worden toegekendaan die der tweede groep jptniddold fÖO, en aan die der derde groep Voor die zeer zuinige uitkeeringen waren evenwel de middelen niet voldoende. Daarom weni in een vergadering van 30 Jan. 4893 bepaald, dat aan de gerechtigden der eerste groep f 1 's weeks, aan die der tweede f10, en aan die der derde f5 in eens zou worden gegeven. Onder de ontvangen bewijzen van belang stelling wm-dt een gift van f4000 van de beide Koninginnen vermeld. Het verslag eindigt met een opwekking om het pogen te steunen der Ycreeniging in het belang der brave ouden, die in 1830 en 1831 voor Koning en vaderland streden en die het zoo hard te verantwoorden hebben, terwijl de Belgen, tegen wie zij te wapen geroepen werden, van staatswege zoo goed ondersteund worden. Na de goedkeuring werd een request voorgelezen en vastgesteld, waarin aan II. M. de Koningin-Regentes het verzoek gedaan wordt om weder een rijkssubsidie te mogen ontvangen en dit op honger bedrag, meer in overeenstemming met de behoefte, te bepalen. In de Hollandsche Lclte geeft Johanna van de Woude een roerende schets van den toestand der zieke kinderen inde inrichting te Neerbosch. Het is een hartvel-scheurend tafereel, dat zij bij haar bezoek zag; van wreedheid of zorgloosheid is echter geen sprake, wel van onverschilligheid. Door jhr. Van Swinderen en baron Van der Feite, zal circa 48 H. A. van het meer »de Morra" (Kr.) drooggelegd worden. Vele arbeiders zullen daardoor werk krijgen. Dal de zout-fraude op onze zuidelijke grenzen nog altijd voortwoekert blijkt daaruit, dat te Rijsbergen (bij Rreda) door de amb tenaren niet minder dan 940 kilo geraffineerd zout in 24 zakken zijn aangehaald, waarbij hun éen der smokkelaars in handen viel. Naar men uit Rarneveld aan De Telegraaf meldt, beeft de heer Bertels. van »de Biezen," op grond van de houding die het Landbouw- comité te 's-Gravenhage tegenover hem beeft aangenomen, zonder eerst een grondig onder zoek door praetische mannen te doen in stellen, besloten niemand meer toe te laten om zich te overtuigen hoe in den voeder- nood voor 4893—4894 is te voorzien, en om zich in Grondbewerking, Groenvoederbouw en Conserveering daarvan te bekwamen. Men make dus geen vergeefsche reis! Binnenkort zal de heei Bertels het college in een open brief beantwoorden. In verschillende landbouw-vergaderingen gaan stemmen op om in den aanstaanden winter niet met de machine, maar met de hand te laten dorschen, met het oog op het groote gebrek aan werk. Het pi-ogramma van de op 49 en 20 Aug. te Arnhem te houden wielerwedstrijden is thans openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat er een elftal wedstryden zullen gehouden wor den, waarvoor gouden, zilveren en bronzen medailles zijn uitgeloofd, alsmede een drietal zilveren bekers een ter waarde van f300, uitgeloofd door het Gemeentebestuur van Arn hem welke tweemaal achtereen of driemaal in bet^geheel moeten worden gewonnen. Gelijk onze lezers weten, worden sedert eenigen tijd in België ter bevordering van Zondagrust postzegels gebruikt, met het op schrift! »Niet bestellen op Zondag." Indien het noodig is, kan men dat opschrift verwij deren. Thans is de Belgische regeering ook voornemens dergelijke postzegels van25ctiu. voor het buitenland in te voeren. Maar nu rijst de vraag of de buitenland- 8che |xistbestureri zich aan het opschrift zullen houden. De ItuUpendanee heeft aan verschillende buitenlanusehe postbesturen deze vraag gesteld en zoowel te Parijs als te Londen, Luxemburg en 's-Gravenhage werd geantwoord, dat men zich niet. aan het voorschrift zou storen. Een verplichting kon slechts worden opge legd bij internationaal verdrag. In Den Haag heeft men verklaard, dat alleen de ontvanger van een brief recht heeft de aanneming op Zondag te weigeren, en in Nederland was liet dan ook voldoende, op te geven, dat men Zondags geen brieven wensebtte ontvangen. 