dent van State, tevens voorzitter van den Raad van Voogdij, wordt genoemd jhr. mr. Röell, lid van de Tweede Kamer. Do Eerste Kamer is gisteren met het sec tio-onderzoek begonnen 'van de aanhangige wetsontwerpen, waaronder ook de Faillisse- mentswet. Na afloop daarvan gaat zij uiteen tot 15 Juni. Eindelijk heelt men den koop toegeslagen Baarle-Hertog wordt met zijn gehuchten, behalve Zondereggen, afgestaan. Een groot deel van de heide van Meerle wordt Hol- landsch grondgebied. In ruiling wordt een deel van Baarle-Nassau aan België afgestaan, namelijk de gehuchten Ulicoten en Castelré, mitsgaders een reke ning-vereffening van 1'25 000. Het grondgebied door Holland afgestaan is bewoond door 720 inwoners, het door België afgestane door 728. Iedere bewoner nochtans mag zijn nationaliteit behouden ten ware hij opteert. Dus blijven de Baarle-Hertogers onze land- genooten, doch hun haard zal op Belgischen grond staan. Dinsdag werd te Rotterdam dealgemeene vergadering der Remonstrantsehe Broeder schap, door den voorzitter ds. G. Buisman van Delft, geopend. In zijn toespraak richtte bij een woord van hartelijk welkom tot de jonge predikanten, die voor het eerst de vergadering bijwoonden (de heoren Eldering van Fredenkstad a. d. Eider, Oort van Dok- kuin en Hooykaas van Amersfoort) bracht hij hulde aan de nagedachtenis van de eme ritus-predikanten, J. van Leeuwen en J. Herman de Ridder, en den Heer A. Romeijn, sinds vele jaren lid van het bestuur der ge meente te Gouda, allen sedert de vorige ver gadering overleden, en herdacht verder de leden, wier beengaan men moest betreuren of aan wie een gelukwensch kon worden aangeboden. Uit liet reeds in druk rondgezonden verslag der commissie tot de zaken der Broederschap bleek o. a. dat do meeste gemeenten in le dental vooruit gingen zoodatde Broederschap thans 302 leden meer telt dan ten vorige jure Naar men verneemt, heeft het denkbeeld tot stichting van een standbeeld voor wijlen Z. M. Koning Willem III te 'sGravenhage zooveel instemming gevonden in vele kringen, dat het houden eener tweede onenbare ver gadering onnooilig wordt geacht. Van invloed rijke zijde wordt liet plan gesteund. .Men hoopt spoedig de eerste stappen tot de ver wezenlijking er van te doen. Officieren van het leger hier te lande met minder dan zes dienstjaren zullen in het ver volg niet meer in aanmerking komen voor een detacheering bij bet Ned. Ind. leger. Wat niemand verwacht bad, is gebeurd. De Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel, voorheen de Konink lijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, heeft een bruto-winst gemaakt van ruim 1'73 (XX). Zoo mag men dan weder de hoop koeste ren, dat deze reusachtige Nederlundsclie in- dustriëele onderneming een tijdperk van bloei en, naar liet zich aanzien laat, van blij venden voorapoed tegemoet gaat. Ondanks de verlaging van den zoutaccijns blijft bet smokkelen in Noord-Brabant voort duren. Dagelijks ziet men zoutsmokkelaars, die een vrachtje veilig hebben weggebracht, met den ledigen zak op den rug, door de straten van Breda gaan. Toch schijnen dit alleen de slimme, goed in de grensstreek georiënteerde personen te zün. Do anderen werpen zich met meer kracht dan vroeger op veldstrooperij, waar van de arme, geplaagde landelijke bevolking, meer dan ooit den last ondervindt. Nn in de Tweede Kamer het wetsontwerp in behandeling is genomen tot het afstaan van gronden voor een park aan de gemeente Breda, wordt een spoedige uitvoering van bet park plan