Maandag 3 Juli 1893. EEN HERBORENE. No. 4263. 37e Jaargang. De gids. Binnenland AMERSFOOHTSCHE COURANT. Uitgave FIRMA A. H. VAN GLEE FF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donder dagnamiddag. Abonnement por 3 maanden f\. Franco per post /"1.15. Advertentiën16 regels 00 Cents.elke regel meer 10 Conts. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, offtcieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUTZEN hoek Eortegraoht, Wijk B. 60 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerclen, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Amersioortsolie Courant en de bladen, welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, die tor erlanging van hot eereteckcn wegens oer vollen, langdurigen, werkelijken dienst by de schutterijen, in de termen van het koninklyk besluit del. 5 December 1851 (Stbl. n°. 149), mochten gekomen zijn en verlangen mot het eereteeken te worden begiftigd, dat zij zich rot het doen Van de vereÏBchte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maandag, den 10 Juli a.8. 's morgens tusachen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 3. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCH1MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCIIELTUS. het hartje van Neder land. Wandelgui» van Amers foort en oraatrekon. Amers foort, G. J. Slothouwer, 1893. 8° 86 pp. met platen en kaar ten. Een mooi boekje, keurig uitgevoerd, in handig formaat, een werkje dat in aller handen wezen moest en dat zeer zeker hem, die er gebruik van maakt op zyn waudeliugen door stad en omstreken, niet onvoldaan huiswaarts zal doen keeren. Dat de prijs 75 cent hooger is dan gewoonljjk, spreekt wel van zelf. Het vreemdelingenverkeer is hier ter stede niet groot en de eigen inwoners eener mooie stad hebben over 't algemeen te weinig oog voor het schoone, te weinig hart voor het belangrijke, dat zy in iedere straat en steeg te zien geeft. Het debiet blijft dus klein in vergelijking van dat van andere wandelgidsen. Wil men zich verpoozen en dwrft men in Nederland blijven - de mode schryft nu eenmaal vermoeiende tochten voor in een ver verwijderd land welks taal de meeste touristen niet eenmaal kennen dan trekt men naar Limburg, naar Gelderland of naar het Gooi. En hoe dan nog! Voor menigeen bestaat het Feuilleton. Naar het Duitsch door S 0.) (SLOT.) „Ach, hij had gemeend genoeg te hebben ge daan, toen hij den man, dien hn eens bestolen had, na jaar en dag de duizend tlialor had terug gezonden als „een oude schuld." Nu zag hy, hoe gering deze schuld was tegenover de andere, dat hij, lafhartig, zien uan de verantwoording van zijn daad onttrokken, dat hij zóo veel liefde en genegenheid als een last van zich afgeworpen had en een doode geworden was. En het nood lot, rechtvaardiger dan alle aardsche rechters, strafte hem verschrikkelijk daarvoor: het wees den herborono de ellende, die zyn handelwyze had tc weeg gebracht." Amser maakte een pauze, gedurende welke Johan hem uitvorsehend gadesloeg. „Dat moet hard zijn," zeide de jonge man aarzelend, „maar is mijn geval hetzelfde?" „Het is hetzelfde, vriend! Ook gij wilt de liefde voor altijd afschudden, die men voor u koestert, zonder te bedenken, welke gevolgen uw daad na zich zal sleepen voor hen, die u liefer. Gooi uit Jan Tabak of het Paviljoen te Blaricumvan den tocht houdt men een vage herinnering over van een mooi groepje hoornen, kleine jongens die achter en naast het haast overladen rjjtuig hol len en hoera schreeuwen als zo huu moeite beloond zien en schelden als men niet vlug is met de beurs te trekken. Voor nog meer beperkt zich zoo'n tochtje tot de besomming hoeveel er gegeten en vooral hoeveel er gedronken is een enkele maal bedenkt men ook, dat de tollen zoo duur en zoo veel in aantal waren Men is miuder gegaan om te zien dan om gezien te worden. Maar wie oog en hart heeft voor natuur schoon, vindt dat in overvloed roud Amers foort; altjjd nieuwe partyen. Hij vindt er de kalmte der akkers en velden, den vrede van het boseh, hoort er het zingen der vogelen, het droefgeestig kirren van de houtduiven, die het suizen van don wind in de toppen der hoornen niet ver stoort. En heeft hij hart en oog voor de aantrekkelijkheden eener oude stad, vol antieke geveltjes en mooie stadsgezichten, hy zal ondanks de wydberuchte Araers- foortsche keien niet ouvoldaan de eer waardige veste doorkruisen. De gids, door den heer Slothouwer uit gegeven, zal ongetwijfeld de aandacht op Amersfoort vestigen en zeker ook meni geen die hier reeds jaren woont voor het eerst doen beseffen, dat de stad inderdaad zoo interessant is. En deed de uitgever hierdoor een goed werk, hy heeft bovendien een net boekje geleverd. 