Binnenland HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG, den 4 SEPT. aanstaande, 's namid. van hai.ftwee tot halfdrie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. KENNISGEVINGEN. Dk BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezcr gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 5 September aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, den 29 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat de door den provincialen Inspecteur van 'srijks directe belastingen, enz. in Noord- Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 3 van de personeele belasting en van het Ïatentrecht over het eerste kwartaal van het ienstjaar 1893/94 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 29. Augus tus 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. l)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staats blad No. 85), Doen te weten, dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het jaar 1894, door hen aan den Raad aan geboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van lieden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op dc Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 29. Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De directeur en commandant der Marine te Amsterdam, de vice-admiraalN. MacLeod, herdenkt aanstaanden Dinsdag 5 September den dag waarop hij voor 40 jaar zijn officiere- loopbaan bij de Marine aanving. Door den inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht zijn zeer strenge bevelen gegeven met het oog op den gezond heidstoestand der kampeerenae troepen in de legerplaatsen bij Zeist, Laren, Rijen en Ommen. De zeer ernstige operatie door jhr. V. A. de Pesters, kolonel-commandant van het le regiment veldartillerie ondergaan, is zóo vol komen geslaagd, dat de kolonel binnen wei nige dagen liet Diakonessenhuis veriatenen, waarschijnlijk na een korte rustpoos, zijn dienst weder hervatten zal. De officiers-examens zullen aanvangen bij de Militaire school te Haarlem op 7 September en bij den Artillerie-cursus te Delft op 16 September. Die bij den Hoofdcursus te Kampen zijn gisteren aangevangen. De heer .1. II. Krudop, burgemeester der gemeei.te Nijkerk, heeft wegens vertrek ont slag gevi-aagd tegen 1 October a. s. Op het verzoek der redactie van Floralia om een bloem aan te wijzen, die als de nationale bloem van Nederland kan worden aangemerkt, ontving zij tal van opgaven. Het meerendeel gaf de voorkeur aan de Oranje- of Goudsbloem. Deze ligt onder hot bereik van arm en rijk, groeit zoowel op zand- als op kleigrond en is op 31 Augustus Koninginnedag overal in vollen bloei. Zij vereenige het gansche Nederlandsche volk onder haar oranje-kleur en brenge, door eensgezindheid en liefde voor het dierbare Oranjehuis, een goudey stroom van welvaart over het gansche laad De Goudsbloem zij de Nationale bloem!" De Noordbrabandsche Bond van de Vere niging »Het Metalen Kruis", gevestigd te 's-Hertogenbosch, heeft het plan gevormd oin dit jaar te Tiibuqg een reünie van oud strijders te houden op 13 September a.s. Zij. die gerechtigd zijn tot net dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-me laille, en daartoe lust en opgewektheid gevoelen,kun nen zich tot deelneming aanmelden bij den voorzitter van den Bond, den heer J. N. Winter te 's-Hertogenbosch of bij den cere moniemeester, den heer A. A. Vorsterman van Oyen, te Oisterwijk, bij wien tevens nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Het voornemen bestaat om bij die gelegen heid een krans te hechten aan het monument van wijlen Koning Willem II, den grooten veldmaarschalk. De Nederl. Heidemaatschappij houdt baar 5e algemeene vergadering op Maandag 25 September te Arnhem. Behalve de huishou delijke aangelegenheden zal in deze verga dering behandeld worden het verslag omtrent den toestand van de houtteelt en ontginning in Nederland. Als men de Indépendance gelooven mag, zouden de schepen die te Lobith ons land binnenkomen, in Den Haag aan een spe ciaal onderzoek worden onderworpen! Kr wordt gemeld, dat binnenkort, onder hoofdredactie van dr. Frederik van Keden, een nieuw tweeraaandelijksch tijdschrift zou verschijnen, gewijd aan letterkunde en weten schap. Men schrijft ons, dat dit bericht volkomen onwaar is. Michel Solser, de bekende komiek, sedert lang lijdende, is Dinsdagochtend te Amster dam aan longtering gestorven. Hij is slechts 28 jaar oud geworden. STADSNIEUWS. Dinsdag, den 5 September 4893, des na middags te half twee ure, zal de Raad der gemeente Amersfoort een vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn: 1. Installatie der nieuw benoemde raads leden. 