Donderdag 30 Nov. 1893. No. 4306. 38e Jaargang. Binnenland. Dit hei dagbofikvaoeeo dokter. firma a. h. Uitgave VAN CLEEPP Amersfoort. Dit bind verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag. Abonnement per 3 maanden fi. Franco por post /"4.15. AdvertentiënIt—0 regels <>0 Cents.; elke regel meeV 10 Cents. Grooto letters naar plaatsruimte. Legale-offlcieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 Cents. Reclames per regel '25 Cents. Afzonderlijke nummers 10 Cents. By advertentiën buiten do stud worden de inoosseeringskosten iti rekening gebracht. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortograoht, Wijk B. 80 Met beleefden, aandrang verzooken wij H.H. advertenten, ons huuue annonces TIJDIG - zoo mogelijk vóór 2 uur des middags te doen toekomen, opdat de uitgave van ons blad niet te zeer vertraagd worde. Wij herinneren er tevens aan, dat ons blad omstreeks half zes van de pers komt en in gewone gevallen te ZEVEN UUR door de geheele stad verspreid is. kfinnisgevinge n Du BURGEMEESTER bs WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. (S der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Brengen ter kennis van het publiek, dat eon door MOZES van- 8TKDUM ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot liet oprichten van eeno slachterij in het pcrcccel al hier gelegen aan de Niouwstraut wijk B. No 158, bij liet. kadaster bekend onder Seetio E. No. 1935, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 11. December aanstaande, des voormiddag» te elf uren, gelegenheid ten raadliuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intcbrengen. Amersfoort, den 27. Novo nber 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. Sl'HI MMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. Sl'HELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van don kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat con ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is inge komen van W. R. SCHWEMMER, in het perceel wijk E, no. 25, laatstelijk bewoond door D. SCHIMMEL. Amersfoort, den 28. November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCIII MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SC IIKLTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stem briefjes ter verkiezing van een lid voor den Feuilleton. gemeenteraad van Amersfoort in afschrift aan bet Raadhuis zijn nangopliikt en gedurende veer tien dagen op <le Secretarie voor eenieder ter in zage liggen, allu werkdagen van's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amhrsfoort, den 29. November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. I). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L.SCHELTUS. II.II. M.M. de Koninginnen zijn gistermid dag om vier uur in goeden welstand te VGruvonliago teruggekeerd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting van baar werkzaamheden bij een geroepen togen 0 December a. s's avonds tc half negen. Het eerste reguerings-antwoord op de hoofd stukken der Staatsbegrooting is verschenen ul. dat op de Algemoeiie beschouwingen. Daaruit blükt onder andere liet volgende De Regeering verklaart in hot algemeen, in afwachting van de beslissing omtrent het Kiosrechl, van ingrijpende voorstellen zich te hebben onthouden. Zij staat nog op het standpunt, dat voorziening in den financioelen nood van Gemeenten moet geschieden bij een aanstaande herziening der Gemeentewet. Waar zij het feit constateerde, van het „in grijpen van het Staatsgezag in eiken levens kring", bedoelde zij niet daarmede, verwach tingen en eischen aan te vuren en op te wekken. Zij spreekt tegen dat de Ryks