J5? Gisteren 1 October was het 12$ jaar ge leden, dat de Rijkspostspaarbank geopend werd. Van 1 April 1881 tot einde Augustus 1893 zyn in hot geheel gedaan 4931132 inlagen, en hebben 400200 terugbetalingen - plaats gehad. Die inlagen vertegenwoordigen te ramen een bedrag van 103850808, de terugbetalingen een som f 70 570 450, ter wijl op het laatst dier maand het gezamenlijk tegoed van alle inleggers, 387 760 in getal, beliep het respectabele cijfer van f\)0 509138, zegge ruim dertig en een half niillioen gulden (hieronder begrepen bijna 37» millioenaan gekapitaliseerde rente). Momschrijft uit Utrecht aan het Vaderland In den kuitsten tijd is bij het herhaling de aandacht gevestigd op den hoogen leeftijd van sommige leden van het Hoog militair gerechtshof. Nadut mr. C. Vinju dit. vroeger reeds had gedaan, werd onlangs uit eender hier verschijnende bladen de berekening over genomen, dat de oudste 4 leden te zaraen 325 jaren tellen. Maar liet opmerkelijkste, van de zaak wel licht aan menigeen onbekend, is, dat mr. G. J. Fabius, een van de drie rechtsgeleerde leden, een man van 88 a 80 jaar, sedert ge ruime» tijd niet meer instaat is zich met de zaken van het hof te bemoeien en reeds een half jaar zijn kamer houdt. De twee andere rechtsgeleerde leden zijn mr. J. II. Reunion, de voorzitter, en mr. P. A. L. A. baron Van Ittersum. Van dezen laatste weet men in de rechts geleerde wereld alleen, dat hij vroeger com mies, later griüier was hij het militaire hof. Mr. Reaujon is evenwel als een bekwaam rechtsgeleerde bekend. Doch, hoe bekwaam hij ook wezen moge. in zulk een hoog college moest de rechtsspraak niet uitsluitend op <Vn persoon neerkomen, zooveel te minder, waar het gezichtsvermogen van dien éene te wensciien overlaat. Men kan vrede hebben met een alleenrechtsprekend kantonrechter als lageren rechter in eerste instantie: inde hoogste instantie is echter dit stelsel niet zonder gevaar. In de plaats van mgr. dr. W. Everts is door den bisschop van Roermond benoemd tot directeur van het seminarie te Rolduc de heer M. R. H. Corten, professor aan even vermelde inrichting. Het plan bestaat den Estafette-rit der militaire wielryders van Maastricht naar 's-Gravenhage tot het volgend voorjaar te doen uitstellen. De vrijwillige deelnam i van de militaire wielrijders was, gelijk wij reeds vreesden, met het oog op het vergevorderd seizoen, zeer gering. In de Zondag te Utrecht gehouden ver gadering van Post- en telegraafdirecteuren is besloten, een verzoekschrift te richten tot H. M. de Koningin-Regentes, om een mildere regeling in zake de borgtochten der ambte naren. Als voorbeeld werd het Zwitsersche stelsel aangehaald. Het verzoekschrift zal door een commissie van 3 personen worden aangeboden. I)e officier van justitie te Arnhem bericht, dat hij door den Minister van justitie is ge machtigd de premie op het vinden van het lijk van S. A. Juett, huisvrouw van II. de Jong. tot honderd gulden te verhoogen. Met het oog hierop deelt voornoemde offi cier nog mede, dat het een onjuiste opvatting is, als zou, indien die vrouw op Vrijdag 7 Juli jl. den dood gevonden heeft, haar lijk bijna zeker te vinden zijn in de buurt van Ooster beek en Wolfhezen. «De oenige reden, waar om aldaar by zonder is gezocht, is, dat De 1 Jong met rijn vrouw in de dagen voor 7 Juli in oiivstreken herhaaldelijk is gezien. «Maar het is onjuist, dat er een getuige is gevonden, die dit met betrekking tot den 7den Juli kan verklaren. Het laatst, dat Sara Juett is opgemerkt, is in den ochtend van genoem den Vrydag 7 Juli ten ongeveer naif tien ure, toen zij met De Jong uit hun hotel te Arnhem zijn vertrokken. Deze heeft toen ge zegd, dal /ij een toer per spoor gingen doen. Of zij dit