Militaria. vang wordt uitgeoefend, meerdere uitzonde ringen worden vooralsnog gemaakt en vol komen gelijkstelling van nieuw op te richten met reeds bestaande fabrieken zou onbillijk zijn. Gedurende de eerste 2 jaren na de afkondiging van dien bestuursmaatregel geldt het verbod alleen fabrieken en werkplaatsen, die ten minste li maanden na die afkondi ging in werking zullen zijn gesteld. Fabrieken, vroeger dan die 0 maanden in werking ge steld, bekomen nog een termijn van li maanden om belangrijke wijzigingen aan te brengen. Bovendien gelden de verbodsbepalingen alleen daar waar volgens bet oordeel van speciale ambtenaren die met het toezicht zullen worden belast, de gestelde voorwaarden zonder aanmerkelijk bezwaar door de bestuurders van liét bedrijf kunnen worden in acht ge- uomen. Eindelijk kan, na verloop vXh den genoemden termijn van 2 jaren, bij bestuurs maatregel nog vrijstelling voor 2 jaren worden verleend. b. De strekking der voorwaarden, te ver binden aan liet doen verrichten van arbeid. De wet behoort de richting aan te duiden waarin de schadelijke invloeden zullen zijn t.o bestrijden, maar bet beramen der meest geschikte middelen moet worden overgelaten aan bet uitvoerend gezag. De wet omschrijft dus wat onder gevaarlijken arbeid wordt verstaan, doch die aanwijzing kan bij alge- meenen maatregel worden aangevuld. Dij Kon. besluit is «ie Gemeenteraad van Tegelen ontbonden verklaard. Zoaals men weet. weigerden de leden ter vergadering te verschijnen, omdat zij niet met tien Burgemeester wilden samenwerken. De afgetreden gouverneur-generaal van Nederl. Indië, tie beer Pijnaeker Hordijk, wordt binnen weinige dagen in het vaderland terug verwacht. Met klem werd er in de afdeelingen der Tweede Kamer op aangedrongen, dat een definitieve beslissing zal worden genomen omtrent le vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Voorts werd aangedrongen op naleving van tie wettelijke bepaling betrekkelijk de voordracht van minstens drie bevoegden voor de benoeming van onderwijze)*?. Naar men aan de Artih. Ct. meedeelt, schijnt er weder verschil van opinie te bestaan, tus- sehen de Kroon en den raadsman van Oorlog. Na tie benoeming toch van kolonel Bloem tot commandant der 2e divisie wordt nog steeds gewacht op de aanstelling van een ko- lonel-commandant. van bet 4e regiment infan terie. Nu beweert men. dat Minister Seyllardt daarvoor aangewezen wenscht te zien den luitenant-kolonel Snijders, van tien staf der infanterie, een uitnemend knap man, die ech ter zijn diensttijd op bureau's heeft doorge bracht en nu eens bij de infanterie, dan weder bij «l«*ii geucralen stal"promotie heeft gemaakt. Hei gevolg hiervan is. dat hij thans aan tie beurt" is voor kolonel bij de infanterie, al is hij jonger dan de jongste majoor. Hij heeft editor nog nooit een afdeeling gecomman deerd, zelfs zoo vertelde onze zegsman geen compagnie: bovendien is bij zeer hard- iioorend en nu schijnt het, dat de Koningin- Regentes geen der regimenten infanterie aan dien hoofdofficier wil opdragen en liever in het leger zelf tie promotie wiidoen voortgaan dan zich telkens neer n van den staf te laten opdringen. Wie '1. winnen zal.' Wellicht geen van bei den maar intiisschen blijft de promotie stil staan en worden de wachtenden al ouder en ouder. De toestand van het lid der Tweede Kamer, nu*. I. W. C. Keucheniiis gaat zeer ach teruit. De patiënt is thans bedlegerig en kan slechts op kunstmatige wijze worden gevoed. In verband mot «len SOsteri gedenkdag van onze onafhankelijkheid, herinneren we aan de proclamatie welke 17 November 1813 door hoi Driemanschap werd gegeven en aldus luidde: Oranje boven Holland is vrij. Du boiidgonoolen trekken op Utrecht. De Kngelscheii worden geroepen. De Franselien vluchten aan alle kanten. De zee is open. Du koophandel herleeft. Alle partijschap heeft opgehouden. Al het geledene is vergeten Rn vergeven. Alle aanzienlijken komen in de regeering. De regtvring roept den Prins uit Tot hooge overheid. Wij voegen ons bij de bondgenooton Rn dwingen den vijand tot vrede, liet volk krijgt een vroolijken dag Op gemeene kosten. Zonder plundering of mishandeling. Kik danke God. De oude lijden komen weerom. Oranje boven Zaterdagochtend had bij het monument te Ginneken hij Breda een