w Vrijdagochtend is te Amsterdam op nauw 30 jarigen leeftijd overleden de heer J. F. A. Huese, sinds 1 Januari 11. hoofdredacteur van de Amsterdamsche Courant. Te voren was de te vroeg ontslapene eerst aan De Amsterdammer en daarna gedurende vele jaren als correspondent voor Amsterdam aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant verbonden. Een slepende ziekte maakte een einde aan het werkzame leven van dezen begaafden journalist. Uit de legerplaats bij Zeist zijn Vnjdag vertrokken en per extra-trein naar hun gar- nizoensplaatsen teruggekeerd: bet 3ebat.Ie reg. inf. uit Groningen, onder bevel van majoor P. Vinkhuyzen, het 4e bat. van dat korps, uit Leeuwarden, onder majoor jbr. H. L. A. J. Bowier, zoomede de 4e comp. van dit bat. uit Assen, onder kapitein W.,J. L. Wijmans, welke trnepenafdeelingen sedert 3 Aug. in genoemde legerplaats hebben gekam peerd, tot het houden van schietoefeningen op groote en middelbare afstanden. De schietoefeningen in die legerplaats zijr. hiermede geëindigd. liet 50 jarig bestaan van de zoo gunstig bekende Onderwijsinrichting te Rolduc, en tevens het 25-jarig directeurschap van mgr. dr. W. Evers, is Woensdag en Donderdag met grooten luister gevierd. Bijna 400 oud leerlingen woonden de feesten bij. In 50 jaar hebben meer dan 6000 jonge lieden er hun opleiding voleindvelen er van bekleeden voorname belrekkingen, zoowel in Nederland als in het buitenland. On nieuw zijn de bevelen van gevangen houding tegen de verdachten in zake den moord op den wachtmeester der ïnareehaus- sé Hoekman te Osch, met dertig dagen verlengd. Voor een viertal hunner de vijfde werd eerst later in hechtenis gesteld duurt het voorloopig arrest reeds meer dan vier maanden en nog duurt de instructie voort. Hoe de stand van zaken daarbij is, blijft zorgvuldig geheim en van een behande ling der zaak voor de rechtbank schijnt voor loopig nog geen sprake te wezen. Het maken van een centraalbureau met daarmede in verband staande werken en in aansluiting met bet bestaande hoofdgebouw te Utrecht, voor rekening van de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen, is gegund aan de heeren, D. Oerlijn.Zn. en A.J.de Haan te Amsterdam voor f3<S6800. STADSNIEUWS. Als een vervolg op hetgeen we dienaan gaande meedeelden in ons nummer van 3 Augustus verzoekt men ons het volgende tj willen opnemen: De Minister van Oorlog heeft goed gevon den te bepalen, dat de vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel in den aanstaanden winter weder op den gebruikelijken voet zullen plaats hebben, met dien verstande evenwel, dat /ij dit jaar eerst een aanvang zullen nemen, zoodra in de betrokken ge meenten voor de Militie zal zijn geloot. Jongelieden die den ouderdom van 17 jaren bereikt, en dien van 20 jaren niet overschreden hebben en aan de genoemde oefeningen wenschen deel te nemen, kun nen zien daartoe aanmelden ten bureele van den Heer Kolonel-commandant van het 5e Regiment Infanterie, in de Inlanterie kazerne No. 4, eiken werkdag van 's ochtends 9 tot 's avonds 5 uur, uiterlijk tot 30 Augustus. Zij moeten meebrengen een geboorte-akte en een bewijs van goed gedrag, afgegeven door het Gemeentebestuur. Op Woensdag den 16 Augustus 1893, des namiddags ten éen ure, zal de Raad der ge meente Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. 2. Rekening der gemeente, der schutterij, van het burgerweeshuis, het burgerlijk arm bestuur en de kamer van koophandel over 181>2. 3. Contract met- en concessie tot aanleg van een telephoon aan de Ned. Bell-tele^ phoonmaatschappij. 