Donderdag 5 Oct. 1893. No. 4290. 37e Jaargang. Binnenland FIRMA A, üitgave H. VAÏ te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f 4. CLEEFF Vranco Per Post 1-15. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. ©roote letters naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 De nieuwe regeling van ons postwezen, op 1 April 1802 ingevoerd, heeft in de laatste negen maanden van dat jaar de brieven met 4 pCt., de nieuwsbladen met 11V» pCt, de drukwerken met 7 pCt., de postwissels met 8. de quitantiën en wissels met 11 pCt. doen Stijgen. Met getal briefkaarten is 7 pCt. afgenomen, wat te verklaren is uit de invoe ring van liet cents port voor stadsbrieven, wier getal reeds 2'/» milliocn bedroeg. In het geheel zijn aan de post in 189214 millinen stukken of 7 pCt. meer behandeld dan in 1801 en de gezamenlijke geldswaarde is van 202 tot 211 millioon gestegen. Zal de dienst niet gohrekkig zijn, dan is vermeerdering van personeel op tal van kan toren noodig. Voor 1894 is daartoe dan ook ƒ149300 op de Staatsbegrooting gebracht. Dezen winter zullen op de lijnen der Ex ploitatie-Maatschappij nagenoeg alle rijtuigen door stoom worden verwarmd. Op den len October is bij de Exploitatie- Maatschapnij een bepaling in werking getre den, betrekking hebbende op het surnuma- rairs-examen, dat voortaan niet meer zal worilen gesplist in twee gedeelten (A en li), maar zal bestaan in éon examen met vreemde talen (Kransch en Duitsch). Prof. Freiherr von Eiselsberg aanvaardde Maandag te Utrecht zijn professoraat met een rede Uvher die aüsseren Bedingungen und socialen Indicat'ionen fiir chirurgische Opwalionen. In den ouderdom van ruim 88 jaren is gisteren overleden jbr. mr. P. .1. Elout van Soetorwoude, een der voornaamste anti re vo- lutionnaire staatslieden en woordvoerders in een vroeger parlementair tijdperk. Van 1853 tot 1802 nam hij, als lid der Tweede Kamer, een werkzaam aandeel aan do Kamer-debatten en vervolgens nam hij nog korten tijd, in 1879, het lidmaatschap dier Kamer op zich, terwiji hij 7 jaar later, in 1880, nog bijna 2 jaren lid was van de Eerste Kamer. Zijn begaafdheden, zijn gemoedelijkheid en welsprekendheid deden hem in het Parle ment. bij alle partijen in hooge achting staan. Men herinnert zich zeker nog wei de won derlijke redding van A Tilburgs, uit den put op dun Trompenberg te Hilversum in Octo ber van het vorige jaar door C. van Rhee- nen. Ontving Van Rheenen vele blijken van waardeering. ook Tilburgs werd niet vergeten, dank zij de heeron Cl. .1. de Clerq, prof. J. van Rees en P. 11. G. Schultze, die de taak op zich namen de ingekomen gelden te be steden. Miit krachtigen steun der gebr. Nieuwen- huijs, de patroons van Tilburgs, is een huisje gebouwd, dat Zondag meteen hartelijke toe spraak aan Tilburgs overgedragen werd. Elise Haighton, die reeds menfa juweeltje leverde in letterkundige tijdschriften en van wier gelukkige pen we, naast zeer goede vertalingen ook tal van oorspronkelijke ro mans bezitten, heelt thai.3, bij Ten Drink en De Vries te Amsterdam, een boekje het licht doen zien, dat ongetwijfeld velen nader zul len willen loeren kennen. Vooral voor den kleinen handelsman heelt het groolc waarde. Do titel er van is «Betalenen leschrijf ster zegt in ile voorrede: »Te ontvangen en te betalen heelt ieder. Voor een ieder is het dus van belang op de hoogte te zijn van hetgeen daaromtrent te weten valt. Deze onmisbare kennis in eenvoudigen vorm aan te brengen, is het doel van dit boekje." In zeer bevattelij ken vorm behandelt liet alle mogelijke wijzen