Iemand te Amsterdam heeft een adres aan den Raad gezonden, waarin hij er op aan dringt, dat voor de vacantieweken niet meer schoolgeld zal worden in rekening gebracht. Hij vindt het al erg genoeg dat er vacantia gegeven wordt of, zooals hij het uitdrukt, »hot is een schreeuwende onrechtvaardigheid een niet door de ouders gewilde vacantie op te dringen." Wat een booze pa! Ter herinnering aan den vijf en twintigsten sterfdag van mr. J. van Lennep, gaf het weekblad De Amsterdammer de vorige week een plaat, die even geestig gedacht als voortref felijk geteekend is. Met, Huet en Potgieter speelt Van Lennep in den letterkundigen hemel zijn partijtje en vraagt aan een bode van «beneden" die hem de Nieuwe Gids brengt, wat men daar van hem zegt en of ze hem nog lezen? «Zij hebben het vertellen, het schertsen en het lachen verleerd", is het antwoord «zij doen aan grrroole kunst netje Wolff, ilie met. een blad met kopjes achter Van Lennep staat, legt gemoedelijk haar hand op zijn schouder, mot de woorden «Kom Ko, dat komt wel terecht" Vrydag was het vyf-en-twintig jaar geleden, dut George Kopper optrad als redacteur van liet Humoristisch Album. Hoewel zijn naam niet op bet titelblad vermeld staat, weten toch velen, die goedlachsche scherts en vroo- lijken luim op prijs stellen, wie het was, die elke week zich beijverde, de rimpels van liet voorhoofd zijner lezers voor korten tijd te doen verdwijnen. Blijkens advertentie in de Haagsche bladen liecl't de lieer Ch. A. Davenport, vroeger Scqunh. zich te 's-Gravenhage als «masseur" gevestigd. STADSNIEUWS. Hij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sep tember. op nieuw voor vijf jaren benoemd, tot reserve-officier van gezondheid der 1ste klasse J. G. Rolandus Haged< irn. eervol ont slagen officier van gezondheid der le klasse van het leger hier te lande, arts alhier. Onze stadgenoot de heer J. E. Miïller, die vóur eenigen tijd met gunstig gevolg het eind-examen allegde aan de H. R. S. alhier, is thans ook als no. 1 geslaagd voor de Mili taire school te Haarlem. De studenten in de letteren en wijsbegeerte D. ten Bokkel Huinin!: en L. A. J. Burgers- lijk Jr.: in de godgeleerdheid A. Van der Noorda: en in de wis- en natmirkunde N. G. Van Huffel, zijn, voorloopig gedurende bet tijdvak van 1 September 1X1)3 tot 31 Augus tus 1894, in het genot gesteld van een vijfde gedeelte van de ter beschikking van H. M. de Koningin staande inkomsten der vicariën gevestigd in de St. Joriskerk alhier. 't ls zeker nog niet dikwijls voorgekomen, dat bij de bespreking van een reeks muziek uitvoeringen een soort statistiek gegeven werd. In een eigenlijke bespreking willen we dan ook niet treden. Waartoel)e appreciatie van een muziekuitvoering is zóo individueel en door de eigenaardige omstandigheden zóo verschillend, dat we weinig meer dan alge meenheden zouden kunnen zeggen en in her halingen vallen van hetgeen we reeds meenden te mogen zeggen omtrent de winterconcerten. •Van Akens korps vormt een schoon en harmonisch geheel, en Van Aken zelf, geheel en al leven en bezieling, weet zijn kapel mee te slepen en er zijn geestdrift en fijn muzi kaal gevoel op over te brengen. Herhaalde malen in dit seizoen oogstte onze stafmuziek in verschillende plaatsen in ons land grooten bijval. De directeur zelf werd lier en der geroepen om zitting te nemen in deze of gene jury. Maar hier wordt de stafmuziek niet naar waarde geschat, althans niet algemeen, 'tls trouwens een bevestiging van de oude waar- heid van den profeet in zijn eigen land. We hoorden meer dan eens beweren, dat er nooit iets nieuws word ten gehoore ge bracht, dat altijd dezelfde nummers op de programma's voorkwameo. En zie hier wat in waarheid geschied is. Er zijn 18 concerten gegeven en onder de 405 nummers die daarop zyn uitgevoerd, komt slechts een nummer tweemaal voor (Haendel's Largo) terwijl La vague van Métra andermaal als Die Welle is uitgevoerd. En bij vergelijking dar programma's blykt nu, dat zijn uitgevoerd20 marschen (behalve de toegifljcs), 37 ouvertures. 