Donderdag 30 Maart 1893. No. 4236. 37e Jaargang. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLE EFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post f 1.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iü Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Korte gr acht, Wfjk B. 80 Ter gelegenheid van het PAASCHFEEST zal het volgend nummer van deze courant Zaterdagavond verschijnen. Dringend verzoeken wij H.H. advertenten ons hunne annonces tijdig te doen toekomen. Beleefd verzoeken wij onzen Abonné's, die de Courant per post ontvangen, het abonnementsgeld niet over te maken per postwissel of in postzegels, doch de post- kwitanties af te wachten en deze ook ter voorkoming van onnoodige dispositie- kosten niet onvoldaan te retourneeren. Over het kwartaal JanuariMaart zullen wij in de eerste helft van April beschikken. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat de lijsten, aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Pro vinciale Staten en den Gemeenteraad, heden zijn gesloten en in afschrift aangeplakt aan de berg plaats bij het raadhuis, welke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werk dagen van 10 tot 1 uur op de secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 29 Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELEPNN1NCK BINNENLAND. Naar men verneemt, zullen 1111. MM. de Koninginnen in Mei voor eenige weken naar Fliins bij Chur, in Grauwbunuerland, gaan. Rij Kon. besluit is: aan jhr. mr. J. F.Ale- wijn op verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur van het Kabinet der Koningin, met dankbetuigen voorde lang durige, zeer getrouwe en hoogst gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan de kroon en aan den lande bewezen en is hij benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau Zooals bereids werd medegedeeld, loopt er in Den Haag een gerucht, dat de artillerie- promotie daarom vertraging ondervindt, om dat er tegen tie bevordering van den minister van oorlog tot kolonel bezwaar zou bestaan, op grond, dat ook hij, evenals indertijd jhr. Van der Poll, eenige dienstjaren op bureaux in plaats van bij den troep heelt doorge bracht. I)e Amsterdammer, die aan een particulier schrijven uit Den Haag een meer aanschouw- lijke voorstelling van de zaak wist te ont- leeuen en vertelde hoe de minister den 20en dezer om elf uur door II. M. de Koningin Feuilleton. Naar het Duitsch door S 11). »Neen daar kunt u op rekenen. Doch nu nog even een enkel woord, als man tegen over man. Gij bewijst mij een gewichtigen dienst zonder daarvoor iets te vorderen. Ik ben echter niet de vrek, waarvoor men mij houdt. De lichtzinnige jongelui, die zich tot mij wenden, als ze in geldverlegenheid zitten, behandel ik zonder genade, zooals zij ook verdienen. Maar ik weet ook verdiensten te waardeeren" en te beloonen. Ik wil u thans niet inet de eene of andere aanbieding beleedigen, mijn heer Von Strausz, maar gij moet mij bclooven dat gij, als de zaak een gelukkig einde heeft, een geschenk van mij aannemen zult, dat in evenwicht staat met den dienst, welken gij mij bewijst." Walthers gelaat nam een strenge uitdruk king aan. »Ik twijfel geenszins aan de oprechtheid uwer bedoelingen, mijnheer Kraatz, maar was te woord gestaan en «onthutst zijn pa pieren weer had bij elkaar gepakt", seinde onmiddellijk aan haar correspondent om nadere bevestiging dezer mededeelingen. Deze meldt thans, dat het gerucht, zooals het in Den Haag de ronde doet, onjuist is. «Het bevat intusschen hetgeen men als aan staande beschouwt, en is dus, wat den geest betreft, in overeenstemming met hetgeen men aangaande de verhouding tusschen Hof en minister meent te weten." Men schrijft uit Den Haag: Het heeft de aandacht wel een weinig ge trokken, dat de warrn-gebakerde kiesrecht hervormers de Kamer tot 18 April uiteen hebben doen gaan, zonder nog eens even te verklaren, dat de refornibill dan komen moet. Zooals het nu gaat. is er natuurlijk aan de afdoening van tic Kieswet in dezen zomer bijna niet te denken. Den 18 April komt de faillissement-wet aan tie orde: daar gaan weken mee heen; inmiddels is dan tie Be- ilrijlsbelasting wel voor openbare behandeling gereed en daarmee gaat dus. 