mum wowo., Hoogheemraadschap Ü1AIS0N& BOUWER Co. gerestaureerde Stalhouderij 0. SCHIMMEL. KOETSHUIS BEN HUIS EN ERF Advertentièn. KENNISGEVING. H. HAMBURG, dienstmeisje, een AGENT. STEENKOLEN Twee woningen is de boot rechtstreeks in het water gelaten, waar zij vervolgens tweemaal dook. De proefneming, bestuurd door den inge nieur Maugat, is volkomen geslaagd. De bewegingen van de boot onder water, doen aan die van een walvisch denken. In China oefenen, volgens de Amst. Ct., sommige vrouwen een eigenaardig beroep uit. Gewoonlijk zijn het oudere dames die zich daarmede bezig houden. Zij gaan van huis tot huis, waarin gefortuneerde l'amiliën wonen, en vragen aan de vrouw des huizes of deze ook door haar wenscht «geamuseerd" te worden. Indien het aanbod aangenomen wordt, dan zet zij zich bij de dame, om haar de laatste schandalen, de nieuwtjes en de »on- dits" te vertellen. Zij ontvangen f2.hono rarium per uur en soms nog meer. als zij iets belangrijks weten mede te deelen. Ook hier te lande bestaat iest dergelijks, maar het geschiedt zonder honorarium, teekent de Arnh. Ct. hierbij aan. De onlangs overleden Petersburgsche pro fessor BischofT, die steeds beweerd had, dat de vrouw intellectueel lager staat dan de de man, daar haar hersenen in den regel veel minder zwaar wegen, heeft zichzelf overschat. Overeenkomstig zijn testament werden na zijn dood zijn eigen hersenen gewogen. Men bevond nu, dat zij vijf grammen lichter waren dan die van verrewegdemeestevrouwen. Jammer, dat de professor zelf van zijn dwaling niets zal vernemen en niet in de gelegenheid is amende honorable te doen. Sedert 1878 is het gebruik van geestrijke dranken in Nieuw-Zeeland verminderd tot 48 percent. Het gebruik van geïmporteerde ale verminderde tot 90 en dat van het in- hecmsche bier tot 22 percent. Zou tusschen deze vei-schijnselen en den vooruitgang van Nieuw-Zeeland geen ver band bestaan'? Te Lunéville is een notaris overleden, die een tekort achterlaat van meer dan een millioen. Met verwijzing naar de annonces in dit blad be treffende het in den laatetcn tijd zoo veel besproken artikel Havermout, meenen wij onzen lezers geen on dienst te doen door hieronder af te drukken wat iu een alom verspreid biljet ten gunste daarvan wordt gezegd. Voor slechts 15 cent kan men met pond de proef nemen, wat inderdaad alle aanbeveling verdient, als men weet dat Havermout door deskun digen de krachtigste uitnemenste en voedzaamste Volksvoeding wordt genoemd. Het bedoelde strooibiljet luidt in hoofdzaak als volgt: Hoe zou het komen, dat men in bijna ieder Ame- rikaansch of Engelsch hotel, ja in de meeste gezin nen aldaar, bij liet ontbijt en ook bij andere maaltijden den gasten of den huisgenooten een bord meelspijs wij zeggen brij of pap voorzet? Een Hollander, wien dit voor het eerst overkomt, begint met er fees telijk voor te bedanken: hij wil de orde van zijn diëet niet omkceren. Eén enkele hap van het aan gebodene doet hem evenwel dadelijk zijn tegenzin overwinnen. 11e smaak is zóó voortreffelijk, zóó over heerlijk, dat al aanstonds het voornemen bij hem vaststaat ten minste nooit een ontbijt meer te nuttigen, waai- de heerlijke Amerikaausehe Havermout want hiervan wordt de meelspijs bereid geen inleiding vormt. Maar haver heeft toch in den regel een eigenaar- digen, bovendien bitterachtigeu smaak? Alleen de Ouden, de Germanen, gebruikten haar voor hun broodIn onzen tijd is hot immers nog bijna alleen voeding voor de paarden? Alles waar. De altijd practische Amerikaan hoeft evenwel terecht begre pen, dat een voedsel, dat den paarden zooveel kracht geelt, ook een krachtig voedsel voor den mensch moet zijn. De genoemde bezwaren moesten dus eerst overwonnen worden. Men vond dit door het mouten. Geen plantensoort, dusver deu mensch bekend bevat zooveel eiwit en zetmeel en andere stofTcn die zoo krachtig hersenen en spieren voeden als haver. De haver, aldus bereid, komt in voedingsgelialte best rundvleesch nabij. Vleeach ligt niet voldoende onder bet bereik van den arbeiderin haver vindt hij ruimschoots