echter gedaan hebben, en zoo ja, waarheen, is geheel onbekend. Het eenige wat men weet is, dat hij van dien toer om streeks 5 a 6 uur in den middag terug was, op welken tijd hij in het hotel alleen is terug gekeerd en met de koffers, na die gepakt te hebben, is weggegaan. «Het is dus niet zeker,of, indiende vrouw dien dag den dood mocht gevonden hebben, haar lijk in de omstreken van Arnhem te vinden is, want De Jong heeft evenzeer den tijd gehad om verder te reizen, b.v. naar Nyinegen, naai Zutphen, naar Zeist-Drieber- gen, Utrecht, enz. Het is dus zaak, dat ook op andere plaatsen, zelfs buiten het arrondis sement Arnhem, pogingen worden aangewend tot opsporing van bedoeld lijk." De Rechter Commissaris voor strafzaken te Amsterdam heeft de tusscbenkomsl verzocht der Nederlandsche bladen om tot. de welen- schap te komen welke personen inde avonden van 30 en 31 Augustus jl. van don Hook van Holland, via Harwich de reis naar Ronden (station i„iverpoolstreek) hebben gedaan in gezelschap van den verdachte Hendrik de Jong. De verdachte beweert op 31 Augustus jl. de terugreis te hebben gedaan, in gezel schap van een lieer van omstreeks 40 jarigen leeftijd, dragende een flambard en koftiie- kleurige demisaison en van eene Engel- sche cbankeuse, die een vriendin ging be zoeken. Bedoelde dame was van 30 jarigen leeftijd, in het zwart gekleed en nogal gezet. Wij plaatsen deze oproeping om te vol doen aan het daartoe gedaan verzoek, doch het blijkt, dat De Jong weer gelogen heeft. De Jong kwam dikwijls in liet café Thor- becke, op het Reinbrandtsplein 4 te Amster dam. Hij vertoefde daar ook, zoowel op den avond van den 30sten als op den avond van den 31 sten Augustus. Personen, die op die dagen in zijn gezel schap naar of van Londen gereisd zijn, zullen zich dus wel niet komen aanmelden. De Standaard schrijft, in een driestar onder den titel «Justitie" «De opsporing van misdaden is ongetwijfeld een veel zwaarder taak dan eertijds gewor den, nu ook aan den misdadiger veel sneller middelen van beweging ten dienste staan. Toch ontrust het ons gevoel van zekerheid, dat de justitie te onzent in korte jaren, zoo slag op slag, bij gruwelijk gepleegde moor den onmachtig bleek, om den dader te vinden. De moord te Haarlem, de moord op de Prinsengracht te Amsterdam, de moord te Oscli en nu weer de geheimzinnige zaak van Do Jong, verzwakken het vertrouwen, dat lange jaren in de vindingrijkheid der justitie gesteld werd. Deze indruk is algemeen, en wordt in alle kringen uitgesproken; en juist daarom hopen we te meer, dat de justitie thans gelukkiger moge zijn. Toch rijst ook nu weer de vraag, of de middelen, die men kiest op het beoogde doel berekend zijn. Te Arnhem is nu f25, in het Gooi is f100 uitgeloofd voor het vinden van de lijken o.r twee vrouwen, wier vermoording ondersteld wordt. Is dit nu, zoo vraagt men, een som aan den ernst, der zaak geëvenredigd In Engeland loofde men meer dan eens pre- miën van f2000 en meer guldens uit; en het lokaas werkte probaat. Bloedhonden slaagden er meer dan eens in. en bosch of op een breed terrein de p..iaL- op te snuffelen, waar het bewijs van eer. misdaad verborgen lag. Waarom dit middel ook nu niet aangewendHier nam men gewone trekhonden van de vischkarren. .evool van zekerheid onder het schild der justitie is een der eerste weldaden, die de stille burgerij van haar justitie vraagt. Laat dit gevoel ook te onzent niet te loor gaan." Het overgroot aantal sollicitanten naar de betrekking van rijksveldwachter maakt het noodzakelijk vooreerst geen nieuwe sollici tanten daarvoor in aanmerking te doen ko men; mitsdien zal op de alsnog totdat einde ingediend wordende verzoeken vooreerst geen acht meer worden geslagen. STADSNIEUWS. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat sedert 1 October de Bus lichtingen aan het kantoor voor de verzen ding per Spoortreinen geschieden als volgt: Spoortijd (20 minuten achter bij den plaatse lijken tijd). Richting AMSTERDAM. 7.40, 7.50, 10.20, 11.35, 1.25, 1.50,5.20,7.—, 8.40, 850. Richting ZUTPHEN. 7.10, 11—, 2.45, 6.30, 8.50. Richting UTRECHT. 7.40, 10.20, 11.40, 1.50, 4.40, 7.30, 8.50. Richting ZWOLLE. 7.30, 9.11.—, 5.—, 6.30, 9.15. Richting NIJMEGEN. 7.45, 12.20, 8.45. Lichting der Buitenbussen. 0.45, 9.12.55, 4.en 8.15. (beide laatste op Zon- en Feestdagen niet) Op Zon- en Feestdagen is het Kantoor o.a. geopend van 7.458 uur 'sav. uitsluitend tot het afhalen Brieven enz. I)e uitgifte der tijdsbepalingen zal spoedig worden aangekondigd. De Directeur C. SM1TT. Amersfoort, 26 September '93 Door Burgemeester en Wethouders is ver gunning verleend aan Jacob van Gelder en zijn rechtverkrijgenden tot het oprichten eener banket- en suikerbakkerij in het per ceel Langestraat E 324. Burgemeester en Wethouders doen te weten, dat de najaarsschouw over de wegen, slooten en waterleidingen zal gehouden wor den op Donderdag 19 October en volgende dagen. Het Dagelijks bestuur dezer Gemeente brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Com missie die zich gedurende vele jaren ueeft belast met de bezorging van spijs aan behoef tige», zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden winter haar po gingen tot lenigingder a rmoede voort te zetten. De Commissie is voornemens Maandag 9 October aan te vangen niet het openen dor aan de huizen te doene inschrijvingen tot deelneming aan het uitdeelen van spijzen. Aanbeveling is hier wel overbodig. De 2e luitenant W. Van Bakel, van het 5e regiment infanterie, en de le luitenant J. H. W. Daagerman Grootepas, van hetle re giment veld-artillerie, beiden hier in garni zoen, zijn heden naar Den Haag vertrok ken, tot het volgen van een cursus aan de Scherm- en Gymnastiekschool. De le luitenant A. Kisjes, van de infanterie O. L L., die sedert 1 Mei gedetacheerd was bij de batterijen veld-artillerie hier in garni zoen, is van die detacheering ontheven, ten einde 1 November zijn studiën bij de Hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage te vervolgen. De officier van gezondheid 2e kl. J. J. F. M. Nooren, beboorende tot het le bataljon 5e regiment infanterie, hier in garnizoen, is voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. De volgende onderofficieren van het 5e regiment Infanterie zijn geslaagd bij liet of ficiers-examen: A. A. van der Pol, infanterie hier te lande; B. Tammes,infanterie O.l.;J. M. S. Hogerland en P. Rienks, beiden administratie hier te lande. Aan den sergeant J. van Schouwenburg van het 5e regiment infanterie, hier in gar nizoen, werd Zaterdag op de gebruikelijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor twaalfjarigen trouwen dienst. De oud-luitenant-kolonel der genie F. P. Klijnsma, tot 1878 eerstaanvvezend-ingenieur in het commandement Amersfoort, is in den ouderdom van bijna 74 jaar te Haarlem over leden. De ontslapene was officier in da orde van de Eikekroon. De heer F. Wesseling, leeraar aan de H B. S. alhier, is benoemd tot lid van het Hoofd bestuur van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar onderwijs. Weder is de bouw van tiet nieuwe station ter sprake gebracht, ditmaal door de Kamer van Koop handel en Fabrieken, iu baar Donderdagavond ge houden vergadering. Do Voorzitter der Kamer, de lieer J. Gerard Kle- bcr, die reeds voor hing wees op het groote ongerief, dat de stadgenooten zouden ondervinden bij de plaatsing van het nieuwe station zoover buiten de Gemeente als het