trokken, kan, naar men ons mededeelt, eerst daags worden verwacht. Vooral officieren dingen naar het ambt; men zegt, dat voor de 11 plaatsen ruim 800 sollicitanten zijn. De kolonel-commandant van de schutter» tc Amsterdam, de heer Van Someren Brana is door een beroerte getroffen. De doktoren geven weinig hoop op volkomen herstel. Met 4 April treedt in werking een nieuw reizigers tarief voor verkeer tusschen stations der S. S., H. IJ. S., N. B. D. S. en Noord- Duitschland. De voor sommige relatiën in dit verkeer uit te geven couponboekjes, met fa cultatieve geldigheid over verschillende rou ten, zijn bij de heenreis van Nederland uit sluitend geldig over de lijnen der maatsc happij, die het ooekje uitgeeft (S.S. of H. IJ. S.), maar voor de terugreis lacultatief over de lijnen S.S. eu H. IJ. S. De door de Duitsche stations af te geven couponboekjes zijn echter zoowel voor de heen als de terugreis faculta tief geldig over de lijnen S.S. en H. IJ. S. Men verzekert, dat het tweede perron aan het Spoorwegstation te Hilversum niet alleen overkapt zal worden, maar ook door een aan te leggen tunnel een beteren toegang zal krijgen. De nieuwe trambaan langs den Yaartweg naar het Susannepark te Hilversum is Zater dag gereed gekomen. In den namiddag werd reeds een eerste proefrit ondernomen en, ook in de sterkte bocht om de Kerkbrink, zonder tegenspoed volbracht. Naar wij ver nemen zal men op de a. s. Paasdagen met de exploitatie aanvangen. In Mei zal een nationale bedevaart uit Nederland ondernomen worden naar Rome. De dag voor de audiëntie bij de Paus is vast gesteld op 12 Mei. Het getal pelgrims, die zich definitief hebben opgegeven, bedraagt thans over de honderd. Op plechtige wijze is Donderdag te Amster dam een gedenksteen onthuld door de ver eerders van den op 17 Maart 1889 overleden hoogleeraar dr. J. A. Alberdingk Thijm, ge plaatst in den gevel der woning aan den Nieuwezijds Voorburgwal, waar de voortref felijke geleurde een groot deel zijns levens Te Osch is Zondagavond tegen 11 i uur de wachtmeester der koninklijke maréchaus see G. Hoekman doodschieten. Gerard Hoekraan was een marechaussee, die aan grooten persoonlijken moed. strikte eerlijkheid en groote minzaamheid paarde. Hij laat een weduwe met vijf kinderen achter. Het waarborgfonds voor de Tweede Inter nationale Tentoonstelling van Kunstwerken van levende Meesters, die te Arnhem van 8 Aug. tot 19 Sept. a. s. zal worden gehou den, is zonder veel moeite ruim volteekend, wel een bewijs, «lat het plan der «Yereeni- ging tot bevordering van net Vreemdelingen verkeer"' de sympathie heeft van de ingeze tenen. De Commissie tot regeling van de Ten toonstelling ontving reeds ae toezegging.dat de voornaamste Hollandsche meesters haar krachtig zullen steunen, terwijl ook de be richten uit het buitenland recht geven tot de verwachting, dat de naam «internationale tentoonstelling" geen sinecure zal zijn. Op het bewuste Congres van den sociaal- democratisehen Bond is o. a. besloten een som beschikbaar te stellen voor propaganda, nog meer propaganda in het leger, en tegen over die propaganda stelt zich de militaire Bond «Voor Koningin en Vaderland" te Am sterdam, in de hoop, cal spoedig andere gar nizoenen het goede voorbeeld zullen volgen. De militaire Bond is samengesteld uit alle militaire vereenigingen van land- en zee macht te Amsterdam gevestigd. Hij telt ruim 300 leden, onderofficieren en korporaals en wil door maandelijksche militaire uitvoe ringen bij onze jongens ware krijgsmans