Militaria. werp tot wijziging van de pensioenwet aan- bangig, die voornamelijk ten doel heeft om aan zij oude weduwen, die bij de nieuwe wet waren vergeten, alsnog een pensioen toe te kennen. Er is in de Kamer zeer op aange drongen dat ontwerp toch schie'ijk in te dienen, daar vele van bedoelde weduwen reeds zeer oud zijn en er anders allicht niet meer van zouden kunnen proliteeren. Maar nu de Minister Pierson eindelijk aan dien wensch voldaan heeft, maakt de Kamer met de behandeling al zeer weinig spoed. Het is zeker al twee maanden geleden, dat het ontwerp in de afdeelingen is onderzocht, en nog is geen voorloopig veralag uitgebracht. Wacht men misschien tot aie weduwen, uit den aard der zaak, hoogst bejaarde vrou wen, overleden zijn'.' liet heeft er den schijn van." sum. Minste inschrijver was de heer H. Wien- hoven te Schiedam, voor f43030. In Gelderland N.-Brabant en Friesland heeft Maandag een flink onweder gewoed en ook uit enkele gemeenten in andere pro vinciën komt het bericht, dat er regen is gevallen, zij het dan ook weinig. Onder Gorssel is een boerderij waarin de bliksem is geslagen, met aangrenzende schu ren tot den grond toe afgebrand; teZutphen heeft hij een deel van aen voorgevel in de Larestraat vernield te Echten werd de heer K., vader van een talrijk gezin, terwijl hij aan tafel zat, door den bliksem doodelijk getroffen; te Enschede vernielde hij hef dak van twee woningen, en te Oirschot veroorzaakte hij een weinig beduidenden brand in het huis van dr. v. E. neemt zij over. Niet alle vaartuigen konden inde voorgeschreven rij hun plaats behouden. Be Brazilianen zakten af. En de admiraal Ghe- rardi, die aan boord van het vlaggeschip de Philadelphia de revue commandeerde, zond bericht aan den Commandant van de Duitsche Keizerin Augusta, die op het onze volgde, dat hij met zijn drie schepen de VanSpeyk mocht passeeren als deze niet in staat was in de rij te blijven. Maar hetgeen volgde bewees, dat de Hol lander best in staat was voor zichzelf te zorgen. Met zijn vaartuig van hout en ijzer en verouderde constructie wist kolonel Arriens steeds op één lijn met de Kei zerin Augusta te blijven, terwijl hij den voorgeschreven afstand van de Concordia die zich vóór hem bevond, bleef onderhouden. Geen enkele maal behoefden de Duitschers, die zich achter hem bevonden, hunnen tocht te vertragen. Toen de dag ten einde spoedde en de wind naar zuiden omsloeg, maakte de com mandant het zeil los en met behulp van stoom en zeil gelukte het hem, toen bij net invallen van de duisternis de volgorde niet langer behoefde gehandhaafd te worden, om naast de schepen, die de leiding hadden, te komen. En zoodra het begon te schemeren, bleek het dat de Hollander al de anderen had achtergelaten. Van de brug der Philadelphia kon hij worden waargenomen met zijn rood- wit-blauwe Nederlandsche kleuren,diedesche- Êen in de achterhoede zijn groet toewapperde. et was kranig van den Hollander, die allen den loef afstak en te wiens eer het eerste schot van Fort Monroe, het punt van aan komst, werd gelost. Hij had getoond, dat hij best voor zichzelf kon zorgen." De United Service Gazette bericht met veel ophef, dat de Nederlandsch-Indische Regee ring een voortreflelijken maatregel nam in de oprichting van een versterkt kolenstation op het eiland Poeloe-Way aan de noord west zijde van Sumatra. De ligging van dit station, aan den ver keersweg van het Suez-kanaal naar Oost- Azië, vlak bij de Straat van Malakka, dichtbij de groote havens van Britsch-Indië, maakt het tot een der uitnemendst gekozen depots. Men vergete bovendien vooral niet