WERKMEID, Advertentiën. Melksuiker Bruinkool-briquetten, Beuken-Blokken Liefdadigheid steun in geld of leveusmid- delen" Terloops herinneren we aan de statuten waarin o. a. voorkomt: Zal de Vereenigingde hulpbehoevenden behoorlijk kunnen steunen, dan moet zij over voldoende hulpmiddelen kunnen be schikken. Zij neemt daarom behalve de werkende leden nog gewone leden aan. Ieder betaalt in de maand September een jaarlijkache bijdrage van 2.50; maar dewyl die contributie ter bereiking van het doel niet voldoende is, biedt het be stuur der Vereeniging, als de nood dringt, inteekeningslijsten voor vrijwillige bij dragen aan, waardoor de meergegoeden gelegenheid hebben, overeenkomstig hun ruimere middelen, de Vereeuiging krach tiger te steunen. Alle leden verbinden zich, bedelaars van hun deur te weren, en hen te ver wijzen naar de Vereeniging Liefdadigheid. Om zich tegen den last der bedelarij te vrywaren, wordt aan de leden, op hun aanvraag bij den Penningmeester, eeu geëmailleerd ijzeren plaatje met de letter L verstrekt, ter bevestiging aan hun woning. Leden, die een hulpbehoevend gezin zelve willen steunen, worden dringend uitgenoodigd daarvan opgave te doen aanhet Centraal Bureau, dat er (des ver langd onder geheimhouding) aauteekeuing van houdt in eeu afzonderlijk register, ten einde de uitdeelingen der Vereeniging zoo gelijkmatig mogelijk te doen zijn. Immers, wat een hulpbehoevende van een diaconie, van een particulier enz. outvangt, dient in mindering te worden gebracht bij hetgeen de Vereeniging hem geeft. Mogen zeer velen zich geroepen gevoelen als lid van „Liefdadigheid" zich eerlang te doen inschrijven en moge dit genootschap in lengte van jaren strekken tot welzijn van de burgerij van Amersfoort. BINNENLAND. Do Staats-courant bevat de namen van de leden dor nieuwbenoemde coinmissiën voor de eind-examens der adelboraten, der cadet ten en der officieren der krijgsschool. Zij, die zich in 1893 aan een der bij art. 11 en 12 der wet op liet hooger onderwijs verinelitö examens wenschen te onderwerpen, moeten daarvan vóór 0 April a. s. doen blij ken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage. Zie voorts St.-Ct. no. 73. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Genemal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 April 1893, des avonds te half negen. STADSNIEUWS. Het door B. en W. opgemaakt kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1893, be draagt 49759.987i en niet ruim ƒ19 000, zooals in ons vorig nummer werd afgedrukt. Hedenochtend te elf uren werden ten Raad- huize de biljetten geopend, welke Donderdag en Vrijdag waren ingeleverd en inschrijvingen bevatten op de geldleening groot f 40 000 ren- tende3Vi ten lasteder gemeente Amersfoort. Ingeschreven is door de hoerenC. L. Zellerhoff, te Utrecht, voor f 10 000 a 99'/,V.; Wijnand Wollf Co. te Amei-sfoort voor f2 000 a 9875/ioo%; Wertheira Gompertz, te Amsterdam, voor f40000 a 98"/im */o; A. Oji- penheirn, te 's-Gravenhage, voor f40 000 a 99'Vioo Hultzer en Van Willige, te Am sterdam. voor f20000 a 98"/ioo% en Van Asch van Wijr.k Co. te Amersfoort voor fl 500 a 98r/m Hij de heden ten Stadhuize gehouden aan besteding van het bouwen van een school en een gymnastiek-Iokaal met een kamer voor het hoofd der school aan de Koning straat alhier, met bijlevering van al het daar toe benoodigde, waren ingekomen 12 biljet ten, nl. van de heorenG. Prins a f5039; II. Heijiijgers a f5949; G. Wassink a f5400 W. van Achterbergh a f5780; Jan Diters a f0300; .1. Klaarenoeek J. van Keulen a f5398K. S. Bijt daar a f6240; J. 11. Boks a f5245; Fr. de Bruin, te Hoogland, a f5150; Larnb. Ruitenberg a f59G9; L. van Achterbergh a f0500 en M. II, Eysvogcl, te Rumpt A f0383. Het werk i? gegund aan den neer H. Boks, te Amersfoort. De tot majoor benoemde kapitein-eerstaan wezend ingenieur G. J. Blaauw, alhier, is ingedeeld bi