Maandag 8 Mei 1893. No. 4247. 37e Jaargang. Binnenland Militaria. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschynt Maandag- en Donder dagnamiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post ƒ4.15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 40 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 Uit hoofde van den HEMELVAARTSDAG zal het volgend nummer dezer courant aan staanden Woensdagavond verschijnen. H.H. advertenten worden beleefd uitge- noodigd ons hunne annonces in ty'ds toe te zenden. H. H. M. M. de Koningin en de Koningin- Regentes zijn Woensdagavond in goeden wel stand te Ludwigsburg aangekomen. Aan het station der Wurtembersehe residentie werden de Vorstinnen ontvangen. Te harer begroeting waren aan het station aanwezig H. H. M. M. de Konin» en de Koningin van Wurtemberg en hun dochter, Prinses Paulina, de Vorst en de Vorstin van Bentheim met talrijk ge volg. Een groote en feestelijk gestemde me nigte bewoog zich in de straten der stad. Velen droegen oranje-strikjes. H. M. reist incognito onder den naam van gravin van Buren. Dinsdag 16 Mei te 3'A ure zal door de Tweede Kamer een openbare zitting worden gehouden, om Woensdag 47 Mei te l'/i ure de Be drijfsbelasting aan de orde te stellen. Het antwoord der Regeering op het Kamer verslag, betreffende de regeling van het Kies recht, zal waarschijnlijk tegen Pinksteren worden ingezonden. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Cl. blijft volhouden (tegenover dien van de Zufphcnsche Cl.), dat de Kieswet in dit zittingsjaar niet meer behandeld zal wor den. Hij gelooft, dat de minister Tak, door enkelen zijner ambtgenooten gesteund, het wel wenscht, maar dat de meerderheid van het kabinet er tegen is. Ook de Kaïner zou liever uitstel wenschen, o. a. omdat men een poging op het oog heeft om, door overleg tusschen de leiders van de verschillende parlementaire fraetiën, na vast stelling van bat eindverslag der Kamer, tot een gemeenschappelijk voorstel te komen ter wegneming van enkele bezwaren (verhoo ging van den leeftijd, eisch van domicilie en van bewijs van voorzien in eigen onderhoud), waarvoor echter tijd noodig is. In strijd met het bericht, dat de heer Ha- velaar ook als Directeur-generaal der Poste rijen Gouda zou blijven vertegenwoordigen in de Tweede Kamer, kunnen wij meedeelen, Feuilleton. 10. Naar het Duitsch door 8 22.) Een welgemeend en opgewonden: „Dat hij level" weerklonk vol geestdrift van alle kanten en een ieder wilde met den held van den avond aanstooten. Ook Frans trad met zijn glas naderbij, doch juist, toen beide jonge mannen klinken wilde, liet de opgewonden schilder zijn glas uit de hand glijden. Walther scheen dat ongeval niet on aangenaam aan te doen. Lachend klopte hij Frans op den schouder en sprak hem een paar welwillende woorden toe. Toen Hartwig weer naast Elly gezeten was, zeide zijn verloofde op beslisten toon „Kom, Frans het is tijd om naar huis te gaan." De aangesprokene zag haar schalks aan. „Wat, kleine tyran, begin je mij nu al onder den pantoffel te brengen?" „Lieve, beste Frans," fluisterde Elly hem tee- der, doch ernstig toe, „je bent veel te opgewon den. Als je maar een paar uur geslapen hebt, dan zal alles wel weer in orde wezen. Kijk maar, al de menschen zien naar ons. Doe nu toch, wat ik je vraag." „Ja, lieveling, ik geloof, dat je gelijk hebt. Maar ik ga alleen. Jij moet natuurlijk hier blij ven, want ik kan toch van je mama niet ver dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda zal plaats hebben op Dinsdag 30 Mei en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 43 Juni. Het W. v. h. R. verneemt, dat een com mentaar op de Faillissementswet zal ver schijnen van de hand van prof. Molengraaff en ae Kamer-leden Hartogn en Huber. De heer J. J. Dofiegnies, benoemd inspec teur der posterijen in Zuid-Holland is *ot 4 Januari a. s. belast met de functiën van hoofd-inspecteur, het tijdstip waarop de heer B. J. Herweijer, daartoe benoemd, zijn ambt aanvaardt. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen tot iie cadettenschool wordt te Arn hem, Breda, 's-Gravenhage en Meppel afge nomen op 43 en 44 Juli. De Minister van Oorlog brengt ter kennis, dat bij het Kon. besluit van 29 April j.l. no. 32, de som, welke jaarlijks tot tegemoet koming in de kosten van de Cadettenschool voor iederen leerling moet worden bijge dragen, is vastgesteld op f400. Voor het in deze maand te houden examen tot toelating als adelborst voor den zeedienst, hebben zich voor de 20 opengestelde plaatsen 96 jongelieden aangegeven. Bij de Kon. Mil. Acad, zijn de werkvrouwen N'. Hoogland, L. laps en E. van Weerd wegens ouderdom en veeljarigen dienst op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen voor ieder hunner bepaald op ƒ150 'sjaars. De oude, getrouwe bayaderes zijn dus toch nog tegen gebrek gevrijwaard. Naar wij vernemen, zal de Zuiderzee-staats- commissie den 4üden en 47den dezer een be zoek brengen aan verschillende havens langs de Zuiderzee gelegen, in verband met de be langen van sclieepvaart en visscherij die bij een eventueele droogmaking betrokken zijn. Tel. Blijkens de door den algemeenen secretaris overgelegde lijst en bescheiden is door 147 departementen, te zamen uitbrengende 471 stemmen, aan de verkiezing van twee hoofd bestuurders der «Maatschappij tot nut van 't algemeen" deelgenomen en wel met den volgenden uitslag; 4. Vacature mr. G. A. van Hamel. Op langen, dat zij om mijnentwil nu reeds het feest verlaat. Maak je nu niet ongerust, Elly, over een paar uur ben ik de oude weer. Tot weer ziens." En met een flinken handdruk nam hij afscheid van het meisje, dat, bevreesd als zij was voor zijn opgewondenheid, verlicht ademhaalde, toen hij zich uit de zaal verwijderd had. Frans had eenige uren geslapen toen hij door een luid kloppen aan de huisdeur gewekt werd. Mevrouw Von Hartwig, zijn tante, was ook naar het feest, de dienstboden waren uit, dus er bleef den jongen man niets over dan zelf te gaan zien, wie daarbuiten stond. Het bleek een brievenbesteller te wezen, die Frans een brief overhandigde. In zijn kamer teruggekeerd, opende hij hem dadelijk. „Van den wethouder Brandt," fluisterde hij en nu, viel hem eensklaps de vraag in, die hij tot dezen gericht had. Opgewonden van ver wachting, las hij half luid het volgende: „Waarde heer Hartwig, Uw vriendelijk schrijven heeft waarlijk een groote reis gemaakt, daar het eerst hier te Ga- stein mij in handen kwam, wijl ik ook ditmaal mijn trekvogelnatunr den vrijen loop Het. Nu was ik hier, dan daar. Wil daarom de vertraging van het antwoord verontschuldigen. Uw vraag omtrent een pleegzoon of aangenomen zoon van den minister Von Strausz heeft mij ten zeerste verwonderd. Ik verklaar u positief, dat de minis ter noch een zoon, noch een pleegzoon heeft. De man, die zich daarvoor uitgeeft, is of een krank zinnige of een bedrieger en ik geef u wel in rnr. W. Boot, te Amsterdam, zijn uitgebracht 447 stemmen, op mr. J. R. Boerlage te Am sterdam 24. 