2. Benoeming van twee Wethouders. 3. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken stand. 4. Benoeming van twee leden der com missie bedoeld bij art. 466 der gemeentewet. 5. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare meisjesschool, met vaststelling der jaarwedde. 6. Aanwijzing van den persoon, die den gemeente-ontvanger bij ziekte of afwezigheid zal vervangen, uit de voordracht door dien ambtenaar ingediend. Aanstaanden Zondag hoopt dr. H. L. Oort, Remonstrantsch predikant te Dokkum, voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk alhier. Men zal het ons ten goede houden, dat we slechts een kort verslag geven van de viering van den dertienden verjaardag van onze ge liefde Koningin binnen Amersfoort. De fees telijke stemming, die reeds aanstonds na de vacantie onder ae schooljeugd begon te heer- sclien, werkte als 't ware aanstekelijk op hun oudere en oudere broeders, die heden willen deelnemen aan het feest den kleinen bereid. Vandaar, dat we ons blad lieden vroeger dan gewoonlijk doen verschijnen om onzen gezellen gelegenheid te geven rnet de hunnen den Koninginnedag te vieren. Dan, ter zake. De stad is met vlaggen getooidin alle straten, en uit de woningen van den kleinen man niet het minst, wappert het dundoek. Reeds vroeg in den ochtend beierden He- mony's klokken van den Lievevrouwentoren (ie kleinen, trots het ongunstige weder vol verwachting van het genoegen dat zij 's mid dags zouden smaken, liepen te hoop, kwistig met oranjestrikjes en nationale sjerpen ge sierd, zich niet storend aan het verbod om optochten te houden; met trom en fluit en trompet trokken ze door de straten en ze oefenden zich, door het zingen van allerhande vaderlandsche liederen, om des middags eens flink te kunnen meezingen. Óp vele plaatsen in de stad waren min of meer gelukkig geslaagde decoratiën aange bracht, te veel om bier alle op te noemen. De heer Van Achterberg!), aan den Arn- bemschenweg, had een gedeelte van zijn tuin herecbapen in een Oranjehof. Bij goed weder zal hedenavond bet cbassinet verlicht worden, hetgeen stellig een alleraardigst effect zal maken. In de stad trokken het meest de aandacht de keurige versiering van de winkelkast des heeren Th. H. G. Brandse», in de Langestraat. In de vitrine, wier etalage terecht ook in gewone tijden dikwijls zoozeer de aandacht trekt, was tusschen een overvloed van groen en bloemen een kolosaal naamcijfer van H. M. aangebracht, even smaakvol en kunstig saamgesteld uit kistjes »Wilhelmina sigaren' een goed gedachte reclame tevens voor dit zoo gunstig bekend merk. De heer A. H. van Kalken had in een der kasten vlaggedoek in de nationale kleuren en oranjelint, sjerpen en strikjes uitgestald. De heer B. N. Pieck had zorg gedragen, dat ook het leger vertegenwoordigd werd en etaleerde een rijke verzameling uniformen en militaire equipement-stukken. Zeer fraai was eveneens de versiering welke de heer P. B. J. Jacobs, sigarenhan delaars in de Langestraat, in zijn magazijn- raam liet aanbrengen. Ook hier een rijkdom van groen en bloemen, die bet gepolycho- meerde beeld van onze jeugdige Koningin omgeven. Zijn huurlieden, de firma gebre. Hamen stelden in een vitrine het beeld van onze geliefde voretin ten toon, te midden van frissche bloemen en een goed geslaagde drapperie van vlaggedoek en oranje wimpels, benevens een keurige W. van kunstbloemen en iint. Ook bij den heer A. van Daal zagen we kan liet andere waar genoemde lieer zóózeer zijn sporen verdiende op het gebied van decoratie een keurig geheel, een viaggentropee, een velvet tafelkleed met het ingeweven portret van H. M. en het rijks wapen, benevens de bustes van wijlen Z.M. den koning, waaraan een rouwlint, als