zaken tot stand gekomen. Met voldoening zullen KageeWng en Kamer op dit zittingjaar mogen terugzien. Bovenal echter zijn de werkkracht en het ongeëvenaard talent van den Minister van financiën in een helder licht getreden. De gelukwenschen, die hem vrij dag ten deel vielen, waren in hoogc mate verdiend. Er ligt geen verwijt in voor velen zyner voorgangers, als getuigd wordt dat Pierson er door zijn degelijkheid, kennis van zaken en tactvol optreden in slaagde tot stand te brengen wat geen Minister van (financiën vóór hem vermocht te doende grondslagen van ons verouderd belastingstelsel te verbeteren op afdoende wijze. Wel hebben wij ook nu nog bet ideaal niet bereikt maar op den nu gelegden basis zal weldra een geheel stelsel, billijk de lasten naar draag kracht verdeelende, kunnen worden gevestigd. Maar ter eere van de meerderheid uer amer zij liet gezegd, ook zij heeft zich ilink gehouden. Over kleine bezwaren heen stappende, heelt zij dezen belangrijken arbeid met groote toewijding helpen tot stand bren gen. En mogen de politieke vrienden en vol gelingen van de beuren Harte en Seret, die verleden week als de woordvoerders van de meerderheid der rechterzijde optraden, ook gemeend hébben het lands- en volksbelang te dienen, door (nadat, jaren lang van alle zijden, vooral bij de stembus, geroepen was om belastinghervorming, betere verdeeling van lasten, opheffing van privilegies) ten slott e tegen de Bedrijfsbelasting te stemmen, waarvan de verwerping, na het in werking treden der Vermogenbelasting, zeker wel hot stuidendst en senreeuwendst onrecht zou hebben in liet leven geroepen, des te meer is het te prnzen in ne heeren Lucassen, A. van Dedem, Schimmelpeninck van der Oyo, .1:. Mackay, Van Alpnen en Van Velzen, (anti-revolülionuairen), Bahlmann, Kolkman, Scliaepman en Van Berkel (Katholieken) dat dat zij zich by de meerderheid schaarden, die met óf) tegen 34 steiiunen het wetvoor- stel aannam. Te betreuren is het, dat de heeren Pijttersen, Poelman, Gerritsen, Farn- combe Sanders en Van Karnebeek meenden huil stom aan de Bedryfsbelansting te moeten onthouden, in stede van gelyk de heer Tijdens deed, het goede in deze her vorming te erkennen en het ontwerp aan te nemen al was 't betere iti de toekomst bereikbaar. Of deze heeren hun staatkun dige positie door deze anti-liberale houding hebben versterkt, zul de tijd moeten leeron. Wanneer het nieuwe kiezerscorps, dat achter de deur der kieswet-hervorming staat (en waaraan in de laatste dagen allerlei ver leidelijke handkussen werden gegeven, ook in den vorm van vee- en hooi interpellaties) toonen mocht, dat 't heil verwacht van de negatieve werkzaamheid dergenen, die de Be drijfsbelasting wilden afstemmen, dan vrees ik, dat de gloeiende voorliefde voor het on geveer algemeen stemrecht dat ons wacht, in 't gebruik van dezen volkszegen, spoedig tot op het vriespunt zal afkoelen. Nu toch over het Kiesrecht wordtgesprokeu, moet ik u even geruststellen, want, de dezer dagen in een der Amsterdamscbe dagbladen geuane mededeelingen over de verwachtingen op dit stuk, die door velen met onsteltenis zijn vernomen, berusten op volkomen on juiste inlichtingen. Waar is het, dat er in de liberale partij nog al verschil heerscht over de beste wijze oin, met behoud der leidende beginselen, ten aanzien van de te stellen regelen voor de toekenning van liet Kiesrecht, op den grondslag van «geschiktheid" en DmuaUschnppelijken welstand," tot over eenstemming te geraken. Het is een publiek geheim, dat de heer Van Houten de uit werking van liet, hoofdbeginsel des ministers Tak niet wil aanvuurden, «lat «Ie heer Rutgei-s bij zijn verzet blijft volharden, dat «Ie heer Levy