Het schijnt, dat er zich in het Fransche leger, bij het onder de wapenen roepen van oudere lichtingen, ter gelegenheid van de jongsts herfst manoeuvres, betreurenswaardige onregelmatigheden hebben voorgedaan. En kele reservisten bijvoorbeeld, die niet onder de herhalingsoefeningen van dit jaar begrepen waren, zijn toch opgeroepen, terwijl omge keerd eenigen hunner, die tuel onder de wa penen hadden moeten komen, stilletjes zijn thuis gebleven, niet door eigen schuld, maar als een gevolg van onduidelijkheid en on nauwkeurigheid der oproepingslijsten. Zells waren er gendarmen (tot wie sommige reser visten zich wendden om inlichtingen, alvorens zij zich naar hun korps begaven), die dik wijls niet eens behoorlijk van raad konden —dienen. Een fraaie toestand inderdaad Terecht maakt Speet at eur mil. zich boos over dergelijke grove feiten, die in tijd van oorlog, bij mobilisatie, onberekenbare schade kunnen berokkenen. r* Grenzenloos was de verwarring, toen in den zomer van 1S70 de Fransche troepen macht. werd gemobiliseerdliet was een va-et-vient van ordelooze troepjes, die zich aanmeldden, doch weder werden teruggezon den en dit altemaal was een gevolg, de van gebrekkige regeling der mobilisatie. Is de les niet hard genoeg geweest Men meene toch niet. dat alle lichtingen in oorlogstijd tegelijk worden opgeroepen en het dus zoo erg niet is. of deze en gene re servist in vredestijd al eens een vergeefsche reis doet. De mobilisatie geschiedt geleidelijk, echelonsgewijze als 't waiVi. zoodat een kind begrijpen kan. hoe groot de verwarring wordt wanneer opgeroepenen niet en niet-opgeroe- penon wel verschijnen. Na den oorlog van 7071 was liet Fransche volk allesbehalve zuinig met zijn afkeuringen en zijn critiek. Toen heette het. dat er niets gedaan was 0111 een goed geoefende, behoorlijk gedisciplineerde reserve achter het actieve leger te hebben: toen wierp men. en, 't is waar. niet ten onrechte, de schuld op de Ministers, op de lcgcrauloriteiten, op het administratief bestuur, en thans, nu getracht wordt reu herhaling te voorkomen vail die onverkwikkelijke, die rampspoedige dagen, toen er lichtingen opkwamen die nu hun groot verl if geen geweer meer in handen hadden genomen: die weinig geoefend en eenvoudig niet gedisciplineerd waren: die aan de vuur- disiipline waren ontgroeid... nu men tracht hiertegen te waken, is het nok alweer niet goed en breekt men den staf over een Mi nister, die den moed heelt de armee zooveel mo gelijk geschikt te maken voor haar taak. Dergelijke inconsequenties zijn in Frankrijk niet zeldzaam. Toen bij meer dan een gele heid in den Fransch-Duitschen oorlog de wapens weggeworpen en de gelederen eigen dunkelijk verlaten werden: toen er gemord werd en verzet gepleegd toen in éen woord de meest tuehtélooze handelingen aan de orde van den dag warentoen spaarde men de armee niet, »die door zachte heel meesters was behandeld geworden en nu overal rottende wonden vertoonde.-' E11 hoe is het nu Men trekt openlijk partij tegen de militaire overheid, die een sergeant der reserve, van goeden huize, voor den Krijgs raad daagt wegens ernstige insubordinatie. Men bespot den Krijgsraad, die aan dezen onderollicier een zeer zware en voorbeeldige correctie geeft Neen Soms heelt het wezenlijk allen schijn, of een reprise der harde lessen van '70 nood zakelijk is. A. C. Enkele Fransche locale bladen krijgen van de militaire pers ongemakkelijk striem, naar aanleiding van een paar artikeltjes, waarin een besluit van den Minister van Oorlogen een vonnis van den Krijgsraad openlijk wor den afgekeurd en bespottelijk gemaakt. Noch voor liet een, noch voor liet