Binnenland stadsnieuws; Zaterdag-avond half zes zijn H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-regentes in den besten welstand van Haar buitenlandsche reis op Het Loo teruggekeerd. Naar men verzekert, ligt 't in liet voorne men der Regeeriug de Eerste Kamer der Staten-Generaal eerst tegen 18 Juli weder bijeen te roepen. De Tweede Kamer nam Vrijdag de Bedrijfs belasting aan met 55 tegén 34 stemmen de Vermogensbelasting werd 22 Juli 1892 met 62 tegen 33 stemmen gevoteerd. Van liberale zijde waren afwezig de heeren De Beaufort (Wijk), Zijlma, Geertsema en Vrolik van katkolieke zijde de heeren Clercx, Rnys, De Ram, Miehiels en d'Ansembourg van nnti-revolutionnaire zijde de beer Huber. Een zetel (Beverwijk) was vacant. Van de liberalen die verleden jaar allen vóór de Vermogensbelasting stemden, stem den tegen de Bedrijfsbelasting de heeren Poelman, I'ijttersen, Sanders en Van Karne- beek. Ook de heer Gerritsen stemde tegen. Van de katholieken, waarvan 9 leden vóór de Vermogensbelasting stemden, stemden thans allen tegen de Bedrijfsbelasting behalve de heeren Bahlmann, Kolkman, Scnaepman en Van Berckel. Van de anti-revolutionnairen, waarvan alle aanwezigen tegen de Vermogensbelasting stemden, gaven thans zes hun stem aan de Bedrijfsbelasting, namelijk de heeren Lucasse, A. v. Dodein, Schimmelpenninck, A. Mackay, Van Alphen en Van Velzen. Naar men ons mededeelt, heeft de direc teur-generaal der Post- en Telegrafie be paald, dat voortaan voor post- en telegraaf- oestellers uitsluitend zullen gekozen worden gepasporteerde of gepensionneerde militairen. Omtrent de plannen voor bet nieuwe post en telegraafkantoor te Amsterdam deelt men aan de Sloompost mede, dat weldra zal wor den aanbesteed het sioopen van liet oude gebouw en de aangrenzende woonhuizen. Zoodra het terrein vrij is, wordt nog in den aanstaanden winter aangevangen met het heiwerk voor liet nieuwe gebouw, waarvan de kosten geraamd zijn op f900 000. De rijksbouwmeester Peters te 's-Graven- hage is met de uitvoering belast. Woensdag werd te Breda, onder voorzit terschap van kolonel G. F. VV. Borel, gou verneur der K. M. Academie, een vergade ring gehouden van de commissie tot voor bereiding van de regeling der hoogere vorming van den officier op andere wijze aan de Hoogere Krijgsschool. De vervroegde opkomst der militie werd door alle vakmannen met vreugde begroet. De compagnies-commandant kon zijn onder hebbenden eens terdege oefenenhet jach ten van weleer, om de militie behoorlijk te onderrichten in den tijd tusschen de opkomst onder de wapenen en de najaars oefeningen, zou pluu's maken voor een degelijk, ruim oefeningsTssteem. Ieder meende dan ook, dat de periode van Maart tot half September ui!sluik.ul benut zou worden voor de op leiding van den reeruut, voorzoover deze be trekking hoéft op zijn taak in bet gevecht. Wachtdienst, corveeën, oppussersbezighe- dcn en meer dergelijke diensten, dacht men uit te stellen tot na de herfstmanoeuvres. De oudere lichting was daartoe immers van zelf aangewezen. Tot niet geringe schade van het leger echter, welks geoefendheid uiteraard toch reeds zoo groot niet is, heeft de Minister van oorlog bepaald, dat de oudere lichting (nl. het blijvend gedeelte van '92) reeds medio Juli met groot verlof zal worden gezonden. Van dien datum af zijn derhalve de jonge soldaten uit 'le hand van den kapitein, want zoodra met den milicien zoogenaamd «dienst doende" brengt, is het met een geregelde oefening gedaan. Te hooi en te gras neemt hij dan nog aan de voorbereidings-exorcitiën voor de