waarop men geld kan ver zenden of incasseerendoor post of telegraaf, of door middel van den wissel, die in al zijn «verschrikkelijkheid en ingewikkeldheid" zeer begrijpelijk wordt uiteengezet. Aan hot werkje, dat slechts 30 cent kost, zijn toegevoegd een alphabetische inhoud, waarin de kunsttermen zijn aangegeven, en 16 pagina's met modellen van wisselbrieven, enz. Ook is een schóól-uitgave van dit werkje verschenen, dat ons voorkomt veel nut le kunnen stichten. Van de vijf personen, aanvankelijk verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den wachtmeester Hoekman, zijn de vier volgen de: Gijsbertus van Gelder, oud 30 jaren, jager; Antonius van Berkum, oud 23 jaren, kuiper; Johannes Gratianus de Bie, ook ge naamd Cis de Bie, boterwerker oud 27 jaren, en Petrus de Bie, oud 33 jaren, alle vier wonende te Oseh, verwezen naar de terecht zitting. De acte van beschuldiging zegt, dat zij, na opzettelijk het voornemen opgevat, het plan beraamd en het besluit genomen te hebben orn den wachtmeester, brigade-co m- mandant Gerard Hoekman van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk leisel toe te brengen, ter uitvoering van dat genomen besluit in den nacbt van 26 op 27 Maart 1893 omstreeks 10 uur te Osch op den open baren weg, ter plaatse genaamd den Eiken boomgaard, zijn bij elkander gekomen, we tende, in alle gevallen vermoedende, dat gezegde Hoekman zich op den Heuvel te Osch bevond en veronderstellende dat hij, naai de kazerne der koninklijke maréchaussée terugkeerende, aan den Eikenboomgaardzoude voorbijkomen en eerste beklaagde opzet telijk voorzien van een tweeloops met groven hagel geladen schietgeweer, op den Eiken- boomgaavd heeft post gevat en gezegden wachtmeester Hoekman heeft afgewacht en, toen die op zijn weg naat de kazerne te omstreeks hall' twaalf ure in de nabijheid van hem, beklaagde, was gekomen van meer- gernelden Eikenboomgaard zijn als voormeld geladen schietgeweer op dezen heeft aange legd en afgeschoten en hem daardoor met een aantal hagelkorrels zoodanig o.a. in borat, hart, maag en lever beeft getroffen en ver wond, datalij dientengevolge na weinige oogenblikken is overleden, hebbende bij hem mitsdien opzettelijk en niet voorbedachten rade van net leven beroofd; en zij, 2e, 3e, en 4e beklaagden den eersten beklaagde op zettelijk behulpzaam zijn geweest bij het plegen van dat misdrijf, door, wetende dat hij op het punt stond het te plegen, op voor melden Eikenboomgaard ter beveiliging van hem beklaagde, en om hem te waarschuwen als de wachtmeester naderde, op de wacht of op den uitkijk te staan; en hij, 2e be klaagde, bovendien opzettelijk aan den eer sten beklaagde inlichtingen tot het plegen van het misdrijf heeft verse haft door als voor zegd wetende dat deze op het punt stond het te plegen, nadat hij zich had vergewist waar de wachtmeester zich bevond, aan den eersten beklaagde, die op post stond, zijn bevinding daaromtrent mede te deelen en dat althans de 2e, 3e en 4e beklaagde te Osch op 26 Maart 1893, des omstreeks 10 uur, kennis dragende van het voornemen van den eersten beklaagde tot bet plegen van voorschreven moord, op welk tijdstip het plegen van dien moord, die te omstreeks half twaalf ure ge volgd is, nog kon worden voorkomen, opzet telijk hebben nagelaten daarvan tijdig vol doende kennis te geven, hetzij aan de ambtenaren der justitie of politie aldaar hetzij aan den bedreigde G. Hoekman zeiven. De dag voor de openbare behandeling dezer zaak is nog niet bepaald. l)e vijfde verdachte, is op last van den j oflicier van justitie