tegemoet gezien. Indien de bouwgrond, die rond het park verkocht zal worden, niet te hoog wordt opgevoerd, dan schijnt bij een ondernemend persoon het plan te bestaan, aldaar een groot, smaakvol gebouw te doen verrijzen, geheel ingericht tot logies voor ongehuwde officieren en andere ongehuwden uit den voornamen stand. Het zou een soort officieren-kazerne worden inet badkamers, eetzaal, leeszaal, con versatiezaal en concertzaal, een en ander met bet oog op het groot aantal ongehuwde officieren van verschillende wapens te Breda. Een leelijk resultaat voor de voorstandei's van Zondagsrust. De hubfyendance Beige beeft een onder zoek doen instellen naar het gebruik datgo- rnaakt wordt van de nieuw-ingevoerde Zon dagspostzegels, zoowel te Brussel als in de provinciën. Uit dat onderzoek blijkt, dat liet doel, dat men zich met de invoering viin het Zondagpostzegel voorstelde, totaal mislukt is. Het aantal brieven van liet zegel voorzien, was zoowel in de dericale als liberale streken van bet land uiterst gering. Daarentegen werd bier en daar de bestelling der brieven vertraagd, doordat men eerst ue brieven in twee soorten moest splitsen. Door het hoofdbestuur van de Broeder schap van Candidaat-notarissen in Nederland is besloten op de algemeene vergadering (21 Aug. to Maastrcht te houden) (Te vraag aan de orde stellen: Moet hoi Notariaat een bezoldigd Staatsambt worden? en van te voren daarover een pracadvies te vragen, zoowel van een voor- als van een tegenstander van het Staatsambt. Deze praeadviesen zijn thans uitgebracht en opgenomen in bet jongste nummer van Het Weekblad voor Notarisambt en Registratie, liet. praeadvies, waarin de vraag bevestigend beantwoord wordt, is van de hand van mr. .VI. W. F. Treub, die aan bet slot van zijn beschouwingen tot deze conclusie komt: »Het hervormen van het notariaat tot een bezoldigd Staatsambt ligt geheel in de lijn der geschiedenis van deze instelling, en de hervorming is noodig zoowel op grond van overwegingen van algerneenen aard als omdat de practische bezwaren, die er tegen kunnen worden ingebracht, door de voordeelen, welke de verandering voor het publiek, voor den Staat en voor "de notarissen zeiven zal heb ben, ver worden overtroffen." Ontkennend wordt de vraag beantwoord door den heer N. J. Verkoren, van'sGraven hage, die tot het besluit komt»dat invoering van bet Staatsnotariaat, met alles wat thans tot de notarieele praktijk behoort, niet wen- schelijk is, omdat de Staatszorg zich verder zou uitstrekken dan de hedendaagsclie maat schappelijk toestand veroorlooft; dat bij in voering van het Staatsnotariaat, beperkt tot de authentieke akte, aan den notaris verboden moet worden andere beroepsbezigheden te verrichten en dat het Staatsnotariaat, zoowel uitgebreid als beperkt, overvleugeld zou wor den door de zaakwaarnemerij, welkezich daar nevens ontwikkelen zou, niet aan de verwach ting zou beantwoorden, terwijl de kosten yoop het publiek niet zouden verminderen, en de malversatiën niet zouden worden voorkomen." De Hooge Raad heeft verworpen liet beroep van den officier van justitie te Utrecht tegen een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij iemand, beschuldigd van het aan een veld wachter, die hem bekeurde wegens dieren mishandeling, opgeven van een valschen naam werd ontslagen van alle rechtsvervol ging, op grond, dat hier niet zou hebben plaats gehad het opgeven van een valschen naam aan het bevoegd gezag, en wel omdat de veldwachter geen gezaghebbend, maar een