wonderen verricht in de harten der menschen, die al beginnen over te vloeien van dank baarheid --er wordt reeds naar droogte verlangden in de weilanden. Deze Schynen als niet een toovei-staf aangeraakt, en waar men enkele dagen geleden nog een kale, droge, verschroeide zandvlakte zag, weidt thans het oog over een mollig groen Pastapeet. De regen is van onschatbare waarde ge weest. Een klein beetje meer dankbaarheid zou daarom geen kwaad kunnen. Zooals liet te Sprong naar aanleiding der tienverpuehting toegaat, is ongeloofelijk. Iemand had daar een huis gekocht om de tiend daar in te bergen, doch zondra dit bekend was, werden al de ruiten ingeworpen. Hiermede niet tevreden, heeft een groot menigte in den nacht het huis als 't ware afgebroken, niettegenstaande het reeds door eenige tiendmannen was betrokken. Vele landbouwers bij Breda hebben beslo ten, geen tiend van nun oogst meer al' te staan, daar zij die niet meer als oogst be schouwen, omdat zij hot gewonnene uitslui tend als beesten voer moeten gebruiken. Een zeldzame wedvlucht heeft verleden week de vereeniging »La grande vitesse"te Tilburg doen houden met duiven. Deze wer den te Bordeaux, een afstand van ruim 200 uren, losgelaten. De eerste duif kwam reeds na 27 uren in haar hok en verscheiden dui ven kwamen twee en drie dagen later aan. Ook zijn eenige in liet geheel niet terugge keerd. Een heel slordig reportertje van een der Haagse!ie bladen vergat hij het seinen der benoeming van den nieuwen Gouverneur- Generaal diens naam op te geven en teekende het telegram met zijn eigen voornaam. In de meeste Fi-ansche bladen staat dan ook, dat de nieuwe landvoogd »Maurits" heet. De Indépendance teekent er zeer wysgeerig bij aan: «schrijver van Indische romans!" Onder het opschrift: «Onze vrienden ter kuste van Atjeli schrijft het Bat. Handelsblad: Een detachement matrozen en mariniers van II r. Ms. Lombok was te Segli aan wal gegaan om daar schijf te schieten. Onverhoeds stoof een bende onzer ook ter kuste slechts al te talryke vrienden van achter een begroeid plekje met de klewang in ile vuist op het gewapende troepje los; een der onzen werd gedood en de luitenant ter-zee 2e kl. C. Koek henevens twee min deren werden gewond. Of dergelijke incidenten eenig verband houden met de den vrienden zoo zeer wel willende scheepvaartregeling, kan natuurlijk niet positief worden gezegd. Als algemeene regel evenwel kan worden aangenomen, dat de veiligheid der onzen aan den wal misschien wel in vierkante (maar dan toch bepaald in omgekeorde) reden staat tot den graad van welwillendheid, dien vrienden zoo goedig •steeds door ons betoond', Quosque tandem? STADSNIEUWS. De Gemeenteraad vergaderde Vrijdagmid dag te half twee. onder voorzitterschap van den Burgemeester, mr. F. D. graaf Rchimmel- iienninck. De liccren Kleber en G. J. baron Van Hardenhroek van Ammerstol waren afwezig met kennisgeving; do lieer M. W. F. J. de Jong was niet ter vergadering. Nadat de notulen gelezen en gearresteerd waren, werd liet eerste punt der agenda in behandeling genomenAangehouden verzoek van den lieer A. Zeiler om ontslag als.leeraar aan het Gymnasium en de Hongere Burger school. Dit (inslag werd z. h. o. eervol verleend. Aan de orde kwam alsnu een voorstel tot hef aanschaften van een microscoop ten dienste der keuring van liet vleesi h. Op voor stel van dr. Groenebooin werd liet verleeneii van een crediet van f 170 tot aankoop van den microscoop z. li. o. aangehouden tot de Begrootiogs-vergadering. Spr. achtte de mo tieven welke B. en W. aanvoerden, in hun voorst el om tot dien uilgaaf over te gaan, niet geheel juist en vroeg of het niet. gewenseht was orn eerst de verordening van 1858 