Maandag 14 Aug. 1893. No. 4275. 37e Jaargang. Binnenland vanlOOO 000£ AMERSFOORTSCEE COURAOT. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post 1.15. Advertentie»1G regels <30 Cents.elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegr&cht, Wijk B. 60 Reis-abonnementen. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van porto, aan geabon- neerden, die voor korten of langen tijd op rei8 gaan, de Aniersfoortscbe Courant en de bladen, welke zij door onze tusscbenkomst ontvangen, na te zenden. doencteVG Van duideliJk atlres is vol_ kennisgeving. De BURGE.MEESTER'va.v AMERSFOORT, Gezion artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag, den 16 Augustus aanstaande, des namiddags te een ure. Amkrskoort, den 12 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHLMMELPENNINCK. De Kieswet is blijkbaar ontsnapt aan bet partijverband in onze Volksvertegenwoordi ging. De leden spreken en zullen, als zc hun toezegging nakomen, ook stemmen, zon der rekening te houden met hun partij Het is een ware staalkaart van meeningen. Zoo hebben zich bijv. van de liberalen onvoorwaardelijk onder Minister Tak's vanen geschaard de heerenSmeengcRinlc, Kerdijk, lleldl, Van tier Kaag, Veegens, Goeman Bor- gesius, Pyllersen, Gerritsen en Land. Met voorbehoud hebben de heeren Farncombe Sanders, Levg en Lieftinck het wetsvoorstel aanvaard. De heeren Roëll en Mees willen eenige census behouden en den leeftijd, om kiezer te kunnen -zijn, hooger stellen. De heer Van Houten gaat maar half mee en wil andere kenmerken gesteld zien. De heer Ue Beaufort (Wijk bij Duurstede) acht beper king van het in vooruitzicht gesteld kiezer tal raadzaam. De heer Tgdeman is voor geleidelijke uitbreiding en acht het land in gevaar, wanneer een bedeelde tot de stembus zou kunnen worden toegelaten. De beer De Beaufort (Amsterdam) vreest voor ernstige gevolgen, wanneer de wet mocht worden afgestemd, maar is er niet mee ingenomen. De heer liulgers wil meerdere kenmerken gesteld zien, andere stemt bij tegen. De heer Buut meent, dat bet aannemen van dit wetsvooretel den volksleiders vrij spel zou geven en de heer Roogaards van den Ham is er tegen, omdat hij bet wetsvoorstel in strijd Feuilleton. Naar het Engclsch van Mark Tw/in. Laat ik u zeggen, dat ik nu en dan mijn oude plunje nog eens aantrok en er dan op uitging om het. genot te smaken van, onder voorwendsel het een el' ander voorwerp te willen koopen, te wor den afgesnauwd en belcedigd, om ten slotte den brutalen winkelier dood te slaan, door hem het bankbiljet van twaalf millioen onder den neus te hondenMaar ik kon dit niet lang volhouden. De geïllustreerde bladen gaven me in mijn bede- laarspakje zóo mooi weer, dat ik reeds bij het uitgaan herkend en door een troep volk gevolgd werd. Als ik toch traehtte op den cenen of an deren winkelier een proef te nemen, bood de man me zijn hecle winkel op krediet aan, nog vóór ik mijn bankbiljet kon te voorschijn halen. Toon mijn roem ongeveer tien dagen geduurd had, meende ik, dat het mijn plicht was een bezoek te brengen aan den Ainerikaanaehen ge zant. Hij ontving me met voor een man van mijn positie begrijpelijke voorkomendheid, be rispte me vriendelijk, dat ik zoo nalatig was in lu-t vervullen van mijn plicht en zei, dat er maar Óen middel was om liet weer goed te maken, en wel door een uitnoodiging nan te nemen voor zijn diner, waaraan, door het bedanken van een der gasten, een plaats opengevallen was. Ik nam acht met de Grond wet en het algemeen belang. Van de Katholieke leden zijn sterk tegen ile wet gekant de heeren: Travaglino, die zelfs beloofd hoeft, liet zijne te zullen doen, om door samenwerking met anderen te trachten, liet voorstel te doen vallen, Lam- brcchls, Michicls en Hartedie het voorstel in