bedienend beambte is. De Hooge Raad veroordeelde den man echter wegens het overtreden van art. 435 2 W. v. S. De rechtbank te Heerenveen veroordeelde den 76 jarigen onvrij willigen brandstichter vanwien we in ons vorig nummer schreven tot ƒ3 boete. Door het Openbaar Ministerie bij de recht bank te Winschoten is een gevangenisstraf van drie jaar geëiseht tegen een man van 78 jaar die een jas bad gestolen. Blijkens het requisitoir van den officier van justitie bad bekl. onderscheiden vonnissen te zijnen laste, waarvan de gezamenlijke duur der ondergane gevangenisstraffen niet minder bedroeg dan pl. m. <W)jaren; daaronder kwa men er twee voor elk van zeven jaren, ter- wijl in April jl. een straftijd eindigde van vijf jaren. Beklaagde zoo werdopgemerkt was beter in staat dan iemand anders, de veranderingen te observeeren, die het gevan geniswezen hier te lande in de laatst verloopen vijftig jaren heeft ondergaan. Onze jeugdige landgenoot Pier Pander, te Rome, is bekroond rnet de gouden medaille op de tentoonstelling van beeldhouwwerken te Rome, voor ingezonden bas-reliefs. In het fonds voor lijkovensis door 24 leden der Vereoniging voor lijkverbranding hier te lande f4525 gestort. Van een donateur, die reeds f500 had ge stort, werd een gift van f'200 ontvangen. Op de jongste weekmarkt te Joure (Fries land) waren van heinde en verre p. rn. 100 arbeiders opgekomen, om maai- en hooiwerk bij de boeren te bekomen. Hoewel ze gaarne tegen een lager dan 't gewone loon wilden werken, konden er slechts tien geplaatst worden, zoodat de anderen vol teleurstelling naar bun armoedige gezinnen moesten tcrug- keeren, waarvan sommigen zich een voetreis van 7 a 8 uur moesten gestroosten. Arm Friesland. Twee hoogst belangrijke berichten komen uit Amsterdam. Het eerste bevut de tijding van bet overlijden van den boksenden Kan- goroe, het andere vermeldt een wedloop op stelten. Heeft men daar niet iets ernstigere te doen, of is de toestand er zóo dat men atleiding zoekt in dergelijke dwaasheden STADSNIEUWS. Een enkel woord. Amersfoort heeft verplichting aan «loon- kunst." niet het minst degenen, die de muziek beoefenen of hun kinderen aan de Muziekschool deden opleiden; een verplichting, die zich reeds openbaarde door de flinke deelneming in het waarborgfonds en zich zal uiten in een druk bezoeken der beide uitvoeringen wier programma's zóo veel beloven. Maar ook kan de ingenomenheid met Toonkunst zich uiten door aan de stad ge durende de beide feestdagen een recht fees telijk aanzien te geven, door bet uitsteken der vlaggen, 't Is een geringe moeite, welke echter zeer loont. Het geliefde dundoek toch verhoogt zoozeer het vriendelijke der straten en hoe schoon de stad ook is, toch zal ieder gaarne willen, dat de vele vreemdelingen, die Zaterdag en Zondag hier komen, een goeden indruk van A mei-stoort zullen mede- nemen. Naar wij vernemen, circuleeren hier ter stede adressen aan dei Minister van Water staat, Handel en Nijverheid en aan de Gemeen teraad tot ondersteuning van het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, nopens de plaatsing van het nieuw te bouwen spoorwegstation. Te Weesp circuleert weder een adres aan den Minister van Waterstaat waarin wordt aangedrongen op een trein uit Amsterdam tegen midaernaent. Het adres zal ook hier ter stede ter teeke- ning worden aangeboden. Als men 't dan ook maar doet. In het najaar werd het zelfde gemeld, doch een adres is hier nimmer ter teekening rondgezonden. De ritmeester C. H. van der