19 walsen, 30 fan tasieën. 9 balletten en 33 liederen, enz., alle verschillend. We mecnen, dat het verwijt «altijd het zelfde" zeer onverdiend is en gelooven, dat weinig muziekkorpsen een zóo uitgebreid repertoire hebben, Zouden we de kapel ook nog in den winter hooren Of moeten we tot den volgenden zomer wachten, eer we haar weer kunnen genieten Want een genot is het de concerten te kunnen bijwonen, een dubbel genot, waar Amersfoort overigens zóo weinig biedt. Er schijnen vischventers te zijn. die hun waar op slinksche wijze binnen de Gemeente weten te brengen. Een enkele maal gelukt het hen te betrappen en op de viscli, waar aan een luchtje is, beslag te leggen, maar ondanks de groote activiteit van den keur meester der visch en de politie-beambten liet spreekt van zelf, dat ze niet overal te gelijk kunnen wezen wordt nog menig zoodje verkocht, dat alras blijkt voor liet ge bruik schadelijk te zijn. De heer Kames,onze ijverige keurmeester, verzoekt ons nu de hulp in te roepen van onze lezeressen vooral en ook van onze le zers om het kwaad, dat in den laatsten tijd grootor afmeting schijnt aan te nemen, tegen te gaan. l)e visch verkoopere moeten, eiken ochtend vóór ze hun waar iu de stad venten, de visch laten keuren. Van elke partij gekeurde visch ontvangen zij een briefje, door den keurmeester geteekend en aanwijzende de soort van visch welke ter keuring werd aan geboden: met een groot cijfer staat daarop tevens de datum vermeld. De venters zijn verplicht deze briefjes op de eerste aanvraag te vertoonen, zoowel aan koopei's als aan politiebeambten. Men lette vooral op den datum en late zich de niet om den tuin leiden door bewering, dat het brielje zoek is gei-aakt of iets der gelijks en koope liever geen visch en blijve gezond, dan dat men een koopje doet en per slot van rekening zich een ziekte op den hals haalt. De meest doeltreffende maatregelen falen waar de bij de zaak lint meest betrokkenen niet helpen er de hand aan te houden. In de Vrijdagavond gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van (le «Amersfoort- sche Vrijwillige Brandweer" is besloten jaar lijks in Augustus een feestelijke bijeenkomst te houden of een uitstapje te maken, waarin het nuttige met het aangename verbonden wordt. De gelden daartoe worden gevonden uit vrijwillige bijdragen van de leden, die' een commissie hebben benoemd om na dere voorstellen te doen, welke bestaat uit de beeren: J. D. Lammere van Bueren, G. van Dorssen en J. A. RielT. die zich als leden hebben toegevoegd de heeren J. A. Schoter man en A. Latenstein van Voorst. Tot bestuurslid van de Roomsen Katholieke Kiesvereeniging «Recht en Orde" werd her kozen do, heer C. T. van Beek en gekozen heer C. M. M. Vermolen. Gisterochtend om half twaalf begon bij de llertekop de wielerwedstrijd om het kampi oenschap op den tweewieler over een af stand van 50 K. M. op den voor deze wedstrijden zoo hoogst gunstigen straatweg Amersl'oort- Ede. Eerstaankomende was Jaap Eden in 1 uur 34 min. 20 sec, onmiddellijk gevolgd door W. S. de Haas, Rhenen, in 1 uur 34 min. 25 sec; Siep was derde, in 1 uur 34 min. 38 sec. Van hier waren ingeschreven de heeren A. Eysink en J. R. Rolandus Ilagedoornde laatste kwam echter niet uit. Bij den lieer J. van Hamersveld, Krom- inestraat alhier, is blijkens achterstaande ad vertentie, een den bezoekers van de Rijn streken welbekende drank, namelijk het Rhenser mineraalwater, verkrijgbaar gesteld. Gelijk bekend is, wordt dit water in West- Duitschland bijna algemeen gedronken. Door vele geneeskundigen wordt het als tafelwater aanbevolen en daar het, blijkens herhaald onderzoek (nu het laatst wederom op 45 Aug. 1.1. door de Heeren dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wzn. te Amsterdam) geheel vrij is van bacteriën, kan