te hebben, dit even ging balen, den koop man een leege enveloppe achterlatend, terwijl hij de enveloppe waarin de postzegels ge daan waren meenam. De rechtbank te Middelburg schijnt geen termen gevonden te hebben, om C. J. Boone, die in verband met den op Hemelvaartsdag in de St. Jansstraat gepleegden moord in voorloopige hechtenis werd genomen, langer in verzekerde bewaring te houden. Wij lezen in een der Amsterdamsche bladen: «Inbraken zijn (te Amsterdam) tegenwoor- dig zóo aan de orde van den dag, dat men 's morgens eenigszins verwonderd opstaat als er 'snachts niet is ingebroken" Naar het Vaderland verneemt, hebben B. en W. van Leeuwarden bepaald geweigerd se- volg te geven aan den den aandrang van den districts-schoolopziener te Leeuwarden, om een van soc.-democratische gevoelens betich ten onderwijzer te ontslaan. In de maand Juni, op Zon- en Woensdagen, zullen te Utrecht, groote nationale flobert- schietwedstrijden worden gehouden. De wedstrijd is verdeeld in 5 Afdeelingen: A. Korpswedstrijd: kosteloos opengesteld voor alle uitgenoodigde korpsen of vereeni- gingen, elk yertegenwoordigd door 5 afge vaardigden. Hiervoor zijn de volgende prijzen uitgeloofd: een groote zilveren medaille van II. M. de Koningin; een dito van H. M. de Koningin-Regentes; twee dito van de stad Utrecht; een dito van de Vereeniging tot bevordering van vreemdelingenvei-keer te Utrecht; een dito van de Vereeniging »de Eendracht"; een dito van de schietvereeni- ging «Willem van Oranje"; en een dito van de Ned. Bond van Oud-Onderoiïicieren, Af- deeling Utrecht. B. Pei-soneele Wedstrijdopengesteld voor iedereen5 schoten voor f0.25. Als prijzen worden uitgeloofd kunstvoorwerpen, aan te koopen uit de opbrengst der scnietkaarten. Woensdags zullen zilveren draag medailles te behalen zijn voor het hoogst aantal punten op de personeele baan. C. Kerewedstrijd(kosteloos 10 schoten); prijs: een verguld zilveren medaille, geschon ken door de Vereeniging tot bevordering van VreemdelingenverKeer te Utrecht. Om in deze afdeeling deel te nemen, moet men in den personeelen wedstrijd op 4 kaarten elk minstens 55 punten erlahgd hebben. Wie de medaille bekomt, behoudt de aanspraak die luj mocht verkregen hebben, op een per soneelen prijs. D. Donateursbaan. Alle donateurs kunnen op deze baan kosteloos dingen (met 5 scho ten) naar een kunstvoorwerp, uitgeloofd door »de Eendracht". E. Matador-wedstrijd (10 schoten); prijs: een beker, uitgeloofd door »de Eendracht", kosteloos opengesteld voor iederen schutter, die 4 kaarten van de personeele baan heeft, elk met minstens 55 punten. Wie 8 kaarten met minstens 55 punten heeft, kan aan den eere- en den matador-wedstrijd deelnemen. Alle deelnemers hebben gedurende deze maand toegang tot de matinees en de avond concerten in Tivoli, terwijl gezelschappen van 10 personen op de lijnen van alle Spoorweg maatschappijen tegen betaling van enkele reis retourbiljetten voor 4dagen kunnen verkrijgen op vertoon van een legiti natiekeart, uie de feestvierende Utreehtsche Schutters vereeni ging «de Eendracht" afgeeft. Met het oog op de vele e zeidzame prijzen die kunnen worden behaald is het zeker, dat zeer velen aan deze wedstrijden zullen deel nemen. Volledige gidsen worden kosteloos aan korpsen en tegen een geringe vergoeding verstrekt min ieder, die hiertoe zijn verlangen te kennen geeft aan den Secretaris van «de Eendracht". STADSNIEUWS. Donderdagavond hield de Kanier van Koop handel en Fabrieken alhier een openbare vergadering. Een ingekomen schrijven van het Bureau van arbitrage en administratie, van de heeren Korthals Altes te Amsterdam, vermeldende het doel van dit bureau, werd