Militaria. Bij een drukker te Amsterdam is op last van den officier van justitie huiszoeking Seclaan. De heer S. uit Zutfen, die te Amster- &m kantoor houdt, had n.l. herhaaldelijk brieven gepost, die met valsche postzegels waren gefrankeerd. Op zijn mededeeling, dat mj de zegels van voornoemden drukker had gekocht, zonder te weten of zij valsch waren of met, heeft huiszoeking plaats gehad ,we'k resultaat is vooralsnog onbekend. Nader vernemen wij. dat de bedoelde drukker wederom eon effectenmakelaar heeft aangewezen als de man van wien hij de post zegels gekocht heeft. Centrum. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat op een door Burgem. en Weth. van Apel doorn uitgeschreven geldleening, ten bedrage van f42 000, geen enkeljinschrijvingsbiljetis ingekomen. Bij de cavalerie zullen waarschijnlijk een korte rijbroek met zeemlederen belegsel en hooge kaplaarzen worden ingevoerd. Bij elk regiment zal eerstdaags met zulke kledings stukken een proef worden genomen. De sergeant R., van den Hoofdcursus der infanterie te Kampen, die den 7 Juni in de legerplaats bij Oldebroek zoo zwaar werd gewond, is thans zoover hersteld, dat hij van daar naar het hospitaal te Kampen geëvacu eerd kon worden, om aldaar verder te ge nezen en zijn ontslag uit den dienst wegens lichaamsgebreken (hij mist de linkerhand) af 1 te wachten. Te Osch zijn weder twee personen uit die fgemeente in hechtenis gesteld. Ook dezear- restatiën staan in verband met de daar ge- pleegde misdaden. liet politie-peraoneel te Amsterdam bestond op 31 December 1892 uit 2 hoofd-commis- sarissen, 38 inspecteurs, 13 schrijvers, 36 brigadiers, 3 telegrafisten en 675 agenten. Woensdag 0 Augustus a.s. viert Rolduc zijn 50-jarig bestaan als inrichting van mid delbaar en hooger onderwijs. Bij die gele genheid zal het priesterkoor der beroemde abdijkerk in zijn oorspronkelijken stijl zijn herbouwd en den bisschop van Roermond, aismede den directeur der inrichting, die alsdan 25 jaar ais leeraar in functie is. wor den opgedragen door de oud-studenten. Deze zullen in grooten getale bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. De nieuwe stoomvaartlijn Harwich-Hoek van Holland, zoo bericht men uit Londen, voldoet zoo goed, dat men nog twee nieuwe stoombooten voor den dagelijkscben dienst heeft besteld. Zij worden gebouwd naar het model van de «Clielmsfonl," maar grooter en nog gerieflijker. De C. F. C. Kralingen beeft tegen Zondag 7 Augustus uitgeschreven een nationalen wandel wedstrijd voor amateurs, over 50 Kilo meter in den Prins Alexander-polder. Deze wedstrijd belooft zeer belangwekkend te worden, daar vele bekende en goede wan delaars zich reeds hebben opgegeven. lnschrijvings-biljetten zijn verkrijgbaar bij den heer M. J. Overeijndei', Lagedijk te Kralingen. Het eiland Schiermonnikoog wordt dooi den eigenaar, rar. E. .1. Banck te 's-Graven- hage, te koop aangeboden voor f350000. Reeds hebben neigen en Duitseheis een flink bod gedaan, afgewisseld tusschen 2 en 3 ton. Onder de 220 personen, die in het afge- loopen jaar van het leger hier te lande als deserteur zijn afgevoerd, zijn 86 afkomstig uit (le provinciën i Friesland en Groningen, terwijl in immer ver wisselaars en plaatsver vangers 50 bedraagt. Rumenië zit niet stil, waar het hervor ming van zijn leger noodig oordeelt. Naar gemeld wordt, is thans ook tot de oprichting van een Donau-Hotillo besloten. Niet minder dan acht torpedobooten van klein model zijn in Duitscliland besteld met opdracht, ze bin nen 8 maanden gereed te hebben. Aan