voor het ongeloof', gesproken van »de on barmhartigheid, die den arme zijn ooilam ontneemt. De zetter maakte er oorlam van en de corrector liet het staan. Door het afdeelingsbestuur Delft van de «Vereeniging tot bevordering van Zondags rust" is aan het hoofdbestuur het voorstel gedaan, aan de Regeering te verzoeken om postzegels te doen vervaardigen, met «niet bestellen op Zondag", zooals deze in Relgië in gebruik zijn. Het contract voor de doorboring van den Simplon is geteekend dooi' de directie van den Jura-Simplon-spoorweg en het huis Brand-Brandau, te Hamburg, en verscheideff andere firma's, die samen de «Société pour l'entreprise du tunnel Siniplon" vormen. De tunnel, die voorloopig voor enkel spoor wordt gemaakt, moet in 5'/i jaar voltooid zijn. In het begin der 20e eeuw zal dus Sim plon, nu reeds in verval, een onbewoonde ruïne zijn, vervallen evenals de huizen, die den bloei van den Gothardstraatweg be leefden. In Italië wordt de schaarschte aan pasmunt steeds drukkender. Zoo verhaalt een reiziger, dat hij te Milaan voor het wisselen van een muntbiljet van 10 lire een loon van 90cen- tesimi te betalen had. Te Londen is een oud-soldaat, David Smith, overleden, die, na in het Engelscbe leger in Italië te hebben gediend, een der bewakers is geweest van Napoleon den Eerste, toen deze op St. Helena gevangen was. De oud-gediende bereikte den leeltijd van 101 jaren. Een redacteur van Le Journal verhaalt, dat hij te Li Valette op Maltha een onder houd 'gehad heeft met den beruchten Ai'ton, die daar onder een valsehen naam verblijf hield. Arton zeiile zoo hard mogelijk te werken, run de schade te herstellen, die de Société de dynamite door zijn schuld heeft geleden, en hij hoopt zeker, «lat hij, met behulp van eenige weinige vrienden, het zoo ver zal brengen. Hij bleek door de hulpmiddelen, waarover hij te beschikken had, in staat te zijn, de nasporingen der politie naar zijn persoon vruchteloos te maken en z.ch steeds aan een inhechtenisneming te kunnen ont trekken. Er wordt in het Belgische ministerie van spoorwegen een toestel onderzocht, dat op automatische wijze hel publiek postzegels zal bezorgen, zooals de toestellen waaraan men zich van chocolaadkoekjes en andere lekkernijen kan voorzien. De toestellen zullen, als ze inderdaad vol doen. in "le postkantoren en zelfs op den openbaren weg geplaatst worden. Te Belfast is een voor het vervoer van vee bestemde stoomboot te water gelaten, die voor «Ie grootste der wereld wordt ge houden. Zij heeft een lengte van 500 voet, een breedte van 00 voet en een diepgang van 88 voet, bij een totale tonnemaat van 14080. De hoot is voor de White Star Company gebouwd en heeft den naam Cevic ontvangen. Men verzekert, dat de Duitsche Keizer op zijn terugreis uit Hongarije Kissingen zal aandoen, waar Bismarck nog vertoeft en die dan ook, zoo wordt er bijgevoegd, zijn vertrek acht dagen zou hebben uitgesteld. Omtrent Bismarck's toestand wordt thans vernomen, dat hij in het begin zijner ziekte een lichten aanval van beroerte gehad heeft, tengevolge waarvan thans nog een arm eenigs- zins veriarad is. De patiënt neemt langzaam, maar geregeld in beterschap toe. De toestand van Prins Bismark blijft gun stig. Volgens de Kölnische Zelling heelt de ouI-kanselier gisteren reeds Kissinger verlaten en is naar Berlijn vertrokken, ten einde van daar de reis naar Friedrichsruhe voor te zetten. Het voorstel tot verlenging van de ten toonstelling van Chicago tot het einde van het jaar, waarmee verschillende inzenders hun instemming hadden betuigd, heelt geen genade gevonden in de oogen der directeuren. Het schijnt, dat dezen, afgeschrikt door het verbazend tekort, dat de exploitatie nu reeds oplevert, zich niet hebben durven wagen aan een varlengin: tot in de winter maanden Daarom is un besloten dat de ten toonstelling den 31 n October een einde zal nemen. De Parijsche gemeenteraad heeft beraad slaagd over het crediet, dat voor de feesten ter eere van de Russische marine zou worden beschikbaar gesteld. Aanvankelijk was voorgesteld een crediet van 300000 l'r. toe te staan, maar den Raad scheen dit niet voldoende. Hij bracht het op 350 000 fr. en besloot voorts den Russischen vlootvoogd een model van het