'Naar wij met genoegen vernemen, heeft de heet Kriens met goed gevolg een tweede ojieratie ondergaan, waarbij bet stukje van de huls, dat door het ooglid was gedrongen, 1 verwijderd. Alle gevaar voor net verlies het oog is nu geweken en inen mag pen, dat ae patient eerlang volkomen her steld zal zijn. Haarl. Cl. Maandag is Hoek van Holland aan een ontzettend gevaar ontsnapt. In de gasfabriek ontstond brand en binnen weinige minuten stond het gebouw in lichtelaaie. De hitte was hevig, waardoor de ketel met 40 atmos feren gas dreigde te springen. Op eenigon afstand lag een schip met dynamiet, waarvan de schipper, naar men zegt, m angst de duinen was ingesneld. IJlings werd het schip in veiligheid gebracht, doch met moeite waren er mannen te vinnen, die met het gevaar volle blussehiegswcrk durfden beginnen. Ten slotte waagden zich enkelen, die met brand spuit en bmndbluschgranaten ten laatste bet vuur om den ketel meester wei-den. De fabriek is geheel uitgebrand. Maandag was er te 's-Hertogenbosch zulk een groote aanvoer van pruimen, dat ze de 50 voor 4 cenj traag verkocht wei-den. STADSNIEUWS. Dr. II. C. Lolir, Luthersch predikant te Rotterdam, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan hij de godsdienstoefening in de Remonstrantsohe kerk alhier. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. J. A. Sandberg als 4e luitenant der dd. Schutterij alhier. De 1e luitenant W. F. van den Oudendijk Pietei-se, van het 5e regiment alhier, zal in den loop dezer maand een detachement sup- pletie-ti-oepen naar West-Indië geleiden. De 2e luitenant M. J. G. Strootman, van het 4e bataljon 5e regiment infanterie al hier, wordt lo Augustus overgeplaatst bij het 5e bataljon van dat korps te Utrecht. De heer G. van Ede alhier is opgeroepen om als militair wielrijder van 5 tot 12 Sep tember dienst te doen in de Legerplaats bij Zeist. Het adres nopens den Stationsbouw is, van een kleine vierhonderd handteekeningen voorzien, heden verzonden aan de i Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Bij de Maandag en Dinsdag op de Gorsel- sehe heide bij Zutphen gehouden schietwed strijd van ilen Nederlandschen Schutterij- kader-bond verwierf het detachement der Amcrsfoortsohe schutterij in de al'deeling salvovuur de bronzen tneaaille voor militaire houding; bij het tirailleurvuur werd de 3e prijs (zilveren medaille) en bij het individueel vuur tie 3e prijs behaald, eveneens een zilveren medaille. Onze schutters hebben zich kranig gehou den bij het tirailleervuur op onbekende af standen behaalden zij 5G treffers en 487 punten (tie 1e prijs-winners hadden 57 treffers en 203 punten); by hetindividueelvuur maakte Amersfoort 49 treffers en 371 punten, terwijl de le nrijswinners 50 treffers en 375 punten behaalden. Aan liet tirailleurvuur namen deel: adj.- onderoflicier II. van Gelder, serg.-majoor- vaandeldrager J. W. van Acbterbergb, serg.- majoor G. Muijs en de sergeanten C. Okhuizen, N. Vink en G. Wessels; aan bet individueel vuur: serg.-majoor J. W. van Achterbei-gh, serg.-majoor G. Muijs en de sergeanten C. Okhuizen, N. Vink en G. Wessels; aan het salvovuur: adj.-onderofficier H. van Gelder, serg.-majoor-vaandeldrager J. W. van Achter- bergh, serg.