de Oostenrijksche Regeering is het verzoek gericht om te mogen beschikken over eenige marine-officieren der Oosten rijksche vloot, die eenigen tijd geleden werden gepensionneerd. Deze officieren zullen nu als instructeurs optreden, In het Oostenrijksche leger komen meer gévallen voor van zelfmoord dan van typhus of longontsteking. Kun getal neemt voort duren'! toe: in 1809 was het 85 op 100000 man, in de laatste zes jaren gemiddeld 131. In Duitscliland is dit getal 01 a 67. in Itailë 40. In het Fransclie leger bedraagt het cijfer bij de Europeesche troepen 29, bij de Afri- kaansche 03. De overige Staten hebben de volgende getallenBelgië 24, Kngelaud 23 (de Engelsche troepen in Indië 48), Rusland 20 en Spanje 14 op iedere 400000 man. In alle legers neemt het aantal zelfmoorden ge stadig toe. Terwijl in Engeland de meeste gevallen voorkomen bij soldaten met meer dan 10 dienstjaren, zijn het in Duitscliland voornamelijk de reeruten, die het contingent leveren, daar vindt de helft van alle zelf moorden in het eerste dienstjaar plaats; in Oostenrijk in het. eerste halfjaar, dikwijls echter reeds in de eerste maanden. Bij de officieren is het getal zelfmoorden naar ver houding dubbel zoo groot als bij de soldaten. De mpeste zelfmoordenaars schieten zich dood. Ook wordt het meer en meer gewoonte zich door spoortreinen te laten overrijden. De kaderwet, den 27n Juni jl. door de Fransche Kamer van Afgevaardigden aange nomen, geeft o. a. een vermeerdering van 1 hoofdofficier en 4 kapiteins per regiment. Bedenkt men hierbij, dat de Fransche armee 163 linieregimenten sterk is, dan kan men zich een denkbeeld maken van den gunsti- gen en terecht zoo toegejuichten invloed, dien deze vermeerdering op de promotie hebben zal. Le Progrcs militaire vestigt de bijzondere aandacht niet alleen van militairen doch ook van toeristen, op de manoeuvres, die dit jaar door de Alpentroepen zullen gehouden wor den van 21 Augustus tot 15 September. Het departement Isere is grootendeels het ope ratie-terrein. De eerste gevechten hebben plaats in de nabijheid van Vinay. Talrijke troepen nemen er aan deel. STADSNIEUWS. Wenken voor de Kiezers Ieder Kiezer moet uiterlijk acht dagen vóór den verkiezingsdag zijn stembriefje thuis hebben ont* vangen. Wie liet niet gokregéu heeft en weet dat hij kiezer is, kan ten stadhnize een stembriefje bekomen. Evenzoo kan men aldaar een nieuw stembriefje ontvniigen, als men het ontvangene heeft verloren of het onbruikbaar is geworden. Het stembriefje moet schriftelijk worden ingevuld en door den Kiezer ZELF aan het stem bureau wordeu in de stembus gestoken. De stembriefjes mogen NIET onderteekend zijn. Het stembureau is geopend van des morgens i» uur tot des nauiiddugs 5 nnr. KLOKKE VIJF wordt de deur gesloten en worden alleen zij, die zich alsdan nog iu de zaal bevinden, toegelaten hnn briefjes in de bns te werpen. Op het stembriefje mogen lngovnlde namen door gehaald en door andere vervangen worden, uiits een en ander duidelijk geschiedt. De paardenarts 3e klasse D. H. Goossen, van de II. afdeeling le regiment veld-artillerie is gedurende de practische schietoefeningen in de legerplaats bij Oldebroek belast met den veterinaire» dienst, en Zaterdag met de batterijen daarheen verti'okken. De le luitenant J. L. van der Moer en de 2e luitenant J. C. Wagner van het oe regi ment hier, zijn heden naar 'sGravenhage vertrokken om tot 1 November deel te nemen aan den cursus bij de Normaal Schietschool. Aan den soldaat B. J. Dekkers van het 5e regiment infanterie alhier