gevolgd te worden. Onze zeemacht doet niet anders. Vat men dan niet, dit billijke systeem tegenover slechts één wapen verwaarloozende, dat hierdoor onrecht geschiedtvooral juist hierom te meer te betreuren, wijl de infan- terie-luitenants het langst op den kapiteinsrang moeten wachten? Reeds vroeger vestigden wij op deze onbil lijkheid de aandacht. Het. wordt tijd, dat men wat actiever ga worden aan Departement of Inspectie. Athoe. Op 1 Mei ontbraken bij ons leger: bij de infanterie 23 cavalerie 6, genie 4 en bij de mil. adm. 12 officieren, terwijl er bij het wapen der artillerie 7 overcompleet waren. Het Spaansche leger telt 264 generaals, waarvan 5 kanitein-generaals, 40 luitenant- generaals en 160 zoogenaamde brigade-gene raals, ofschoon men wel kan nagaan, dat het Spaansche leger rijker is aan generaals dan aan brigades! Op het papier staan nog 246 generaals der reserve. Een Italiaansch luitenant-kolonel beveelt voor militaire wielrijders een nieuw model machine aan, dat éen gewoon achterrad heeft maar twee kleine, dicht bij elkander staande voorwielen. Deze machine zou het voordeel aanbieden, dat zij bij stilstand of langzamer gang niet omvalt. De rijder zou alzoo in staat zijn op zijn wiel gezeten, een terrein kaart te raadplegen, bet terrein te verkennen, met een superieur te spreken, een troep te laten voorbijtrekken, enz. Bij deo eersten indruk schijnt dit denkbeeld inderdaad niet onpractisch. «La Belgique militaire" ondersteunt de vele klachten, die in de Belgische armée gehoord worden over de trage bevordering, speciaal bij het hoofdwapen, de infanterie. De wet op de bevordering is daar al even verouderd als het Nederlandsche leger. Het blad dringt, in het belang van den goeden geest in net leger en in het belang van het land, aan op verbetering, want zonder deze «zal geen enkel infanterist het meer tot generaal kunnen brengen!" Naar aanleiding van een voorstel van den president der Rekenkamer in Nederlandsch- indië, belast met het aangeven van middelen om tot bezuiniging van de uitgaven in Indië te geraken, heeft de Indische regeering het denkbeeld in overweging gegeven om de werkzaamheden van den dienst dei' genie geheel of grootendeels bij het Departement van burgerlijke openbare werken over te brengen. In verband hiermede heeft, naar men meldt, een oud-chef van het wapen der genie in ludië van den Minister van koloniën de opdracht ontvangen om de maatregelen vast te stellen, die gevorderd zouden worden om de officieren der genie hij den Waterstaat te doen overgaan. Welzeker; het heele wapen der genie maar opgedoektMaar dan moest de cavalerie maar .tegelijkertijd opgeruimd worden. Men bezui nigt dan nog meer. Voor de diensten welke niet meer te voet afgedaan kunnen worden, vindt men allicht een bendie te huur. STADSNIEUWS. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat sedert 1 Mei de Bus- lichtingen aan liet kantoor voor de ver zending per Spoortreinen zullen geschieden als volgt: Snoortijd (20 minuten achter bij den plaatse lijken tijd). Richting AMSTERDAM. 7.40. 7.50, 10.20, 11.35. 1.25, 1.50,5.20,7.— 7.40, 8.50. Richting ZUTPHEN. 7.10, 11.—, 3.50, 6.30, 8.50. Richting UTRECHT. 7.40, 10.20, 11.40, 1.50, 4.40, 7.30, 8.50. Richting ZWOLLE. 6.25, 0.—, 11.—, 5.—, G.30, 9.15. Richting NIJMEGEN. 6.—, 12.20, 8.45. Lichting der Ruitenbussen. 5.30, 0.—, 12.55, 4.—, en 8.15. (beide laatste op Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor o. a. geopend van 7.458 u. 