-majoor G. Muijs en de sergeanten C. Okhuizen, G. J. Boekenoogen en W. Smit. De detachementen stonden onder bevel van den le luitenant-adjudant J. Busquet. Maandagavond besloten de schutters don zoo inspannenden dag met een desniette min zeer geanimeerd bal in de groote zaal der Buitensociëteit, voorafgegaan door con cert in den tuin door de muziek van het 5e regiment infanterie, onder leiding van den beer Van Aken. Personeele prijzen werden den volgenden dag behaald aoor: Donateurs-officieren4e prijs luit.-adi. J. Busquet, 4e prijs kapitein Croockewit WAz. Donateurs oud-leden: W. A. F. Groenhuizen 4e prijs. le klasse schutters: sergeant C. Okhuizen 4e prys, met 95 punten, en serg.-majoor G. Muijs, (ie prijs, met 92 punten. 2e klasse schutters: sergeant Hamersveld 17e prijs. Serg.-majoor J. W. van Achterbergh won na een liardnekkigen strijd den Bestuursprijs. Dinsdagavond werden de priiswinners met de muziek van «Caecilia" en fakkels van het station afgehaald en in feestelyken optocht inet de banier naar het café «Place Royale" gebracht, waar men geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Den beer J. W. Wentzel, photogr.iafalhier is vergund het wapen van H. M. de Koningin- Regentes te voeren. Tot lid en tweede Secretaris van de Neer- bosch-commissie is benoemd mr. J. C. H. Prikken, advocaat en procureur alhier. Het eindexamen als pianiste aan het conservatorium te Keulen is met goed gevolg afgelegd door onze vroegere stadgenoote mejuffrouw R. S. Isaacson. 't Was Dinsdag feest in de infanterie- kazerne. Reeds heel vroeg in den ochtend schoolden de tamboers en hoornblazers samen en zoodra van de wachten liet signaal «re veille" weerklonk, hieven ze gezamenlijk ue reveille aan voor de in alle stilte versierde woning van den adjudant-onderofficier N. H. C. Christen; de muziek herhaalde deze vroege ovatie, de vlag wapperde uit de kazerne van liet 4e bataljon en ieder nam deel in de betooging. Zelfs de zon was glansrijker op gegaan en alles voorspelde een feestdag. Christen, de door elk beminde adjudant, was de held van den dag; hem toch zou met buitengewoon eerbetoon de gouden medaille voor 36 jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. «De kolonel doet 'tzelf', mompelde men reeds onder elkaar. Na de gewone morgenoefeningen, vlug aangetreden, in marselitenuede muziek kwam, bet vaandel werd gehaald en om 44 uur stonden de vier bataljons op het voor plein der kazernes; midderwijl nadden zich daarbij gevoegd detachementen te voet van de veld-artillerie en van de huzaren, terwijl belangstellenden zoetjesaan toestroomden. On der deze lantsten merkten wij op kolonel Sa lomon. plaatselijk-commandaiit van Utrecht, die opzettelijk was overgekomen om den jubilaris, wiens bataljons-commandant hij eenmaal was, hulde te bewijzen. Ook waren daar het bestuur van de afdeeling «Amers foort"- van den Bond van oud-onderofficieren, ^ridders van de Militaire Willemsorde, afge vaardigden uit Utrecht en van Nieuwersluis, en oua-collega's van den militair in merg en been, die reeds 44 jaar de uniform met eere draagt (Christen was vóór zijn achttiende regimentskind). Daar verscheen de kolonel. Alles rekte zich, ondanks de hitte op het terrein, nog eens uit. De kolonel bracht het saluut aan het vaandel, Christen werd voorgeroepen en de ban geopend de geweren werden gepresen teerd en de kapitein-adjudant deed voorle zing van bet besluit waarbij het gouden eermetaal met de daaraan verbonden grati ficatie werd toegekend aan den braven militair. Hierna sprak kolonel Benschop, die hein het eereteeken op de borat hechtte, den ge decoreerde in llinke bewoordingen toe. Hij verzekerde hem hoe hij geen oogenblik geweifeld bad om de groote ondei scheiding aan te vragen en hoe bet hem genoegen