'Ie kleinere zaken niet medegerekend, de zomercessie heen. Tegen Juni vacantie en't is niet. zeer waarschijnlijk, dat de Kamer dan in Juli of Augustus nog eens voor het Kiesrecht zal terugkeeren. Mogelijk blijft het intusschen, tenzij er een nieuw ontwerp onderweg is, «lat nader moet worden onderzocht. En dat is nog steeds te verwachten, al heelt men hier en daar doen verluiden, dat juist de weigering van den heer Tak om in die rich ting te gaan, tot oneenigheid in den boezem van liet kabinet aanleiiling heeft gegeven; een oneenigheid, waarvan men overigens tot heden niets hoegenaamd bemerkt. In éen opzicht is door de reeds nu vastge stelde orde van werkzaamheden de rekening in de war geloopen. Men bad nl. de faillis sement-wet oorspronkelijk willen houden voor aanvulling van den ledigen tijd tusschen de eventueele aanneming der Kieswet en de voorbereiding van de invoering. Geluk kig is het militair strafrecht daarvoor nog in petto, welk uitvoerig ontwerp er voorin den pekel blijft liggen. De Tweede Kamer heeft Donderdag aange nomen de onteigenings-ontwerpen tot ver betering van den waterafvoer van Zwoll?, tot verbetering van het kanaal van Drachten tot de Kolonievaart en dat ten behoeve van den Tramweg Sehouw-Purmerend, benevens die op de provinciale heffingen in Friesland. Het ontwerp tot wijziging van de wet op de spoorwegdiensten, strekkende om wets- krachtte verleenen aan spoorwegreglementen. laat ik u voor de laatste maal zeggen, dat gij mij met dergelijke aanbiedingen belee- digt. Ik wijd mijn krachten aan een groot- sene zaak, dat is mijn trots en mijn loon. Maar iets andere. Gij moogt mij, om geen argwaan op te wekken, met meer in dit bötel bezoeken. Kent gij geen andere plaats, waar wij elkander meer dan eens ongestoord spreken kunnen «Ja, mijnheer Von Strausz, mijn huis." Walther maakte een afwerende beweging. «Neen, dat gaat niet." «Waarom niet?" «Neen, 't kan niet." «Welnu, wil ik u den waren grond uwer weigering, mededeelen. U veracht mij, myn heer Von Strausz; elke persoonlijke aan raking met mij is u onaangenaam." «Eu indien het zóo ware. «Dan zou ik u zoo dankbaar zijn, indien gij mij de gelegenheid gaaft omutetoonen, dat ik beter ben, dan men zegt. Ge zoudt in mijn huis een geheel andere meening van mij krijgen." Walther aarzelde niet langer. «Nu goed, ik zal komen, maar niet's avonds." »'t Beste is op badtijd, tusschen 10 en 12 of tusschen 3 en 5 uur." «Mij goed. Tot ziens dus." En met meer beweging dan Walther aangenaam was, ver- ook ten aanzien van niet-reizigers (perron- kaarten) werd bestreden als onnoodig en het publiek te zeer overleverende aan de willekeur der spoorwegmaatschappijen, doch verdedigd door de Ministère van Waterstaat en van Justitie. De regeering zal meer macht be komen en is voor de toepassing daarvan ver antwoordelijk. Het wetsontwerp is aangenomen, rnet 52 tegen 9 stemmen. Het wetsontwerp tot wijziging van de quarantaine-wet, beoogende voorzorgsmaat regelen tegen schepen uit besmette havens of inet zieken aan boord aangekomen binnen het incubatietijd-perk eener besmettelijke ziekte, is aangenomen. Het ontwerp tot wijziging van de wet op besmettelijke ziekten werd, als ondoeltreffend, sterk bestreden. Men zag in deze aanvulling een aam-a nding der bevoegdheid van de Bur gemeesters: ook vroeg men inlichtingen om trent tie kostenbetaling. De Minister verzekerde, dal deze wet geen verandering brengt in bestaande organieke bepalingen omtrent gezondheidszorg en alleen vooretelt, wat direct uitvoerbaar is. Geheele herziening der wet zou niet spoe dig kunnen behandeld worden. De ondervin ding heeft niet de noodzakelijkheid doen zien van algemeene regelen omtrent de kosten. Het ontwerp is na eenig debat onveranderd goedgekeurd. Bepaald werd, dat de faillissementenwet zal behandeld worden op 18 April. De Kamer is op recès gegaan. Een door de Regeering aangeboden wets ontwerp strekt tot afschaffing van de rechten van registratie op de aanstelling tot bezol digde burgelijke en militaire betrekkingen, ambtenen bedieningen, op te akten houdende vermeerdering hunner bezoldiging, en de die welke hun beëediging constateeren. De re geering acht, wanneer de ambtenaren in de Bedrijfsbelasting worden aangeslagen, deze rechten niet meer gerechtvaardigd. Zij heb ben in 1891 opgebracht f166 552.15'/». waar onder f61482.o5V» voor die aanstellingen en f2584.80 voor de akten van beëediging van notarissen, advocaten, procureurs en deui- waarders, voor zoover deze laatsten niet be zoldigd zijn, en voor welke het registratie recht mede wordt afgeschaft. In verband met een en ander worden de betrekkelijke be palingen der Fransche en andere wetten tevens ingetrokken. Een en ander zou met 1 Mei 1894 in werking treden. Mede in verband met de aanhangige Be drijfsbelasting, wordt de