j het korps genietroepen te Utrecht en zal zich 28 Maart bij den commandant van dat korps moeten aanmelden. Door eenige ingezetenen van Hilversum is, met het oog op de leerlingen die de Hoo- gere Burgerschool te Amersfoort, en te Am sterdam bezoeken, een verzoek gericht aan de II. 1.1. S. M. om, even als in den vorigen zomer, weder een trein te hebben, vertrek kende 's morgens om 7.55 van Hilversum. Thans is bericht van de Maatschappij ont vangen, dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan, doch treinen ontworpen zijn in de richting Amsterdam om 8.11 en in de rich ting Amersfoort om 8.18. Van het adres om een laten avondtrein te doen loopen tussehen Amsterdam en Amersfoort, vernamen we niets meer. Men bericht aan de Zwolsche courant dat liet gedeelte van den Centraalspoorweg tus sehen Amersfoort en Nijkerk spoedig zal worden begrint.. Een ingesteld onderzoek deed ons echter tot de ervaring komen, dat het bericht, jam mer genoeg, onjuist is. De uitslag der door den architect Herm. Kroes, alhier, op 23 Maart gehouden aanbe steding van bet bouwen van een nieuw woon huis in de Utrechtsche straat, voor den heer ABast, is als volgtJ. W. Boks te Amers foort, 0G90; W. v. Achterbergh, aldaar. ƒ6500: J. Klaarcnbeek, aldaar, ƒ5928; Fr. de Bruin, te Hoogland, 5746 en C. de Froe, te Amersfoort, 5390. Het werk is den minsten inschrijver gegund. De voorgenomen voetbalwedstrijd op het sportterrein aan den Leusderweg tussehen «Amersfoort" en «Haarlem" heeft gisteren niet plaats gehad, daar deze laatste club door «Wageningen" genoodzaakt werd te Wage- ningen een match te komen spelen. De wedstrijd met «Haarlem" zal hier thans Maandag 3 April gespeeld worden, terwijl dan tevens «Amersfoort" spelen zal met »Ra- piditas" uit Rotterdam. Deze twee matches zijn de laatste welke de Aniei-sfoortsc.ile club in dit seizoen hier ter stede zal houden. Carré heeft weer wat nieuws. Haast iedereen kent de hippologische pyramide en heeft er zich over verwonderd, hoe de heer Oscar Carré die veertig paarden zóo in zijn macht kon hebben, dat ae voorstelling van een der gelijk nummer mogelijk was. Maar juist omdat dit nummer zoo bekend was geworden, inoest er iets nieuws komen n.l. de hippologische pyramide met verlichting. Alle paarden hebben'thans op den kop en op den rug een gekleurde lantaarn en zoodra nu alle veertig dieren in den circus zijn, gaat het licht in de zaal uit en ziet men in bonte kleuren-warreling al die lichtjes door elkaar wriemelen, hetgeen een fantastisch gezicht oplevert. Men zie overigens de in dit nummer voor komende annonce. Als curiosum deelen wij mede, dat juist lieden voor 25 jaar de zoogenaamde Zweedsche lucifers hun intrede hier ter stede deden. In een advertentie in ons blad van 27 Maart 1868 wordt de nieuwigheid voor de eerste maal aanbevolen, vooral omdat «deze onschadelijke lucifers, verkrijgbaar a 25 cents het pakje van 10 dozen, het voordeel bezitten, zonuer zwavel en de minste stank of dwulm te geven, buitengewoon schoon branden en dezelve goed blijven in vochtige huizen." Thans kan men hier de phosphor-lucifers nauwelijks meer vinden, terwijl de prijs der zoogenaamde Zweedsche reeds tot 5 cent per pakje van 10 doozen gedaald is. In de j.l. Donderdagavond te half negen gehouden 39e openbare vergadering van de karner van Koophandel en Fabrieken alhier, werd, na lezing en goedkeuring der notulen, ter sprake gebracht de rede van den heer J. H. Kreiage te Haarlem over het (le) ont werp - Bedrijfsbelasting, met betrekking tot de bloembollen-cultuur. Thans heeft de mi nister het ontwerp zóo gewijzigd, dat aan de bezwaren door den heer Kreiage geopperd te gemoet gekomen is. In aansluiting hiermede vraagt de Voor zitter of een van de leden der Kamer ook nog andere punten met betrekking tot de Bedrijfsbelasting wenscht te behandelen, voor zoover deze verband houdt met de werk