deed deze te kunnen uitreiken. Hij stelde Christen als voorbeeld aan de jongeren, die in hem mochten zien een flink soldaat wiens strafregister bijna vlekkeloos is, een man in den vollen zin des woords die door ieder geacht en geëerd wordt, een huisvader haast zonder wederga,een braaf menseh. «En mocht" zoo vervolgde Z. H. E. G. zich tot den ge decoreerde wendend «voor u eenmaal de ure slaan waarop gij liet korps zult moeten ver laten, herinner u dan, dat ik u in dit plech tige oogenblik de verzekering heb gegeven, dat uw naam nog in lengte van dagen met eere in dit regiment zal worden genoemd". De ban werd gesloten, de officieren werden voorgeroepen en Christen werd door allen hartelijk gelukgewenschtde onderofficieren, die vóór de bataljons aantraden, feliciteerden niet minder warm den jubilaris. Hierna werd voor den gedecoreerde gede fileerd en eerst om twaalf uur was het officieel gedeelte der feestviering afgeloopen. 's Middags verzamelden de onderofficieren zich in het schoollokaal van het4ebataljon; aan de ovaties kwam schier geen einde; adjudant Christen kon zich nauw van hen verwijderen toen men hem meedeelde, dat de regiments-commandant en de kapitein adjudant hem in zijn woning kwamen com- plimenteeren. En 's avonds groot bal in «De Arend", aan-» geboden door de onderofficiers-sociëteitook daar was Christen de hoofdpersoon en 't ging er tot vroeg in den ochtend rechtlustigtoe. Als blijken van belangstelling heeft het niet ontbrokenhet regende brieven en kaartjes en telegrammen. De handdrukken, die gewisseld werden, zijn legio. Aan herinnering schonk majoor De Lange Evertsen zijn adjudant een massief gouden medaille, klein modelhet otticierakorps ver eerde hem een fraai zilveren theeservies en de onderofficieren boden hem een gouden remontoir, een canapé met tafel, een frauien salon-spiegel en twee fraaie gravures inlijst aan, welke geschenken vergezeld gingen van een keurig gecaligralëerdc opdracht. 't Komt uit den aard der zaak maar zelden voor, dat de gouden medaille wordt uitgereikt, en de buitengewoon eervolle wijze waarop dit geschiedde en de groote deelneming die van alle zijden werd betoond, bewijst wel hoezeer Christen algemeen bemind is. Moge bewaarheid worden hetgeen kolonel Benschop aan het slot van zijn krachtige, kernachtige rede zeide«ik hoop, dat gij nog lange jaren een sieraad moogt uitmaken van het 5e regiment." Programma van de muziekuitvoering te geven in Amicilia op Zondag 43 Augustus te half acht. 4. «En route" rnarche militaire, Van Aken; 2. Ungarische Lustspiel Ouverture, Kéler- Béla3. «Die Welle Walzer, Metra4. Pot pourri aus «der Bettelstudent", Millöcker. 5. Ouverture «La Sirene", Auber; 6. a. Aria rus Stabat Mater", Rossinib. «Flirtation" Petite valse, Steek7. Ungarische Tfinze no 5 en 6, Bralims 8. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra «Hamlet" d'Arnb. Thomas. Joh. M. Coenen. De heer G. van Ede die hier ter stede agent is van de New-Rapid-rij wielen, ontving dezer dagen van den neer Wynia te Soest een eigenaardig bewijs van de deugdelijkheid van dat fabrikaat. Het rijwiel werd, toen de heer W. het eerst door den toi trachtte te komen, overreden door }de omnibus van Raam op Soest, maar schoot er bij dat on geluk slechts twee spaken bij in. Zoo goed komt men er niet altijd af. Te Amsterdam, waar een wielrijder voor de tram uitwijkende werd omgereden dooreen rijtuig, tengevolge waarvan hij zeer ernstig is gek west, werd het rijwiel van welke fabriek, meldt De Kampioen metgeheel ver nield. Evert Kas, wonende Sint-Jorisstraat E 249, was er Maandagochtend reeds vroeg op uit gegaan om met een buurman wat biezen te zoeken en op die wijze een stukje brood te verdienen. De arine werd juist dien dag 53 jaar; van vieren van den jaardag was natuurlijk geen sprake. Den ganschen dag werd hard gewerkt en Evert gevoelde zich op den middag reeds niets prettig. Zijn kameraad deelde zijn boterham met hein (Evert zelf was niet zoo gelukkig geweest er een mee te kunnen «euien) en kreeg er later nog een van een boer. 