Donderdag 19 Oct. 1893. No. 4294. 38e Jaargang. Een uitvinding? De detective. Binnenland Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden f\. Franco per post f 1.1b. Advertentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer 10 Cents. Groote lettere naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iO Cents. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 KENNISGEVINGEN. Dienstneming bij de koloniale reserve. De BURGEMEE3TER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente, alle werkdagen, van 10 tot 1 uur inlichtingen kunnen worden ver kregen ten aanzien van vrijwillige dienstneming bij de koloniale reserve te Nijmegen. Amersfoort, den 17. October 1898. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag, den 25. October aanstaande, des namiddags te éen ure. Amersfoort, den 19 October 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. In het begin van Augustus ontvingen we een uituoodiging van een der groote bladen om een bezoek te brengen aan een stadgenoot, die zich tot den Hoofd redacteur van dat blad gewend had om geldelijke hulp ter voltooiing vau een door hem uitgevonden vliegmachine. We be gaven ons naar den uitviuder, B. G. Bouhuij3, wonende aan de Wolfersteeg, en brachten toen rapport uit. Het antwoord van de redactie van be doeld blad bleef een weinig lang uithet voorschot dat gevraagd werd, was groot genoeg om de zaak eens rijpelijk te overwegen en Bouhuijs zeker vau zijn zaak wendde zich, zonder daarvan aan iemand kennis te geven, tot andere bladen. Het noodzakelijk gevolg hiervan was, dat de zaak uitlekte en geen enkele redac tie zich meer in de bres wilde stellen, vooral om elkaar geen vlieg af te vangen Thans wendde Bouhuijs zich rechtstreeks tot ons en we willen pogen wat we kunnen. Bouhuijs is een eenvoudig werkman, een meubelmaker, die reeds jaren achtereen over zijn machine gedacht en er veel over gelezen heeft. Hg gaat van een ge heel ander systeem uit dan de velen wier pogingen om te vliegen alle mislukten. Feuilleton. Naar het Engelsch door S 7). „Wees een man!" sprak ik nu tot mij zelf. „Gij zijt naar hier gekomen, om een nieuw leven te beginnen. Wees een manl" En werkelijk kwam ik langzamerhand weer tot mij zelf. Toen ik, na verloop van eenige weken, gevoelde, dat de bekoring van de groote stad en haar verstrooiingen geen invloed meer op mij uitoefenden, beproefde ik het met een oud en afdoend middel met den arbeid. De voornaamste aanbevelingsbrief, dien ik be zat, was gericht aan den heer Erikson, chef van het aanzienlijkste exporthuis der Vereenigde Staten. Op een goeden dag begaf ik mij daar heen op weg. Mr. Erikson een eerwaardig oud heer. ontving mij, nadat ik mijn aanbevelings brief vooruit gezonden had, vriendelijk en gaf mij, zonder veel woorden er over te spreken, een betrekking, al was die dan ook tamelijk ondergeschikt, in zijn huis. Wat boteekonde ook een lessenaar meer, waar er zooveel honderden reeds werkzaam waren? Zooals men dat van Amerikanen verwachten kan, behandelden de klerken en het verdere per soneel, zelfs die van dezelfde afdeeling, mij ta melijk stijf. Ik trok mij daar bitter weinig van aan en des te minder, tiaar mijn buurman juist Zijn geheim verraadt hij natuurlijk niet; een ander zou er dan allicht profijt van trekken. Zijn theorieën komen ons volstrekt niet onhoudbaar voor; wat hij ons van zijn toestel meedeelde, is inderdaad goed overdacht en indien hij werkelijk een proef in het groot zou kunnen nemen dan wil het ons voorkomen, dat deze niet geheel