strijd met de Grondwet achten, Van Vlij men en Van den Bergli van Heemstede, die nadeelige gevolgen voor liet algemeen welzijn van de invoering dezer wet duchten. Een slag om den arm hielden de heeren Ver meulen, Rugs van Beerenbroek, De, Ras, Kolkman en Borreldie amendementen en belangrijke concession verwachten en ook willen toestaan en die voor een groot deel geen vrede kunnen hebben met de gestelde kenmerken van welstand en geschiktheid. Alleen dr. Schaapman is onvoorwaardelijk vóór het ontwerp. Van de anti-revolutionnairen spraken slechts drie leden, nl. de heeren Beelaerts van Blok land, die onvoorwaardelijk tegen het. ont werp gekant is, Mackag, die geen vrede kan hebben met de kenmerken en den gestelden leeftijd te laag gekozen acht, en Heemskerk, die zich onder de onvoorwaardelijke voor standers hoeft gerangschikt. leder zou nu denken, dat na 54 redevoe ringen het «ogenblik van stemmen niet verre moest zijn. Helaas, het, kan nog weken duren, eer men tot een besluit komt. En met ver bazing moet men thans vernemen, dat het geen aan de heeren liet meest belang inboe zemt, de vraag is of A. en B. dan wel C. en D. het meest kans hebben om minister te worden, als het ontwerp mocht vallen. Morgen zijn andere wetten aan de orde. Men spreekt van reces. En dan Het Asser adres aan de Tweede Kamer in zake afschaffing der 1 dakzegel wet is Don derdag van daar verzonden. Het droeg een kleine honderd handteekeningen. »In hoeverre is de invoering eener rijkswet wenscliclijk tot pensiormeoring van arbeiders, werklieden, klerken, dienstboden enz.Over die vraag heelt een commissie, bestaande uit prol'. d'Aulnis, prof. Molengraafl', D. W. Stork, fabrikant te Hengeloo, en m»" Verrijn Stuart een rapport uitgebracht aande»Vor- eeniging tot bevordering van Fabrieks- en Hand werksnijverheid". Zij erkent, dat het particulier initiatief schromelijk is t.e kort geschoten en dat dus inmenging van den Staat noodig is. Doch in hoeverre zal de Staat zich met de zaak bemoeien Van pen de uitnoodiging aan en we mankten een praatje. Het draaide er op uit, dat we heel toevallig ontdekten, dat onze vaders schoolkennissen waren geweest, later aan dezelfde universiteit hadden gestudeerd (het zij ter loops gezegd, dat do eenige omgang die mijn goede vader mot studenten gehad nad daarin bestond, dat hij or misschien af en toe een geschoren hadde goede man was barbier) en dat ze tot mijn vaders dood steeds dikke vrienden waren geweest. Hij vroeg me daarom dan ook om, zoo vaak ik maar kon, by hem luin te komen en ik betuigde, dat ik dat met genoegen zou doen. Ik nam daarom te gretiger zijn uitnoodiging aan, omdat ik hoopte dat hij mij, nis ooit de slag viel op een of andere wijze voor een al te diepen val zou kunnen behoeden. Ik durfde mijn hart nu niet meer voor hem uitstorten, miuir ik had dat zeker dadelijk gedaan als ik hem bij hot begin mijner Londensebe omzwervin gen had ontmoet. Ik durfde het nu wanrly k niet wagen; ik zat nu al te diep in liet geheimzinnige net verward en wat er uit al die dwaasheden moest worden, begreep ik zelf niet. Want met al mijn borgen, zorgde ik er voor, dat ik mijn middelen ik bedoel mijn salaris niet te boven ging. Ik kon natuurlijk niet weten wat mijn loon zou zijn, muur ik meende op goede gronden te kunnen veronderstellen, dat, als ik do weddenschap deed winnen, ik do keuze zou hebben tussohon eenige flinke betrekkingen, waarover de ryke oude heer te beschikken had. Er was wel bij bepaald, dat ik er geschikt voor moest zyn, maar ik twijfelde niet of dat zou het geval zijn. En wat de weddenschap betrof daar maakte ik ine niet bezorgd over, ik was altijd nogal gelukkig sionneering van werklieden uit dn staatskas verklaarde de commissie zich een besliste te genstandster. Men zou ook