Advertentiën. STADSNIEUWS. Woensdag de» 2ö October des namiddags ion 1 uro sail do Uouioontora&d van Amersfoort eonoopon» bare vevgadcring houden waarin do punten van be handeling zijn 1. Voorstel tot het aanschntlfcn van een micros coop, ten dienste der keuring van vee en vleesch. 2. Rekest van den dirootcur der goiuccntcrcini- ging, J. It. Jorisseu, om verhooging zjjuer jaarwedde. 3. Hok est van don keurmeester der viseh, L. Kamos, om verhooging zijner jaarwedde. 4. Advies van Hurg. en Weill, op hot verzo k van don dirigoorend ollieier van gezondheid, chef van den militairen geneeskundigen dienst,om verbetering «Ier hestrut ing van den weg van de Stcononbrng naar den I loo vela kers trnat weg. f>. Kok est van do muziekvoreeniging „Caocilia" om subsidie. fl. Hegrootingen van de dienstdoende Schutterij van liet llurgerweeshuis, hot Burgerlijk armbestuur, dienst 1894, met ontwerp besluit tot toekenning van subsidie nun laatstgenoemde instelling. 7. lieiuemto-begrooting, dienst 18S44L 8. Missive van dc Kamer van Koophandel in zake de ondersteuning van hiuir adres, ten luiuzimi dor plaatsing van het Contriud-Spoorwegstutio». Benoeming van een heelmeester bedoeld bij het raadsbesluit van 28 September 1898. 10. le Aanvulliugs-kohier van don Hoofdelijkou omsluit, dienst 1898. togen 11 I den Kerkora Oude Maiinei l)s. linger ur kwamen oud-loden en leden van d l'insdagochtend in liet Diaconie innen- en Vrouwenhuis, om hot gouden •en plechtige bijeenkomst te gedenken. 1', M. liraswinckel, de oudste predikant der He, sprak in de feestelijk niet vlaggen, bloo- i spreuken versierde Vrouwenzaal, uo l'eeste- toe, Na een welkom te hebben toegeroepen nnn ue gastelingen, die ellen het voorrecht mochten genieten tegenwoordig te wezen, al waren onder non ook zeer ouden en zwakken, aan do Diakonen, anu den Vader en do Moeder van hot gesticht, word gezongen Ps. 103; 1. Daarop richtte de Leeruur zich uitsluitend tot dc oudjes. Hjj wees op de grootc voorrechten, die hun ten deel waren geworden, daar hulpbehoevend leven leidt, én dikwijls én lichamelijk èn zedelijk ondergaat in den strijd om het bestaan. Keu stille hulde werd gebracht aan het edel tweetal dat het initiatief tot de stichting heeft genomen, ils. Vu» Hoorn en don hoer A. D. Methorst, Spreker spoorde do gastdingen tuin om elkaar het leven aangenaam te maken, en elkaar te helpen en te steunen; want hierdoor „wordt dit „Te huis" een „UoiUluib." wijl (Lid Zijn zegen gebiedt waar liefde en waar geloof worden gevonden" en hoopte, dat het kapitaal \an lieverlede zou aangroeien, zoodat de iiiri' luing bij huur 100 jarig bestaan, zich zelve go- heel zou kunnen helpen, huiten bezwaar van de Int de spreuk, „zij diogelooven, haasten Ann de St. Gallen-gaardenmarkt waren Dinsdag aangevoerd 22.» paarden 00 veulens en 15 hitten. Bij zeer levendigen handel be steedde men voor paarden fW a f 400, voor veulens f 60 a 120 en voor hitten/'40 it ƒ130. Vreemde kooplieden kochten veel anderhalf- iarice paarden, ter verzending naar Duitsch- lanu. In jaren werd de markt niet zoo druk bezocht. Bij de Maandag, teu behoeve van hot Militair hospitaal alhier, gehouden aanbestedingen waren minste inschrijversvoor de aardap pelen G. van Nieuwenhuizen, te Amersfoort, voor 1'1,95 per H. L.voor de boter B. M. C Mantz te Amsterdam, voor f 1,18 per kilo; voor de kruidenierswaren H. Azijnman, te Amersfoort, en wel rijst A f 0.4i. gort it 0.10, zout ti f 0,0575, havergort f 0,18, groene zoop it f 0,45, azijn it 10.04; P. N. Koppen, te Amersfoort, voor wittebrood f0,12s per Kilo; T. W. Bonte, te Amersfoort, steenkolen en cokes a f 11,50 per 1000 Kilo, turf a f0,55 per 100 stuks. Het wasschen der linnen goederen werd, onder nadere goedkeuring, gegund aan mej. de weduwe Kilian geb. Schoenmakers, alhier. We meenen in veler belang door te herinneren, dat doon tc handelen Directie der ..zjj, die jcsht orden rel." Vervol- dank toegebracht en Zijn zegen ingroeien nvi i' deze vriendelijke inrichting. Siu inde werd nu gezongen Ps, 72: 11, l>». 