mislukken zou, in ieder ge val de zaak tot een nadere oplossing zou brengen. Hoe dikwijls is het niet voorgekomen, dat een eenvoudig werkman iets heeft uitgevonden, dat aanvankelijk ieders lachlust opwekte, in den beginne} den man voor onwijs deed verslijten, maar dat, na jaren zoekens en probeerens, voltooid en verbeterd, een gansche ommekeer In de maatschappij heeft te weeg gebracht. Neemt James Watt; denkt om destoom- booten en spoortreinen; herinnert u de naaimachine, de bestuurbare ballons, de onderzeesche booten het „dolle idee" van Jules Verne de onderaardsche schietblaasbalg (thans verwezenlijkt voor postverkeer) en zooveel andere zaken. Bouhuijs heeft echter niet de middelen om zijn toestel af te makenwe zagen bij hem twee kolossale vleugels, van vogelvederen en zijde vervaardigd, onte genzeglijk van groote drijfkracht, doch deze hebben hem reeds menige besparing op zijn uit den aard der zaak gering in komen gekost. Hij vraagt nu f250, desnoods ter leen. Zoodra zijn toestel gereed is, wil hij een proef nemen in het openbaar; uit de entreegelden wil hg het geleende terug betalen. Wie helpt hem 1 Zijn er geen honderd personen te vinden die hem ieder een Rijksdaalder leenen willen Wat voor éen persoon een te groote som is, kunnen velen bijeenbrengen. Wie helpt? En wie weet? Bij Kon. besluit is met ingang van 28 October benoemd tot Burgemeester van Leus den G. J. baron Van Boetzelaer, Secretaris dier gemeente. op de anderen een loffelijke uitzondering maakte en ten minste meer met gebaren dan met woorden, daar hij merkwaardig weinig sprak van het begin af zich reeds vriendelijk tegen my gedroeg. Hij gaf mij ook het adres van het Boar- dinghouse, waar hij logeerde; ik verliet dan ook spoedig mijn hotel en werd zoo Bob's buurman. De aaneensluiting bij Bob bracht er het hare toe hij, dat ik in langen tijd niet meer tot mij zelf behoefde te zeggen„Wees een man 1" ter wijl ik eindelijk weder langzamerhand mijn kalmte terugkreeg. Op een goeden avond, kort voor het sluiten van het kantoor, had ik, om een order te kun nen uitvoeren, den bestelbrief van eenltaliaan- sche firma, daarop betrekking hebbende, noodig. Men verwees mij naar de afdeeling voor de in ternationale correspondentie en aldaar naar den correspondent voor het Italinansch. Terwijl ik door de afdeeling liep, was ik verbaasd, een tamelijk groot aantal dames onder het personeel aan te treffen en ook de correspondent, die ik noodig bad, was een dame, die m den uitersten hoek van de zaal aan net venster zat. Niettegenstaande zij met den rug naar mij toe gekeerd zat, kwam mij de slanke gestalte, in een grijs kleedje gehuld, bekend voor. Toen ik na derbij trad' en het meisje zich op mijn groet tot my wendde, zag ik in Het gelaat van Tbildaen schrikte ik hevig. Maar ook zy was verschrikt en met doodsbleek gelaat opgestaan, terwijl een groote zwarte plas hnar lessenaar overstroomde, tengevolge van liet omvallen vitn den inktkoker. Het duurde een geruime» lijd, eer ik in staat was, mijn opdracht te volbrengen, maar nog langer duurde het, voordat Thilda uit een kast, Blijkens een bij het Departement van Ko loniën ontvangen telegram is de nieuwbe noemde Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië, jhr. C. A. van der Wijck, den 16en October te Batavia aangekomen en heeft hij den volgenden dag het bestuur aanvaard. Gelijk we reeds kortelijks in ons vorig nummer meldden, overleed Zaterdag, inden ouderdom van 68 jaar aan de gevolgen eener beroerte, het lid der Tweede Kamer dr. A. L. H. Poelman