indrukwekkende plechtigheid plaats. Daar werd, bij gelegen heid van den jongsten herinneringsdag aan 1830, door liet 3e bataljon van het lie regi ment infanterie, dat indertijd uit de 10e af deeling werd geformeerd, in tegenwoordigheid van vele hoofd- en subalterne officieren van het regiment, de Militaire Academie, enz, een krans aan het Citadel-monument gehecht als blijk van eerbiedige hulde aan de nagedach tenis tier dappere gesneuvelden, wier gebeente hier een laatste rustplaats heeft gevonden. De stafmuziek van liet regiment luisterde de plechtigheid op. De Krijgsschool blijft gevestigd te 's-Gra- venhage. Bij den gemeenteraad van Breda i? een missive van tien Minister van Oorlog inge komen, waarbij van dat voornemen wordt kennis gegeven, onder dankzegging voor tie onbekrompen wijze, waarop bet aanbod van de zijde der gemeente Breda is gedaan, om haar daarheen over te brengen. De moeilijkheid voor de Justitie, oin juist de bedrijvers van gruwelijke misdaden te ontdekken, houdt verband met de afschaffing van de doodstraf, meent de Standaard en zij vervolgt Bijna nooit wordt er oen zware misdaad bedreven, of er zijn personen, die er van af weten, of die althans genoeg weten, om de justitie op het juiste spoor te helpen. Zoolang men dan ook wist, dat zulke ge- wetenlooze moordenaars ter dood werden gebracht, zoodat gnen. bij bet uitbrengen van hun misdaad, niets van hen te vreezen had, zag wie er van wist, er niet tegen op, om aan dejustitie de noodige inlichtingen te geven. Thans echter, nu men te duchten heeft, dat de gewetenlooze misdadiger leven blijft, en weer vrij kan komen, en dan zijn wraak zucht op wie zijn misdaad uitbracht, kan bot vieren, zwijgt men en houdt zich schuil. Alzoo ligt in de afschaffing van de dood straf een waarborg voor den moordenaar tegen riet uitbrengen van zijn gruwelstuk, en voor de justitie een vaak onoverkomelijke hindernis, om de bewijzen voor dengepleegden moord in handen te krijgen. De administratie van 's Rijksbelastingen oordeelde, dat het geestelijke zusterapersoneel aanwezig in hetSt. Elisabeth-gesticht te Grave ter bestiering van de huishouden in dat ge sticht, was aan te merken als dienstboden- pei-soneelen had overeenkomstig den vijfden grondslag der Wet op de Personeele belas ting liet bestuur der stichting deswege aan geslagen voor een bedrag f415 in hoofdsom. Regenten van het gesticht reclameerden tempore utili bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, welke college tien aanslag heeft vernietigd, daar z. i. niet de rechtsbe trekking aanwezig is, welke den grondslag van regeling tusschen meester en dienstbode uitmaakt. Vrijdagochtend deed het Hof te Amsterdam uitspraak in het geding tusschen de Imperial Continental Ga\ Association en de gemeente Amsterdam. De Imperial is daarbij in het ongelijk ge stel"! en veroordeeld tot alle kosten, ook die van de expertise. Bij een te Assen gehouden publieke verkoo- ping deed zich bet zonderlinge geval voor, dat iemand een perceel voor heide van 71.60 uren bet hoogst had beschreven met f0,24 en daarvoor 0,25 beschrijvingsgeld ontving. STADSNIEUWS. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan D e p a r- t e in e n t s h o o f d e n, W ij k b «zoekers en B e 1 a n g s t el lend e n zal het Centrnnl- biircuu DINSDAG den 91 NOV. 's middags van iiai.k vikr tot h.vi.f vijf uur zitting houden in «jen 'Ier lokalen van het Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder G. V. MRZGER. Dinsdag den 21 November des namiddags ten l'/j ure zal de Gemeenteraad van Amers foort eene openbare vergadering houden waarin tic punten van behandeling zijn: 1. Advies van Burg. en Weth. op het verzoek van de Kamer van Koophandel tot ondersteuning van haar adres inzake de plaat sing van het nieuw te stichten station. 2. 2<le aanvullings-kohier voor den lioof- delijken omslag, dienst 1893. 3. Aanvullings-begruoting voor het bur gerlijk armbestuur, dienst 1893, met ontwerp besluit tot verhooging van bet subsidie. 4. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedde van den heer N. van Veen, hoofd tier openbare school 3e soort (Koningstraat). 5. Ontwerp-besluit tot heffing van 109°/# van den aanslag in den hoofdelyken om slag, dienst 4894. 