najaars-oefeningen deel. Sommigen ziet men dan zelfs nimmer meer mede uitruk ken: het wittesloolje van den catiuekneclit of ae bezemstok van den kamerwacht worden dan hef teeken der waardigheid! Te laat is hot nog niet om contra-bevel te geven. Onverwijld behoort aan het blijvend gedeelte te verstaan gegeven, dat het blijft. Anders ware de ganschè vervroegde op komst van nul en geener waarde. D. Het Instructie-bataljon is, zooals men weet, in hoofdzaak bestemd tot vorming van kor poraals en onderofficieren bij liet wapen der infanterie voor het leger hier te lande en bij de koloniale troepen. Aan de instelling is een cursus verbonden, welke kan gevolgd worden door hen, die, uitmuntende door gedrag en ijver, aanleg bezitten om bij den Hoofdcursus, mede te Kampen gevestigd, tot den rang van 2e-lui- tenant der infanterie te worden opgeleid. Om bij liet Instructie-bataljon te worden toege laten, moet een jongeling 16, 17 of 18 jaar oud zijn en na een geneeskundig onderzoek door den chef van den geneeskundigen dienst te Kampen geschikt zijn bevonden voorden krijgsdienst. Nog een aantal andere eischen betreffende lengte, ontwikkeling enz. wor den gesteld. Ouders of voogden, die hun zoons of pu pillen als volontair te Kampen in dienst wenschen te laten treden, wendden zich meestal met uitvoerig schrijven tot den ma joor-commandant van het Instructie-bataljon, P. R. Goudschaal. Om nu onnoodige cor respondentie te voorkomen, heeft majoor Goudschaal aan de Burgemeesters van alle gemeenten eenige exemplaren gezonden van de «Inlichtingen aangaande het Instructie- bataljon te Kampen". Zij, die dus dienaan gaande nadere bijzonderheden wenschen te weten, kunnen zich wenden tot de secretarie van de plaats hunner inwoning. Ten slotte zij vermeld, dat hoewel ook tusschentijds jongelieden worden aangeno men, de eerstvolgende oproepingen van vo lontairs plaats hebben tegen o Juli, 16 Augus tus, 27 September en 8 November. De classicale vergaderingen zijn uitgenoo- digd zich tot de algemeene synode der Ned. Herv. Kerk te wenden met adressen, waarin deze dringend verzocht wordt, ten spoedigste een afdoende beslissing voor te bereiden in de nog altoos afgedane zaak der regeling van het beheer der kerkelijke goederen. De heer F. J. L. Kramer, onlangs benoemd tot opvolger van prof. Wijnne te Groningen, is door den Senaat der Utrec.btsche Univer siteit benoemd tot doetoi" honoris causa in de letteren. Te Maastricht is Donderdagavond op drie en zestigjarigen leeftijd overleden de heer Johannes Joseph Habets, oudheidkundige en sedert 1881 rijks-archivaris. Hij werd 27 November 1829 te Oorsbeek bij Sittard ge boren en is, na in 1852 zijn studiën te Roer mond te hebben geëindigd, achtereenvolgens kapelaan geweest te Hunsel bij Weert, te Bunde en te Bergh-en-Terblijt. In 1S7S is bij benoemd tot pastoor te Oud-Vroenhoven, en van daar ging hij als archivaris naar de hoofdstad van Limburg, Hij was o.a. lid van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen. De heer A. J. van Houten, schrijver van de brochure over Neerbosch, is tegen mor gen voor de rechtbank te Arnhem gedagvaard. De vervolging gaat niet uit van van 't Lin- denhout, maar van de Justitie. De politie te Oldenzaal is versterkt om toezicht te houden op de doortrekkende Rus sische landverhuizers, waarvan er, gelijk uit een mededeeling van de Regeering blijkt, duizenden verwacht worden. Alleen zij, die voldoende reisgeld hebben of een vervoer- biljet van een Nederlandscbe Stoomvaart maatschappij, zullen de reis door ons land mogen voortzetten. Door