zegt het Amerikaansche bladdenPoeloe-Way, in geval van een oorlog tegen Engeland, van onschatbare waarde is, daar het steenkolen station het eenige niet-Engelsche is op den gansehen weg van Suez naar China. Het zou een krachtig steunpunt zijn voor Engeland's tegenstander. Het Amerikaansche blad is wel goed om bij voorbaat zoo over onze bezitting te be schikken. België heeft er steeds naar gestreefd de paarden voor de bereden wapens in het land zelf aan te koopen. Ook dit jaar is de re monte-commissie er in geslaagd 141 inland- sche paarden (o. a. de bekende Ardenner) ten behoeve der veldartillerie tegen een ge middelden prijs van 840 francs te koopen. La lielgique militaire, ofschoon in het algemeen prijzende, dat er allereerst getracht wordt ue binnenlandsche fokkerij aan te moedigen, laakt ten zeerate de hooge kosten aan die romonteering verbonden. Hot blad drijft den spot met de talrijke militaire comité's, die het «zooveel hoofden, zooveel zinnen" tot schade van het land doen zijn en ontzaglijk veel geld kosten. Denk eens aan, 6 officieren uit den troep en 2 paardenartsen, dat is minstens de helft te veel Generaal Loizillon, da Fransche Minister van Oorlog, speelt er blijkbaar niet mede. Hij schijnt n. 1. in den korten tijd van zijn ministerschap reeds twee strenge circulaires te hebben uitgevaardigd, om zijn afkeur te kennen te geven «ver het misbruik, dat er van ilen invloed van Kamer-afgevaardigden gemaakt wordt om officieren aan allerlei voordeelige en hooge militaire posten te helpen. Zijne Exc. heell zoo althans lezen we schier iederen ochtend bezoeken te ontvangen van allerlei «députés", die hun vrienden of protégés komen aanbevelen voor vaceerende militaire betrekkingen. De Mi nister heeft dan ook onlangs in het Bulletin officicl du Ministro (h la Gueire herinnerd, dat hij zich met die aanbevelingen niet al leen niet inliet, dor.h dat hij elk officier dis ciplinair zou straffen, voor wien civiele per sonen kwam bedelen om gunsten. l'Avenir n:i!!'a>re keurt het af dat men generaal 1/odds heelt teruggeroepen, of hem althans heeft vergund Frankrijk te bezoeken. De toestand in Dahomey is nog bij lange niet zooals hij behoort te zijn om den opper bevelhebber der troepen een pleizicrreisje te laten maken. Vooral in Abomey schijnt het nog lang niet pluis. De aauhangera van Behanzin wachten slechts op liet goede jaar getijde om hun slag te slaan. l)e zwarte Koning beschikt, allen geleden verliezen ten spijt, nog over een talrijke macht, die 50 K.M. noordelijk van Abomey issaamgetrokken. Het blad beweert zelfs, dat de Dahomey- anen nog een 700 tal snelvuurgeweren en 4200 geweren van minder kwaliteit bezitten. Hoe het zij, veel reden tot juichen moet er voorahands niet wezen. De Arnh. courant schrijft: Een bijna ongeloofelijke mededeeling komt ons ter ooren, maar van een zijde, die alle vertrouwen verdient. In een onzer garni zoenen zouden namelijk door den overate, optredende bij ontstentenis van den comman dant Red.) aan de tweede luitenants de viagen zijn gericht, die zij op hun woord van eer naar waarheid moesten beantwoor den lo of hun onders nog leefden2o. of zij i'e officieren een vermogen van meer dan dertienduizend gulden bezaten. Dit cijfer zou doen vermoeden, dat de vragen ïn verband stonden met de Vermo gensbelasting, maar eenige opheldering ont vingen de officieren daaromtrent niet. Ook wij zouden vruchteloos daarnaar zoeken, daar de Vermogensbelasting een zaak is tussclien den fiscus en den belastingplichtige, waar de militaire hiërarchie geheel buiten staat, ter wijl een opgave omtrent het fortuin