Militaria. zal voortduren. Misschien eindigt zij morgen, en waar blyft dan onze voorspelling Men versta mij wel. Ik beweer niet, dat bet vermoeden door den schrijver in het Zondagsblad uitgesproken, zal worden ge logenstraft. Dit te doen zou immers op zichzelf reeds het karakter eener voorspelling dragen, en tegen het uiten daarvan wensen ik juist te waarschuwen. Bij Kon besluit is bepaald, dat de Wet van 30 September1893, houdende bepalingen, op de fabrieks- en handelsmerken, 1 Decem ber a. s. zal in werking treden. In de vergadering der Tweede Kamer werd eergistermiddag het lid voor Roermond, mgr. Everts, beëedigd. Hij droeg het bis schoppelijk kleed. Alle ingekomen ontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag a. s., om 11 uur. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdendebepalingen betreffende de beveiliging van arbeiders in fabrieken .tegen ziekte of ongeval. Naar het Handelsblad met zekerheid ver neemt, heeft de Minister van Oorlog het denkbeeld van verplaatsing der Krijgsschool van Den Haag naar Breda geheel losge laten. Do Amsterdammer weet te berichten, dat in verband met liet gebrek aan plaats in de krankzinnigengestichten voor patiënten uit liet gansche land de inspecteurs voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en de direc teur van het gesticht te Medemblik naar Krederiksoord zijn vertrokken, ten einde een onderzoek in loco in te stellen, of die kolonie van weldadigheid niet ware in te richten tot een krankzinnig m-kolonie, zooals er een is gevestigd te Ghee' in België. Dinsdagochtend omstreeks half elf heeft weder een ontploffing plaats gehad in de huskruit-fabriek te Muiden, echter van lang niet zoo ernstigen aard als die van 19 Janu ari 1883. Het glans- en het korrelhuis zijn geheel vernield. Vier spuiten van de artillerie uit Xaarden zijn onmiddellijk naar de plaats des onheils gerukt. Er zijn twee lijken gevonden andere personen worden niet vermist. De oorzaak is onbekend. Begrijpelijkerwijs heerschte te Muiden aanvankelijk groole onsteltenis, doch nm éen uur was «Ie labnek weder in volle werking. Op de veemarkt te Leeuwarden waren op de laatste vier marktdagen achtereenvolgens niet minder dan 4929, 5473, 5868 en 5448, samen dus bijna 22000 stuks vee aange voerd. Deze belangrijke aanvoer is een gevolg van gebrek aan wintervoeding en van de omstandigheid, dat in Friesland bijna alge meen op 12 November de halfjaarlijksche pai ht moet worden betaald, en vele veehouders, o! n aan geld te komen, tegen dien tijd een dieel van hun vee ter markt brengen. STADSNIEUWS. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad zijn ingeleverd 613 stembiljetten, waarvan 10 van onwaarde; volstrekte meerderheid dus 302. Van de uitgebrachte stemmen bekwam de heer D. GERRITSEN er 284 P. J. HAMERS 199 J. Gcr. KLEBER 103 J. van WESSUM 5 S. KNOPPERS 3 terwijl op 9 anderen 1 stem werd uit gebracht. Een herstemming moet dus plaats heb ben tusschen de heeren GERRITSEN en HAMERS. Die herstemming zal worden gehouden op Dinsdag 28 November aanstaande. Zondag den 26en November zal de Eer waarde P. J. van Harderwijk, diaken van liet aartsbisdom Utrecht, door tngr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, in de'kapel van het Seminarie der oud-Katholieken alhier tot priester worden gewijd. Den daarop volgenden Zondag, 3 December, de nieuw gewijde voor de eerste maal de