'sav. uil-duitend tot afhalen Brieven enz. De uitgifte der tijds bepalingen zal spoedig worden aangekondigd. De Directeur C. SMITT. Ds, J. Hoovkaas Jr., de nieuwberoepen pre dikant bij de Remonstrantsche gemeente al hier, zal Zondag 4 Juni hier bevestigd worden en daarna zijn intrede doen. Aan het hier tor stede in de vorige week tehouden examen vooradjudant-onderofïicier, ienstdoend officier bij de bereden artillerie, hebben van de zes adspiranten voldaan de wachtmeester Groeneveld van het 2e en de opperwarhtmeester Talboom van het 3e regi ment veld-artillerie. Het bericht doet de ronde, dat heden zou aangevangen worden met het uitgeven in de buitengemeenten van de formulieren voor de Vermogensbelasting en dat die formulieren nog in den loop van deze week hier ter steae zouden worden verspreid. Een aanschrijving tot uitdeeling dier for mulieren is echter bij den Inspecteur hier nog niet ingekomen, zoodat het bericht als voorbarig beschouwd moet worden. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de hier gevestigde afdeeling van «Volksonderwijs", gaven de'Punten voor den beschrijvingsbrief ter algemeene vergadering geen aanleiding tot belangrijke discussie. Als afgevaardigde voor de algemeene ver gadering werd gekozen de heer M. L. Celosse; tot zijn plaatsvervanger, dc Leer H. W. van Esveld. Zaterdagochtend omstreeks half negen ge beurde op de Kortegracht een ongeluk, dat schromelijke gevolgen bad kunnen hebben. Een 14-jarig meisje uit de Muurhuizen reed een zusje van evenveel maanden in een kinderwagen en bleef op de gracht praten, den wagen aan zijn lot overlatend. Door den wind voortgestuwd, liep de wagen van den hoogen walkant in de gracht, de kleine er onder. Op het hulpgeroep der hevig verschrikte geleidster, schoot Karei Mulder, timmermaus- gezel bij den aannemer Heilygers toe en sprong deze, zonder zich lang te bedenken in de gracht, waarna het hem spoedig ge lukken mocht de kleine onder den wagen uit en op den wal te brengen. Het meisie moest onder geneeskundige hulp gesteld worden, doch verkeert thans weder in vrij gunstigen toestand. 'tls reeds de tweede maal, dat Mulder, een oppassend werkman en zelf vader van een vrij groot gezin, op dergelijke wijze een menschenleven redt. Gemengd Nieuws. De vele gevallen van oplichting, die on danks de herhaalde waarschuwingen nog maar al te dikwijls geconstateerd worden, hebben de firma Wijsmuller Cie, Singel 299 te Amsterdam, doen besluiten om het middel, door hen in het Buitenland, voor namelijk Engeland, met goed gevolg toege past, ook hier te lande aan te wenden, en voor den reëelen handel kosteloos ver krijgbaar te stellen een volledige lijst der wijdvertakte bende van het gilde «koopen en niethetalen". Elke aanvrage moet vergezeld zijn van een gefrankeerde enveloppe. Zondag is in het Echterboscb, gemeente Echt, vermoord de 28-jarige Anna A. De dader, een minnaar van haar, van wien zij niets wilde weten, wist, dat zij van Roer mond naar het gehucht Echterboscb zou gaan, om een zieke zuster te bezoeken. Hij wachtte haar onderweg op en doodde haar, waarna hij een brief aan den vader schreef in welken hij het gruwelstuk bekend maakte en de plaats aanduidde waar hij haar begra ven had. Zondagavond is de moordenaar nog te Roermond gezienhet geval was toen eenter nog niet bekend. De marechaussees uit Roermond en omliggende plaatsen zjjn thans onmiddellijk uitgetrokken. De dader is ongeveer 50 jaren oudbij was knecht in een zoutziederij te Roermond en was in