een aangename vergoeding voor dat gemis: door de uitgaaf van weiuigecenten, verschaft hjj zich en zijn gezin de voedzaamste spijs, die te bedenken valt. Zoodra de Amerikaan dit van de scheikunde leerde, was zijn gebeele streven gericht op de juiste manier om haver niet langer zoo primitief te pellen. Het lukte hem. Bovendien liet hij door toevoeging van stoom de haver een bewerking oudergaan, waardoor alle moeilijk verteerbare stoffen werden omgezet in voedend zetmeel. Hierdoor werd ook de smaak ge heel gewijzigdhet bittere viel weg en een aange naam aroma kwam in de plaats. Voor zuigelingen (de mout verdund in de flesch) en kinderen, voor zwakken en herstellenden is geen betere" voeding bekend. Wijl de binnenbast behouden bleef, werkt deze, gelijk algemeen bekend is, krachtig op geregelde afscheiding. Zonder eeuige overdrg ving kan gezegd worden, dat geen plantensoort tot dus ver maar bekend is, die wegens haar rijkdom aan voedingsstoffen zoo krachtig werkt op de hersenen; geen spijs vormt en versterkt meer de spieren en beenderen dan de Aiuerikaansche Havermout. Ge woon Inlandsch en Sehotsch Havermeel heeft l'/j uur uoodig om te koken en men moet aanhoudend roeren ten einde zeniet te laten aanbranden. Haver mout knokt in enkele minuten en zet .nooit aan. Ruime besparing nlsoo van vuur en arbeid tevens. Een schoon,45jarig meisje te Rome, Augus ta geheeten, werd bemind door den 20jtirigen metselaar Lorenzo, maar de moeier van 't kind vertrouwde Lorenzo niet en weigerde hem do hand barer dochter. Augusta stemde hierop in een schaking toe, hetgeen geschiedde. De moeder snelde naar de politie, deze deed onderzoek in Lorenzo's huis en vond er Au gusta. Dientengevolge werd Augusta weder aan de moeder terugbezorgd en Lorenzo wegens ontvoering in de gevangenis gezet. De vorige week kwam een netgekleed vreemdeling zich aanmelden, gezonden dooi den rechter van instructie, om Augusta als getuige voor de rechtbank te roepen. De moeder vertrouwde de zaak niet en ging mede naar het rechtsgebouw. Na aldaar een poosje gewacht te hebben, verscheen le vreem deling weer en verklaarde, dat het meisje op rechterlijk bevel in het hospitaal San Gi- acomo een geneeskundig onderzoek moest ondergaan. Gezamelijk toog men nu derwaarts. Op het drukke Corso sloeg hij plotseling een hoogen toon tegen de moeder aan, naar vragend waarom zij voortdurend medeliep. «Een rechtelijk ambtenaar zou toch haar kind niet stelen." De goede vrouw liet zich overblulïën en keerde huiswaarts. Sedert heeft zij noch den netten vreemdeling noch haar dochter weergezien. De politie heeft te ver geefs alle moeite gedaan om den ontvoerder terug te vinden. Vermoedelijk is het een vriend van den gekerkerden Lorenzo. Als deze in 't geheim ingewijd is, dan is deze handelwijze hoogst onvoorzichtig. Deze maagdenroof op klaar lichten dag heeft te Rome vrij wat opzien gebaard. Een bloedig drama is te Crosnes (Frankrijk) afgespeele. Vrijdag avond trad een jonge, zeer net ge- kleede vrouw, de dorpsherberg binnen en vroeg een kamer. Den volgenden dag hield ze zich ziek en vroeg aan den waard om de jonge docter De Plouzoles te halen, die zich sinds kort te Crosnes gevestigd had. De docter kwam en werd in de kamer van de dame gelaten. Daar er verscheidene uren verliepen eer hij weder beneden kwam, be sloot de waard de kamer binnen te dringen. Hij opende de deur en zag het vreeselijk schouwspel voor zich. Te midden van een plas bloed, het hoofd doorboord, lag De Plouzoles op den grond, terwijl de jonge vronw de rechterslaap even eens doorboord, ook op den grond lag. In haar verstijfde hand hield de doode een re volver. Het ingestelde onderzoek bracht aan het lie ht dat de jonge vrouw van haar man ge scheiden leefde en verliefd was op docter De Plouzoles, die haar tijdens haar verblijf in een ziekenhuis behandeld had. Zij zond hem verscheidene gloeiende minnebrieven, die de jonge docter geen van alle beantwoorde. Bij het vernemen van diens huwelijk nam zij het wanhopig besluit om hem te dooden. Te Rio Janeiro stierf onlangs de