't Werk vlotte weer, doch onder 't huiswaarts keeren, kon Evert haast niet meer voort Van-uitputting kreeg hij een flauwte en viel op de Varkensmarkt neer. Medelijdende lieden brachten hem op een kruiwagen huis waarts en gaven hem van hun eigen armoedje wat ze konden missen. Evert is een door en door braaf arbeider. Een vak heeft hij nooit geleerd, doch met boerenwerk altijd een goed stuk brood ver diend «toen ik nog jong was en die machines je niet alles voor den neus weghaalden. Maar nu gaat het niet meer; en het ergst is het voor dat meisje." Kas, sedert drie jaar weduwnaar, heeft nog een twaalfjarig dochtertje te verzorgen zijn andere is getrouwd met een oppassend, man, die «vader niet kan bijspringen, omdat hij met de negotie (pruimen of bokking, al naar den tijd van 't jaar) ook maar een sober stukje brood verdient." 't Is niet vreeselijk, dat in den besten tijd van 't jaar zóo veel armoede geleden wordt, dat een braaf, oppassend man van uitputting en honger ineenzakt De spijskokerij is gesloten; er valt niets te verdienen en Kas is «te fatsoenlijk om te vragen"; bovendien is hij astlnnatisch. Mogen wij 't voor hem doen Wat men voor den ongelukkige afstaat, kleeren of eten of geld, zal goed besteed zijn en den oude opbeuren uit zijn diepe neerslachtigheid. Gemengd Nieuws. In het kamp bij Oldebroek is bij de oefeningen vari het 3e regiment veldartillerie een kanon met voorwagen omgevallen. Een der hierop gezeten kanonniers vloog over het stuk heen doch bekwam geen letsel: de ander, Van Velsum brak zijn been. Te Rlieden was een landbouwer bezig met het rijden van kleiaarde, waarbij bij verge zeld was van zijn vijfjarig eenig zoontje. Toen hij de kar aan den voorkant optilde en deze zoo achterover wipte, bemerkte hij niet, dat het kind achter de kar stond en onder de neerstortende aarde werd bedolven. Eerst eenige oogenblikken later werd het kind door den vader, die vermoedde dat het in zijn nabijheid liep te spelen, vermist. Bij het omwoelen van den neergestorten grond werd het jongske daaronder gevonden: een paar zachte stuiptrekkingen werden nog waargenomen, maar de gemeentegeneesheer kon slechts den dood vaststellen. Gelijk bekend is, zijn de meeste zooge naamde vruchten-limonade-soorten een meng sel van suiker en chemische essences, zonder dat vruchten er iets mee te maken hebben gfcliad. De roode kleur van frambozen wordt door een spoortje fucbsine gemaakt. Indien een weinig lood-azyn bij dergelijke limona des gevoegd wordt, blijven zij rose; is uit sluitend frambozensap aanwezig, zoo zal de roode kleur onmiddellijk verdwijnen. M.l.V. Een pijnlijke en geheel onnoodig dieren mishandeling is het snijden van den tongriem van vogels, als raven, spreeuwen, eksters enz. Men doet dit in de rneening, dat zij dan beter leeren «spreken." Het bleek, dat dit een dwaze veronderstelling is; vogels, die deze operatie niet ondergingen, kunnen het evengoed leeren. Het is te hopen, dat dit vooroordeel spoedig zalTuitgeroeiu zijn. De Duitsche brandweerlieden to Miinchen hebben op den dag der beraadslagingen tijdens de Algemeene vergadering niet minder dan 400 hectoliters bier verbruikt

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2