het gebruik van het Rhensorwater vooral in dezen tijd zeer worden aanbevolen. Het stadje Rhens, aan vele toeristen dooi den Koningsstoel \yelbekend, ligt aan den Rijn in de nabijheid van Coblenz. De bron, reeds in ouden tijd bekend doch verloren gegaan, werd iu 4857 bij een lagen waterstand van den Rijn opnieuw ontdekt en aan den oever geleid. Het water ervan voldoet aan alle eischen van een de gezondheid bevorderenden aangenamen smakelijken tafeldrank en wordt daarom bij groote hoeveelheden naar En geland, Amerika en Indië verzonden. Gemengd Nieuws. Het Openbaar Ministerie bij het kantonge recht te 's-Gravenhage is iu hooger beroep gekomen van het vonnis des kantonrechters, waarby de Voorburgsche schipper is vrijge sproken van de aanklacht geen hulp hebben geboden bij het verdrinken der twee knapen in den Trekvliet Te Leeuwarden is een 70-jarige gearres teerd nadat hij op heeterdaad was betrapt op diefstal van een blikken emmer, ten nadeele van een winkelier. Hij bleek zonder vaste woonplaats te zijn en gaf op den diefstal te hebben gepleegd om maarte worden opge nomen. De man heeft een veel bewogen leven achter zich. Na te Kampen te hebben gestu deerd, werd hij on 23-iarigen leeftijd als predikant op een klein plaatsje in Zuid-Hol land beroepen. Lang hield hij het daar niet uit. Op 2ö-jarigen leeftijd werd hij wegens wangedrag uit zijn ambt ontzet. Hij trad hierop in dienst bij de cavalerie, was spoedig wachtmeester en bleef 48 jaren bij dat Korps. Later werd hij ergens boodschaplooper, vervolgens opzichter, doch is nu reeds jaren lang zwervende Door de rechtbanken te Rotterdam, Utrecht, 's-Gravenhage en Gro ningen werd hij onderscheidene malen wegens diefstal en bedelarij veroordeeld. Pas twee maanden geleden werd hij uit de werkin richting ontslagen. Hoe onvoorzichtig het is om petroleum bij een brandende lamp te doen, bleek dezer dagen weder ten duidelijkste te Lonneker. De echtelieden Wagelaar kwamen met hun 12-jarig zoontje 's avonds van een bruiloft thuis. De moeder stak een lamp aan, doch bemerkte dat er niet genoeg petroleum in is; zij gelastte haar zoontje er wat bij te doen. waarop deze dit deed. Plotseling spat de lamp uit elkaar en het jongetje staat in lichte laaiezijn ouderskomen op zijn angstgeschrei toesnellen en blusschen hein zoo spoedig mogelijk, maar hij had reeds zulke brandwonden bekomen, dat men voor zijn leven vreest. Hoe dikwijls nog zullen dergelijke waar-' schuwingen gepubliceerd moeten worden eer men er naar luistert. Iemand, wiens boerenkool veel te lijden bad van rupsen, bestrooide die planten met gips, met het verrassend gevolg dat alle aan wezige rupsen stierven en geen nieuwe rup sen op de bestrooide planten waagden. Wie weet of' hier niet een eenvoudig en goedkoop middel is gevonden tot bestrijding van de rupsenplaag, waarbij nog komt, dat gips als meststof niet geheel waardeloos is, en zij het land meermalen heeft verbeterd. Dat een boom in een jaar tweemaal bloeit is al bijzonder, maar te Loon op Zand doet zich het geval voor, dat een appelboom drie maal heeft gebloeid. De eerste vruchten zijn bijna rijp, die van den tweeden bloei zoo gl'O-'t als een knikker en de vruchten van den laatsten bloei zijn reeds geschapen. De Belgische kapitein, die te Ostende de badkoetsjes zooals hij voorgaf «uit de grap" bezocht en uit éen ervan 45 franc meenam, is veroordeeld tot een maand gevangenis, een geldboete en verwijdering uit het leger. In den cirque Brésilien te Clermont-Fer rand gaf' de beroemde paardrijdster, de baro nes Von Raden, voorstellingen. Haar echt genoot, een voormalig Russisch officier, volgt haar overal en had, waar zij optrad, steeds moeilijkheden en zelfs duels met de aanbid ders zijner echtgenoote, tengevolge waarvan hij uit Rusland verbannen werd. Fn de vorige week kreeg hij twist met een Deensch officier, Castenkjold, die haar volgde en als pikeur bij den circus