deugden aankweeken. Er zullen militaire tooneelstukken worden opgevoerd, die beter dan op «de theorie" den jongen man zullen leeren wat trouw aan het vaandel, liefde voor bet Vorstenhuis, gehoorzaamheid aan orde en wet beteekenen, er zal geschermd en geturnd worden, soldatenliederen, door de jongens gezongen, en tableaux uit ons schoon verleden zuilen de bewondering en geestdrift voor het vaderland verhoogen, terwijl tevens milicien en vrijwilliger een genotvolle avond geschonken wordt. Dit alles kost veel geld en de Bond moet gesteund worden. Vandaar een beroep op onze burgers om door een jaarlijkscbe bijdrage als donateur het schoone doel te helpen verwe zenlijken. Een ieder, die onzen braven jongens dus een goed hart toedraagt, die zijn vader land en Koningin liefheeft, die overtuigd is, dat de trouw van de militairen een plecht anker is voor een waarachtige gezonde vrij heid, een geleidelijke verbetering van maat schappelijke wanverhoudingen en een zoo nuodige orde in den Staat, zondere een gave af voor den Militairen Bond. Giften van eventueele donateurs zullen in dank ontvangen worden bij den heer Clocke- ner Brousson, president van den Bond, Alex- anderkade 5, te Amsterdam. STADSNIEUWS. De heeren jhr. G. O. de Villeneuve, mr. P. H. Scholten en P. J. Frcni F.Jz., hebben ontslag genomen als commissarissen der A rgen- tijnsche Land- en Emigratie maatschap pij, gevestigd te Haarlem, omdat zij zich met de handelingen dier maatschappij niet konden vereenigen. Zooals wy reeds mededeelden, werd dezer dagen te Amsterdam, op initiatief van den heer H. C. C. Clockener Brousson. luitenant der infanterie, opgericht een militaire Bond «Voor Koningin en Vaderland." Vanwege dezen Bond is thans het volgende rondschrijven verspreid: Dagelijks worden onzen soldaten en ma trozen pamfletten in de handen gestopt, waar mee een zekere partij het bolwerk van orde en wet tracht te ondermijnen. Dit onzalig pogen heeft totnogtoe geen succes; de liefde voor het dierbaar Vorstenhuis, ons volk zoo eigen, deed al hun stroven falen en op de trouw van Janmaat en Soldaat kan nog steeds gerekend worden. Zij, de zonen van het Nederlandsche volk, dulden niet, dat een kleine minderheid van opgeruide ontevrede nen met geweld orde en rust beroeren, en misbruik makende van verkeerde toestanden in de maatschappij, het goede er in willen omverwerpen, den troon benaderen, Oranje beschimpen. Zij vormen een waarachtige partij van orde! Wel doen de volksverleiders het uitkomen, alsof het evangelie der revolutie in de kazer nen veld wint, wel verkondigen zij hun ver blinden, misleiden toehoorders op hun ver gaderingen, dat het leger ben steunen zal, doch wat mei gaarne zag, wordt dan als waarheid medegedeeld. Beroepen bij de Geref. Kerk B alhier ds. Bonman te Voorthuizen. Door mannelijke en vrouwelijke steinge- rechtig(leledenderRemonstrantscheGemeente alhier is heden middag tot predikant gekozen ds. H. L. Oort, Rem. pred. te Dokkutn. Tegen 3 Mei zijn uit de provincie Utrecht nog 30 loteiingen van de lichting 1893 opge roepen, om, ter vervanging van geneeskundig afgekeurde miliciens, bij de verschillende korpsen van het leger te worden ingedeeld. De le luit. L. W. J. K. Thomson, van het 5e regiment Infanterie, thans gedetacheerd bij de koloniale reserve te Nijmegen, heeft detacheering aangevraagd bij het Oost-Indi sche leger. In de gisteravond alhier gehouden verga dering van de kiesvereeniging De Grondiuet is besloten tot ontbinding der vereeniging. Het tweedaagsch