Maandag 23 Oct. 1893. No. 4295. 38e Jaargang. Een feest. De detective. Binnenland FIRMA A. Uitgave H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag-en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Franco per post fi.ib. Advcrtentiën16 regels 60 Cents.; elke regel meer lü Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel '25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. B\j advcrtentiën buiten dc stad worden do inoaescuringskoston in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortogracht, Wijk B. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel Er is haast geen instelling hier ter stede, die zich zoozeer mag verheugen in de on verdeelde sympathie als de Anna Pau- lowna Bewaarschool, waar aan kinderen van minder bedeelden uitstekend onder wijs gegeven wordt en waar zij, die meer met aardsche goederen gezegend zijn, onder allerlei vorm toonen, dat ze gaarne iets missen willen en bewijzen, dat ze school en leerlingen een goed hart toe dragen. Donderdag werd, in het Gemeentehuis alhier, een vergadering gehouden van leden der Anna Paulowna Bewaarschool. Deze vergadering, door het Bestuur bijeen geroepen, had voornamelijk ten doel, om de wijze te bespreken waarop het vijftig jarig bestaan der school zal worden her dacht. Mr. J. van der Leeuw, die reeds ge durende dertig jaar deel uitmaakt van genoemd Bestuur, schetste in een uit voerig verslag de lotgevallen der inrich ting sedert haar ontstaan. Opgericht ten gevolge van een besluit door-het Depar tement „Amersfoort" van de Maatschappij tot Nat van 't Algemeen genomen, ter gelegenheid van haar vijf en twintig jarig bestaan, had de school in den aanvang met zeer vele moeilijkheden te kampen. Dank zij den volhardenden arbeid van hen aan wien eerst de voorbereiding, later de uitvoering werd opgedragen, dank ook hen die aan de onderneming hun fiuan- ciCelen steun verleenden, werden dez moei lijkheden gaandeweg overwonnen. Toch is met het oog op dat begin, de vraag gewettigd „Wie had vijftig jaar geledeu gedacht, dat. de school, die op 6 Decem ber 1843 op zoo kleine schaal werd ge opend en een zeer onzekere toekomst tegemoet ging, eenmaal in den toestand zonde komen, waarin zij nu verkeert?" i Begonnen met 21 leerlingen, die met 'moeite in het daarvoor gehuurde lokaal konden opgenomen worden, wordt thans aan 225 kinderen in eigen lokalen, die s?-daarvoor de noodige ruimte aanbieden, ^.onderwijs gegeven. Begonnen meteen "y.; budget van f400, kunnen thans uit de mid- Feuilleton. Naar het Engelsoh door S "8). 1 „Waarom hebt gij dat dan gisteren niet uit den weg geruimd?" i „Dat kon ik onder die omstandigheden moei lijk doen." „Ja, dat is zoo!" „Mijnheer Erikson I Het gekcole personeel neemt f het mij kwalijk, dat ik zij het ook onsehul- dig de oorzaak geweest ben, dat juffrouw Selkow nu haar ontslag gevraagd heeft, waar door zij missehien haar bestaan verliest. Als zij besluiten kon, op haar aanvraag om ontslag terug te komen als ik van hier wegging...." ,,'tls goed Mr. Stein. Morgen zal ik u weder lier laten komen." Toen ik den volgenden dag wederom in het abinet van don chef kwam, was daar ook me- rouw Posana, een Crcoolsche. Toen ik binnen- rad, brak zij haar van levendige gebaren verge eld gaande redo af. Mr. Erikson wenkte mij naderbij te komen en prak vervolgens „Ik krijg daar juist de tijding, dat juffrouw elkow gisterenoelitend haar woning verlaten soft, zonder haar adres aehter te laten. Zij wil .is niet, dat haar adres bekend zij."'Hij zweeg delen de jaarlijksche onkosten, tot een be drag van circa f1000, worden bestreden. Met dankbaarheid werd dan ook gewag ge maakt van den steun, dien de vereeniging van zoovelen ondervindt. Op een toenmaals aan Z. M. koning Willem II gericht verzoek om de school te mogen noemen naar Zijne gemalin, Koningin Anna Pauwlowna, en zoo dit werd toegestaan Haar te verzoeken Be schermvrouw vau de school te willen zijn, werd niet alleen goedgunstig beschikt, maar bleef II. M. ook gedurende Haar geheelen leven de inrichting zoowel moreel als financieel krachtig steunen. Ook van Z. K. II. Prins Hendrik dei- Nederlanden mocht de school sedert 1871 krachtigen steun genieten. Tal van ingezetenen bleven niet in gebreke tot oprichting en instandhouding medc- tewerken. Zeker zou uiet aan de bedoeling de milde gevers worden voldaan, indien hier werd uiteengezet wat ieder hunner in het belang der school deed. De ijver en de toewijding waarmede oprichters en be stuurders voor de belungeu der inrichting werkzaam waren, is uiet genoeg te waur- deeren. Zij vinden daarvoor hun loon iu hetsteeds uitbreiden van den kring waarin zij nuttig kouden werkzaam zijn. Meer en meer bleek hoe noodzakelijk het was, om, wilde men vooral bij kindereu van minder met aardsche middelen bedeelde ouders, die door den strijd om het bestaan aan hun kinderen Blechts de hoogst noodige zorg konden besteden, het te volgen lager onderwijs eenigszins vrucht baar maken, daaraan voorbereiding in goed ingerichte besvaarscholen te doen voor afgaan. De voorbereiding, die de kin deren o a op de Anna Paulowna Be waarschool genieten, blijft van invloed op hun volgend leven en dit wordt dan ook door alle hoofden van scholen gaarne er kend. De mate van voorbereiding, die vooral afhangt van hen die de school lei den, mag, dank zij de uitstekende wijze waarop dit door het hoofd dei school mej. H. M. Schermer geschiedt, zeer vol doende genoemd worden. Blijkt uit een en ander, dathettegen- woordig Bestuur dankbaar is voor den steun dien zij van vele zijde ondervond, voldaan kan het zich nog niet noemen. Vooral de financieele toeataud baart nog altoos zorgen. Is het ook al gelukt door de grootst mogelijke zuinigheid (voor liet voorberei dend onderwijs aan 225 kinderen wordt toch slechts circa f 1000 per jaar betaald) uit de jaarljjksche inkomsten de uitgaven te bestrijden, het valt niet to ontkennen, dat hetgeen zeer gewenscht is niet kan verschaft worden, dat de inkomsten dei- school zeer wisselvallig zijn en de eeue of andere buitengewone uitgave altoos dreigt het met zoo veel moeite verkregen evenwicht in gevaar te brengen. Het in het leven roepen van een fonds waaruit vooral buitengewone uitgaven zullen kunnen bestreden worden, schjjnt het bestuur het beste middel om aan dien ongevvcnschten toestand een einde te maken. Het daartoe door liet Bestuur gedaan voorstel werd door de leden met iugeuomenheid begroet en besloten het Bestuur te machtigen de noodige stappen tot het bijeenbrengen van een dergelijk fonds te doen. Nadat door den voorzitter, onder in stemming van alle aauwezigen, den heer mr. J. v. d. Leeuw was dank gezegd voor het door hem uitgebracht verslag eu al hetgeen door hem in 't behing dei- school is gedaan, werd de vergadering gesloten. We behoe/en hier wel niet veel bjj te voegende inrichting is daartoe te zeer bekend, te algemeen geliefd. Haar vjjftig- jarig bestaan zal dan ook niet