Braziliaan Joachim Pensoroso, een roan, die wegens zijn grooten rijkdom en nog grooter zonderling heid algemeen bekend was. In een vertrek, waar nooit iemand mocht komen, had hij een tafel staan, waar op hij nimmer iets neerlegde en waarvan nooit het stof werd afgenomen. Kort voor zijn dood liet Penso roso zich in een leunstoel naar die kamer dragen en schreef met den wijsvinger der rechterhand zijn testament op die tafel. Daarop gaf hij bevel, dat het vertrek in tegenwoordigheid van den rechter moest worden gesloten en verzegeldtwee uur la ter was hij een lijk. Toen de bloedverw ln- ten van den dood toesnelden om te hooren aan wien hij zijn vermogen had nagelaten, liet de rechter de kamer openmaken, waarin zich het zonderlinge, goed leesbare testament bevond, waaruit bleek, dat Pensoroso al zijn schatten aan een verren bloedverwant, een beschaafd, maar zeer arm jongmensch had nagelaten. De overige erfgenamen wilden nu wel het testament als van nul engeener waarde doen verklaren, maar de rechtbank achtle het volkomen geldig. De Deensehe journalist Wirèn die door het blad Danebrog op een reis om de wereld was uitgezonden onder voorwaarde geen geld uit te geven, is te Hamburg, het laatste station voor het eindpunt, Kopenhagen, aangekomen. De heer Wirèn heeft zijn opdracht schit terend vervuld. Den 15 September 1892 reisde hij van Kopenhagen af, bezocht Londen en andere Engelsche steden, New-York, Chicago, San Francisco, Yokohama, Hongkong, Saigon, Singapore, en eindelijk Hamburg, en datalles zonder éen cent uit te geven. Wat hem niet vrijwillig werd gegeven verdiende hij met arbeiden. Voor geval van nood echter had hij een cheque van 25 p. st. bij zich. Zijn beroemd Amerikaanse h voorbeeld ging liet niet zoo voorspoedigde Yankee werd nl. te Berlijn in hechtenis genomen, wegens het doen van verteringen zonder deze te betalen, en hij werd gestraft ook. In Duitschland is ieder dienstmeisje verplicht een klein, blanco hoekje voor postzegels in haar bezit te hebben. F.ens in ue week plakt de meesteres iu dat boekje een postzegel van 20 Pfennige (12 cent) die van het gouver nement is gekocht.. Wanneer de meid oud of ziekelijk wordt, worden de opgeplakte postzegels weer door het gouvernement in gekocht, zoodat de meid hierdoor een klein loads voor ziekte of ouderdom heeft. Dit gebruik werd twee jaar geleden door den keizer ingevoerd. Onder het opschrift «Werkelijk dood"? boekstaaft De Kampioen het meer en meer in onbruik raken van «de goede, oude hooge bicycle en de eenmaal zoo populaire tricycle." Bij wedstrijden wordt de deelneming aan winners op deze machines voortdurend min der en het staat te voorzien, dat dit jaar we gens gebrek aan inschrijvingen dergelijke nummers niet meer op «le wedstrijd-pro gramma 's gebracht kunnen worden. Het Beethoven-feest, te Bonn heeft een batig slot van bijna 20 000 Mk. opgeleverd. Te IJlst had een zieke van den dokter een drankje gekregen. Toen dit opgebruikt moest zijn, ging de dokter weer een bezoek bren gen en vroeg, hoe 't ging. Geen gunstig antwoord volgde. Maar de dokter, naar 't fleschje kijkende, zeide: «jelui hebt ook te weinig medicijnen gegeven; 't drankje moest op wezen, hoe is dat Verwonderd antwoordde men hem: «Wel, dokter! er staat: «alle twee uur een lepel" en twee uur is 't maar twee maal per dag, 's ochtends en 's middags." Historisch. Burgelijke stand van Amersfoort. GEBOREN4 Juni. Dirk Roelof, z. van Albertus van Santbrink en Maria Lucia Ja cob* van Wermeskerken. 2 Juni. Gerrit, z. van Hendrik Peterse en Dirkje Hagenbeuk. Willem Frederik, z. van Pieter Jacobus Hutzezon en Maria Johanna Hofmann. Hendrika, d. van Mijndert Materman en Jo hanna Petronella de Waal. Johann Hein- rich, z. van Georg Berns en Petronella Geer- truida Cirkel. 3 Juni. Everdina Johanna, d. van Evert Leijdekker en flendrina van Olst. 4 Juni. Martinus, z. van Roelof van Dijk en Rebecca van Rossum. Margaretha Alijda, d. van Philip Kortes en Wilhelmina Hendrika van Nijkeik. 