Maandag 27 Maart 1893. No. 4235. 37e Jaargang. GRATIS. Liefdadigheid. De diamantBD van den kapitein feit I Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Dondm'dagnamiddag. Abonnement per 3 maanden/" 4. Franco per post 1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iü Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Zij die zich met 1 April op dit blad wenscheu te aboiuieorcii, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Na 21 Januari is niet veel meer ver- nomen van de werkzaamheid der Ver- „eeniging „Liefdadigheid" en toch heeft j het Bestuur gedurende de twee maanden die sedert verliepen geenszins stil geze ten. Donderdagavond werd weder een ver gadering gehouden, waarop door den Voorzitter, majoor J. J. Sohluiter, mede- deeling gedaan werd van de bemoeiingen des Bestuurs sedert dc vorige samenkomst. Allereerst werd voorlezing gedaan van de ingekomen stukken, meest betuigingen van adhaesie met het streven der ver- eemging en toezegging of aanbod van I steun der particulieren. De Voorzitter en de onder-Voorzitter hebben zich gewend tot bestuurderen van kerkelijke- en burgerlijke Liefdadig- heidsgeuootsehappen hier ter stede en vonden bij allen niet alleen een gewillig igehoor, doch toezegging tot medewerking, welke laatste van de meeste corporation inmiddels reeds is ingekomen. Alle hervormde kerkgenootschappen en liefdadigheidsinstellingen deelden de hun gevraagde inlichtingen medehet Christe lijk Gereformeerd armbestuur berichtte dat „Liefdadigheid" onder de armen van deze gemeente niet zou behoeven te wer ken, daar dezen slechts luttel in getale zijn en door den guustigen fiuancieelen /toestand der gemeente zelfs zekere welvaart 1 genieten. De oud-Roomschen verschaften alle ge gevens en van de Israëlieten kunnen .deze ook eerlang ingewacht worden; door >een toevallige omstandigheid werd de in- diening hiervan vertraagd. Om nu tot een afgerond geheel te komen en omtrent alle armen in de stad de zoo n nodige inlichtingen te kunnen verzameien, ontbraken nog slechts de officiëele opgaven der Roomsck-Katkolieke armbesturen. Ten einde deze te erlangen, gingen de Feuilleton. Naar het Duitsch door S JlO). Cg Nauwelijks waa Walther in P. teruggekeerd, 'of Kraatz liet zich bij hem aandienen. De kleine ,mau zette een boos gezicht en nam met blijk- ofcaren onwil op Walthcrs uittioodiging plaats. „Wat verschaft mij de eer van een zoo spoedig 'i^bezoek?" begon de jonge advocaat dadelijk het -gesprek. Kg „Wel, dat kunt gij wel cenigszins nagaan, ffdunkt mij, mijnheer Von Strausz. Nauwelijks ffifhebt gij mij 't con en ander medegedeeld, dat KKedereen, dus ook mij verontrusten of opwinden •moet, en bij mij het vertrouwen opgewekt, dat gij de daders op het spoor kondt komen, of gij begeeft u zorgeloos voor uw genoegen op reis ièn laat mij met mijn onrust alleen. Dat heeft *Jmij maar half bevallen. Ik ben zeer ontevreden „Dat treft wonderlijk, xuynheer Kraatz, want ik ben ook ontevreden over u," klonk het kalm Van Walthcrs lippen. j „Wat heb ik uan gedaan?" „Wel u zijt eiken dag hier aan het hotel ge dweest om naar mij te vragen. Begrijpt u dan miet, dat dit de algemene nieuwsgierigheid heeft opgewekt en mijn taak verzwaren moet?" Voorzitter en dr. Doyer den 28 Januari in audiëntie bij Z. D. H. den aartsbis schop van Utrecht. Den heeren werd onmiddellijk