4. Verzoek van Mr. T. G. Dentz van Schaick om het aandeel in de gasfabriek van wijlen zyne moeder te zijnen name te stellen. 5. Voordracht op onvoorziene uitgaven van 1893. 6. Verzoek van den onderwijzer J. J. Blok om eervol ontslag. 7. Benoeming van een leemar inde Fran- sche taal aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Voordracht, ter benoeming op Woensdag 16 Augustus, van een leeruur iu de Fransche taal en letterkunde aan bet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool alhier. 1 J. M. J. Hoog, te Zutphen; 2 A. Cohen, te Delft"; 3 J. B. Melsen, te Kampen. Om half twaalf morgenochtend worden de bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de Kon. Mil. Academie, op het terrein vóór de infanterie- kazerne beëedigd. Zaterdag werd alhier op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille, voor twaalfjarigen trouwen dienst, uitgereikt aan den fourier A. Bongaards, van het 1ste regiment Veld artillerie. Bij het 5e regiment infanlerie zijn Vrijdag onder de wapenen gekomen de miliciens der lichting 1890, ten einde tot 14 Septem ber aan de najaarsoel'eningen deel te nemen. Voor den 4en internationalen schietwed strijd, van 14 tot 19 Augustus te 's Graven- hage te houden, vanwege de Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters, zijn een zeer groot aantal fraaie prijzen uitgeloofd, die in hooge mate de belangstelling trekken en een warmen strijd doen verwachten. O.a. zijn prijzen geschonken door H.H. M.M. de Ko ningin en de Koningin Regentes, de groot hertogin van Saksen, den Minister van kolo niën, baron Van Dedem (eere-voorzitter der vereeniging) en vele anderen, te samen een 140-tal. Een detachement van de dd. Schutterij te Amersfoort zal aan de verschillende wedstrij den deelnemen. Het zal weder onder bevel staan van den le luitenant-adjudant J. Bus- quet, wiens degelijke leiding evenzeer als de groote vuurdicipline van het detachement bij het jongste concours te Zutphen de Amere- foortsehe schuttere heel wat lof deden ver werven. Aan deze wedstrijden zal ook worden deel genomen door eenige leden van de afdeeling «Amersfoort" van den Bond van oud-onder officieren. Ook deze beeren zullen bij het vuur wor den geleid door den heer J. Busquet, eere voorzitter van de Bonds-afdeeling. Omtrent het feest, dat op initiatief van den heer Burgemeester den kinderen der lagere scholen op Koninginne-dag, 31 Augus tus, bereid wordt, vernemen wij nader, dat eenige door den Burgemeester daartoe uit- genoodigden zich vereenigden tot een com- misse, van welke graaf Schimmelpenninck voorzitter is. Aan die commissie is door den eigenaar den beer J. G. van der Geest,.geheel belangloos de beschikking gegeven over bet ook ten vorigen jare met gelijk doel afgestane terrein aan de Korte Bergstraat terwijl door den heer A. M. Tromp van Holst een hoofd officierstent en door den heerJ. H. Boks een loods is toegezegd, tot berging der versna peringen voor de kleinen. In de Roomsch Katholieke kerken alhier w erd gisteren een herderlijk schrijven afge kondigd van mgr. P. M. Snickers, aartsbis schop van Utrecht, waarbij door Z. H. paus Leo Xill aan alle veizigere hier te lande die in koffiehuizen of hotels verblijf houden, een bijzondere vergunning is verleend, op alle Zaterdagen (uitgezonderd de quatertemper- Zaterdagen) tot de veertigdaagsche vasten 1894, vleesA en vet te gebruiken. Deze dis pensatie is ook voor hen toepasselijk, die in buitengewone omstandigheid verkeeren en daarvan te behoorlijker plaatse kennis geven. Bij »de Hertekop" op den straatweg