groeid, volgt de aansluiting aan het inter- comminale net. Zutphen is niet grooter dan Amersfoort. De inspecteurs van de Rijksveldwacht, die 4 Juli in functie traden, zullen een uniform dragen, welke veel overeenkomt met de tenue dei- officieren van het wapen der ko ninklijke raarrechaussée. met dit onderscheid, dat. zij zilveren fourragères met dito kwasten fin een helm dragen. De opslagen van kraag en mouwen van de korte jas zijn donkerblauw. De sabel is van hetzelfde model als van de bereden officieren van bet leger. De nieuwe regiments-vaandels zijn thanB gereed en zullen op Koningins verjaardag aan ae korpsen worden uitgereikt. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben niet, zooals door enkele bladen is Semeld, goedkeuring geweigerd aan het be- luit van den Raad van 's-Hertogenbosch tot het aangaan van een geldleening groot f150000, doch inbaar vergadering van Vrij dag 30 Juni de beslissing in deze zaak ver daagd, teneinde van het bedoelde Gemeen tebestuur alsnog nadere inlichtingen te kunnen ontvangen. Donderdag nam de Gemeenteraad van Kralingen met 9 van de 44 stemmen een motie van orde aan, waarbij besloten werd, dat hij thans vóór de annexatie is van die gemeente bij Rotterdam in plaats van daar tegen, zooals voor eenigen tijd aan Ged. Staten van Zuid-Holland werd bericht. Zooals wij vroeger mededeelden, moest de heer Van Deth Woensdag voor den rechter commissaris te Arnhem verschijnen als ge tuige in zake Neerbosch. Het onderhoud, dat de heer Van Deth met den rechter-commissaris had, duurde maar 20 minuten en was slechts van voorloopigen aard. De rechter-commissaris wees er den heer Van Deth op, dat hij voor het oogenblik alleen een onderzoek van de door hem in de brochure vermelde mishandelingen op het oog had en dat daarvoor alleen in aanmerking konden komen de gevallen welke niet waven verjaard. Natuurlijk komen het eerst in aanmerking de mishandelingen, waaraan, naar getuige be weert,zijn eigen kinderen hebbenblootgestaan. Zaterdag compareerde de heer Van Deth daarom voor den rechter-commissaris met zijn zoontje en morgen compareert zijn doch tertje in gezelschap van haar pleegvader, een predikant in Friesland. Tegen heden is de heer Van 't Lindenhout gedagvaard. Inmiddels zal de heer Van Deth den rech ter-commissaris in kennisstellen met de namen en adressen van hen, die als getuigen kunnen optreden van de overige in zijn brochure vermelde mishandelingen. Voor het verkrijgen der akten van hoofd onderwijzer of hoofdonderwijzeres hebben zich alleen te Amsterdam 45 dames en 224 hoeren aangemeld. Voorloopig geen gebrek dus. Onder voorbehoud vermeldde het Va derland, dat urnen zegt" dat de uitgave van de Nieuwe Gids zal worden gestaakt. Aan «men" (op de Witte) kan worden medegedeeld, dat er niet aan gedacht wordt, hut tijdschrift, dat met den dag in bloei toe- fleemt, op te heffen. Door den lieer J. Pik, hoofdredacteur van »de Financier" is een vlugschrift gewijd aan het Muntvraagstuk, waarvoor hij de alge- rneene belangstelling wil wekken. Men laat het nu ter behandeling over aan eene kleine groep personen, terwijl het op aller toestand zoo grooten invloed uitoefent. Eén enkel cijfer in de Muntwet veranderd en het gevolg kaii zijn rijzing of daling der prijzen van alle goederen. Terwijl over ingewikkelde politieke quaesfiën door tulen en iedereen geoordeeld wordt, bemoeit zich bijna niemand met het muntvraagstuk, omdat men dit juist het moei lijkste acht. Dit vlugschrift strekt om deze meening weg te nemen. De schrijver voegt er