ondersteuning aan hulpbehoevende Gemeenten, de noodige zuinigheid daarbij uit hel oog deed verliezen. Na aanneming der Kieswet, hoopt de minister van Binnenlandse!) Zaken de zienswijze der Regoering omtrent de inrichting der Gc- meentsbesturen, bepaaldelijk ook omtrent de regeling der Gemeentelijke financiën, in uit- ge werk te voorstellen te doen kennen. Het onderzoek naar werkloosheid door do Commissarissen der Koningin in de provinciën, deed alleen kennen, dat de omvang der werkloosheid geheel afhankelijk is van oor zaken van plaatselijken aard. Plaatselijke voorzieningen worden daarom alleen ter bestrijding van werkloosheid ïnogelyk geacht. Voor Grondwetsherziening acht do Regeering den tijd thans kwalijk gekomen. Een ontw rp tot herziening van enkele „Ik wil u nu goeden dag zeggen, dokter," zoiile zij, haar hand naar mijn vriend uitstrek kende, „want ik moet naar binnen, oinTommy los i n hot lozen te geven. Haar stem was al even lieflijk als haar gelaat „Wie is Tommy?" vroeg ik Poynter, toen zij ons verlaten had. „Een idiote jongen, voor wien juffrouw Whit- taker meer dan goed is." antwoordde hij, „en dien zii op du wonderbaarlijkste wijze ontwikkelt." „Dokter Poynter," viel mijnheer Jephson hem in do rede, „u geeft dokter Halifax werkelijk een juisten indruk van haar." Mot dozo woorden verwijderde hij zich. Vragend keek ik mijn vriend aan. „Waarom is juffrouw Whittaker hier?" vroeg ik hem. „Ik heb zeidon een schooner gelaat aan schouwd, of een meisje, dat er intelligenter uit zag. Als ik haar zie, gevoel ik mij geneigd te zeggen: „Als zij krankzinnig is, dan helpe God de rest «e wereld" „En toch," zeide Poynter zacht en zoo ernstig, dat! mu een huivering door de leden voer, „is dat meisje in die mate krankzinnig, dat zij zich aan een moord heeft schuldig gemaakt. Zij is voor zóo lang in het krankzinnigengesticht als het der Koningin behaagt, hetgeen natuurlijk bepalingen dor Wet on de Personeel» be lastingen is in onderzoek bij den Raad van State. Tot dekking van het tekort doordeeven- tueele verlaging van het Personeel, is een herziening ontworpen van het Recht van successie en van overgang by overlijden, waarvan verhooging dor overgangsrechten van door buitenlander» nagelaten vaste goe deren, deel uitmaakt. In gereedheid is gebracht een wetsvoor- diucht, waardoor de bepalingen op do belling en de geheimhouding der aanslagen, in do Vermogens- en de Bedrijfsbelasting voorge steld en do nieuwe regeling van hot Kies recht, reeds dadelijk in de bestaande Kieswet kan opgenomen worden. De indiening der wetsontwerpen omtrent don staat van beleg en omtrent do vereeni- ging van het lidmaatschap der Stilten-Gene raal met, andere bezoldigde staatsambten, wacht op de afdoening der Kieswet. Ten aanzien der voorziening in het lot van oude eu verminkte werklieden, zal de Regee- riiig haar toezegging gestand doen. De Regoering 'beaamt, dat muir verminde ring van inkomsten voor hot Hyk moet ge tracht worden, en ten bewijze, dat daaraan reeds voor een belangrijk deel voldaan is, herinnert zij: aan het door do Tweede Kamer reeds aangenomen ontwerp op den Suiker- accijns; aan het gereedgekomen wetsontwerp tot betere verzekering van do helling dor invoerrechten naar do waarde, waardoor do Regeering hoopt een zeer groot doel van een verlies voor do Schatkist van f1800000 in de toekomst te voorkomen, en op de herzie ning van do Successie-wet. De Minister van Financiën treedt verder meer in 't bijzonder in een weerlegging van de meening, dat hy den tinaucieolen toestand te gunstig heelt voorgesteld. De Regoering beoogt niets anders, dan den aanwas dor middelen af te