De 6 broeders Weinhnusen te Gulpen (Geuldalï tellen samen 517 jaren. De oudste is 94, de jongste 80 jaren. Allen genieten de beste gezondheid. l)e N. R. C.schrijft: Een ongehoord bru tale misdaad greep Dinsdagmiddag in de Wijnstraat te Rotterdam plaats. Omstreeks 2 uren drong een bedelaar het kantoor bin nen van de heeren J. F. Hoffman k Zonen, flesschentabrikauten, op de 2e verdieping van pand no. 135 in genoemde straat. Op het kantoor trof hij niemand aan dan den kassier Schroeter, een man van ruim 7(3 jaar. Zich met dezen ouden man alleen ziende, ont waakte des bedelaars dievenaard. Hij wierp zich op den kassier en bracht hom, vermoe delijk met een boksbeugel of ander ijzeren voorwerp, vijf gapende wonden toe, vier in bet gelaat, en een op den schedel, sommige van ernstigeu aard. Na den kantoorbediende aldus onschadelijk gemaakt te hebben, ver dween de dief met medeneming van eene portefeuille met omstreeks ƒ8000 aan bank papier. Op liet hulpgeroep van den ver- woude en later op ile komst van eenige heeren werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de onbekende dief was, trols alle na- sporingeu, die onmiddellijk in bet werk ge steld werden, niet te vinden. De toestand van den verwonde is, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk. Te Amsterdam is het perceel Nieuwendijk, hoek Gravenstraat, met een gevel breedte van nauwelijks G M. verkocht voor ƒ90000. I)e administratie der Belgische spoorwegen zal een nieuw soort biljetten uitgeven, die den reizigers een groot gemak boven de gewone rondreisbiljetten verschaffen zullen. Men wil, althans zomers oen soort van abou- K nementscoupon verkrijgbaar stellen, geldig voor 7 of 14 dagen. Daarmede gewapend I kan de reiziger, binnen den termijn van I geldigheid, alle Belgische Staatspoorwegen bereizen, die bij wil. Men is dus niet als by de rondreisbiljetten aan een vooraf te-bepalen reisweg gebonden; men beweegt zich waarheen inenwil, geheel naar den luim van het oogenblik. De prijs der 7daagsche zou pl. m. 30 fres., 224 l'rcs. en 15 fres. rooi de drie klassen bedragen, dus werkelijk zeer laag gesteld zijn. Een wijk te Liverpool geelt belangwekkende statistische gegevens met het oog op drank gebruik. In die wijk is geen enkele herberg of tapperij. Eertijds namelijk behoorde er de grond aan éen persoon, die hem in erfpacht uitgegeven heelt, op voorwaarde, dat er geen huizen op zouden worden gebouwd waar sterke drank werd verkocht. De sterfte is daar 10 a 14 per duizend, tegen 40 per dui zend in districten waar wel drankgelegen heden zijn. De armenbelasting is 10 pence of '1 sh. per pond, in plaats van 2 sh. (3 d. De waarde der huizen is driemaal hooger. Pandjeshuizen bestaan er nagenoeg niethet schoolbezoek is zeer bevredigend. Robert Hansborough, van Cbillicothe, Ohio, is eigenaar van een koe, die pikzwarte rnelk geeft. De koe is van gekruist Jerseysch en Dur- hamsch ras, en werd geboren op zijn boe- der ij, evenals haar moeder en haar zusters, welke, zonderling genoeg, nooit eenige af wijkende bijzonderheden opleverden in de kleur van haar melk. Mollie, zooals dit zonderlinge schepsel ge noemd wordt, heeft vijf of zesmaal gekalfd, en haar spruiten zijn allen gevoed met zwarte melk Deze bevat een tamelijk roomgelialte, - hetwelk een weinig lichter van kleur is dan de melk zelve en een boter oplevert, die op een mengsel gelijkt van koolteer en vet. Hoe ?onderling het schijnen moge, is de smaak van deze boter nochtans zeer goed en wordt door het gezin Hansborough gaarne gegeten. Aanvankelijk, toen Mollie het eerst gemol ken werd en de melk zwart bleek te zijn, was iedereen bang om die te gebruiken, maar toen bet kalf er geen