2. Vacature mi*. A. Bloembergen Ez. Op den heer mr. H. Smeenge, te Hoogeveen, zijn uitgebracht 430 stemmen, op den heer F. B. Löhnis te 's-Gravenhage 44 stemmen. Dientengevolge zijn tot leden van het hoofd bestuur gekozen de heeren mr. W. Boot te Amsterdam, en mr. H. Smeenge,te Hoogeveen. Een telegraaf-commies verzekert in de N. Rolt. Cl., dat zelden een benoeming met meer algemeene en onverdeelde blijdschap door de telegraaf-ambtenaren is begroet, dan die van den heer Havelaar tot directeur-generaal. En terecht brengt hij in herinnering, wat het korps aan het optreden van den heer Havelaar als Minister te danken heeft, daarbij de verwachting uitsprekende, dat nu ook de toen genomen koninklijke besluiten in zake promotie, die bij de posterijen reeds ingingen, eveneens bij de telegraphie spoedig volle werkelijkheid zullen worden. Op nader aan te kondigen plaatsen, dagen en uren zullen de inspecteurs der registratie en domeinen zitting houden tot het geven van inlichtingen aan allen, die met de Ver mogensbelasting te maken hebben. Het centraal bestuur van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond zal omstreeks half Juni een algerneene bijeenkomst houden in het belang der uitbreiding van het Kies recht. Alle vereenigingen, benalve de sociaal democratische, zullen worden uitgenoodigd derwaarts deputaties te zenden. Patrimonium en de R. K. Volksbond zijn tot medewerking uitgenoodigd. De voorzitters dier bonden heb ben in een conferentie zich ten gunste daar van verklaard; vooral van de zijde van Pa trimonium bestaat de kans van medewerking. Onze lezers weten, dat ook deNederland- sche marine vertegenwoordigd was bij de groote revue der vloten te Nieuw-York. De Nederlandsche kolonie in die stad heeft aan de officieren van H. M. schroefstoom- schip 4e klasse Van Speijk, commandant de kapitein-ter-zee VV. A. Arriens, welke bode m de eer onzer vlag bij die revue ophield, den 29 April een diner aangeboden. Het keurig gedrukt menu van dezen feest maaltijd werd ons toegezonden en we willen niet naiaten er hier een beschrijving van te geven. Het bestaat uit twee octavo bladen, saam gehouden dooi* een strik in onze nationale kleuren. De voorzijde van het eerste blad ver toont de Nederlandsche en de Amerikaansche unie-vlag. Aan de keerzijde, het portretvan De Ruyter en een vak waarin Van Speijk's por tret zou gekomen zijn «indien er genoeg van den held ware overgebleven nadat hij zijn schip in de lucht deea vliegen." Het tweede blad is van Oranje papier en bevat, behalve de portretten van riet Hein en Tromp, de spijskaart. Onder de spijzen komen voor: Koninklijke lente-soep, gestreepte baars in Van Speijk stijl, lamsvleesch in De Ruijter stijl, sorbet Piet Hein," enz. terwijl een «zeebegroeting van 21 llesschen wijn" op de menu staat aangegeven. Aan de keerzijde het insigne van the Hol land Society of New-York, met het. devies: «Eindelijk wordt de spruit een boom." Het geheel ziet er keurig uit en bewijst ten volle, dat de afstammelingen der eerste kolonisten te N:eu\v-Amsterdam de taal en het land hunner vaderen nog geenszins ver geten zijn. De overkapping van het tweede perron en de verbinding der beide perrons door een tunnel zal aan het station aer H. IJ. S. Mij. te Hilversum nog dezen zomer gereed komen. Reeds binnen eenige dagen zal de aanbeste ding plaats hebben. De onkosten van een en anuer zijn geraamd op f55500. Jkv. Henriette Teding van Berkhout uit 's-Gravenhage is te Bern gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Naar men ons mededeelt, is het gebrek aan drinkwater in Noord-Holland tengevolge van ongekende droogte zoo groot, datae Noord-HollandscheTramwegmaaischappij