by den Secre taris ter lezing gelegd. Het schrijven van de Kamer te Oosterhout, houdende verzoek tot ondersteuning van een adres aan den Minister van Buitenlandsche Zaken om de Belgische grens weder open te doen stellen voor vervoer van vee, wera aan genomen als kennisgeving, te meer wijl de grenzen inmiddels weder geopend zijn. Besloten werd vervolgens om het adres van de Kaïner te Haarlem in zake de Be drijfsbelasting voorloopig aan te houden; dit in verband met een vorig besluit van de Kamer om zich vooralsnog te onthouden. Ingekomen was nog de volgende missive van den heer Directeur van het Postkantoor alhier dd. '12 April, als antwoord op het schrij ven der Kamer van 25 Maart, wiiarbij ver zocht werd om een spoediger uitdeeling dei- brieven hier tor stede (zie ons nummer van 27 Maart.) Naar aaaloiding van uw sclirijvou vau 25 Maartjl. No. 647 hob ik de oor U, in verband met het daarin vervatte verzoek, te berichten, dat onder de bestaande omstandigheden vooralsnog aan uw wensch niet kau wordeu voidaan, aangezien op het door U aangege ven uur geeu voldoend personeel tot het doen der bestelling beschikbaar is. Tevens veroorloof ik mij U op te merken dat niet mag voorbij gezien worden, dat bij invoering der door U voorgestelde wijziging, de dientengevolge latere bcstellinR der stukken, aan gebracht door ae middagtreinen, zeer zeker aanlei ding zoude geven tot klachten de Utrechtsche Cou ranten o.a. zouden alsdan b.v. niet in die bestelling vallen. Ik wil echter na de invoering van den zomerdieust gaarne nader overwegen in hoever als dan aan uw verlangen zoude kunnen worden te gemoet gekomen. Een der leden meende, dat het bezwaar omtrent het bezorgen van het Utrechtsch dag blad, niet wel opging, daar vele bladen als Telegraaf en Nieuwe Hotterdamsche Courant hier rechtstreeksch door de agenten worden bezorgd en niet door de post. Bovendien wor den iederen middag exemplaren van dat blad door de courant-ombrengster van het station in ontvangst genomen. Voorgesteld werd om nogmaals aan den heer Directeur over deze zaak te schrijven, met aanbieding om zijn voorstellen desnoods bij het Hoofdbestuur der Posterijen te steunen. (Wij vernamen inmiddels, dat reeds sedert de invoering van den zomerdienst maatre gelen worden beraamd om aan het verzoek te voldoen. Het kleine personeel men heeft reeds 12 hulp bestellers maakt dit echter niet gemakkelijk. Red). Nog werd geklaagd, dat de bussen vooral des Zondags zeer ongeregelmatig gelicht worden. Ook hierop zal de Kamer uen Di recteur wijzen. Daarna werd voorlezing gedaan van een missive van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ten geleide van de volgende kennisgeving De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vol gens de Zwitsersche wet van 24 Juni 1892, „Loi fédérale concernant les taxes de patente des voya- geurs de commerce", handelsreizigers die hun be drijf in Zwitserland wensehen uit te oefenen, zich inoeteu voorzien van eene legitimatiekaart (carte de légitimation-Ausweisekarte). Deze kaarten worden, tegen betaling van lietdoorden handelsreiziger in Zwitserland verschuldigd patent recht, voor vreemde handelsreizigers uitgereikt door liet bestuur van het kanton, waar de reiziger na zijn aankomst in Zwitserland het eerst zijn bedryf gaat uitoefenen. Om echter in het bezit van zoodanige legitimatie- kaart te kunnen geraken, moet de reiziger een be- wijs overleggen dat het huis of de onderneming, waarvoor hij reist, werkelijk in het door hem opge geven land gevestigd is. Handelaren en fabrikanten in Nederland kunnen voor hunne handelsreizigers in Zwitserland zoodanige bewijzen, opgemaakt volgens het door