hinder van bleek te hebben en er vet en speelziek van werd, was ook bij de huisgenooten liet vooroordeel spoe dig verdwenen en werd zelfs de voorkeur gegeven aan den zwarten room. De eigenaar heeft gedui-ig aanzoek van circusmannen en vertooners van rariteiten, om de koetekoo- pen, maar bij heeft hun aanbiedingen nog j steeds van de band gewezen. Geen barer kalveren heeft de zonderlinge eigenschap er moeder overgeërfd en de scheikundigen, die de melk hobben onder zocht, verklaren geen oorzaak te kennen voor het zonderlinge verschijnsel. Sommigen schrij ven dedonkere kleur toe aan een eigaimardigen tint in het bloed van bet rund. Hoe dan ook. bierkan men zekerheid heb ben melk van (m\ koe te krijgen. Uit Mannheim wordt bericht, datdetech- - nicus Heidel eveneens een stof heeft uitge vonden, die tegen kogels beschermt. Deze stof zou wiel lichter en veel goedkooper zijn dan bet door Dowe uitgevonden materiaal, i Proefnemingen toonden, dat geweer- en re- volverkogels op het pantser afstuiten. Gisteren zouden próeveu worden genomen met Lebel- en Mannlicbergeweren. De door Reidel uit gevonden stof zou geschikt zijn om tusschen (Ie voering van de uniform te worden aan gebracht. De Fransche cavalerie-olïicieren bevinden zich op het oogenblik in een lastig geval. Hun zeer gewaardeerde (-hef, de minister van oorlog, generaal Loizillon, een kranigcavalerie- ofticier, reed nl. dezer dagen op een rijwiel door Parijs. De heeren weten nu niet. of zij hier alleen te doen hebben met een voorbij- gaanden gril van den minister, en zij aarzelen dus nog het van zoo »liooge zijde" gegeven voorbeeld te volgen. Dezer dagen is een brave mijnwerker te Domremy van blijdschap gestorven. Zijn vrouw, die hem al drie dochtertjes geschon ken nad, was van een jongen bevallen en de man, die al zoo lang naar een zoon had ver langd, was zóo opgewonden blij over dat feit, dat hij een beroerte kreeg en binnen weinige oogenblikken stierf. Een voorbeeld ter navolging. In Amerika is een anti-crinolinebond opgericht door jon gelieden, die zich verbinden om geen hoepel rok-dames naar schouwburgen, concerten of partijen te geleiden, nimmer met haar op straat te spreken, met haar te dansen of haar eenigerlei beleefdheid te bewijzen en om daarentegen dames zonder hoepelrokken met verdubbelde hoffelijkheid te behandelen. Als een bewijs, dut de llesschentrekkei-s te Rotterdam hun zaken in het groot drijven, dient dat een firma dezer dagen een order ontving van 200 rijwielen. De bestelling is ter k'nnis der politie gebracht. Het schijnt, dat in de Vereenigde Staten de opwinding der verkiezingen geen nadee- ligen invloed geoefend beeft op den eetlust der gasten, die den avond na de huldiging van president Cleveland op het bal te Was hington tegenwoordig waren. Genuttigd wer den: 65000 oesters 3600 liter soep, 10000 croquettes, 7000 sandwiches, 900 kub. dM. kreeftensalade, 1800 liter gestoofde schiidpad, 1800 mud kippensla, 150 Kalkoenen, 900 liter rum, 800 pd. paté de foie gras en 1300 gal lons ijs. Dit heete een «gewone lunch." Er waren 11000 gasten, die door 300 man werden be dient. Een zeer interresante redevoering werd onlangs door een Engelsch medicus op de groote journalisten-vergadering van bet ver- eenigd Koninkrijk te Londen gehouden Hij toonde aan, dat de arme journalisten al bij zonder weinig hygiënisch kunnen leven. Nie mand meer dan zij hebben te lijden van «overvoeding" der hersenen. Gemak en journalisten-taak zijn absoluut heterogene begrippen, duisternis, stof, machine-ge- dreun, onaangename geuren vergezellen hen trouwer dan aan deze ongemakken evenredige hoeveelheden goud en zilver. Is hij van zijn moeielijke taak met