op het keuren van vee en vleesch te herzien. Tegen het voorstel tot het verleenen vaneen grat ificatie van f400 aan den ambtenaar ter Secretarie, belast met liet bijhouden der Re gister van de Burgerlijken stand, had de lieer Van bunschot Huhrecht bezwaar, niet om den ambtenaar, dien hij zeer hoog achtte, maar uit principe. Hij toch gaat van het beginsel uit, dat aan ambtenaren een behoorlijke be zoldiging toekomt, maar dat men dan ook van hen vergen mag, dat zij daarvoor den arbeid volbrengen, "lie tot hun werkkring behoort. Door den heer Wethouder Celo&se, gecom mitteerde van den Burg. stand, werd opge merkt, dat. men, door deze gratificatie te weigeren, een onbillijkheid zou plegen tegen over den betrokken ambtenaar; deze heeft namelijk de tienjarige tafels op de registers van den Burgelyken stand in gereedheid ge bracht, een werk van grooten omvang, dat onmogelijk op de gewone kantooruren kon worden verricht en waarvoor vroeger ook steeds een gratificatie werd verleend. In stemming gebracht, werd de gratificatie ver leend, met een stem tegen. Vervolgens werd behandeld het voorstel van B. en W. tot verleenen van een jaar- lijksche gratificatie van f300 aan den, op grond van lichaamsgebreken, die hem onge schikt maken voor de verdere uitoefening van zijn betrekking, eervol ontslagen agent van politie le klasse J. de Vos. Nadat de heer Huhrecht gevraagd had of het genot van gedeeltelijk vrije woning te gelijk met de toekenning "lezer gratificatie zou ophouden en de heer Burgemeester had geantwoord, dat zulks inderdaad zou gesehie- nen, wen! de gratificatie z. h. o. toegestaan voor den beambte, die 30 jaar de Gemeente trouw en Ijverig diende. Alsnu kwam in behandeling het advies van B. en W. op het verzoek van den chef van het Militair hospitaal alhier met betrek king tot den toestand van den weg van de Steenenbrug naar den Hoevelakerstraatweg. B. en W. hebben daarop afwijzend geadvi seerd wegens de kosten der beklinkering van dien weg en omdat dit werk bun niet nood zakelijk voorkwam, daar, bij het transport van zieken naar het Hospitaal, door een ge ringen omweg (langs het plantsoen) het pas- seeren van den bedoelden weg kan worden vermeden. Op voorstel van den heer Van den Wall Bake besloot de Raad z. h.o. deze zaak aan te houden tot de behandeling van den post voor verbetering van straten op de Begrooting van het volgende jaar. Tot leemar in de oude talen aan het Gym nasium (vacature Gorter) werd met 42 stem men benoemd dr. P. M. Bolderman, doctor in de klassieke letteren te 's-Gravensande. Eén biljet was in blanco. Tot Regentessen van het Burgerweeshuis werden gekozen de aftredendenmevrouw de wed. J. A. van MansveldSuringar en mevrouw J. G. A. van ZijstCocbius; tot Regenten dier stichting werden eveneens de altredenden herkozen, de heeren: W. L. Scheltus en dr. P. Groenebooin. Tot leden van de commissie van onder zoek der Gemeente rekening en der Reken ng van het Burgelijk Armbestuur over 4892 werden benoemd de heeren mr. J. Heyligers. J. J. de Koningh en C. Th. van Beek. Voor notificatie werden aangenomen de de goedkeuring van: het in bruikleen af staan van voorwerpen aan Flehiléaf- en overschrijving van posten voor de schutterij en het besluit nopens de jaarwedde van mej. M. Van Mill, terwijl het procesverbaal aangaan de "le kasopneming 'oij den Gemeente-ontvan ger ter Secretarie voor de leden ter lezing werd gelegd. Nog was ingekomen de ontwerp-concessie te verleenen aan de Nederlandsclie Bell-tele- phoon-maatschappij, en het ontwerp van het met deze maatschappij te sluiten contract. Voorgesteld wordt, het uitsluitend recht tot aanleg en exploitatie van voor het publiek bestemde telephonische