een regeling kunnen maken zóo, dat een verplichte premie betaald wordt aan den Staat, die zich dan met de uitkeering der pensioenen belast. De commissie wijst er op, aat dit een vrij aanzienlijke wekelyksche korting op het loon eischt, en tevens vrij aanzienlijke offers van de werkgevers, zoo dat, naar zij vreest, deze regeling bij heide partijen spoedig impopulair zou worden. Nog een andere tusscnenweg is mogelijk, dat do Staat namelijk een deel der pensioenen te zijnen laste neemt, zooals in Duitschlund geschiedt, waar liet gebleken is, dat alge- meene pensloen-verzekeririgsdwang pructisch uitvoerbaar is. Voor deze laatste regeling zou, meent de commissie, in zooverre roden zijn, dat hij plotselinge volledige invoering van een verzekering van pensioen tot hot volle beoogd eindbedrag, waarschijnlijk de last der premiebetaling zeer zwaar zal zijn voor werkgevers en arbeidersmenige werk gever zou tot ondergang gebracht en menige werkman tot een bezuiniging op andere uitgaven gedwongen worden, wat een hoogst bedenkelijk gevolg voor don oogenblikkelijken welstand van hem en zijn gezin zou hebben. Eén der leden van de commissie meent dat dit bezwaar te vermijden is zonder Staats- bijdrage, door een geleidelijke invoering van liet stelsel, dat mm de loonen den tijd gunt om geleidelijk met het bedrag der premiën te worden verhoogd. Door te beginnen met zeer lage premiën en zeer lage pensioenen en dan bijv. om de zes jaren zoowel premiën als pensioenen te verhoogen, zou men na 30 jaren geleidelijk de algemeene verzekering tot stand brengen zonder staatstoclage en zonder dat dus ooit een stolsel was ingevoerd, in hetwelk de arbeider niet zelf zyn pensioen zou hebben verdiend. Twee leden der commissio kondon zich met dit vooistel niet vereenigen. Geheel instemmende met de gronden waarop liet stelsel van staatsbUdragen wordt afgekeurd, duchten zij van allen staatsdwang op dit ge bied vooralsnog ernstige nadoelen voor de arbeiders. Loonsverlaging moot daarvan hot gevolg zijn, en hot is do vraag, of het inko men der arbeiders die zal kannen Inden. Bovondién kleeft aan wettelijke regeling dezer materie het groote bezwaar, dat zij uiteraard algemeen is en dus m£t du zeer uiteonloo- pende toestanden en verhoudingen op nyver- heidsgebied geen rekening houden kan. Eén li«l eindelyk acht pensioenverzekering W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 10. geweest in dat soort van zaken. Ik schutte het salaris op zeshonderd il duizend pond por jaar, dat wil zeggen, zeshonderd om te beginnen, en clan ieder jaar opslag, tot ik ge toond luid het hoogste cijfer te verdienen. Op het oogenblik had ik nog maar schulden tot een bedrag van een jaar saiaris. Iedereen wilde ine geld loonen, maar ik wist al die aanbiedingen op de eone of andere wyzo ui' te sliumik had onkel 300 pond opgenomen on do andere 300 pond was ik gedeeltelijk schuldig aan onderhoud en gedeeltelijk bad ik ze op mijn „kooptochtjos verteerd. Ik geloofde, dat mijn trnotomontvan het tweede jaar me door de andere dngon van de maand zou heen helpen als ik hot een beetje voorzichtig en zuinig aanlegde en ik was van plan dat oo te doen. Zoodra mijn tnuund om was, en wyn lastgever torruggekeord, zou ik orde on mijn zaken stellen, door op eenmaal mijn salaris van twee jaren in schuldbekentenissen aan myn schuldei sobers uit to geven, on dadelyk aan heb werk gaan. We zaten zeer gezoll'ig met ons veertienen tafel. Do hertog en hertogin van Heorcditch, en hun dochter Lady Anna-Graoc-Eloonor-C'eleste enz. enz. De Bolmn, graaf en gravin van New gate, burggraaf C'heapsido, lord on lady Bla therskite, eenige dames en heoron zonder titel, de gezant, zijn vrouw en zijn dochter, en een vriendin vim zijn dochter, een Engelsen meisje van