bij, dat hij het bijna in geen enkel opzicht eens is niet den heer Roehussen. Wanneer nu, wat wij gaarne aannemen, de heer Pik een zeer bevoegd beoordeelaar is een hoedanigheid, die men zeker ook niet aan den heer Roehussen zal onthouden, en dus' de mannen van het vak lijnrecht tegenover elkander staan, dan blijkt er uit, dat het muntvraagstuk wel degelijk zoo moei lijk is te achten, dat een leek er maar over zwijgen moet. Zaterdag was het tien juar geleden, dat een 70-tal wielrijders, of zooals zij zich toen noemden velocipédisten, zich vereenigden onder den naam «Ne< Icrlandsche Velocipédisten Bond." Het volgend jaar, bij het herdenken van het éen-jang bestaan van dien bond, was het ledental gestegen tot. een 200-tal; thans telt de Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond reeds meer dan 4000 leden, waarbij sedert 4893 ook dames. Het 40-jarig bestaan werd gisteren te Arnhem luisterrijk herdachteen reeks wed strijden vormde de hoofdschotel, 's Ochtends ondernamen een 600 rijders een tocht door de schoone omstreken "der stad. Om 2 uur begonnen de wedstrijden. De uitslag is de volgende: I. Nieuwelingen-wedstrijd van meet, op veiligsheidswielêrs, Afstand 4000 M. 4e prijs L. Baving, GroniDgen, 4 m. 42 sec; 2e prijs M. H. Correa. Rotterdam, 4 m. 437»sec; 3e prijs J. H. de Vries, 's-Gravenhage, 4 ril. 43V» sec II. Wedstrijd van meet op den veiligheids- wielev om het kampioenschap van Nederland. Afstand 1609 M. 4e prijs Jaap Eden, Haarlem, 2 m. 337» sec; 2e prijs W. J Rademaker, Scheveningen 2 m. 337» sec; 3e prijs P. W. Scheltema Beduiu Londen 2 m. 337» sec. III. Wedstrijd op veiligheidswielen met voorgift 4609 M. 4e prijs W. de Haas, Rhenen, 2 m. 297» sec; 2e prijs A. J. Jochems, Arnhem, 2 m. 297s sec3e prijs T. v. Grund, Arnhem, 2 m. 297» sec IV. Wedstrijd no. 7 (804 M. Safety Han dicap). 4e prijs J. Siep, Arnhem, 4 m. 87» sec. ze prijs A. J. Jocnems. Arnhem, 4 m. 87» 3e prijs J. C. Meijer, Oosterbeek, 4 m. 87» sec. V. Wedstrijd van meet op den Veiligheids- wieier om het kampioenschap van Neder land. Afstand 5000 M. 4e pr. (gouden kam- pioensmedaille), Jaap Eden, Haarlem, 8m. 247» sec.; 4de pr. (zilveren herinnerings- med.) Scheltema Beduin, Londen 8m. 257» sec. Eden trad ook thans als winnaar uit den waarlijk Drachtige» strijd; de «kampioen van Nederlana," die ook op de baan van 1609 M. den zoge wegdroeg, werd geestdriftig toege- toegejuicht. »Jaap" heeft getoond, dat hij niet alleen op het ijs, maar ook op de wielerbaan thuis is. Hij is op het oogenblik reeds een onzer eerste sportsmen en belooft nog veel voor de toekomst. Als-een tewijs, welke ongehoorde prijzen voor het hooiland besteed worden, kan die nen, dat bij een verhuring van ongeveer 150 H.A. grasland in den Horsermeerpolder, de totale opbrengst bijna f5000 bedroeg, tegen f4800 in het vorige jaar. STADSNIEUWS. Door B. en W. van Amersfoort is heden aan den heer A. M. Tromp van Holst en zijn rechtverkrijgenden vergunning ver leend tot het oprichten eener schietinrich- ting, uitsluitend voor het gebruik van de re volver, in het perceel Dorresteinsche steeg, kad. B. 4966; terwijl aan den heer G. van dei- Plank vergund is, een stoomketel van vier paardekraenten te plaatsen in het perceel aan ue Kampstraat, kad. E. 4077 Gisterochtend werd ds. M. J. Bouman door dr. V an Goor, predikant te Bunschoten, be vestigd als predikant bij de Gereformeerde kerk B. alhier. Na de toespraak van dr. Van Goor, die er op wees, dat as. Bouman hier voorde tweede maal voorganger wordt van de trouwe kudde, smeekte de