'tWas een waagstuk, <loch hy heeft er alle eer van. Het boekje, heeft een goeden plattegrond van de stad en een zeer betrouwbare wandelkaart, voor haar omgeving, in héldere kleuren, niet overvuld met namen en met duidelijke aauwjjziug der wegen en wateren. Twin tig keurige plaatjes in- en vijftien af beeldingen tusschen den tekst van merk waardige gebouwen of mooie stadsgezich ten, naar photographieën van den heer J. W. Wentzel, sieren het boekske, 't welk we in veler handen wenschen. Waarlijk de onderneming verdieut steun, wil de uitgever binuen niet al te langen tijd een nieuwe editie kunneu geven welke de vele onjuistheden in den tekftt niet aankleven, onnauwkeurigheden die niet aan hem kunnen geweten worden. dierbaar zijn. Ook Anna bemint n, evenals haar moeder een» een ander lief had. Zij is trotscher en daarom zal zy juist des te zwaarder lijden." „En uw vriend, uw bokende?" vroeg Johan, eensklaps aangegrepen door een zokerheid, die tot nu toe slechts een vermoeden was geweest, „wie is dat?" Amser bleef staan en legde de hand op zyn schouder on terwyl hij hom diep In de oogen keek, zeide hij bijna plechtig: „Een man, dien op denzelfden weg zag, dion hij zelfs eons be trad, on dio nog nooit zóo diep getroffen word als op hot oogonblik, waarop hy ontwaarde, dut gij zyn misdaad wildet herhalen. Ook uw daad viel op mjjn schouders, en ik ben oud, Johan, laat my in vrede sterven." Do jonge man was diep gotroffen,-do tranon stonden hem in de oogen. „Wees mijn vader, raad, help mij. Wat moot ik doen stumoldo hy en hartstochtelijk omvatten zijn handen die vun den grijsaard. „Rechtschapen strydonals hot zyn moot standvastig borusteu, en donken aan het woord van don dichtor: ,0 liob, so lang Du liokun kannst, O liob, so lung Du liobon mugst. Die Stundo koinmt, die Stunao komrat, Dft Du an Grübern stohst und klagst," Zeer lang nog doolden zy in het woud rond. Amser besprak met Johan «en plan voor de Een wandelgids kan uit den aard der zaak geen geleerd boek wezen. Men moet hem al wandelend kunnen raadplegen; hy moet bevattelijk geschreven, licht verteerbaar zjjn. Maar dat neemt niet weg, dat de inhoud juut moet wezen, vooral wat betreft de historische bijzon derheden die er in voorkomen en die te huis nog eens worden nagegaan. En dit juist is hier niet in 't oog gehouden en in het hoofdstuk „Geschiedenis" komen bedenkelijke zaken voor. Zoo wordt wel ge sproken van den giftbrief van Karei den Groote van 777, voor Lisiduua (dat is Leusden) me ar gezwegen wordt van de brieven van Keizer Koenraad van 1028 en 1050, waarin gesproken wordt van de tienden van Amersenfort en waarin de naam der stad liet eerst gonoemd wordt. Er wordt, nog getwijfeld aan do afleiding, alsof het vorde, foirde, furt, fort, voort, iets anders kan wezen dan waadbare plaats en men moet denken aan het fort slot, wonderlijker combinatie) van do heeren van Amersfoort Waarom mot even uangetoekend, dat de eerste uitlegging in 1461 plaatshad, nadat in 1450 do Singel als grens om muurd werd1? Waarom zoo heel weinig over de troebelen van 1702, die eindigden met de executie van Saar en Van Houten en de verbanning van Burgemeester Tukmanwaarom geen bijzonderheden over do Fransche overheorsching, waar van de gevolgen gedeeltelijk nog gevoeld worden en waarvan menig stadgenoot nog heel wat te vertellen weet1? Waar om niet het aantal inwoners enz. naar de opgaven van Januari en Mei 18981 Dit zyn alle kleinigheden, welke echter bji den tegenwoordige!» stand der weten schap niet geduld kunnen worden. Do tjjd van Geographische woordenboeken is voor bij; Witkamp dateert van 1877 on sedert is geen topographic van Amersfoort meer verschenen, 't Ware zulk een verdien stelijke arbeid geweest de in tjjd- en vlug schriften verspreide artikelen hier saam te vatten, zooals o. a. inden Wandelgids voor Zutphen geschied is. Men had dan tevens een wetenschappelijk boekje, een vertrouwbare topographic gehad. Ook in andere