verbindingen in de gemeente aan de N. B. T. M. voor 25 jaren te verleenen onder voorwaarden, waarvoor de door de gemeenté Utrecht aan bedoelde maat schappij verleende concessie tot grondslag is genomen. De abonnementsprijs zal voor' Amersfoort zijn bij toetreding van minstens tien abonnés föO, van meer dan tien f51), van minstens twintig f40. Zoodra een openbare intercom munale spreekcel in exploitatie zal zijn ge bracht, zal "le maatschappij verplicht, zijn haar abonnés des verkiezende intercommunaal te verbinden, tegen het tarief en op de voor waarden "laarvoor tusschen de maatschappij en het Rijk overeengekomen of overeen te komen de maatschappij zal alsdan verplicht wezen, het door "le Gemeente aan te wijzen lokaal voor publieke spreekcel tevens voor centraalbureau in te richten en te bezigen. Het bovengenoemde tarief geldt voor eige- naurs of gebruikers van lokalen in de ge meente gelegen binnen een kring van 1250 M. gerekend uit een door B. en W. vast te stellen nunt in het midden van het plein, genaamd »de Hof." Voor lokalen buiten dien kring gelegen, zal de maatschappij bijzondere, echter uniforme voorwaarden voor de ver binding aan haar centraalbureau mogen stel len, onder goedkeuring van B. en W., rnet dien verstande evenwel, dat de jaarlijksche abonnementsprijs nimmer meer zal mogen bedrogen dan het dubbele van den abonne mentsprijs binnen den kring en dat eon abonné nimmer voor langer dan zes jaren zich zal behoeven te abonneeren. Abonnés binnen den kring gelegen, behoeven zich niet langer dan voor éen jaar te verbinden. De maatschappij zal tusschen haar centraal bureau en vier'door B. en W. aan te wijzen plaatsen kosteloos verbindingen moeten ma ken, onderhouden en bedienen, zoodra zulks door B. on VV. ten behoeve van den 'publie- ken dienst wordt verlangd. Zij zal op werk dagen gedurende minstens 40 uren, en op Zondagen gedurende éen uur de gelegenheid moeten geven tot het maken van verbindingen aan haar centraal-bureau, zullende wijders de vaststelling der dienstregeling in overleg met B. en W. geschieden. Bij toetreden van minstens honderd abonnés zal, op verlangen van B. en W., de gelegenheid tot het maken van verbindingen moeten gegeven worden op werkdagen gedurende twaalt uren. In een volgende vergadering zullen deze ontwerpen behandeld worden. Hierna werd overgelegd het adres van den heer 1). Gerritsen en 9 andere bewoners van dé Kampstraat, in ons vorig nummer mee gedeeld. De voorzitter deed het voorstel, dit adree te gelijk met de over deze zaak door B. en W. ontworpen verordening in een volgende vergadering te behandelen. Op voorstel van den heer Van den Wall Bake werd de ont- werp-verordening aanstonds in behandeling genomen. Bij deze verordening is het houden van een publiek huis van ontucht binnen deze Gemeente verboden, op een straf van ten hoogste zes dagen hechtenis. Als houder van zulk een huis wordt aangemerkt hij, die ge legenheid geeft daarin ontucht te plegen. Een gelijke straf van ten hoogste zes dagen wordt bedreigd tegen dengene die op eenige wijze als mededader medewerking verleent. Met het opsporen van overtreding van deze verordening worden belast alle beambten van politie aan wien de bevoegdheid verleend wordt de huizen der particulieren hun on danks en te allen tijde binnen te treden, nochtans met inachtneming van de bepalingen der Wet van 31 Augustus 4853 (Staatsblad n°. 83). De verordening treedt in werking op den derden dag na haar afkondiging, terwijl alsdan komen te vervallen de veror deningen van 2 April 1856 en 47 November 4856, afgekondigd 41 December 1856. 