gemeente 'sHeeren zegen voor den nieuwen herder af. Ook in de avondoefening zongen de ge- meeutenaren ds. Bouman «dat's Heeren zege opu dale" toe. Het 25-jarig jubilé van de heeren H. E. van Sweden en J. C. van Eybergen, die eer gister als rustend diaken en kerkvoogd en als l'ungeerend diaken den dag mochten her denken waarop zij vóór 25 jaar zitting kregen in het college van diakenen, is, gelijk te ver wachten viel, niet onopgemerkt voorbijgegaan. Behalve talrijke blijken van belangstelling die ztf in den loop van den dag ontvingen, werden zij in een vergadering van leden en oud-leden van den algemeenen kerkeraad bij monde van ds. Graswinckel gecomplimenteerd terwijl als blijvende herinnering aan dit zeld zaam jubilé, hun een inktkoker met zilver gemonteerd en van een toepasselijke inscriptie voorzien werd geschonken. Een door een stadgenoot keurig gecalligrapheerd album was bij het souvenir gevoegd. Mogen het beide heeren gegund zijn nog in lengte van jaren hun eerambt te blijven waar nemen. Zaterdag wei-d alhier op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor twaalfjarigen trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant majoor L. E. Verspoor, van het 5e regiment infanterie. Nicolaas van Appelen en Alijda Koers, twee oudjes, wonenden aan den Soestei-straat- weg bij ae Israëlietische begraafplaats en die met een nerinkje in groenten een schraal stukje brood verdienen, hopen aanstaanden Donderdag hun 40-jarige echtvereeniging te herdenken. Zijn er niet onder de meerbedeelden in onze goede stad, die in dit feit aanleiding vinden dezen braven lieden een kleinigheio af te staan opdat de verjaardag van hun brui- loft eenigermate een feestelijke wijding er- lange? Gaarne verklaren we ons bereid giften in ontvangst te nemen, die hun den zwaren strijd om 't bestaan zullen helpen lenigen. Mejuffrouw P. H. Warnsinck, die gedurende vijf jaren met onvolprezen; ijver haar beste krachten wijdde aan de Fröbelschool en eer- la ig naar Indië vertrekt, is sedert Zaterdag als directrice dier school vervangen door mejuffrouw H. van Nijmegen-Scfionegevel uit Leiden. .J,i De Fröbelschool, Langegracht 497 alhier, een pleegkind van het »Nut" en door haar beerlijken tuin een rnodel-inrichting, telt thans 60 leerlingen; het jaarlyksch schoolgeld be draagt f20, doch kan verminderd worden tot f7.50, indien daarvoor termen aanwezig zijn. De inrichting is met het volste vertrouwen den ouders aan te bevelen, die inlichtingen kunnen verkrijgen bij een der bestuurderen, de heeren: J. Baak, D. Gerritsen, A. M. Tromp van Holst, W. H. Kam en F. Wesseling. Hedenavond te 8 uur, komt de kiesver- eeniging Amersfoort bijeen tot het bespreken van de Gemeenteraads-verkiezing en de ballotage van nieuwe leden der kiesvereeni- ging- Na een langdurig doch geduldig lijden is Donderdag te Oosterbeek in den ouderdom van ruim 80 jaren overleden de WelEerw. heer ds. Pieter Anthony Romijn, emeritus predikant bij de Ned. Herv. kerk. Velen zullen zich zijner, den voorganger van ds. D. P. M. Graswinckel, nog herinneren. De ontslapene stond hier van 4840 tot 4874 in welk jaar hij wegens lichaamszwakte ge noodzaakt was zijn emeritaat aan te vragen. Ten overstaan van den deurwaarder Have kotte ie Utrecht werd Donderdag in veiling gebracht de bekende harddraver «Krylaty", weke door de eigenaars is opgehouden voor f2400. Gemengd Nieuws. Op een vanwege «Nimrod" te Arnhem ge houden hondententoonstelling waren bijzon der kostbare exemplaren, althans volgens den catalogus. Zoo leest men, dat de heer