11. ,1 ter Huur I>omen\j (Ds. Iinmink was door ziekte verhinderd) sjiruk daarop nog oen kort en hartelijk woord, naar aanleiding van de in de zaal opgehangen spreuken„Tot hiertoe heeft God ons geholpen," de uiting van het vorledonc, en „Loof den il. er niyne ziel" die van het tegenwoordige, tem ;d le dorde spreuk „Leer ons onze dagen tellen, opd.it w ij eni wijs hart bekomen" een bede voorde No deze stichtelijke bijeenkomst werd het gebouw bezichtigd en den gunsehen dag melden zich bozno- De gastelingen werden keurig onthaald on ver heugden zich klaarblijkelijk in het. drukke bezoek. Voegen we bij onze goede wcnschcn voor do zoo nriige instelling de mededeel ing, dat het gebot nog enkele dagen in feestdos blijft en een bezoek up Imogen prijs wordt gesteld. Dc ^kapitein-adjudant J. Doornbos, van het 5c regiment infanterie, wordt eerstdaags be vorderd tut majoor. Kapitein J. Bruining, van bet 5e regiment infanterie alhier, beelt overplaatsing verzócht naar bet 7e regiment van dut wapen. De le luitenant M. Grondhout, thans ge detacheerd bij de Rijschool alhier, wordt 1 November ingedeeld bij het depot-escadron van het le regiment huzaren, nier in gar- De le luitenant F. G. Holïrnanu is van het Ge naar het De regiment infanterie overge plaatst en wordt ingedeeld bij een der batal jon.- hier in garnizoen. Dinsdagnacht word de hoornblazer H., van het regiment infanterie, te Amersfoort in garnizoen, door de Politie slapende gevonden in een vrachtwagen staande aan den Vleu- teiisclienweg te Utrecht. De deserteur is naar de Hoofdwacht te I"trecht en van (laar naar zijn garnizoen te- niggeleid. De Commissaris der Koningin in dit gewest heeft bepaald, dat de reeds door ons mede gedeelde verloting, te houden door Directrices der Naaischool voor Protestantsche meisjes, I bestaan uit duizend 'oten, tegen den prijs i K/,1 i,.i Z!lj worden gehouden m H. rr ter van dit jan De heer .1. F. Prikken, leeruur aan de I I. J'., S. alhier, is benoemd tot lid der examen commissie voor de middelbare akten in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaart kunde en boekhouden. Onze stadgenoot de heer F. J. Visser beeft met gunstig gevolg afgelegd het litterarisch- tpatliematisch examen. Ter vervanging van den heer J. J. deKo- iiingh is naar hier overgeplaatst de heer 13. Upincyor, landmeter 2e klasse te Assen. Ilollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij bepaald is, dat aan haar stations op Zon en erkende Feestdagen slechts van 's ochtends 8 tot '10 uur bestel- en ylgoederen worden aangenomen. Jir is verder bepaald, dat de bestelgoederen, die op Zon- en erkende Feestdagen ten ver voer zijn aangenomen, slechts dan op die dagen besteld worden, wanneer zij als spoed bestelling ten vervoer zijn aangeboden er. dat bestelgoederen, die op den dag, een Zon- of Feestdag voorafgaande, zijn aangenomen, op den daarop volgenden Zon-,of Feestdag op de voormelde stations besteld worden, voor zooverre zij met de oerstaankomende treinen ter bestemmingsplaats worden aangevoerd. De bestel- en hulpbestelkantoren in de steden zijn op Zon- en erkende Feestdagen gesloten- Op het hiervoren bepaalde kan uitzondi worden gemankt. voor alle goede van sneeuw, vorst, belangrijke storingen in den dienst, ol'bij buitengewoon druk vervoer. Dc