Muziekfeest van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst zal hier ter stede gehouden worden op Zaterdag 10 en Zondag 41 Juni. Bij de door de H. IJ. S. M. gehouden aan besteding van onderhoudswerken, in 5 per- ceelen waren minste inschrijversvoor per ceel 1 (baanvak Elst-Kesteren, raming f4250) G. J. de Groot, alhier voor perceel 4 (baan vak Resteren-Amersfoort, raming 13800)11. Heilijgers alhier voor f3190 en voor perceel 5 (baanvak Nijmegen- Kleef, raming f4500.) G. J. de Groot, alhier voor f4590. Gemengd Nieuws. Door de politie te Utrecht is de hand ge legd op twee jeugdige dienstboden omdat zij bij een bezoek, dat zij dezer dagen aan de algemeene begraafplaats aldaar brachten, van enkele grafkransen de daaraan bevestigde linten hebben ontvreemd. Die linten waren daarna gebezigd tot het versieren van hoeden en andere kleeaingstuk- ken, zoodat van het zaakje niets zou zijn ge komen, indien niet een harer de onvoorzich tigheid had gehad om op een publieke plaats zich er op te beroemen uat zij op zulk een ge makkelijke wijze aan mooi lint wist te komen en daardoor achterdocht had gewekt. De vorige week deed in de dagbladen het bericht van den marteldood van duizenden kikvorschen te Rozendaal de ronde, met de noodigde protesten er bij. Uit een door de justitie te Breda ingesteld onderzoek is intusschen gebleken, dat gemeld bericht onjuist was. Wel werden te Rozen- daal door twee personen, (geen Franschen maar een man uit Nispen en een Belg) vele kikvorschen gevangen, doch onmiddellijk daar na met een slag in den nek gedood en ver volgens van de achterpootjes ontdaan. i Hoe weinig werd er dit jaar, in vergelij- king met andere jaren, loskomt inde lage i venen van Friesland, kan hieruit blijken, dat een vervenen die in het vorige JWfcOw- beiders in het werk had, er nu slechts 7 heelt aangenomen. Op een postkantoor in een flinke stad van Gelderland (dus met Kampen!) komt iemand in de kantooruren om een bepaald eeuwig postzegels; in plaats van het gevraagdc e ontvangen, krijgt tot antwoord: »dedi lecteui is zich aan het scheren; kom dus latei tei ug. Historisch Reclit voor Allen kondigt aan, dat weldra een nieuw blad zal verschijnen, I)e ordebe waarder socialistisch orgaan voorpolitie l~Als het bericht luidde, dat het blad versche nen was, zouden wij het geloofwaardiger vinden. Terwijl de koetsier een dutje deed, werden, op den 'Westersingel te Rotterdam, van een wachtend rijtuig de twee brandende lantaarns gestolen. Nu opnieuw van hoogerltand het waar schuwen begint, tegen het gebruiken van ongekookte melk en wel met het oog op het heerschen van typheuse koortsen, achten wij het raadzaam onzen lezers een eenvoudig, gemakkelijk en goedkoop middel aan de hand te doen, om melk van besmettingskiemen te bevrijden. Dit kan geschieden, door het koken bij zeer hooge temperatuur en in het luchtledige. Men neme een groote, platte kookpan met deksel en een aantal halve fleschjes met beugelsluiting, zooveel als men staande in de pan kan plaatsen. Na de flesehjes goed gereinigd te hebben met lauw water en de gummikransjes met een borsteltje ter dege te hebben schoon gemaakt, worden de fleschjes gevuld, tot op circa drie vingerbreedten van ae sluiting, en open in de pan geplaatst, die vervolgens met koud water wordt gevuld tot op een vingerbreedte beneden de melk in de fleschjes. De fleschjes moet men op een roostertje, van ijzerdraad of dunne latjes gemaakt, plaatsen, zoodat zij niet den bodem van de pan kunnen raken. Alsnu