II. mis op te dragen in Sint Gertrudis te Utrecht. Bij Kon. besluit is in zijn rang overge plaatst bij het regiment grenadiers en jagers de kapitein C. S. N. van Gennep van het 5e régiment infanterie. De Ie Iuitenant-kwurtiermeester Van Res teren, van liet reg. grenadiers en jagers, die is aangewezen om kapitein-kwartiermeester A. A. E. van Dorth op te volgen als hoofd administrateur van het 4e regiment huzaren, hier in garnizoen, wordt eerstdaags bevordeiil tot kapitein. De paardenarts ie klasse D. H. Goossen, van het 1e regiment veld-artillerie, gedeta cheerd bij het militair hospitaal te Utrecht, tot het volgen van een cursus in de bacte riologie, keert 4 December a. s. naar zijn garnizoen Amersfoort terug. Zaterdag 41 November waren door liet bestuur der Vereeniging van Gepens. Onder- officieren en mindere militairen van het Nederiandsehe leger, de personen uitgenoo- digd die voor de uitkeerin" in aanmerking kwamen, welke door het Hoofdbestuur, op een daartoe gedaan voorstel van de Afdee- ling «Amersfoort", was goedgekeurd. De uitbetaling had plaats in tegenwoordigheid van den Eere-Voorzitter majoor A. M. Tromp van Holst heeren Officieren en Onderofficieren, Eereleden en Correspondenten van de ver schillende wapens alhier in garnizoen. Nadat door den Voorzitter, den beer J. Busquet, een woord tot de ouden van dagen was gericht en de beslissing van het Hoofd bestuur te hunner kennis was gebracht weid aan ieder dier behoeftige» f47.50, aan twee weduwen ieder /"45.00 en aan éen lid, die niet in aanmerking kwam voor de perio dieke uitkeering, op grond dat hij na ue wet van 1877 gepensioneerd is. doch tengevolge van ziekelijken toestand niet in zijn behoefte kan voorzien, een gratificatie van f\ 2.50 toe gekend. Als raeu nagaat, dat onder de begiftigden er éen is van bijna 80 en een andere van ruim 80 jaren en de pensioenen hun toege kend van f 46 tot 100 per jaar bedragen, kan men nagaan hoe zeer welkom deze gif ten waren. Den heer W. Salomons, alhier, is het onderwijs opgedragen aan den te Scherpen- zeel opgerichten cui-sus voor bouwkundig en rechtlijnig teekenen, waaraan 40 leerlingen zullen deelnemen. Be Vereeniging Liefdadigheid" verzoekt plaatsing voor bet volgende: Een oppassende schiiderskneeht is door ge brek aan werk ontslagen; kan een baas hem plaatsen Een zestigjarig man, vader van een knap gezin, dat ondersteuning waard is, kan wegens gebrek aan werk zijn ambacht niet uitoefe nen. Kan iemand hem als oppasser of tot het doen van boodschappen gebruiken Veel armen hebben Oehoefte aan kleeren wie oude heeft om weg te doen, hetzij onder- of bovengoed, wordt vriendelijk verzocht daarvan kennis te geven aan den secretaris- boekhouder G. F. Mezger, die ook bereid is inlichtingen te geven omtrent de twee boven staande vragen. Diakenen der Ned. Hervormde gemeente alhier zijn voornemens aanstaanden Maandag hun eerste openbare winter-collecte te houden. Deze herinnering is wel voldoende om hun verwachting op de liefdadigheid der meerbe- deelden niet te beschamen. Men kent degruote behoeften der armen en nimmer is de mild dadigheid vruchteloos ingeroepen. Dinsdag den 28en dezer hoopt de heer Van Aken het eerste zijner vier syrnphonie- eoncerten in dit seizoen te geven; reeds heelt hij mej. Wilhelinine Linden als soliste voor die uitvoering geëngageerd, doch wanneer de deelneming niet grooter wordt, bestaat er