fijn- gevoelde hulde, en die van H.H. M;M. de Koningin en de Koningin-Regentes. Vooral de sobere kleuren der draperieën en de zachte tinten der levende bloemen verhoogden hier het effect. De fraaiste versiering is ongetwijfeld die des heeren Valkhoff. ïn het eene raam, het in een vorig nummer door ons besproken beeld van H. M., door Teixeira de Mattos, omgeven door groen en bloemenin het andere een nagenoeg volledige verzameling van portretten, in pnotograpnie, ets, steen druk en gravure, van de Hooge feestelinge. Vooraan de verzameling-Couvée, bevattend alle portretten welke tot dusver van 11 M. zijn gemaakt; daarachter verschillende andere afbeeldingen van H. M. Aan de rechterzijde zelfs de «zegetocht van H. M. de Koningin", de pas verschenen feestplaat. En op den achtergrond weder portretten en een uitge breide verzameling muziekstukken op net vaderland of het Oranjehuis betrekking heb bende. Wij meenen hier een vluchtige herinne ring gegeven te hebben van hetgeen we zagenvolledig is dit relaas zeker met, doch de zeer korte tijd zij onze verontschuldiging. De kleinen der «Anna Paulowna-school" vierden reeds hedenochtend feest. Een der bestuurderen der zoo nuttige inrichting had de directrice in de gelegenheid gesteld, de kinderen te onthalen. Ze kwamen reeds vroeg ter school in hun beste pakjes en met strikjes getooid. Ze zongen, dat het zoo daverde en ze hadden recht veel pret, vooral toen de eigenlijke tractatie begon. Den ruil den gever van dit feestje zongen ze een hartelijk «lang zal hij leven" toe. Geen wonder; ze zijn nu zóo heerlijk schadeloos gesteld voor het gemis van het feest der grooteren, waaraan ze niet konden deelnemen, daar ze andere allicht onder den voet zouden raken. Reeds vóór twaalven verzamelden de kin deren zich voor de scholen, allen met een blij gelaat, allen getooid met oranje, allen vroohjk en 't hart vol verlangen om den ver jaardag van hun Koningin te mogen vieren. Om éen uur begon hun feest, dat wegens het slechte weder, waardoor de parade ook niet kon plaats hebben, niet kon gegeven worden op het Feestterrein. Maar in de scholen zullen zij zich wel evengoed verma ken als de militairen wier «volksspelen" om twee uur aanvingen. Hedenavond geeft Caecilia een muziekuit voering op den Hof en doet daarna een ommegang door de stad. De kapitein-adjudant van het 5e regiment infanterie J. Doornbos is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, terwijl de gouden eeremedaille van die orde is toegekend aan den adjudant-onderofficier N. H. C. Christen, van het 5e regiment infanterie, de zilveren eeremedaille aan den opperwacht meester A. J. Scholman, van het le regiment huzaren, werkzaam aan de Rij- en Hoefsmid- school, en de bronzen eeremedaille aan den gepensionneerden sergeant-majoor F. J. Gries- sen, schrijver bij het 5e regiment infanterie In hel beginder volgende week komt hier ter stede generaal-majoor A. Kool, met zijn adju dant kapitein Neeteson, benevens overste De Petit van den generalen staf en den kapitein van het Franscne leger Haillot, tot bijwoning der manoeuvres van het 5e regiment inlauterie. Zij zullen hun intrek nemen in het Hotel Muller, waar ook verwacht worden een ser geant-majoor schrijver en een ko.-poraal- ordonnans die aan generaal Kool, den leider der oefeningen, zijn toegevoegd. De majoor-commandant der dienstdoende schutterij alhier, de heer A. M. Tromp van Holst, zal ingevolge ministerieelé machtiging de manoeuvres bijwoner welke door het 5e regiment infanterie in de nabijheid van dit garnizoen tot 42 September worden gehouden. Met ingang van 4 October wordt over geplaatst bij den Hoofdcursus te Kampen, om te worden opgeleid tot 2e luitenant bij de administratie in Nederlandsch Indië de sergeant W. J. H. van de Poel, van het 5e regi ment infanterie. Een milicien van het 5e regiment infan terie heeft bij het springen, over een greppel, tijdens de manoeuvres, het been boven de knie gebroken. Hij is naar het Militair hos pitaal alhier overgebracht. De voordracht, waaruit de Gemeenteraad aanstaanden Dinsdag een ambtenaar zal be noemen, die den Gemeente-ontvanger bij ziekte of afwezigheid moet vervangen en voort durend te zijnen kantore