punten liet du tekst ons onvoldaan. Te vergeefs zochten we naar eeuige aanduiding omtrent laken handel, weverij, bokkingrookery, glas blazerij, tabakshandel, alle eens indu- W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langostrant 16. toekomst. Hy kou mot hom naar do Nieuwe we reld gaan on hom in zyn zaak uomun, ulsdc blinde weduwe un Anna mode wildon gaan; zoo niet, dan wilde Amsor hem do middelen verstrekken, om zich oen zelfstandige positie in Europa te verschaffen. „En moet ik uw waren naam nooroen vroog Johan. veel ligt tusschen nu en toon", antwoordde hij, „en ik went, dat. bet bij al huur ellende Linu's troost geweest is, bruuf en goed te hebben go- striefln waardoor Amersfoort beroemd was. Hoogst oppervlakkig is de opgave der beroemde mannen, die to Amersfoort geboren werden of woonden. Nóg vonden we de aanduiding jhr. Th. E. Moyster, waar Evorard Meyster bedoeld wordt, wiens faits et gestes nu toch wel genoeg bekend zjjn om hem zjjn valsch pracdicaat en don onjuisten voornaam te ontnemen. Do „dolle" in den St. Joris-ICevk zal wel door den zeer bekenden Geert van Wou gegoten zjjn. 't Is zeer jammer, dat het gansche Museum van Flehité in 21 regels wordt „afgemaakt". En hoe 1 Hudde men lie ver daarvoor iets geput uit liet verslag der vereeniging van dien naam dan drie volle pagina's te wyden aan de pyramide van Austorlitz, do inderdaad belangrijke verzamelingen hadden er werkeljjk meer baat by gevonden. Zij het den uitgever binnenkort mo gelijk in een nieuwen druk in deze en andere leemten te voorzien. haadeld. Muur ik lucf nog Hlechts in haar her- innoring buit hour in de meening, dut ik dood ben. Wat ik voor haar kun doen, om den avond van lmar leven op to vrooljjken, zal ik doen, on zoo de geneeskunde nog lots vermag, zal zij spoedig het zonlicht wcor aanschouwen?' Zy scneidaonJohan haastte zich, Anna on haar moeder op te zookonhy wist, waar zij oen onderkomen gevonden hadden. Toen z(jn tred op do nauwe trap weerklonk, die naar bot kamertje voerde, weru de «leur ge opend. en Anna snelde hom tegemoet. „Jonan!" riep zij, „Ben j'y hot oindelyk? Iic weet alles men heeft je ontslagen oiu on- zontwill Vergeef my, wat ik gezegd heb! O, ik Bij Kon. besluit van 29 Juni is jhr. rar. J. /E. A. van Panhuys, Commissaris dor Koningin in Overjj.sel, met ingang van 1 Au gustus o. k., benoemd tot vice-president van den Raad van State, met toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. Bij Koninklyk besluit is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de heelkunde, dr. A. von Kisels- bei'g, te Weenen, De llaagsche Ct. weet mede te doelen, dat reeds thans, ofschoon de beschrijving niet geheel is ufgeloopen, op oen opbrengst dor Vermogensbekisting van over de 12 millioen gerekend kan worden, in plaats van 84 milli oen door don Minister van Financiën geraamd. Naar wjj vernemen zyn thans reeds 52 Iresson mot ongeveer 2200 handteekeningen aan don Minister van Financiën gezonnen, ter ondersteuning van het verzoek der tele graafambtenaren in zake de gewijzigde pen sioenwet-ontwerpen. Zaterdag is to Zutphen do telephoon in gebruik 'genomen. Er zijn 115 aansluitingen. Wanneer dit getal tot 130 zal zyn aange won zoo bang voor je." Hij sloot haar in zyu armenhand in hand tradon zy het armoedigo kamertje binnen, waar de blinde moeder zat to spinnen. „Zoo ïh het goed, kinderen," zoido doze met zaoht bevende stem. „Ik hub Anna do schoone spreuk voorgehouden, die ik ecus gelezen heb, toen ik nog lezen kon: „O Heb, so lung Du liebon kunst, O lieb, so lang Du liebon magst Don volgendon dag vertrok de vreemdeling, die zoo voel opzien in Oodenburg verwekt had, weer. liet oenigo wat het stadje omtrent hem vernam, was, dat hij Karper heette en uit Amerika ge komen was, Vier weken lang brak men zich het hoofd over hut zonderlinge bezoek. Johan bleef met zyn bruid eu haar moedor in Europa. In een groote stad begon hij een eigen zaak waarvoor de Amerikaan hem het geld vorstrokt had. Anna word zyn vrouw, en de we duwe kreeg door een welgeslaagde operatie haar gezicht terug. Na jaar en dag kwam er een brief uit Ame rika. De hoer Karper was gestorven en had in zijn testament niet ulleon aan Johan de geleende som geschonken, maar ook uan Anna een aan zienlijk kapitaal vermuukt.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1