alle kans, dat zelfs het eerste concert niet zal doorgaan. Reeds meermalen wezen we er op hoezeer de energie van den kundigen musicus en het keurig ensemble van zijn orkest heel wat meer waardeeriug verdienen dan ze tot dusver genoten. Niet elkeen kan den tijd en de middelen vinden om ter bijwoning van orkesten die nu eenmaal mooi, subliem, enz. heeten omdat ze en vogue zijn zich naar Amster dam of Utrecht te begeven. Maar moeten we daarom alle verstoken worden van muzikaal genot'? In Amicitia zijn nog kaarten te verkrijgen, tegen den prijs van f2.50 voor de vier con certen off0,625 per avond! Dat de 31e uitvoering van de Zangver- eeniging der afdeeling «Amersfoort" van de Maatschappij lot Bevordering der Toon kunst niet zoo goed van stapel liep als men dat van baar gewend is, zal wel hoofdza kelijk moeten geschreven worden aan den samenloop van ongunstige omstandigheden waaronder ze den 8en November plaats had. Het was koud en guur; ruim een derde van het koor ontbrak en vooral waren de sopranen door verkoudheid thuis gebleven. De soliste, mejuffrouw Anna Blaauw, was dooi- ziekte verhinderd te komen ze heeft eergisteren weder in Den Haag ge zonden. Als men daarenboven nagaat, hoe de heer Petri er nog in geslaagd is eenjsolislete vinden, dan moet rnen wel heel toegeeflijk gestemd worden. »'s Avonds laat" zoo vertelde hij ons «kreeg ik een telegram van mejuffrouw Blaauw. De dokter had haar het zingen verboden. Om half zeven 's ochtends was ik bij juffrouw Hol, die zich aanstonds bereid verklaarde ons te helpen, doch eerst naar Leiden moest om den ganschen dag les te geven. In de vigelante die ons naar het station bracht spraken we af wat ze zingen zou. Om zeven uur kwam ze eerst hier. We hebben niets dan pech gehad; zelfs de vleugel is stuk. Dat neemt alles niet weg, dat mejuffrouw Hol mooi zong, zoowel de herinnering van Hofdijk's jeugd In het bosch van Heiloo, door Richard Hol getoonzet, als Schuman's Wid- mung en diens andere liederen, een weinig bekende cyfclus. Ook Mondschein van Cornelius en Een Liedje van Gotfried Mann werden met warmte gezongen en verwekten veel bijval. De viool-solist, Johan van «le Wijngaard, streek zijn partij met groote kalmte en droeg het 6e concert van Bériot op niet onver dienstelijke wijze voor, evenals de Mazurka caractérisUque van Relil, tneer een salon- stukje, en de Romance in F van Vieuxtemps. Den heer Petri komt grooten lof toe niet alleen voor de begeleiding maar ook voorde wijze waarop hij de koren heeft doen instu- deeren. Alles sloot als een busde a capella gezongen liederen vooral de vroohjker wijzen werden (link uitgevoerd en krachtig gezongen en oogstten luid applaus. De Pauhis wordt thans voorbereid. Met grooten spoed naderen de inundatie- werken te Haarlemmermeer hun voltooiing. Nog slechts ongeveer 4000 M. waterwerk en Haarlemmermeer is in verbinding gebracht met het buitenwater, de Ringvaart. Indien de winter niet te streng invalt, hoopt men tot Kerstmis de werkzaamheden voort te zetten. Naar gemeld wordt, krijgt het Russische leger een versterking van 45 nieuwe reserve brigades, voornamelijk uit infanterie be staande. Zoowel in de Fransche als in de Duitsehe armee heeft men moeite met de aanvulling van bet reserve-officierskader. In Duitsch- land is nu een oproeping gedaan aan alle reserve-l'eld webels, die genegen zijn voor se conde-luitenant bij de reserve