't Behoeft wel geen betoog, dat deze verordening, welke door den Raad' met al gemeene stemmen werd goedgekeurd, aan liet oordeel van Gedeputeerde Staten van Utrecht moet worden onderworpen eer zij kan worden afgekondigd. Op een daartoe strekkende vraag van den lieer Bake deelden B. en W. mede, dat ze zoo spoedig mogelijk een voorstel hopen in te dienen betreffende het sanitair toezicht, met afschaffing van het gedwongen toezicht. Hierna werd de vergadering gesloten. De Gemeente-rekening van Amersfoort over4892 bedraagt aan inkomsten 1490424,984 en aan uitgaven f186 468,581 en sluit aldus met een batig saldo van f3656,40. Kolonel C. C. Vigelius, eerstaanwezend officier van gezondheid der le klasse te Utrecht, hield heden een inspectie over het Militair hospitaal alhier. Donderdag is te 's-Hertogenbosch, in den ouderdom van 50 jaar, overleden de heerJ. J. T. van der Eist, kapitein-kwartiermeester bij het 5e regiment infanterie alhier, j Het stoffelijk hulsel werd Zondagochtend I te 10 uur te 's-Hertogenbosch ten grave gc- I leid. In den stoet volgde een deputatie van het 5e regiment, saamgesteld uit kapitein F. j H. A. A. Wagner, 4e luitenant-kwartiermees- i ter II. L. C. Mulder van de Graal'en 2e luitenant j J. E. Gleijsteen. Kapitein Wagner herinnerde in korte doch j hartelijke woorden hoezeer de overledene j door zijn kameraden betreurd werd en legde j namens het olïicierskorps een schoonen krans op het graf. i Het 1ste bataljon van het 4ste regiment j infanterie uit Leeuwarden, onder bevel van luitenant-kolonel lf. Vermeulen, en het 4ste j bat. van het 6de regiment infanterie uit Breda, I onder beve' van majoor T. W. J. Buijs, zijn Donderdag in de legerplaats bij Zeist aan gekomen tot het houden van schietoefenin gen op groote en midcU Ibare afstanden. Men herinnere zich de publicatie van 13 Juli welke verband houdt met deze oefenin gen, die voortduren tot 44 Augustus. Onze stadgenoot de heer H. J. van dei- Zoo deJong.leerlingdorHoogere Burgerschool, j heeft met gunstig gevolg deelgenomen aan het vergelijkend-examen voorde Kweekschool i voor machinisten (intern) Amsterdam. I Het wegens het slechte weder reeds twee- 1 maal uitgestelde concert in Amicitia zal nu I morgenavond gegeven worden. I Hef. programma is saamgesteld als volgt: 4. Hochzeitsmarsch, Mendelssohn; 2. Vorspiel zur Oper «Die sieben Ruben", Rheinberger; 3. «Geschichten aus dem Wienerwald," Wal- zer, Joh. Strauss; 4. Fantaisie de l'opéra «Ernani", Ven li5. Festival-Ouverture, Leutner; 6. «Wilhem's Krönung," Caprice héroique, De Kontsky7. a. Abendlied, Rob. Schumann; 7. h. Egyptischer Marsch, JoliT" Strauss; 8. Grande fantaisie de l'opéra «La lille du régiment" de Donizetti, Fr. Blumen- tritt. Een dag of tien geleden kwam een arm meisje bij een zeer geachte familie alhier haar wekelykscbe gift in ontvangst nemen 1 en vertelde tevens, dat broertje zoo ziek was. Vrijdag kwam ze terug en toen men haar naar 't. zieke broertje vroeg, deelde zij mede. I dat het jongske weer geheel genezen was «Broertje was betooverd" heette het «door een buurvrouw waarmee moeder reeds lang twist heelt en die broertje een koekje gegeven heeft. Maar moeder heelt een zwarte kip door liet bed van broertje laten vliegen." De kuur was hiermee afgeloopen en het resultaat volkomen. En dat geschiedde te Amersfoort in Juli 1893. Zaterdagochtend om 14 uur had in «De Keizerskroon" alhier plaats de aanbesteding van den verbouw van genoemd café en het daarachter gelegen perceel 280 in de Krom- aiestraat, voor rekening van den lieer J. Eekhout te Nijmegen. Ingeschreven werd door: 11. Heilygers, 114 500W. van der Heijden (te Bussum), f11400; VV. van der Kooy, 141 240; C. de Froe, f'8 457; J. Dieters, 8000 en W. van Achterbergb, f7 490. liet werk is nog niet gegund. Bij de