te 's-Hertogenbosch op i vrije voeten gesteld. Blijkens de Ned. Poliliegids is te Rotterdam gevestigd een Nederlandsen detective-instituut, gelijk deze in het buitenland reeds bestaan. In het bijzonder zegt het Instituut zich op de hoogte gesteld te hebben der Zwendel- firma's in Nederland en daarbuiten. Bij de firma Edauw en Johannissen te Gouda is het proefnummer verschenen van De Practische Landman, een weekblaadje, gewijd aart de belangen van Landbouw en Veeteelt... De abonnementsprijs bedraagt slechts vijftig cent per drie maanden. Met veel ophef wordt in de Saisond'Oslende gewag gemaakt van bet aantal baden dat «lezen zomer te Ostende genomen werd en 39248 beliep. Te Scheveningen zijn in dit seizoen totaal 58 263 baden genomen, of ruim 9000 meer dan in 1892. Niet minder dan 121 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van vader en moeder in het Proveniershuis te Brielle. Als bewijs, dat de peren dit jaar over vloedig gegroeid zijn, mag zeker wel vermeld worden, dat te Kerk-Driel, van twee hoornen de belangrijke hoeveelheid van 30 H.L. win- terperen geplukt zijn. Gemengd Nieuws. Naar het Utr. Dgbl. verneemt, zijn Zondag nacht tien personen, die op een bruilofts partij te Utrecht van een roomtaart hadden gegeten, daarna zóo ongesteld geworden, dat voor de meesten geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gelukkig waren bijna allen Maandagochtend beterende, zoodat er dan ook geen vrees voor ernstige gevolgen schijnt te bestaan. Jnlusschen heeft men toch gemeend de justitie met het gebeurde in ken nis te moeten stellen, Gaar er alle grond is om te vermoeden, dat er eenig vergif in de taart is geweest. Of dit vermoeden juist is, zal uit Tiet deskundig onderzoek moeten blijken. Onlangs is te Amsterdam een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt een 500- tal nachtwakera aan te stellen. Niet minder 4000, zegge vierduizend, mannen solliciteerden om net baantje. En 't is nu pas begin October! De Londenscbe politie stelt alles in het werk, om iets meer omtrent het gedrag van De Jong te Londen te weten te komen. Wan neer De Jong alleen van 16 tot 21 Augustus te Londen vertoefd heeft, dan heeft hij dit met een bepaalde bedoeling gedaan en in zijn reis naar Engeland, in gezelschap van de vermiste juffrouw Schmitz, lag iets andera opgesloten dan alleen de familie Juett de quasi-treurige tijding te brengen van het onbetrouwbare bericht, dat miss Juett met den «dikken Amerikaan" er vandoor gegaan is. Eén ding staat vast, en werd door den waarnemenden commissaris der Citypolitie bevestigd, aan wien het onderzoek in die zaak opgedragen is, nl., dat De Jong Londen beter kent, aat men maar eenigszins ver moeden durft. Om te beginnen, heeft hij in gezelschap van juffrouw Schmitz in Wliee- ler's-hotol, Devonshire Square, zijn intrek genomen, dat niemand ter wereld, die Lon den niet door en door kent, zou kiezen om er te gaan logeeren en dat een dokter, met zijn vrouw op een huwelijksreis, zeker niet zou betrekken. Het «hotel" ziet er uitwendig zeer onooglijk uit en is op een zeer stil bin- nenpleintje gelegen, dat door een heel nauw straatje toegang geeft tot Bishopsgate-street. In een tegenovergestelden hoek van het pleintje, dat door zeer lioogen huizen begrensd wordt, vindt men een warnet van steegjes en gangetjes, die gedeeltelijk in Whitechapel, gedèeltelijk in Petticoat Lane uitloopen. De eerate buurt is meer dan genoeg berucht; Petticoat Lane is naast Whitechapel een der vuilste en onaanzienlijkste gedeelten van Londen. Hier is de wijkplaats van