opgeleid en daarna tot dien rang bevorderd te worden. Veel animo schijnt er voorshands niet te zijn. In een toekomstigen oorlog zal de kleur der oorlogsschepen en torpedo's een groote rol spelen. In Duitsch'ana heeft men her haaldelijk proeven genomen om vast testellen, welke kleur het best geschikt is om de waak zaamheid der vijanden op zee te verschalken. Deze vraag is dan ook eindelijk opgelost. Dientengevolge is besloten, acht gevende op het licht der lucht, dat der zee en dat der electriscbe lampen op de schepen, de schepen van buiten geelachtig-bruin te verven. Deze kleur is bij het optrekken eener vloot tegen den vijand de minst zichtbare gebleken. Niet alleen zal het schip van buiten deze kleur hebben, maar ook alle deelen, die van buiten zichtbaar zijn, zullen aldus aan bet oog zoo veel mogelijk worden onttrokken, opdat vij andelijk geschut op geen wijze een vast mikpunt zal vinden. Gemengd Nieuws Als een bewijs, hoe menschen nonchalant zijn in het bewaren van hun eigendom, blijkt uit de opgave der Staatsspoorwegen van de alleen op het Middennet gedurende Januari 4892 tot December van dat jaar gevonden goederen, waaronder 279 parapluieën, 446 wandelstokken, 104 koffers, en nog verschil lende andere zaken. Deze voorwerpen worden 15 December a. s. te Utrecht pubhek verkocht. Te Naaldwijk zijn twee koeien op een even vreemde als noodlottige wijze omgekomen. Het eene dier stiet het andere een hoorn door het oog in de hersenen, zoodat de kromme hoorn niet meer terug kon. Zoo verbonden, geraakten de koeien in een sloot en verdronken beide. Wat zegt men wel van het volgend geval, voor de waarheid waar van de berichtgever volkomen instaat; In de Marnixstraat te Amsterdam, op een der bovenwoningen dicht bij het Leiusche plein, woont een gezin, waarin een buiten- meid dient, met een gezicht zoo dom en zóo onbeholpen, dat men haar eer voor een koeienhoedster dan voor een dienstbode zou aanzien. Deze meid dient daar zonder voor haar wérk loon te ontvangen. Dat zij het echter niet uit liefhebberij doet, begrijpt iedereen; zij ontvangt dan ook ter beiooning barer dien sten een vergoeding, doch in den vorm van Duitsche-les en piano-les, haar viermaal per week door mijn heer gegeven. Toen, daar mevrouw sukkelend was, de piano-les .een poosje geled-m werd gestaakt, kwam er al dra een briefje van de moeder der meid, dat dit niet volgens afspraak was, Duitsche-les was goed, maar piano-les moest er bij. Niettegenstaande de ziekte van mevrouw werd nu weer met de dikke boerendeerne vingers dag aan dag op de piano gebeukt, dat alle buren er schande van spraken. Waarvoor deze meid eigenlijk Duitsch wil kennen, begrijpt niemand het meest voor de hand ligt de verondei-stelling, dat haar ouders op de boerderij Duitsehe koeien hebben en deze dieren het Hollandsch niet verstaan. Het moet een aardig groepje zijn, wan neer mevrouw in een luie stoel zit te luiken of te lezen en mijnheer met de meid naast zich aan de piano heeft plaats genomen, of aan tafel over de boeken gebogen zit, bezig het loon voor de dienstbode te verdienen. Een koetsier te Loosdrecht heeft een kip, ilie kraait als een liaan en ondanks deze kundigheid, nederig genoeg is, om den anderen dag voor een verscn ei te zorgen, wat niet anders dan in deze hen geprezen kan worden. De merkwaardige eierlegster genoot den prijs, die allen, die hun taak wel vervullen, niet