is bij Koninklijk besluit, wegens langdurigen dienst, een voort durend pensioen toegekend, ten bedrage van f200.'sjaars. De miliciens der lichting 1892 zijn Vrijdag en Zaterdag naar hunne haardsteden ver trokken om gesteld te worden in het genot van groot verlof. Aangaande het nieuwe spoorwegstation vernemen wij van zeer betrouwbare zijde, dat, tengevolge van de adressen van den Raad dezer Gemeente en de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, de Minis ter van Waterstaat niet geheel ongeneigd is, gehoor te geven aan het billijk ver langen om het station zoo dicht moge lijk nabij de Gemeente en aan de stads- zijde te doen bouwen. Een flink, gemotiveerd adres van de ingezetenen en belanghebbenden zal in deze veel -vermogen. 't Is bovendien noodig, dat ook parti culieren zich doen hooren, daar de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij natuur lijk ook niet stil zit. De sergeant-ziekenopzichter B. Dekker van hel Militair hospitaal alhier heeft gisteren, hij den Schietwedstrijd te Haarlem gehouden door den Bond van oud-onderofficieren, den len prijs behaald in den personeclen wed strijd. De prijs is een zeer fraaie kamei buks in étui. De muziekuitvoering in Amicitia, welke gisteravond wegens hetongunstige weder werd uitgesteld, zal Woensdagavond gegeven worden. In de jl. Donderdagavond iu Amicitia ge houden Departementsvergadering van het Nut, deed ife voorzitter mededeeling. dat de Heeren B.f W. van Burgsteeden en J. Zandyk de benoeming in de vorige vergadering bij acclamatie geschied hebben aange nomen, de le als lid der commissie van het Ziekenfonds, de 2e als lid van de commissie der Volksbibliotheek. Uit het verslag der commissie tot nazien der Rekening over het afgeloopen dienstjaar, bleek dat alles in orde is bevonden. De afgevaardigde ter Algemeene Vergade ring (de Heer Celosse) bracht daarna ver slag uit. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den Heer J. van der Bureh, en voortdurende door het bedanken van mr. J. Heyligers, werd tot lid van't Be stuur benoemd dr. J. W. Doyer Jr. Met het oog op den financiëelen toestand van het Departement en de wenschelijkheid, om de kinderen niet in ongelegenheid te laten, werd besloten het aantal lezingen van 4 op 3 te brengen. Door deze regeling kan tevens worden voldaan aan het verzoek der Commission van Fröbelschool en Volksbiblio theek om voor dit dienstjaar een subsidie voor deze Nutskinderen te mogen ontvangen. Door den heer Mezger werd mededeeling gedaan van een geschenk in boeken voor de Volksbibliotheek. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Men verricht daarmede een goeu werk. Gemengd Nieuws. Zaterdag heeft de Duitsche Rijksdag beslist over de Legerwet. Artikel 1 werd aange nomen door opstaan, en daarna werden de overige artikelen zonder stemming aange nomen. Ten slotte werd bij hoofdelijke stem ming over het geheele ontwerp beslist. Dit werd aangenomen met 201 tegen '185 stemmen. Bij deze stemming ontbraken drie leden van het Centrum, éen lid der Zuid Duitsche volkspartij en éen Pool. Tegen de wet stem den de leden der vrijzinnige volkspartij, de sociaal-democraten, het Centrum, met uit zondering van twee leden, en de Welfen. Nadat vervolgens, zonder debat, de nabe- grooting was aangenomen las Rijkskanselier Caprivi een keizerlijke boodschap voor, waarbij de zitting van den Rijksdag voor gesloten werd verklaard. De keizer betuigde daarin namens de regeeringen der Bondsstaten zijn dank voor het vaderlandslievende besluit van den Rijksdag. De legersterkle