sluit men de pan en zet haar opliet vuur. of beter nog op een goed brandend, drie-pits petroleumstel. Zooilra liet water hard kookt eu de fleschjes damp uitlaten, worden de beugels gesloten, het deksel op nieuw op de pan gedaan en laat men, na het water weder bijgevuld te hebben tot op de bepaalde hoogte, drie kwartier hard door koken. Alsnu neemt men de flesschen voorzichtig uit de pan en koele ze snel af, bijvoorbeeld door ze, zacht schuddende, onder de pomp te houden, totdat ze voldoende koud geworden zijn. Melk, op deze wijze behandeld, is volkomen kiemvrij, smaakt uitmuntend, heeft geen vel en blijft, al naar mate men haar op een meer of minder koele plaats bewaart hoe koeler hoe beter van 2 tot G weken goed. Na tuurlijk mag het stopje slechts geopend worden, wanneer men de melk gebruiken moet. Een klein gezin kan gemakkelijk voor twee of drie dagen voorraad tegelijk koken, met weinig moeite en haast geen kosten, Men neme echter vooral de uiterste rein heid in acht bij het spoelen der fleschjes. Het beste geschiedt dit met lauw wascliwater en naspoeling van koud water. Ook geve men acht op den dubbelen bodem der kookpan, anders breken de fleschjes, en passé het slui ten der beugeltj.es niet te vroeg toe. De fleschjes zijn niet luchtledig, wanneer zij niet stoomen. Ziet men tegen den «omslag" op dan be- diene men zich van een melkkoker en late de melk minstens een half uur koken In een gewrae pan kan melk niet kiemvrij gekookt worden en heeft men al spoedig kans, dat alles verkookt. Van algemeen belang. Iedereen moet van tijd tot tijd regelmatig een afvoerend middel gebruiken, of heeft zich van eene te groote hoeveelheid gal te ontlasten. In zulke gevallen is het belangrijk het juiste middel te gebrui ken om de ziekte niet te verergeren, zooals het dikwijls het geval met afvoerende mid delen is, maar die integendeel te genezen. «Warner's Pillen" die enkel voortbrengsels uit het plantenrijk bevatten en wier samen stelling geheel wetenschappelijk is, zijn beter dan alle preparaten van aenzelfden aard, wat door eene proefneming bewezen zal worden. Daar zij met suiker bedekt zijn, zijn ze heel aangenaam om in te nemen, enéenpil is voldoende om de gewenschte werking te bekomen. Te koop bij de algemeeaen depot-houder A. L. SA UT Co Den Haag, M. CLEBAN Co, te Amsterdam, C. J. W. SNAB1LIE te Rotterdam. Door de uitvinding van den te Manheim wonenden kleermaker Dowe, is een groote ommekeer op militair gebied te verwachten. De gehouden proefnemingen door het Mann- heiinsche regiment hebben bewezen dat de stof volkomen weerstand biedt aan ieder schot op welken afstand ook gelost. Zeer I doelmatig kan deze stofgebruik! worden voor borst pantsers, te meer daar hun gewicht slechts 2V. pond bedraagt. De Chicago News noodigde onlangs 300 jonge dames uit, op tc geven wat zij het Kt verlangden. Niet minder dan 298 be- naaiden hun liartewensch opteen safety. Van 5e heide overigen veriangue de een een puck hondje, de andere een sortie. De Koningin van Engekuid heeft tegen- wfioi'dii' te regeeren over een vastland, hon- derd schiereilanden, vijfhonderd kapen, dui zend meren en tienduizend eilanden. Een der groote bladen van New-York, de Recorderzoekt naar den kleinsten vrouwevoet. Mie dames zijn uitgenoodigd om in de bureaux van het blad te komen om een satijnen pantoffeltje van zeven drie kwart duim, zoo wat 20 c.M., lengte te passen, dat op dé tentoonstelling van Chicago zal komen met den naam van haar, die het past. Alle Amerikaansche