onopgemerkt voorbijgaan. Maar hoe eenvoudig die herdenking ook zal gevierd worden, bestuurderen kunnen I moeilijk geldeu daarvoor uittrekken van hun gewoon budget, j Ongetwijfeld zullen zeer velen iets bij dragen om den kinderen het feest valt samen met Sint Nicolaas een aauge- I namen dag te bereiden, maar ook de ouders I der oud-leerlingen zullen stellig wel hun penningske offeren. Zie, dat zou zoo aardig wezen, zoo ten volle bewjjzen hoe juist dezen ingenomen zijn met de zoo populaire inrichting. en wij wilden ons weder verwijderen, toon hij weder b-.gon: „Nog eens, de verklaring, die gij mij gisteren vrijwillig gegeven hebt, Mr. Stein, meen ik voldoende te begrijpen, om u de ver zekering te geven, dat ik u voor de handelwijze van mejuffrouw Selkow in geen geval verant woordelijk stel." Daarna gaf hij ons een wenk on wij verlieten het vertrek. Eenigen tijd daarna vond ik op een goeden avond, toen ik van het kantoor terugkwam, bij mijn thuiskomst een briefje van den Duitsehon consul, waarbij deze mij uitnoodigde, hem to komen bezoeken. Nog denzelfden avond voldeed ik aan zijn ver langen en werd ik vriendelijk ontvangen. Hij liet een liesch goede „Californier" aanrukken en bood mij een sigaar aan, om zooals hij zeide mij in alle gemoedelijkheid een schandelijke zaak to verhalen. „Spoedig zult gij de geschiedenis in alle Duit- sehe en Amcrikaanscho bladen kurnen lezen," vervolgde hij, „ik meen echter verplichtte zijn, u er hot eerst mee iu kennis te moeten stellen." „Het. staat zeker in verband met Hogmnnn, niet waar?" „Ja, hij heeft mij, zoowel als den Hoofdcom missaris van politie te Berlijn prachtig beetge had, terwijl hij u als slachtoffer hoeft gebruikt. Zie maar eens liet mij heden toegezonden oll't- eiecle bericht: „Ongeveer tien dagen vóór het vertrek van do Frisia werd er een tekort van 00 000 Mark in de geheime kas vau de Bcrlijn- avho politie ontdekt. Er is ecu onderzoek inge steld, waarvan het resultaat was, dat er geen sprake van is, dat 't bedrag bij kleinigheden is W. C. DIJKGRAAF. Horloger. Langestraat 16. Daar het opnieuw gebleken is, dat de visschers nog niet algemeen bekend zgn niet het voorgeschreven sein tot het vragen van gemeenschap door oen Neder- lanasCh visschers vaar tuig met een Neder- laudschoti oorlogsbodem, en omgekeerd, worden reeders eu eigenaars van vissehers- vaartuigen eviuhun belang aan herinnerd, dat dit sein bestaat uit twee vlaggen, de nationale en een andere, onder elkan der geheschen, de nationale vlug bovenaan. Ut. Ct. Bij Kon. besluit is kolonel J. A, K. II. W. Vogel, commandant van het regiment grena diers en jagers op pensioen gesteld en zijn benoemd bij bet rogiment grenadiers en jagers, tot kolonel, commandant van het korps, do luitenant-kolonel, jhr. II. Lamun Trip: lot luitenant kolonel dc majoor J. J. G. van Berk el, beidon van bet. korps. Enkelen vinden verband tusschon de zoo onverwachte pensionneering en liet openval len der betrokking van militie-commissaris te Dordrecht. Anderen evenwel spreken van een twist tusscben den Minister van Ooi-log, den in specteur der infanterie en Kolonel Vogel. Wie zich nog herinnert wat er alzoo ge beurd is toen kolonel Vogel benoemd moest worden, zal uit beide amoeninge.i" allicht do juiste weten te kiezen. Het. Nul te 's-Hertogenbosch geelt den moed mot verloren. Op voorstel van de voorloopige commissie, benoemd uit de besturen van net Departe ment en de Spaarbank, aan welk voorstel ile Algoineene