S. J. Stephens te Londen drie gladharige fox-terriers inzond, een reu en twee teven, welke ieder voor 40000 (f 420 000) te koop waren. Een 35-jarig man te Veenendaal heeft zich zoozeer aan sterkedrank te »oed gedaan, dat hij na enkele uren ten gevolge daarvan stierf. Hij was denzelfden dag uit 's Rijks werkinrichting ontslagen, waar hij wegens herhaalde openbare dronkenschap, een jaar had doorgebracht. Ter plaatse waar men de nieuwe sluisput te ÏJmuiden graaft, is een been gevonden dat wel 400 pond weegt, alsmede een kop van een reusachtig dier, van binnen bezet met tanden. Een en ander is naar Amsterdam opgezonden ter onderzoek. Men gelooft de veritaoele zee slang gevonden te hebben. We vonden den volgenden raad van pastoor Kneipp: «Bij gevoel van slapeloosheid sta men dadelijk op, wandele 15 minuten in de slaapkamer op bloote voeten rond, en daarna nog 5 minuten met de kousen aan; dan trekke men de kousen uit en stappe in bed, en weldra slaapt men als een roos." Wanneer bet zoo voortgaat, zal er een tijd komen waarin men geen kalenders meer zal behoeven uit te geven. Er is geen maatschappij of leverancier, of zij verrassen hun cliënten met Nieuwjaar of Koppermaandag op een kalender. Thans is het nog mooier gewoiden. Er zijn manchetknoopen in den handel gebracht, waar op een voortdurende kalender met dezelf de constructie als men dit wel bij klokken aantreft. Een voor aile eigenaars van stoomketels belangrijke ontdekking is op de Pruisische Staatssporen sedert eenigen tijd gedaan. Men heeft namelijk bevonden, dat petroleum een uitstekend middel is tegen den vijand van alle stoomketels, den ketelsteen. De petro leum wordt na reiniging van den ketel of tegen de binnenwanden van den ketel ge spoten bf aan het water van den gevulden ketel toegevoegd, zoodat zij bij langzamen afvoer van het water overal gelijkmatig op den poreusen ketelsteen blijft zitten en daarin trekt. De werking bestaat hierin, dat de petroleum bij het indringen in de poriën van der. ketelsteen deze doet splijten, zoodat hij bf binnenkort in stukken van de wanden valt bf toch zóo wordt, dat hij met behulp van werktuigen of door een kraohtigen water straal kan worden verwijderd. Nadeelige inwerking van de petroleum op de ketei- wanden enz. is tot nu toe niet waargenomen. Voorts deelt het Centralblatl der Bauverwal- tungwaaraan het bovenstaande is ontleend, nog mede, dat voor groote locomotieven alle 44 dagen ongeveer 4 KG., voor tenderloco motieven ruim KG. en voor andere stoom ketels over een tijdvak van 44 dagen tot 2 maanden 4 tot 2 KG. petroleum noodig zijn een zeer geringe uitgave, als men let op de resultaten van het zoolang ge zochte middel. Ferdinand de Lesseps ligt zeer zeer ziek op zijn kasteel te Chesnaye. Zijn toestand is in den laatsten tijd zorgvol geworden, wat men toeschrijft aan het onbevredigd verlan gen tot het zien van zijn zoon Charles, wiens veroordeling en gevangenschap men voor dén vader verzwegen hield. Nu de invrij heidstelling van Charles de Lesseps binnen kort wordt voorzlenj heeft men den «grand Francais" de spoedige terugkomst van zijn zoon aangekondigd. De hoofdprijs van de Panama-loterij, die tegelijkertijd met de leeuing werd aangegaan doch een afzonderlijk fonds uitmaakte, is door een matroos van een walvischvaarder getrokken. De man, 63 jaar oud, dieonianks zijn stormachtig leven, nog sterk en gezond maar ook arm is, kan nu met zijn 12500 gulden een prettiger leventje gaan leiden. Donderdagochtend 6.45 uur is de wed strijd op tweewielers voor den afstand Weenen Rerlijn begonnen. Te Weenen boden 419 wielrijders zich aan. Onder luid gejuich der talrijke menigte kwam het eerst te Berlijn aan Jozef Fischer, die den afstand van 580 km. ondanks regen onweer juist in 34 uren en eenige seconden beeft afgelegd, terwijl indertijd de beste militaire afstandsruiter 72 uren heeft noodig fehad. No. 2 was Franz Sorge uit Keulen, ie 34 u. 547» minuut noodig hadno. 