heer J. G. de Jager, de gunstig be kende confiseur „bij de Krommestraat" kondigt iu dit blad de ontvangst aan van luxe-doosjes, inderdaad keurig vau uitvoe ring en zeer geschikt voor het doel. Zoo'n kistje, gevuld niet echte Janhagel of Grovedirk specialiteiten van den heer De Jager is voor velen ongetwijfeld een hoogst aangenaam geschenk. En ver dwijnt de inhoud ook al spoedig, het sier lijke doosje blijft een aardig souvenir. Wat eveneens wel vermeld mag worden is, dat de doosjes hier te lande gemaakt zijn. ..loring ingeval Gemengd Nieuws. Dr. Van Kmbden te Utrecht, die op last der justitie de taart heeft onderzocht, waar van Zondag 1 October een aantal bruilofts gasten aldaar hadden gegeten, waarna zij ongesteld zijn geworden," heelt verklaard, dat hij daarin geen spoor van vergif heeft ontdekt. De ongesteldheid der feestvierenden moet dus een andere oorzaak gehad hebben. Door een jager te Dalen is in het veld ge vonden een dubbele haas, zijdelings aan 'el kander gegroeid, met twee koppen, vier ooren, vier achterpooten en twee staarten. Asser Crt. Ter waarschuwing van anderen deelt men het volgende mede: Een als heer gekleed persoon kwam dezer dagen 's avonds half elf in de Van der Heist- straat to Amsterdam in eendelicatessenwinkel, kocht iets en reikte oen toegevouwen munt biljet van f 10 over, waarvan hij geld terug ontving. Het was op dat oogenblik zeer druk in den winkel, zoodat men het muntje niet openvouwde, 's Nachts, bij het sluiten van den winkel, bleek het slechts de helft van een muntje te zyn. Ook voor zulke praktijken dient men op •/.iju hoede te wezen. Te E'st is weder een toovergescliiedenis aan de orde. Een bejaard man, die reeds geruimen tijd sukkelde, werd door een won derdokter voor betooverd verklaard; een vrouw, die het gezin veel bezocht, werd als de heks aangewezen en aangemaand, den patient te «zegenen," waaraan zij ten slotte gehoor verleende. In weerwil daarvan is de man echter toch overleden. Kenwielrijder uit Rotterdam roed met bijna onge looflijke snelheid over den IJselmondsehen weg tot hij plotseling tegen een paar klompen (tan- reed. die een boer op den weg had laten staan, waardoor hjj hals over kop bij een kleermaker, die voor zijn woning suit te werken, onder de tafel terecht kwam. Deze tuimelde onderste boven; hierdoor schrikte zijn vrouw zoo geweldig, dat rf mi bid koffie, dien .ij opgeschonken had, uit haar handen liet vallen, met het treu rig gevolg, dat de inhoud op het lichaam van den slapenden hond terecht kwam, die deerlijk vcrbraiTu, vreeselijk jankend de deur uit vloog, waardoor een buurvrouw, die bezig was spek te bakken, zoo vreeselijk schrok, dat zij de pan uit haar handen liet vallen en een schoorsteenbrand deed ontstaan. Op haar luid geschrei kwamen twee mannen toesnellen, die zich op hot dak be gaven om don brand tc blusschen; door den vreeselijken rook had een dier mannen het on geluk van het dak, der natuurlijk mot zeer hoogc woning te vallen, en kwam in het kip penhok van een daarnaast wonenden boer terecht, die woedend naar buiten kwam stormen, den man bij den kraag vatte en hem op een pak slaag onthaalde, dat de andere zich zoo maar niet liet welgevallen, zoodat een vreoselijke wor steling ontstond die daarmee eindigde, dat de veldwachter, geholpen door eenigen bij het spek takel tegenwoordig zijnde personen, beiden in het arrestantenhok stopte. Si non e vero. Bij den overvloed van boomvruchten kan het zijn nut hebben mede te deelen hoe appels een geheel jaar kunnen bewaard worden. Zuiver zand wordt goed gedroogd en de bodem eener kist of van een vat wordt eenige c.M. hoog met het zand bedekt. Nu legt men