ander bestaat eenige grond. Integendeel." Zooals men wellicht weet, is de duur der herhalingsoefeningen voorde Franschereserve ongeveer een maand. Die tijd is reeds uiterst krap toegemeten. In den regel gaan de schiet oefeningen aan de manoeuvres vooraf en ver trekken de reservisten direct na afloop dezer manoeuvres naar hun haardsteden. Dit jaar echter bracht generaal Loizillon hierin veran dering en beval hij dat de reservisten eerst mi- terugkeer der najaarsoefeningen de regle mentaire schietoefeningen zullen houden. Een uitmuntende bepaling, vooral hierom, wijl thans de stramme exercitiën weer eenskor- telijk kunnen worden gerepeteerd, na een tijd van gevcchtsveld-lusheid. De troep ge raakt tijdens do manoeuvres een weinig uit de hand. Inlusschon schijnt men over loze nieuwig heid van den Minister niet gesticht. Vreemd genoeg wordt, in de kleine pers vooral, deze maatregelharbaarsch gevonden en wel hierom, omdat na de vermoeiende manoeu vre-dogen liet niet aangaat den troep nog langer'onder de wapens te houden. Ons dunki, dat het er dan treurig uitziet met de Fransche armoe, en men vraagt zich verbaasd af waar het heen rnoet, als reeds in vredestijd tegen een weinig inspanning wordt opgezien en door het publiek er over wordt ge mopperd. De Russische cavalerie zal nieuwe sabel- scheeden krijgen, die van hout vervaardigd en met eboniet overtrokken zijn. Naar de Nowosli mededeelt, is dit een uitvinding van een BergingenieurIsmoskofF. Aan de geweer- fabriek te Slataest is de levering van 50 000 stuks dezer scheeden opgedragen. De proef neming met de scheeden bij enkele regimen ten is zeer goed geslaagd. Warmte, koude, of vochtigheid hebben er niet den minsten invloed op. Gemengd Nieuws Een in menig opzicht behartenswaardig woord wordt, schrijft De Controleural is het hier en daar soms hard. Het luidt Vroeger kochten de menschen een nieuw kleed, als het oude versleten was nu wordt het geheele huisgezin in 't nieuw gestoken telkens als de mode verandert, dat wil zeg gen in elk jaargetijde. Vroeger gaven de oudere hun kinderen een opvoeding volgens staat en vermogen nu worden de kinderen opgevoed boven hun staat en boven het vermogen der oudere. Vroeger leerde de zoon 't vak van zijn vader; nu moet hij dokter, advocaat, ambte naar, apotheker, in elk geval een heer wor den, en laterwellicht gebrek lijtien. Vroeger leerde de moeder haar dochter huishouden, koken, wasschen en strijken, stoppen en naaien nu maakt zij er een modepop van. Vroeger droeg vader op Zon- en feestdagen een zilveren zakuurwerk nu hebben de kinderen een zakuurwerk en dragen de jon gelieden gouden das- en manchetknoopen, maar vaders horloge is gewoonlijkniet thuis. Vroeger dronk men bier nu bij de minste gelegenheid champagne. Vroeger rookten de groote menschen op tijd een pijpje nu rooken tie kinderen sigaren er, de jonge dames sigaretten. Vroeger speelden de kinderen met hoepel of kaatsbal nu spelen zij met een rijwiel van twee tot vijfhonderd gulden. Vroeger was de kamer eenvoudig en netjes opgeschikt nu vindt men er tapijten, pen dules. kandelabres, groote spiegels, vazen, piano en een overechot van Kostbare maar nuUelooze prullen. Vroeger betaalde men met gereed geld nu vraag het maar aan den winkelier, slager, kleermaker, schoenmaker, bakker enz. enz. Vroeger liet vader nogal een aardig stui vertje aan zijn kinderen na nu wordt hij voor zijn tijd uitgespannen. De eenvoud van vroeger, het kenteeken van ons ras, verdwijnt van lieverlede, dank liet domme stelsel, dat het kind boven den stand der oudere verheft, leder wil groot zijn en den »jan uithangen, al moest hij er dwaas heden voor begaan. Men wil schijnen wat men werkelijk niet is. 