twee-en-twintig ioar, Portia Longham go- hceton, op wie ik dadelijk verliefd werd, en zij door do belanghebbenden even onuitvoerhuar als bekostiging van 't onderwijs door de oudere. Maar hy erkent de bezwaren ook van het stolsel van staatshijdragen en zyn conclusie is daarom, dut de zaak vooralsnog niet rijp is voor beslissing, iniuir dat het veeleer aan beveling verdient, hij «le regeering aan te dringen op de benoeming eoner Staatscom missie, met opdracht, een onderzoek in te stellen naar liet beste stelsel van staatspen sioen-uitkeering. Men schryft uit Den Haag: Al het aardsche is vergankelijk, zelfs al wordt het met do meest angstvallige zorg vuldigheid bewaard. Ziedaar bij voorbeeld het vaandel van hot regiment grenadiers en jagers. dat op dezen oogenblik is terugge bracht tot een enkelen stok met een ver gulden leeuw er op, omdat »de tam! des tyds" de geweven stof heeft weggevreten. Hot wordt dus tjjd, dat het regiment een nieuw vaandel krijgt uit handen van H. M. de Koningin. Maar niet^alleen do grenadiers en jagers, ook vorscheidene infanterie-regj- menten vorkceren in hetzelfde geval. Bij de feestviering van hot vijftig-jarig bestaan van het regiment grenadiers on jagers werd reeds gezinspeeld op de noodzakelijkheid der uitreiking van een nieuw vaandel. Maar tot nu toe is men het over de zaak niet eens geworden. Er was namely k een plannetje gemaakt, om van ieder regiment een deputatie van officieren met een compagnie soldaten naar 's-Gravenhage te doen komen. Deze troepen zouden te Waalsdorp gekampoord bobben, en dan zou do uitreiking mot oen zekere militaire plechtigheid hebben plaats gehad, ten aanzien van het geheeie garnizoen der residentie. Maai' het hinkende paard is ook hierbij achteraan gekomen, liet zal te veel geld kosten. De zaak van de nieuwe vaandels is dus voorloopig weder in de doos. Wat in hot bijzonder hot regiment grena diers en jagers betreft, het overlijden van Z. M. Koning Willem III, die altijd zoo ge hecht was aan zyn persoonlijk beheer over zijn keursoldaten, heeft een niet onbelang rijke» invloed uitgeoefend op hun positie met betrekking tot de andere iufantcrie-regi- menten. De gemeente Breda heeft liet oude Paleis van justitie duar, aan het Rijk aangeboden als gebouw voor de Hoogere krijgsschool. op mjj zooals ik duidelijk zag. Èr wne nog een andere gust, ook een Amerikaan maar ik loop myn geschiedenis vooruit. 'terwijl do gasten nog in den Bidon waren en, in hun verlangen om te gaan eten, do laatkomers eenigszins koel bejegenden, kondigde de knecht aan De hoer Llovd Hastings. Toen hij zijn plichtmatige begroetingen vol bracht had, kreeg hy my in het oog en kwam met uitgestoken hand recht op me aftoen trok hy, op het punt myn hand te grijpen, do zijne plotseling terug en zei eenigszins verlegen: Neem me niet kwalijk, mijnheer, ik dacht dat ik u kendo. Nu, je kont ine ook, oudo jongen. Neon! u bont toch niet de man ...die? Biljetten van een millioon pond in zyn zak hoeft? .Ia die ben ik. Je moogt me zoo gerust aanduiden, daar ben ik mm gewoon. Wel, wel, wel, dut is een verrassing. Ik hob een paar maal je naanunet die dwaze bijvoeging gedrukt gezien, maar ik ducht er nooit aan, dut j(j dio Henry Adams, waarover zooveel geschre ven word. zoudt zyn. liet is nog geen zch maan-, don geleden dat jo by Blake Hopkins op een' mager salarisjo als klerk Hohrecf en 's nachts met ovorworken er wat traehtte b\j te verdienen, als je mij hielp mijn boeken bij te houden. En datje nu zoo to Londen bent, nis millionnir en eerste beroemdheidHet is waarlijk net een sprookje uit do Duizend en Éon Nacht. Beste kerel, flt kan me er niet aan gewennnen, ik kan hot me niet begrypengeef ine tijd om van den schrik to bekomen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1