mooie, onbeschadigde appels op liet. zand, maar zorgo er voor, dat ze elkaar niet raken. Tusschen die appels en eenige c.M. daarboven komt weer zand, dan weer een laag appels en zand en zoo verder, tot het vat vol ts; eindelijk een laag zand. Het vat wordt dichtgemaakt en op een droge plaats bewaard, waar vooral de vorst niet kan doordringen. Het ooft wordt steeds eerst kort vóór het gebruik er uit genomen, want reeds na twee of drie uur wordt het in de vrije lucht zwart. Het verliest bij deze manier van bewaren niet aan smaak en geur. De oude Dumas is voor zijn nu ook reeds grijzen zoon, na zyn dood, nog steeds een zorgdragend vader. Van de 300 deelen. die Alexander Dumas père geschreven heelt, zyn er enkele nog altijd zeer sterk verkocht; telken jare zetten'de boekhandelaars nog 10000 exemplaren van de Trois Mmtsquetaires en 5 a 0000 van Montr, Chrislo van de hand. In het geheel trekt de jongere Dumas uit liet kopijrecht vafi de boeken van zijn vader jaarlijks nog 30 a 40 duizend franc. De piano-virtuoos Paderewski heeft ver klaard, dat hij zich dagelijks 15 tot 10 uur oefent. Eens, het was te New-York, had hij in nauwelijks meer dan acht dagen, acht ver schillende programma's ingestudeerd, waar voor hij soms 17 uur per dag studeerde. Altijd oefenen is het wachtwoord, om de vingers lenig en liet geheugen wakker te houden. Uitspanning zoekt hij in hot biljart spel, waarvan de kunstenaar een groot lief hebber moet zijn. De Russische censuur heeft eindelijk ver- lol' gegeven tot liet opvoeren van Schiller's «Wilhelm Teil" welk stuk tot dusverre ver boden was. Het. beroemde drama zal nu eer lang te St. Petersburg en te Moskou voor liet eerst worden vertoond. Dinsdagochtend om 10 uur overleed, in den ouderdom van 85 jaar, op zijn kasteel „La Foret" bij Montargis, maarschalk De Mae-Mahon, oud president der Fransche Republiek. Charles Gounod, de Töjarige componist van de zoo populaire opera „Faust", is Dinsdag in zijn villa tc Saint-Cloud overleden. De La Plata Zeitung vertelt, dat jaren ge leden een Duitscher welke zich in Gran Chaco-gebied vestigde, zijn woning versierde met portretten van Friedrich 111 en van Bismarck. Op zekeren dag bezochten hem twee Paraguayaansche schoonen, die nauwe lijks de beide portretten hadden gezien of vol verbazing deze voor heiligenbeelden verklaar den. Vooral de «witte heilige met het kruis en het groote mes" maakte indruk op hen. Allo tegenspraak, alle verklaring, (fat de «witte" Bismarck heette, hielp niets. Toen ik later na eenige dagen afwezigheid terugkeerde, vertelt de Duitscher, vond ik voor mijn rancho kaarsvlekken. Ik ondervroeg mijn bediende, die verklaarde, dat de beide vrouwen teruggekomen waren omdat een barer verwanten ziek was, en zij, nu geen geneesheer noch heilige redding hadden gebracht, het eens met den nieuwen heilige wilden beproeven. Zij hadden daarom kaar sen gebrand ter eere van den witten heilige. Ongeveer drie weken later bezochten de beide vrouwen mij. Zij verklaarden vol vreugde, dat haar bloedverwant genezen was en de «San Biman" dit wonder had verricht. Dringend smeekten zij mij, haar toch het hei ligenbeeld af te staan, zij zouden er een al taar voor oprichten en alles geven wat zij hadden. Wie kon zulke smeekingen weerstaan? Ik stond haar Bismarck af', die vol zorg naai- zijn nieuwe plaats van bestemming I werd overgebracht, waar hij zeker nog vele I wonderen zal hebben verricht. ITet officierskorps van een klein garnizoen stadje kreeg dezer dagen twist, met den eenj»P' rcfltiiuriitie'.ioudcr, dien het studjo bezat n„ restauratiehouder weigerde daarom, de oHicier2 langer bij zich aan tafel te hebben Nu. dat beurt