de Zwitsersche Regeering voorgeschreven model, verkrijgen aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Zij hebben zich daartoe, bij op zegel geschreven verzoekschrift, te wenden tot den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, onder opgave: 1°. van den aard hunner onderneming of van hun bedrijf; 2®. van den naam waaronder hunne zaak wordt gedreven (naam der firma of vennootschap); 3°. van de plaats waar hunne zaak is gevestigd; 4°. van den naam, voornaam en ouderdom van den persoon die als handelsreiziger in Zwitserland zul optreden. Ten slotte werd voorlezing gedaan van de dankbetuiging van den consul van Rumenië te 's-Gravennage voor het door de Kamer toegezonden Jaarverslag. Nadat de vacature ter sprake gebracht, en meegedeeld was, dat het Dagelijksch bestuur der Gemeente daarin eerlang zaldoen voorzien, werden dediscus- siën geopend. Allereerst werd ter sprake gebracht de bouw van het nieuwe Centraal-station. (De verschillende meeningen die hierover werden geuit, hebben wij aan het hoofd van dit blad saumgevat). Met algemcene stemmen werd besloten opnieuw een adres te zenden aan de be trokken autoriteiten om dien bouw zoo ge rieflijk mogelijk te doen tot stand komen, terwijl het wertschelijk geacht werd, dat ook de burgerij zich in dien geest tot de bevoegde machten wende. Omtrent het adres van de Haagsche «Ver eeniging van Handel en Nijverheid" aan den Minister van Justitie nopens de zoogenaamde «flessehentrekkers", werd besloten, aan ge noemde vereeniging een afschrift van dat adres te vragen om het naar bevind van zaken te ondersteunen. Niets tneer aan de orde zijnde, werd deze hoogst belangrijke vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. Generaal-rnajoor C. J. van der Burcht van f-ichtenbergh, inspecteur van den geneeskun digen dienst heelt Zaterdag een bezoek ge bracht aan het Militair hospitaal alhier, in verband met de uitbreiding die deze inrichting eerlang zal ondergaan. Overste W. E. A. Wiipperman, van den generalen stat, blijft in zijn nieuwen rang gehandhaafd in de functie van chef van den staf der le divesic. Aan den le luitenant H. C. Taunay, van het escadron ordonnancen, is op zijn verzoek een verlof van vijfmaanden toegestaan naar Oost-lndië. De le luitenants O. W. Gobius en II. J. Indewey van het 5e regiment infanterie, bier in garnizoen, die bij Kon. besluit van 1 April zijn overgeplaatst bij het regiment Grenadiers en Jagers, zullen 31 Juli bij dat korps in dienst treden. Wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken is pensioen toegekend aan den sergeant J. Voois, den korporaal-tamboer F. van den Burgh en den korporaal J. B. fle Haas, allen van bet 5e reg. infanterie hier in garnizoen. Evenals telken iare kort na het opkomen der reeruten, worden dagelijks veel militairen in het hospitaal openomen. Thans zijn er zóo veel zieken, dat Zaderdag 20 en heden 30 hunner naar het militair hospitaal te Utrecht werden geëvacue rd. De heer C. M. M. Vermolen heeft ontslag gevraagd als kapitein bij de dienstdoende schutterij in deze gemeente. De voordracht, ter benoeming op morgen, van éen onderwijzeres aan de openbare school 2e soort (hoofd de heer H. W. de Heus) be staat uit de damesJ. H. van Mill te Enam A. G. Fortuin, te Assendelft en C. Vet, te Utrecht. Onze stadgenoot de heer J. M. Croockewit is aan de Univei-siteit te Utrecht na afgelegd examen bevorder! tot arts. Belanghebbenden herinneren wij er nog- mualsaan, dat de heer Inspecteur der Registra tie en Domeinen aanstaanden Donderdag en Vrijdag telkens van 9 tot 12 en van 4 tot 5, in het gebouw der voormalige rechtbank alhier zitting zal houden tot het geven van inlich tingen aan belastingschuldigen in de Vermo gensbelasting woonachtig te Amersfoort, Bunschoten, Hoogland en Leusden. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft het. hoogst belangrijk besluit genomen, een subsidie van f50 000 te verleenen aan de K rim- penerwaard-Spoorweg-Maatschappij. De uitvoering van liet ontwerp van onzen kundigen stadgenoot A. J. Krieger is daardoor verzekerd. Gemengd Nieuws. Een Engelsch ondernemer heeft bij het Rijk en bij het Haagsche gemeentebestuur een plan ingediend tot het aanleggen van een wandelpier in zee te Scheveningen, ter hoogte van het Kurhaus. Dit wandelhoofd zou zich .bij een breedte van 20 M. over een lengte aan 405 M. in zee uitstrekken. In het midden van de pier is een rondpoint ontworpen voor het plaatsen van muziektempels en ook ligt het in het plan, langs beide zijden van de pier electriscbe wagentjes te laten loopen voor hen, «lie nud, te voet de wamieling wen sehen te doen. De kommen aan beide zijden zijn bestemd voor haventjes, waar stoom- en pleizi er booten een veilige ligplaats zouden verkrijgen. In Den Haag wonen niet minder dan 35000 personen op hofjes. Den- Haag is «lus niet alleen een Hot-stad, maar ook een hofjes stad! Deelden wij onlangs de veroordeeling mede van een echtpaar uit Oscli, dat uit vrees voor erger, voor de Bossche rechtbank hun eerste verklaring introk en tot drie jaren gevange nisstraf wegens meineed werd veroordeeld, dezer dagen heeft zich weder zulk een geval voorgedaan. Voor de arrondissem.-Möchtbank te 's-Herto- genbosch stond een herbergier uit Osch terecht beklaagd van in de zitting dier rechtbank van 30 Maart opzettelijk, tegen beter weten in, voor die rechtbank een valsehe verklaring onder eede te hebben afgelegd. De zaak komt hierop neer. Op een der eerste dagen van dit jaar hadden twee per sonen in de herberg twist gezocht; zij ver nielden een en ander, verbrijzelden de ruiten en gaven den herbergier ten slotte een ge ducht pak slaag. Zelis een stoel sloegen zij op zijn lichaam stuk. Den volgenden morgen deed de man aan gifte by de marechaussee en vertelde de toedracht «Ier zaak in kleuren en geuren, tevens verzoekende proces-verbaal op te ma ken. In de zitting van 30 Maart nu verklaarde hij van niets Ie weten, zells niet eens zich te berinneren, bij de marechaussee geweest te zijn. Later persisteerde hij bij die verkla ring, He'. O. M. achtte de schuld wettig en overtuigend bewezen en eischte 2 jaren ge vangenisstraf. Op Pinkstermaandag reed een 77-jarig man van Ilenswoude naar Eede per drie wieler. Na daar con kennis te hebben be zocht, ging hij op dezelfde wijze terug. De gewichtigste regeering van de wereld is de Amerikaansche: President Cleveland, de minister van binnenlandsche zaken en die van hut postwezen, wegen te zamen meer dan duizend pond.| Zaterdagochtend zag men te Deventer in het midden van de Haven, waarvan de bed ding door den zeer lagen stand van den IJsel gedeeltelijk bloot ligt een paal, waaraan een grappenmaker een plank bevestigd had met het opschrift: «Bouwterrein te koop". De toestand van den landbouwer Braakman, te Piksen (bij Daarle) wiens woning Woens dag door den bliksem inde asch gelegd werd, is allertreurigst. De boer en de vrouw zijn nagenoeg blind en lam. Een der dochtei-s, die belangrijke brandwonden gekregen had, is dientengevolge reeds overleden. Van een andere dochter, die voor haar trouwen meubelen en linnen goed had aangekocht, zijn al deze niet ver zekerde goederen door de vlammen vernield. Uit Valthermond schrijft men: Verleden week kwamen twee honden ieder met een pas geboren kind in den bek uit een kamp rogge loopen. De justitie