Maandag 23 Oct. 1893. Bjjvoegsel. No. 4295. 38e Jaargang. Militaria. Uitgave FIRMA A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën1—0 regels 00 Cents.; elke regel meer 10 Cents, b-roote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel 25 Cents. Afzonderlijke nummers iü Cents. Bij advertentiijn buiten dc atad worden de incasseeringskosten in rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B. 60 LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshoofden, Wij kbezoekers en Bel a n g s t el l e n d e n zal het Centraal- bureau DINSDAG den 24 OCT. 's middags van half viKit tot half vijf uur zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, De Secretaris-Boekhouder O F. MKZGKR. STADSNIEUWS. Oui en op de kennis. «Laat het maar regenen, we zullen toch wel pret hebben" verzekerde ons heden ochtend iemand, die al weken achtereen zich gespitst heeft op de genoegeiis, die hier in de j kermisweek te smaken zullen wezen. En dat belooft heel wat: er zal wezen »elek wat wils", lil Ainicita Woensdag en Donderdagavond j twee voorstellingen van de Yercenigde Rot- terdauisciie Tooneelisten, onder directie van heeren Le Gras en Haspels. liet gezelschap is bier genoeg bekend; de stukken, die liet zal opvoeren, werden bier nog niet vertoond en daarom willen we er "een en ander van meededen. Woensdagavond gaat Staitslnrhlliet bijna I beroemde blijspel, dat nauwelijks een jaar j oud, dooi' meer diin 150 tooileelgezelscliappen j werd opgevoerd. De pers is eenstemmig in huur lof, zoo- j wel over het stuk als over de uitvoering. Het Hullerdamsvh Dagblad zegt er van: ))Sladslucht is een van die weinige in den laatste» tijd voor hel voetlicht gebrachte blij spelen, dat niet een vervelend oogeublik kent, De inhoud is onderhoudend en geestig, en de handeling kliint tot op het laatste oogeublik. zonder dat de toeschouwer zich in al te groote overdenkingen behoeft te verdiepen. Aanhoudend klinkt dan ook door het ge bouw een gulle schaterlach." Aangaande Politic-zaken, dat Donderdag gaat schrijft luit zelfde blad: »A1 was 't voor hen gemaakt, dankenden de Vereeriigde Rotterdamsehe Tooneelisten geen boter stuk verlangen, om bun groote kunstvaardigheid in 't weergeven van typen te doen uitkomen, dan het onder den naam van Polilie-Zaken hier opgevoerde »Der Goldne Spin ue" van Franz van Schönthan, vertaald door Soranus. De heeren Henri de Vries, D. Haspels, J. Haspels, Rosier Faas- sen, zijn hierin recht in hun krachten alle vier in een geheel verschillende karakterde eerste, de achterdochtige kwaaddenkende Theodoor Klinkenberg die toch. in den grond van zijn hart een beste kerel is, niet een zweempje van den bon-ivant in zich; de tweede, de door en door goedmoedige, argelooze Berthold Han ding, die alles van de lichtste zijde opneemt, eenvoudig tot aan de grenzen van het on- noozele, altijd goed geluimd en opgewekt; de derde de echte menschenhater Wörlitz, driftig, opvliegend en zich altijd verongelijkt achtende; de vierde de .kapper Gottlieb Haspe, wiens devies is «urm maar eerlijk," die honger lijdt metgeduld en lijdzaamheid een viertal wèl uiteenloopende typen, uit muntend voorgesteld. Het laatste bijspel, Oude Bourgonje. eindelijk is een van die eebt franscbe stukjes, vol guitigheden, die als ze door acteurs gezegd worden, zooals zij die hier optreden, in éeu lach houden." Over den inhoud van het stuk, zullen we zwijgen, daar het niet mogelijk is slechts eenig begrip te geven van de wijze, waarop het de bezoekers tot lachen dwingt. Zij, die er heengaan en niet gelachen hebben, doen een even groot kunstwerk als de schrijver en de vertooners, die er zich gerust opkunnen beroepen denzwartgalligsten een aangenaam- slen avond te hebben bezorgd. Over Do Arend in een volgend nummer. Op de Varkensmarkt toont de finale uit verkoop in Do goedkoope Bazar aan, datde eigenaars alle kermisvierenden in de gele genheid willen stellen zich voor een koopje te verrijken met een dei- tallooze goedkoope artikelen die in dit welvoorzien magazijn voorhanden zijn. Iets verderop heeft de heer Gijsbertus do Jager een monsterkoek vervaardigd, dien hij tegen een kleinen prijs verloot. Wie zal de gelukkige wezen, die deze 30 pond zoetigheid zal winnen Zijn overbuurman vervaardigde een derge lijke «kermiskoek" volgens liet opschrift »wel klijner maar leinor." Wat verder geeft de heer Brandsen, in De Hoor, weder een staaltje van hetgeen hij vermag op het gebied van etaleeren. Een «pikzwarte neger" torst een reuzen-sigaar, waarop in rustieke letters de naam van het gunstig bekende magazijn is aangebracht. En nu de eigenlijke kermis, op