het naburige Maasniel geboren. Volgens een nader bericht is de hoed van den moordenaar, zekeren D. Smeets, op de spoorwegbrug te Roermond gevonden. Het vermoeden wint daardoor veld, dat Smeets zich heeft verdronken. Op de Zaterdag in het Westland gehouden veilingen werd besteed voor: witte asperges 2031 ets., blauwe 1219 ets. per bos; aardbeien 1319 ct. per potje; spinazie 13 11 ct. per kin; postelein 2338 ct. per vierdepartde aanvoer van asperges bedroeg omstreeks 1500 bos. Het Mei-nomnier van het te Leeuwarden verschijnend onafhankelijk sociaal-democra tisch weedblad De Nieuwe Tijd, is geheel mei rooden inkt gedrukt. Onder de adver- tentiën is er een van W. Damsma Pz, te Sneek (een der onlangs wegens opruiing veroordeel den), die zich noemt «Adspirant boef. In een vorig nummer deelden wij mede, dat verleden week in Den Haag een paartje in 't huwelijk trad, waarvan de man 73, en de vrouw 17 jaar was. De jonggehuwde echt genoot is reeds overleden. Te 's-Hertogenbosch doet zich het geval voor tiat tot het garnizoen daar behooren een tamhoer, een korporaal, een sergeant en een sergeant majoor, die allen den naam dragen van Majoor. De tamboer en de ser geant zijn tengevolge daarvan tamboer-Ma joor en sergeant-Majoor. Een vroegere burgemeester van een fier welvarendste gemeenten in het noorden werd deze week opgenomen alsverpleegde in de bedelaarskolonie te Veenhuizen. Reuter seinde Zaterdag uit Berlijn: Na de verwerping van het regeerings-ontwerp tot vermeerdering der strijdkrachten en van het hem iddeli ngs-voorstel van den Centrum-leider Von Huehne, heeft de regeering onmiddellijk den Rijksdag ontbonden. I)e Reichsanzeiger bevat heden het decreet des keizers, waarbij de Rijksdag wowt ont bonden en dat reads door kanselier Caprivi in den Rijksilag was voorgelezen. De verkie zingen voor den nieuwen Rijksdag zullen oen 15en Juni plaats hebben. Ter eere van het zilveren bruiloftsfeest van den koning en de koningin van Italië, had een provinciaal comité van Rome doen weten, dat aan elk kind, hetzij van het man lijk of' vrouwelijk geslacht, dat geboren werd in de stad of de provincie Rome, tusschen middernacht den 21 April en middernacht den 22 April, een spaarbankboekje zou wor den geschonken met een bepaalde som, die geheel ten voordeele van net kind moest komen. De stedelijke statistiek leert dat in Rome in de tijdruimte van 24 uren, het gemiddeld aantal geboorten 40 is. Het mag dus wel eenige verwondering baren, toen men in den vastgestelden tijd dat cijfer zag opklimmen tot 86. Er is veel sneeuw gevallen in verscheiden- gedeelten van Bohemen, vooral in de om streken van Iglau. De groote «vaster", dr. Tanner veertig dagen heeft hij het eens zonder voedsel uit gehouden heeft te Londen, door zich een sterke morphine-inspuiting te geven, een einde aan zijn leven gemaakt. in Italië is berekend, dat het vriendschap pelijk bezoek van het Duitsche keizerspaar koning Humbert meer dan een millioen gul den gekost heeft. Het ontbijt te Pompeji heeft meer dan 75000 gulden gekost; het inrichten der ver trekken van Mancia Lunga meer dan400 000 gulden. Gerookte vischworst is het nieuwste voort brengsel uit het vischrijke Noorwegen. Een proefzending is naar Duitschland gezonden. Mocht het zeer goedkoope artikel in den smaak vallen, dan zullen groote hoeveelheden aan de markt gebracht worden. Regent het hier niet, in andere landen des te meer. Uit Spanje komen zelfs veront rustende berichten blijkens welke hevige re