een berg van grondwettige en andere bezwaren heelt opgeworpen. Maar dut alles neemt niet weg, dat de groote meerderheid der liberalen en der aiiti-revolutionnairen bereid is, de voorge stelde hervorming iu hoofdzaak ook onveran- derd aan te nemen«lat de tegenstarul van libe rale zijde zeerwel zal zijn te overwinnen door ernstig streven naar gemeen overleg en door het aannemen van een ook voor de tegen woordige tegenstanders aauneeirilijke formule, die de vrienden van het kabinet ernstig be zighoudt. Er zullen waarschijnlijk door de voornaamste le«len de liberale partij nog enkele bijeenkomsten in Juli worden gehouden om, 7,00 mogelijk in den loop van het alge meen debat en kan bet zijn ook in overleg met de commissie van rapportours, eenige amendementen voor te stollen, die aari de Kieswet, zonder verandering van 't karakter, oen meer aannecmelijken vorm zullen geven. Hoe het zij, zelfs du minst optimistisc.be personen, aie onze Tweede kamer kennen, prolétoeren dat «Ie ontwerpen van den heer Tak met groote meerderheid zullen worden aangenomen. De Minister van Financiën heeft het wets ontwerp op «Ie Grondbelasting naar H. M. de Koningin-Regentes gezonden, zoodat het ieder ooge/iblik bij «le Stilten-Generaal kan inkomen. Bij «len Raad van State is eene nieuwe re geling van buitenlandsche verloven voor offi cieren van het Indisch leger aanhangig, waar bij zij na tienjarigen dienst recht bekomen op éen jaar verlof naar Europa. Ook ae positie der eerste- en tweede-luite- nants-verlofgangers wordt doarby verbeterd. De centrale commissie voor de statistiek beeft onder meer ook «len centralen raad van den sociaaldemocratische!» bond om de noo- digo inlichtingen gevraag*! om te komen tot meer wetenschap omtrent het vereenigsieven dor arbeiders. Zij beeft echter van den bond een weigerend antwoonl ontvangen, onder voorgeven «lat er geen zekerheid bestuit, dat de verschillende gegevens niet misbruikt zou den worden voor #<Ie moderne kettei'jaclit" gelyk «le centrale raad het noemt. De Iloogo Raad besliste gister, met ver nietiging van een vonnis der "Middelburgsche rechtbank, dut liet in het openbaar aanbieden van een open brief, waarin om een aalmoes wordt gevraagd, met verzoek om dien brief binnenshuis te laten lezen en daarop ant- woord to mogen ontvangen, is te beschouwen als bedelarij iu het openbaar. Naar aanleiding van de vraag des heeren Bowies in het Engelsche Parlement, hoe 't met den Atjeh-oorlog stond, schrijft de .Lon don and China Telegraph: «Wij zouden gaarne zien, dat de heer Bowles nogmaals op de zaak terugkwam, doch dun gewapend met statistieken betref fende den verderflijken invloed van den Atjeh- oorlog op onze Oostcrscbe kolonie. Als er geen einde aan den strijd gemaakt kan wor den, «lie noch tot roem noch tot voordeel van de Hollanders gevoerd wordt, die ellende, armoede en dood brengt aan een dapper volk, vechtende voor eigen haardsteden, die bovendien in liooge mate nadeelig is voor een bevriende mogendheid -- het is sedert lang een publiek geheim, dat de Atjehers een Engelsche annexatie wenschen dan is het hoogst gewenscht, dat het Engelsche mi nisterie van Buitenlandsche zaken althans eenige pogingen doe tot pacificatie, zoowel eershuive, wegens ons aandeel in liet ver oorzaken van den oorlog, als uit eigenbelang. »In deze «lagen van depressie in het Oosten en van malaise in «len handel is het van belang alle hinderpalen uit den weg te ruimen; en de Atjeh-oorlog is een daarvan." Te Zeist is het eerste nummer verschenen een weekblad Sta pal!onder redactie van jlir. Hora Siccama van de Harkstede.'t Blad zal zijn, evenals liet Vliegend Blad een or gaan van den «Oranjebond van orde" te