bronzen beeld van Ooutan, den «Gewapenden Vrede voor stellende, ten geschenke aan te bieden. Het model, ter hoogte van een meter, zal van massief zilver zijn. De hoofdofficieren van het Russische smal deel zullen de statuette van Chapu, »de Ge dachte"' ontvangen. Ook aan de matrozen zullen geschenken uitgereikt worden. Toen dit alles beslist was, stelden twee leden voor, ook de armen te Parijs te geden ken en onder ben 150 000 fr. uit te deelen. Ook deze 150000 fr. werden toegestaan. Voor de feesten ter eere der Russen heb ben de Banque de Paris et des Pays-Bas en het Crédit Lyoniiais elk 5000 fr. ten beste gegeven, de magazijnen van den Louvre en ae Bon Marché gaven elk 2000 fr. Den commandant van een trein-bataljon in een pruisische stad werd zooals de Magdeb. Zt. vertelt, door de Rekenkamer de vraag gesteld, waarom door de katten van het trein depot dagelijks elk voor vijf penningen melk werd gebruikt, terwijl voor elke kat van de proviand-magazijnen slechts voor drie penningen werd uitgegeven per dag. Het antwoord van den commandant luidde »De katten van de proviand-magazijnen voeden zich met muizen, die zich hebben vetgemest met graan en meel; de katten van liet t'-eindepöt echter met dieren, die behoeftig leven van leerwerk en oud ijzer. Daarom krijgen de katten van het laatste per dag voor twee penningen melk meer per dag." Die verklaring moet voldoende zijn ge weest, want voortaan werd er door de Reken kamer niet meer over de katten van het treindepot en haar rantsoen melk geschreven. Te Brest, Frankrijk, is een oude bedelares gestorven, in wier woning men een doos met 3000 franc vond en verschillende effecten, welke een waarde vertegenwoordigen van 20000 franc. De oude vrouw heeft geen erfgenamen. Een jong meisje uit Galatz, dat dezen zomer haar opleiding had geëindigd te Parijs in het pensionaat der Zusters van liet Heilige Hart, schreef aan Zola of hij haar het lezen van zijn werken aanbeval. Deze schreef daarop eigenhandig het volgende briefje aan het meisje: «Geachte juffrouw! Zoolang een jong meisje niet getrouwd is, doet zij goed wanneer zij den raad van haar man inwint. Mijn meening is deze: u kunt mijn boeken lezen, wanneer uw ouders of uw echtgenoot het u veroorlooven." In Rusland zijn tal van dagbladen door de politie in beslag genomen, orndat zij het be richt verspreid hadden, dat er een poging is gedaan, orn den czaar door middel van ver gif van het leven te berooven. De laatste afstammeling van Daniël Detóe den schrijver van Robinson Crusoë, slijt zijn levensdagen in een gesticht in een der voor steden van Londen, ten prooi aan nijpende armoede. Men zal een inschrijving voor hem openen. Wanneer ieder die Robinson Crusoë las, éen cent gaf, had de arme nakomeling van den grooten schrijver genoeg om verder onbekommerd te leven. Wij zullen ons in geen berekening wagen van het bedrag van zoodanige collecte. Robin son Crusoë is bijna in alle talen der wereld overgezet, en de lezers worden dus bij mili- oenen geteld. Een allerbrutaalst stukje is uitgehaald door een oplichter, nergens minder dan in de kazerne der gendarmerie te Brussel. Tegen matigen prijs bood hij aan portret ten te maken, op voorwaarde, dat tie helft va- den prijs bij de bestelling, een vierde gedeelte bij bet «zitten" en de rest bij de ontvangst der portretten betaald zou worden. De pseudo-photograaf ontving de helft van den prijs, kwam den volgenden dag met een camera terug, nam schijnbaar het portret en streek het overeengekomen vierde in den zak. Men zag hem echter niet weder terug. Hij kou zeer tevreden zijn over den uitslag zijner pogingen; het geheele personeel is in den val geloopen, niettegenstaande hij reeds meermalen dezelfde manoeuvre uithaalde. Een echt Amerikaansche reclame werd Zaterdagmorgen tegen halt twaalf op 't Rok in te Amsterdam gemaakt. Een als heer gekleed persoon sprong plotseling met een parapluie onder den arm te water, bleef een minuut onder en kwam daarna boven, mot de para- plu'e opgestoken, waarop met duidelijke let ters een reclame voor een cacao-firma te Nieuwer-Amstel was geschilderd. De reclame-maker bleef zes ii zeven mi nuten rondzwemmen in het vieze Rokin-water, klom daarna op den wal en stapte in een