Amers foortEde, begon gister om half twaalf de wedstrijd om bet kampioenschap van afd. II van den A. N. W. B. over 1893. Kampioen over 1892 was de heer C. Witteveen, die 't vorig jaar op denzelfden weg de 50 K.M. allegde in 1 uur 39 min. 8 sec. Er waren aardig wat belangstellenden, waarond er d rie dames-wiel rijdstere uit Utrecht, de eerste voorzoover wij weten die aan een afdeelingstocht in deze provincie deelnamen. Ingeschreven hadden de beeren :J. P. Smit, Utrecht: A. A. Stheeman, Amersfoort; J. van der Pol en W. de Haas, Rbenen, H. J. Wol- ter jr., Amersfoort, en B. van Royen, H. Ger- lings, C. Witteveen jr. en F. Bolk, allen uit Utrecht. Het eerst passeerde De Haas de eindstreep, na 1 u., 44 m., 42 sec., baast onmiddellijk gevolgd door Wolter (slechts V, sec. verschil), Bolk en Van Royen, 1 uur. H min. 45 sec. Na den start passeerden Stheeman en Van der Pol en 15 sec. later passeerde Smit. eenige minuten dezen Gerlfngs. Witteveen scheen niet in conditie, en kwam luter zeer op zijn gemak terug rijden. Van #de Hertekop" gingen de wielrijders daarna gezamenlijk n:iar het Bonds-hotel, dat van den heer G. Schimmel, Utrechtschestraat alhier, waar de prijzen, bestaande uil gouden, zilveren en bronzen medailles, door den heer Gerlings werden uitgereikt, resp. aan de heeren De Haas, Wolter en Bolk. Zaterdag is door den architect A. B. Swets, van Lekkerkerk, aanbesteed het bouwen van een woonhuis, voor rekening van den heer B. Geuchies te Spakenburg. Ingeschreven werd door de heeren: C.de Froe, alhier, f7500; F. de Bruin, Hoogland, f7299; W. van Achterbergt), alhier, f7290 en L. Wentzel, te Amsterdam, f6400. In de zelfde volgorde werd ingeschreven zonder bijlevering van het verwerk voor: f7200, f6937. f6962 en f5000. Het werk is nog niet gegund. Bij deze warmte wordt er veel gedronken. Er zijn er, die beweren, dat bier thans meel' verhit dan afkoelt en dus in de warme da gen niet voldoet. Maar de dorst moet worden gelescht en daarom zoeken zij, die ook drink water al niet wenscbelijk vinden, hun troost bij de minerale wateren. Daarvan wordt meer verorberd dan meni ge» wel zou gelooven. Men vrage het den leveranciers der A polinaris en Victoriawaters, die in ons land een groot debiet hebben. En om nu voor «elk wat wils" te hebben, zorgde de heer J. van Hamers veld, Kromme- straat, dat hij naast keurig bier nog wel van »De Amstel" een groote keuze heeft in minerale wateren. Maar niet alleen buitenlandsche wateren heeft hij in voorraad, ook Haarlemsch staai water, waarvan hij ons verzekerde, op gezag van bekende medici, dat het uitstekend is. Gemengd Nieuws. Toen verleden week de heer C. de K., 's avonds van zijn tocht per vélocipède huiswaarts keerde, werd hij aan den Bosch- weg te Kralingen door een vijftigtal opge schoten jongens, met stokken gewapend, aan gevallen. Geen uitweg wetende, ging hij een eind achteruit en reed met volle vaart door den troep, waaropzij hem opstokslagen onthaalden en hij integendeel éen der bel hamels omver reed en in vliegende vaart de vlucht nam. Voor het kantongerecht te 's-Gravenhage stond Donderdag iemand uit Loosduinen terecht (wegens het maken van nachtelijk rumoer), ter zake waarvan tegen hem proces verbaal was opgemaakt door... zijn broeder, die politieagent is. Brutos up to date. De landbouwer Van den Bogert, te IIedel, had aan een kennis te 's-Hertogenbosch een kat present gegeven, die drie jongen had. Deze laatste omstandigheid, meende men, zou bet dier, dat baar jongen mede- kreeg, zeker tot een Bosschenaar maken. Zaterdag echter lag