Sedert 1858 was hij predi kant te Noordbroek, welk ambt hij tot zijn dood vervulde, niettegenstaande hij, tenge volge eener oogziekte, het gezichtsvermogen verloren had. Behalve zijn werken op kerkelijk en gods dienstig gebied, schreef hij vele artikelen in de Prov.'Gron. Ct. die alle van zijn geavan ceerde richting en groote humaniteit getuigen. II ij was een der welsprekendste redenaars der Kamer, naar zijn adviezen getuigden meer van goede ideale bedoelingen dan van prac- tischen zin. lu zijn geestelijken arbeid werd bij ter zijde gestaan door zijn dochter, die onder zijn dicté schreef en hem voorlas, ook de parle mentaire bescheiden. Verscheidene weduwen en weezen v; burgerlijke ambtenaren schijnen niet eens ie weten, dat er een pensioenfonds te hunnen behoeve bestaat. De Staat, die hun pensioen verschaft, doet hen ook nog opsporen, en het bestuur van genoemd fonds heeft het daar mede het vorig jaar zeer druk gehad. Uit het onderzoek is gebleken, dat van de 1840 burgerlijke ambtenaren, van 1868 tot tot en met 1890 overleden, slechts 760 zijn, wier nagelaten betrekkingen zich voor pen sioen aanmeldden. De kolonel-commandant van het Koloniaal werfdepot te Harderwijk, G. J. Hofstede Crull, heeft pensioen aangevraagd. De algemeene vergadering van den Neder- laodschen Bond voor Landnationalisatie is voorloopig bepaald op 15 November a. a., en zal te Leeuwarden gehouden worden. Dat het aantal candidaten-hool'donderwijzer buitengewoon groot is, blijkt mede uit het feit, dat voor de vacante betrekking van Hoofd der school te Heteren zich 80 sollici tanten aangemeld hebben. Deze betrekking geeft f800, met woning en tuin, benevens f 100 als toelaag voorhet schoonhouden W. C. DIJKGRAAF, Horloger. Langestraat 16. dicht bij haar lessenaar den brief te voorschijn had gehaald. Het was mij echter niet mogelijk, in het bijzijn van zooveel vreemden, die de oogen op ons gevestigd hielden, een verontschuldiging te stamelen, dat ik haar zoo had doen schrikken. Ik maakte dat ik wegkwam. Dit voorval moest snel van kruk tot kruk door het geheeie gebouw bekend zijn geworden want op weg naur huis vroeg Bod mij, hoe ik toch zoo onhandig had kunnen zijn, om den inktkoker van het schoone meisje om te wer pen en haar zulk een schrik aan te jagen. Ik haalde verlicht adem, dat men zulk een eenvou dige verklaring voor de zaak gevonden had en lachte, zoo goed en zoo kwaad als het ging, met Bob mee, terwijl ik verklaarde, het zelf niet te weten. „Dan weten wij het beter," antwoordde hij. ,,'t Is eenvoudig het gevolg van den indruk, dien het schoone meisje op u maakte. Ons allen is hetzelfde overkomen, behalve dat wij niet zoo ongelukkig waren, ook nog haar inktkoker om te werpen. Toen zij hier voor een maand in dienst trad, werden de jongelui allen verliefd op baar en voerden zulke dolle dingen uit, dat het huis Erikson het slechts aan "het verstandig op treden van de jonge dame te danken heeft, dat hot niet in een gekkenhuis is veranderd." Ik moest wel een opmerkzaam toehoorder zijn, dat Bob, die anders zoö karig was met zijn woorden, nu zooveel sprak. Zoo kwam ik te weten, dat Thilda bij haar zuster, een weduwe, woonde, der Secretarie. Een jaar of wat geleden wa ren voor dezelfde betrekking slechts 5 solli citanten. Een kapitein der infanterie wiens dood uit Atjeli wordt gemeld, is, blij kens een te's-Gra- venbage ontvangen bericht, doodgeschoten door een onder zijn bevelen staanden tweede luitenant van dat wapen, die zich daarna van het leven beroofdde. Men spreekt