wachten, in plaats van tot elke vermeerdering van uitgaven op eens te willen besluiten. Mot hot denkbeeld, om eenige posten by afzonderlijke begrooting voor te dragen, kan do Regoering niet modogaun. Door verlaging van den zoutaccyns, zegt do Regeering in baar antwoord op het al- deelings verslag, is werkelijk do smokkelarij aanmerkelijk afgenomen. De afschaffing van de Staatsloterij kan niet worden voorgesteld, zoolang geen volledige zekerheid is verkregen omtrent de opbrengst der nieuwe en der gewijzigde belastingen. levenslang betcekent." Er kwamen juist eenige menschen aan en zoo had Ik geen gelegenheid, Poynter naar verdere bijzonderheden te vragen. Ik moest met don eersten trein naar huis terug, maar kwam dien avond weer op Norfolk House om daar gedurende de week te verblijven, die mijn vriend op reis zou doorbrengen. Toevallig was het dien dag een van de „avondjes" en onmiddellijk na het diner moest ik in de grooto gezelschapzaal verschijnen, die aan de voorzijde van het huis gelegen was. Er waren een stuk of zeventig, tachtig menschen aanwezig, toen ik binnentrad. Do meesten hunner zagen er goed uit. Eenige meisjes waren waar lijk schoon te noemen, eenige mannen inderdaad knap. Allen waren in avondtoilet en het pro gramma bestond uit muziek, zang en dans. Spoedig had ik het gelaat van mijnheer Jephson herkend. Hij zag er in zijn rok zeer aristocratisch uit en toen hij zong, hetgeen hy dien avond tweemaal deed, was zijn tenorstem zóo vol en schoon, dat ik Poynter's uitspraak in deze ten volle onderschreef.' Toen mijnheer Jephson begon to zingen, was liet op eens doodolyk stil in de zaal. Do bewceg- lijkstc menschen werden plotseling kalm en alle gesprekken werden gestaakt. Op sommige ge zichten vertoonde zicht oen aangename trek van melancholie, op andorek-en vriendelijke vrede. Toen mijnheer Jephson voor de tweede maal zong, trad mejuffrouw Whittaker op de piano toefen richte haar droevige, achoone oogen op het gelaat van den zanger. Als ooit oogen een tragische geschiedenis ver telden, dan waren het do hare. In verband met de afschaffing der Patent en do invoering der Bedrijfsbelasting, heeft de Minister van Financiën een wyziging aange bracht. Voor het op 1894 nog komende recht van Patent wordt thans f2530000 uitgetrokken. De Bedrijfsbelasting wordt voorioopig geraamd naar twee derden, op f3 072 000 volgens het oorspronkelijk geraamd bedrag wegens het Patentrecht. De raming van de Vermogensbelasting wordt, naar aanleiding van tot dusver ver kregen uitkomsten, van f8600000 op f0 800000 terruggebracht. In verhand met een en ander moet het bedrag, waarvoor vlottende schuld zal kun nen worden uitgegeven, verhoogd met f 1100 000 en alzoo gebracht op f790000. Ook in do Tweede Kamer is, by de be handeling der begrooting van Justitie, in de afdoelingon gewezen op de vele grooto mis daden in den laatsten tijd gepleegd, hetgeen gevoelen deed dat er lot» ontbrak aan de veiligheid van personen en goederon. Twee middelen werden den botrokken Minister aan de hand gedaan. Het eerste middel om in dit opzicht tot een beteren toestand te geraken en de rechtszekerheid te herstellen, hot uitloven van tlinke premiën, heeft zijn grooto bezwaren. Hot zou ertoe kunnen leiden dat eerst na het uitloven van flinke premiën ernst met het onderzoek gemaakt werd en waar de belooningen niet in uitzicht gesteld werden, het onderzoek al te kalmpjes werd opge nomen. Het tweede middel is hot oprichten van een goed korps detectives, opspoorden van be roep, die tot nu too in ons lnnd geheel ont breken. Zoowel de officieren van justitie als hun ondergeschikt personeel, ryksveldwach- ters