werkzaam zal wezen, bestaat uit de heeren: J. Fortuin en J. H. Leinweber. De voordracht, ter benoeming aanstaanden Dinsdag, van tien onderwijzeres aan de open bare school 4e soort voor meisjes (Hoofd mej. M. van Lessen) bestaat uit de dames: N. Meinesz, te Leeuwarden, en M. A. Drost, te Meppel. Tot agent van politie dor 4e klasse is be noemd A. van Vulpen, gegageerd militair van het O. I. leger alhier. De heer E. Lindenhovius, onderwijzer aan de openbare school 4e soort voor jongens alhier, heeft met gunstig gevolg het examen voor de acte Fransche taal lager onderwijs afgelegd. De Staatscourant no 202 bevat de statuten der vereeniging Sociëteit «Harmonie" alhier. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Hooge Regeering goedgekeurd de door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Bun- schoter Veen en Veldendijk ingediende plan nen tot verhooging van den Slaagschendyk te Hoogland tot 2 M. -f AP. De HoogEerwaarde H. B. Kok, in 1818 hier ter stede geboren en sedert 1857 pastoor van de St. Martinuskerk te Utrecht, mocht daar Dinsdag zijn 50-jarig priesterschap her denken. Het bleek op dit gouden feest hoe de al gemeen geachte herder, sedert 4885 ook aeken van Utrecht, zich aller achting heeft verworven, zoo van geloofsgenooten als anders denkenden. Het zuidelijk deel der stad was als 't ware éen vlag. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden aanbesteding is de levering van de fourages voor de troepen in dit garnizoen, gedurende het tijdvak 4 November 4893 tot 4 November 1894, gegund aan de firma H. Gerritsen alhier. Voor het hooi wordt betaald fO.OO, voor het stroo f0.30 en voor de haver f 0.84, alles per 40 Kilogram. Het winterration wordt be taald met 10.6840. Ook de levering voor het garnizoen te Deventer is tot gelijke prijzen aan die firma opgedragen. Een paar malen joegen militaire wielrijders deze week door de stadze kwamen uit het kamp van Laren. De manoeuvres in die legerplaats gehouden, hebben bewezen, dat het rijwiel op do heide totaal onbruikbaar is. Men liet de militaire wielrijders dan ook al spoedig maar achter den een of anderen staf meetrekken. Zij moesten dan den geheelen dag over de heide naast hun machine wandelen, en van tijd tot tijd moest het rijwiel natuurlijk gedragen worden. Dit was een zeer onaangenaam baantje, terwijl de wielrijders bovendien maar hoogst zelden van eenig nut konden zijn. Dit schijnt men eindelijk begrepen te hebben en liet toen de wielrijders ordonnance-dienst doen, voorzoover zij dal konden, en hield hen verder bezig met verkenningsdienst, afgezonderd van de troepen. Vandaar hun aanwezigheid af en toe in Amsterdam, Utrecht, Nijkerk en ook hier. We verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie van de Muziek school der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. GEBOREN: 24 Aug. Barta, d. van Jan van Hoeijen en Everarda Takkenkamn. 25 Aug. Arie, z. van Joannes van Weerhoret en Wilhelmina Geijtenbeek. 26 Aug. Cor nelia Hendrika, d. van Hendrik Kortes en Teuntje van den Brink. 27 Aug. Joanna Wilhelmina, d. van Antomus de Vries en Antonia van Vulpen. 28 Aug. Gijsberta, d. van Machiel Hamers en Hendrika Cornelia van Hoey. 29 Aug. Anna Wilhelmina, d. van Gerrit Jan Jacob Nienborg en Dirkje Hendrika Kamperman. Hendrika Johanna, d. van Jacobus van Wageningen en Wilhel mina van Someren. Jantje, d. van Pieter van der Leek en Antje Bezaan. Margaretha, d. van Willem Evert Kreikamp en Rijkje van Hamersveld. Lubbertje, d. van Gerrit Kenten en Geertje Klok. 30 Aug. Bartus Cornells, z. van Bartus Cornells van de Bor en Wilhelmina Anna Geertruida Bijvank. Adrianus, z. van Johannes Meijer en Adriana Quick. Joseph, z. van Hendrik Vial en Johanna Kuiks. ONDERTROUWD: 31 Aug. Roelof Meester en Imke Doesburg. Karei Hulst en Maria van Eist. GETROUWD: 30 Aug. Johannes Helle- voort en Maria van Doorn. Nicolaas van Eijkelenburg en Aradina van Roodik. Pieter Wellcrd en CatrinaKuijer.34 Aug. Jacobus van Gessel en Ernestina Elizabeth Klaassen. OVERLEDEN25 Aug. Gerrit Jan Siddré, 74 j., wedr. van Teuntje Veldkamp. 27 Aug. Een lev. aang. kd. v. g. van Aart van Soeren

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2