de Ned. Oliefabriek, directeuren de heeren J. C. van Marken en ds. J. R. Tutein Nolthenius, is een prijsvraag uitgeschreven voor vrouwen, terwijl ook in de jury drie dames zitting hebben. Het onderwerp is«een schrijven, waarin eenvoudig, voor elkeen bevattelijk en levens zoo beknopt mogelijk, wordt uiteengezet liet gebruik van Delftsche sla-olie in de keuken. Voor huismoeders zijn uitgeloofd een hoofd prijs van f200, twee prijzen van f50 en vier van f25; gelijke prijzen worden uitgeloofd voor dienstboden, terwijl voor andere belang stellenden of deskundigen uitgeloofd worden een prijs van f lOO en vier van f25. Antwoorden op de gebruikelijke wijze in te zenden vóór 1 Augustus aan de directie der Ned. Oliefabriek te Delft. Zaterdag bad, op bevel van den Rijksont vanger te Slochteren, de executoriale ver koop plaats van den inboedel van Jacob Ye- neina, te Marlenshoek, wegens het niet be talen van zijn personeele belasting, bedragende ongeveer f.3, (zegge drie gulden) waarvan trouwens reeds was betaald. De kosten beliepen ongeveer f24. Om lü uur vei-schenen: de deurwaarder niet twee getuigen, de burgemeester van Slochteren met tien rijks— en gemeente-veld wachters, 9 marechausees te paard en dn beide gemeente-veldwachters van Hooge- zand. Al deze voorzorgsmaatregelen waren ge nomen, omdat de socialisten allen waren opgeroepen, om te voorkomen, dat de inboedel van Veneraa werd ingepakt. De roode vlag woei van het dak. Alle socialisten die maar even konden, waren tegenwoordigde zwakke sexe was natuurlijk ook present. De werkelijk nette inboedel bracht op de somma van 54 centen (zegge vier-en-vijftig cent). Zoo o. a. werd een regulateur voor drie cent, een linnen kast voor vijf, een kin dei wapen waarin een kind netjes uitgedoscht, voor twee-en-een halve cent. Zou liet wettig gezag door dergelijke ko mediespel niet meer ondermijnd worden dan door honderd revolution naire redevoeringen. Gelijk wij onlangs meldden, hadden een aantal landbouwers in de Z.-W.-hoek van Drente besloion bij de nu in vollen gang zijnde hooigras-verpachtingen geen «bod-en hooggelden meer te zullen betalen. Toen nu gisteren onder Havelte eenige perceelen door een notaris uit Meppel zouden geveild wor den, werd geen enkel bod gedaan, omdat men die «bodgelden" enz. handhaafde. De notaris keerde alzoo huiswaarts zonder iets verkocht te hebben. Als een bewijs, dat er voor het hooi fabel achtig liooge prijzen besteed worden, kan dienen dat een sleeper te Rotterdam, die op reis was gegaan om hooi te koopen, te vergeefs 80 gulden bood voor hetgeen hij in andere jaren voor 21 a 22 gulden kocht. Voor 90 gulden werd ten slotte het hooi verkocht. Den grasverpachtingen te Zwolle hebben juist f1000 meer opgebracht dan andere jaren. KENNISGEVINGEN. De GRIFFIER der Staten van UTRECHT, daartoe door de Gedeputeerde Staten van dat gewest gemachtigd, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de ontwerpen van begroo ting der kosten van het Provinciaal Bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, en der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven, beide dienst 1894, met de memoriën van toelichting, alsmede de rekening en verant woording wegens laatstgemelde inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1891, ingevolge de artt. 103 en 119 der Provinciale Wet, verkrijg baar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht tegen betaling van 15 cents voor de cerstgemelde en 50 cents voor do laatstgemelde begrootiug met memorie van toelichting, en van 50 cents voor de rekening en