dat men bezit, op die wijze verkregen, voor de be trokken ambtenaren met den aanslag belast, geenerlei waarde heeft. STADSNIEUWS^ Op eersten Pinksterdag zal in de Remonstr- kerk alhier geen godsdienstoefening gehouden worden, doch op tweeden Pinksterdag hoopt dr. H. IJ. Gro newegen, Remonstr. predikant te Utrecht bij den 11. dienst voor te gaan en nieuwe leden der Gemeente te bevestigen. De tegen hedenavond uitgeschreven open- bare vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, zal geen voortgang hebben. De inspecteur der Registratie en Domeinen alhier zal tot het geven van inlichtingen omtrent de Vermogensbelasting op de volgende dagen in bijgemeldegemeenti nzitting houden: 4. Barneveld en Hoevelaken: op Donder dag 25 Mei 1893 ten raad huize te Barneveld, 's voorin. 942, 'snain. 1—4. 2. Harderwijk en Putte iop Vrijdag 2(5 Mei 1893 ten raadhuizete Harderwijk, 's voorin. 942; 'snam. 44. 3. Nijkerk: op Maandag 29 Mei 1893 ten raadhuizealdaar, 's voorm. 942; 'snam. 14. 4. Elburg en Doornspijk: op Dinsdag 30 Mei 4893 ten raadhuize te Elburg, 's voorin. 10—42; 'snam. 14. 5. Ermelo, Elspeet, Nunspeet, Oldebroek: op Woensdag 34 Mei 1893 ten raadhuize te Nunspeet, 's voorin. 912; 's nam. 14. 6. Amersfoort, Bunschoten, Hoogland, Leus den: op Donderdag l en Vrijdag 2 Juni 1893 in het gebouw der voormaligen rechtbank (Zuidsingel) 's voorm. 912; 'snam. 4—5. 7. lieerde en Hattem: op Maandag 5 Juni 1893 ten raadhuize te lieerde, 's voorm. 44 tot 's nam. 5. 8. Baarn, Eemnes, Soestop Dinsdag 0 en Woensdag 7 Juni 1893 ten raadhuize te Baarn, 's voorm. 912, 's nam. 44. 9. Woudenberg en Stoutenburg: op Don derdag 8 Juni 4893 ten raadhuize te Wou denberg, 's voorin. 942; 's nam. 14. Belastingschuldigendat zijn zij die 1'13U00. of meer bezittenworden herinnerd aan hun verplichting orn, zoo zij geen biljet ont vangen, op straffe van ambtshalven aanslag vóór 15 Juni 1893 een biljet aan te vragen. Biljetten zijn kosteloos te bekomen hij de Ontvangers der Successierechten en ter Se cretarie van alle gemeenten. Nadat Dinsdagavond eenige druppels ge- I vallen waren, heell het hier gisteravond en in den al'geloopen nacht eens Ilink geregend. We maken hiervan melding, omdat het niet aan allen bekend zal wezen, dat sedert 22 April in deze gemeente geen regen ge vallen is. Door den heer B. E. Mater alhier is Dins dag aanbesteed het bouwen van vijf woningen aan den Soesterstraatweg. Ingeschreven werd door: W. Salomons, f6235; I. Klaarenbeek, f4969; E. S, Bijtelaar, f4847; H. Heilijgers, f4800; H. Schouten, f 4750; W. van Achterbergt), f4(544 en J. Dieters f 4(500. Het werk is den minsten inschrijver ge gund. Aangaande het Kunstenaarsconcert, Zon dagmiddag 14 Juni te éen uur in Amicilia alhier te geven, als besluit van het huishou delijk muziekfeest van de afdeeling «Amers foort" der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, kunnen wij thans rneedeelen, dat het Programma de volgende nummers omvat 4. Psalm 90 en Psalm 422, Jan Picterz. Sweelinck (4618), voor koor a capella. 2. Vervlogen geluk en Uchtendgroet, van l'r. Schubert en Dies irae, van Joh. J. II. Verhulst, te zingen door den heer Joh. J. Roginans. De minister van oorlog heeft, als tevreden- heidshotuiging, een maand verlof met behoud van tractement verleend aan alle officieren, die in de winter 1892/4893 belast zijn geweest met de leiding der vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Aan ile onderofficieren en korporaals zijn gratificatiën uitgereikt ten bedrage van respec tievelijk f40.en f5. Bij besluit van den minister van financiën van 40 Mei 4893 is