nieuws beladen, op het redactie-bureau aangeland, dan wachten hein benauwde zalen en druk werk, terwijl gebrek aan bekoorlijke slaap de maat der ongezond heid doet overvloeien. Voeg hier nog bij, dat de journalist soms eten en drinken moet, als hij er volstrekt geen zin in heeft en daaren tegen op andere tijden half van honger en dorst moeten weten te sterven en daarbij altijd beleefd en vriendelijk moet zijn en dat alles om te zorgen, dat gij op uw tijd uw nieuws hebt! Wij weten wel, dat er niet veel aan de verbetering der journalisten- hygiëue te doen is, doch roepen: «Hoeden af voor goede jouruolisten Maandbltegen vervalschtngen.) Een jonge Rus, Iwanoff Iwanoffski, heeft dezer dagen bij het trente-et-quarantespel te Monte-Carlo de bank doen springen door in minder dan 2 uren 200 000 frs. te winnen. Te New-York had in begin Maart een zeldzame verkooping plaats. Aangeboden werden onbetaalde kleermakers-rekeningen. Toen aan dat plan publiciteit gegeven werd, hebben verscheidene schuldigen nog bijtijds hun rekening betaald om schandaal te ver mijden. Toch beliep de som der rekeningen, die de verschillende firma's openlijk te koop aanboden nog over de 10000 dollars. Een groote menigte nieuwsgierigen stroomde naar het verkooplokaal. Onder de aanwezigen bevonden zich verscheidene schuldenaars, die de reke ningen zellopkochten, opdat ze niet in vreemde handen zouaen vallen. Dit jaar worden vier wedstrijden tusschen Weenen en Berlijn gehouden: een wedvlucht van postduiven, een wedstrijd van voetgangers, een van ruiters en een van wielrijders. 1-aatsgenoemden moeten binnen 50 uren per tweewieler den afstand tusschen Berlijn en Weenen afleggen. De wedren zal plaats hebben in Mei. Er zullen echter voorzorgsmaatregelen ge nomen worden om te voorkomen dat de paarden weer zoo worden afgebeuld als de eerste maal. De wedstrjjd is internationaal er zijn prijzen uitgeloofd van 9000 gulden voor den eerst aankomende, 4800 voor den tweede enz. In 't geheel zijn er 2o prijzen. Ook in Amerika is thans —"aar<JeDeut sche Rundschau für Geographic undStatisUk meldt een Pompeji ontdekt. Onlangs werd namelijk, drie kilometer oostelijk van Santiago de los Caballeros, een der voor naamste steden van Guatemala, een aan den voet van den vulkaan bedolven stad gevon den. Don Alvaredo, de eigenaar van liet terrein, vond toevalligerwijze eenige voor werpen, die veel op huisraad geleken, zooals nog de Inboorlingen van Amerika die bij de ontdekking der nieuwe wereld gebruikten. Uitgravingen, waartoe deze vondst aanleiding gaf, brachten op een diepie van 2 tot 5 nieter tal van interessante voorwerpen aan liet daglicht, als: huisraad, aarden vaten, ge graveerde en met levendige kleuren beschil derde glazen, keukengerei, enz., alles ver wonderlijk goed bewaard gebleven. Ook bijlen, hameis, sabels, messen en lansspitsen van onyx, kortom, alle destijds door de Indianen gebruikte wapens werden opgegraven, zoomede tal van beschilderde leemen afgodsbeelden, fijne paarlen, turkooi zen en andere kostbare steenen, ineereudeels rondgeslepen en tot een halsketen aaneen geregen. Daar zijn ei onder van prachtige groene kleur, die slechts door vorsten wer den gedragen. Op verscheidene glazen zijn zeer goede teekeningen aangebracht met hiëroglyphische inschriften en in helle kleu ren uitgevoerde versierselen. De van zeer schoon zwart bazalt gehouwen beelden ge tuigen van groote kunstvaardigheid, wat te merkwaardiger is, wijl ter bearbeiding van den steen slechts steenen gereedschap kan zijn gebruikt, want bij de uitgravingen is geen spoor van metalen voorwerpen gevon den. Deze omstandigheid geeft ook waarschijn lijkheid aan het vermoeden, dat de