en maréchaussees, missen gewoonlijk het speurvermogen, dat een eerste voroischto in een goeden detective is. Eon scherp ver stand en een hoogo mate van lichamelijke en geestelijke taaiheid en volharding mogen in hem al evenmin gomist worden. By de Regoering zou het denkbeeld in overweging zyn om aan do ryks-normaal- lossen voorbereidende klassen te verbinden, teneinde meer Jonge lieden te kunnen op leiden voor onderwijzeres of onderwijzer. Overste Van Dam van Isselt beeft aan rectoren vau gymnasia, directeuren van H. B. scholen, enz. een circulaire gezonden, waaraan we het volgende ontleenen: „I'oynter zegt, dat dit ineisjo beschuldigd ia van moord" mompelde ik in mjjzelven. „Dat moot een vorgissing zyn als Jephaon haar geschiedenis kent, zal hy mij die waarschijnlijk wel willen vertollen, maar ik wenschte wol, dat ik den tyd had om Poynter te vragen, ran alle bijzonderheden daaromtrent mede te doelen. Dion avond vond ik geen geiogonheid om mot het jonge meisje to spreken, maar toen ik my eindelijk in myn kamer terugtrok, vervolgde haar beeld mij en ook in mijn droomen zng ik dut droevige, blecke gelaat voor mij. Ik ben geen lafaard, maar toch nam ik de voorzorg, myn deur to sluiten en er den grendel op te doen. Om er maar het minst van te zeg- Scn, eon krankzinnigengesticht is oen heel bijzon ero soort van plaats on ik vond hot mqar hot best om my tegen eventueelo zwerftochten van mijn buren to vrijwaren. Zoodra ik mij m bed had neergelegd, viel Ik in slaap. Ik droomde van juffrouw Whittaker. In het eerst hud myn droom een regelmatig verloop, maar langzamerhand worden myn visioenen van den uaobt hoo, woot ik niot vurward. on toen ik wakker word, bemerkte ik, dat ik baadde in mijn zweet en tevens, dut do geluiden, die ik in inyn droom gehoord had, werkolykheid waren er zeer schel on vroo- solijk. Gillen van in doodsangst verkoerende raensche- lijko wezens, snelle, haastige schreden en daarop een geluid als van stroomend water. Ik sprong uit mijn bed, stuk hot licht op, kleedde uiy huastig aan on sneldo de gang in, in do richting, vanwaar de geluiden kwamen. „Blijft binnen! Blyft binnenriep ik iedereen in het voorbijgaan too. „Er is een ongeluk ge beurd I Blyft in uw kamers, goede mensehen! Ik beloof u, dat ik direct terug kom en u sal vertellen, wat er aan de hand is!" Enkele vun de patiënten hadden den moed en de zelfbohoersching om iny te gehoorzamen, miuir undoron schenen hun hoofd heelemaal te verliezen en gilden en lachten, terwijl my volgden in do richting, vanwaar het geraas kwam. Ik bevond mij ten laatste in een ruim ver trek, dat klaurblykeljjk gebruikt werd als een soort van algemeene provisikamer, want een mangel stond aan do eenc zijde tegen dsn muur, terwyl do andere wand werd ingenomen door grooto kusten met verschillenden voorraad. Mijn oogon zagen deze bijzonderheden met éon enkelen opslag, maar nu waren ook aan stonds al mijn gedachten by hot tooneel van wanorde, dat midden in do kamer myn aan dacht trok. Vorseheideno verpleegsters en bewa kers waren over do gestalte van een vrouw hoengebogon, die bewusteloos op den grond lag. Een under schepsel stond in een hoek te mom pelen en te krabbelen. Ik wierp oen blik op die gestuite en zag, dut het een jongen was. Hy stond nog te schokken en te snikken en wees met zijn vinger naar do vrouwengestalte. „Dat is Tommy, mynheer," riep een van de omstanders uit, „ny is onze idiote jongen en ie meestal kalm, maar soms krijgt hy een vlaag vun woede en we huddon al een piuir keer ge- dacht, dat hy iets kwaads in den zin had." (Wordt mrvoIgd.)

Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1