van een vrouwen-percara. Vojgens de pas verschenen gerechtelijke sta tistiek over 1892 bedroeg het aantal beklaagden voor de arrondissements-rechtbanken 21320 of 1 ep 219 van de bevolking, tegen 1 op 238 in 1891. Onder de behandelde zaken waren 3595 of 20 overtredingen, meest wegens bedelarij of landlooperij. Van de beklaagden waren 2483 vrouwen, daaronder 204 beneden de 16 jaar, van de mannen 1261 beneden de 16 jaar. De 1465 beklaagden beneden 16 jaar stonden grootendeels terecht wegens diefstal en strooperij. Van de 157 verzoeken om gratie zijn 23 geheel of gedeeltelijk ingewilligd, 124 afgewezen en 10 nog in behandeling. Tot afgevaardigden, leden van het bestuur van den Algemeenen Nederlandscheu Wielrijders Bond, zijn gekozen door afdeeling II (Utrecht) de heeren: J. B. M. van Galen, W. E. L. K. Andrau en F. D. Henny. Tot stemgerechtigden ter algemeene vergade ring werden gekozen de heeren H. Gerlings, G. Witteveen Sr„ J. P. v. d. Pol, J. van Selms. H. J. D. van Winsheijm en J. Lippman. Als een bewijs, hoe groot het aantal sollicitanten zelfs voor een geringe betrekking, tegenwoordig Ï3, kan strekken, dat voor bode van het gerechts hof te 's-Hertogenbosch waaraan in het geheel een bezoldiging van f400 is verbonden, zich tot Maandag niet minder dan 101 sollicitanten heb ben aangemeld. Welk een men mag, met 't oog op som mige feiten, wel zeggen: schrikbarenden om vang het bezit van buitenlandsche fondsen hier te lande heeft, kan men eenigszins afleiden uit het feit, dat alleen te Rotterdam door den gede legeerde der „Zuid-Italiaansche Spoorwegmaat schappij" 62138 obligatiën zyn geverifieerd, dus voor een nominale waarde van ruim 31 millioen francs. En dan heeft die gedelegeerde bovendien ook te Amsterdam en te 's-Gravenhage (misschien ook nog elders in ons land) zitting gehouden. Tengevolge van den in weerwil van den, ver laagden accyns, steeds toenemenden zoutsmok- kelnandel in Noordbraband zijn te Ulvenhout vier, te Ginneken twee en te Strijbeek vier vaste rijksambtenaren geplaatst. die sedert een'gen tijd ziekelijk was. Ten minste zij zag er zeer lydend uit, volgens de vrouwe lijke correspondente voor het Spaanscb, die de beide zusters een bezoek had gebracht. Ik wist nu ook, dat Hogmann dus indertijd alleen ver trokken was. Had de goede Bob eens kunnen vermoeden wat er in mij omging, terwijl ik schijnbaar kalm naar zijn woorden luisterde! Den volgenden dag bleef de lessenaar van de Italiaansche correspondente ledig en in plaats van zy zelf, kwam er een brief voor Mr. Erikson, waarin Thilda om redenen van dringenden aard onmiddellijk ontslag vroeg. Toen dit op de bureaux bekend werd, trof mij de verontwaardiging van allen, daar zij mij buiten twijtel als de oorzaak van het geval hiel den. Des middags liet de chef mij bij zich ont bieden. Hij moest van mijn ontmoeting met Thilda gehoord hebben, want hij viel onmiddel lijk met de deur in huis. „Hoe verklaart gij deze zaak, mijnheer Stein?" vroeg hij kortaf. Ik vermande mij en sprak„Ik wil niet ont kennen Mr. Erikson, dat bij den overtocht naar hier tusschen juffrouw Selkow en mij een ont moeting heeft plaats gehad, die hm juf frouw Selkow aanleiding schijnt te geven om mij te ontwijken. Ik geef u echter de verzekering, dat juffrouw Selkow volstrekt niet daarin be trokken is, wat haar eer betreft „Zijt gij dus de schuldige „Ik geloof niet, dat ik ooit te kort geschoten ben in mjjn achting voor de jonge dame het is eenvoudig een misverstand." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1