verantwoording. Utrecht, den 22 Juni 1893. De Griffier der Staten voornoemd, C. R. MERKUS. lo. griffier. Hoofdelijke Omslag. De gemeente-ontvanger van Amersfoort brengt ter kennis van de belastingschuldigen, die de vervallen betalingstermijnen van hunnen aan slag over 1893 nog niet hebben aangezuiverd, dat eerstdaags tot eene vervolging zal worden overgegaan. Degenen die voor hen beschikbaar gestelde gelden uit de gemeentekas wenschen te ontvangen, worden uitgenoodigd hun aanslagbiljet ten kan tore mede te brengen, opdat de verplichte in houding van belasting, voor zooveel betreft de verschenen termijnen, door afschrijving daarop kunue worden aungeteekend. Amersfoort, den 26. Juni 1803. De ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Ds. M. J. Bonman te Voorthuizen hoopt den 2 Juli zich voor de tweede maal aan ae Gereformeerde kerk B alhier te verbinden, na in den ochtenddienst bevestigd te zijn door dr. Van Goor te Bunschoten. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente alhier werd tot diaken gekozen de heer B. van 't Eind, die de benoeming heelt aanvaard. Op de aanstaanden Woensdag hier te houden classicale vergadering moet voorzien worden in de vacaturen welke zullen ontstaan door de periodieke aftreding op 31 December van het lid-ouderling J. J. Kleber en zijn secundus C. Maas. Nog moet gekozen wor den óen lid van bet classicaal bestuur, wegens het overlijden van ds. L. H. F. Creutzberg, predikant te Hoogland, en van óen secundus, in plaats van ds. G. Verrijn Stuart, die ver trokken is. Aan den trompetter F. van Egmond van het le regiment veld-artillerie alhier, is bij Kon. besluit een voortdurend pensioen toe gekend van f432.per jaar, wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken. Programma van het Concert, Dinsdag 27 Juni des avonds te half acht te geven op liet terras van Amicitia, door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder direc tie van den heer G. K. G. van Aken. 1. Ilohenzolleri. Ruhm, Marsch, Weisen- born; 2. Ouverture «Tempelwcihe" Kéler- Bóla; 3. »Tout-Paris", Walzer, Waldteufel; 4. Grosse Fantaise nach Motive der O per «Tannhauzer" v. Ricn Wagner, Joh. M. Coe- nen. 5. Ouverture zur Oper «Norma", J. H. L. Rijken; 6. Grand Ballet (Divertissement) de I'opóra «Faust", Ch. Gounod; 7. «Allastella confidente", Romance, Robaudi; 8. «Unjour d'ótó en Norvège", grande fantaisie pastorale, Buijssens. Blijkens advertentie in dit nummer stelt de lieer B. van der Kaa zich vooraanstaan den Donderdag in de kleine zaal van Amicilia alhier, een concert te geven voor piano en zang. Hij zal ook eenige nummers van eigen com positie ten gchoore brengen. De blinde virtuoos, oud-leerling van het Blinden-instituut te Amsterdam, is hier ter stede een te goede bekende dan dat de door hem te geven Soiree aanbeveling behoeft; we vestigen er dan ook slechts de aandacht op. Onza leze I-s weten wat men onder »lteis- belasting" verstaat. Het dames-comité Inci ter stede Ik -nuert bij advertentie in dit nummer aan .eze zoo goede instelling. Te beginnen met Woensdag 12 Juli en vervolgens eiken Woensdag zal gedurende de maanden Juli en Augustus de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij exursie-treinen, laaten loopen van Haarlem, Amsterdam, Weesp, Bussurn, Hilversum, Utrecht, Baarn en Amersfoort naar Rhenen, Nijmegen, Groes- beek en Kleed en denzelfden dag terug. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Veldwijk is de naam, van de stichting, waaraan met liefde en belangstelling gedacht wordt. Het zal velen daarom welkom zijn, als ze in achterstaande advertentie lezen, dat de heer li. J. Bast, photograaf alhier, photo- grafische afbeeldingen van de gebouwen en van de aangename plekjes op Veldwijk in den handel brengt. Ter bezichtiging werd ons een stel van deze, door het Bestuur goedgekeurde photo- gralieën toegezondenverschillende paviljoens, een gezicht in de kerk, de woningen van den predikant en de geneesheeren«het heu veltje", het park enz. De photografieën zijn treffend juist, uitstekend geslaagd en keurig afgewerkt; zij geven zulk een getrouw beela van bet bellijk oord, waar zooveel ongeluk kige worden verpleegd, dat de heer Bast ge luk gewenscht kan worden met dezen welge slaagden arbeid, waarvoor velen, die Veld wijk liefhebben, hem dank zullen brengen. Gemengd Nieuws. De Chicago Evening Post geeft een zeer gunstig verhaal over de afdeeling Hollandsche kunst op de Chicago-tentoonstelling. De schrijver roemt deze at'deeling als een dei- beste. «Geopend zonder ceremonieel" zegt het blad «zonder bijzondere reclame, beeft deze sectie onmiddellijk de algemeene attentie getrokken en er wordt veel verkocht." De Revue scientifique van 3 Juni deelt een bericht mede, dat, zoo het bevestiging vindt, ook voor onze koloniën van groot belang kan zijn. Bij de Japansche marine was de beri beri een zeer verspreide ziekte. In 1893 waren er 1929 lijders aan deze ziekte op een totaal van 4769 matrozen. In December van liet vorige jaar echter heeft men de ziekenzalen voor beri-beri-lijders moeten sluiten, bij ge brek aan patiënten. Deze verbetering zou uitsluitend bet gevolg zijn van een veran dering van het voedenssysteem door den directeur-generaal van het marine-hospitaal te Tokakl. Deze heeft in het voedsel dei- zeelieden het eiwitgehalte doen verhoogen, dat der koolhydraten doen verminderen en dit was voldoende. Van 18781884 waren er 9516 gevallen van beri-beri, in 1884 werd het stelsel ver anderd, en onmiddellijk daalde het "ziektecijlei- voor 18841889 op 765, waarvan 718 nog tot het jaar 1884 belmoren. In 1885 waren er 44 gevallen, in 1886 slechts 3, in 1887 niet een. Ziedaar zegt het blad, een schoone zegepraal der hygiëne. Wij wenschen liet van narte. Volgens een aantal te Londen ontvangen telegrammen, is liet Engelsche pantserschip Victoriabehoorende tot het Middeliaudsche Zee-eskader, na een aanvaring met het pantserschip Camperdown, dicht bij Tripoli, in Syrië, gezonken. De commandant van het eskader, admiraal Tryon, die zich aan boord van het schip bevond, en 422 man (het schip was bemand met 718 koppen) zijn omgekomen. De aanvaring heeft plaats gehad, tijdens de manoeuvres, op klaarlichten dag. De Victoria, een der beste en nieuwste schepen der ürilsche vloot, die voor weinig jaren 11 millioen kostte, zonk 15 minuten na de aanvaring in het 150 meter diepe water weg, met de kiel naar boven. Zij werd doorboord door den ram der Camperdown in do rechterzijde nabü den stuurboordstoren. De Camperdown werd zwaar besshadigdhet zal nooilig zijn baar in het dok te brengen voor reparatie. De Herald ontving een .richt uit. Valpa raiso, waarin gemeld wordt, dat aan Sarah Bernhard al haar juweelen zijn ontstolen, welker waarde "streeks 300000 fr. bedraagt. In de vorige week waren te Brussel reeds 4987 rijwielen voor de belasting opgegeven, een opbrengst vertegenwoordigende van bijna 50 000 francs. (lit Brussel wordt bericht, dat de politie te Aix-les-Bains de hand gelegd heeft op de dieven die de juwoelen-diefstal bij de gravin van Vlaanderen gepleegd hebben. De heeren

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2