da gelijks watertreinen laaten loopen. Op de plaatsen aan den weg gelegen, wordt 4 cent, op verder afgelegen plaatsen tot 45 cent per gang 2 emmerswater betaald. overweging, de hulp der politie in te roepen. Geloof mij gaarne met hartelijken groet de uwe Brandt." Het schemerde Frans na lezing dezer regelen voor de oogen. Zijn gevoel had hem aldus niet bedrogen en zijn achterdocht, van den beginne af tegen Walther en zijn vrienden opgevat, was dus juist geweest. Die man dus, door de natuur zoo rijk begiftigd, die door een ieder toegejuicht werd, die man was een bedrieger. Want dat hij niet waanzinnig, maar in het volle bezit zijner geestvermogens was, dat viel geen oogenblik te betwijfen. Hoe verdorven moest hij niet zijn, die op zulk een geraffineerde wijze de menschen misleidde 1 En toch verhief zich in Frans een stem ten gunste van Walther; hij kon niet ontkennen, dat de jonge advocaat iets zeer sympathieks bezat, zoodat hij hem, ondanks al zijn slechte eigenschappen, niet kon verachten, of kon haten. Welke beweegredenen leidde Walther tot dat bedrog? Was het slechts eerzucht om in de voorname wereld een rol te spelen? Wat het ook wezen mocht, mevrouw Von Linde- nau was schandelijk misleid geworden en het geluk van Alice, van dat arme meisje, had die Von Strausz wellicht voor eeuwig vernietigd. Doch Frans mocht zich niet te lang aan deze en dergelijke beschouwingen overgeven. Hij moest zoo spoedig en zoo doeltreffend mogelijk handelen. De politie mocht niet in deze zaak gemengd worden om alle opzien te vermijden, want de naam der familie Von Liudenau mocht in geen geval in verband met dien van Walther genoemd worden en dat zou niet te Wat is toch de reden, dat het wapen der infanterie het eenige wapen in onze armée is waarbi» de opengevallen plaatsen in de subalterne rangen niet terstond worden aan gevuld Nog onlangs is gebleken, dat men bij de overige wapens, o. a. bij de artillerie en de genie, net juiste beginsel huldigt, dat éen persoon, stijgende op de hiërarchische ladder aanstonds door de lager geplaatsten behoort vermijden zijn, als het een rechtszaak werd. Hij zou alles in het werk stellen om Walther tot een spoedig vertrek te bewegen. Hij nam uit een casette driehonderd mark, kleedde zich haastig en begaf zich en begaf onverwijld naar het kurhaus. Reeds in de verte zag hij, dat het geheele ge zelschap zich aan het strand vereenigd had. Frans ontdekte spoedig, dat Walther en Alice, te midden der gasten, dicht naast elkander ston den. Men schertste en lachte vroolijk onder de heerlijke tonen der muziek. Hoe armzalig en klein kwam de wereld Frans in die oogenblikken voor. Al die voorname, rijke geestige, lieden werden beheerseht door een bedrieger, wiens plannen zoowel als zijn afkomst in een sluier gewikkeld waren. O, als zij er maar niet by ge weest ware, die hij zoo innig liefhad. Het liefst ware hij tot die verblinden gesneld om hen toe te roepen: „Arme dwazen, keert terug. Gij strekt tot speelbal aan een listigen bedrieger." Doch hij begreep, dat alle overijling de zaak bederven zou, dat hij kalm blijven en afwachten moest, totdat het vuurwerk, dat weldra ontstoken werd, geëindigd was. Eindelijk was het laaste stuk afgestoken. Het gezelschap schaarde zich in rijen en begaf zich, voorafgegaan door een muziekkorps naar het kurhaus. Frans wist daar onopgemerkt zijn tante, mevrouw Von Hartwig te naderen en haar naar den tuin te voeren, waar hij haar alles in korte woorden, zonder omwegen, mededeelde. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1