ruines van het steentijdperk dagteekenen hetwelk voor Amerika alleszins langer dan voor de oude wereld geduurd heeft. Reeds op een diepte van anderhalven meter stiet men op de muren der oude stad, en in de diepte van de fundamenten der huizen vond men vele door elkander liggende menscheiijke ge raamten, deels in zittende houding, deels op den rug of op het gezicht liggend. Het voor historisch mens dien ras, dat de uitgegraven stad heeft bewoond, was, naar de geraamten aantoonen, van zeer hooge gestalte; de ske letten zijn tot 2 meter lang. De ligging der geraamten en de gebeele toestand der ruïne laten het aan geen twijfel onderhevig, dat de stad tengevolge de uitbarsting van een vulkaan van den aardbodem is verdwenen. Een transport van 347 Russische gevange nen is op den Siberischen postweg door een sneeuwstorm overvallen. 280 personen, waar onder 62 staatkundige gevangenen, kwamen om het leven. Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat tegenwoordig groote hoeveel heden bier, vooral van de Kon. Ned. Beiersch- bierbrouwerij, worden verscheept van Am sterdam naar Engeland, met name Liverpool. De nieuwste en zeker zeergoedkoope ma nier om iemand op de kaak te stellen, wordt op het oogenblik op onwillige arbeidgevers in Piccadilly (Londen) toegepast. Ernstige mannen in zwarte rokken gaan daar lang zaam op en neer, op hun cilinderhoeden slechts een witte kaart met het opschrift: «De heer X. wil geen stuivers per uur betalen." Op deze wijze wordt de verharde «uitzuiger" aan de verachting der inenschheid prijsgegeven en zedelijk op de kaak gesteld. De verzekering voor werklieden in Duitsch- land heeft een omvang gekregen, ver boven de oorspronkelijke berekening. Voor de werklieden is thans reeds niet minder dan 600 millioen uitgegeven. De verzekering voor ziektegevallen steeg verleden jaar tot 75 millioen; die voor on gelukken beliep 33 millioen en die wegens hoogen leeftijd bedroeg 66 millioen. In een werk uit 1548 Hor lus animae" (Lusthof der Ziele) komt een serie houtgra vuren voor van Lucas Cranach, de twaalf apostelen voorstellend. Daarin wordt Paulus al'gebeeld, geknield voor een schavot, met zijn hoofd op een dwarsbalk; de beul houdt hem bij de haren vast en een beulsknecht heeft, het touw in de hand, waaraan de valbijl hangt. Ook op een gravure uit het jaar 1537 laat Titus Manlius zijn zoon door een gewone guillotine onthoofden. De teekenuare dezer prenten moeten dus een soortgelijke inrichting als de guillotine gekend hebben, om ze te kunnen afbeeld i. Reeds in de werken van Jacob Cats is een uitvoerige beschrijving in dichtmaat van de guillotine te vinden, ril. in zijn. «doodkist voor de levenden." hoofdstuk XXXVII. Hier uit blijkt dus duidelijk, dat het vreeselijk werktuig ouder is dan de groote Fransche revolutie. dier stad maakte aan de clectrische geleiding in het huis van zijn buurman een ij zei-draad vast en verkreeg op die wijze electrisch licht, dat hem niets kostte. Twee maanden later is het bedrog eeret ontdekt en toen werd in allerijl een aanklacht ingediend. l)e vrouwelijke dienstboden in Zuid-Afrika, die allen tot stam der kaffers behooren, heb ben ook een vereeniginjFopgericlit, waarvan ieder lid zich voor niet langer dan 6 maan den tot een dienst verbindt. Na verloop van dien tijd brengen zij in een vergadering der vereeniging verslag uit ovei de behandeling enz. Luiden de berichten ongunstig, dan wordt de naam der dame op een lijst geplaatst en krijgt ze geen dienstbode meer, terwijl de meid, die dan den dienst verlaat, door de vereeniging onderhouden wordt, tot dat ze een andere betrekking heeft. En dan wil men nog wel beweren, dat de Kaffers niet toegankelijk