wilde in dienst treden. De twist werd een gevecht, waarbij de Russische edelman vier revolverschoten op den officier loste, die aan de gevolgen overleed. De kunstrijderes zal nu nog wel inde gunst van haar publiek stijgen. Te Parijs voert thans een Hollandsche danseuse, Helène Gerard, uit Utrecht, in den Cirque d'Kté, den slangendans te paard uit. De geheele manege en al wat noodig is wordt daarvoor met zwart doek bedekt slechts een flauw electrisch licht van boven ziet men, Juffr. Helene Gerard komt dan in het zwart QP een zwart paard aanrijden plotseling valt sterk electrisch licht, iu alle kleuren, uit de hoogte op haar neer. Zij vangt dan op het zwarte «panneau" den slan gendans aan. Deze vertooning moet een tooverachtig effect maken. Talrijk zijn dan ook de com plimenten aan juffr. Helene Gerard gebracht, aan de schoone Hollandsche, tenger van bouw, noogst gracieus in haar bewegingen en be- tooverqpd met haar mooie zwarte oogen. De Parijsche berichtgeefster der Daily- News, mevi-ouv Emily Crawford, werd on langs aangezocht om een voorlezing te houden over de journalistiek als een voor vrouwen geschikt beroep. De groote vraag: is de journalistiek een passend vak voor vrouwen? beantwoordde mevr. Crawford met de haar uit jarenlange ondervinding opgedane overtuiging, dat ta lentvolle vrouwen de schrijfwijze, zooals deze voor de dagbladen vereischte is, uitnemend meester zijn en aan alles, waarover zij schrijven, leven weten te geven. Voor flink ontwikkelde vrouwen zou het beroep zeer geschikt zijn. Gelooven echter de vrouwen dat het dagbladschrijven een lichte arbeid is. dan vergissen zij zich deerlijk. Wat den lezer gemakkelijk toeschijnt, heeft den mede werker van het blad de meeste moeite gekost. Wie zich aan de journalistiek wijden wil, moet een goede gezondheid genieten en krachtig zijn. Veerkracht alleen, hoe noodig, is niet genoeg; een groote mate van volhar ding kan niet ontbeerd worden. Daarbij moet een medewerker aan een groot blad philosoof zijn, al een door hem gemaakt artikel in de papiermand gaat. De school der jour nalistiek is het leven; het geheim van het welslagen, de volharding. Een goed journa list mag niets, dat de wereld weten wil, als te alledaagsch of als te leelijk beschouwen. Tegenwoordigheid van geest en moed mogen den journalist niet ontbreken, evenals de geschiktheid om zich in iederen toestand op zijn gemak te bevinden. Het hoofdbeginsel waaraan hij vasthouden moet, is de slaaf te zijn van zijn plicht. De directie van de Northwestern and Pacific Hy potheekbank verzoekt ons het volgende schrijven óp te nemen, dat door den heer A.H. van Valkenburg te Amsterdam, president-directeur dier Bank, aan do aandeelhouders gericht is en dus ook voor andoren belangrijk kan wezen „Zooeven uit Amerika teruggekeerd zijnde, ben ik zoo vrij U eenige korte mededeclingen te doen om trent de Northwestern and Pacific Hypotheekbank, meer bepaald wat hare werkzaamheden aldaar be treft. Het doet mij genoegen U te kunnen medc-drcten, dat de Hypotheekbank in 1893 geen enkel verlies leed, dat de interesten aflossingen op de hypotheken goed werden betaald en dat de maatschappij in geone faillissementen is betrokken. De stad Spokane, in den Staat Washington, waar het Hoofdagentschap der Hypotheekbank is gevestigd, gaat voortdurend voort zich uit te breiden en hare bevolking is in de laatste twaalf maanden met vijf duizend zielen toegenomen. Er worden wederom vele woonhuizen gebouwd, ter voldoening aan de groote vraag. De Great-Northern [ManitobaSpoorwegmaatschap pij vestigde hare „Carshops," waar spoorwegwagens gemaakt eu hersteld winden, onlangs te Spokane. Deze industrie zal opnieuw aan minstens 350 man voortdurend werk verschaffen. De oogst in de Staten Washington en Idaho, waar de hypotheekbank hare bccrderijleeningen heeft, be looft wederom bijzonder gunstig te zijn. Hot arbeidsveld der hypotheekbank beslaat cone