vergadering der leden van bet Dep., die in doze week zal gehouden worden, ongetwijfeld haar goedkeuring zal schenken, zal mot I Januari a.s. de «Spaarbank" van liet Nut. aldaar worden opgeheven en liet daardoor vrijgekomen reserve-kupitarl, onge veer I" 1 tOü 000 vertegenwoordigende, voor 1'100 000 bestemd worden tot do oprichting ooner nieuwe Spaarbank en voor de rest dienen tot den bouw en liet onderhoud ooner te stichten «Niitsschool", die op 1 Mei a.s.. den datum waarop de Kweek- en Leerschool zullen verplaatst worden, zal worden geopend. Naar aanleiding van de beschuldiging op nieuw tegen den directeur van du weesin- verduisterd, maar dat het in eens is gestolen; want op een goeden dag (.uitbrak or een pakket, bevattende vijftig bankbiljetten van 1000 Mark. Alle beambten van do afueeling waar do diefstal hoeft plaats gehad, zijn boven elke verdenking verheven en als er iemand was, die mon mis schien wol eenigszins wantrouwde, dan was dat „Hogmann!" riep ik uit. „Geen sprake van," antwoordde de consul glim lachend. „Hogmann was chef-boekhouder on had mot do kits niets uitstaande. Hot wantrouwen viol op een ander, die sedert ongeveer eon jam ais tyuclijk ambtenaar aan die afdceling was toe gevoegd, den referendaris Von Werlitz. Maar deze was van aanzienlijken huize en niet de voor naamste familiën vermaagschapt. Men moest daarom niet de uiterste voorzichtigheid handelen, te meer, daar er geen enkel overtuigend bewijs, van zijn schuld voorhanden was; alleen wist. men dat Von Werltz een tamelijk hon-vivant-aohtig leven leidde en niettegenstaande zijn goed ge sjiekte beurs, nog schulden had. Men besloot dus, hem zonder dat hij het merkte, streng in hot oog te houden. Het was oun eigenaardige samenloop van omstandigheden, dat Von Wer litz een dag vóór de ontdekking van den diefstal verlof hftd gekregen, om een badkuur to onder gaan op Nordemoy. Mon zond er oen vertrouw don geheimen politieagent op af, muur ten zeer ste was men verwonderd te vernemen, dat Von Werlitz nauwelijks éon dag op Nordornoy had vertoefd en zonder adres achter te laten, plotse ling was vertrokken. Nu rustte do verdenking des te zwaarder op houi on moest men positie ver optreden. Men zond overal geheime politie agenten uit en gaf do consuls van allo landen bericht, dat er mot do oorste soheopsgologonhoid eon dotoctive zou aankomen, dien zij mot raad en daad moesten behulpzaam zijn. Noeh het misdrijf, noch do naam van den bedrijver er van, word genoemd; om do zaak geheim to hou den, was men te voorzichtig geweest. Natuurlijk ontving ook ik bovengenoemde tijding." „Intussclien had de chef-boekhouder zich aan geboden, behulpzaam te zijn in hot opsporen van don dief, daar do zaak allervoorzichtigst behandeld moest worden, omdat zij waarschijnlijk in vorband stond met een liefdesavontuur, wiuir- by een dame uit den hoogston stand betrokken was. Mon lmd geen reden, om Hogiuann te wan trouwen, duur kiy reeds moer dan tien jaren als verdienstelijk ambtenaar bij de politie was werk zaam geweest en in dien tijd reeds menig moeilijk zaakje had opgeknapt. Men gal hom een uitge breide volmacht en hij ging op reis." „Wat er nu volgt is u bekend. Wat gij echter niet weet oil u ten zeerste zal verhazen, is de inhoud vuil een telegram dat my heden gewerd en dat mij volmacht geeft, Hognianu gevangen to nomen, omdat hot hcwys voorhanden is, dat liy den diefstal heeft begaan." Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1