't Is een algeineene ziekte, die een staat van achteruitgang verraadt, liet gevolg van c.n verkeerde opvoeding, die meer waarde hecht aan schijn dan aan wezen. Vroeger wees men op een man van ver dienste nu op een grappenmaker, een halsbreker of een bedrieger, en men aapt den grappenmaker, den huisbreker, den be drieger na, omdat de mode het wil en omdat men liever met de mode op iets verderfelijks gelijkt, dan buiten de mode op iets goeds, 't Js treurig Maar wat verrichten dan toch de opvoe ders der jeugd, dat de slechte neiging van dag tot dag dieper inkankert l There is something rotten, zei Hamlet. Ja, er is verrotting; en 't is alsof wij liet verval eener samenleving bijwonen, die giegelend, springend en onbewust naar den aïgrond loopt. De weg tot het echtelijk geluk door middel van advertenticn is niet zoo modern als velen gelooven. De intermédiaire des Cher- cheurs et Curieue wijst erop, dat reeds in net blijspel „Het zeldzame huwelijk" van den jongeren Favart, dat in 1787 in de Parijsche Comédie Ilalienne opgevoerd werd, een jonggezel voorkomt die zich door adverteeren een vrouw zoekt. Toenmaals schijnt het denk beeld ook al niet nieuw geweest ie zijn. Mozart bracht eens een bezoek aan een klooster. Onder de mis luisterde hij onge duldig naar het slechte spel van den organist dat voor hem haast niet om uitte houden was. Na afloop van de mis vroeg de prior Mo zart te dineeren, cn nam die gelegenheid waar om te vragen hoe het spel hem be vallen was. »Ilij speelt echt bijbelse!)," antwoordde Mozart. »Hoe, zoo?" vroeg de prior. "Zijn linkerhand weet niet wat de rechter doet," was liet antwoord. Men zie in de advertenticn die van de Printemps en van de Hamburger loterij. Het aantal goederenwagens dat thans op alle lijnen van de Vereenigde Staten in gebruik is, wordt ongeveer op een kleine l'/i millioen geschat Jaarlijks zijn tussehen de 120 en 140000 nieuwe wagens noodig om de uit gerangeerde te vernieuwen. In Amerika rekent men dan ook. dat goederenwagens het in (ien regel niet langer dan 8 of 10 jaar uithouden. Een Duitsche dame als renteniereter aangeduid die een half jaar geleden zich op een «Kaffeeklatsch" bij een bevriende fa milie oneerbiedig ten opzichte van den Keizer heeft uitgelaten, is verleden week door de rechtbank te Berlijn wegens majesteitsschen nistot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De wandelaar op de Brusselsche wielerbaan, die 5000 kilometer wilde afleggen en ant woordde op den teekenden naam Gallop, heeft zijn onderneming tot een goed einde gebracht: in 05 uur 45 minuten heeft hij den afstand afgelegd en bijna vijf dagen en nach ten achtereen gewandeld. Het geheim van den «Man met het ijzeren masker" zou eindelijk opgelost zijn, als be vestigd wordt wat thans daarover wordt be richt. De geheimzinnige gevangene zou dan niet een broeder van Bodewijk XIV, noch graaf Matthioli. noch de echtgenoot der «Grande Mademoiselle" zijn geweest. De heer Bazeries. die, na langdurige onder zoekingen, den sleutel van het cijferschrift van Loaewijk XIV meent gevonden te hebben, moet een document hebben ontdekt en ont cijferd. waarin bepaald wordt, dat de heer De Bulonde, op wien de Koning zeer ver stoord was wegens zijn ophelT-n van het beleg van Conti, te Pignerol gevangen gezet zou worden, en zich nooit andere dan gemaskerd mocht vertoonen, als hij buiten de gevangenis in de open lucht kwam. De heer De Bulonde en rle man met het zoogenaamd ijzeren masker zouden (lus éen en dezelfde persoon zijn. 10 goede redenen om Warner's Safe Cure te gebruiken. 