vastgesteld de 343ste Staatsloterij welke zal aanvangen den 47 Juli en eindigen den 7 October aanstaande. Jl. Vrijdag kwam de Centrale Commissie voor de Statistiek te 's-Gravenhage in gewone vergadering bijeen. Nadat enkele aan de Re- geering uit te brengen adviezen waren af gehandeld, werd de in de vorige vergadering aangevangen bespreking betreffende de wijze tot het verkrijgen van meerdere kennis om trent, arbeidstoestanden voortgezet. Beslóten wei*d om, evenals onder andere in Engeland heeft plaats gehad, een aanvang te maken met het verzamelen van statistische gegevens omtrent het vereenigingsleveu onder de ar beid era. Ook andere onderzoekingen worden voor bereid, voor de uitvoering waarvan de me dewerking der arbeiders en arbeiders-ver- eenigingen zeer noodzakelijk zal zijn. Het onderzoek naar het vereenigingsleven zal reeds aanstonds tot het aanknoopen van betrekkingen tot dat einde aanleiding kun nen geven. Het Haagsche adres tegen het aanhangige Kieswetsontwerp. dat bij de Tweede Kamer is ingekomen, telt 44(iO handteekeningen, neerendeels van aanzienlij ken u it de reside» tie. De paus heeft een l'raaien prijs voor de te Schiedam gehouden Loterij-Tentoonstelling ten behoeve van Katholiek onderwijs geschon ken, bestaande uit een ivoren byouterie-kistje met nikkelen voetjes en ornamenten. Het kistje met witte zijde gevoerd, heeft op het deksel een wit marmeren plaat, waarop in liet midden het portret van Leo XIII in fraaie kleuren, terwijl ter weerszijden de pauselijke wapens zijn aangebracht. Maandag werd te Vlissingen de eerate steen gelegd van het nieuwe Havenstations gebouw. Reeds langen tijd werd reikhalzend naar de uitvoering van dit werk uitgezien, daar de inrichting van het tegenwoordige station in verband met den dienst op Enge land. lang niet meer voldoet aan hetgeen men thans bij het internationaal verkeer verlangt. Het nieuwe gebouw, dat in de onmiddel lijke nabijheid van de aanlegplaats der Stoom vaart. Maatschappij «Zeeland" wordt opge trokken, zal in alle opzichten aan de strengste eischen beantwoorden. Van de pontons zal men komen in een overdekte hal, die onmiddellijk gemeenschap heelt met de visitatie-zaal, welke gelegen is aan de gangen leidende naar de diverse, zeer ruime wachtkamers. In de gangen worden eenige toiletkamers aangebracht die naar de eischen des tijds zullen worden ingericht. In een vleugelge bouw worden gevonden de vertrekken en toiletinrichtingen voor voratlijke personen, terwijl een ruime vestibule aan de stadszijde zal worden opgetrokken. Overigens zijn een aantal dienstvertrekken benevens woningen voor den stationschef en diens assistenten in het plan opgenomen. Het geheel wordt een zoogenaamd Kopstation, met hoofd- en tusschenperorns, ieder lang 200 Meter. Het werk. met eenigen tegen spoed begonnen, aangezien een wijziging in het fundoeringssysteem hij de uitvoering noodzakelijk bleek, is thans echter in vollen gang: met drie stoomheien worden de noo- dige heipalen geslagen, en het werk zal met zoodanige kracht worden voorgezet, dat alles voor rlen a. s. winter onder de kap is gebracht. Het geheele station zal electrisch worden verlicht en voorzien zijn van waterleiding. Vanwege de Hollandsche spoor is eergis teren aanbesteed het wyzigen der spoorin- rirbtingen, het maken van een verhoogd perron me? ijzeren overkappingen bijkomende werken op liet stations-emplacement Hilver- De Temps van 45 dezer bevat het volgende bericht Te Amsterdam is een blad opgericht, De Telegraaf, dat zich ten doel stelt, het denkbeeld te verdedigen, dat de handhaving van den Europeeschen vrede en