Utrecht uoch minder plaatselijk. Het hoofdorgaan van den Bond van orde, blij tl liet Vliegend Blad, 't welk in Utrecht gratis wordt rondgebracht. De badplaats Seheveningen vierde Maandag haar 75jarig bestaan. Ailcrwoge wapperden vlaggen en in het Kurhaus zelf, liet grootsclie gebouw, dat het eenvoudige badhuis, in 1818 gesticht, vervangt, wer«l feest gevierd. Een groot vuurwerk met toepasselijke num mers, deels ook aan Jakobus Pronk uen stich ter «Ier badplaats gewijd, besloot den avond. STADSNIEUWS. In de gisteravond gehou«len vergadering iler classis Amersfoort van de Nedenandsclie Hervormde kerk werden, ter voorziening in de vacaturen welke zouden ontstaan door de periodieke aftreding op 31 December van nel lid-ouderling J. J. Kleber en zyn secundus C. Maas, beide heeren herkozen. Tot lid van liet classicaal bestuur, werd gekozen ds. H. J. ter Haar Romeny, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlyden van ds. II. F. Oeutzberg, predi kant te Hoogland, terwijl als secun«lus in plaats van ds. G. Verrijn Stuart, die vertrok ken is, werd gekozen ds. J. Beijer predikant te Maartensdijk. De heeren II. E. van Sweden en J. C. van Eybergen zullen Zaterdag den dag herdenken waarop zij vóór 25 jaren gekozen werden tot diaken bij de Nederlandscne Hervormde ge meente. Het zal den jubilarissen, die een kwart eeuw bun eervol ambt inet ijver vervulden, zeker niet aan belangstelling ontbreken. De leden van den Gemeenteraad, die dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, zijn de heeren W. A. Croockewit, mr. J. G. A. van Zijst, G. J. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, H. W. van Esveld en M. W. F. J. de Jong. De verkiezing wordt gehouden op Dinsilag 18 Juli. De le luit. J. L. Völcker. van het 3e reg. huzaren te 's Gravenhage, wordt 1 November gedetacheerd bij de Rijschool alhier. De opzichter van fortificatiën H. Offerman is naar het genie-karnp by Zeist vertrokken ten einde gedurende eeti drietal dagen te worden geoefend in het aanbrengen van dy- namietladingen voor de vernieling van spoor wegbruggen. De sergeunt-ziekenopzichter B. J. Dek kei- van het Militair hospitaal alhier wordt 1 Sep tember overgeplaatst bij de Cadettenschool te Alkmaar. Nu tengevolge van het vroege kampeeren door het. korps genietroepen in de Legerplaats bij Zeist «le verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes dit jaar buiten den kRmptyd valt, is de geboortedag van II. K. II. prinses Marie, op 5 Juli, bestemd tot de gebruikelijke feest vieringen in dat kamp. Reeds is men bezig met de voorbereiding daartoe en met het samenstellen van een uitgebreid programma, zoodat'het te ver wachten is, dat het kamp op Woensdag 5 Juli in feestdos gehuld, wederom veel bezoe kers en nog meer bezoeksters zal trekken, die er zich evenals altijd kostelijk zullen vermaken. Ook de militaire vereenigingen hier ter stede zullen, in navolging van die in andere groote garnizoensplaatsen, afdeelingen vormen gelijk aan die van den militairen bond Voor Koningin en Vaderland te Amsterdam, zoodat het zich laat aanzien, dat inderdaad een a ge- meene Nedcrlandsche militairen bond zal tot stand komen. De agent van politie le klasse J. de Vos, die gedurende 36 jaren bij de politie alhier dient, heeft pensioen aangevraagd. 't Is te hopen, dat op het verzoek van den trouwen dienaar, die naar vermogen nog ijverig zijn diensten waarneemt, een gunstige beschikking volge. Voor de betrekking van leeraar inde Fran- sche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Iloogere Burgerschool alhier hebben zich acht sollicitanten aangemeld. De heer A. A. Kooyker is benoemd tot onder wijzer aan de Christelijke school te Almkerk. Programma van het Concert op Zondag 2 Juli, 's avonds te half acht, te geven op liet terras der Sociëteit Aniicitia door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie. 1. »l)rei Kaiser Marsch", Weissenborn; 2. Ouverture zur Oper #Das Goldene Kreuz", lgnaz BriiII; 3. »La Sérénata" valse espag- nole, O. M«Hru; 4, Grande fantaisie de l'opéra «Héroiiiade", Massenet. 