op voet van vrede voor den tijd van 1 October tot 31 Maart zal dus nu jaarlijks gemiddeld bedragen 479 222 man. Prinses Von Bismarck is ziek, zeer ziek; ofschoon de berichten der laatste dagen iets gunstiger zijn, is men bij voortduring zeer ongerust op het kasteel van Friedri-hsruhe en aan het Duitsche gezantschap te 's-Graven- venhage, waar de gezant, graaf Von Rantzau, dagelijks telegrammen ontvangt over den toestand zijner schoonmoeder. Deze ziekte brengt de volgende list van den ijzeren kanselier in herinnering: Johanna von Puttkammer was muwelij ks 23 jaren, toen zij in Juli 1847 huwde met Otto Von Bismarck. Haar oudei-s, die tot de conservatievenen streng geloovigen behoor den, waren eerst tegen het huwelijk. Om hen te verschalken gebruikte de heer Von Bismarck de volgende list,toen hij vernomen had, dat de familie Puttkammer een soirée gaf, ging hij er heen, zonder tot de genoo- (ligden te behooren. Na zijn arm aan de dochter des huizes te hebben aangeboden, ging Bismarck van groep tot groep, aan iedereen hun verloving aankondigende en er aan toevoegend, dat de soirée was gegeven orn deze gelukkige gebeurtenis te vieren. Men kan zich den schrik voorstellen der oudei's, die uit vrees voor een schandaal het nieuws niet durfden tegenspreken. Reeds geruimen tijd hadden de zakken rollers teKopenhagendestationsende schouw burgen tot hnn werkplaatsen gekozen. De politie kon er maar niet in slagen ze te betrappen. Eenige dagen geleden bemerkte oen jonge dame, dat een neer voor het be spreek bureau van een schouwburg, waar het zeer vol was, zijn hand stak in den zak van zijn buurman en daaruit een portefeuille te voorschijn haalde. Onvervaard greep zij den dief en leverde hem aan de politie over, on danks zijn tegenstand. Het bleek, dat hij de meeste laatste diefstallen gepleegd had. De directeur der politie bood de dame een kost bare broche aan en voegde daarbij een zeer waurdeerend schrijven. Bovendien heeft het geval der jonge dame een man verschaft; zij verloofde zich bijna aanstonds met een dagbladschrijver. Te Nieuw-York hielden 600 leden van de vereeniging van postzegel verzamelaars hun jaarlyksche vergadering. Het bleek, dat ver scheidene leden in het bezit van postzegels zijn, die van f'1200 tot f'2400 waard zijn. De mooiste verzameling van de wereld moet die zijn van den heer Philippe te Renofère de Ferrary te Parijs; zyn collectie, die o. a. een postzegel feit, waarvoor vruchteloos f24 000 werd geboden, wordt op ongeveer een inillioen gulden geschat. Een Fransche dame, die te Monte-Carlo in éen nacht 240000 francs had verspeeld, heelt eerst haar beide kinderen en daarna zichzelf goilood. In het Fransche dorp Bayet, bij Saint- Pourcain (Allier) is een moord gepleegd die, naar de Figaro bericht, algemeene blijdschap, in plaats van afgrijzen verwekte. Daar woonde al jaren lang zekere Murat, een man van buitengewone lichaamskracht, een roover, die op kosten van zijn dorps- "enooten leefde. Hij dwong hen, hem aller lei te geven wat hij noodig had ,of op z\jn land te werkeii, eu verschillende andere diensten te bewijzen, en wie onwillig was werd duchtig door hem afgeranseld. De plaat selijke politie durfde den geweldenaar niet aan. Er werd indertijd, ingevolge beschuldigin gen door ongeteekende brieven, een gerechte lijk onderzoek tegen hem ingesteld, wegens mishandelingen, maar er was niemand te vinden die tegen hem wilde getuigen. Einde- lijk berustte mon in de ruwe dwingelandij van «den Prins", zooals hij genoemu werd. Onlangs echter had Murat