zijn voor beschaving. Een Parijsoh bedelaar, die een afschuwelijk, uit planken en cement samengesteld krot be woonde, is daarin dood gevonden op een met stroo bedekte plank. In een oude kachel vond de politie papieren ter waarde van5U,ow frs. en in een paar ouue schoenen 2(300 frs. aan goudgeld. Blondin, de beroemde acrobaat, wiens naam door de gebeele wereld bekend is, leeft nog, en is, niettegenstaande zijn 66-jarigen leef tijd, nog altijd even krachtig; hij geeft van tijd tot tijd nog voorstellingen op het ge spannen koord. Blondin is een zoon van het hoofd van een gymnastische inrichting en verscheen voor 't eerst in 't publiek op o-ja- ri„en leeftijd. Meer dan 300 maal ging hij den Niagara over, zonder zich van zeker- heidstoestellen te bedienen. Zijn voorstelling- gfin worden betaald met f 1200 per avond. Eens is hij aan een werkelijk gevaar ont snapt. hetgeen hij altijd gaarne vertelt. Onder zijn kunstverrichtingen behoorde het dragen van een man op zijn schouders, terwijl hij over het gespannen koord liep. In den beginne gebruikte hij daarvoor ie mand, die daartoe voor geld genegen was. Doch eens te Chicago, bood een man zich gra tis daartoe aan. Blondin nam het aanbod aan en bereikte met zijn levend vrachtje het koord. Toen zij het. midden van het koord bereikt hadden, schaterde de man liet uit van lachen. «Waarom lacht ge toch zoo vroeg de equilibrist. «Ocher schiet me iets te binnen. Ik denk aan de vertooning, die ge maken zoudt, als wij beiden binnen een halve minuut naar beneden vielen op de hoofden van al degenen, die nu naar ons zitten te kijken. «Maar we zullen niet vallen" antwoordde Blondin geruststellend. «Zeker! Ik ben besloten op deze manier een einde aan mijn leven te maken." Terzelfder tijd begon de man zich zoo hevig van rechts naar links te bewegen, dat de arrrobaat zijn evenwicht dreigde te verliezen. Blondin verloor geen oogenblik zijn tegen woordigheid van geest, wierp de balanceer stok weg en pakte den man zoo stevig met zijn handen beet, dat bij zich niet verroeren kon. I loc wel minder zeker, vervolgde hij zijn weg, en kwam behouden en wel aan de overzijde aan, liet toen zijn levenden last los en diende hem twee oorvijgen toe, die liem buiten kennis deden neervallen. Sinds dit verschrikkelijk oogenblik, gebruikte Blondin bij het verrichten van dit kunststukje steeds den zelfden persoon, zijn eigen zoon. Scherp gehoor. Ga zachtjes de trap op dan merkje vrouw er niets van. Dat kunje begrijpen, ze wordt wakker als het kwik in den thermometer naar boven gaat. Bij een verkiezing op het platteland. Een kiezer heeft wat veel zijn dorstgelescht, en door het vele redeneeren een vervaarlijke grogstem gekregen, 'lie nu en dan in hooge tonen overslaat. «Een vronlijke kiezer, die twee stemmen uitbreng," merk de Secretaris op. «Een kiezer van Vrolik vermoedelijk", antwoordt de Burgemeester. Tel. Bij een koopman in flesschen, op den Zwa nenburgwal te Amsterdam vervoegden zich Maandag twee mannen. «Wilt u een 150 flesschen knopen?" Nu «daartegen is geen bezwaar", en als de koop gesloten en de waar geleverd is, vragen de vorkoopers of zij nog een partijtje mogen brengen. «Waarom niet?" Den volgenden dag wordt een partijtje van 240 stuks geleverd. «0, miarwij bobben er nog meer," zeggen de verkoopers. En als de koopman nu eenigon argwaan krijgt en de verkoopers doet nagaan, blijkt hem, dat de flesschen, welke vóór, verkocht werden, achter gestolen waren. Eén der dieven is gevat, de tweede wordt nog gezocht. De Gazette juridique van Petersburg wijst op een eigenaardige» diefstal. Een inwoner Ha A. H. VANCI.KKF, Amm/unl.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 6