6. Verzoek van Dr. If. Ekama om eervol ontslag uit de betrekking van leeraar aan hot gymnasium en de inrichtingen voor mid delbaar onderwijs. 7. Benoeming van een onderwijzeres aan tie openbare school le soort voor meisjes, met ontwerp-besluit tot, vaststelling der jaar wedde van de benoemde. 8. Benoeming vao een onderwijzer aan de openbare school 3e soort (Koningstraat,) met ontwerp-besluit. tot vaststelling der jaarwedde van den benoemde. liet Kon. besluit, tot aanwijzing der krin gen van de ucommissiën van aanslag" voor de Belasting op bedrijfs- en andere inkom sten, bepaalt, dat tot de standplaats Amers foort belmoren de gemeenten: Amersfoort, Hoogland, Bunschoten, Stoutenburg, Leusden, Woudenberg, Soest, Baarn en Eerartes. De officier van gezondheid der 2e klasse «Ir. C. H. ter Laag. van liet 3e bataljon 5e regi ment. infanterie hier. thans gedetacheerd bij het Militair hospitaal te Utrecht, keert 1 December van zijn detucheering terug. Onze stadgenoote mejuffrouw E. E. For tuin is benoemd tot telefoniste aan hetcon- traal-bureau van de Ned. Bell Telefoon Mij. alhier. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Meisjesschool is samen gesteld als volgt: rnej. A. M. v. d. Heijden, ie Doetichtunmej. II. G. O verbosch, te Drummen en mej. 0. Ph. J. Koekebakkér, te Zwolle. Die ter benoeming van een onderwijzer aan tie school in de Koningstraat bestaat uit de heeren: W. Kraan, te H ierden; A. A. ter Beek, te Maartensdijk en P. van tier Wilt, te Amsterdam. De benoeming geschiedt morgen. De verpleegden in hel St. Pieters- en Blok- lands-gasfchuis hopen Woensdag den dag te herdenken waarop Mevrouw E. M. Kok Hens vóór vijf en twintig jaren benoemd werd tot regentes dier stichting. Dat het der edele vrouwe, wier gvoote minzaamheid voor en vriendelijke omgang met de oudjes aan haar zorgen toevertrouwd te recht zoo hoog geroemd wordt, niet aan blijken van belangstelling zal ontbreken, be hoeft wel geen betoog. De lieer Kamos, heeft het niet laten zitten bij zijn waarschuwing om toch vooral 's ochtends vóór 9 uur geen visch te koopen, maar hij is er zelf op uit gegaan en heel't zoodoende Vrijdagochtend weder een partijtje schelviseb benaderd die schadelijk was voor gebruik. Hij kan echter niet overal tegelijk wezen en herinnert daarom nogmaals langs dezen weg, dat eerst om 9 uur de visch gekeurd wordt en dat do verkoopsters verplicht zijn op de eerste aanvrage het keurbriefje te toonen. Hier ter stede is Donderdagavond een schaakgezelschap geconstitueerd, aanvankelijk met 7 leden. Beoefenaars van bel edele schaakspel, die zich bij deze vereeniging zouden wenschen aan te sluiten, kunnen zich om inlichtingen vervoegen aan de Keizerskroon Hof. Herinneren we met een enkel woord, «lat de Christelijke jongelingsvereeniging morgen avond te 7i uur in de Luthersche kerk haar 24e jaarvergadering zal houden. De schooljeugd en de leerlingen van 11. B. S. en Gymnasium zullen zich kunnen ver gasten hij een voorstelling welke de heer Bollachini wiens werkzaamheden door de pers zeer geroemd worden Woensdag middag om twee uur in Amicilia zal geven. Ze Zorgen dus present te zijn. Evenals ten vorigeu jare zullen ook in dezen winter extra-nachttreinen loepen van hier naar Amsterdam. Vijf er van zullen loopeu op Dinsdag en te 11.55 (spoortij'I) van Amsterdam vertrek ken; de vijf andere vertrekken om 11.40. De Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap"'telde op 1 Oct. j.l. 2063 leden, waarvan 1521 woonachtig hier te lande en 542 in Ned.-Indië. Nu in Duitschland de tweejarige dienst den driejarigen hoeft vervangen, ligt hel voor de hand, dat er ook in Frankrijk .stemmen be ginnen op te gaan, om tot navolging van «lit goede voorbeeld op te wekken. De militaire pers is echter al dadelijk in het geweer over die anti-militaire neigingen, zooals ze het noemt. L'avenir militaire bij voorbeeld betoogt, «dat het ondoenlijk is in deze met de Duitsche armee mede te gaan, vooral wijl in het Frnnsche leger bijna een derde van den eersten oefeningstijd gebruikt wordt voorparades, uerbewijzen hij begrafenissen en dergelijke zaken, die alle met de voorbereiding 'tot den oorlog slechts in verwijderd Verhand staan." Ons dunkt, dat er schier geen krachtiger motief denkbaar is ten gunste van de reductie tot 2 jaren dan het door de Fransche DAvenir' opgegevene. 