poes met haar jongen weer in het oude nest, in de schuur van Van den Bogert. Hoe zij den meer dan een uur langen weg van 's-Hertogenbosch naar Hedel met de jongen, die nog niet kunnen loopen, heeft weten af te leggen, is velen een raadsel. Bekend is bet, dat een kat de jongen in den bek draagt, maar dan heeft het trouwe dier haar jongen éen voor éen moeten vervoeren Op een dorp in Zuid-IIolland, zoo verhaalt de Haart. Ct., besloten de dominé en twee boeren zijner gemeente, alle drie mannen in bonis, om een belangrijke hoeveelheid vlas te koopen en dat dan in den winter door minder bevoorrechte gemeenteleden te laten verwerken. Zoo gezegd, zoo gedaan het vlas werd voor gezamelijke rekeni ng aangekocht. Maar de prijzen van het vlas begonnen ineens buitengewoon te stijgen. Jaap keek Maarte» en Maarten keek jaap bedenkelijk aan. «Kunnen we op die mannier houden «Neen, we mogen het niet houden!" En zonde" den dominé iets te zeggen, verkoopen ze het vlas en brengen hem, die meer philan- troop dan koopman was, zijn rechtmatig aandeel in de winst. Een dezer dagen nieuw gekozen raadslid in een N.-Hollandsche gemeente schreef de volgende missive bij inzending van den ge loofsbrief en de verdere stukken «Daar ik ben nomt ben als lit van gemeente raat op 18 Juli 1893 so weens ik di benom- ming aan te nemen hoppon der gos zegen mij boste karten te wijden ten disten aan de gemeenten." Een vreemd verschijnsel doet zich voor te Reuver. Bij den bierbrouwer v. d. V. ont stond den 4den dezer plotseling brand op den zolder gedurende een licht on weder, maar zonder dat het inslaan van den bliksem gekenmerkt was geworden door liet gewoon geratel van den donderslag. Men maakte zich meester van het vuur, maar sinds dien tijd vertoont het zich 10 a 20 maal per dag opnieuw in dezelfde woning, en daar, waar dikwijls onmogelijk van smeulen of andere zins sprake kan zijn. Zoo vliegt bijv. in eens een lias met reke ningen, of een gordijn, of een kleed op tafel in brand, in een kamer waar geen vuur is geweest, of staan planken van een kast, waarin geen vuur door neeft kunnen dringen eensklaps in vlam. Met een zacht gesis be gint het; alleen 'snachts doet zich het ver schijnsel niet voor. Velen in het dorp gelooven natuurlijk aan hekserij, maar al kan men zeggen, dat het dit niet is, wie zal zeggen wat het wél is en welke natuurkrachten er hier in het werk zijn? Men zou geneigd wezen een opeen- hooping van electrische stroomen aan te nemen, die geen afleiding vinden, en door broeiing of zonnehitte ontvlammen. Het ver schijnsel is de aandacht der wetenschap dubbel waard. Door dr. Bulowsky is, in liet hygiënisch instituut te Moskou, een onderzoek ingesteld naar de vergiftige eigenschappen van 36 gutta-percha voorwerpen, zuigdoppen, rin gen en speelgoed. De meeste monsters waren afkomstig uit Rusland, doch er waren er ook bij van Duitsche en Fransche fabrieken. Dr. Bulowsky's arbeid werd door de me dische faculteit te Moskou bekroond, en wij achten het belangrijk, de resultaten zijner onderzoekingen te vermeldden: 1. Onschadelijk zijn zwarte gutta-percha voorwerpen en ook roode en roodbruine gutta-percha artikelen, als ze in water drijven. 2. Alle grijskleurige gutta-percha voor werpen kunnen schadelijk worden, vooral wanneer zij, zooals zuigdoppen, langen tijd in aanraking komen met melk en speeksel; zij zijn min ol' meer zinkhoudend. 3. Zeer gevaarlijk zijn zwarte gutta-percha artikelen, die in water zinkendeze bevatten lood, zooals men weet een hoogst gevaarlijk vergift. 