Maandag 24 Juli 1893. No. 4269. 37e Jaargang. Binnenland Een geheim Huwelijk. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\ Franco per post ƒ1.15. Advertentiën1—6 regels 60 Cents.elke regel meer 10 Cents. Gioote lettere naar plaatsruimte. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers lü Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegraoht, Wyk B. 60 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op rei8 gaan, de Amersfoortsehe Courant en de bladen, welke zij door onze tusselienkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 219 der gemeentewet, Doen te weten, dat de REKENING van ont vangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1892, door hen aan den gemeenteraad aangebo den, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatselijke secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan, bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 21. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. D SCH1MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHRLTUB. l)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 14. September 18151) (Staatsblad no. 138), houdende bepalingen betrekkelijk do INKWARTIERING,enz.; Doen te weten, dat do bü art. 17 dier wet be doelde lijst door hen aangelegd, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van lieden, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage ligt alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 21. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De nieuwbenoemde Pauselijke Nuntius mgr. Lorenzelli lieel't Zaterdag op Het Loo aan de Koningin-Regentes, zijn geloofsbrieven over handigd, ten overstaan van den Minister van Buitenlandscho Zaken, die vervolgens van daar voor eenige dagen naar België is ver trokken. Vanwege liet Departement van koloniën is Feuilleton. Naar het Engelsch door S De mist werd al dikker en dikker. Ilij werd z6o dik, dat men geen handbreedte voor zich' uit kon zien. Ik begon tegelooven, dat Mathilde misschien inden mist verloren was geraakt, dut haar koetsier haar had gezegd, dat hij niet verder kon gaan, of dat baar rijtuig in botsing was gekomen met een ander voertuig en omgeslagen was en dat Mathilde door het portierraampje er uit was ge trokken, wat geen prettige toestand voor een bruid is op den ochtend van huur huwelijk, ook al is zij weduwe. Het werd zóo laat, dat ik er ernstig over dacht, naar binnen to gaan en den ambtenaar van den Burgelijken stand te vertellen, dat het huwelijk, door de schuld van den mist, moest worden uit gesteld, toen plotseling een vrouwelijke gestalte, dicht gesluierd en zwaar hoestend, voor mij stond. „Ben jij, het, Grevillo?" „Ja, lieve." antwoordde ik. „Wat'n vreeselijke mist, hè „Ik dacht, dat ik het nooit zou vinden," riep Mathilde uit. „Mijn koetsier heeft me op een' halve mijl hier vandaan op straat gezet. Hot was niet vertrouwd om verder te rijden, zeide hij. Ik ben half dood van vermoeienis." dezer dagen een wetsontwerp, regelende de inrichting van gewestelijke en plaatselijke besturen op Java, ter overweging aan den Raad van State gezonden. De nieuwbenoemde landvoogd wordt als een warm voorstander van bestuure-decentralisatie op Java genoemd. De Staatscommissie voor het Zuiderzee- vraagstuk hield Vrijdag een voltallige ver gadering. Haar arbeid vordert goed. Voor de derde maal hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant de beslissing in zake goed- of afkeuring der kweekschool- leening uitgesteld. Dat college houdt nu het eerst weer zitting Dinsdag 1 Augustus, maar ook dan zal deze zaak nog wel niet haar beslag krijgen, want eerst in September nemen de nieuwgekozen raadsleden zitting en de tegenwoordige raad zou. bij afkeuring van het leeningsbesluit, zeker in hooger be roep gaan. Amst. De heer J. W. Tuinenburg, commissaris van politie te Hilversum is met ingang van 1 Augustus benoemd tot commissaris van politie te Wageningen; de titularis te Wage- ningen, de heer A. R. Holsbeimer, vertrekt op dien dag als commissaris naar Goes en de commissaris te Goes, de heer W. van Dijk, wordt 1 Augustus commissaris te Hilversum. Sergeant J. Rottier, leerling van den Hoofd cursus bestemd voor het wapen der infante rie O. J., die op 7 Juni jl. door het springen van een projectiel zijn linkerhand verloor, heelt tot den Minister van Oorlog het ver zoek gericht om alsnog voor 2e luitenant i. ij de militaire administratie in O. I. te mogen worden opgeleid, of indien hij uit den dienst moet worden ontslagen, eerst het officiereex amen te mogen afleggen. De