'A. C. Een batterij fransche berg-artillerie heeft in het Departement Savoyo een bewijs ge geven van ongemoono niarsch- en manoeu- vreervaardigheid door het overschrijden vah den 1200 M. lioogen Col du Cucheron, welke nota bene door het landvolk aldaar voor ontoegankelijk was beschouwd, uit hoofde van de vele bezwaren, waarmede «le over tocht steeds gepaard ging. Om 3 uur «les morgens rukte de batterij op oorlogssterkte uit de kazerne en feeds te 7 uur viel het eerste schot van het hoogste punt, van genoemden bergpas. Een afdeeling infanterie tot dekking en tot hulp bij het beklimmen was aan de batterij toegevoegd. In het leerplan voor de scholen van open haar lager onderwijs in Frankrijk zal vol gens het Militair blad voortaan ook het onderricht in het schieten worden opgenomen. Er zal worden geschoten met flobert-karabijn, terwijl het onderwijs zal worden gegeven door de aan de scholen verbonden leeraars. Aan de verschillende gemeenteraden zal een krediet worden gegeven om in de hierdoor veroorzaakte geringe onkosten te voorzien. Voor eerste aanschaffing rekent men per school met meer dan 49 francs te zullen noodig hebben. Gemengd Nieuws Een millionnair zal eerstdaags te Ken-ara terechtstaan als moordenaar. liet is de huis knecht Schoorman, een Rus, die onlangs ge vat werd wegens moord op zijn moester, Fano, en die bij het gerechtelijk onderzoek nog twee andere moorden op het geweten bleek te hebben. Terwijl hij gevangen zat, is hom een erfenis van twee millioen roebel ten deel gevallen. Hij zal echter wel niet veel hebben aanzijn rijkdom. De_wercldtentoonstelling te Chicago is door 21 477 212 betalende personen bezocht ge worden, alsmede door 2 052188 niet-belalen- den. Er zal ongeveer êen millioen dollar onder «le aandeelhouders ter verdeeling over blijven. Daar dit jaar vele aardappelen niet mede- vallen wat de smaak betreft, herinneren wij er nogmaals aan, flat rijst een bij uitstek ge zond hoofdvoedsel is. In vele liuiiliën waar rijst 's winters tie aardappelen geheel ver vangt, heelt men bevonden, dat. oor het honger vocdingsgehalte de rijst niet duurder uitkomt; men moet zich echter gewennen aan tien eigenaardigen smaak. In 1894 zal te Lyon een groote wedstrijd plaats hebben in het boekhouden. Alle stelsels, welke het dubbel boekhouden tot grondslag hebben, zullen worden toegelaten, terwij) men ook niet aan een bepaalde taal zal gebonden zijn. Een «ereprijs zegt men wordt, uitge loofd voor lien die hut beste vervalsohte boek ineenzet. De Londische journalist Stead, redacteur van de Review ofReviewsmaakte voor 2 maanden in «le Eugelsche bladen bekend, dat hij het plan had, een nieuw middel tegen dronkenschap te beproeven, indien zich eenige aan den drank verslaafde personen wilden onderwerpen aan de kuur, «lie hij hun wilde doen ondergaan. Een groot aantal personen toonde zich daartoe bereid. Acht ervan wer den uitgekozen. Een gemeubileerd woonhuis hij het Britsch Museum te Londen, werd ge huurd en «Ie drankzucht, 4 mannen en 4 vrouwen, werden daarin onder dak gebracht. Twee van de eersten waren handelsreizigers, éen was advocaat en de vierde was zeeoffi cier geweest. De patiënten werden allen aan de hoede van eenige dokters toevertrouwd. Daartoe aangewezen personen letten er op, dal. hot middel alle drie uren, zooals het was voorgeschreven, gebruikt werd. De aard van het middel kan de heer Stead niet verraden hot is erg bitter en zeer versterkend. Uit het rapport der doktoren blijkt, dat in 7 ge vallen van de 8 de kuur volkomen gelukt is. De vrouw welker genezing niet volgde, had niet de voorschriften nagekomen. Inhet begin van de kuur voelden de patiënten zich zeer ellendig; eenigon hadden hoofdpijn, anderen do koorts. Den derden dag was dat alles weer voorbij en hadden zij goeden eet lust. Na een week werd bun reeds verlof gegeven alleen uit to gaan, en geen hunner had neiging zijn oude gewoonte weder op te vatten. De genecsheeron verklaren, dat zij van hun kwaal genezen zijn. liet genees middel is van Zuid-A morikaansclien oorsprong. De uitvinder wil het echter nog niet open baar maken. Do Berlijnsche politie heeft daar tor stede een liirma ontdekt, die te Hamburg een filiaal had en zich bezig hield met het ver-

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2