1. Omdat «Warner's Safe Cure," U het leven redden zal wanneer gij door de eene of andere nier-, lever- of bluasziekte. aange tast zijt. 2. Omdat "Warner's Sale Cure," zeker ge neest in al de gevallen waar alle andere ge neesmiddelen zonder uitwerking blijven. "Warner's" middel wordt door de doctoren aller natiën voorgeschreven en talrijke zieken waarborgen zijne weldoende werking. 3. Omdat "Warner's Sale Cure," volgons wetenschappelijke aanwijzingen gereed ge maakt is. liet duitsch staatsbestuur zooals vele andere europeeschc«regeeriiigen, heeft bizondere toelating voor den verkoop van dit produkt vergund. Deze toelating wordt maar aan sommige zeldzame pharmaceutische samenstel lingqM gegeven. 4. Omdat "Warner's Safe Cure" altoos- durende genezing mede brengt. Wij bezitten (luizende getuigschriften van sedert vier, zes, acht en tien jaren genezen personen en die geene kenteekenen hunner ziekte meer on dervonden hebben. 5. Omdat Warner s Safe Cure" de nier ziekten en al hare gevolgen geneest. l)e eerste geneeskundigen verzekeren dat 03 percent aller ziekten die het menschdom pla gen door de onregelmatige werking der nie ren veroorzaakt zijn. "Warner's Safe Cure" geneest altoos de hardnekkigste gevallen. 6. Omdat "Warner's Safe Cure" het beste eu zekerete geneesmiddel is tegen vrouwen- kwalen, door onsteking en aandrang te ver hinderen. 7. Omdat "Warner's Safe Gure" het best bloedzuiverend middel is en het bloed van piszuur verlost welke net vergiftigt die de eerste oorzaak is van zi.ikingpijn, hartziekte, verlaming, zinneloosheid enz. 8. Omdat "Warner's Safe Cure" recht streeks op de lever invloed heeft en het eenige middel tegen leverziekten is. De lever is het grootste en het meest bizondere orgaan van liet mensc lie lijk lichaamhet is onmogelijk in goeie gezondheid te zijn wanneer de lever ziek is. De onfeilbare kenteekenen dat de lever ziek is zijn: hoofdpijnen, zuurheid, slechte spijsvertering, besmette tong, slechte smaak in den mond, stinkenden adem, geel vel, be ving en koorts. 9. Omdat "Warner's Safe Cure" het eenig bekende middel is om waterzucht, hevige ontstekingen, korten adem, slapeloosheid te genezen alle ziekten welke in eene onvoldoende werking der nieren hunne oor zaak vinden. 10. Orndat "Warner's Safe Cure" wordt ingenomen wanneer men zich ongesteld be vindt en alvorens zich e .uc wel aangeduide ziekte toont snel alle stoornissen zal verwij deren, die indien men ze niet verzorgde weldra in erge ziekten zouden veranderen. «War ner's Safe Cure" zal 11 de gezondheid bewa ren, welke de kostelijkste bezitting van man of vrouw is. Te koop: bij A. S. SAUTen Co,gsneraal- agenten Den Haag. Een jonge dame te Newark, die onlangs op een bal onder het dansen viel en haar been brak, heeft deswege een eisch tot scha devergoeding ingediend tegen haar danser wiens onbedrevenheid in de danskunst vol gens haar, «le eenige oorzaak van hetonge- luk is. Zulke voorbeelden zijn niet geschikt, om het afnemend aantal danslustigen onder onze tegenwoordige jongelui te vermeerderen. Een advertentie in een der Amsterdainsehe bladen luidt: "Voor hot koken cn bedienen van partijen beveelt zich aan II. B alhier". Wij twijfelen er niet aan, of de heer B. zal de partijen uitstekend en smaakvol koken. Maar wie zal ze eten Eer ze naar de menschenetere in Afrika zijn gezonden, zijn ze al koud. Een A merikaansche dame, die opgemerkt heeft, dat voor vrouwen de belemmerende tegenwoordigheid van een man noodig is, willen zij op hun woorden enftdaden passen' hecl't voor «onschadelijke jongelingen mei- een knap uiterlijk" een aangenaam beroep, dat van Lay Dull' uitgevonden. De Lay Dull rnoet theekransjes, enz, waar