Asschepoetstertjes zijn uit alle oorden der Vereenigde Staten toege sneld en hebben, trots het koude jaargetijde, haar' fijnste zijden kousjes aangetrokken; maar tot heden heeft nog geen harer den prijs kunnen behalen. Zeker hopen deze moderne Asschepoet stertjes bovendien een prins te vinden, die haar om haar klein voetje zal trouwen. Corre de overwonnene in den wieler-wed- strijd van 1000 Kilometer, heeft een nieuw voorstel aan Terront gedaan. Hij stelt hem eerst voor den strijd te hervatten, maar nu om 100000 francs, over denzelfden afstand en onder dezelfde voor- Wafoorniiet geval, «lat Terront mocht wei geren, stelt. Corre voor. alleen te vertrekken, en neemt aan dat hij het. record van zijn mededinger minstens 2 uren zal verbeteren. Eindelijk, als derde voorstel, wil Corre zich meten met welken wielrijder ook, dien Terront hem zal opgeven. Terront heeft deze aanbiedingen nog met aangenomen. Het aantal ronkende dames is in Engeland is, volgens de Cigar and Tobacca Worldin den laatston tijd zeer toegenomen. Vooral, een soort cigaretten welke «The Lady" heet, is populair onder het schoons geslacht. Een Birmingliainsche tinna maakt geparfumeerde cigaretten. De prinsessen schijnen vooral mee te doen. Prinses Louise, markiezin van Lome, al thans kocht onlangs een zeer kostbaar cigu- rettenpijpje. Japan krijgt meer en meer met Engeland dit gemeen, dat er, nevens spik-splinternieuwe, de meest oudervvetsche begrippen worden ge huldigd. Van dit. laatste getuigt weer de uitgevaar digde verordening, waarbij aan vrouwen alle iournalistische werkzaamheid wordt verboden, liet, redigeeren en uitgeven van een dagblad wordt voor werk verklaard, dat voor het zwakkere geslacht even weinig gewenscht als gepast is. Zelfs voor de takken van liet bedrijf, welke men zou mecnen, dat bijzonder voor vrouwen waren aangewezen: de al'deeling kinder-op- voeding of nieuwste modes, eu de rubriek recepten, wordt geen uitzondering gemaakt. Ook dit wordt voorgeschreven mannen werk te zijn hij uitnemendheid. Door den krijgsraad te Luik werd verleden week een kapitein gevonnist, die geweigerd had aan een generaal te gehoorzamen. De toe dracht der zaak is als volgt": Op het laatste bal, gegeven door het hof, verzuimde kapitein S. den generaal Breewer zijn opwachting te maken. Op het einde van liet bal be merkte de generaal den kapitein in de dans zaal en ging naar hem toe om hem op dit verzuim opmerkzaam te maken. Op de vraag waarom hij niet wilde groeten, gaf de kapitein kortweg ten antwoord: «Ik weiger," en draaide den generaal den rug toe. Deze be val toen den kapitein, het bal bogenblikkelijk to verlaten; de kapitein bleef echter nog geruiinen tijd in de verschillende zalen rond dwalen voor hij aan dit bevel gehoorzaamde. Voor dit feit stond hij terecht. Kapitein o. is een bekwaam officier, op wien tot nog toe niets aan te merken viel. Na een uitstekend pleidooi van den ver dediger, eischte de krijgsraad tegen den be klaagde een maand arrest zonder accès. Burgelyke stuud van Amersfoort. GEBOREN23 Maart Hendrik, z. van Bistiaan Dirk de Sterke en Hendrika Cor nelia Smitshoek. 24 Maart Petronella d. van Mijndert van den Hoek enWijmpjevan Appelen. 25 Maart Franciscus, z. van Jo hannes van 't Wel en Petronella Helle voort. Bernard us Gerardus Maria, z. van Lam- bertus Barnardus Smeeing en Gerarda Ger ritsen Anna, d. van Dirk Schuurman en Cornelia van Nimwegen. 28 Maart Hen drik, z. van Hendrik van de Weijer en Jan-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2