meer, maar het gevolg is niet altijd zL sinister. Dc courant toch, welke dat garnizoen stadje bezit, schrijft „dat de officieren zich than» door de vrouw van den cantine-bans moeten laten koken." Een Chineesch koopman le Honkong, ver- slaaf'd opiumschuiver, gaf in tegenwoordig, heid van vele personen, te kennen, dat lffi die slechte gewoonte gaarne zou atleeren Iemand uit het gezelschap nam aan hem té genezen en toen de koopman toestemde spoot hij hem morphine in. Sinds eenigen tijd schuift de Chinees geen opium meer maar hij is nu verslaafd aan de morphine De man, die hem genezen had opende een inrichting, waar men - zooals hij bekend maakte het opium schuiven kon afloeren De zaken gingen goed, de inrichting moest uitgebreid worden en de man verdiende veel geld. Het gevolg daarvan is evenwel, dat het misbruik zóo sterk toegenomen is, dat de regeering het noodig oordeelde te bepalen dat voortaan morphine slechts op bevel van van een geneesheer geleverd mag worden. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 12 Oct. CornelisGerrit,z.van Cornelia Oelp. 13 Oct. Hermanns, z.van Bernard us Kraanen en Catharina Collet. 15 Oct. Franciscus, z. van Wilhelmus van Haazel en Wilhelmina Meijer. 16 Oct. Johannes, z. van Jan van Dijkhuizen en Grietje Tuithof. Frederik Maarten, z. van Gerrit Johannes Josephus Lagerwaard en Elisabeth van dor Kainp. Johannes Anto- nitis, z van Dirk van Bavneveld en Hendrika van der Last. Maria Hendrika, d. van Pieter Johannes Goedhals en Janna Elisabeth de Boef. Klazina Hendrika, d. van Gerrit Jan Koot en Maria Catharina Rietbergen. Wilhelmina Johanna en Maria Francisea, twee d. van Franciscus Hendrikus van Ha- mersveld en Anna Maria Heere.Jacomina, d. van Cornelis liauer en Jacoba Ruitenberg. 17 Oct. Annetje, d. van Lubbartus van dé Biezebos en Catharina de Graaf. 18 Oct. Jacoba Catrina, d. van Jan Kaljee en Johanna Cornelia Koerman. 19 Oct. Rutgerus An- tonius, z. van Hermanns van Arnhem en Gijsberta van Doorn. Geertruida, d. van Hermanus van Koot en Aartje van Dijk. ONDERTROUWD: 12 Oct. Cornelis Bon zei en Roelofvina Klara van de Bijtel. 18 Oct. Philip Troulder en Befje Aronson. 19 Oct. Jacobus Hermanns van Manen en Geertje van der Heijden. Jan Hoflanden Cornelia van Doorn. GETROUWD: 18 Oct. Hendrik JanMorre en Rika van Ree. Gerrit van Nieuwen- huizen en Marie Johanna van Dijk. 19 Oct. Jacob Jenezon en Johanna Sophia Kilian. OVERLEDEN13 Oct. Hermanus Craanen, 53 j. echtg. van Itoolofje van Boveneind. 14 Oct. Cornelis Riegen, 4 j. llendrikus Johannes Husken,3ra,15Oct. Daniel Antonie Melder, 67 j. echtg. van Antje van Barnc. Joseph Charles Middelman, 2 j.16 Oct. Henri Pliilippus Theodoras Hendriks 1 in. 17 Oct.. Antonius Wilhelmus Willenise, 9 m. Reyer Beek 29 j. echtg. van Meena Oostman. Gevonden op den openbaren weg: Een bos sleuteltjes met 2 koperen slootjes. Een stalen rozenkrans. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. Ondertrouwd Ph. troulder B. ARONSON. A.m kusfoORT, 19 October 1893. Getrouwd: C. T. POORT en C. G. van Tl IIEL die, mede namens wederzijdsche familie, dank betuigen voor do ondervonden belang stelling. Haarlem, 19 October '93. V Getrouwd: JACOBUS JENEZON f.n JOHANNA SOPHIA KILIAN die, namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de menigvuldige blijken van belangstelling ondervonden. Ameuskooht, 19 October '93. V Do Hek» en Mevrouw VERSTEEG!!— XiËMins Rn,is, bedanken voor de blijken van belangstelling hij de geboorte hunner Dochter ondervonden. Ameuseookt, 17 October 1893. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht, Vrijdag $0 October.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2