een ouden man, Court genaamd) dien hij wat onwillig vond om hem te dienen, geslagen en ernstig ge wond. De grijsaard wilde van geen aanklacht hooren. Maar zijn zoon, een ruwe strooper, besloot zijn vader te wreken. Hij wachtte Murat af op een eenzame plek, zocht twist met hem en schoot den geweldenaar neder. Toen de dader den veldwachter kwam zeggen: »ik heb het dorp verlost, ik heb «den Prins" doodgeschoten," omarmde de dienaar van het gerecht den moordenaar met blijdschap. Het geheele dorp juichte den jongen Court toe als een bevrijder. Toen de gendarmes hem hem gevankelijk weg brachten, deed een juichende menigte hem uitgeleide, en de inwoners van Bayet hebben een adres geteekend, waarin zij vrijspraak van Jean Court vragen. Oordeel van een pastoor. M. Josephus Gaskin, pastoor te Boulogne a. d. Zee, villa Algier, schrijft een hoek over een kwestie van het grootste belang voor het geestelijk en voor hel lichamelijk heil van liet menschdom. Hij schrijft: Ik ben overtuigd dat «Warner's Safe Cure" bizonder krachtig is gedurende de eerste tijden van slechte werking der inwendige organen, een kostbaar fgeneesmiddel is bij organieke ziekten. Ik leb dit middel in eene ernstige ziekte, die mij voor drie jaren overvallen heeft met de beste gevolgen gebruikt. «Warner's Safe Cure" is een aangenaam preparaat, dat ik met vol vertrouwen min kinderen en aan volwassen personen, zelf aan de zwakste zou geven. Te koop bijM. CLEBAN Co te Am sterdam, C. J. W. SN AMI LI te Rotterdam Algemeen Depot A. L. SAUT Co den Haag Een bekende dame te Parijs bewaart van elke japon, die zij heef», een knoopje, in na volging van haar moeder, wier verzameling zij ook bezit. Zij heeft al die knoopjes netjes gerangschikt in een fraaie kast met afzon derlijke vakjes voor elke soort. Aan elk knoopje is een kaartje gehecht, waarop de datum staat, de prijs, de naam en het adres van den winkel, waar het costuum gekocht is. Het is een zeer interressante verzameling, die na een eeuw of anderhalf veel waarde zal bezitten. In Engeland maakt men zich ongerust, dat de geliet koosde mistel, die bij groote hoeveel heden uit Frankrijk ingevoerd wordt, den volgenden winter zeer schaarsch zal zijn. De verzending geschiedt voornamelijk uit Nor- inandië, waar de woekerplant op de appel- boomen groeit in de tallooze boomgaarden van die landstreek. De Fransche regeering heeft het thans noodig geoordeeld, allo mistels dadelijk van de appelboomen te doen ver wijderen, omdat deze woekerplant het sap aan de hoornen onttrekt en ze verarmt. Zooals bekend is, worden in Engeland met Kerstmis de vertrekken zoowel bij rijken als armen, met den mistel versierd; daardoor wordt, naar het volksgeloof wil, veel onheil afgewend. Over de levenswijze van den reusachtigen gorilla, die in het Aquarium te Berlijn ge storven is, verneemt, men het volgende: Om 8 uur werd hij wakker en nam aanstonds een glas melk. Om 9 uur maakte hij zijn toilet, even nauwgezet als zulks geschiedt door een beschaafd mensch, waarna hij zijn ontbijt gebruikte, dat uit twee broodjes met kaas en bier bestond, 's Middags oni 1 uur bracht men hem een kop bouillon, waarin kip, wortelen, rijst, aardappelen en een kip penboutje. Het avondeten bestond uitvruchten, boterhammen en een kop thee met melk. Dat de karpers een hoogen ouderdom ho reiken, is bekend, maar hét is dikwijls moei lijk, hun ouderdom vast te stellen.' In den yyver van hot kasteel Arenberg in Enghiei, heeft men onlangs een reusachtigen karper

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2