Mersch, die onlangs in actieven dienst werd hersteld bij het 1e regiment huzaren, heeft het com mando over het depot-escadron van dat korps bier in garnizoen aanvaard. De Ie luitenant J. H. Crena Uiterwijk van het 5e regiment infanterie, hier in garnizoen, is benoemd tot leeraar in de letterkundige vakken aan den Hoofdcursus te Kampen. De commissie, belast met het afnemen van bet toelatings- en de overgangs-examens bij den cursus van het 5e regiment infanterie hier ter stede, is als volgt samengesteld: lid en voorzitterkapitein C. S. N. van Gennep leden: kapiteinL. C.Vervooren1eluitenant A. J. Ebeling en le luitenant J. H. Crena Uiterwijk, laatstgenoemde tevens secretaris. Bij het Maandag te Utrecht gehouden ex amen voor apothekersbediende zijn geëxami neerd 3 vrouw, candidaten. Geslaagd mej. A. M. vail de Roemer, geb. te Amersfoort. Onze voormalige stadgenoot de heerD. P. M. Graswinckel, Inspecteur van politie te Delft, is benoemd tot inspecteur der Rijksveldwacht in het 7e district, standplaats Utrecht. In de onlangs gehouden bestuursvergade ring van de Oudheidkundige Vereeniging Flehité is bepaald, dat de entree ter bezich tiging van het museum op Maandag, Woens dag en Vrijdag ƒ0.10 per persoon zal bedra gen op de andere dagen blijft de entree gesteld op ƒ0.25. Couponboekjes, geldig voor zes bezoeken, onverschillig op welken dag, zijn voor ƒ0.50 bij den concierge verkrijgbaar. Gemengd Nieuws. In een villa op den Velperweg werden gisterochtend de bewoners, de heer P. en zijn echtgenoote, dood in hun bed gevonden. De dienstbode, die op een valsch getuig schrift zich aanmeldde, is door de Haagscne rechtbank tot 7 dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Zondagavond ging een dienstmeisje te i\m- sterdarn, heel netjes gekleed uit; ze had dan ook liefst de mooiste japon van haar mevrouw aangetrokken, die naar, wijl ze even slank van gestalte was als haar meesteres, uitmun tend paste. In de Kalverstraat ontmoette ze echter baar patroon, die haar herkende en uit ïoo- digde mee te gaan naar huis. Daar moest de »dame" baar costuurn afleggen doch mocht toen weer heengaan en voor goed ook. Het Maandblad tegen de vermlschingen onder redactie van dr. 1'. F. Van Hamel Roos, wijst op de wenschelijkheid van een verbod op de aanwending van de bekende roode ringen, die dienen tot sluiting van bier- en llmonadefleschjes. Het is namelijk gebleken, dat die ringen antimonium-hou- dend zijn, hetgeen, met het oog op de orga nische zuren in bier eri limonade, groot gevaar voor vergiftiging oplevert. Sedert eenigen tijd varen er van 't Friesche dorp Oosterzee twee stoombooten op Heeren veen. Beide kapiteins zoeken elkander er onder te werken en zoo heeft de kapitein van de stoomboot De Eendracht besloten de passagiers nu heen en terug kosteloos te vervoeren. Dat daardoor de andere boot veel passagiers verliest, ligt voor de hand en nieuwsgierig ziet men uit naar het middel, dat de kapitein' zal weten te bedenken om nog goedkooper te wezen. 