zaamheden der Kamer. Geen der leden wenscht hierover echter thans het woord. De Nederlandsche Maatschappij tot Bevor dering van Nijverheid, te Haarlem, zond, bij het exemplaar van liet weekblad, een missive houdende verzoek tot beantwoording der vi-aag: onderzoek naar de vakopleiding in j Nederland. De voorzitter meende, dat bier ter stede, be- I halve bij enkele particuliere werkgevers en aan de Hoefsinidschool, geen gelegenheid voor vakopleiding bestaat. De beer Ver mol en geeft als zijn ge- I voelen te kennen, dat de Burgeravondschool wel gerekend mag worden onaer de inrich tingen tot vakopleiding. Daar deze school evenwel ook voor niet- I werklieden toegankelijk is, wordt besloten xüivoi'beld te berich- aan de Mj tot Bev. vak„p|„i,H,lf! ten, dat hici gcu ,iP Rurger&vond- school, waai de deelen. Het adres van de Zaanlundsclhe Kamer. strekkende tot afscl.an.iig van iL vflm-lSi- wet wordt aangenomen vervolgenst.ooi Ken SS' to racer dar de Amerata,*-* K-iraer verleden jwr alfttraidig i adres in' dien zin inzond en geen sucees linrt op Gevonden op don openbaren weg: Een bloemenstandaard, een zilveren vin gerhoed. j)e rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. haar pogen. Ingekomen was een missive van de lv. te Haarlem houdende verzoek tot ondei- steiniing van Imar adres aan den Minister van Binnenlandsche zaken om tijdig maati e- gelen te nemen ten einde te voorkomen dat in tiiden van cholera of andere besmettelijke ziekten, den handel nadeel worde toege bracht. Adressanten overwegende, de ten von den jaar opgedane ervaring, toen ontijdig geno men enoverhaastuitgevoerdebesluiten,éndoor onbekendheid bij bet publiek én door zenuw- aclitigeii ijver van ambtenaren, dikwijls in het nadeel van den handel werden uitgelegd en achten het weuschelijk aan te wijzen: de goederen welke de besmetting kunnen over brengen en de wijze van verpakking van goederen, die zulks niet doen. Besloten werd dit adres te ondersteunen. Nog was ingekomen een missive van den Minister van Buitenlandsclie Zaken, geleidende een verzoek van onzen consul-generaal m Mexico, die teil behoeve van den Mexicaan se hen Ondersecretaris van Staat, don Gil berts Crespo v Martinez, afschriften verzoekt van de verslagen der K. v. K. in Nederland, liefst in de Fransclie taal en waarin Z. E. der Kamer vraagt of zij evenals de Rotter- damsche Kamer haar verslagen in een Engel- sclie of Fransclie bewerking zou willen doen verschijnen en of thans reeds eenige gegevens in éen dier talen zouden kunnen verstrekt worden. De heer V e r m o 1 e n meent eerst het advies van het Gemeentebestuur te moeten inwin nen' daar het budget der Kamer niet veroor looft het verslag te vertalen, veel minder het doen drukken en toezenden er van mui bui tenlandsclie consuls. Zonder op het antwoord van het Gemeen tebestuur vooruit te loopen, stelt de Voorzit ter voor het thans verschenen verslag zooais het daar ligt aan den Ministertoe te zenden. De eurciuaire van de commissie der petro- leuni-tentoonstelling in Juli te Bolsward te houden van en mr. Korthals Altes c. s. te Am sterdam, houdende kennisgeving van de op richting van een bureau voor verificatie, arbitrage en administratieve controle, worden den leden toegezonden ter kennismaking. De Voorzitter deelt daarna mede, dat ei- bij de Kamer klachten zijn ingekomen over late bestelling van brieven, hoofdzakelijk van die welke om hall'vier (stadstijd) besteld wor den. Die brieven, tevens de voornaamste handelspost, komen hier reeds aan te 11 uur uit het Noorden, 12 uur uit Amsterdam en 12,15 uit Utrecht, De middagtrein van 3 uur brengt weinig belangrijks voor den han del en ue brieven blijven dus onnoodig 3 uren en langer op bet Postkantoor liggen. Werden die brieven om half éen besteld, dan konden zij nog denzelfden dag afgedaan worden. Daarom zal de Kamer zich schriftelijk tot den Directeur van het