5. Marche festi- vale. Ch. Gounod; 0. Bénédiction des poig- nards de l'opéra «Les Huguenots", Meyerbeer; 7. »Dic Miible im Schwarzwald" ein Idyll, Eilenberg; 8. Souvenir de Fr. Chopin, grande fantaisie, J. H. Bekker. We vestigen gaarne «le aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie waar bij de heer Veerman, eigenaar van het gunstig bekende «Hotel Velaarste Baarn bericht, dat daar morgenavond te 8 uur het eerste concert in dit seizoen wordt gegeven, door «le stafmuziek van het 5e regiment infanterie Gemengd Nieuws. Den juwcelen-diefstal, waarvan Sarah Bern ard het slachtoffer geworden is, heeft zich aldus toegedragen. Terwijl de kunstenares in de hoofdstad van Brazilië Fedora opvoerde, is men in haar vertrekken doorgedrongen. Haar juweelen waren geborgen in een tiiseh van Russisch lederdie toscn is verdwenen Een portefeuille, waarin 30000 f'rs. aan Frunsche bankbiljetten geborgen waren, werd ongeschonden onder een schrijfmap terugge vonden. Uit «len schouwburg terugkeerende vond Sarah haar kamenier slapende op een stoel. Niet zonder moeite kon men baar doen ontwakenvermoedelijk was haar een slaapmiddel ingegeven. Zij schijnt op goeden voet met een Italiaan, tot het hotelpersoneel behoorende, te hebben gestaan. Die Italiaan is nu verdwenen, zoodat men hem voorden dief houdt. Onder de kleinoodiën waren parures van groote waarde. Het meest betreurt Sarah het verlies van een rijk met turkooizen en brillanten getooiden bracelet, haar indertijd «looi- den czaar van Rusland geschonken. Natuurlijk doet de politie onderzoek, maar of deze in het onmetelijk Brazilië den sluwen Italiaan zal terugvinden is uitermate twijfel achtig. Door de zorgen van het Franscbe ministerie van handel, worden om de vijfjaren bulletins openbaar gemaakt, bevattende tal van opgaven van algemeen statistischen aard. Uit deze bulletins blijken soms belangwek kende feiten en niet onbelangrijk schijnen de opgaven welke betrekking hebben op het aan tal lieden welke hondera jaren of meer oud zijn, en op het aantal der echtparen, welke meer dan 50 jaren gehuwd zijn. Volgens de laatste opgaven leven in Frank rijk niet minder dan 150070 paartjes welke hun gouden bruiloft hebben gevierd, een cijfer dat vrij hoog is, als men in aanmerking neemt, met hoe voel ophef dikwijls wordt melding gemaakt van zulke bruiloftsfeesten. Het aantal honderdjarigen zou volgens de opgaven bedragen 209, waarvan 145 vrouwen en 64 mannen. Onder dezen Icwarn éen vrouw voor, die nog in dit jaar echtscheiding heeft aangevraagd, waarschijnlijk denkende «beter laat, dan nooit." Onder de honderd-iarigen bevonden zich 16 oud-strijders van Napoleon I, en dit ver dient opmerking, nu de bladen zoo herhaalde lijk meedeelen, dat de laatste oud-strijder, de laatste getuige van den grooten tijd van Napoleon I, is overleden. Het cijfer van 209 honderdjarigen moet echter met eenig voorbehoud worden aange nomen. Immers een omlerzoek, door den heer Turquain, den chef van den statistischen dienst na de volkstelling van 1886 ingesteld, leert het volgende: In dat jaar was opgegeven, dat 191 personen waarvan 68 mannen en 123 vrouwen den leeftijd van honderd jaren hadden bereikt of overschreden. Een nauwkeurig en zorgvuldig onderzoek werd ingesteld; den juisten datum en de plaats van geboorte, het aantal