tly Koninklijk besluit zijn benoemd tot kolonel, de luit.-kolonel C L. W. Moorrees, eerste-officier by de Kon. Milit. Ac; bij bet 4e reg. vest.-art., tot kolonel en comandant van liet korps, de luii-kolonel P. A. Sehel- tus, van den staf der artillerietot raadsheer in den 1 longen Raad dor Nederlanden, mr. A. M. van Stipriaan Luïscius, deken der orde van advocaten bij den Hoogen Raad. Door hot Ministerie van ooriog is aan Stad en Land van Gooiland een vraag gericht om over de geheele heide onder haar beheer, gedurende zes weken van de zes eerstvolgen de jaren te mogen beschikken voor groote manoeuvres. Aan den Gemeenteraad te 's-Gravenhage is .voorgesteld den heer Oscar Carré opgrond rente te vorkoopen een gedeelte van hot terrein (groot 4(3*25centiare) op den hoek van de Nieuwe Parklaan en liet Gevers Deynoot- plein te Seheveningen, met het doel om daar een vasten circus op te richten. De feestelijkheden bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan der rijdende artillerie, welke gebeurtenis zal herdacht worden op 20, 21, 22, en 23 April, zullen als volgt worden verdeeldop den eersten dag ont vangst dei* reünisten, des avonds tooneeluit- voering enz. door de onderofficierenop den tweeden dag revue op de Kemperheide, des avonds carousselrijden, enz.; op den derden dag vossenjacht; den laatsten dag herhaling van de carousseluitvoering voor de minderen. Het comité tot ondersteuning van werk- loozen te Amsterdam heeft Zaterdag jl. zijn huisbezoeken gestaakt. Giften komen niet meer in. Spoedig zullen ook de wekelijkscbe toelagen worden ingetrokken. Gisterochtend is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer J, I'. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen en van den rijkstelegraaf. Het stoffelijk hulsel van Mr. N. de Roever, den diepbetreurdenarchivaris van Amsterdam werd oensdag op de begraafplaats Zorg vlied, waar ook zijn voor korten tijd overleden gade rust ter aarde besteld. Zeer velen volgden aen langen stoet. Volgens het HOI. heeft dr. Metzger het voornemen opgevat zich weder als Neder lander te laten naturaliseeren. Heden is het een eeuw geleden dat het Fransche leger het beleg voor Willemstad opbrak en vertrok, na een zwaar bombarde ment. Ter herinnering aan de gewichtige gebeurtenis heeft heden een extra-uitdeeling plaats van vleesch en brood aan de armen. De fraaie wandelingen op het landgoed »De Oorsprong", onder Oosterbeek, zullen naar de Arnh. Ct. meldt voor het publiek gesloten worden. Dat dit besluit van den eigenaar zeer velen leed doet. behoeft wel geen betoog. Naar De Amstelbode verneemt, bestaat het plan, een eenvoudig maar waardig monument op het graf van pastoor Brouwers op te richten. Dr. Cuvpers heeft daarbij zijn krachtige hulp toegezegd. Op eenvoudige, trelfende wijze is Dinsdag in tegenwoordigheid van vele barer vrienden, te Amsterdam op «Zorgvlied" aan den Amstel het gedenkteeken op liet graf van Mevr. Sophie De Vries, nnor vele vrienden en vereerders daarop geplaats, onthuld. liet is een uitmuntend geslaagde buste van de eens zoo gevierden kunstenares, op een voetstuk, beide uit een harde witbruine steen gehouwen, door den genialcn beeld houwer Teixeira de Mattos. De overdracht van hot gedenk teek en aan de kinderen van de ontslapene ging met enkele toespraken gepaard. De Rotterdamsche Rechtbank heeft Dinsdag den van manslag beschuldigden stationchef van de halte Beura vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Men herhinnert zich dat in December aan dat station een vrouw werd gedood, die bij het oversteken der rails, onder een locomotief geraakte. De tot 1 '/«jaar celstraf veroordeelde soci alist H. Poutsma heeft definitief besloten niet in hooger beroep te gaan en ondergaat op wegongeluk by Velzen