gereedstaand rijtuig, waarmee hij wegreed, door een groot aantal verbaasde toeschou wen nagekeken. Een bewijs, dat de revue van de Franscbe troepenmacht volk trekt. Gewoonlijk komen voorbij Beauvais, waar de laatste revue heeft plaats gehad, niet meer dan 3000 a 4000 personen per dag. Op den ochtend van de revue hebben tusschen 6 en 9 uur 's morgens en 4 en 12 uur 's avonds niet minder dan 80 000 reizigers (de militairen er buiteu ge rekend) gebruik gemaakt van den spoorweg. Er zijn 245 treinen aangekomen en vertrokken. In de oude Kathedraal van Röskilde, in Denemarken, is een zuil te zien, waaraan verschillende souvereiuen, en daaronder ook twee Czaren, hun grootte hebben afgemeten. Het blijkt daaruit, dat Peter de Groote 80 Deensehe duimen of 2.05 M. lang was, eon fatsoenlijke lengte. Langer nog was alleen koning Christiaan I van Denemarken, die 2 meter 14 centimeter was. De tegenwoordige Czaar, Alexander III, meet 71 Deensehe duimen of 1.86 M. Men kau hem «lus ook nog onder de groote mannen tellen. Hij over treft nog 5 centimeter in lengte koning Christiaan IX van Deneraarken, en 10 centi meter koning George van Griekenland. En echter kan noch zijn schoonvader, die l.Sl M. noch de koning van Griekenland, die 1.76 M. lang is, tot de kleine mannen worden gerekend. In de Times maakt iemand de opmerking, dat Zola door den Lord-inayoor en de be volking van Londen vol geestdri it ontvangen is, terwijl niet lang geleden een man gevan gen gezet werd, omdat, hij Zola's werken te Londen uitgegeven had. «Is dat een ongerijmdheid of wat anders vraagt hij. Lity Berties, de bekende en geliefde sou brette, had haar vacantie aan het meer van Genève doorgebracht. Toen zij reeds in den trein was gezeten, die haar naar Parijs terug voeren zou, vertoonde zich aan haar coupé een haar onbekend, net jonginensch. Hij bood haar een vau witte teenen gevlochten, groote mand aan met kostbare bloemen, onder de woorden«Ik ga ook naar Parijs en deze bloe men zullen onze kennismaking bespoedigen." Te Parijs aangekomen, stapte mademoiselle Berties in een voor haar gereedstaand rijtuig. De jonge man verzocht haar even te wachten, daar hij e mand met bonbons wilde laten vullen, daar de bloemen verwelkt waren. Toen de soubrette hem vijf minuten later terug ontving, kon zij niet nalafte haar met gezel haar verwondering te betuigen over de «lichtheid" van de mand. »Geen wonder," zeide de heer lachend, «onder de bloemen lagen 50 gouden remon toirs verborgen, waarvoor ik op deze wijze geen inkomende rechten behoefde te betalen." Voordat de soubrette iets antwoorden kon, had hij beleefd den hoed afgenomen en zich ijlings verwijderd. Eet geen «adellijk" wild; zonder eenigen twijfel is bedorven vleeseh het zij dan wild of niet schadelijk voor de gezondheid. Als ge hazepeper maakt en de hazen-boutjes in azijn legt, zoek er dan eerst de looden hageltjes uit, want bedenk, dat lood zeer ge makkelijk in azijnzuur oplost en dat azijnzuur- lood een zeer gevaarlijk vergift is. M. t. V. De koopman K. Weiszenburger uit Frank fort aan den Main, die onder den naam van Lainbertv aan liet hoofd stond eener fabrieks zaak in Brazilië, werd bij de jongste onlusten in dat land in hechtenis genomen. Hij be klaagde zich terstond bij den naastbijziinden Duitschen consul en verlangde schadever goeding. De consul herinnerde zich echter dat een persoon van dien naam indertijd uit Frankfort was gevlucht, nadat hy aldaar, als vertegenwoordiger de» firma Cockerill, zoo ongeveer een millioen mark had zoek ge maakt Met gevolg was, dat W. op verzoek van den Duitschen gezant te Rio uitgeleverd werd en in de vorige week, onder geleide van twee Brazilian nsche politic-agenten, te Hamburg aankwam. Een treffend voorbeeld van hondentrouw werd geleverd by den dood van den zoon van een Dresdener magistraatspersoon, dr. Hanel. die om het leven kwam bij de be stijging van den ,.Schrankëgel" in de Alpen. De overledene werd vergezeld door zijn hond, en bet trouwe dier bleef vier dagen lang bij het lichaam van zijn meester en lokte ten slotte eenige koeherders naar de plaats van het ongeluk. Ongeveer een maand geleden verhaalde een Fransch blad, dat men in het H5tei Di'eu, het grootste ziekenhuis te