sergeant F. G. L. Weijerraan, van het reg. grenadiers en jagers, is benoemd tot concierge en facteur aan de Cadettenschool te Alkmaar. Ten behoeve van H. Poutsma, die te Utrecht gevangen zit, is door zijn echtge- noote een request om gratie aan H. M. de Koningin-Regentes gezonden. De zaak van mevr. Mary Bulkley, betreffende liet kinder-ziekenhuis tè Apeldoorn, is thans een nipuwe phase ingetreden. Gelijk bericht werd, hebben de zich noe mende nieuwe curatoren dier stichting, de directrice mej. A. E. Iliegen gedagvaard tot ontruiming van het kinder-ziekenhuis, en na tuurlijk weigerde zij. Daarop heeft de rechtbank te Zutfen be slist, dat het eigenlijke bestuur der stichting, tegen Donderdag 27 Juli a. s. zal worden ge dagvaard voor die rechtbank, en zulks tot vrijwaring van mej. Riegen voor alle kosten. Door het ergerlijke geval, hetwelk bij de Utrechtsche bank van loening beeft plaats gehad, werd menigeen getroffen. Er zijn er, die, door don nood gedwongen, panden ter beleen ing brachten, waarvan het verlies niet te herstellen is. Van zoo iemand ontvingen wij zoo schrijft het Vliegend Blad van Den Helder tnededeeling, terwijl hy tegelijk onze hulp inroept, om zoo te trachten zijn pand, een familiestuk, terug te krijgen. Het is éon gouden horloge met gouden ketting. Het horloge is gemakkelijk te herkennen aan een glad kringetje op de buitenzijde, waarin de lettere P. v. O. (Prins van Oranje) duidelijk zichtbaar zijn. Die het thans in zijn bezit heeft, wordt beleefd verzocht zich bekend te maken bij de boekhandelaren Berkhout Co. aan Den Helder. De waarde, waarvoor deze eigenaar werd, zal hij teruggave van het stuk geheel worden vergoed. Wij won- schen zeer ter wille van don man, die in het hopelooze geval verkeerde om dergelijk kleinood te moeten beleenen, dat hy geholpen wordt. Overneming verzocht.) De Bond van Christelyke zangvereeiiigiiigen in Nederland heeft tegen Woensdag 26 dezer een groot christelijk zangersfeest georgani seerd op het landgoed Voordaari, onder de gemeente Maartensdijk hij Utrecht, welk schilderachtig Jecrein daartoe welwillend door den eigenaar, den heer J. A. Grothe, werd afgestaan. Omtrent dit leest wordt medegedoold, dat van de ruim 400 afdeelingen van don Bond ongeveer 60 zich hebben aangemeld om aan de algemeene zanguitvoering te mogen deel nemen. Daardoor is een koor gevormd van meer dan 1200 zangers en zangeressen, die met begeleiding van een orkest, onder directie van den heer J. Godefroy, uitSteenwijk, des morgens en des middags verschillendeschoime liederen zullen ten gehoore brengen. Inde pauze zullen bovendien enkele zangvereni gingen afzonderlijk optreden. liet feest begint s morgens te 10J ure. F.en tiental extra-treinen zullen tegen voel „Kom mee naar binnen," '/.eide ik. „Alles is klaar en wij zijn nu zoowat een half uur te laat." Mathilde nam mijn arm en wij liepen een donkere gang door en klopten aan een deur, die ik my herinnerde, dat toegang gaf tot het kan toor van den ambtenaar van den Burgelyken stand. Het was pikdonker, toen wij binnentraden. „Neemt u me niet kwalijk," zeide ik, „maar is dit het bureau van den ambtenaar van den Burgerlijken stand?" I „Ja," antwoordde een stein„kom maar binnen. Zyt gij het, bruid en bruidegom?" „Ja," „O, in orde. Ik zal u niet lang ophouden; maar er iets met het gas niet in den haak en nu hebben wij den meter moeten afsluiten. Ik heb iemand uitgestuurd om een knars te halen. Gaat u zitten." Ik tastte met mijn handen langs den muur totdat ik tegen iets aanliep, dat mij voorkwam een stoel te wezen. Ik nam Mathilde bij de hand en bracht haar naar den stoel toe en zy ging heel voorzichtig zitten men moet altijd voorzichtig wezen als men in donker wil gaan zitten. Op dit oogenblik kwam er een man binnen met een kandelaar, dien hij op de schriiftafol van den magistraat nederzette. Èn bij het flauwe kaarslicht onderscheidde ik nu ook nog een tweeden getuige in een hoek van het vertrek. Hy, zoowel als de man, die den kandelaar had binnengebracht, droegen de kleeding van het werkhuis. Deze omgeving drukte ray erg ternederen met Mathilde was het evenzoo. Het was waarlijk W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. geen schitterend voorteeken van toekomstig geluk. „Als het u belieft," zei do magistraat; wij verhieven ons van onze stoelen en gingen naast elkander voor zijn schrijftafel staan. „Thomas Greville Smith," begon hij, mij aan ziende; maar vóórdat hij vorder kon gaan, viel Mathilde hem met een uitroep van verbazing in de rede. „O neen," zeide zy„dat moet een vergissing