om het leven kwam; het lijk is onkenbaar doch de unifonnklee- ding en de signaalhoorn gaven de aanwijzing. Bij Bu8sum zal een nieuwe baan voor wedrennen aangelegd worden op een uitge strekt weiland achter het landgoed «Krijgs- bergen," aar den grintweg van Bussnin naar 's-Gravenland. Men zal traclnen deze baan reeds tegen Hemelvaartsdag in orde te hebben. Als hooge zeldzaamheid mag zeker gelden, dat Jan Terdu morgen den dag zal herdenken, waarop hij voor 70 jaren in dienst trad bij de firma Luchtmails, boekhandelaars en uitgevers te Leiden, om vervolgens werk zaam te zijn in diezelfde zaak, gedreven door E. J. Brill, en door diens tegenwoordige opvolgers. STADSNIEUWS. Dr J. Hooykaas, Rem. predikant te Rol- terdain hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Rem. kerk alhier. Ter voorziening in de vacuture ontstaan door bet vertrek van ds. H. W. KalfT, is door het bestüur der Remontrantsche ge meente alhier het volgende viertal opge maakt: J. Hooykaas Jr, proponent bij de Rem. Broederschap te Rotterdam; H. A. van van Oorde, Rem. pred. te Zwaminerdam II. L. Ooit, Rem. pred. te Dokkum en C. D. Sax Jr, Rem. pred. te Boskoop. Mannelijke en vrouwelijke stemgerech tigde leden der Rem. gemeente alhier worden uitgenoodigd uit deze alphabetisclie voordracht een tweetal te kiezen. Het stembureau zal Donderdag den 23eu van 2 tot 4 vergaderen in de Connistorie- Kamer der Rem. Kerk; de stembus zal te 4 uur geopend worden. De Ie luit. S. C. Gooszen, van liet 3e re giment veld-artillerie te Breda, thans gede tacheerd bij de Rijschool alhier, wordt Oc tober eervol van die detacheering ontheven. De le luit. W. C. P. W. A. Steenkamp van het le reg. veldart. alhier, thans gede tacheerd bij liet 3 reg. veld-art. te Breda, wordt 1 October van zijn detacheering ont heven en keert dan naar zijn korps terug. De 2e-luit. C. J. F. De Graaf, van hetöi reg. inf. alhier, is bestemd om geplaatst te worden als officier van politie bij «ie cadet tenschool te Alkmaar. Onze geachte stadgenoot, de heer A. J. Bos, gemeente-ontvanger alhier, reeds geruimen tijd lijdende aan een zeer ernstige kwaal, verkeerd thans in zorgvollen toestand. De beer J. Fortuin is door B W ge machtigd de function van den ontvauger waar te nemen. Onze stadgenooten de heeren A. A. Sthee- man en M. van der Noordaa hebben aan «ie Rijks universiteit te Utrecht met goed gevolg het candidaats-examen in de rechten afgelegd. De Nijverheid-tentoonstelling, in de Krom- mestraat alhier, welkesedert haar openingdoor rond 1500 personen bezocht werd, blijft op verzoek geopend tot Zondag den 10, des avonds 5 uur. De Gymnastiek- en Schermvereenigingen «Ontwikkeling" en «Amersfoort" te dezer stede zijn vereenigd onder den naam «Ont wikkeling." De oefeningen hebben plaats onder leiding van den heer F. Rauh. Een voorloopig bestuur is belast met de samen stelling van een reglement, enz. Door de politie alhier is de hand gelegd op een jongen en een meisje, die op sluwe wijze, in den slagerswinkel van J. v. <1. K. aan de Arnhemschestraat, zich hebben schuldig ge maakt aan diefstal, door al het voorradige zilvergeld uit de toonbanklade weg te nemen. Aan de Halfvasten-paardenmarkt waren aangevoerd 428 paarden, veulens en hitten. De handel was traag; de prijzen liepen van f70 tot f400. Een kofliehuishouder uit Oosterbeek die Maandagavond van hier naar huis wilde te- rugkeeren, werd, by het stappen in den trein door een beroerte getroffen en zakte ineen. De toegesnelde geneesheer vermocht niets zijn verzoek de straf te Utrecht, waarheen dan den «locxl te constateeren. te Amsterdam belegd, is beraadslaagd over een doorhem ontworpen plan om een kortere verbinding van Haarlem mot Utrecht te ver krijgen. door hel aanleggen van een locaal- snoor van Haarlem naar Nieuwersluis, dat daar sal aansluiten aan den spoorweg Am- sterdamUtrecht. Een commissie is samengesteld tot regeling van de voorloopige werzaamheden. Deze commissie bestaat uit de heeren J. W. I-ant- zendorffer, burgemeester van Haarlemmer meer dr. D. De Haan, wethouder te Haarlem J. M. Van Meetolen, burgemeester van Uit hoornJ G. Voogt, burgemeester van Wilms; J. G. Heijdmans, burgemeester van Aalsmeer; P. Ledeboer, te Aalsmeer, en J. 