buitön- landsche vluchtelingen, smokkelaars, book- makers en dergelijk slag lieden, die alleen van de uitoefening van oneerlijke praktijken leven. Hier weet men, dat De Jong zijn sigaren van de band gezet heeft, waarvan hij, volgens de eigenares van Wheeler's hotel, een grooten voorraad in zijn bezit had en die hij reeds binnen een half uur kwijt was. Toch weigeren de meeste lieden in deze buurt de politie iets omtrent De Jong mede te deelen, hoewel het. zeker is, dat hij hier een gedeelte van zijn 5 dagen heeft door gebracht. Doch niet alleen hier. Üok in Silvertown, een dokbuurt, in Oost-Londen, waar armoede en ellende, naast misdaden heerschen, is De Jong bekend en de politie heeft reeds in lichtingen ingewonnen omtrent den houder van een slaapstee in deze buurt, waar De Jong, eenigen tijd geleden, gewoon was te logeeren. Het bericht, dat De jong aa julfrouw Schmifz, tijdens haar verblijf te Londen, ver gif heeft toegediend, waardoor zij aan vreese- lijkekrampen loed,laatzichzeergoed verklaren wanneer men weet, dat de verdachte tijdens zijn verblijf te Londen, de handen vrij wilde hebben. Zijn stokpaardje om den trein te verzuimen (wat hem hier tweemalen na el kaar met (ten boottrein Harwich-Hoek van Holland overkwam) is wel degelijk een be wijs, dat hij te Londen iets wilde uitvoeren. De politie vestigde er tevens de aandacht op, dat De Jong gaarne naar Engeland zou terug willen, vanwa. ruit men hem niet zoo spoedig zou kunnen uit.everen en waardoor het tevens duidelijker wordt, dat De Jong in Engeland niet zóo geheel vreemd is Men houdt het nu voor zeker dat binnen enkele dagen zeer gewichtige mededeelingen door hier vertoevende personen zullen gedaan worden, die weldra een zoogenaamd sub poena van het rechtscolege zullen ontvangen, waardoor zij verplicht zullen zijn, getuigenis omtrent De Jong en juffrouw Schmitz af te leggen. Zoowel te Maidenhead, de woonplaats van de familie Juett, als te Reading, een stad waar miss Juett en De Jong inkoopen deden en de eerste haar uitzet bestelde, stelt de politie een ijverig en systematisch onderzoek in. Een detective te Maidenhead moet reeds kennis met De Jon» gemaakt hebben, op een wijze die hem door den geheimen politieagent den naam van /ishy (een man waar een luchtje aan is) deed geven. Zoo liet de dective hem eenigen tijd geleden in de val loopen, toen een verloren portemonnaie, van welker denk beeldige grootte De Jong den dective een voorstelling trachtte te maken, veel te groot was voor een gat, waardoor De Jong voorgaf haar verloren te hebben. De slimme detec tive beloofde natuurlijk alles in het werk te zullen stellen om de portemonnaie terug te vinden, maar de man begreep alles. Miss Juett, die smoorlijk verliefd was op de Jong, sprang ook toen weer bij en hielp hem aan 5 pd. sterling. Van die f 60 kocht hij een nieuw pak, waar van de waarde minstens op 3 pd. st. (f36) te staan kwam. een hoogen hoed, een zijden paraplu ie, een grooten voorraad sokken en ondergoed in 't algemeen, en ten slotte een gouden horloge met dito ketting. Miss Juet kreeg van haar geld een gemeenen ver lovingsring van nanudijks een paar shilling. Eerat had hij een zaak, en was een ge acht ingezetene van Appingrdammaar hij werd een dronkaard, verloor voor en na al zijn klanten, geraakte failliet, ontvreemdde goederen uit zijrl hoedel en zit nu in de ge vangenis. Zijn vrouw en acht kinderen zijn hulpeloos. Hecrenvcourant.) In een vorig nummer van De Hervorming wordt onder het opschrift: «Een propaganda

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5