doet onder zoek. Een soldaat te Dilnaburg heelt een toestel uitgevonden, «lat men aan ae voeten bevestigt en waarmee men vlug en zonder gevaar «ie hoogste boomen kan beklimmen. Er werden reeds proeven mede genomen. Toen -Ie sol daten halverwege in de bij de proefneming gebezigde boomen gekomen waren, werd balt! en vervolgens: laadt het geweervuur gecom mandeerd. De proef slaagde in alle opzichten. Ook bij het beklimmen van telegraafpalen kan het toestel, dat men bij bet loopen en rijden aan de voeten bevestigd kan houden, gebezigd worden. Na «1e aandacht geheel Europa op zich gevestigd te hebben door de uitvinding van zijn pantserstof, waarmee de proefnemingen door de militaire Duitsche autoriteiten nu zijn gestaakt, is de vindingrijke Mannheiin- sche kleermaker Dowe in de vergetelheid teruggezonken, maar dezer dagen werd op nieuw over hem gesproken. Men wist, dat «le man en zijn gezin 't zeer arm hadden en dat hij uit vaderlandsliefde groote sommen had afgewezen, die hem van Fransche zijde waren aangeboden. Zelfs wei gerde bij voor iemand een pak kleeren te maken, dat zijn bewonderaar als «eeuwig aandenken" aan den beroemden uitvinder met 1000 mark wilde betalen. Terwijl Dowo aan zijn uitvinding bezig was, kon hij natuurlijk niets verdienen en daarom werd hem de huishuur enz. voorge schoten door een lakenfabrikant. Iedereen dacht, dat Dowe weldra millionnair zou zijn, maar tot dusver is daarvan nog niets geko men, en nu, om iets van zijn voorschotten terug te krijgen, heeft «1e lakenfabrikant bij den uitvinder-kleermaker alles laten ver- koopen. Zijn meubelen, kleeren, alles werd verkocht en de ongelukkige man, waarvan kort ge leden heel Europa sprak, is nu nog armer dan hij vóór zijn pantser-uitvinding was. Koningin Victoria van Engeland vierde Woensdag haar vierenzeventigsten verjaardag. Op koning Christiaan van Denemarken na, die nog een jaar meer telt, is zij «le oudste van de regeerende souvereinen. Engeland heeft echter nog oudere koningen gehad George II leefde 77 jaar en George 111 82 iaa>\ Den 20sten Juni a.s. zal Victoria 56 jaar over Engeland geregeerd hebben. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat de directie van «ie Nouveautés te Parijs Zon dag en Maandag heeft ontvangen «1e belang rijke som van 1' 10500 francs en dat, niettegen staande het stuk dat er gespeeld «Champignol malgré lui" reeds voor de 232 en 233ste maal ging. Het zal reizigers en hotelhouders belang inboezemen te vernemen, «lat liet hof van appèl te Parijs beslist heeft, dat de eigenaar van een hotel niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor een mogelijke ontvreemding van den eigendom der gasten, als deze on voorzichtig genoeg zijn den sleutel in de deur van hun kamer te laten steken. Uit Chicago wordt van den 8sten Mei ge schreven, dat men in de leidende kringen «ter tentoonstelling niet gelooft, dat deze voor den eerste Juni geheel in orde zal zijn. Een koopman te Berlijn had zijn reclames in den trant der telegrammen verzonden. Hij voorzag ze van een blauw zegel en schreef het adres rnet blauw potlood. Daardoor waren de ontvangers wel verplicht ze te openen. De autoriteiten vonden zijn handelwijze wel wat te ver gaande en «le koopman werd daar om door het gerecht «groben Unfugs wegen" tot 50 mark boete veroordeeld. De Fliegende Blatter zal na 1 Juni te Ko penhagen in het Deensch verschijnen. De politie der stad Zurich, verkeert in koortsachtige spanning. Woensdag morgen werd, op cenigen ais tand der stad, het lijk eencr vrouw gevonden. De dood e was keurig gekleed, en alles deed vermoeden, dat de over-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2