den Hof, thans éen kraam en spel. vol mensclien en menselijes, haast onbereikbaar door de vele kijkers en nieuwsgierigen, die er zich voor verdringen, 't een al mooier dan het andere. Als great attraction Tone's palais mécani- ifue, het van ouds beroemd «lucht- en zeever- maak," gellunkoerd door Alber en Buscli: dan een »Tir do salon" van Jlonefang en een photograpliio-inriehting van zijn naamgenoot; een vlooieii-theator en veel ander moois. En heeft men zich moe gekeken dan bie den de gunstig bekende etablissementen van Wagend re ver en Loggen, voorbeen P. Bou- kamp, naast die van Dekkers ruimschoots gelegenheid om in een paar wafelen of een llinkc dosis poffertjes versterking te vinden. Lauwers is er weer met zijn bekende bril len en optische instrumenten en heel veel andere kramen zijn er, die tot koo: en van allerhande lekkers of nuttigs nooden. Voor de kleinen zijn er draaimolens, waarin echter ook de groote kinderen gaarne den toegelaten. En rond al dit fraais lokken Café Suisse en de Keizerskroon uit tot bijwoning van het Grand spectacle concert var ié of de Soirée musicale et amusante, die er gegeven worden. In Suisse wordt zelfs een «groot toover probleum" opgevoerd. Daar kan men toch maar zoo niet voorbijloopen Eu in de pas gerestaureerde Keizerskroon treedt ieileren avond «de op komisch gebied zoo gunstig bekende heer v. II." op. Geeft wel acht, dat Dinsdag «Een kijkje in het Oosten" gaat. Hiuist vergaten we nog een verversehings- gelegenheid te noemenin de drukte zou misschien niet worden opgemerkt, dat L. M. de Vries «eiken dag verscne...." heeft. Wat? Onderzoekt zulks. Loopt ook De Rooster niet voorbij zonder even een blik te werpen op de uitstalling, die werkelijk fraai is. Ook op de Groenmarkt zijn heel wat spel len en kramen verrezen. C. de Haan «uit Utrecht" biedt er zijn wafels en broedertjes, naast allerhande andere ververschingen; een heerlijke gelegenheid voor hen die zien in den Doolhof moegeloopen en gelachen of zich aan den Krachtmeter moegeslagen hebben. Van ernstiger aard althans voor enke len is de Somnambule die «in het bezit van de echte boeken" van Madame Lenoivnand voor een kleinigheid de toekomst blootlegt. Mocht men bij dezen tocht zijn handschoe nen versleten hebben, en absoluut een paai van de kermis willen meenemen, Laimliück heeft er nog heel wat. Zijn plaats op den Hof is spoedig gevonden. Woensdag en Donderdagavond, «grand spectacle concert varié" in De Valk waa Stroober's gunstig bekend specialiteiten ge zelschap, zeker veel bezoekers zal trekken. Een breede reeks van «arlislen van den eersten rang" zal er optreden, als daar zijn les deux fréres Wiluo. bekende clowns, en Fraulein Carola, Wiener Liedersangerin, en Anna Slauderolf, de zeer bekende hollandsche soubrette; daar komen jongleurs en gymnasten en met allerlei wijdlufte namen, komieken, en zelfs negers Will en Joe (broeders wel licht van Will en Dare) en allen zullen met Strous en Mary Robinson hun beste beentje voorzetten. Gaat dat zien. Op de Appelmarkteindelijk heeft de weduwe Xhaflaire een hipodróme, waar men op «heuscbe paarden" een toertje kan maken en zich een oogenblik wanen kan bij de Rijschool gedetacheerd te zijn. We rneenen thans aan onzen plicht voldaan te hebben en gelooven, dat we dit zeer vluch tig overzicht van de kermis kunnen besluiten in de hoop, dat we in een volgend nummer kunnen vermelden, dat allen zonder onder scheid zich volop hebben vermaakt en geen enkele verstoring der algerneene vreugde heeft plaats gehad. En hiermee wensclien wij onzen lezeressen •n lezers EEN' PRETTIGE KERMIS Door liet kiescollege der Hervormde ge meente zijn gesteld tot candidate» voor het rollege van notabelen de heeren .1. H. Boks en C. Maas, aftredende leden, zoomede dr. II. .1. Reynders, I. ter Schuur en F. Wesseling. De heer .W. van Esveld, mede aftredend lid, heeft verzocT. wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking te komen. De verkiezing heeft plaats Donderdag den 2(3en dezer, van 10 tot 3 uur. Een trouwe opkomst wordt dringend aanbevolen. Ten Raad huize werd hedenochtend om 11 uur aanbesteed de levering van omstreeks 1200 Hectoliter goede, vette, grove Ruhr- kolen (kachelkolen) naar gelang van de be hoeften te leveren bij ongeveer 125 Hectoliter. Slechts drie biljetten waven ingekomen en wel van den heer Th. W. Bonte alhier a 10,70 per H. L.van wed. Schimmel en Zn alhier a f0,08 per H. L: en van den lieer I. J. Cohen, mede alhier, a f 0,645 per H. L. De levering is den minsten inschrijver ge gund. Luitenant-generaal W. K. L. van Helden, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, inspecteur