te beurt valt. zij kwam in de krant, wandelde de geheele pers door natuurlijk zonder eieren te leggen en hield ten laatste stand in bet Leidsche Dagblad. Hier echter werd een eind aan haar zege tocht gemaakt, want prof. G. Schlegel, hoog leeraar in de Chineesche taal, deed op schit terende wijze uitkomen, dat een philoloog zich niet door de eerate de beste lien in de wetenschappelijke luren laat leggen. De professor schreef namelijk eon inge zonden stuk in het L. I): «Ik neem de vrijheid, u mede te deelen, dat een kraaiende hen niet zulk een groote bijzonderheid is, daar men in China vaneen vrouw, die den baas in huis speelt en haai man ouder den pantoffel houdt zegt: «De kin kan kraaien," zooals wij zeggen zouden «Zij heelt do broek aan." Een Cliineesch spreekwoord zegt: «Als de hen den morgen stond verkondigt, gaat iiet huishouden op de flesch." BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 10 Nov. Hermina Beinerda Petronella, d. van Hendrik Willem Mulder en Johanna Catharina Bonkink. Hendrika, d. van Johannes Eelten en Catharina Gainers. Wilhelmus Johannes, z. van Petrus Jaco- bus Butselaar en Aaltje Vedder. 11 Nov. Geurt Antonie, z. van Willem Polhout en Cornelia van den Ham. Maria Barbara Hendrika, d. van Hendrikus Konidewal en Alijda van der Veer. 42 Nov. Willemijntje, d. van Hendrikus Sinink en Johanna Gijs- berta ten Hoven. Luberta, d. van Jacob Wilhelm van Achterbergh en Dina Ipenburg. Johannes, z. van Antboon Theodorus Boon en Maria Büekendaul. Johanna Wilhel- mina, d. van Evert van Brakel en Barendina Kcmper. 14 Nov. HendrikaGeertruida, d. van Jan van der Linde en Lamtnigje Hof. r— 16 Nov. Alijda d. van Gerrit van Dijk- JMiizen en Jansje te Kulve. ^ONDERTROUWD: 44 Nov. Hendrik Wil lem Pieter de Heus en Johanna Sara Mar- garetha Slothouwer. 10 Nov. Cornelis The odorus van Es en Gerritje van 't Walderveen. GETROUWD: 15 Nov. Cornelis Scheerder en Hendrika van Eijkelenburg. Karei Hendrik Mulder en Lubberta Duluius. Johannes Gerardus Spoel en Johanna Ileiena van den Ham. 46 Nov. Leendert Pijl en Cornelia Ulb. - Hendrikus Jacobus Basten Elisabeth Rosbach. OVERLEDEN 9 Nov. Christina Gijsberla Ouwerkerk, 57 i. wed. van Jacobus Gregar- dus van Os. 12 Nov. Hendrikus Franciscus Koelemeij, 1 m. Jan Richter, 88 j. ongeli. 13 Nov. Een levenloos aangeg. kd. in. g. van Maas van de Vijzel en Willempje van den Broek. Jan Rutgei-sen Reuier, 84 j. echtg. van Anna Koevoet. 45 Nov. Theodorus Jacobus Anthonius Kroes, 0 m. 344*t<- ST4 ITS-LOTKMJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 13—1G Nov. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f20. 804 809 814 815 826 7360 7364 7363 7364 7370 7384 7386 9008 9012 9090 9102 9474 0173 42911 17221 47222 17265 47268 17260 17275 17278 18723 18731 18737 1X752 18754 18763 18777 18778 18792 20758 20765 20792 en 20855. Te zamen 39 prijzen. Volgende trekkin-en geschieden2e klasse 27—30 Nov., 3e kl. 44—14, 27—2!» Dcc., 5e kl. 8—II, 46—19, 23—26, 30, 31 Jan. en 13 Febr. De tweede klasse bevat de volgende prijzen: 1 van 20(XX), 1 van f5000, 1 van 2000, 2 van f1500, 5 van f1000, 5 van ƒ400, 5 van /'2(H), 15 van f 100 en 1565 van 30. (Gcene nieten). Geheele loten en gedeelten zijn nog ver krijgbaar ten voormeldden kantore, Breedc- straat, Wijk E no. 350; doorgefourneerde a 3,50 en klassikale a 4,35 per 7».

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2