gehoor verleend en nadat zij het streven der Vereeniging uiteen gezet hadden, antwoordde Mgr. dat hij spoedig zijn antwoord zou doen toekomen. Toeu intusschen dit antwoord op zich wachten liet en het Bestuur niet vorderen kon met de voorloopige werkzaamheden, richtte het den 13 Maart een schrijveu aan Z. E., waarop den 15 Maart een antwoord inkwam, waarvan de hoofd inhoud is, nat de aartsbisschop, de goede bedoelingen der Vereeniging waar- deerend, geïnformeerd was, dat de regle menten der R. K. parochiale armbesturen te Amersfoort niel vereenigbaar zijn met de werking van „Liefdadigheid." Officieel zal dus van R. K. zijde niet medegewerkt worden om alle inlichtingen te verzamelen Dat dit echter van grooten invloed zal wezen op de werking der Ver eeniging werd door het Bestuur eenparig ontkennend beantwoord. Er zijn hier ter stede zeer veel R. K. armen en ontbreken dan ook de officiëele opgaven te hunnen aanzien, de officieuse mededeelingeu zullen, vooral als het doel en de werking van de Vereeniging meer algemeen bekend worden en erkenning vinden, wel niet onthouden worden. Er werd dan ook besloten wel degelijk inlichtingen te verzamelen omtrent de R. K. armen. De verschillende Departementshoofden ontvingen alsuu uit handen van den Secretaris, kapitein 0. G. H. Heldring, de informatie-staten, reeds zooveel moge lijk bijgewerkt, naar de door verschillende armbesturen verstrekte gegevens. Zooals we reeds in ons nummer van 25 Januari meldden is Amersfoort ver deeld in 15 departementen. De eigenlijke stad is verdeeld in 11, de daarbuiten gelegen gedeelten der ge meente in 4 departementen. Aan het hoofd van elk departement staat een departementshoofd, die zich een of meer leden der vereeniging tof hulp kan toe voegen. Wij laten hieronder volgen de indeeling der departementen, met de na men der heeren, die aan het hoofd staan „Dal. was toch mijn bedoeling niet." „Weet u, wat het eerste was, dat de hotelier mij heden voorlegde?" „Neen." „Wel, de rekening. Hij denkt natuurlijk, dot ik schulden bij u heb en wordt bevreesd voor zijn geld. Ik heb hem, hetgeen van zelf spreekt, in dien waan gelaten en gezegd, dat hij zijn geld ontvangen zal." Kraatz haalde langzaam zijn brieventasch te voorschijn, terwijl hij Walther inmiddels loe rend gadesloeg. „Ikbegrijp uw bedoeling, mijnheer V"-; Strausz. Hoeveel hebt u noodig?" Een onwillige blik trof den voormalige:, zee kapitein. Walther richtte zich in zijn volle lengte op en zag Kraatz verachtelijk aan. „Ik vrees, mijnheer Kraatz, Jat u my nimmer zult loeren begrijpen. Ik verlang uw geld r.iet, alleen uw vol en onbegrensd vertrouwen." „Ik heb u niet willen beleedigen," stotterde Kraatz. „Dat wil ik graag gclooven, maar ge moot in liet vervolg voorzichtiger zijn. 't ls niet aange naam voor mij van u te hooien, dar, ik een pleizierreisje maakte, waar ik mij geheel voor u bezig hield." „Hebt gij iets ontdekt, mijnheer Von Strausz?" vraagde de voormalige zeekapitein begeerig. „Ja," klonk het langzaam en plechtig van Walthcrs lippen. „Maar gij moet mij beloven u in alles te schikken, ook, wanneer ccn en ander u onbegrijpelijk moeht- voorkomen. Be denk goed wat gij mij belooft." „Ik geef u mijn woord van eer, dat ikgehoe\ Departement I bevat de woningen ge legen binnen de Arnhemschestraat, Zuid singel, Kleine Haag en Plantsoen. Hoofd