Postkantoor wenden met het verzoek de bestelling van half vier een paai- uren vroeger te doen plaats hebben. Het is gebleken, dat zoowel het vervoer van personen als van brieven door de tegen woordige slechte aansluiting der treinen van de S. S. en de C. S. onnoodig vertraagd wordt. Ten einde om half vier (stadstijd) te Amers foort bezorgd te kunnen worden, moet een brief te Rotterdam 's ochtends om 10 uur ge post zijn. Vóór 10 uur zijn daar de kantoren nog niet geopend, althans de correspondentie wordt voor dat uur niet begonnen; de eerste brief die nu uit Rotterdam komen kan, wordt eerst 's avonds 8 uur hier ter stede besteld: het antwoord komt eei-st den vol genden middag te Rotterdam aan en mist daardoor dikwijls zijn doel. Soms worden ver schillende berichten van den zelfden persoon hier ter plaatse te gelijk besteld. Vroeger kon men om 3 uur uit Rotterdam vertrekkend, te 5 uur te Amersfoort zijn; thans moet men om 2 uur van daar ver trekken en een uur te Utrecht wachten, ter wijl men dan half vijf hier aankomt. In verband hiermede zal de Kamer zich bij adres wenden tot den Minister van Water- slaat, opdat hierin bij den aanstaanden Zo merdienst voorzien worde. De heer Verinolen stelt ten slotte voor, dat de Kamer zich schriftelijk wende tot het Gemeentebestuur, ten einde de vacature in de Karner te doen vervullen. Te meer daar in 1885 een zelfde verzoek aan het Ge meentebestuur gedaan een gunstig gevolg had, wordt hiertoe besloten. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten. Heden overleed, na langdurig en smartelijk lijden, tot onze groote droefheid, de Heer adrianus jacobus bos, Gemeente-ontvanger alhier, in den ouder dom van ruim 77 jaren. Wed. A. J. BOS, geb. Hendriks. J. J. BOS, Em. Pred. Amersfoort, 22 Maart 1893. Raadpleeg uwen Geneesheer!! Gebruik voor Kinderen, Zwakken, en Maaglijders. in bussen van 1/2 Kilo netto inhoud it 90 Cents, in bussen van 1/8 Kilo netto inhoud h 25 Cents. l'it de Nederlandsche Albuniinefabriek te LEIDEN, Eere-Diploma Gouden Medaille 1892. Gegarandeerd zuiver en onder controle der Hoeren Dr. P. F. VAN HAMEI. ROOS cu A. HARMENS Wzn. te Am- sterdam Verkrijgbaar o. a. bij den Heer J. van Vollenhoven te Amersfoort. Men zie onder de advertentiën die der Granrln Magasins du PHntemps te Parijs. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, zullen op Dinsdag, den 4en April 1893, 's voormiddags te elf uren, tenraadhuize in hat openbaar bij enkele inschrijving aanbesteden 1. Het uitdiepen van de haven en de binnengrachten. 2. Het stellen en leveren van ijzeren rasters aan de Kleine Haag, tus sehen de St. Joris- en Molenstraten, en achter Koningspoort. 3. Idem in den tuin van de hoogere burgerschool. 4. Het vernieuwen van de dakbedek king op de onderwijzers woning aan het Havik. 5. Het vernieuwen van voetpaden langs de Arnkenischestraat met bij te leveren Waalklinkers en voorts de levering van veertig duizend waal-straatklinkers. De voorwaarden liggen op de Secretarie voor eenieder ter lezing, alle werkdagen van 10 tot '1 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den ge meente-architect, door wien voor het vierde perceel aanwijzing wordt gedaan op Donder dag, den 30 Maart 1893, 's voorr :iddags te elf uren. De Secretaris van Amersfoort, W. L. SCHELTUS. Tegen 1 MEI wordt in een deftig klein gezin te 's Graven- hage verlangd eene bekwame middelbaren leeftijd, tegen goed loon en wederkeerig vriendelijke behandeling, als mede verzorging voor de ouden dag. Schrif telijke aanmelding, met opgave van ouderdom en getuigen, onder letter IJ. aan den Boek handel Javastraat 67, te 's-Gravenhage. Bij minder strenge koude zijn de beste BRANDSTOFFEN uit de magazijnen KOESTRAAT. Bestellingen worden aan het magazijn aan den Leusderweg en bij de zich aanbe velende aangenomen. L. Van Achterbergh

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2