6 Juni. Margaretha Hendrika, d. van Jannes van Slooben en Johanna van Bokhorst. -- Nicolaas Gerardus, z. vanNico- laas de Waal en Christina Kaljee. Feitse Johan Gerard, z. van Gerard Antonie Eiisa Jagtenberg en Johanna Christina Petronella Boerwinkel. 7 Juni. Petronella Cornelia Maria Jacoba, d. van Jacob John Marcus Eg- bertus Muijser en Ilenriette Anlonia Maria Beernink. ONDERTROUWD7 Juni. Johannes Tulle- naar en Elisabeth Gijsberia Schimmel. 8 Juni. Thomas Gouw en Mathilda Maria Mag- dalena Wiertz. GETROUWD7 Juni. Hendrik van Surk- sum en Annetje van de Pol. Petrus Jo hannes van Oven en Theresia Lablans. OVERLEDEN: 4 Juni. Gerritje van de Bijl, 46 m. Johanv.as Hogevorst, 32 j. ongeh. 5 Juni. Hendrika Teunisje Jansen, 34 j. eentg. van Lubertus Brink. Bevallen van een welgeschapen ZOON R. VAN DIJK-Van* Rossum. Amersfoort, 4 Juni 4893. De Heer en Mevrouw SANDRERG Sandberg teSchaesberg [L.) betuigen hunnen dank voor de belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen zoon. „de Bunsehoter VEEN- en VELDENDIJK." DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den Bunsehoter Veen- en Veldendijk, geven bij deze kennis, dat de REKENING over het dienstjaar 4892 van heden af gedurende 14 dagen ter inzage van de Ingelanden is nedergelegd, ter Secretarie van het Hoog heemraadschap te Amersfoort, Langegracht wijk F. No. 200. Amersfoort, 7 Juni 1893. M. VAN BEEK, Dijkgraaf. JOHs. KNOPPERS, Secretaris. AMERSFOORT Langegracht F 216. BELASTEN ZICH MET het berekenen der waarde van effecten en incourante fondsen voor de aangifte voor de Vermogensbelasting, inwisselen van coupons tot den hoogsten koers, (ile uitloting van de obligation en loten wordt geregeld kosteloos nagezien), ineasseeren van wissels en kwitantiën. Het kantoor is geopend alle werkdagen van 's morgens 9 tot 's middags 3 uur en 's avonds van 7 i tot 9 uur. Coiiimissloiiiialrs in Effecten. Kortegracht A 368. Koopen en verkoopen Effecten, Coupons, buitenlandsch Hank* papier en Muntspeciën tot den meest voordeeligen koers. Sluiten i*rolongaliën en Be- leeningen, Bis con teer en en verschaffen wissels op alle bankplaatsen zoowel in Binnenals Builen- lanti enz. enz Het Kantoor is geopend van 93 uur. De ondergeteekende beveelt zijn beleefd aan, zullende zorg dragen voor een nette en soliede bediening. Aanbevelend, Utrechtschestraat, E. 14. TANDARTS (Nieuwe Wet) Kloveniersburgwal 137 te Amsterdam, is eiken Vrijdag te spreken ten huize v/d Heer J. VAN WESSUM; Langestraat F 44, voor het maken van kunsttanden en gebitten. Cs** landheeUc. operatiën zender pijn. ^et Augustus a.s. wordt ■lui. verlangd een net P. G. bekwaam in naaien en kostuum maken en genegen tot het doen van lichte huiselijke bezigheden. Franco brieven onder No. 234 aan het bureau der Amersf. Ct., Muurhuizen 60. •ffEen oude firma in WIJNEN eri GEDISTILLEERD, te Maastricht, vraagt voor Amersfoort Letters A. B. C. Post-Restant, Maas tricht. Groot en Kleinhandel in Cokes, Anthracit en Briquetten, tegen concnrreerende prijzen. Bestellingen worden aangenomen bij den Heer B. A. VAN RUIJVEN, Langestraat A 8 X H. »®S01, Amersfoort. Stationsplein' De Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort, zal op Zaterdag, den 17. Juni 1893, des avonds 7 uur, in het koffiehuis «HET VALKJE" te Amers~ foorl publiek ÏÏ'EHKOOPEIV In de gemeente AMERSFOORT. No. 1. Een nieuw gebouwd voor 4 rijtuigen met annexe STAL voor 3 paarden cn hooizolder daarboven, benevens OPEN PLAATS daarnaast in de Pothstraat kadaster sectie E No. 4429, groot 4 are, 62 centiaren. Iu eigen gebruik. No. 2. met BOUWLAND, benevens den balven weg zoover dit perceel strekt, in de Birkt aan den ouden Soesterweg, wijk G 304a, kadaster sectie D Nos. 1785, 4793 en 384, samen groot 36 aren, 60 centiaren. Verhuurd aan JAN VAN HUIK a ƒ4,25 per week. No. 3. onder één dak in de Kleine Haagwijk A174, kadaster sectie E No. 4139, groot 60 centiaren. Te zamen verhuurd voor ƒ4,25 per week. No. 4. i in de Teutstraat, wijk D No 137, kadaster sectie E No. 4153, groot 9!» centiaren. Ver huurd aan H. VAN ZUILEN a 4,20 per week.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 3