oppervlakte van achtmaal de grootte van Neder land. Alléén in de laatste negen maanden word een be drag van ruim Twee Millioen Gulden uitgeleend op boerderijen in de Staten Washington en Idaho en een bedrag van ongeveer Drie Honderd Duizend Gulden in leeningen in de stad Seattle, d" grootste stad en haren in den Staat Washington. Deze mededeelingen leveren tevens het bewijs, dat de leeningen verspreid zijn en zich niet uitslui tend bevinden iu de stad Spokane, De Maatschappij sluit alleen hypotheek op in cultuur zijnde gronden. Het kan van belang zijn voor de Pandbriefhouders te weten, waar dc gelden, die de Northwestern and Pacific Hypotheekbank te haror beschikking heeft, bewaard worden. In Nederland zijn daarmede belast de Assooatie- C<um en de Rente-Cima te Amsterdam. Te Londen de bankiers Brown Shipley <fc Co., een der eerste bankiershuizen aldaar, en de Commercial Bunk oj Scot land [Kapitaal M 5000000, Reservefonds (350000], Te New-York worden de kassaldo's bewaard hij de heeren Drexel Morgan Co. en Brown Brothers Co., welke bankiers m New-York eeue eerste plants Ook is de Farmers Loan Trust Company, op gericht in 1822, te New-York met de bewaring der gelden belast. Haar kapitaal bedraagt S 1000000 en het surplus S 4017016. Deze Trust Company is een der voornaamste Trust Maatschappijen van Amerika eu geniet het algemeen Hare deposito's bedroegen op 1 Januari 1893 ruim 29 millioen Dollars. In Spokane worden kleine bedragen in bewaring gegeven bjj de Exchange National Bank, welke bank in soliede handen is. Het volgestort kapitaal dezer bank bedraagt 250000 Dollars, terwijl de Aandeel houders, volgens de wettelijke bepalingen omtrent de Amcrikaansche Nationale Banken, nogmaals voor een gelijk bedrag aansprakelijk zijn. Hieruit ziet men, dat de kassaldo's waarover de Northwestern and Pacific Hypotheek te beschikken heeft, aan goede handen zijn toevertrouwd. Naar aanleiding van dc tegenwoordige zilvorquaea- tie in Amerika is het goed voor Pandbriefhoudera te weten, dat alle intrest en aflossing op de hypo theken der bank, volgens eene speciale bepaling in onze hypotheekakten, voorkomende, in goud be taalbaar zijn, zoodat zelfs voor het onwaarschijnlijke, geval van eene goudpremie in deVereenigdc Staten onze Hypotheekbank voor evcntueele verliezen is gewaarborgd. Dat een paar weken geleden een daling in de Pandbrieven op de Amsterdamse-li e beurs heeft plaats gevonden, is in den tegenwoordige» tijd van gefor ceerde réalisatiën van effecten, tegeuover weinig vraag, niet te verwonderen en de meest soliede Europeesche [Nederlandsche Werkelijke Schuld enz. en Amerikaansche waarden hebben eene dergelijke en in de moeste gevallen veel grooter daling onder vonden. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat de Pand brieven der Northwestern and Pacific Hypotheek bank, met de meeste gerustheid voor soliede geld belegging kunnen worden aanbevolen, waarbij nog in aanmerkiiig dient genomen te worden, dat de Pandbrieven gewaarborgd zijn, behalve door de duar- tegenoverstaande hypotheken, waarin zich mw over waarde van ruim negen millioen dollars bevindt, ook door het kapitaal der bank groot f3600000.en door het Reservefonds groot f300000.dat gedepo neerd is hij de Nederlandsche llnnk en belegd is in soliede Nederlandsche effecten als: Obligation Neder- landsch Werkelijke Schuld, Stad Amsterdam. Rotter dam, Den Haag, enz." In den laatsten Courrier van de Figaro werd onder andere een questie van etiquette besproken waaromtrent men het liier te lanue, ook niet eens is. De vraag is deze: Men heeft, menschen ten eten. De nieuwe mode eiselit, dat als wij naar de eetkamer gaan, «ie gastheer met zijn, buurvrouw den salon het eerst moet verlaten, terwijl 'le gastvrouw met haar ca valier moet wachten tot alle andere paren vooraf zijn gegaan. Welke zijn de oorzaken van dit nieuwe

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2