de voorspoed der Fransche republiek de beste waarborgen zijn voor het volkbestaan van Nederland Voor de zooveelste maal doet weer een ver haal in de uors de ronde over de herkenning van den veelgezochten Arton aan het Centraal station te Amsterdam, maarwijl'tafkomstig is van «een meneer, die 't heeft van een vriend, wien een andere vriend zeide den man te kennen," gevoelt men dadelijk dat men met het verhaal omzichtig moet zijn. Rij deAm- sterdarasche politie, aie volgens den «vriend" van de aanwezigheid van Arton was verwit tigd, is dan ook niets hiervan bekend. De huzaar u!. Deventer, die mr. J. P. Troel stra op het perron te Hoogezand een klap in het aangezicht gaf, is gestraft met 44 da gen provoost, om den anderen dag te water en brood. De zaak komt waarschijnlijk ook nog voor den krijgsraad. De milicien die zich onlangs door middel van valsche sleutels toegang verschaft heeft tot een deponeerkamer in de kazerne Oranje- Nassau te Amsterdam teneinde daarop een roode vlag te plaatsen, is door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Door do justitie te 's-Hertogenbosch is bevel tot voorloopige aanhouding gegeven van P. de Bie, te Osch woonachtig, die ver dacht wordt medeplichtig te zijn aan den moord aldaar 26 Maart op den wachtmeester der marrechaussée gepleegd. Hij is Maandag avond naar het huis van bewaring,te's-Her togenbosch gebracht. Dit is alzoo no. 5 die in die zaak gearresteerd is. Nog een ander, die door velen wordt ge brandmerkt als zeer verdacht, is plotseling uit Osch verdwenen, zonder eenig spoor na te laten en de gedachte dat hij wel eens door anderen, ook leden van de bende, zou kunnen zijn vermoffeld, is velen niet vreemd. De hoe dan ook verdwenen persoon toch drinkt wel eens meer dan voor iemand, die een geheim heeft te bewaren, dienstig is en men acht de Ossche bandieten best in staat om tot eigen lijfsbehoud een hun ge vaarlijk, zij het dan ook met hun bevriend sujet, naar de andere wereld te helpen. Hoe het ook zij, alle hoop dat de justitie, die nu reeds een vijftal in handen heeft en steeds voortgaat met haar nasporingen, eindelijk een \olledig succes zal behalen. Intusschen is onder St. Michiels-Gestel Zaterdag weer een moord gepleegd. Iemand uit Gemonde heelt een dorpsgenoot neerge stoken omdat hem niet vergund werd van de markt mede te rijden op een reeds over laden boerenkar. Waarlijk, als het zoo doorgaat zal men spoedig spreken van Moord-Brabant. De hardlooper Stewart, die om een wed denschap Vrijdagmorgen 6 uur van Luik is vertrokken, is Zondagmiddag 5 uur te Am sterdam aangekomen, dus een uur vroeger dan bepaald was. Opmerking verdient, dat de koene wande laar nog door de politie te Eindhoven en te 's-Hertogenbosch is opgehouden. De heer Stewart gevoelde zich na zijn lange wandeling nog volkomen wel. Bij af wisseling liep hij 20 minuten in draf, met de handen voor de borat, en 30 minnten in stap op dezen tocht heeft hij twee paren schoenen versleten. Zooals men weet was ons land, bij de revue te New-York gehouden ter eere vande feestelijke opening van de wereldtentoonstelling te Chi cago, vertegenwoordigd door de VanSpeyk, Commandant de kapitein-ter-zee Arriens. Een der Amerikaansche bladen, de New- York Herald, sprak zeer uit de hoogte over het «verouderde" vaartrig en voegde er by, dat ook de Hollandsche officieren en matrozen «niets bijzonders hadden." Dezer dagen ontving de Zwolsche CL een exemplaar van een Amerikaansrh blad, waarin een oescbrijving staat van de revue. Wat daarin over onze Van Speyk wordt gezegd.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2