de heer H. van Esveld Rzn., toe gevoegd de heer L. van Dommelen. Departement II bevat de woningen gelegen binnen de Arnhemschestraat, Varkensmarkt, Hellingstraeten Plantsoen. Hoofd de heer dr. J. W. Doyer Jzn. Departement III bevat de woningen binnen de Westsingel, Varkensmarkt, Hellingstraat, Plantsoen en Kleine Haag. Hoofd de heer J. W. van Achterbergh Jr. Departement IV bevat de woningen binnen de Westsingel, Langestraat en Langegracht. Hoofd de heer T. van Daal. Departement V bevat de woningen binnen de La ngegracht, Zand, Wevers singel, Kamperbinnenpoort en Langestraat. Hoofd de heer J. Ter Schuur. Departement VI bevat de woningen binuen de Langestraat en Zuidsingel. Hoofd de heer B A. van Ruyven. Departement VII bevat de woningen binnen de Kleine Haag, Zuidsingel, Kleine St. Jansstraat. Beestenmarkt, Achter de Kamp en Plantsoen. Hoofd de heer L. van Achterbergh. Departement VIII bevat de woningen Achter de Kamp, Beestenmarkt, Kleine St. Jansstraat, Zuidsingel, Kampstraat, Koningstraat, Pothstraat, Zogstraat en Plantsoen. Hoofd de heer N. van Veen, toegevoegd de heer J. Busquet. Departement IX bevat de woningen binnen de Zogstraat., Pothstraat, Kou'.ig- straat. Teutstraat en Plantsoen. Hoofd de heer G. Prins. Departement X bevat de woningen binnen de Wolkerstraat, Teutstraat, Ach ter lie' Dude Werkhuis, St. Agathastraat en Plantsoen. Hoofd de heer J. C. van Eybergen, Departement XI bevat de woningen binnen Zand, Weversingel, Kampstraat, Koningstraat, Teutstraat, Achter het Oude Weeshuis, St. Agathastraat, Plantsoen en Groote Spui. Hoofd de heer H. E. van Sweden, toe gevoegd de heer G. Blom. Buiten de stad: Departement XII bevat de woningen naar uw wenschen handelen zal." „Goed. Welnu, ga dan zitten. In Sagnitz," zoo vervolgde Walther na een kleine pauze, „leerde ik een man kennen, die een zeer voor naam uiterlijk bezit en onder een voratelijken naam optreedt. Wat mijn argwaan wekte, was dat hij wegens een ongelukkige liefdeshisto rie in een soort van zwaarmoedigheid verval len was. U begrijpt, mijnheer Kraatz, dat er voor misdadige oogmerken nauwelijks een beter masker bestaat dan het medelijden en de belang stelling der vrouwen. liet gelukke mij om hem iu ons gezelschap te brengen en hem er toe te krijgen ons op reis te begeleiden. Ik heb hem, terwijl ik dc meest zorgelooze man op de wereld scheen, onophoudelijk gadegeslagen, doch dat zou mij nog niet veel verder gebracht hebben, indien hot toeval mij niet gunstig ware geweest. In Stubbenkammei namelijk logeerden wij in het zelfde vertrek. Ik knoopte een gesprek mot hem aan en vernam, dat hij zich een dag in 1'. had opgehouden en wel den vijftienden Juli en in den nacht van den vijftienden op den zestienden geschiedde immers de aanranding nietwaar?" Kraatz knikte toesleinmehd. „Hij beweert, dat hij 's avond, den vijftienden I'. verlaten heeft. Spoedig oiuLkte ik ook, dat zijn vorstentitel onmogelijk echt kon zijn. Hij geeft voor, dat de goederen zijner ouders in Po sen liggen, doch in de Almanak de (ïotha komt zelf de naam Rogansky niet voor. Doeh nu komt nog het belangrijkste. Ik noodigde hem uit om met ons gezelschap naar 1'. terug te keuren, een voorstel dat hij reeds met ongeduld scheen ver beid te hebben. Wij reisden van Avkona naar tot de gemeente Amersfoort behoorende en aan die zijde begrensd door