't, Hooft te Haarlemmermeer, beide laatsten leden van de Staten Noord-Holland. De som, benoodigd om de voorloopige kos ten te dekken, bedraagt ƒ6000. Gemengd Nieuws. by Maandagochtend geleid werd, De leden van de afdeeling Xieuwolda van den Sociaal-democratischenBond moeten be sloten hebben, ingeval van brand eenvoudig toe te zien en niet meer de behulpzame hand te bieden, Wel een middel om zich vrienden te ver werven. Omstreeks half twee gisteren-middag is in het Noordzegkanaal drijvende gevonden het ijk van de Nijs, die bij lust ontzettende spoor- I Het lijk werd naar de Algerneene be- graafsplaats overgebracht, vanwaar het Dins- I dag naar Oosterbeek werd vervoerd. Heden avond te 11.55 vertrekt weer een I extra-nachttrein van H. IJ. S. M. van Am sterdam naar hier. Een heerlijke gelegenheid om bij Carré de Amazones uit Danomey eens te gaan zien. Ze zullen nog slechts énkele malen optreden. In de vergadering, door onzen stadgenoot, den ingenieur A. J. Krieger Maandag te Men verzoekt ons, voor zooveel dat nog noodig mocht wezen, de aandacht te vestigen op «De Huisvriend", waarvan dezer dagen de eerste Afleveringen van den 50en jaar gang verschenen zijn. De «oude Huisvriend", met tweehonderd keurige gravuren is sinds vele jaren een gezellige, goede vriend, in duizenden gezinnen steeds welkom. Dat hij dit blijven zal, lijdt geen twijfel, omdat hij altijd met zijn tijd is meegegaan, en zich streng onthouden heel't van eenige inmenging op staatkundig of kerkelijk gebied en uitslui tend bijdragen bevat tot beschaving, ontwik keling en veredeling van alle standen. Daar de prijs slechts 25 cents per maand bedraagt, en de aanschaffing dus voor nie mand een overwegend bezwaar kan zijn, zal de oude, gezellige «Huisvriend", opnieuw in menige woning een hoekje aan den haard vinden. Amsterdam wordt al meer en meer een wereldstad; aan brand, moord en diefstal geen gebrek, welke zelfs gelijken tred houden met de stichting van de Toevluchten. Maandagochtend kon men er op de Prinsen gracht bij de Beerenstraat weer een handig stukje zien uitvoeren. Uit een der huizen aldaar kwam een reeds bejaarde, ietwat zenuwachtige dame met een dito, iets iongere, elk beladen met een pak kleeden en loopei's, die ze wilden uitkloppen op een bij politie-verordening verboden uur. Eerst werd op de gracht eens door de jongste van de twee rondgekeken, en nadat een geruststellend: «Juffrouw, er is geen agent," geklonken had, begon het tweetal lustig te kloppen. Daar staat, in 't volle bewustzijn van zijn positie als man der wet, een agent in (1e Beerenstraat, zooals een agent behoort te staan, met de banden op den rug en. hoort het kloppen van de onverlaten. Met onheilspellende stappen (als een diender zoo loopt zeggen de jongens is bet erg) en nog meer onheilspellend gelaat, verschijnt de man om den hoek, en verschrikt door zijn verschijning, roept een der beide dames- overtreedsters«O gut, juf, daar komt ie'', waarop ze alle twee in verwarring in huis vluchten en de kleeden en loopers in den steek laten. De jongste echter, komt het eerst tot bezinning en, bemerkende, dat de achtergelaten kleeden weldra als corpora delicti in vijands hand en zullen vallen wil ze een uitval doen om den buit te heroveren. Nu komt de handige op 't tooneel. Een opgeschoten jongen van