Maandag 29 Mei 1893. No. 4253. 37e Jaargang. Geeft acht Binnenland Uitgave A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f Franco per post f\A5. Advertentiën16 regels GO Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersfoortscbe Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Reeds in het vorige nummer wezen we ter loops op een zaak van algemeen be lang, een waarbij iedere inwoner onzer goede stad betrokken is, met name den voorgenomen bouw van het nieuwe Cen traalstation. Hoewel tot dien bouw nog niet officieel besloten is en de hooge Regeering nog geen gelden er voor heeft uitgetrokken, zijn de plannen reeds zoo goed als gereed. De Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, die het werk zal uitvoeren, zal die plannen eerlang aan den Minister van Waterstaat zenden zoo ze dit niet inmiddels reeds gedaan heeft deze zal ze goedkeureu en de bouw is dan officieel vastgesteld. Dan is het te laat om bezwaren in te die nen en we zullen in 't bezit komen van een station dat alleen voor de betrokken spoor wegmaatschappijen zeer gerieflijk wezen zal, doch voor de zeer velen, die er waarlijk belang bij hebben, niet dan veel ongerief zal brengen, jaren achtereen, zoo lang het daar staan zal. lteeds den 26 Augustus 1891 toen de eerste geruchten omtrent deze plannen be kend waren geworden wendde de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zich met een breed gemotiveerd adres tot den Minister van Waterstaat. Afschriften van dat adres werden gezonden aan het Dage- lijksch bestuur dezer Gemeente en aan de Directie der H. IJ. S. M. Noch van den Minister, noch van de Hol- laudsche spoor kwam eenig antwoord in alleen 13. en W. berichtten de ontvangst en deelden als hun meeniug mede, „dat er voor het oogenblik geen sprake is van het bouwen van een gecombineerd sta tion, weshalve het aan het Dagelijksch Feuilleton. Naar het Duitsch door S (28. „Verborgen als zij gehouden werden, verschaften die schatten niemand eenig nut, zoodat wij, met ze ons toe te eigenen, niet bepaald misdadig handelden." „En wat is er thans met de diamanten ge schied; waar zijn zij nu?" „Wel, in handen mijner eedgenoote: ik heb hen wel sinds dien verschrikkelijken nacht niet gesproken, maar gravin Reventlow heeft mij ver teld, dat de schat van onder de puinhoopen door hen opgedolven en in Engeland in veilig heid gebracnt is." „Wie is deze gravin toch?" „Dat weet ik niet. Zij tracht den schijn eener voorname dame aan te nemen. Zij vreest bij de verdeeling nadeel te lijden en heeft mij verzocht om haar ter zijde te staan. Maar ik zal hen al die kostbaarheden ontnemen om ze te gelde te maken en daarmede de armen en behoeftigen te helpen. O, ik hoop vurig, dat het mij gelukken moge. Dat zal mijn boete wezen. Tot heden toe heb ik slechts mijn eigen voordeel beoogd: van nu af stel ik mij in den dienst van hetiuenschdom." „Ja, doe dat! Mijn innigste wenschen verge zellen u," zcide Alice met tranen in de schoone oogen. „Gij begeeft u in een groot gevaar want de diamanten zullen u niet vrijwillig afgestaan bestuur voorkomt, dat een verzoek van wege de Gemeente ten aanzien der plaat sing ontijdig zoude zijn." Evenwel het gevoelen der Kamer deelende, dat een station op nog verderen afstand dan het hulpstation tot groot ongerief zou strekken, verklaarden B. en W. zich „bereid om de aandacht aan deze zaak gevestigd te houden." In de bijna anderhalf jaar, die sedert het verzenden van bedoeld adres verliep, heeft men aan de bureaux der Hollandsche spoor niet stil gezeten. Men wil thans een zooge naamd eiland-station bouwen, met een groot rangeer-terrein, waar, op ongeveer 72 spoorlijnen, de goederentreinen van de be trokken maatschappijen naar hartelust kunnen geordend worden en waardoor Am sterdam bevrijd wordt van dien last. 