zijn; de naam van mijn echtgenoot is Greville Itoyston." Ik, dwaze had vergeten, het geval aan Mathilde op te helderen, en nu moest ik dit doen en nog wel in tegenwoordigheid van den ambtenaar van den Burgelijken stand. Het was een kolos sale domheid en ik gevoelde, dat myn gelaat purperrood werd, hetgeen iedereen duidelijk moet nebben kunnen zien, zelfs bij liet flikkerende licht van de knars uit het Werkhuis. Mathilde vatte het niet zoo dadelijk, en ik ben er zeker van, dat de ambtenaar vermoedde, dat het niet gohoel in don haak was. torwyl ik den eenen gotuige duidelijk een wenk zag goven unn den ander. Ik Blaagdc er evenwel in, den magistraat vol komen te overtuigen. Hij had mnn aangenomen naam wel eenB gehoord, zeide hij, en hij was vriendelyk genoeg om er bij to voegen, dat hij begreep, dat een man in myn omstandigheden ten volle de govolgen zou beseffen van het op geven van een valschon naam by zulk een ernstige gelegenheid uls deze, en hy wru* ook vermiwierd tarief do reizigers naar en vanm het feest vervoeren. In de prijzen der spoor wegbiljetten is 40 cents voor het programma, tevens bewijs van toegang, begrepen. Ook verschillende gewone treinen zullen aan het feestterrein stoppen. Als sprekers zullen op treden ds. Lammerink vanScheveningen, us. Weiss, van de broedergemeente te Haarlem, en ds. Heinecken van Amorongen, die het slotwoord spreken zal. Hot weekblad Patrimoniumvoert ditmaal als kopstuk de volgende gulden woorden: oRogeering en Volksvertegenwoordiging belmoren hi j liet bespreken der Kieswctont- erpen allen onnoodigen omhaal te vermij den, voorzichtig te zijn, niets te zeggen waarvan wantrouwen in de nu nog niet kiesgerechtigde volksklasse de grondtoon zou wezen, en te bedenken, dat conservatieven tot eiken prijs, de doodgravers zijn voor de rust, den vree en de welvaart der zoo fel bewogen maat schappij." De stations-restaurateurs zijn thans ver plicht, op éen der tafels van elk der restau- ratiezalen en wachtkamers, ten gerieve van het publiek, een blaadje te plaatsen, waarop een karaf frisch drinkwater en een paar glazen. In Duitsehland werd die maatregel reeds zes jaar geledon ingevoerd. Donderdagnacht is het buskruit-magazyn der marine te Kadoelen aan oen groot gevaar ontsnapt. Kort in do nabijheid is n.l. oen herberg totaal afgebrand. De brandweer van Amsterdam was op de plaats van het onheil aanwezig. De N. R. Ct. bevat het volgende bericht: Eenige vermogende Israëlieten, te Rotter dam en te Amsterdam woonachtig, hebben, naar wy vernemen, het plan geopperd liet eiland Schiermonnikoog, te konpen, teneinde duur een kolonie voor Russische uitgewe kenen te vestigen. De burgemeester van Dokkum waarschuwt, dat men bij het aangaan van handelsbetrek kingen op zyn hoede moet zijn voor J. J. Boorema, handelsagent, en J. Beetsma, ge- pension neerd militair, beiden te Dokkum woonachtig. Men schrijft uit Loosdrecht: De talryke regenbuien der laatste dagen, waarnaar zoo lang en reikhalzend wei-d uitgezien, hebben nog zoo welwillond om eenige straffen op te noe men, die gesteld waren op het plegen van fraude by een huwelijksvoltrekking. De getuigen waren in dien tussclientyd zeer veel belang in mij gaan stellen. Zij koken mjj aan met dien vroesaehtigon blik, waarmede men- schon van hot platteland kijken nour de buste vau een berucht moordenaar in con wassen beeldenspel. Torwyl de ambtenaar van don Burgelhken stand nog voortging met op het govaar te wyzon, dat gelogen was in het begaan van eenige ver gissing of misleiding op een zoo kritiok oogen blik, had ik Mathilae's hand in de mijne gelogd en drukte die teeder, ten einde hour gerust te stellen. Het verbaasde mij wol eenigszins, te bemerken, dat zy zoo hoftig beefde. Daar zij dicht gesluierd was, kon ik haar gelaat niet zienen daar do knars er een was van die by aanbesteding geleverd worden aan heeren bo- stuurderen van het Werkhuis, verspreidde zy een alles behalve schitterend licht. In do weinige maanden, dat ik haar kende, had zy nooit eenige zonuwnchtigheid aan don dog gelegd, en ik was nu ten zeerste verbaasd o.er haar bedeesdheid. „Hot is in orde, liefste," Huistordo ik haar in „ik verzeker je, dat liet voor eon schryver iets heel gewoons is om onder zyn noffi deplume be kend to staan en dien zoolang te voeren, dat hy zyn eigen naam byna vergeten iH. Ik ken ver schillende letterkundigen, die, als men hen op Htrant bij hun waren naam zou aanspreken, zich niet eens zouden omkceren zoo ongewoon ia de klank or van hun geworden." Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1