afschaffing voorge- trok de kapitein eindelijk. Op een der volgende dagen onmoette Wal ther de dames óp de wandeling. De gra vin was er niet oij, want zij was druk in de weer om ook hier propaganda te maken voor haar liefdadigheidswerken. Daar was geen badgast, die zij niet bezocht; haar ge heele optreden had iets roerends en aantrek kelijks, dat een ieder dadelijk innam. Zelfs de spotzieke Elly had reeds lang haar pla gerijen gestaakt en overlaadde, evenals de anderen de gravin met allerlei bewijzen van vriendelijkheid. Walther scheen de aanwezig heid der gravin ook niet onaangenaam, doch zij was zeer verwonderd den schilder in 't gezelschap der dames aan te treffen. Mevrouw Von Lindenau stelde de heeren aan elkander voor en de jonge advocaat schoen zeer verheugd in den schilder een neef van mevrouw Hartwig te leeren kennen. »lk hoop van u en uw kunst te genieten, mijnheer Hartwig," zeide Walther beleefd, «hoewel ik eerlijk bekennen moet, dat ik op dat gebied weinig tlniis ben." Het gesprek werd afgebroken door de komst van doctor Winde en vorst Rogansky. De jonge prins merkte dadelijk op, dat Frans bewondering voor de bekoorlijke Elly de zijne evenaarde. Hij sprak tot het meisje echter meer met blikken dan met woorden. steld van de leges, die tot dusver worden geheven op zoowel tijdelijke als vaste aan stellingen tot bezoldigde rijks-ambten of be dieningen, die op de betaling van jaarwed den, gages, pensioenen en wachtgelden en op de legalisatiën. De leges brachten in 1892 in totaal op f212121, waaronder f75000 voor leges op aannemingssommen en andere vorderingen van traktementen enz. Deze laatsten blijven bestaan, totdat de registratie-wetgevingmeer algemeen zal worden gewijzigd, terwijl over wogen wordt de afschaffing' van de regi stratierechten op de contracten van aanne ming. Het verlies voor de schatkist zal dus voorloopig bedragen f60000. Naar men aan de Haart. Ct. i zal jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, benoemd tot burgemeester van Haarlem, den 15den Mei zijn ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In Nederland, het weekblad mr. Sprenger v. Eijk leest men: Wie gerekend wordt-/2000 'sjaars inkomen te hebben en niet in de Vermogensbelasting is aangeslagen, betaalt naar het nieuwe ont werp der Bedrijfsbelasting ƒ28. Doch zorgt de man, dat zijn inkomen een cent of wat hooger is, doch beneden 20O1 blijft, dan betaalt hij geen belasting, want dan valt hij onder geen enkelen post van het tarief. Majoor G. van Tienhoven, ridder in de Mi litaire Willemsorde 4e klasse en commandant van een der bataljons van het 8ste regiment infanterie te Arnhem in garnizoen is, na een langdurig lijden in den ouderdom van 50 ja ren te St. Blasien overleden. Het leger verliest in hem een hoogst be kwaam en achtenswaardig hoofd-officier. De cadetten der Militaire Academie te Breda zijn, naar de Avondpost meldt, gestraft met éen dag korting op hun Paaschverlof, omdat zij teekenen van ontevredenheid hebben ge geven bij het voorlezen van de namen der- genen aan wie het genot van verlof zal wor den onthouden wegens de «onvoldoende's" op het rapport van hun vordering. De heer J. M. Collette, hoofdingenieur by de Rijkstelegraaf, zal 7 April zijn 40-jarig jubilé vieren. De benoeming van de inspecteurs der rijks veld wacht, voor welke nieuwe betrekking op de begrooting voor 1893 geld is uitge- Terwijl men samen verder wandelde, zag men in de verte eensklaps den heer Kraatz aankomen, hetgeen Elly aanleiding gaf om Frans, die van niets wist, de ons bekende geschiedenis mede. 's Middags aan tafel zeide Frans tot zijn tante: «Wat heeft mevrouw Von Lindenau toch een wonderlijk gezelschap om zich heen ver zameld. De vorst, de doctor en de gravin maken op mij een indruk, alsof hun houding niet echt, niet waar is. Zij passen niets by mevrouw Vón Lindenau." «Maar hoe bevalt je mijnheer Von Strausz." Wel, oneindig veel beter dan die anderen, hoewel mij zijn belangstelling voor Kraatz wat ziekelijk, wat overdreven schijnt." «Je moet niet vergeten mijn jongen, dat hij als advocaat het gebeurde met den kapitein met geheel andere oogen beschouwt dan wij. Maar 't doet mij werkelijk veel genoegen, dat gij u met hem verstaan kunt. Als zoon van den minister kan hij u wellicht nog eens op de eene of andere wijze van dienst wezen." «Als zoon van den minister?" vraagde Frans verwonderd. «Ja, wat zou dat?" «Niets,tante, maar wie heeft u dat verteld?" (Wordt veraolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1