gewoonlijk alleen dames komen, bijwonen; hij behoeft zich niet nuttig te maken, tnaar alleen tegenwoordig te zijn en niets te doen. Zijn salaris hangt af van zijn bescheidenheid, zijn uiterlijk en zijn verder gedrag In een beschouwing over den Haagschen Kunstkring, zegt E. G. O. van een der ten toongestelde stukken: De Moor verft meer, dan hij schildert. Zijn Wandelende Jood, hier en daar rnet pot lood opgewerkt, is weer een curieus staaltje van modern geknoei, met alles en nog wat. De krankzinnige Italiaan, van wien ik straks sprak, plakt, hoor ik, wel eens een stuk glas op de verf, oin een schitterenden lichtval te krijgen! Wie weet, of men daar bij ons ook niet toe komen zal Met koralen in do verf is misschien wel fortuin te maken. Louis Kossuth, de llongaursche patriot, die 1111 91 jaar is. toont zich in den laatsten tijd zeer mismoedig. In eiken brief aan zijn lanu- genooten spreekt hij de hoop uit, dat hij spoedig van den last des levens mag worden verlost. In antwoord aan een vereeniging, die hem op zijn jongsten verjaardag had geluk gewenscht, schreef hij dezer dagen: »I lot zal een zegen voor mij zijn, als uw geluk wenscïi en de laatste zullen zijn, die ik ontvang, wat ik vurig hoop." In een anderen brief schrijft hij«liet gewicht der jaren drukt mij zeer. Mijnende handen boven nog niet. maar mijn gezicht is verduisterd. Ik kan enkel de omtrekken der voorwerpen zien en kan geen handschrift en zelfs geen drukwerk meer lezen. Ik kan niet zien wat ik nu schrijf. E11 in dezen toe stand ben ik verplicht, ofschoon niet hij contract, maar krachtens belofte een boek, ten einde le brengen." Dit zijn 11 I. zijn gedenk- schrif ten die reeds ter perse zijn. Te Berlijn is een 08-jarig zakkenroller ver oordeeld, die niet minder dan 34 jaar inde gevangenis heeft doorgebracht. In 1850 werd hij wegens zakkenrollen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf doch na acht jaar kreeg hij gratie. Hij slal dadelijk weer en sedert telt hij den tijd, dien hij in vrijheid heeft doorgebracht slechts bij dagen. I)e laatste straf heeft hij uitgediend op 1 Aug. jl. doch den 5 Augustus zat hij weer achter slot en grendel. Hij had zich juist naar Mecklenburg wil len begeven, waar een kolonie mot bestaan, welke vroegeren gevangenen bezigheid en onderdak geeft. Reisgeld bezat lijj echter niet daarom ging hij aan het «rollen". Deze manier om zich reisgeld te verschuilen, be zorgde hem eergister weer l wee jaren gevan genisstraf. Door een brandassiirantie-maatsrhappij is aan haar geassureerden de raad gegeven, cm, bij het gebruik van petroleumlampen onderaan den brander een buis te bevestigen van kopergaas, zoodanig dat de kous in die buis hangt. Dit gaas moet van het soort zijn als de mijnwerkers gebruiken (28 mazen op de Engelsche duim). De vlam kan dan dat met de gassen in den bol niet in aanraking komen en een ontploffing en andere onheilen wordt zoodoende bijna vermeden. Men gebruikt tegenwoordig in Turkije in I het geheel geen natuurlijke vanille meer, maar in plaats daarvan een imitatie, de vauilline, welke gewonnen wordt uit het sap van den berkeboom. De bereiding is als volgt: Men neemt van den boom de nieuw gevormde schors, snijdt die in kleine stukkon en perst er met sterke I hydraulische persen liet sap uit. Dit sap wordt gekookt 0111 er de albumine uit af' te zonderen, want de berk bevat van nature veel albumine; vervolgens wordt liet met dubbel-ohroomzure- potasch en zwavelzuur behandeld. Na drie uur kokons, laat men het bezinken en de «1 kunstmatige vauilline is gereed. Snelpersdruk Firma A. H. van CLE Eli.

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 6