3 was' Franz Gerger uit Graz in 34 u. 22 min. Op hem volgden, op korte afstanden van elkander, na enkele minuten, nog 3 rijders. Allen zagen er betrekkelijk frisch uiteen groot verschil met de militaire afstandsrijders aie zeer afgemat op half doode paarden aan kwamen. Behalve Fischer hebben de Vrijdagaange- komenen den rit op éen wiel gedaan, zonder onderweg te verwisselen. De bekende kampioen August Lehr heeft het halverweg opgegeven, wat heel wat men- schen aardig wat geld aan weddenschappen heell doen verliezen. De Spaansche infante Eulalie, die de ten toonstelling te Chicago bezocht, heeft daar iets nieuws achtergelaten n.l. rookende dames. Biedt men in Europa een dame een cigarette aan, dan antwoordt zij dikwijls: «Ik ben geen Arr.arikaansche, ik rook niet!" Men zou dus mogen verwachten, dat de Amerikaansche dames rookten; wil men echter een Ameri kaansche schoone laten opsteken d^n is het tien tegen éen dat het antwoordt luidt: «In Europa mag het gewoonte zijn dat de dames rooken, hier doen zij het niet." Inderdaad rookt de Amerikaansche vrouw even weinig als de Europeesche. Te Chicago is hierin evenwel door de Infante Eulalie verandering gebracht. Na een te harer eere gegeven feestmaal verzocht zij allen dames te gaan rooken, en gaf zelf het voorbeeld. De Ame rikaansche dames voldeden aan het verzoek, hoe zwaar het ook viel. Er bestaat geen twijfel, dat vele der aan wezige dames het rooken zullen volhouden en dat velen, die het feestmaal niet bijwoon den, het zullen navolgen, als een modezaak. Welke heerlijke vooruitzichten voor de harts tochtelijke rookers! Misschien zullen zij het neg beleven, dat zij ondanks de mooie gor dijnen en de aanwezigheid van dames in hun eigen huis mogen rooken l Zal de Araerikaan- scne echter door het rooken niet minder be koorlijk worden en haar adem minder wel riekend? Deze vragen zijn te Chicago reeds opgeworpen en de voor- en tegenstanders voeren bergen arguri enten aan om elkaar te overtuigen. Slechts éen heeft den spijker op den kop geslagen. In het hoofdartikel van een dagblad schrijft hij«De dames moeten maar kalm doorgaan met rookenhet berooft den adem wel is waar van zijn welriekendheid, maar God zij dank het kussen is in dit land reeds lang uit de mode." De schoone mrs. Langtry heeft van den onlangs overleden Amerikaanscben millionair Abingdon 30000 dollar jaarlijks geërfd als vergoeding voor een blauw oog, dat Abingdon haar in een aanval van jaloezie zijn schoone minnares sloeg hetwelk haar noodzaakte een weekhaar kamer te houden. Te Milaan treedt tegenwoordig een gezel schap op, dat verschillende muziekstukken al Uuitend ten gehoore bi-engt. De troep moet het hierin werkelijk ver hebben gebracht ere hot publiek was bij de eerste uitvoering zeer voldaan. Telkens wanneer een nommer «uit gefloten" was, volgde een luid applaus. Het bekende café en restaurant «Tortoni" op den hoek van de Boulevard des Italians en de rue Taitbout te Parijs heeft sedert Zaterdag opgehouden te bestaan. De bekende Amerikaan millionair Cornelius Van der Bilt laat thans een spoortrein voor

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2