Parijs, een 18-jarig meisje, 210 naalden, -die zij tusschen Septem ber 1892 en Maart 1893 had ingeslikt, uit het lichaam had getrokken. Om deze naalden te verwijderen, had men twee dagen werk. 216 naalden te verorberen, is geen kleinigheid maar dat is nog niets in vergelijking met het aantal naalden, dat een 15-jarig Engelsch meisje, in den tijd van 5 maanden heeft in geslikt. Dat aantal bedraagt nl. 2000. Het meisje werd onlangs in het ziekenhuis te Chelmsford, in 't graafschap Essex, behan deld alle naalden werden uit het lichaam verwijderdbehalve van andere middelen, maakte men ook gebruik van een sterken electromagneet. "Sedert langen tyd reeds is de aandacht op de «naalden-eetsters" gevestigd. Het inslikken van naalden is een ziekelijke gewoonte, die men- dikwijls bij idiotemeisjes aantreft en die ook behalve naalden, vingerhoeden, kleine steentjes enz. naar binnen slaan. Hoe goed men de meisjes, die met deze manie behept zijn, ook bewaakt, zij vinden toch gelegen heid orn zich die voorwerpen te verschaffen. De ingeslikte naalden gaan van weefsel tot weefsel door het geheele lichaam. Hun «wan deling" duurt meestal een of twee maanden, somtijds wel eens een jaar. ten slotte komen zij bijna altijd aan de oppervlakte van de huid te voorschijnmen kan ze dan uittrek ken, alsof ze in een naaldeukussen gestoken waren. Niet altijd echter loopt de zaak voor de naaldeneetsters zoo goed af. Als een naald toevallig in een edel orgaan dringt, kan zij den dood veroorzaken; blijft zij in een ge wricht zitten, dan heeft dat dikwijls tenge volge, dat het been wordt aangestoken en langzaam wordt weggevreten. De zeeslang, de ijzerworm en de schildpad die zelfmoorden pleegt het edel drietal uit den journalistieken komkommertijd zijn thans verre overtroffen. In Amerika heeft men namelijk koeien-melkende karpers ondekt. Een farmer, die den naam draagt James Johnson en ergens in de nabijheid van Dela ware in Ohio moet wonen man en paard worden dus genoemd kwam tot de ont dekking, dat een zijner beste koeien eiken avond reeds uitgemolken naar huis terug keerde; hij koesterde argwaan tegen een zijner buren en verdacht hem, dat hij heimelijk de koe uitmolk. Op een goeden dag legde hij zich op dc loer, om den raelkdief te ontdekken. Zijn poging echter leidde tot geen resultaat; maar hij ontdekte tot zijn niet geringe verba zing,dat toch de melk reeds uit de uier verdwe nen was, Op ilea zelfden avond echter kon liij de lust niet weerstaan om nog een poosje in de rivier te gaan visschcn; spoedig kreeg hij beet en toen Johnson ophaalde, ving hij een prachtige karper, die hij onmiddellijk naar huis bracht en openmaakte. Hoe groot was zijn verbazing echter, toen hij in de maag van de viscb de melk -van zijn koe terug vond! De karper had waarschijnlijk eiken avond, als de koe een bad nam, de gelegenheid schoon gezien, om het beestje te melken, in welk boosaardig opzet hij door andere visschen trouw werd geholpen. Die het niet gelooven wil, leze slechts de laatste nummers van de groote Amerikaan sche bladen, waarin de geschiedenis met den meesten ernst en met een nog grooter ten toonspreiding van geleerdheid wordt verteld. Toen de wijnstok geplant werd, en de booze geest dit bemerkte, vroeg deze nieuws gierig: «Waartoe dient die struik?'' »l)e vrucht is even lieflijk voor 't oog als heerlijk van sn»uk", antwoordde de planter, «en inen kan er een drank uit bereiden, die het hart van den menscli verheugt." »ln dat geval," hernam de booze, «zal ik u helpen." En bij haalde een lam, doodde bet dier en liet het bloed in den kuil loopen. Hetzelfde deed bij met een leeuw, een aap en een varken. Aldus werden de wortel van den wijnstok besproeid. Sedert dien tijd wordt iemand, die uiterst maliwijn drinkt, zachtzinnig gestemd en goed geluimdwordt de dosis verhoogd, dan gevoelt hij zich een oogenblik schijnbaar sterk en stoutmoedig als de leeuw; maar drinkt hij dan nog meer, zoo duurt het niet lang, of hij wordt even boosaardig en dwaas als de aap. Indien hij eindelijk zijn drink- lust nog niet beteugelt, eindigt hij, met zich als het zwijn in het slijk te wentelen. Snelpersdruk van de Firma A. II. van CLEEFF Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 6