't Valt echter nog mee, dat niet alle be woners van Oosterzee zich leencn tot deel neming aan zulk eenschandelijke concurrentie. Leverziekten. De lever is de grootste klier van het menschelijk lichaam en werkt als eene zeef of filter, om het bloed van zijne onzuiverheden te ontlasten, ook te dien einde vloeit ieder bloeddruppel door dit orgaan. Wanneer de lever dit werk onregelmatig of niet vervuld, blijven er onzuiverheden in het bloed die welhaast de gansche constitutie bederven en de volgende kenteekens komen voor: maagbitterheia, beslagen tong, slechte smaak, hoofdpijn, steken in de zijde, hart kloppingen, brandende ooren, koude handen en voeten, uitbarsting, nachtmerrie, gebrek aan eetlust, enz., enz. «Warner's Safe Cure" is het krachtdadigste middel tegen delever- ziekten en een volkomen verpleging zal in al de gevallen de beste gevolgen hebben, zooals het door het volgend feit bewezen is. J. Knierim VI, te Osthofen, inRhijn-Hessen, Duitschland, schrijft: »Met U mijne dankbe tuiging op te sturen, heb ik de eer U te melden dat ik van mijne leverziekte gansch door «Warners Safe Cure" genezen ben, na alvorens alle mogelijke geneesmiddelen zonder baat gebruikt te hebben." Te koop bijM. CLEBAN Co te Amster dam, G. J. W. SNABIL1E te Rotterdam, Al gemeen Depot A. L. SAUT. Co Den Haag. Men beeft in Centraal Amerika een boom ontdekt, waarvan de bladeren 's morgens wit, 's middags rood en 's avonds blauw zijn. Als wij die nu eens tot onzen nationalen boom maakten, merkt de Arnh. Ct. op. Het nieuwe tooneelstuk Ahasverus maakt te Amsterdam grooten opgang. Het was een vertaling uit bet Russisch van Ivan Jelako- witsc.h, omtrent wien een paar bladen eenige bijzonderheden betreffende zijn levensge schiedenis en zijn werk mededeelden. Alge meen werd het stuk geprezen en tot dusver herhaaldelijk opgevoerd. Zulk een onderscheiding valt aan een Nederlandsch tooneelstuk niet ten deel! Dit heeft de schrijver terecht begrepenvandaar dat hij die misleiding pleegde. De schrijver toch is niet de geheel denk beeldige Rus Jelakowitsch, maar de heer Herm. Heyermans Jr. die in De Telegraaf deze geoorloofde mystificatie mededeelt, in verband met het bericht, dat Ahasvems te Parijs in het Theatre libre zal worden op gevoerd. Van tijd tot tijd leest men nog wel eens wonderlijke advertenliën in de dagbladen. Zoo verschenen verleden week een paar amu sante staaltjes op dat gebied. «Verloren een broche (camee) voorstellende Venus en Adonis, gaande van den Dam door de Kalverstraat en Reguliersbreestraat naar het Rernbrandtsplein" en «Gevraagd een min voor een meisje tus- schen de vijf en twintig en dertig jaar, ge huwd en van den P. G." Te Berlijn zijn, met goedkeuring des keizers, een groot aantal straten, pleinen en bruggen van namen voorzien. Een der straten is op «allerhoogst" bevel Utrechtschestraat gedoopt. Hoe de Berlijners dien naam wel zullen uitspreken F.en vreeselijk ongeluk heeft op het schiet- terrein bij Nimes plaats gehad bij de schiet oefeningen met verdragend geschut. De kulas van een kanon van 138 millimeter sprong, kwam op acht meter afstands achter het affuit neer op den bodem, vloog toen weer omhoog, 120 meter ver, en trof twee officieren, den commandant Mayol de Lupé en een luitenant. De commandant werd letterlijk onthoofd; den luitenant werd het hoofd in tweeën gespleten. Zaterdagavond is te Kim, een klein plaatsje bij Kreuznach, een wagen waarop 500 kilo kruit vervoerd werd naar een steengroeve in de lucht gevlogen. Er zijn drie dooden en veel gewonden; ook de materieele schade is aanzienlijk. De voerman had eenvoudig verzuimd de politie te waarschuwen, zoodat het transport geheel ongedekt was. De beroemde pianist Paderewski, heeft van zijn laatste kunstreis door Amerika, waar hij 50 concerten gaf 408 000 gulden netto winst overgehouden. De onderzeesche boot «Gustave-Zède" is Dinsdag te half elf te Toulon van stapel ge- loopen. Daar de machines geheel waren afgewerkt,

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2