van het wapen der cavalerie, zai lieden hier aankomen en zijn intrek nemen in het Hotel Muller. Z. Exe. is vergezeld van zijn adjudant, rit meester M. R. Hamming en zal wellicht eenige dagen hier vertoeven tot het houden van inspectiën. De le luitenant J. Stroeve van het 3e balaljon 5eregiment infanterie, hier in garni zoen, wordt eertsdaags bevoruerd tot kapitein l)e officier van gezondheid der 2 klasse J. J. F. M. Nooren (arts), van het 5e regi ment infanterie alhier, die voor drie jaren wordt gedetacheerd bij de landmacht in Suriname, zal bij aankomst aldaar worden werkzaam gesteld aan het militaire hospitaal te Paramaribo. Een stukrijder trof Vrijdag het ongeluk in het artilleriepark aan den Leusderweg van het paard te vallen en onder het achterspan te geraken. Dr. Romeyn was fluks ter plaatsede man werd onder de paarden uitgehaald en alge meen dacht men, dat hij dood was. Toen men hem een weinig cognac had in gegeven werd hij zoo woest, dat hij bijna niet te houden was en het heel wat moeite kostte hem in de brancard te krijgen en naar liet Militair hospitaal over te brengen. Wonderlijk genoeg heelt de man bijna geen letsel bekomen en heelt alleen de schrik hem in den opgewonden toestand gebracht, dien het ergste deed vreezen. Hij hoopt nog vóór het einde der kermis het Hospitaal te mogen verlaten. Hedenochtend werd bet stoffelijk hulsel var. ee:i milicien der lichting 1893 van bet 5e regiment infanterie met militair eerbetoon naar de laatste rustpkiats geleid. Men vertelde elkaar, dat de overledene gestorven is aan de gevolgen van een val in een bajonet tijdens de groote manoeuvres. Dit is niet juist; de man is gestorven ten gevolge van een ziekte, terwijl de destijds gewonde sedert lang weer genezen is. Onze stadgenoot de heer S. J. van Zijst- hivft te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het candidaats-examen in de rechten. Onze stadgenoot, de heer S. R. Nijenhuis, geagreëerd klerk ten kantore van den Rijks ontvanger alhier, is met ingang van 1 Novem ber benoemd tot Rijksklerk bij de directe belastingen. De hier gevestigde Wielrijdei-svereeniging De Valk heeft zich opgelost in haar evenzeer hier gevestigde zusterclub Uitspanning Door Inspanning. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden dat heden 23 October in den tuin van den heer I I. aan den Soesterweg alhier rijpe aar lbeziön van den kouden grond geplukt zijn. De planten zitten nog vol vruchten, die even sappig en fijn van smaak zijn als in het hartje van den tijd. De jeugdige virtuoos Hubermann, geeft beden avond in liet Concertgebouw te Hil- sum, met den heer Mossel, violoncellist en mevrouw Mossel-Belinfante, pianiste, zijn laaste concert. Voor Hilversum niet alleen, maar ook voor de in de nabijheid gelegen ste len en dorpen, is dit een gelegenheid die ongetwijfeld door zeer velen zal worden aan- gegrepea om kennis te maken met de buiten gewone gaven van den jongen kunstenaar. De Wet op het militair onderwijs wil, dat de examens in het operib'iar zullen worden afgenomen. Aldus geschiedde dan ook met de examens tot. toelating op de Cadettenschool, waar zoowel het schriftelijk als het monde ling gedeelte werd afgenomen in voor ieder toegankelijke lokalen en gebouwen. Dit is niet liet geval geweest, en was trouwens nimmer liet geval, met de examens tot toelating op den Hoofdcursus en de Cursussen bij het wapen der infanterie. Zonder uitzondering werden alle deze examens afgenomen in de kazernes, welke het publiek niet mag bin nentreden, zooals men weet Dit nu klopt niet. Een wettelijke bepaling op die wijs illusoir maken, staat gelijk inet ze uit de wet te lichten. Van tweeën dus éen. Of de kazernes op de dagen van examen voor iedereen opengesteld, zonder eenige belemmering van schild wachten en wachthebbende officieren en onderofficie ren, óf hieraan zouden wij de voorkeur geven de examens afgenomen op neutraal terrein. Iedere gemeente heeft wel de eene of an dere lokaliteit ter beschikking, waar gelegen heid tot ongestoord examineeren eenerzijds en tot ongestoord bezoek anderzijds in ruime mate aanwezig is. A. C. In Den Haag is aangekomen een vertegen woordiger van een Duitscbe wapenfabriek om een nieuw model geweer aan te bieden, waarmee men 59 schoten per minuut kan lossen. Alzoo weer een nieuw Reglement op de wapenen en schietoefeningen? De Duitscbe ruiterij wordt voorzien van bootjes vun waterdicht linnen, die opgevou wen kunnen worden en stevig genoeg zijn om gezamelijk een brug te vormen van 48 M. lengte en 3 Meter breedte.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5