ongeveer 20 jaar, grijpt in minder tijd dan noodig is omneêr te schrijven, het geheele pak kleeden en zegt tegen de in angst verkeerende »'t is niks juffie, ik zal net doen of ik ze bezorgen moet, zegt uwes maar, dat ik van Sinke! ben, uwes weet van niks." Op het zelfde oogenblik heeft hij met een handige bewe ging het pak op den schouder gewipt en de juflies naar binnen gedrukt; daarna volgt oen zeer officieel gesprek tusschen den agent en de juffrouw. Het gevolg van dat gesprek is, dat de agent het voor dezen keer nog eens over z'n kant zal laten gaan... en na een zeer geheimzinnigen, blik gaan de handen weer op den rug eu wordt zijn loop, nu minder onheilspellend, hervat. Nu volgt de ontknooping. Een kruier, die met de handen in de zakken het geheele geval heeft gezien, be gint zeer gewichtig te wenken; «pst. pst., juffrouw, juffrouw,' roept hij. met kwalijk verborgen lach: «ik geloof, dat hij er van door is gegaan met uwes kleedjes." De uitkomst bewees, dat de kruier gelijk heeft gehad, want tot heden is de gedien stige nog niet teruggekeerd. Wat oprecht goed is, wordt overal bekend. Van alle kanten ontvangen wij dankbrieven, die de genezingskracht van «Warner's Cafe Cure bevestigen. Dit middel waarover men in de laatste tijden zooveel gesproken heeft, bekleedt onbetwistbaar den eersten ran» bij al de geneeskundige ontdekkingen der laatste jaren. Alvorens dit geneesmiddel bekend was, bezat de geneeskundige wetenschap geen bij zonder middel oin de nier- en leverziekten te bestrijden en onder andere werden de A. L. SAUT Co Den Haag. bij M' CLE- BAN Co, te Amsterdam en C. J. W. SNA- B1LIK te Rotterdam- Da Gaulois deelt mede, dat in het gurni- zoenshospitaal te Beauvaistwee kribben naast elkaar bezet zijn, de een door den zoon van Arton, de andere door den neef van den rechter van instructie Franqueville. 342e Staatsloterij. Eerste Klasse. Trokking van *1316 Maart (1600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f20 2085 37(32 37(3(3 3775 3776 3702 3793 8365 8372 8377 8404 8434 8407 8474 8476 8477 8481 14823 14840 14841 14800 18488 14800 15167 15194 15207 15233 15242 15243 15255 18762 18764 18772 18780 10307 10308 19325 19:140 en 19372. Te zamen 39 pry zen. Volgende trekkingen geschieden: '2e kl. 27—30 Maart, 3e kl. 10—13 April, 4e kl. 24—27 April, 5e kl. 8—10,12,1(3—19 2326, 30, 31 Mei en 1—3 Juni. I)e tweede klasse bevat de navolgende prijzen 1 van 20 000, 1 van ƒ5000, 1 van ƒ2 000, 2 van ƒ1500, 5 van ƒ1000. 5 van 400, 5 van ƒ200, 15 van ƒ100 en 1565 van 30. Bnrgelijke stand van Amersfoort. GEBOREN: 9 Maart Gerrit., z. van Ber nard van 't Eind en Trijntje Knoppers. 10 Maart Nicolaas, z. van Evert van den Hoek en Evertje Schoonderbeek. 11 Maart An- tonie Christiaan Jan, en Christiaan Anto- nie Jan, twee z. van Jan Diters en Judina Renes. 12 Maart Koenraad, z. van Hen drik van Nimwegen eu Gerarda Smit. —43 Maart Teunis, z. van Teunis van Ouwerkerk er; Elisabeth Geurtsen. Johannes, z. van Jacobus Gouw en Elisabeth Hagebeuk. Johannes, z. van Willem Jansen cn Geer- truida van Bennekom. OVERLEDEN: 8 Maart Jurriaan Beurs, 73 j. echtg. van Maria Gilshein. 9 Maart Alijda van Wandelen, 77 j. wed. van Antonie van Daal. Herman Jan van Ginkel.2 m. 10 Maart Een levenloos aang. kind v. g. van Jan Willem Karei van Wandelen en Wijntje Koster. 13 Maart Johanna Iloks- bergen, 6 j. Antonius Albertus van Bek- kuui 3 j. Gerrit Geurt de Winkel, 55 j.erht. van Grada Hennina te Winkel. —15 Maart Een levenloos aang. kind v. g. van Lubortus Brink en Hendrikje Teunisje Jansen. 16 Maart, Maria, d. van Jan van Pluuren en Maria Rommers. Gevonden op den openbaren weg: 1 portcinonnaie inhoudende eenig geld; 1 zilveren oorknopje1 knipmesje. De rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2