't Is een ingenieus ontwerp en 't komt zeker den Maatschappijen teu goedede treinen uit Duitschland worden hier gesplitst, enz. enz.plaatsruimte te Arasterdam en tijd voor alle hier samenkomende lijnen wordt hier gewonnen, doch dat alles geschiedt ten koste van de reizigers en den handel hier ter stede. Men wil toch het station bouwen op de Vlasakkers, een 600 Meter verder dan h^t station Amersfoort-Kesteren en dus 25 mi-» nuten van het centrum der stad. Wel is een toegangsweg ontworpen door de Korte Bergstraat, doch al komt deze, dan blijft men nog 20 minuten van het station ver wijderd. Welk een last voor de vele reizigers, voor de talrijke abonué's der verschillende sporen die dag aan dag voor hun zaken naar de groote steden gaanwelk een tijdverlies voor den handel, die zijn vrachtgoed over het samenstel van rails moet laten bren- gen! En zoo de bouw op deze voor het publiek zoo ongeschikte plaats noodig ware, zou men er zich niet tegen verzetten; doch deze keuze is gansch onnoodig. Van de acht toe gangswegen worden er vijf dicht onder de gemeente door de spoorlijnen gesneden. Haast overal is daar terrein in overvloed te verkrijgende grootere kosten van aan koop zullen spoedig gedekt worden door toenemend vervoer. En wenschelijk is het tevens, dat de Minister gehoor geve aan den algemeenen wensch, nu de haven ook door de spoor voor den handel bijna onbruikbaar is. Is het niet een weinig vreemd, dat eerlang Amersfoort denzelfden last zou hebben als Arasterdam, waar het Centraal-station zoo on-concentrisch mogelijk gansch bui ten aan de stad gebouwd is? Te Rotterdam offert men alles op om een station in het centrum der stad te krijgen. De Kamer heeft dan ook besloten zich andermaal tot den Minister te wenden met het verzoek om, voor officieel tot den bouw besloten is, het daarheen te willen leiden, dat Amersfoort een gerieflijk station krjjge. Eer het te laat is, zende ook de gansche burgerij een adres ter ondersteuning. De vele reizigers, de abonué's op de sporen, de handel dringe er in gepasten vorm (waar in bescheidenheid zich pare aan waardig heid) op aan, dat het nieuwe Centraal-sta tion gebouwd worde zoo dicht mogelijk bij en aan de zijde van de stad. worden," „Welnu, als ik sterf, dan zij het met 't be wustzijn, dat ik uwer waardig ben" Alice reikte hem de hand. „Vaarwel," fluisterde zij, opstaande. „Wat zal er echter van u worden? Zult gij niet vol afschuw en verbittering aan mij denken, daar ik u zooveel smart veroorzaakte." „Ik dank den hemel, dat ge bijtijds het slechte paa verlaten hebt en de gedachte, dat ik daartoe mocht bijdragen, is mij zoet. Gelukkig, inden zin zooals de menschen meenen, zal ik wel nim mer worden, maar er bestaat iets dat ons, bij het gemis van dat geluk troost. Ik heb daar van een voorgevoel gehad, toen ik u daarginds leerde kennen en ik heb het eerst in al zijn uit gestrektheid gevoeld, toen gij mij zeidet, dat go voortuan uw gaven en talenten voor een edel doel zoudt benuttigen. Wat uw, wat mijn lot ook zal zijn, de herinnering aan u zal bij mij steeds levendig blijven." „Alice," riep Walther diep ontroerd uit, ter wijl hij aan haar voeten zonk. Hij drukte zijn brandende lippen op haar hand. En zij boog zien liefdevol tot hem neer en hief zijn hoofd op. Daarna blikte zij hem diep in de donkere, door tranen verduisterde oogen. „God zegen je, mijn lieveling. Al kunnen wo elkaar niet toebehooren, toch blijven we ver- eenigd. God behoede je," Een oogenblik liet zij het hoofd op zijn borst rusten, éen oogenblik duldde zij het dat hij zijn arm om haar sloeg en zijn lippen hartstochtelijk op de hare drukte! In dat eene oogenblik leerde zij dat heerlijk bedwelmende kennen, het welk de vrouw gevoelt, wanneer ze alles om zich heen vergeet behalve den geliefden man De berichten uit Flims, of liever uitWald- hiiuser bij Flims, omtrent onze beide konin ginnen luiden zeer gunstig. Waarschijnlijk zullen HH. MM. 30 Juni naar Nederland te- rugkeeren. Vóór de openbare vergaderingen der Twee de Kamer zal, in deze week nog, de Com missie van Rapporteure over <le Kieswet bijeenkomen. Met het oog op pogingen, die hier te lande mochten worden aangewend om landverhui zers aan te werven voor Brazilië, meent de Minister van Buitenlandsche Zaken in over weging te moeten geven niet tot landver huizing naar Brazilië over te gaan, alvorens aan zijn Departement of bij den consul-generaal ie Rio de Janeiro inlichtingen te hebben ingewonnen. Eindelijk is het besluit bekend gemaakt waarbij de Cadettenschool te Alkmaar wordt geopend. In verband met de openstelling van uie school op 4 September 1893, is bepaald, W. C. DIJKGRAAF Horloger. Langestraat 16. toen rukte zij zich los en snelde heen! Zij zouden elkaar hier op aarde nimmer terug zien. Walther begaf zich cfien zelfden avond nog naar Londen. Daar, in het aangeduide hotel gekomen vond hij de gravin niet, maar wel werd nem een brief overhandigd van den volgenden