der kinderen den staat van het gezin, het beroep, dit alles trachtte men vast te stellen. En wat bleek nu? Op de 191 «honderdjarigen," was het maar mogelijk over 86 juiste inlichtingen te verkrij gen. Duidelijk werd bewezen, dat verschillende lieden, hetzij uit ydelheid, hetzij uit een mis plaatste aardigheid, onjuiste opgaven hadden gedaan. En zelfs drie personen, die zich hadden opgegeven, bleken nog maar ruim 40 jaren oua te zijn. De 80 werkelijk honderdjarigen waren aldus verdeeld mannen, 6 ongehuwden, 2 gehuw den, 23 weduwnaars; vrouwen: 10ongehuw den, 1 gehuwde, 38 weduwen. Van hen waren 42 honderd jaren, 15, 1017, 102; 6. 103- 5 104; 3, 105; 1, 112 en 1, 119 jaren. Verder bleek, dat 20 van hen behoorden tot den landbouwenden stand; 8 waren dagloo nei's: 7 renteniers; 6 koks en huisbedienden- 5 handelaars2 herders enz. Bedeeld werden 20 personenin behoeftige omstandigheden verkeerden 10, onbemiddeld waren Ti, be middeld 6, zeer bemiddeld 1 enz. Verder wenl vastgesteld, dat in het zuiden van Frankrijk «le meeste honderdjarigen wor den gevonden, vooral in het departement der Pyreneën. Toch kan men hieruit niet besluiten tót. de groote voordeelen der berglucht, (laar juist, in liet departement der Alpen tegen overgestelde waarnemingen werden ge«laan; waarschijnlijk moet dus de oorzaak meer in het ras worden gezocht. Ten slotte nog deze bijzon«lerhei«itelken iare sterven in Frankrijk 70 a 80 lieden van honderd jaren. Een niet alleiiaagsche gebeurtenis heeft te Panna plaats gehad. Tijdens het bezoek van den violist Ondrieck aan die stad werd hij ook ontvangen door Achille Paganini, en deze wist zijn bewondering niet beter te doen blijken, dan door hem «ie trekken teiloen aanschouwen van zijn beroemden vader, he graven op het kerkhof te Parma. Te dien einde kreeg hij verlof van het gemeentebe stuur om het lijk op te graven. Het gelaat van Paganini had, dank zij de balseming, geheel zijn karakter behouden. In een Zwitsersch hotel werd onlangs een beefsteak door middel van electriciteit toe- bei-eid. De beefsteak was inderdaad smakelijk; doch de gevolgen van het nuttigen daarvan schynen toch zeer bedenkelijk, volgens de Jura Bole althans, doch men bedenke dat de komkommers groeien. Bij oen heer namelijk, die «le beefsteak at, kwamen plotseling lange vonken uit «ie haren. Zijn reeds buitendien roodglirnmende neus straalde dadelijk in het helste electri- Sche gloeilicht. Wie dezen heer aanraakte kreeg een electrischen schok. Men zal dus goed doen, de aldus toebe reide spijzen op het menu van de aantee- kening «electrisch" te voorzien. In een vergadering van personen, bij de tentoonstelling te Chicago tetrokken, werden eenige mededeelingen gedaan omtrent den financieelen toestand. Gedurende de maand Mei werd voor 850 000 dollars aan loon voor 6000 beam.btnn betaald. Dit werd met ver bazing aangehoord en velen, der aandeelhou ders verklaarden, «lat de uitgaven minstens 400000 dollars per maand te hoog waren. Als gevolg hiervan heeft de directeur 3000 arbeiders ontslagen. Onlangs werden te Londen Shakespeare's bierpot en wandelstok verkocht. Beide waren door den dichter vermaakt aan zijn zuster en bleven tot het begin dezer eeuw in het bezit van dezelfde familie. De pot is van wit aardewerk, negen duim hoog, op het wijdste deel 16 duim in omvang, en versierd met afbeeldingen van Romeinsche goden. De stok is van Mallakkahout en 4 voet 9'/» duim lang. De beide belangwekkende rcliquieën werden voor 155 guinjes (ruim f1900) gekocht- Een vrouwelijke verpleegde in het werk huis van Camberwell, Londen, heeft onlangs haar honderd-zevenden verjaardig gevierd.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2