4. Dikwijls bevatten de verven, waarmede gutta-percha voorwerpen bedekt zijn, ver giftige bestanddeelen. Naar aanleiding hiervan valt het volgende van practische waarde op te merken: Men geve aan kinderen slechts niet-geverlile gutta-percha artikelen in de hand of in den monddie voorwerpen moetenzijn vervaardigd van licht roode, rood-bruine gutta-percha, of wel van zwarte die op water drijft. Grijze zinkhoui lende gutta-percha mag niet in han den komen van kieacrenin het algemeen is het raadzaam, (lat zwarte gutta-percha, die in water zinkt, niet in huishoudens aanwezig is, waar kleine kinderen zijn. (Maandblad legen vervalschingen.) De Harwichboot die Donderdagochtend Vlissingen passeerde, met bestemming naar Antwerpen, vervoerde o.a. voor de Dier gaarde aldaar twee koningstijgers, waarvan een in een onbewaakt oogenblik zijn hok heeft weten te verlaten. Het dier ging naar de plaats, waar zijn oppasser rustig lag te slapen en legde zich naast den man neder. Met groote omzichtigheid slaagde men er in den man te wekken zonder den tijger te verontrusten. De passagiers er waren er 190 wer den intusschen opgesloten. De tijger is eenigen tijd later opgestiian en wandelde bedaard over het dek. Zonderling klinkt het, dut het dhr niets at en zelfs een hok, waarin 30 paarden zich bevonden, door wandelde, zonder éen der dieren aan te raken; men veronderstelt, dat hij zeeziek was. en daardoor geen lust gevoelde om iets, dat in zijn nabijheid kwam, op te peuzelen. Men was echter bevreesd voor de aankomst te Antwerpen, waarheen men om hulp heeft geseind, wijl men aan boord geen vuurwa penen bezat en dus het dier niet onschadelijk kon maken. Onmiddellijk bij aankomst te Antwerpen zond het bestuur der Diergaarde het noodige personeel. Eindeiijk gelukte het, den tijger op te sluiten in een box, zooals voor liet vervoer van paarden over zee wordt gebruikt. Dit alles duurde van 's morgen vroeg lot 's middags twee uur. De stedelijke overheid had voor de aan legplaats der boot eenige lieden inet geladen geweren geposteerd om, als de gevaarlijke reiziger trachtte te ontsnappen, hem terstond neer te schieten. Iemand te Königsbergen wenschte gaarne een baard te bezitten, maar zijn 25-jaren ten spijt, wilde dit sieraad maar niet te voorschijn komen. Hij klaagde zijn leed aan een vriend en deze gaf hem den raad naar een «ver standige vrouw" te gaan, wat hij ten slotte deed De «beroemde vrouw" gaf hein den raad een jongen, nog niet vliegenden ooievaar te vangen, dezen te doode», het vet uit te braden en dagelijks de plaats, waar de baard tnoet komen in te smeeren. De gevolgen zouden niet lang op zich laten wachten en na 14 dagen zou riij in 't bezit van een prachtige» baard zijn. Nieuwe hoop bezielde den jongen man en na verscheidene vergeef- sclie pogingen gelukte liet hem, in de afwezig gelukte het hem, in de afwezigheid van een paar oude ooievaars, een der jongen te grijpen en die van bet dak, waarop bij zat naar beneden te werpen. Op bet zelfde oogenblik vererheen bet ouderenpaar. Zij vielen den knecht aan en bewerkten hem zoodanig met den snavel, dat de jonge man liet onderspit moest delven. Hij verloor liet evenwicht en tuimelde, terwijl het bloed hem reeds uit vele wonden vlood, van het dak af. Doch ook nu de lieten ooievaars den man nog niet met vree, en ware geen hulp opge daagd, dan zouden de ooievaare den van uit putting en bloed verlies afgetobde» man zeker hebben, gedood. Bewusteloos bracht men hein naar zijn woning. Natuurlijk wacht hem nu nog een gerechtelijke.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2