wedloopen, die gister te Uruysbergen bij Bussum werden gehouden en zeer goed geslaagd mogen heete», behaalde ritmeester Metelerkamp een derden prijs in de militaire steeple-chase met Southshore. Luitenant Van Doorninck en majoor Van Raden behaalden in dit nummer den len en den 2en prijs, met Coquille en Sweet Brier. In bet laatste nummer, Gooische huntprijs, behaalde luitenant jhr. Rutgera van Rozen burg den len prijs met Boulanger en luite nant Momma den 2en, met Ninon. Bij den heer Hoyng, Oudegracht te Utrecht, zijn tentoongesteld een beeld op piëdestal en een paar beschilderde schotels welke resp. zullen dienen als le en 2e prijs bij een door afdeeling 11 (Utrecht) van den Algemeen Nederlandschen Wielrijders-Bond te houden wegwedstrijd. Deze wielerwedstrijd zal gehouden worden op 30 Juli a.s. des morgens to 10 uur, op den weg VollenhovenAmersfoort over 10 K.M., en alleen open zijn voor leden van den A. N. W. B., woonachtig in de provincie Utreebt, die nimmer in een open, of door afd 11 gehouden wegwedstrijd een prys heb ben behaald. Er zal gereden worden van K. M. paal 79.2 (bij de z. g. Pan) tot K. M. paal 84.2. Aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal, zoo mogelijk nog in den loop dezer week, het volgende adres worden verzonden Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, de ondergeteekenden, allen inwoners van Amersfoort of van omliggende Gemeen ten, dat zij met genoegen ontwaard hebben, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amei-slbort zich tot Uwe Excellentie wendde met het eerbiedig doch dringend verzoek, het daarheen te willen leiden om het nieuwe Centraal-station te doen bouwen in de on middellijke nabijheid der Gemeente en aan de stadszijde. De Raad der Gemeente, heeft dit adres bereids ondersteund en daarbij doen uitko men, dat, bij den bouw van het tegenwoordig Centraal-station, de Gemeente een subsidie verleende, op voorwaarde, dat dit station op geen verderen afstand zou worden geplaatst dan 300 Meter van de voormalige Utrechtsche poort. Wordt dus reeds uit een oogpunt van billijkheid aangedrongen op den bouw van bet, nieuwe station zoo diebl mogelijk bij de stad, adressanten herinneren aan de bezwaren reeds in bet adres van de Kamer van Koop handel ontvouwd en wijzen er op lioeènue handel, én de vele reizigers èn de leerlingen, die uit omliggende Gemeenten ter school ko men, groot nadeel zouden ondervinden door het bouwen van een nieuw Centraal-station op zulk een grooten afstand van liet centrum der Gemeente als thans door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij wordt voor- esteld; gezwegen van liet groote gevaar, at velen zullen loopen en den last dien de handel zal ondervinden i taliën het station niet tn de stadszijde wordt gebouwd en de passage is elk oogenblik zal worden, gestremd door rangeerende treinen. Adressanten zijn geïnformeerd, dat ook Kamerleden, bekend met de plaatselijke toe standen van Amersfoort, eveneens Uwer Excellentie hebben verklaard, dat hetontwerp- H. IJ. S. M. zeer teu ongerief zou strekken aan de Gemeente. Zij richten daarom tot Uwe Excellentie het eerbiedig doch dringend verzoek, wol te willen handelen in den geest der over dit onder werp gezonden adressen en nimmer toe te laten, dat het nieuwe Station gebouwd worde op het door de H. IJ. S. M. gekozen terrein, te meer, daar bedoelde Maatschappij alleen tot di« keuze kwam om op dat terrein alle treinen te kunnen splitsen en rangeeren, waardoor Amsterdam wel zou ontheven wor den van een grooten last, doch Amersfoort zeer zeker de dupe zou worden van dezen vrij arbitrairen maatregel. 't Welk doende, enz.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2