houd. „Lieve Vriend, Vertrek dadelijk naar Plymouth. Ik wacht u daar in Mr. Bowring's Boarding house, Cannol- Street 24. Uw Mary." Walther volgde die aanwijzing en eonigo dagen later vinden wij hem in gezelschap van de gravin in een der kamers van het hotel terug. De gravin heette hem hartelijk welkom. „Gij liet u zoolang wachten, dat het den sohijn had, alsof ge uw aandeel niet wenschtet te ont vangen." „Neen dat is nu juist mijn plan niet. Ik zal integendeel mijn rechten weluegelijklatcngelden." „Daar hebt gij volkomen gelijk in. Ik weet niet door welken geest ons genootschap tegen woordig bezield wordt. De een wantrouwt den ander en er heerscht de meest mogolijke ver wijdering tusschcn de leden onderling. Morgen nacht zal de verdeeling der diamanten plaats hebben. Tegen middernacht varen wij samen naar Rosy-Rock, waar zij verborgen liggen en den volgenden morgen vertrek ik onmiddellijk naar Amerika, Eigenlijk hebben wij, gij en ik dat met ingang van 1 Juni 1893 komen te vervallen: ae ingevolge art. 2 van het Kon. besluit van 4 April 1891 vooi loopig van kracht gebleven bepalingen, voor zooveel die betrek- cing hebben op ae toelating van jongelieden tot de Koninklijke Militaire Academie. Verder is een voorschrift vastgesteld be treffende het afnemen van het schriftelijk gedeelte van de toelatings-examens tot en van de overgangs-examens aan den Hoofdcursus, de Cadettenschool en de cursussen by het wapen der infanterie, alsmede van het eind examen van den Hoofdcursus. Het Vliegend blad is opgetreden als orgaan van Jen Oranjebond voor orde. Voorloopig redacteur is jnr. Hora Siccatna van de Hark stede. De Raad van 's Hertogenbosch besloot Vrij dagavond met 11 tegen 9 stemmen een Rijks kweek- en leerschool te bouwen. Naar men verneemt, zal er een bond van post- en telegraafdirecteuren worden opge richt. Hoofdaoel is onderlinge borgstelling. Onlangs werd uit Winschoten gemeld, dat de verschillende detachementen marechaussée in het Oldambt zouden worden ingetrokken. Thans vernemen wij van daar, dat verlenging van het verblijf der marechaussée is aange- raagd. Te Amsterdam is overleden de heer E. D. Geukama Bakker, gepensionneerd kolonel der cava'erie. Donderdag 1 Juni zal het bad te Scheve- ningen worden geopend. De notaris uit Middelburg, die beschuldigd en reeds door het kantongerecht veroordeeld was, wegeus bet vereforen der orde in den schouwburg te 's-Gravenhage, door te gaan zitten op een besproken plaats, is door de Haagsche rechtbank vrijgesproken. De Haagsche rechtbank heeft den persoon ontslagen van rechtsvervolging die beklaagd werd in een winkel door bedrieglijke verwisse ling zich postzegels te hebben toegeëigend, met vrijspraak tevens van de subsidiair ten laste ge legde verduistering. Men herinnert zich, dat de man een groot bedrag aan stuiverepostzegels kocht en. toen hij moest betalen en bemerkte geen gelu bij zich alleen recht op de steoncn. Het is alleen een overdreven grootmoedigheid van ona, dat wij de anderen en ook een deel van afstaan. Wij iinmera hebben het geheele plan op touw gezet en ten uitvoer gebracht. „Gij zijt dus van mecning dat we geen on recht begaan, wanneer wij den schat voor ons alleen behielden vraagde hij haar scherp aan kijkende. „Neen." „Willen wij dan vóór de verdeeling er ons van meester maken?" „Ja, ik ben bereid, Walther," en beiden be spraken daarna uitvoerig het plan om ten slotte de afspraak te maken, dat ze den volgenden avond tegen negen uur Baraen naar Rosy-Rock zouden varen. Den volgenden avond op den vaatgestelden tijd bevonden de gravin en Walther zich op de lan dingsplaats. Terwijl de schipper het vaartuig in orde Dracht, wandelden zij op on neer. „Onze makkers bevinden zien reeds op de stoom boot, die hen straks naar Rosy-Rock zal brengen. Zc spelen tot tijdverdrijf met olkander kaart en laten de wijn daarbij niet onaangesproken," ver telde de gravin vroolijk. „Zijt gij er wel van overtuigd, gravin, dat de diamanten zich werkelijk daarginds bevinden?" „Wel natuurlijk, Walther," antwoorde zi: Ite- slist. „Zie eens uoor mijn verrekijker" eu zij overhandigde hem het bewuste voorwerp daar is Rosy-Rock, en op de plaats, waar het rotsblok vooruitsteekt, bevindt zich een ruim hol, zoo behaagljjk en weelderig ingericht, dat je er met gemak een paar dagen m vertoeven kunt." Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1