastingen geheele of gedeeltelijke onthef fing van belasting toestaan, wanneer door het staken van een bedrijf of beroep, ontslag uit een ander of ophouden van inkomsten in den loop van het belastingjaar het naar deze wet belastbaar inkomen met meer dan een vierde is verminderd. Niet naar waarheid en behoorlijk beant woorden van het beschrijvingsbiljet binnen den gestelden termijn, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f400. De ge vangenisstraf wegens verzuim van aangifte als een biljet is uitgereikt, is vervallen. De rijksopeenten voor het eerste jaar zijn behouden, doch alleen voor het geval dat op 1 November 1894 de kohieren een bedrag aanwijzen van niet meer dan f4400000, terwijl die opcenten het getal van 25 niet kunnen overschrijden. Niet de in werking treding der wet, maar slechts de aanvang van de helling der be- bevindt zich namelijk in ons gezelschap. Hij begeleidt ons met zijn vriend op de reis." „Hoe heerlijk, mevrouw Von Lindenau. O, ik zou hem zoo graag willen leeren kennen. Ik hoop, dat u zoo vriendelijk zult zijn om hem aan mij voor te stellen." Bereidwillig beloofde mevrouw Von Lindenau het en men kwam overeen, dat men elkaar 's na middags om zes uur aan het strand zou ont moeten. „En welke zijn de voorwaarden om lid van uw vereeniging te worden?" vraagde mevrouw Von Lindenau. „De entrée bedraagt dertig en dejaarlijksche bij drage vijftig Mark, terwijl het aan uw keuze wordt overgelaten om ons met giften te verblijden. We verzoeken u dringend, mevrouw, om rijpelijk over de zaak na te denken; ik wil u niet Listig vallen door aan te houdenwaar ik u ooit weer ontmoeten zal, beloof ik u dat ik nimmer weer op mijn verzoek zal terugkomen." Het gevoel van onbehaaglijkheid, waarmede mevrouw Von Lindenau in den beginne te kam pen had, was geheel verdwenen en het ware van haar kant kleingeestig geweest om nog langer te aarzelen den wensch der gravin te vervullen. Zij nam uit een der laden van de schrijftafel een bankbiljet van honderd mark en reikte het de gravin toe, die het onder de hartelijkste dunk betuiging in haar taschje deponeerde. Nadat mevrouw Von Liu.lenau haar naam op de lijst geplaatst en men nog over enkele onderwerpen, vluchtig van gedachten gewisseld had, nam de gravin afscheid. „Een interessante kennismaking," merkte me vrouw Von Lindenau op. lasting wordt tot 4 Mei 4894 verschoven. Ten slotte zij nog vermeld, dat de belas ting voor naamlooze vennootschappen en coöperatieve vereenigingen is gebracht op 2 pCt. van alle uitkeeringen. In zijn Memorie van toelichting betreurt de Minister het, dat de Bedrijfsbelasting niet reeds op 4 Mei a.s. kan worden ingevoerd en de Patentwet dus nog een jaar van kracht blijft. De invoering der Vermogensbelasting op 1 Mei a.s. zal er echter lichter door worden. Is het af te keuren zoo vraagt de minis ter dat het in werking treden der Ver mogensbelasting niet mede een jaar werd verschoven Het antwoord hangt af van het oordeel, dat men velt over de belastingen, tot welker afschaffing of vermindering zij het hoofd- aequivalent heeft geleverd. De peraequatie, met verlaging der grondbelasting tot 5 pCt., werd nu mogelijk; een nieuwe uitstelwet be hoefde niet te worden ingediend. Aan den zwarén druk der mutatierechten zwaar inzonderheid voor hem, die uit nood moet verkoopen en wien dan ruim 6 pCt. wordt afgeëischt van de verkoopwaarde zijner goe deren, hoe ook belast met hypotheek komt binnen weinige weken reeds een ein Je be zeepaccijns zal niet langer het gebruik aanmoedigen van surrogaten, die het goed bederven; de zoutaceijns niet langer een prikkel zijn tot smokkelhandel en een be zwaar voor de boter- en kaasbereiding in een tijd, waarin het onzen veeboeren waarlijk niet naar wensch gaat. De overweging van dit alles leidt, volgens den Minister, tot de slotsom, dat uitstel van de invoering der Vermogensbelasting veel meer kwaad zou hebben gesticht dan voor komen. HH. MM. de Koninginnen zijn weder voor nemens een deel van den zomer buitenslands door te brengen. In verband daarmede zal de gep. luitenant- generaal G. H. F. graaf Dumonceau, die zijn zending heeft volbracht namens de Koningin- Regentes bij den paus, nog eenigen tija in het buitenland vertoeven. Bij Koninklijk besluit is pensioen toegekend aan kolonel A. Greve, commandant van het 4ste reg. veld-artillerie. „Och, dat weet ik nog niet, mama," meende Elly. „Ik gevoel mij onbehaaglijk in zoo'n om geving van louter goede menschen en zal ik my nog neel wat moeten verbeteren om in dit ge zelschap te passen." „Je bent en blijft een wildzang," zeide mevrouw Von Lindenau ernstig. '8 Namiddags bevond het kleine gezelschap zich aan het strand. De dokter voerde met Elly een levendig gesprek; hij liet zich eiken scherts van het overmoedige meisje welgevallen, zooals een groote Newfouwdlander de plagerijen van kin deren geduldig draagt. Mevrouw Von Lindenau deelde Walther het bezoek der gravin mede en vraagde naar zijn oordeel over de dame. „Gravin Mary Reventlou ken ik alleen bij naam," hernam Walther. „Ik geloof, dat mijn vader mij die het eerst noemde. Zij moet op een eigenaardige wijze metallerlei weldadigheidsgetich- ten dweepen, maar de plannen, welke zn tracht uit te voeren, zijn ontegenzeggelijk, fraai beoogen ontegenzeggelijk veefgoeds en zij zelve offertgroote sommen op om haar doel te bereiken, alhoewel zij slechts weinig dank ontvangt." „Des te meer is haar gedrag te pryzen," zeide mevrouw Von Lindenau. „Doch daar komt zy zelve aan. En de gravin kwam het gezelschap werkelijL met haastige schreden tegemoet. Even eenvoudig als haar toilet was, even voornaam was haar ver schijning. Vertrouwelijk reikte zij mevrouw Von Lindenau dc hand en verontschuldigde zich over haar late komst. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1