gens de wateren zouden hebben doen zwellen. Op sommige plaatsen is door het. water groote senade aangericht. In Italië daarentegen is het zóó droog als nooit te voren, de oogst staat er slecht en als het zoo doorgaat, vree- zen de landbouwers het ergste. Een Franseh vicomte, die niet zoo met aardsche goederen gezegend is als hij wel wenschte, heeft het volgende middel uitge dacht om zich te verrijken. Hij heeft een loterij voor dames op touw gezet van 5003 nummei-s a 10 gulden en met éen prijs, na melijk hij zelf en zijn titel. Die loterij zal hem f50000 opbrengen en hem «lus plus zijn titel een niet te versmaden partij maken voor de gelukkige winster. Een echtgenoot met een titel en oO 000 gulden voor 10 gulden. Dat is een buitenkansje! Het veertigjarig bestaan van het Crystal Pa lace te Sydenham zal op 19 Juni e. k. met een schitterend feest gevierd worden. Jack the Ripper heeft aan de Londensche politie zijn terugkeer en de spoedige hervat ting van zijn werk aangekondigd in een brief, waarin een stukje gedroogde vrouwelever was en waarop van buiten met bloed een doodkist was geteekend. Een Amerikaansche tabaksverkoopersfirma adverteert haar sigaren aldus »De tabak, waarvan onze sigaren gemaakt worden, groeit geheel in broeikasten, en de sigaren worden bewerkt op mahoniehouten en marmeren tafels, door welopgevoedde Cu- baneezen, in zwarte rokken en met witte handschoenen aan. «Als iemand deze sigaren rookt, loopt hij op lucht en droomt, dat hij een vier karaats diamanten doekspeld en een pak van vijf- en-zestig dollars draagt en pas een rijk hu welijk gedaan heeft. Zij maken de tanden wit en oen adem geurig, en doen op de gladste lip binnen korten tijd een knevel groeien. Zij verbeteren en verfraaien de gelaatskleur en nemen taankleurigheid, sproeten, puisten, als ook allen uitslag op kale hoofden weg. Zij parfumeeren het huis, de venstergordijnen en de kleeren met den beerlijken geur van heliotroop, verscli hooi en Jockey-dub. Geen welingelicht 'gezin kan huishouden zonder een kistje van die sigaren, want de man, die ze rookt, zal nooit vloeken, als hij kachelpijpen, die gezakt zijn. moet opschui ven of na het avondeten naar «de post" gaan en knorrig terugkomen, of laat in de club blijven of altijd zijn zin willen hebben. «En a|s zij verbrand zijn, is de aschvan deze sigaren de beste «geconcentreerde tand poeder die ooit is uitgevonden." Haar geweten liet haar geen rust meer Het is een onomkoopbaar rechter, het ge-1 weten in ons, welks uitspraak nooit valsch of bedriegelijk is, zoolang het hart vooreen nobel gevoel bekwaam ishet geweten plaatst ons niet alleen tegenover het kwaad, maar doet ons ook het goede herkennen en brengt er ons toe het goede te doen. «Mijn geweten laat mij geen rust" schrijft Mevrouw Wiedt- mann, Herberstraat 74-75, te Schoenenberg bij Berlyn, «zoo lang ik, voor het nut van iedereen, mijne gevoelens van innige dank baarheid niet zal uitgedrukt hebben voor het onvergelijkbaar middel «Warner's Safe Cure" hetwelk mij de gezondheid wederge geven heeft. «In het begin van Januari van verleden jaar leed ik verschrikkelijk aan eene lever en blaasziekte en werd twintig weken lang door eenen als zeer bekwaam bekend staan- den geneesheer verpleegd. In de laatste we ken van April had ik zeer erge bloedige wateiloozingen, welke somtijds acht dagen duurden. Het gebruik van ijs en al de ge wone middelen bleven zonder werking. Men bracht mij naar het gasthuis, maar ook daar kwam geene