Utrecht- sche weg, Beek en Heiligenbergerbeek. lloofd de heer J. van der Horst, toege voegd de Heer H. W. A. van den Wall Bake. Departement XIII bevat de woningen ouder Amersfoort begrensd door Utrecht- sche weg, Beek en rivier de Eem. Hoofd de heer H. W. van Esveld. Departement XIV bevat de woningen onder Amersfoort begrensd door de rivier de Eem, Beek en Straatweg naar Hoe velaken. Hoofd de heer Chr. van Beek. Departement XV bevat de woningen onder Amersfoort begrensd door den straatweg naar Hoevelaken, Beek en Hei ligenbergerbeek. Hoofd de beer P. J. Frederiks, toege voegd mevr. S. Frederiks—Van Cleeff. Na het uitreiken der informatie-staten werd een door het Ceutraal-bestuur vast gestelde leidraad bij het huisbezoek voor gelezen en door de vergaderingen goedge keurd. Nadat door deu heer Van den Wall Bake hulde en dank was gebracht aan het Centraal-bestuur voor zijn bemoeiingen werd de vergadering gesloten. Ten einde onzen lezers nogmaals een duidelijk beeld te geven van hetgeen door de vereeniging „Liefdadigheid" wordt beoogd, ontleeuen wij aan 1: ovengenoemde leidraad het volgende: „Het hoofddoel der Vereeniging is om de meer gegoede standen door informatiên iu nauwere aanraking te brengen met den minder begunstigde, belangstelling te toonen in het lot der hulpbehoevenden en, zoo noodig, hen op te wekken tot arbeidzaamheid, spaarzaamheid, reinheid plichtsbetrachting, eerlijkheid, waarheids liefde, eerbaarheid, en hen te waarschuwen tegen onberaden huwelijken en dronken schap. „Het verleeuen van onderstand strekt iu de eerste plaats om verval tot armoede te voorkomen en om uit deu toestand van hulpbehoevendheid op te beuren. Eerst wanneer de krachten van andere vereeni- gingen of van particulieren voor dat doel te kort schieten, verleent de Vereeniging Sagnitz terug om zijn bagage te halen. Ik ver gezelde hem naar zijn hotel. Op zijn kamer zag ik een groote koffer staan, waaruit van ter zijde een tipje van een zwarten rok te voorscb'jn kwam. Een paar kleine, witachtige vlekjes daarop trokken mijn aandacht, Toen de vorst voor een oogenblik het vertrek verliet, opende ik snel de" korter met tien sleutel, die in het slot stak. Ik hief de rok op en ontwaarde, dat hij van vo ren met witte kalkvlekken bedekt was. Men had wel is waar beproefd ze uit te wrijven, maar men had ze niet geheel kunnen doen verdwijnen." „En verder?" riep Kraatz in spanning uit. „Houdt u voor alles bedaard, mijn waarde heer Kraatz. Een enkel onbedacht woord, éen onvoor zichtige beweging kan alles in duigen werpen. Voorloopig is de "vorst nog alleen, maar dat zal niet lang meer duren. Zijn gezellen zulleuzich wel bij hem voegen. Ik zal kennis moeten ma- keu met een aantal gravinnen en baronnen en dezen naukeurig bestudeoren. Juist op het oogenblik als zij meenen hm. slag te slaan, zal ik den strik over hun hoofd werpen". „Mijnheer Von Strausz, ik bewonder u," ver klaarde Kraatz vol geestdrift. „Maar, dat alles kunt u onmogelijk alleen bewerkstelligen." „Stellig niet, doeh daarom ben ik ook van plan om mijn vader heden avond een brief in cijferschrift te schrijven met verzoek om mij ccn paar geheime politieagenten te zenden. Men zal uw huis dan aanhoudend bespieden, mijn heer Kraatz, maar dat zal u nu wel ni,t meer verontrusten deuk ik." Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1