ontwerp Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij aangeeft, raadpleegde een deskundige, die een plau ontwierp, dat iu hoofdzaak neerkomt op het volgende: Behoud van het tegenwoordig Ccntrmil-statiou, zoo noodig als personenstation, duoh met uitbreiding en verbetering van het gebouw. Verbreeding van het stations-emplacement ten Noordwesten van het stations gebouw, om daarop voldoende sporen eu perrons te kunnen aanleggen, inet ijzeren kap; met onteigening van de villu en grondon tot de rivier de Eem, ten Noordwesten van het stationsgebouw. Verbreeding, ten Noordwesten, van de brug over de Eem, om die geschikt te maken voor vier sporen, twee voor eiken spoorweg. Verbreeding, Nooru west waarts van do baan, van de brug over de Eem tot het punt waar de Centraal- en de Oosterspoorwegen zich scheiden, om dat baanvak mede geschikt te maken voor vier sporen, met onteigening van het huis Noord westwaarts en gronden tot liet genoemde scheidingBpunt. Verbinding van den spoorweg Arn- mersfoortResteren met het gemeenschappelijk station door eon boog. Opruiming van het hulp- station van den Staats spoorweg, met behoud van het rangeerterreinopruiming van de opzichterswo- terswoning, het tolhuis op den rijks-s'raatweg, en de woning van den opzichter-machinist. Verplaat sing van het tolhuis en verlegging van den Parallel weg Noord westwaarts. Maken van een luchtbrug over den spoorweg, ten dienste van den rijksweg van Amersfoort naar Soestopruiming van de villa, thans in gebruik als centraa 1-bureauopheffing van den overweg aan het Smallepad; overbrenging van de vcelading, der losplaats vau steenkolen enz. naar de zijile van den straatweg naar Utrecht, bijv. bij de ljjn Resteren. Volgens dit plan zal de ruimte van het stations-em placement meer dan voldoende wezen, en bij over brenging van de veelading en dcsteenkolcn-losplnats (nu aan den toegang tot hetstution) muireen andere zijde, zal ook een zeer voldoend stutiousplcin ver kregen worden en de dienst ook heter geregeld wezen dan by een samenkoppeling van het personen verkeer met de kolossale inrichting voor het splitsen eu rangeeven van goederentreinen, voor welk laatste dan toch het gchcelc Vlasakkerterrein beschikbaar blijft. Dit plan, dat veel overeenkomst hoeft met het ontwerp- H. IJ. S. M., zal uiet veel nicer kosten, daar de verbreeding der Eembrug en van het ge deelte spoorbaan, eerlang toch zal moeten plaats hebben en het terrein, noodig voor de verbindings lijn Ceiitraalstr.'.ion-Staatsstation reeds door liet Kijk is aangekocht. Het ontwerp werd met algemcene stemmen aan genomen en warme hulde werd gebracht aan den Voorzitter voor diens ijverige bemoeiingen in deze. Besloten werd nog adhaesie te verleenen aan liet bekende adres van de Haagsche Vereeniging voor Nijverheid nopens de zoogenaamde flesschentrekkors. Voor kennisgeving werd aangenomen het verzoek van de Kamer te Hoogczand 0111 ondersteuning van lioar adres tot instelling van waggons 4e klasse op do spoorwegen. Vervolgens kwam min de orde do vraag van den Minister van Waterstaats Handel en Nijverheid om trent de eisch, die nevens het gevorderde bezit van burger- en burgerschapsrechten, moet worden ge steld om kiezer voor de Kiuner van Koophandel en Fabrieken te kunnen zijn. Met 3 stemmen tegen 1 werd besloten te kennen te geven, dat de Kamer hot gewenscht acht te vor deren, dat men om kiezer te kunnen worden eon, door de Begeering te bepalen, som als miuimum betnlc in de Bedrijfsbelasting. Eindelijk word hot dossier betreffende oen ont- werp-ootrooiwot commissoriaal gemaakt en 0111 advies in bandon gesteld van de lioorcn Vcrniolen en Van Dam. De vergadering is daarna gesloten. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat liet onderwijs aan de Herhalingsschool hedenavond weder een aanvang neemt in de lokalen der school aan de Koestraat. Toegelaten kunnen worden zij die den twaalfjarigen leettijd hebben bereikt en be wijzen geven de Lagere school geregeld be zocht te hebben. Volgens den regenmeter is bier gedurende de maand September gevallen 89.3 in Mde meeste regen viel den 22en, nl. 14.5 m.M, de minste den lOen, nl. 1 m.M. In 't geheel waren er 15 regendagen. Onze oud-stadgenoot de heer G. van Deth is door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot 1'25 boete, subsidiair tien dagen hechtenis, wegens bet schrijven van smaadwoorden ten opzichte van Van 't Lin- denhout in de bekende brochure over Neer bosch. In ons vorig nummer namen we een kort bericht op over den jachtrit, door officieren te Breda gehouden. Op gezag van onzen correspondent te Breda vermeldden we, dat het paard van ritmeester Metelerkamp gevallen is en ritmeester Matliou een klap van een paard kreeg. Dat is echter onjuistliet paard van rit meester Mathon is gestruikeld en ritmeester Metelerkamp kreeg bij het begin van den rit een klap van een paard tegen bet been. Gemengd Nieuws. Mag men de verwachtingen van vveervoor- spellers gelooven, dan gaan wij een vroegen winter te gemoet. Reeds nu ongemeen vroeg zijn ver schillende koppels wilde ganzen gezien. Men zal zich herinneren schrijft De Teleyraaf dat, toen bij de Vaandeluitrei king de Minister van Oorlog van zijn paard viel, het toeval wilde, dat de ordonnans der Koningin, jhr. Van de Poll, den Minister ophielp na zijn val dezelfde ritmeester, die bij de vorige Begrooting, volgens som migen voornamelijk door een minder beleid vol optreden van den beer Seyfl'ardt, van den «grooten staf" afgevoerd werd en ge dwongen zijn ontslag als officier te nemen. «Aardig" zoo schertste nieti nu in de Hofkringen «de man, die door 's Ministers schuld van zijn paard werd geworpen, hielp Z.Exc. weer te paard." Het volgende gedicht vertaalde de Echo uit een Duitsche alschalferssourant Het werd vervaardigd door W. Bode. De a 1 k o li o 1 spreekt: Wilt gij wond're dingen aanschouwen, Komt dan tot mij, gij mannen en vrouwen Laat my begaan, zonder stoornis en stil, En 'k maak van de wereld, al wat ik maar wil. Arm maak ik de rijken en ziek de gezonden, Van werklieden maak ik u vagebonden, Uit vromen: spotters, uit hoeren: knechten, Uit vlijtigen: luiaards, uit goeden: slechten, Uit kuisclie meisjes: straatmadelieven. Uit flinke mannenroovers en dieven, Uithuiselijkgeluk: ellendeen nood, Gift uit brood, uit levenden dood. Hoe ik dat doe? Luister maar toe: Het nat Uit 't vat Doe 't ras In 'tglas, Dan naar de lippen, Om te proeven,tenippen, Zie, dat smaakt Dat vermaakt Nu weer, En nog meer! Blijft drinken, En klinken En altij d maar d r i n ken Zoo stook ik liet vuur, en gij zwelgt en gij drinkt, Totdat ge in den afgrond der Helle verzinkt. I)e onvermoeide voetganger Georges Gran- din, redacteur van het Parijsebt blad Le Journal, die een wandeltocht van Parijs naar Chicago en terug ondernam, beeft den 14cn dezer zijn terugreis naar Europa aanvaard. Hij vertrok 15 Juli te voet van Parijs naar Havre, waar bij scheep ging voor New-York. Van daar deed hij zijn voetreis naar Chicago in 27 dagen, terwijl hii denzelfden weg terug in 17 dagen aflegde. De lieer Grandin steekt den Oceaan over aan boord van hetNederl. stoomschip Edam, met bestemming naar Rotterdam, vanwaar hij te voet zijn reis door Nederland en België naar Parijs ten einde gaat brengen. Als bijzonderheid omtrent dezen wande laar dient vermeld te worden, dat hij steeds alleen loopt met zijn weinige bagage in een kleinen knapzak by zich en dat nij, wijl hij

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2