verbetering. Ik had erge pijnen in de lendenen en bijna na iederen maaltijd had ik barkingen van gal; ik vermagerde op schrikkelijke wijze, de verslagenheid ver meerderde, ik zag altoos zwarte puntjes voor mijne oogeu vliegen, kortom mijn toestand was afschuwelijk. Ik verliet het gasthuis op 10 September en sukkelde erg tot op 10 October. Toeu was mijn toestand zoo slecht dat de dokter aan mijne familie zeide, dat er geen hoop meer bestond en mijn dood werd ieder oogenblik verwacht. Ik was een geraamte geworden: de vrienden die mij kwamen bezoeken herkenden mij niet meer. Dit duurde tot in November, tot dat ik voor de eerste maal «Warner's Safe Cure" probeerde en reeds na de eerste halve flesch voelde ik mij beter: brakingen, koortsen en pijnen waren verdwenen. Na vier tlesschen «Warner's Safe Cure» genomen te hebben met twee llesschen Warner's pillen, ben ik volstrekt genezen en heb eene plaats kunnen aannemen. Ik zal met genoegen verdere inededeelingen aan hen die ze mij vragen geven. Te koop bijM. CLEBAN Co te Amster dam, G. J. W. SNAB1L1E ie Rotterdam, Al gemeen Depot A. L. SAUT. Co Den Haag. Maandag werd met groote plechtigheid de internationale tentoonstelling te Chicago door president Cleveland geopend. De pre sident werd met betuigingen van algemeene geestdrift ontvangen. De tentoonstelling is echter nog onvollediger dan gemeld werd. Van de 200 gebouwen zijner 140 ongenaakbaar door de massa's ongeopende kisten. I)e Brit- sche en de Duitsche inzenders gispen hier over de spoorwegen, welker personeel het vervoer van kisten weigerde, tenzij men het omkocht. Het tentoonstellingshcstuur erkent dit schandaal maar zegt, dat het te laat daar mee bekend werd om er tegen te kunnen ageeren. Een te Odessa verschijnend blad bevatte onlangs het volgende bericht«Den persoun, die gisteren op ons bureau inbrak en een paar aangeteekend brieven medenaru, die de som van 30 roebels 40 kopeken bevatten den prijs van 4 abonnementen wordt verzocht de brieven zonder geld weder aan den uitgever te doen toekomen, opdat hij de namen kenne der 4 abonnés, die betaalden en hun alzoo het blad worde toegezonden." Twee dagen later ontving de hoofdredac teur den volgenden brief: «Waarde heer! Ik heb hierbij de eer, u de 4 aangeteekende brieven die ik gestolen heb (zonder geld) volgens uw wensch te doen toekomen. Heb echter de goedheid inij een kleinen tegen- dienst te bewijzen. U weet wellicht, dat ik, nadat ingebroken had, ingevolge uw terug keer op zeer ongelegen tijd, uit het venster moest springen. In den haast liet ik op uw kantoor, een breekijzer, twee nachtsleutels en een necessaire liggen, die met voorwerpen gevuld is. welke voor mij het eenige middel zijn om in mijn onderhoud te voorzien. Wees zoo goed een en ander, gewikkeld in een nummer van uw geacht blad, heden nacht neer te leggen tien schreden rechts van den hoofdingang van de Diergaarde. Ontvang in- tusschen ae verzekering mijner oprechte hoogachting, enz." Daags daarop verscheen in het blad de volgende mededeeling onder de rubriek: J «Correspondentie"Onzen onbekenden vriend. De 4 aangeteekende brieven hebben wij in oede orde ontvangen en wij zeggen u vooi e prompte toezending hartelijk aank Uw gereedschap kunnea wij u tot onzen spijt niet teruggeven, daar liet sedert gisteren net eigendom der politie is geworden. In de hoop, dat u, waarde heer, ons dit niet euvel zult duiden, teekenen wij hoogachtend, de redactie.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2